gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

+4
Karamela
koneko
Πούπσυ
Osi
8 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από koneko Τετ Φεβ 27, 2013 9:59 pm

Gatoplikti έγραψε:Νομιζω πως κάπου είχα διαβάσει οτι απαγορεύονται τα light προϊοντα σε γατια. Το γιαούρτι λοιπον δεν έχει το θέμα που έχει το γάλα με την λακτοζη ε;
Παρεμπιπτώντος τα γάλατα που πουλάνε για ανθρώπους χωρις λακτοζη γιατι ειναι γλυκα; Κάνει αυτο για γατια; Βασικα το καλοκαιρι ήθελα να δώσω στα αδεσποτάκια μου που σκάνε απο την ζέστη και τους έδινα whiskas καμια φορα, αλλα φέτος θα τους δώσω γιαουρτάκι αφου μου λέτε οτι ειναι πολύ καλο.

τα βακτηρια στο γιαουρτι τρεφονται με την λακτοζη του γαλακτος και παραγουν λακτικο οξυ, οποτε το γιαουρτι ειναι πιο χαμηλο σε λακτοζη απο το γαλα. Οσο πιο πολυ ξινιζει το γιαουρτι, τοσο λιγοτερη λακτοζη περιεχει. Το απαχο γιαουρτι δε νομιζω να ειναι βλαβερο στις γατες γιατι δεν επηρεαζει την περιεκτικοτητα του γιαουρτιου σε λακτοζη.

Τα γαλατα χωρις λακτοζη που πουλανε για ανθρωπους ειναι γλυκα επειδη στην διαδικασια παραγωγης τους χρησιμοποιουν ενζυμο (λακταση) για να διασπασει την λακτοζη (σακχαρο). Οταν διασπαται η λακτοζη παραγονται 2 απλα σακχαρα, γλυκοζη και γαλακτοζη, οποτε το γαλα γινεται πιο γλυκο. Η διαφορα δηλαδη ειναι οτι αντι να διασπασει την λακτοζη ο οργανισμος μας, την διασπα το εργοστασιο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Φεβ 27, 2013 10:10 pm

Κονέκο, κάτι μου λέει ότι εκτός από γατογκουρμεδιά έχεις και κάποια διατριβή στα διατροφικά θέματα! happy2 grinning4 Και ξαναgrinning4
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 28, 2013 12:01 am

koneko έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Νομιζω πως κάπου είχα διαβάσει οτι απαγορεύονται τα light προϊοντα σε γατια. Το γιαούρτι λοιπον δεν έχει το θέμα που έχει το γάλα με την λακτοζη ε;
Παρεμπιπτώντος τα γάλατα που πουλάνε για ανθρώπους χωρις λακτοζη γιατι ειναι γλυκα; Κάνει αυτο για γατια; Βασικα το καλοκαιρι ήθελα να δώσω στα αδεσποτάκια μου που σκάνε απο την ζέστη και τους έδινα whiskas καμια φορα, αλλα φέτος θα τους δώσω γιαουρτάκι αφου μου λέτε οτι ειναι πολύ καλο.

τα βακτηρια στο γιαουρτι τρεφονται με την λακτοζη του γαλακτος και παραγουν λακτικο οξυ, οποτε το γιαουρτι ειναι πιο χαμηλο σε λακτοζη απο το γαλα. Οσο πιο πολυ ξινιζει το γιαουρτι, τοσο λιγοτερη λακτοζη περιεχει. Το απαχο γιαουρτι δε νομιζω να ειναι βλαβερο στις γατες γιατι δεν επηρεαζει την περιεκτικοτητα του γιαουρτιου σε λακτοζη.

Τα γαλατα χωρις λακτοζη που πουλανε για ανθρωπους ειναι γλυκα επειδη στην διαδικασια παραγωγης τους χρησιμοποιουν ενζυμο (λακταση) για να διασπασει την λακτοζη (σακχαρο). Οταν διασπαται η λακτοζη παραγονται 2 απλα σακχαρα, γλυκοζη και γαλακτοζη, οποτε το γαλα γινεται πιο γλυκο. Η διαφορα δηλαδη ειναι οτι αντι να διασπασει την λακτοζη ο οργανισμος μας, την διασπα το εργοστασιο.

Hμουν σίγουρη οτι θα πάρω επιστημονική απάντηση απο την γκουρού της διατροφής !! grinning4 grinning4 και πάλι grinning4 .
Συνεπώς κανει το γάλα αυτο για τα γατάκια έτσι; Το ανθρώπινο; Μιας και πιάσαμε τα διατροφικα πάλι εδώ θα μου επιτρέψετε να ρωτησω και κατι ακομα; Τα γλυκά δεν απαγορεύονται δια ροπάλου; Διοτι διαβάζω κατι τρελλά σε άλλο θέμα οτι τρώνε οι γάτες παγωτα και τετοια scratch .
Συγνώμη osi που ρωταω άσχετα. Embarassed


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gatoplikti στις Πεμ Φεβ 28, 2013 12:04 am, 1 φορά
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 28, 2013 12:02 am

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Κονέκο, κάτι μου λέει ότι εκτός από γατογκουρμεδιά έχεις και κάποια διατριβή στα διατροφικά θέματα! happy2 grinning4 Και ξαναgrinning4

Μα για αυτο φαντάζομαι οτι ανήκει στην ομάδα γατογκουρμεδιά !! Ειναιι καταπληκτική και μας διαφωτίζει κάθε φορα ! Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Πούπσυ Πεμ Φεβ 28, 2013 12:08 am

Ηρώ grinning4
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Osi Πεμ Φεβ 28, 2013 10:51 am

Gatoplikti έγραψε:
koneko έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Νομιζω πως κάπου είχα διαβάσει οτι απαγορεύονται τα light προϊοντα σε γατια. Το γιαούρτι λοιπον δεν έχει το θέμα που έχει το γάλα με την λακτοζη ε;
Παρεμπιπτώντος τα γάλατα που πουλάνε για ανθρώπους χωρις λακτοζη γιατι ειναι γλυκα; Κάνει αυτο για γατια; Βασικα το καλοκαιρι ήθελα να δώσω στα αδεσποτάκια μου που σκάνε απο την ζέστη και τους έδινα whiskas καμια φορα, αλλα φέτος θα τους δώσω γιαουρτάκι αφου μου λέτε οτι ειναι πολύ καλο.

τα βακτηρια στο γιαουρτι τρεφονται με την λακτοζη του γαλακτος και παραγουν λακτικο οξυ, οποτε το γιαουρτι ειναι πιο χαμηλο σε λακτοζη απο το γαλα. Οσο πιο πολυ ξινιζει το γιαουρτι, τοσο λιγοτερη λακτοζη περιεχει. Το απαχο γιαουρτι δε νομιζω να ειναι βλαβερο στις γατες γιατι δεν επηρεαζει την περιεκτικοτητα του γιαουρτιου σε λακτοζη.

Τα γαλατα χωρις λακτοζη που πουλανε για ανθρωπους ειναι γλυκα επειδη στην διαδικασια παραγωγης τους χρησιμοποιουν ενζυμο (λακταση) για να διασπασει την λακτοζη (σακχαρο). Οταν διασπαται η λακτοζη παραγονται 2 απλα σακχαρα, γλυκοζη και γαλακτοζη, οποτε το γαλα γινεται πιο γλυκο. Η διαφορα δηλαδη ειναι οτι αντι να διασπασει την λακτοζη ο οργανισμος μας, την διασπα το εργοστασιο.

Hμουν σίγουρη οτι θα πάρω επιστημονική απάντηση απο την γκουρού της διατροφής !! grinning4 grinning4 και πάλι grinning4 .
Συνεπώς κανει το γάλα αυτο για τα γατάκια έτσι; Το ανθρώπινο; Μιας και πιάσαμε τα διατροφικα πάλι εδώ θα μου επιτρέψετε να ρωτησω και κατι ακομα; Τα γλυκά δεν απαγορεύονται δια ροπάλου; Διοτι διαβάζω κατι τρελλά σε άλλο θέμα οτι τρώνε οι γάτες παγωτα και τετοια scratch .
Συγνώμη osi που ρωταω άσχετα. Embarassed

Καλα πλακα κανεις? ελευθερα! εξαλλου ολοι εχουμε απορριες και θελουμε να μαθουμε!

Πραγματικα Ηρω grinning4 και απο μενα! Δεν υπαρχεις!!!!!

Υ.Γ. Ακομα περιμενω να ανοιξεις το θεμα με την ωμη - μαγειρεμενη τροφη!!!! tiletheatis
Ελπιζω να μην το ξεχασες!!! Laughing
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 28, 2013 11:56 am

Αποκλειεται να το ξέχασε καλέ !! Αφου ειναι γκουρου !! Laughing Θα κάνει διατριβή και θα μας ενημερώσει εφ ολης την ύλης Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από koneko Πεμ Φεβ 28, 2013 10:32 pm

κανει το γαλα χωρις λακτοζη και δεν διαφερει σε πολυ απο το γαλα whiskas. Απλα η διαφορα ειναι οτι στο 2ο προσθετουν ταυρινη. Μπορεις να δινεις τετοιο γαλα για λιχουδια, απλα μη δινεις σε καθημερινη βαση γιατι τα ενηλικα γατια παιρνουν οτι χρειαζονται απο την τροφη τους. Επειδη ειναι πιο γλυκο απο το κανονικο γαλα δεν σημαινει οτι εχει περισσοτερη ζαχαρη. Το γαλα γενικα ειναι πλουσιο σε υδατανθρακες, απλα η λακτοζη δεν μας φαινεται τοσο γλυκια οσο η γλυκοζη Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 270712

Επι την ευκαιρια, να γραψω και κατι αλλο που διαβασα για τα μυδια γιατι συνεχεια το ξεχναω. Παρολο που ειναι πολυ πλουσια σε ταυρινη, καλο ειναι να μη δινονται ωμα τακτικα γιατι περιεχουν θιαμιναση - ενζυμο δηλαδη που καταστρεφει την βιταμινη Β1.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Φεβ 28, 2013 10:48 pm

Ηρώ, κεφίρ θα έδινες σε γάτα;
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 01, 2013 12:02 am

koneko έγραψε:κανει το γαλα χωρις λακτοζη και δεν διαφερει σε πολυ απο το γαλα whiskas. Απλα η διαφορα ειναι οτι στο 2ο προσθετουν ταυρινη. Μπορεις να δινεις τετοιο γαλα για λιχουδια, απλα μη δινεις σε καθημερινη βαση γιατι τα ενηλικα γατια παιρνουν οτι χρειαζονται απο την τροφη τους. Επειδη ειναι πιο γλυκο απο το κανονικο γαλα δεν σημαινει οτι εχει περισσοτερη ζαχαρη. Το γαλα γενικα ειναι πλουσιο σε υδατανθρακες, απλα η λακτοζη δεν μας φαινεται τοσο γλυκια οσο η γλυκοζη Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 270712

Επι την ευκαιρια, να γραψω και κατι αλλο που διαβασα για τα μυδια γιατι συνεχεια το ξεχναω. Παρολο που ειναι πολυ πλουσια σε ταυρινη, καλο ειναι να μη δινονται ωμα τακτικα γιατι περιεχουν θιαμιναση - ενζυμο δηλαδη που καταστρεφει την βιταμινη Β1.

Ειχα ακούσει οτι το γάλα δεν προσφέρει και πολλά πραγματα αλλα ήθελα να τους δώσω κατι δροσερο γιατι σκάγανε τα καημένα σε κάτι καυσωνες.
Για τα γλυκά παγωτα και τα λοιπα;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από koneko Παρ Μαρ 01, 2013 3:37 am

Δ² έγραψε:Ηρώ, κεφίρ θα έδινες σε γάτα;

κατι σαν γιαουρτι δεν ειναι αυτο; Δεν εχω δοκιμασει (ουτε εγω, ουτε ο γατος μου), αλλα αν το ετρωγε μαλλον θα του το εδινα ως λιχουδια. Λογικα πρεπει να ειναι και αυτο χαμηλο σε λακτοζη αφου ειναι fermented product. Γενικα οπου υπαρχει fermantation σε γαλακτοκομικα προιοντα, συνηθως η λακτοζη ειναι χαμηλη (πχ τυρια, γιαουρτι, ξινογαλα)

Gatoplikti έγραψε:
Ειχα ακούσει οτι το γάλα δεν προσφέρει και πολλά πραγματα αλλα ήθελα να τους δώσω κατι δροσερο γιατι σκάγανε τα καημένα σε κάτι καυσωνες.
Για τα γλυκά παγωτα και τα λοιπα;

εγω προσωπικα δεν θεωρω το γαλα αχρηστο, αντιθετα μαλιστα ειναι καλο για συμπληρωμα γιατι περιεχει ασβεστιο, πρωτεινη, βιταμινες, μεταλλικα στοιχεια και αρκετη υγρασια! Παγωτο, σαντυγι και αλλα τετοια γλυκα καλο ειναι να μην δινουμε. Εγω του δινω ομως (κυριως παγωτο βανιλια) απο 0.5-1 κουταλακι του γλυκου καθε φορα που τρωω παγωτο ή τουρτα (οχι και πολυ συχνα) Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 270712
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 01, 2013 12:43 pm

Eιχα την εντύπωση οτι τα γατιά δεν έχουν μηχανισμο στον οργανισμο τους που να μπορει να κατεβάζει το ζάχαρο οπως γίνεται με εμάς και άρα η ζάχαρη ειναι απογορευτική. Ισχύει; Παρεμπιμπτωντος για αυτο τον λογο, ειχα προβληματισμο ας πουμε με τα διάφορα αντιβιωτικά σιροπια που τους δινουμε, τα οποια ειναι για παιδιά και έχουν γλυκοζη για να τα πίνουν πιο ευχάριστα. Τα γατια ομως;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Δ² Παρ Μαρ 01, 2013 10:10 pm

Το κεφίρ δεν ξέρω κι εγώ πώς ακριβώς φτιάχνεται, νομίζω από καλλιέργεια γιαουρτιού. Δεν το λέω για τη λακτόζη, αλλά για τους ζωντανούς μικροοργανισμούς που περιέχει. Τα σκυλιά μας πίνουν περιστασιακά από μια κουταλιά, υποτίθεται ότι βοηθάει στην πρόληψη των μολύνσεων στα μάτια, το δέρμα και τα γεννητικά όργανα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Η Δημη το έχει ζηλέψει, αλλά δεν την έχω αφήσει να πιει μέχρι στιγμής... Suspect

Gatoplikti είχα τον ίδιο προβληματισμό!!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μαρ 02, 2013 9:57 am

Gatoplikti έγραψε:Eιχα την εντύπωση οτι τα γατιά δεν έχουν μηχανισμο στον οργανισμο τους που να μπορει να κατεβάζει το ζάχαρο οπως γίνεται με εμάς και άρα η ζάχαρη ειναι απογορευτική. Ισχύει; Παρεμπιμπτωντος για αυτο τον λογο, ειχα προβληματισμο ας πουμε με τα διάφορα αντιβιωτικά σιροπια που τους δινουμε, τα οποια ειναι για παιδιά και έχουν γλυκοζη για να τα πίνουν πιο ευχάριστα. Τα γατια ομως;

εχουν και αυτα μηχανισμο (ορμονες: insulin-glucagon). Απλα επειδη ειναι σαρκοφαγα ζωα, η λεια τους περιεχει μολις 1-2% υδατανθρακες. Την ενεργεια που χρειαζονται την παιρνουν απο πρωτεινες και λιπος, οποτε δεν εχουν μεγαλες αναγκες για "γλυκα". Για μενα η ζαχαρη ειναι απαγορευτικη επειδη μπορει να τους προκαλεσει παχυσαρκια και διαβητη. Μη ξεχναμε οτι η ζαχαρη ειναι υδατανθρακας (απλος). Πολλες τροφες του εμποριου μπορει να μην ειναι γλυκιες, περιεχουν ομως υδατανθρακες που αγγιζουν ακομα και το 40%! Δηλαδη στα 100γρ ξηρας τροφης, τα 40γρ ειναι υδατανθρακες εκ των οποιων ενα μερος απο αυτα θα μετατραπει σε γλυκοζη! Τα σιροπια δε νομιζω να περιεχουν τραγικα μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων. Το ιδιο ισχυει και για παγωτα και αλλα γλυκα οταν δινονται σε μικρες ποσοτητες σε αραια χρονικα διαστηματα. Ενα κουταλακι πχ παγωτο βανιλια, περιεχει μολις 2γρ υδατανθρακες. Εγω δινω μικροσοποτητες γλυκων σε αραια διαστηματα, ως λιχουδια μονο. Δεν θα παθει κατι αν φαει ενα κουταλακι σαντιγυ μια φορα τον μηνα ή το διμηνο. Αν του εδινα σε καθημερινη βαση σιγουρα θα ηταν απαγορευτικο! Οπως και να 'χει τα γλυκα δεν ειναι στην καθημερινοτητα του και η τροφη του δεν περιεχει πανω απο 5% υδατανθρακες Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 270712 Δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος (εδω στο φορουμ τουλαχιστον) που να δινει στην γατα του ολοκληρα γευματα απο παγωτα, τουρτες, κτλ Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 986261

Δ² έγραψε:Το κεφίρ δεν ξέρω κι εγώ πώς ακριβώς φτιάχνεται, νομίζω από καλλιέργεια γιαουρτιού. Δεν το λέω για τη λακτόζη, αλλά για τους ζωντανούς μικροοργανισμούς που περιέχει. Τα σκυλιά μας πίνουν περιστασιακά από μια κουταλιά, υποτίθεται ότι βοηθάει στην πρόληψη των μολύνσεων στα μάτια, το δέρμα και τα γεννητικά όργανα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Η Δημη το έχει ζηλέψει, αλλά δεν την έχω αφήσει να πιει μέχρι στιγμής... Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 703780

Gatoplikti είχα τον ίδιο προβληματισμό!!

δε νομιζω να την βλαψουν οι μικροοργανισμοι του. Δεν γνωριζω τι ειδη μικροβιων περιεχει, αλλα υποθετω οτι θα ειναι lactobacillus ή συγγενικα ειδη. Θα αγορασω οταν θα παω σουπερμαρκετ αυτες τις μερες και θα σου πω πως το δεχτηκε ο οργανισμος του Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 270712



Ασχετο, εψαχνα πριν πληροφοριες και επεσε το ματι μου εδω: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14974568

Περιληπτικα λεει οτι οι υδατανθρακες (φυτικες ινες και αμυλο) ευνοουν τον σχηματισμο κρυσταλλων στρουβιτη (γιατι δεν μου φαινεται καθολου περιεργο; Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 56971).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Μαρ 02, 2013 5:33 pm

Ωχ, θα γίνει πειραματόζωο ο Ναρούτο εξαιτίας μου!! happy2 happy2
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 Empty Απ: Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω???

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Μαρ 03, 2013 12:34 pm

Ευχαριστώ ηρώ για τις απαντήσεις σου. Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Help me...!!! Ξεμεινα απο γατοτροφη! τι να του δωσω??? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης