gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Naturea

+14
gatisios
rouli726
Constant1ne
aporw
purina
moukelis
nikos_x
kat-cats
ban13
Δ²
f.m123
houlieta
Karamela
Μαυρογατος
18 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από Constant1ne Δευ Απρ 16, 2018 1:55 am

gatisios έγραψε:Ρώτησα τη Naturea αν η lands cat&kitten είναι κατάλληλη για στειρωμένες και μου απάντησαν το εξής: "
Due to its nutritional characteristics (i.e. low content of carbohydrates) the Lands cat & kitten dry food is also suitable for sterilized cats."
Ολες οι grain free τροφες ειναι καταλληλες για στειρωμενα. Το αστειο ειναι οτι συμφωνα με αυτο που σου ειπε η naturea για τους υδατανθρακες, η royal canin sterilised δεν ειναι καταλληλη για στειρωμενα γιατι εχει πανω απο 30% υδατανθρακες! happy2
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Naturea - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Απρ 16, 2018 10:10 am

Ναι γιατι το προβλημα μας με τα στειρωμένα ειναι να ειναι light η τροφή και κανένα αλλο. light προληπτικα παντα προσέχουμε για να έχουμε!! Παχαινουν οι υδατάνθρακες πως να το κάνουμε! Τώρα το οτι η roylal εχει την ιδια βασικη συνταγη σε οοοολες τις 1000 κατα τα άλλα διαφορετικες και εξειδικευμένες τροφές ειναι άλλο θεμα Laughing Laughing Laughing
Τι να λεμε....
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Naturea - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από gatisios Δευ Απρ 16, 2018 12:05 pm

Η naturea δε μου έδωσε συγκεκριμένο ποσοστό για υδατάνθρακες το οποίο δεν κάνει για στειρωμένες. Μια τροφή μπορεί να έχει 10% λίπος και ταυτόχρονα περισσότερους υδατάνθρακες από μια άλλη που έχει 20% λίπος.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Απρ 16, 2018 12:37 pm

Μου αρέσει που το βλεπεις σοβαρα αυτο που σου ειπανSmile Εχει φυσικα λογικη αλλα αλλου θα επρεπε να εστιασουν για μένα.
Δεν μπορούμε να πουμε οτι υπαρχει ποσοστο υδατανθρακων που κανει ή δεν κανει για στειρωμένες. Προσωπικα το βρισκω αστειο αυτο το θεμα με την χαμηλη ενεργειακα τροφη για γατια τα οποια ειναι στειρωμένα και ΘΑ παχύνουν. Θεωρω οτι ειναι θέμα καθε οργανισμου το αν θα παχύνουν και επισης θεωρω ακυρο το να τρώνε μια χαμηλη ενεργειακα τροφή χωρις να εχουν ήδη παχύνει. Περισσοτερο με αποσχολει το θέμα του ουροποιητικου και της ιδιας της φύσης της ξηράς τροφής, οπου εκει εχει εννοια η συγκεκριμενη ερώτηση.

Τα πραγματα εχουν ως εξής. Οσο πιο ελαφρια μια τροφή ειναι τοσο πιο πολυ ποσοτητα θα τρώνε για να χορτάσουν. Το λιπος μεταβολιζεται δύσκολα οι υδατάνθρακες πιο εύκολα. Εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη, ανεβάζουν το σαχαρο και κατα την διαδικασια του μεταβολισμου αποθηκεύονται σε λιπος. Συνεπώς ειναι πολυ καλυτερη μια δυνατη τροφή με περισσοτερο λιπος και μεγάλη περιεκτηκοτητα σε κρέας.
Πανε λοιπον οι εταιρειες τύπου royal και σου βάζουν την ετικέτα για στερωμένα. Τι κανουν κατεβάζουν το λιπος και εχουν μια συνταγή με υδατάνθρακες και σιτηρα για να κατεβάσουν το κοστος. Το αποτέλεσμα χειροτερη ποιοτικα τροφη με σιτηρα κιολας , τρωνε περισσοτερη ποσοτητα γιατι δεν χορταινουν και προσλαμβάνουν περισσοτερους υδατάνθρακες.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Naturea - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από gatisios Δευ Απρ 16, 2018 5:50 pm

Gatoplikti δε νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό. Δεν ξέρω αν όλες οι Grain free κάνουν για στειρωμένες, εγώ δε θα έδινα σε στειρωμένη, τροφή Grain free με υψηλά ποσοστά σε φώσφορο, ασβέστιο και μαγνήσιο.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από Constant1ne Δευ Απρ 16, 2018 11:52 pm

Τι διαφορα εχουν οι στειρωμενες γατες απο αυτες που δεν εχουν στειρωθει, στο θεμα διατροφης;;;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Naturea - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Απρ 17, 2018 1:05 pm

Καμια στην πραγματικοτητα.
Συμφωνα με αυτην την συζήτηση που ξεκινησαμε εδώ καπου
http://www.gatospito.com/t13111p35-topic#846747 ειναι αρκετά συνθετο το θεμα. Τα ποσοστα φωσφώρου και ασβεστιου πρεπει να ειναι κοντα στο 1 προς 1 και αν ειναι μεγάλα φαντζομαι παιζει ρολο και η ποσοτητα. Εγω εχω καταλήξει στην καλη grain free ξηρα και αρκετή υγρή σαν συμπερασμα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Naturea - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Απρ 17, 2018 5:09 pm

Ειναι αυτο που ειπε η Ηρω ''Ερωτηση κρισεως: Σε τι διαφερει το στειρωμενο απο το αστειρωτο γατι και γιατι χρειαζονται διαφορετικη διατροφη; Για να σε βοηθησω, σε τι διαφερει μια γυναικα σε αναπαραγωγικη ηλικια με μια στην εμμηνοπαυση; Αλλαζουν οι γυναικες στην εμμηνοπαυση την διατροφη τους; Προσεχουν το μαγνησιο; Τρεφονται με τροφες ειδικες για γυναικες στην εμμηνοπαυση; Η απαντηση ειναι οχι.
Συνεπως ειτε το στειρωσεις το ζωο, ειτε οχι, η διατροφη δεν αλλαζει. Αλλαζει με την ηλικια'' και συμφωνω απολυτα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Naturea - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από gatisios Τρι Απρ 17, 2018 7:24 pm

Δεν ξέρω αν η εμμηνόπαυση είναι το ίδιο με τη στείρωση στις γάτες, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει για τη διατροφή το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις. Θα σε παρακαλούσα αν έχεις κάποιο link με έρευνα που να συσχετίζει τη στείρωση στις γάτες με την εμμηνόπαυση τσις γυναίκες, να το παραθέσεις.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Naturea - Σελίδα 3 Empty Απ: Naturea

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Απρ 17, 2018 7:35 pm

Δε νομιζω πως υπαρχει τετοια ερευνα. Οπως δε νομιζω πως υπαρχει καποια ερευνα που να λεει οτι οι στειρωμενες γατες πρεπει να τρεφονται διαφορετικα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Naturea - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης