ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Σελίδα 20 από 20 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΡΟΦΗ?????????

Δημοσίευση από Μαυρογατος Την / Το Δευ Ιουν 30, 2014 4:04 pm

Τα 2 κιλα εχουν 11,50 και τα 7,5 κιλα περιπου 45. Ριξε μια ματια στα πμ σου ομως πρωτα.

Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Δευ Ιουν 30, 2014 5:06 pm

Μαρία μου, όταν πήρα τον Χούλιο ο γιατρός μου είχε δώσει τις hills και ταϊζα..
Οπως εχω ξαναπεί, τα χρόνια εκείνα ( Smile ) δεν υπήρχαν όλες αυτες οι τροφές ή τελος πάντων, δεν ήταν έτσι έτοιμη η πληροφορία, όπως τώρα..
Οταν αποφασισα να τον στειρώσω (άργησα γιατι μου είχε πει ο γιατρός πόσο αλλάζει η ζωή του ζώου διατροφικά και πόσο αυξάνεται ο κίνδυνος η τροφή να του κάνει κακό) ξεκίνησα με hills για στειρωμένα και κονσέρβες καθε μέρα (gourmeδάκια, μη φανταστείς, τις hills δεν τις έτρωγε με τίποτα) και όποτε πήγαινα στον γιατρό τον βομβάρδιζα με εκατοντάδες ερωτήσεις!..
Εκείνος ήταν υπερ των αλλαγων (δεν εννοώ κάθε εβδομάδα, εννοώ ανα καποια διαστήματα) αρκεί να ήμουν προσεκτική με την σύσταση των τροφών και αυτό προσπαθώ να κάνω πάντα...
Από εκεί και πέρα ξέρω ότι κάθε γιατρός έχει να πει κάτι διαφορετικό, συζηταω πάντα με όλους και ακούω με προσοχή, αλλά επειδή η υγεία του ζώου μου είναι τελικά δική μου ευθύνη και εγω θα καταρρεύσω αν του συμβεί κάτι, προσαθω να ακολουθ'ω τους γενικούς κανόνες και να μην δηλώνω πίστη σε καμιά εταιρεία..
Αν τύχει να μιλήσεις και με άλλους γιατρούς θα δεις ότι υπάρχουν τόσες απόψεις, όσοι κτηνίατροι.. Smile

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Στείλε ένα μήνυμα αγάπης κάνοντας κλικ ΕΔΩ!
Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a

houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood :

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Δημοσίευση από vaso Την / Το Δευ Ιουν 30, 2014 7:13 pm

Άσχετο μήνυμα για να πάει στο 667 ο αριθμός των απαντήσεων  happy2

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
[center]

vaso

Θηλυκό
Κατσίκα
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood :

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Την / Το Δευ Ιουν 30, 2014 8:50 pm

Βασούλα...  happy2  happy2  happy2 
Και μια και σε πετύχαμε σ' αυτό το θέμα, πες μας κι εσύ το μυστικό! Τι τάιζες τον Τζόυ κι έζησε τόσα πολλά κι ευτυχισμένα χρόνια;;; Laughing 

Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood :

Δημοσίευση από Ηρακλένια Την / Το Δευ Ιουν 30, 2014 11:06 pm

Μαυρογατος έγραψε:Ο βασικος λογος που οι πραγματικα διαβασμενοι κτηνιατροι προτεινουν να γινεται εναλαγη τροφων ειναι οτι μια τροφη μπορει να ειναι ελλειμματικη σε καποιο συστατικο η και το αντιθετο,να περιεχει σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο την σωστη, κατι που μπορει σε βαθος χρονου να προκαλεσει προβλημα. Με την εναλαγη μειωνει κανεις τις πιθανοτητες να συμβει κατι τετοιο. Ενας αλλος λογος ειναι οτι η συνεχης καταναλωση της ιδιας τροφης μπορει να προκαλεσει ακομα και αλεργικη αντιδραση στα συστατικα της. Επισης ειδικα οι γατες εχουν την ταση να μην θελουν τιποτα αλλο και ετσι ειναι δυσκολο να αλαξουν διαιτολογιο αν παραστει αναγκη, Προσφατα διαβασα ενα αρθρο για μια γατα που ετρωγε αποκλειστικα μια γευση απο συγκεκριμενη μαρκα κονσερβας. Οταν η εταιρια σταματησε την παραγωγη της κονσερβας η γατα κοντεψε να πεθανει απο ασιτια! Την γλυτωσε μονο μετα απο νοσηλεια σε μοναδα εντατικης φροντιδας τρεφομενη με ορο!

Με αυτή την άποψη συμφωνεί και η δική μας κτηνίατρος. Νωπή δεν αλλάζουμε, αλλά κάθε τόσο παίρνουμε και μερικά κονσερβάκια διαφορετικής μάρκας και τα αναμιγνύουμε με την στάνταρ τροφή. Ξηρά αλλάξουμε συχνότερα, κάθε 4 μήνες περίπου. Άλλωστε την δίνουμε σε μικρές ποσότητες σαν σνακ κι όχι σαν βασική τροφή. Μέχρι στιγμής  mati mati mati δεν είχαμε κανένα πρόβλημα λόγω τροφών και γενικότερα κανένα πρόβλημα υγείας. Τώρα πήραμε να δοκιμάσουμε μια καινούργια της Hill's την Ideal balance - No grain. Τα γατιά τη λάτρεψαν και φαίνεται ισορροπημένη σε όλα της τα συστατικά, μόνο που δεν τη λες οικονομική (25€ το 2κιλο σακούλι).

Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood :

Δημοσίευση από Μαυρογατος Την / Το Δευ Ιουν 30, 2014 11:35 pm

Κατα την γνωμη μου η Γερμανια ειναι η χωρα με την μεγαλυτερη ποικιλια και τις καλυτερες τροφες. Πως και επελεξες Hils και οχι καποια απο τις εγχωριες μαρκες?

Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood :

Δημοσίευση από Ηρακλένια Την / Το Τρι Ιουλ 01, 2014 12:09 am

Από περιέργεια. Και επειδή έψαχνα χωρίς σιτηρά και δεν είχε άλλες (ειχαν τελειώσει και θα έφερνε από βδομάδα). Έτσι πήραμε ένα μικρό σακούλι δοκιμαστικά.

Ηρακλένια

Θηλυκό
Άλογο
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Mood :

Δημοσίευση από houlieta Την / Το Τρι Ιουλ 01, 2014 12:51 am

Πάντως - μια και λέτε για Γερμανία - ενω έχει πολύ χαμηλές τιμές στα περιφερειακά των γάτων (γατόδεντρα, αμμολεκάνες, κουτιά μεταφοράς, παιχνίδια κ.α.) στις τροφές δεν διαφέρει πολύ από τις τιμές της Ελλάδας...
Βεβαια στην τσέπη του Ελληνα φαίνεται περισσότερο, αλλά λέμε τώρα...

Στείλε ένα μήνυμα αγάπης κάνοντας κλικ ΕΔΩ!
Σπόιλερ:

" />
R i n k a s h i k i k a

houlieta

Θηλυκό
Μαϊμου
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood :

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Δημοσίευση από Ηρακλένια Την / Το Τρι Ιουλ 01, 2014 12:55 am

Ό,τι έχει ποικλία έχει. Στις τιμές των τροφών νομίζω ότι είναι ελαφρώς φθηνότερη, αλλά όχι πολύ. Φυσικά και στην τσέπη του Έλληνα βαραίνει περισσότερο, αλλά παιδιά μη νομίζετε...βρίσκει κι εδώ τρόπους το κράτος και στα παίρνει πίσω...απλώς το οικονομικό τους σύστημα ευνοεί την κατανάλωση.

Ηρακλένια

Θηλυκό
Άλογο
Mood :

Σελίδα 20 από 20 Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης