gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

main coon τροφη

+8
Osi
option-D
.fofula.
ZACHARIAS
houlieta
tia
Karamela
vag-x
12 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Δευ Φεβ 04, 2013 4:48 pm

θα ηθελα την γνωμη σας για την τροφη που δινω στον orlando..
διαβασα μερικες σελιδες απο την διατροφη και νομιζω οτι δεν λετε και τα καλυτερα για την royal canin..
εγω αυτη την στιγμη του δινω την royal canin kitten και απ οτι βλεπω δεν εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα..
εχετε να προτεινετε καμια καλυτερη ξηρα?
επισης τι κονσερβα να του δινω και με ποια συχνοτητα ενδιαμεσα απο την ξηρα?

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Karamela Δευ Φεβ 04, 2013 5:08 pm

vag-x έγραψε:θα ηθελα την γνωμη σας για την τροφη που δινω στον orlando..
διαβασα μερικες σελιδες απο την διατροφη και νομιζω οτι δεν λετε και τα καλυτερα για την royal canin..
εγω αυτη την στιγμη του δινω την royal canin kitten και απ οτι βλεπω δεν εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα..
εχετε να προτεινετε καμια καλυτερη ξηρα?
επισης τι κονσερβα να του δινω και με ποια συχνοτητα ενδιαμεσα απο την ξηρα?

εγω αν ημουν στη θεση σου και με τα ιδια χρηματα θα επαιρνα ακανα τουλαχιστον μεχρι να στειρωθει και μετα ισως να γυρναγα σε κατι πιο "light"¨ οπως η royal προ-πλαν κλπ.( απο θεματα πρωτεινης) και αυτο το λεω μονο και μονο επειδη εμεις ειχαμε θεματα! αν το γατακι σου ειναι οκ με την ακανα και στις ετησιες εξετασεις του τοτε δεν υπαρχει λογος να την αλλαξεις..
τα 2 μου πρωτα γατια μεγαλωσαν με whsikas και μετα απο λιγους μηνες πηρα κι εγω ρογιαλ..ολα τα αλλα που εχουν μεγαλωσει με ακανα η διαφορα ειναι αρκετα αισθητη!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : main coon τροφη M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από tia Δευ Φεβ 04, 2013 7:41 pm

καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?

tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : main coon τροφη M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Δευ Φεβ 04, 2013 8:05 pm

tia έγραψε:καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?


τια καλησπερα..
ευχαριστω για την απαντηση σου..
πανω στην συσκευασια δεν βλεπω κατι να λεει για maine coon..
οποτε μαλλον ειναι η αλλη και για την ακριβεια λεει kitten 36..
αυτη μου συστησε ο εκτροφεας μου και αυτη ετρωγε μεχρι την στιγμη που τον πηρα..
δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο,την τρωει ευχαριστα..
απλα ρωτησα γιατι διαβαζωντας το φορουμ δεν ειδα να λεγονται και τα καλυτερα για την royal..τεσπα..
απο κονσερβες τι λετε?
λεω να του δινω καθε μερα απο μια μικρη των 80γρ και ολη την υπολοιπη μερα να εχει την royal ξηρη..

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από tia Δευ Φεβ 04, 2013 8:17 pm

vag-x έγραψε:
tia έγραψε:καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?


τια καλησπερα..
ευχαριστω για την απαντηση σου..
πανω στην συσκευασια δεν βλεπω κατι να λεει για maine coon..
οποτε μαλλον ειναι η αλλη και για την ακριβεια λεει kitten 36..
αυτη μου συστησε ο εκτροφεας μου και αυτη ετρωγε μεχρι την στιγμη που τον πηρα..
δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο,την τρωει ευχαριστα..
απλα ρωτησα γιατι διαβαζωντας το φορουμ δεν ειδα να λεγονται και τα καλυτερα για την royal..τεσπα..
απο κονσερβες τι λετε?
λεω να του δινω καθε μερα απο μια μικρη των 80γρ και ολη την υπολοιπη μερα να εχει την royal ξηρη..
υπαρχει ειδική τροφή για maine coon γατακια η οποια ειναι η Royal Canin Kitten Maine Coon 36
http://www.zooplus.com/shop/cats/dry_cat_food/royal_canin/breed_nutrition/207578
και για μετεπειτα απο τους 12 μήνες έχει την Royal Canin Adult Maine Coon 31
http://www.royalcanin.com.au/Products/Cat-Products/Feline-Breed-Nutrition/Maine-Coon-31
θεωρώ οτι καλό είναι να του δίνεις αυτες τις κροκέτες που είναι εξειδικευμένες για μεην κουν γατάκια!
τώρα όσο για κονσέρβες..οι δικοι μου δεν τρώνε περα απο την Λούνα στην οποια δίνω 3-4 φορές την βδομάδα σεζίρ ή γκουρμέ η αλμο ή ρογιαλ..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την tia στις Δευ Φεβ 04, 2013 9:12 pm, 1 φορά
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : main coon τροφη M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Δευ Φεβ 04, 2013 8:36 pm

tia έγραψε:
vag-x έγραψε:
tia έγραψε:καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?


τια καλησπερα..
ευχαριστω για την απαντηση σου..
πανω στην συσκευασια δεν βλεπω κατι να λεει για maine coon..
οποτε μαλλον ειναι η αλλη και για την ακριβεια λεει kitten 36..
αυτη μου συστησε ο εκτροφεας μου και αυτη ετρωγε μεχρι την στιγμη που τον πηρα..
δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο,την τρωει ευχαριστα..
απλα ρωτησα γιατι διαβαζωντας το φορουμ δεν ειδα να λεγονται και τα καλυτερα για την royal..τεσπα..
απο κονσερβες τι λετε?
λεω να του δινω καθε μερα απο μια μικρη των 80γρ και ολη την υπολοιπη μερα να εχει την royal ξηρη..
υπαρχει ειδική τροφή για maine coon γατακια η οποια ειναι η Royal Canin Kitten Maine Coon 36
http://www.zooplus.com/shop/cats/dry_cat_food/royal_canin/breed_nutrition/207578
και για μετεπειτα απο τους 12 μήνες και μετα έχει την Royal Canin Adult Maine Coon 31
http://www.royalcanin.com.au/Products/Cat-Products/Feline-Breed-Nutrition/Maine-Coon-31
θεωρώ οτι καλό είναι να του δίνεις αυτες τις κροκέτες που είναι εξειδικευμένες για μεν κουν γατάκια!
τώρα όσο για κονσέρβες..οι δικοι μου δεν τρώνε περα απο την Λούνα στην οποια δίνω 3-4 φορές την βδομάδα σεζίρ ή γκουρμέ η αλμο ή ρογιαλ..

ησουν σαφεις και σε υπερευχαριστω..
οποτε θα τελειωσω αυτο το 2κιλο που ηδη εχω και θα αναζητησω αυτη για maine coon.. oksmily3 oksmily3

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Karamela Δευ Φεβ 04, 2013 9:13 pm

tia έγραψε:καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?


η ακανα ειναι σιγουρα απαγορευτικη για περσακια λογω πρωτεινης και ειναι η φυλη τετοια που δεν μπορεις να δεις και πολλα με αυτη τη τροφη!!
ομως θεωρω οτι για μια μεγαλοσωμη φυλη ειναι πολυ καλη γιατι χτιζει πολυ καλο σωμα!!
τουλαχιστον η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει με αυτη τη τροφη..οσα μου γατια εχουν μεγαλωσει με ακανα δεν εχουν ιχνος λιπος και ειναι ολο μυες σε αντιθεση με αυτα που εφαγαν στο ξεκινημα τη ζωης τους αλλη τροφη..
εγω αν ειχα ενα τετοιο γατι(μακαρι καποτε να εχω) δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση ρογιαλ αλλα καποια πολυ καλυτερη στα ιδια χρηματα εφοσων, φυσικα θα καθοταν και στο γατι μου καλα!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : main coon τροφη M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Δευ Φεβ 04, 2013 9:37 pm

Karamela έγραψε:
tia έγραψε:καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?


η ακανα ειναι σιγουρα απαγορευτικη για περσακια λογω πρωτεινης και ειναι η φυλη τετοια που δεν μπορεις να δεις και πολλα με αυτη τη τροφη!!
ομως θεωρω οτι για μια μεγαλοσωμη φυλη ειναι πολυ καλη γιατι χτιζει πολυ καλο σωμα!!
τουλαχιστον η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει με αυτη τη τροφη..οσα μου γατια εχουν μεγαλωσει με ακανα δεν εχουν ιχνος λιπος και ειναι ολο μυες σε αντιθεση με αυτα που εφαγαν στο ξεκινημα τη ζωης τους αλλη τροφη..
εγω αν ειχα ενα τετοιο γατι(μακαρι καποτε να εχω) δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση ρογιαλ αλλα καποια πολυ καλυτερη στα ιδια χρηματα εφοσων, φυσικα θα καθοταν και στο γατι μου καλα!

σ ευχαριστω..
και με τον εκτροφεα που μιλησα μου ειπε καλα λογια για την ακανα..
οποτε με φερατε σε ενα ωραιο διλημμα roll eyes
θα δοκιμασω να του δωσω και απο τις δυο και ας αποφασισει ο coonaros blinking
Οπως και να εχει και οι δυο ειναι κορυφαιες.. Smile

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Karamela Δευ Φεβ 04, 2013 9:42 pm

vag-x έγραψε:
Karamela έγραψε:
tia έγραψε:καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?


η ακανα ειναι σιγουρα απαγορευτικη για περσακια λογω πρωτεινης και ειναι η φυλη τετοια που δεν μπορεις να δεις και πολλα με αυτη τη τροφη!!
ομως θεωρω οτι για μια μεγαλοσωμη φυλη ειναι πολυ καλη γιατι χτιζει πολυ καλο σωμα!!
τουλαχιστον η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει με αυτη τη τροφη..οσα μου γατια εχουν μεγαλωσει με ακανα δεν εχουν ιχνος λιπος και ειναι ολο μυες σε αντιθεση με αυτα που εφαγαν στο ξεκινημα τη ζωης τους αλλη τροφη..
εγω αν ειχα ενα τετοιο γατι(μακαρι καποτε να εχω) δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση ρογιαλ αλλα καποια πολυ καλυτερη στα ιδια χρηματα εφοσων, φυσικα θα καθοταν και στο γατι μου καλα!

σ ευχαριστω..
και με τον εκτροφεα που μιλησα μου ειπε καλα λογια για την ακανα..
οποτε με φερατε σε ενα ωραιο διλημμα roll eyes
θα δοκιμασω να του δωσω και απο τις δυο και ας αποφασισει ο coonaros blinking
Οπως και να εχει και οι δυο ειναι κορυφαιες.. Smile

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να δωσεις και τις 2 για αρκετο διαστημα(δηλαδη πανω απο μηνα) και οποια του καθεται καλυτερα τοτε αποφασιζεις!! απλα να ξερεις οτι την ακανα μπορει να μην σου τη τρωει(ειδικα στην αρχη) με τοσο ορεξη οπως σου τρωει την ρογιαλ γιατι η ρογιαλ εχει πολλα βελτιωτικα γευσης και ολα τη τρωνε σαν τρελα!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : main coon τροφη M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από houlieta Δευ Φεβ 04, 2013 10:29 pm

vag-x έγραψε:
Karamela έγραψε:
tia έγραψε:καλησπέρα !
εγώ ξεκίνησα με ρογιαλ κάνιν περσιαν κίτεν στο πρώτο μου μωρό.. μετά για 1 μήνα
έδινα ακανα αλλά δεν την έτρωγε ευχάριστα και δεν είδα και καμία διαφορά άσε που δεν κάνει για τα περσάκια λόγο της παρα πολυ υψηλης πρωτείνης..οποτε εδώ και 3 χρόνια δίνω ρογιαλ κανιν περσιαν και ειμαι σουπερ ευχαριστημένη..
και οι κτηνιατροι και ελλαδα και ιταλια ρογιαλ μου συνέστησαν!
εσύ δίνεις την κιτεν για τα μεην κουν η την απλή?


η ακανα ειναι σιγουρα απαγορευτικη για περσακια λογω πρωτεινης και ειναι η φυλη τετοια που δεν μπορεις να δεις και πολλα με αυτη τη τροφη!!
ομως θεωρω οτι για μια μεγαλοσωμη φυλη ειναι πολυ καλη γιατι χτιζει πολυ καλο σωμα!!
τουλαχιστον η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει με αυτη τη τροφη..οσα μου γατια εχουν μεγαλωσει με ακανα δεν εχουν ιχνος λιπος και ειναι ολο μυες σε αντιθεση με αυτα που εφαγαν στο ξεκινημα τη ζωης τους αλλη τροφη..
εγω αν ειχα ενα τετοιο γατι(μακαρι καποτε να εχω) δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση ρογιαλ αλλα καποια πολυ καλυτερη στα ιδια χρηματα εφοσων, φυσικα θα καθοταν και στο γατι μου καλα!

σ ευχαριστω..
και με τον εκτροφεα που μιλησα μου ειπε καλα λογια για την ακανα..
οποτε με φερατε σε ενα ωραιο διλημμα roll eyes
θα δοκιμασω να του δωσω και απο τις δυο και ας αποφασισει ο coonaros blinking
Οπως και να εχει και οι δυο ειναι κορυφαιες.. Smile
Εγω θα σου έλεγα να εναλλάσεις τις τροφές που σου λένε τα κορίτσια και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!..
Ο Ορλάντο θα γίνει το ίδιο κούκλος με οποια και να φαει και το μονο που θα σε απασχολήσει είναι μετα την στείρωση να τον προσέχεις μην παχύνει και γινει δεινοσαυράκι...
Smile
Εγω αυτες τις δυο δίνω στα δικά μου, με την Acana κάνεις και οικονομία γιατι γενικά δεν τρωνε ποσότητα (όπως με την RC που την λατρεύουν)...
Την Acana δεν θα την φάει και με τρελή χαρα για αυτό αν αλλάξεις να το κάνεις σταδιακά, ανακατευοντας τις δυο (και πάντα έτσι να κάνεις αλλαγες από τροφή σε τροφή)...
Κονσερβούλα να δίνεις καποιες μέρες που θα διαλέξεις διότι την λατρεύουν τα ζωάκια μας και μόνο καλό κάνει.
Επίσης, όταν ψηνεις κοτοπουλο κρατα λίγο στηθος για το αγόρι...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : main coon τροφη M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Δευ Φεβ 04, 2013 10:36 pm

houlieta έγραψε: το μονο που θα σε απασχολήσει είναι μετα την στείρωση να τον προσέχεις μην παχύνει και γινει δεινοσαυράκι...
Smile

τελειο?? Smile Smile Smile

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από houlieta Δευ Φεβ 04, 2013 10:37 pm

vag-x έγραψε:
houlieta έγραψε: το μονο που θα σε απασχολήσει είναι μετα την στείρωση να τον προσέχεις μην παχύνει και γινει δεινοσαυράκι...
Smile

τελειο?? Smile Smile Smile
Ούτε να τον σηκώσεις δεν θα μπορείς!... tafos
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : main coon τροφη M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από tia Δευ Φεβ 04, 2013 10:41 pm

houlieta έγραψε:
vag-x έγραψε:
houlieta έγραψε: το μονο που θα σε απασχολήσει είναι μετα την στείρωση να τον προσέχεις μην παχύνει και γινει δεινοσαυράκι...
Smile

τελειο?? Smile Smile Smile
Ούτε να τον σηκώσεις δεν θα μπορείς!... tafos
θα γινειιιι τεραααστειοοοςςςςς!!!!!
elephantrun elephantrun elephantrun elephantrun elephantrun
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : main coon τροφη M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Δευ Φεβ 04, 2013 10:43 pm

houlieta έγραψε:
vag-x έγραψε:
houlieta έγραψε: το μονο που θα σε απασχολήσει είναι μετα την στείρωση να τον προσέχεις μην παχύνει και γινει δεινοσαυράκι...
Smile

τελειο?? Smile Smile Smile
Ούτε να τον σηκώσεις δεν θα μπορείς!... tafos

Smile Smile Veryhappy Veryhappy

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Δευ Φεβ 04, 2013 10:45 pm

tia έγραψε:
houlieta έγραψε:
vag-x έγραψε:
houlieta έγραψε: το μονο που θα σε απασχολήσει είναι μετα την στείρωση να τον προσέχεις μην παχύνει και γινει δεινοσαυράκι...
Smile

τελειο?? Smile Smile Smile
Ούτε να τον σηκώσεις δεν θα μπορείς!... tafos
θα γινειιιι τεραααστειοοοςςςςς!!!!!
elephantrun elephantrun elephantrun elephantrun elephantrun

λιωνω λεμε.. Laughing Laughing

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από ZACHARIAS Τετ Φεβ 06, 2013 4:04 am

Από δική μου εμπειρία αλλά και από ψάξιμο στο διαδίκτυο έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι τα υψηλά επίπεδα πρωτείνης δεν αυξάνουν το βάρος στους γάτους, αντιθέτως μία τροφή με υψηλή περιεκτικότητα ζωικών πρωτεινών μπορεί να βοηθήσει στο αδυνάτισμα ενός υπέρβαρου γάτου. Αντίθετα αν η ξερή τροφή περιέχει χαμηλή πρωτείνη τότε σημαίνει ότι σε αυτήν υπάρχει μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων (σιτάρι , καλαμπόκι , ρύζι, πατάτες κλ.π), που είναι η αιτία για την παχυσαρκία , τον διαβήτη και την νεφρική ανεπάρκεια.
Όσο για την ACANA εδώ στην Β.Αμερική θεωρείται μια μέτρια τροφή που έχει μόνο 35% πρωτείνες αντίθετα το ORIJEN θεωρείται πιο ανώτερη τροφή με 42% πρωτείνες. Να φανταστείτε οι κορυφαίες ξηρές τροφές έχουν 48-50% πρωτείνες.

Τώρα όσο αφορά το ζήτημα κονσέρβα ή ξηρά τροφή νομίζω ότι η κονσέρβα είναι πιο κοντά στη φυσική διατροφή των γάτων και αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα τότε θα πρέπει να προτιμούνται. Σχετικά μπορείτε να διαβάσετε το παρακάτω λίνκ : http://www.catinfo.org/ , που εξηγεί γιατί η ξηρά τροφή είναι η χειρότερη διατροφή από όλες.


ZACHARIAS
ZACHARIAS
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΛΙΜΟΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/12/2012
Mood : main coon τροφη M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από .fofula. Τετ Φεβ 06, 2013 9:16 am

Καλημέρα.Ελπίζω να βρω και γω μια απάντηση στο θέμα που με απασχολεί με την διατροφή της DeeDee μου,μιας που είναι main coon.Λοιπόν,η γατούμπα μου είναι 1,5 ετών και στειρωμένη.Τρέφεται με RC για στειρωμενες γάτες και τις περισσοτερες φορες την κτηνιατρική σειρά.Αυτο που έχουμε παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα είναι ότι δεν χορταίνει με τα γραμμάρια που αντιστοιχούν στα κιλά της.Αρχές Σεπτέμβρη που πήγαμε για εμβόλιο ήταν 4.600.Της δίνω για 5 κιλά, 70γρ.Μέχρι πριν 2-3 βδομάδες όλα καλά.Τελευταία όμως ζητάει συνεχώς περισσότερη ποσότητα(και δεν μιλάμε για λίγο)Δεν έχει ζυγηστεί όλο αυτο το διάστημα και δεν ξέρω άν οφείλεται σε αυτό.Υπάρχει τροφη για στειρωμένα main coon?Αν όχι ποια τροφη είναι κατάλληλη για την συγκεκριμένη ράτσα?Θα φάει και μας κάποια στιγμη!! voodoo voodoo voodoo
.fofula.
.fofula.
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Είμαι παντός καιρού!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολες!!Με πρώτη και καλύτερη τη Γιασμίν!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2012
Mood : main coon τροφη M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από option-D Τετ Φεβ 06, 2013 9:39 am

Εγώ, ψάχνοντας για τροφή, βρήκα τις παρακάτω και πήρα 400γρ (τη μικρότερη συσκευασία) για δοκιμή.. Όλες της Royal Canin..
EXIGENT Protein Preference
STERILISED APPETITE CONTROL (λογικά αυτή θες)
LIGHT (ή αυτή)
MAINE COON

Μάλλον, όχι αυτές ακριβώς.. Εγώ έχω Περσίας κιόλας, όχι Μέιν..
option-D
option-D
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1, τον Romeo
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/09/2012
Mood : main coon τροφη M_thunder

http://www.bioshop.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από .fofula. Τετ Φεβ 06, 2013 10:02 am

option-D έγραψε:Εγώ, ψάχνοντας για τροφή, βρήκα τις παρακάτω και πήρα 400γρ (τη μικρότερη συσκευασία) για δοκιμή.. Όλες της Royal Canin..
EXIGENT Protein Preference
STERILISED APPETITE CONTROL (λογικά αυτή θες)
LIGHT (ή αυτή)
MAINE COON

Μάλλον, όχι αυτές ακριβώς.. Εγώ έχω Περσίας κιόλας, όχι Μέιν..
STERILISED APPETITE CONTROL δίνω και της αρέσει πολύ.Βλέπω όμως τελευταία ότι δεν χορταίνει.Αν γνωρίζει κάποιος για main coon και την διατροφή τους εφόσον είναι στειρωμένες πολύ θα με βοηθούσε!Ευχαριστώ για την απάντησή σου! thanks thanks
.fofula.
.fofula.
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Είμαι παντός καιρού!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολες!!Με πρώτη και καλύτερη τη Γιασμίν!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2012
Mood : main coon τροφη M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Τετ Φεβ 06, 2013 10:48 am

ZACHARIAS έγραψε:

Τώρα όσο αφορά το ζήτημα κονσέρβα ή ξηρά τροφή νομίζω ότι η κονσέρβα είναι πιο κοντά στη φυσική διατροφή των γάτων και αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα τότε θα πρέπει να προτιμούνται. Σχετικά μπορείτε να διαβάσετε το παρακάτω λίνκ : http://www.catinfo.org/ , που εξηγεί γιατί η ξηρά τροφή είναι η χειρότερη διατροφή από όλες.



Τι τελειο site!!! Ζαχαρια thanks δεν ξερω τι να πρωτοδιαβασω!!! βρηκα πολλα πραγματα που με ενδιεφεραν! τωρα αν θα ξεκινησω να του μαγειρευω οπως λεει μεσα δεν ξερω... αλλα ξερεις περιπου πλεον πως να κινηθεις!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από .fofula. Τετ Φεβ 06, 2013 12:05 pm

Επικοινώνησα με ένα pet shop και μου είπαν ότι η Acana δεν βγάζει τροφή για στειρωμένες γάτες και ότι δεν βγάζει κατηγορίες.Μου είπε για να μην παχύνει να της δίνω λιγότερη τροφή.Ισχύει κάτι τέτοιο?
.fofula.
.fofula.
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Είμαι παντός καιρού!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολες!!Με πρώτη και καλύτερη τη Γιασμίν!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2012
Mood : main coon τροφη M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από koneko Τετ Φεβ 06, 2013 1:01 pm

Ναι ισχυει. Απλα μειωνεις την ποσοτητα οταν αρχισει να παχαινει η γατα. Δεν μειωνεις χωρις λογο.

Τροφες για στειρωμενα μονο στην Ελλαδα ακουει κανεις. Στειρωμενο ειναι το ζωακι, οχι αρρωστο! mallia Προσωπικα τις τροφες με ετικετες για στειρωμενα, περσικες, σιαμ, εξωγηινες, κοκ τις θεωρω bullshit. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι περισσοτερες τροφες ειναι απλα τροφες. Οι εταιριες αυτες προσπαθουν να πουλησουν και εχουν βρει ενα σωρο bells & whistles για να προσελκυσουν τον καταναλωτη. Για τις τροφες της RC που απευθυνονται σε διαφορετικες ρατσες δεν θα σχολιασω γιατι θα σπαταλησω ATP happy2 .
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : main coon τροφη M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Φεβ 06, 2013 2:02 pm

ZACHARIAS έγραψε:Από δική μου εμπειρία αλλά και από ψάξιμο στο διαδίκτυο έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι τα υψηλά επίπεδα πρωτείνης δεν αυξάνουν το βάρος στους γάτους, αντιθέτως μία τροφή με υψηλή περιεκτικότητα ζωικών πρωτεινών μπορεί να βοηθήσει στο αδυνάτισμα ενός υπέρβαρου γάτου. Αντίθετα αν η ξερή τροφή περιέχει χαμηλή πρωτείνη τότε σημαίνει ότι σε αυτήν υπάρχει μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων (σιτάρι , καλαμπόκι , ρύζι, πατάτες κλ.π), που είναι η αιτία για την παχυσαρκία , τον διαβήτη και την νεφρική ανεπάρκεια.
Όσο για την ACANA εδώ στην Β.Αμερική θεωρείται μια μέτρια τροφή που έχει μόνο 35% πρωτείνες αντίθετα το ORIJEN θεωρείται πιο ανώτερη τροφή με 42% πρωτείνες. Να φανταστείτε οι κορυφαίες ξηρές τροφές έχουν 48-50% πρωτείνες.

Τώρα όσο αφορά το ζήτημα κονσέρβα ή ξηρά τροφή νομίζω ότι η κονσέρβα είναι πιο κοντά στη φυσική διατροφή των γάτων και αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα τότε θα πρέπει να προτιμούνται. Σχετικά μπορείτε να διαβάσετε το παρακάτω λίνκ : http://www.catinfo.org/ , που εξηγεί γιατί η ξηρά τροφή είναι η χειρότερη διατροφή από όλες.



koneko έγραψε:Ναι ισχυει. Απλα μειωνεις την ποσοτητα οταν αρχισει να παχαινει η γατα. Δεν μειωνεις χωρις λογο.

Τροφες για στειρωμενα μονο στην Ελλαδα ακουει κανεις. Στειρωμενο ειναι το ζωακι, οχι αρρωστο! mallia Προσωπικα τις τροφες με ετικετες για στειρωμενα, περσικες, σιαμ, εξωγηινες, κοκ τις θεωρω bullshit. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι περισσοτερες τροφες ειναι απλα τροφες. Οι εταιριες αυτες προσπαθουν να πουλησουν και εχουν βρει ενα σωρο bells & whistles για να προσελκυσουν τον καταναλωτη. Για τις τροφες της RC που απευθυνονται σε διαφορετικες ρατσες δεν θα σχολιασω γιατι θα σπαταλησω ATP happy2 .

Eύγε πειτα τα !!

Ζαχαρια σε σχέση με την υψηλη πρωτεϊνη > 40% και τους νεφρους τι λένε στην βορεια αμερική;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : main coon τροφη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από .fofula. Τετ Φεβ 06, 2013 5:04 pm

koneko έγραψε:Ναι ισχυει. Απλα μειωνεις την ποσοτητα οταν αρχισει να παχαινει η γατα. Δεν μειωνεις χωρις λογο.

Τροφες για στειρωμενα μονο στην Ελλαδα ακουει κανεις. Στειρωμενο ειναι το ζωακι, οχι αρρωστο! mallia Προσωπικα τις τροφες με ετικετες για στειρωμενα, περσικες, σιαμ, εξωγηινες, κοκ τις θεωρω bullshit. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι περισσοτερες τροφες ειναι απλα τροφες. Οι εταιριες αυτες προσπαθουν να πουλησουν και εχουν βρει ενα σωρο bells & whistles για να προσελκυσουν τον καταναλωτη. Για τις τροφες της RC που απευθυνονται σε διαφορετικες ρατσες δεν θα σχολιασω γιατι θα σπαταλησω ATP happy2 .
Ακριβώς τα ίδια μου είπε και ο Pet shopάς μου!Μάλιστα στο παρελθόν δούλευε στην RC και όλα αυτά με τις διάφορες κατηγορίες είναι καθαρά μου είπε θέμα marceting.Βέβαια έχει στο μαγαζί του RC αλλά μου σύστησε ανεπιφύλακτα την ACANA
.fofula.
.fofula.
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Είμαι παντός καιρού!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολες!!Με πρώτη και καλύτερη τη Γιασμίν!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2012
Mood : main coon τροφη M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από ZACHARIAS Πεμ Φεβ 07, 2013 2:39 am

Gatoplikti έγραψε:
ZACHARIAS έγραψε:Από δική μου εμπειρία αλλά και από ψάξιμο στο διαδίκτυο έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι τα υψηλά επίπεδα πρωτείνης δεν αυξάνουν το βάρος στους γάτους, αντιθέτως μία τροφή με υψηλή περιεκτικότητα ζωικών πρωτεινών μπορεί να βοηθήσει στο αδυνάτισμα ενός υπέρβαρου γάτου. Αντίθετα αν η ξερή τροφή περιέχει χαμηλή πρωτείνη τότε σημαίνει ότι σε αυτήν υπάρχει μεγάλη ποσότητα υδατανθράκων (σιτάρι , καλαμπόκι , ρύζι, πατάτες κλ.π), που είναι η αιτία για την παχυσαρκία , τον διαβήτη και την νεφρική ανεπάρκεια.
Όσο για την ACANA εδώ στην Β.Αμερική θεωρείται μια μέτρια τροφή που έχει μόνο 35% πρωτείνες αντίθετα το ORIJEN θεωρείται πιο ανώτερη τροφή με 42% πρωτείνες. Να φανταστείτε οι κορυφαίες ξηρές τροφές έχουν 48-50% πρωτείνες.

Τώρα όσο αφορά το ζήτημα κονσέρβα ή ξηρά τροφή νομίζω ότι η κονσέρβα είναι πιο κοντά στη φυσική διατροφή των γάτων και αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα τότε θα πρέπει να προτιμούνται. Σχετικά μπορείτε να διαβάσετε το παρακάτω λίνκ : http://www.catinfo.org/ , που εξηγεί γιατί η ξηρά τροφή είναι η χειρότερη διατροφή από όλες.



koneko έγραψε:Ναι ισχυει. Απλα μειωνεις την ποσοτητα οταν αρχισει να παχαινει η γατα. Δεν μειωνεις χωρις λογο.

Τροφες για στειρωμενα μονο στην Ελλαδα ακουει κανεις. Στειρωμενο ειναι το ζωακι, οχι αρρωστο! mallia Προσωπικα τις τροφες με ετικετες για στειρωμενα, περσικες, σιαμ, εξωγηινες, κοκ τις θεωρω bullshit. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι περισσοτερες τροφες ειναι απλα τροφες. Οι εταιριες αυτες προσπαθουν να πουλησουν και εχουν βρει ενα σωρο bells & whistles για να προσελκυσουν τον καταναλωτη. Για τις τροφες της RC που απευθυνονται σε διαφορετικες ρατσες δεν θα σχολιασω γιατι θα σπαταλησω ATP happy2 .

Eύγε πειτα τα !!

Ζαχαρια σε σχέση με την υψηλη πρωτεϊνη > 40% και τους νεφρους τι λένε στην βορεια αμερική;

Κοίτα να δεις, παίζει ρόλο η ποιότητα της πρωτείνης δηλ. η ζωική πρωτείνη είναι υψηλής ποιόητας σε σχέση με τις φυτικές (σιτάρι, καλαμπόκι, ρύζι κ.λ.π). Ο οργανισμός της γάτας είναι φτιαγμένος ώστε να μπορεί να επεξεργάζεται σε μεγάλο βαθμό τις
ζωικές πρωτείνες , εν αντιθέσει με τις φυτικές , η ζωική πρωτείνη δεν επιβαρύνει τα νεφρά. Τις τελευταίες δεκαετίες οι κτηνιάτροι έχουν παρατηρήσει ότι έχει αυξηθεί ο αριθμός των γατιών που πάσχουν από νεφρική ανεπάρκεια και αυτό οφείλεται σε δίαιτα με ξηρή τροφή και κακή ποιότητα πρωτείνης. Πρέπει κάποιος να διαβάζει προσεκτικά τα συστατικά που αναφέρονται στην συσκευασία και να αποφεύγει εκείνα που γράφουν ένα σωρό από καλαμπόκι , ρύζι, σιτάρι , σόγια. Φαντάσου ένα σπορ αυτοκίνητο το γεμίζεις συνεχώς με βενζίνη χαμηλή σε οκτάνια, βεβαίως στην αρχή θα τρέχει αλλά κάποια στιγμή θα μπουκώσει και θα χαλάσει ο κινητήρας.

Η ξηρά τροφή λόγω ότι περιέχει χαμηλή υγρασία (5-10%) είναι ένας λόγος παραπάνω που είναι επιβαρυντική για τα νεφρά.Οι γάτες που τρώνε μόνιμα ξηρά τροφή βρίσκονται συνεχώς σε στάδιο αφυδάτωσης και δεν έχει σημασία πόσο νερό πίνουν γιατί ο οργανισμός τους είναι φτιαγμένος να παίρνουν το νερό από την τροφή.
ZACHARIAS
ZACHARIAS
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΛΙΜΟΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/12/2012
Mood : main coon τροφη M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 07, 2013 2:30 pm

Zαχαρία εννοειτε οτι συμφωνω σε αυτα που λές για την ζωϊκή πρωτεϊνη και τα συστατικα των τροφών για αυτο σχολιασα παραπάνω "πειτε τα" και για αυτο δινω acana και τιποτε αλλο. Ομως για orijen πχ εχω έναν ενδοιασμο λογω του οτι εχει παραπάνω απο την προτεινομενη υποτιθεται πρωτεϊνη γυρω στο 30 35%. Ο Γιατρος μου μου ειπε οτι κουραζει τα νεφρά σε βαθος χρονου.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : main coon τροφη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από koneko Πεμ Φεβ 07, 2013 11:12 pm

εγω πιστευω οτι η πολλη πρωτεινη κουραζει οταν βρισκεται σε ξηρα μορφη. Γενικα πιστευω οτι η ξηρα τροφη γενικοτερα κουραζει τα νεφρα γιατι η γατα οσο νερο και αν πιει, δεν φτανει με τιποτα την ποσοτητα νερου που προσλαμβανει μια γατα που τρεφεται με κονσερβες ή ωμη και συνεπως επιβαρυνονται περισσοτερο τα νεφρα. Εγω παντως δεν θα ταιζα μια γατα σε μονιμη βαση με ξηρα τροφη, οσο καλη και αν ειναι η τροφη αυτη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : main coon τροφη M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 08, 2013 12:07 am

koneko έγραψε:εγω πιστευω οτι η πολλη πρωτεινη κουραζει οταν βρισκεται σε ξηρα μορφη. Γενικα πιστευω οτι η ξηρα τροφη γενικοτερα κουραζει τα νεφρα γιατι η γατα οσο νερο και αν πιει, δεν φτανει με τιποτα την ποσοτητα νερου που προσλαμβανει μια γατα που τρεφεται με κονσερβες ή ωμη και συνεπως επιβαρυνονται περισσοτερο τα νεφρα. Εγω παντως δεν θα ταιζα μια γατα σε μονιμη βαση με ξηρα τροφη, οσο καλη και αν ειναι η τροφη αυτη.

Και μένα δεν μου αρέσει η ιδέα του ταϊσματος μονο με ξηρά τροφή, αλλα έλα που έχουμε θέμα με ουλα και αμα τρώει απο τα άλλα επιβαρύνεται η κατάσταση, ενω επιβάλλεται να τρώει ξηρά για να δουλεύουν τα δοντια. Οποτε ισως μια μέση λυση και απο το ενα και το άλλο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : main coon τροφη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από ZACHARIAS Παρ Φεβ 08, 2013 7:30 am

Gatoplikti έγραψε:
koneko έγραψε:εγω πιστευω οτι η πολλη πρωτεινη κουραζει οταν βρισκεται σε ξηρα μορφη. Γενικα πιστευω οτι η ξηρα τροφη γενικοτερα κουραζει τα νεφρα γιατι η γατα οσο νερο και αν πιει, δεν φτανει με τιποτα την ποσοτητα νερου που προσλαμβανει μια γατα που τρεφεται με κονσερβες ή ωμη και συνεπως επιβαρυνονται περισσοτερο τα νεφρα. Εγω παντως δεν θα ταιζα μια γατα σε μονιμη βαση με ξηρα τροφη, οσο καλη και αν ειναι η τροφη αυτη.

Και μένα δεν μου αρέσει η ιδέα του ταϊσματος μονο με ξηρά τροφή, αλλα έλα που έχουμε θέμα με ουλα και αμα τρώει απο τα άλλα επιβαρύνεται η κατάσταση, ενω επιβάλλεται να τρώει ξηρά για να δουλεύουν τα δοντια. Οποτε ισως μια μέση λυση και απο το ενα και το άλλο.

Aυτά είναι ένας μύθος που η ξερή τροφή καθαρίζει τα δόντια. Η κροκέτα δεν είναι τόσο σκληρή για να καθαρίσει τα δόντια. Είναι σαν να δώσουμε στα παιδιά μας δημητριακά nesquik το πρωί και να περιμένουμε να καθαρίσουν τα δόντια τους με αυτά, επειδή είναι λίγο σκληρά.Άλλωστε η γάτα τις περισσότερες φορές δεν μασάει αλλά καταπίνει την κροκέτα. Τα δόντια της γάτας δεν είναι φτιαγμένα σαν τα δικά μας ή του σκύλου, που μασάμε , έχει μικρά δοντάκια και το μόνο που κάνει είναι να κόβει και να καταπίνει.
Το βούρτσισμα των δοντιών βοηθάει όπως και στους ανθρώπους με ειδικό βουρτσάκι και οδοντόκρεμα. Τα ωμά μικρά κόκαλα (φτερούγες κότας, λαιμός )επίσης βοηθάνε στον καθαρισμό των δοντιών.

ZACHARIAS
ZACHARIAS
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΛΙΜΟΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/12/2012
Mood : main coon τροφη M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από ZACHARIAS Παρ Φεβ 08, 2013 7:40 am

koneko έγραψε:εγω πιστευω οτι η πολλη πρωτεινη κουραζει οταν βρισκεται σε ξηρα μορφη. Γενικα πιστευω οτι η ξηρα τροφη γενικοτερα κουραζει τα νεφρα γιατι η γατα οσο νερο και αν πιει, δεν φτανει με τιποτα την ποσοτητα νερου που προσλαμβανει μια γατα που τρεφεται με κονσερβες ή ωμη και συνεπως επιβαρυνονται περισσοτερο τα νεφρα. Εγω παντως δεν θα ταιζα μια γατα σε μονιμη βαση με ξηρα τροφη, οσο καλη και αν ειναι η τροφη αυτη.


oksmily3 grinning4
ZACHARIAS
ZACHARIAS
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 56
Τόπος : ΑΛΙΜΟΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/12/2012
Mood : main coon τροφη M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από koneko Παρ Φεβ 08, 2013 11:52 am

ZACHARIAS έγραψε:
Aυτά είναι ένας μύθος που η ξερή τροφή καθαρίζει τα δόντια. Η κροκέτα δεν είναι τόσο σκληρή για να καθαρίσει τα δόντια. Είναι σαν να δώσουμε στα παιδιά μας δημητριακά nesquik το πρωί και να περιμένουμε να καθαρίσουν τα δόντια τους με αυτά, επειδή είναι λίγο σκληρά.Άλλωστε η γάτα τις περισσότερες φορές δεν μασάει αλλά καταπίνει την κροκέτα. Τα δόντια της γάτας δεν είναι φτιαγμένα σαν τα δικά μας ή του σκύλου, που μασάμε , έχει μικρά δοντάκια και το μόνο που κάνει είναι να κόβει και να καταπίνει.
Το βούρτσισμα των δοντιών βοηθάει όπως και στους ανθρώπους με ειδικό βουρτσάκι και οδοντόκρεμα. Τα ωμά μικρά κόκαλα (φτερούγες κότας, λαιμός )επίσης βοηθάνε στον καθαρισμό των δοντιών.

Συμφωνω απολυτα!!! Αυτα ηθελα να πω και εγω αλλα με προλαβες Laughing Να προσθεσω οτι ακομα και αν τρωνε ωμα κομματια κρεατος χωρις κοκκαλο, ωφελουνται τα δοντια. Γενικα ωφελειται και η γναθος. Εχουν μεγαλο προβλημα με την γναθο τους τα περισσοτερα γατια που τρεφονται με κονσερβες και ξηρα. Αν τους δωσεις ενα μεγαλο κομματι κρεας, πχ 4 επι 4 εκ, δεν θα μπορεσουν να το φανε. Στον δικο μου του πηρε μηνες μεχρι να δυναμωσει η γναθος του ωστε να αρχισει να μασαει κομματια κρεατος και κομματια κρεατος με κοκκαλο (ορτυκια, φτερα/λαιμο/πλευρα κοτας).

Επιπλεον οταν ζοριζονται για να φανε εξασκειται και το μυαλο τους! Μια γατα που τρεφεται με κονσερβα και κροκετες τρωει με εντελως παθητικο τροπο. Αντιθετως, μια γατα που τρεφεται με ωμα (οχι αλεσμενα ή εν μερη αλεσμενα), πρεπει να σκεφτει πως θα φαει το μεγαλο κομματι κρεατος που βρισκεται στο πιατο της. Πολλες φορες βλεπω τον δικο μου να ψαχνει στο πιατο τα μικρα κομματια για να τα φαει πρωτα αυτα και να αφηνει τα μεγαλυτερα για το τελος. Οταν δυσκολευτει παιρνει το κομματι στο στομα και το μεταφερει αλλου για να το φαει πιο ανετα. Αλλες φορες επιλεγει να φαει πρωτα το λιπος και τις καρδιες και μετα τα υπολοιπα. Η ξηρα τροφη και η κονσερβα δεν παρεχουν τετοια ποικιλια. Δε νομιζω οτι υπαρχει γατα που παιρνει κροκετες στο στομα για να τις φαει αλλου happy2
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : main coon τροφη M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Osi Παρ Φεβ 08, 2013 12:49 pm

koneko έγραψε:
ZACHARIAS έγραψε:
Aυτά είναι ένας μύθος που η ξερή τροφή καθαρίζει τα δόντια. Η κροκέτα δεν είναι τόσο σκληρή για να καθαρίσει τα δόντια. Είναι σαν να δώσουμε στα παιδιά μας δημητριακά nesquik το πρωί και να περιμένουμε να καθαρίσουν τα δόντια τους με αυτά, επειδή είναι λίγο σκληρά.Άλλωστε η γάτα τις περισσότερες φορές δεν μασάει αλλά καταπίνει την κροκέτα. Τα δόντια της γάτας δεν είναι φτιαγμένα σαν τα δικά μας ή του σκύλου, που μασάμε , έχει μικρά δοντάκια και το μόνο που κάνει είναι να κόβει και να καταπίνει.
Το βούρτσισμα των δοντιών βοηθάει όπως και στους ανθρώπους με ειδικό βουρτσάκι και οδοντόκρεμα. Τα ωμά μικρά κόκαλα (φτερούγες κότας, λαιμός )επίσης βοηθάνε στον καθαρισμό των δοντιών.

Συμφωνω απολυτα!!! Αυτα ηθελα να πω και εγω αλλα με προλαβες Laughing Να προσθεσω οτι ακομα και αν τρωνε ωμα κομματια κρεατος χωρις κοκκαλο, ωφελουνται τα δοντια. Γενικα ωφελειται και η γναθος. Εχουν μεγαλο προβλημα με την γναθο τους τα περισσοτερα γατια που τρεφονται με κονσερβες και ξηρα. Αν τους δωσεις ενα μεγαλο κομματι κρεας, πχ 4 επι 4 εκ, δεν θα μπορεσουν να το φανε. Στον δικο μου του πηρε μηνες μεχρι να δυναμωσει η γναθος του ωστε να αρχισει να μασαει κομματια κρεατος και κομματια κρεατος με κοκκαλο (ορτυκια, φτερα/λαιμο/πλευρα κοτας).

Επιπλεον οταν ζοριζονται για να φανε εξασκειται και το μυαλο τους! Μια γατα που τρεφεται με κονσερβα και κροκετες τρωει με εντελως παθητικο τροπο. Αντιθετως, μια γατα που τρεφεται με ωμα (οχι αλεσμενα ή εν μερη αλεσμενα), πρεπει να σκεφτει πως θα φαει το μεγαλο κομματι κρεατος που βρισκεται στο πιατο της. Πολλες φορες βλεπω τον δικο μου να ψαχνει στο πιατο τα μικρα κομματια για να τα φαει πρωτα αυτα και να αφηνει τα μεγαλυτερα για το τελος. Οταν δυσκολευτει παιρνει το κομματι στο στομα και το μεταφερει αλλου για να το φαει πιο ανετα. Αλλες φορες επιλεγει να φαει πρωτα το λιπος και τις καρδιες και μετα τα υπολοιπα. Η ξηρα τροφη και η κονσερβα δεν παρεχουν τετοια ποικιλια. Δε νομιζω οτι υπαρχει γατα που παιρνει κροκετες στο στομα για να τις φαει αλλου happy2


Να ρωτησω κατι? επειδη συμφωνω με αυτα που λετε και αφου διαβασα και το σαιτ του Ζαχαρια μπηκα μπορω να πω στον πειρασμο να ξεκινησω τετοια διατροφη και στον δικο μου, το θεμα ειναι εσεις τι τα ταιζετε??
Σκεφτομαι να κανω τη συνταγη που λεει απλα με προβληματιζουν καποια πραγματα. Κατ' αρχας ο δικος μου ειχε κολιτιδα και ειναι με κλινικη τροφη ακομα, να του ξεκινησω σιγα σιγα με βρασμενο κοτοπουλακι ή οχι? Φοβαμαι μη γινει χαλια παλι! Ωμα δεν θα του δωσω γιατι τα φοβαμαι! Να κρατανε λιγο ισως του δωσω αλλα και παλι μετα απο αρκετο καιρο.
Απο την αλλη ποσο κοτοπουλο να του δινω??
Koneko οταν λες φτερουγες δινεις κανονικες ωμες φτερουγες με τα κοκαλα?? ή τα βραζεις πρωτα?? τα δινεις ετσι ή τα πολτοποιεις πρωτα στην μηχανη του κιμα??
Εγω μηχανη δεν εχω και ουτε σκοπευω να αγορασω (ειναι πολλα τα λεφτα), αν του δινω γιαουρτι θα του καλυπτει την αναγκη για ασβεστιο αντι να δινω κοκαλα?

Βασικα χαλαστηκα αρκετα και προβληματιστηκα ακομα με περισσοτερο με αυτα που διαβασα για τις κροκετες και τις κονσερβες. Μετα καθισα και σκεφτηκα οτι η πρωτη μου η γατα που εζησε 15 χρονια ετρωγε οτι και εμεις. κονσερβες καθολου και ενα γευμα την ημερα μονο κροκετα, χυμα κι ολας απο τον κτηνιατρο! Ειδικα το θεμα των νεφρων το φοβαμαι αρκετα διοτι ηδη ειμαστε σε φαση επιτηρρησης και γι αυτο! Συν οτι εχουμε καποιες υψηλες ουσιες στο συκωτι!
Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα ειναι να τον κανω πιο χαλια λογω διατροφης!


Σορρυ που σας πρηζω ολους αλλα η κτηνιατρος μας ισως επειδη εχει και πετ σοπ με τροφες κτλ μεσα στο κτηνιατρειο ειναι πολυ κατα αυτης της διατροφης και πιστευει οτι μια γατα πρεπει να τρεφεται μονο με ξηρα και κονσερβες! Οποτε θα ηταν ασκοπο να το ξανασυζητησω μαζι της...
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : main coon τροφη M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από vag-x Παρ Φεβ 08, 2013 3:36 pm

ο προηγουμενος γατος που ειχα τρεφοταν αποκλειστικα με κονσερβες 400 γραμμαριων την οποια του την εδινα πρωι μεσημερι βραδυ...την χωριζα δια 3 δλδ..καθε μερα απο μια τετοια...δεν ηταν απο τις ακριβες (συνηθως friskies η whiskas η και αλλες πιο β διαλογης)..παντα του ειχα και κροκετες τις οποιες σπανια ετρωγε..το ενα μπολακι των 100 γραμμαριων μπορουσε να κρατησει και μια εβδομαδα...τις κροκετες δηλαδη τις ειχα για ενδιαμεσα απο τα γευματα μηπως του ερθει καμια λυγουρα...
με τα πολλα εζησε σχεδον 16 χρονια και οταν ηταν στα τελευταια του οι εξετασεις ουρων ηταν τελειες...

οποτε και γω μαλλον θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες.. Cool

vag-x
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 σπιτι 5 αδεσποτακια στην κορινθο και 1 αγαπημενο στον παραδεισο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/12/2012
Mood : main coon τροφη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 08, 2013 3:37 pm

koneko έγραψε:
ZACHARIAS έγραψε:
Aυτά είναι ένας μύθος που η ξερή τροφή καθαρίζει τα δόντια. Η κροκέτα δεν είναι τόσο σκληρή για να καθαρίσει τα δόντια. Είναι σαν να δώσουμε στα παιδιά μας δημητριακά nesquik το πρωί και να περιμένουμε να καθαρίσουν τα δόντια τους με αυτά, επειδή είναι λίγο σκληρά.Άλλωστε η γάτα τις περισσότερες φορές δεν μασάει αλλά καταπίνει την κροκέτα. Τα δόντια της γάτας δεν είναι φτιαγμένα σαν τα δικά μας ή του σκύλου, που μασάμε , έχει μικρά δοντάκια και το μόνο που κάνει είναι να κόβει και να καταπίνει.
Το βούρτσισμα των δοντιών βοηθάει όπως και στους ανθρώπους με ειδικό βουρτσάκι και οδοντόκρεμα. Τα ωμά μικρά κόκαλα (φτερούγες κότας, λαιμός )επίσης βοηθάνε στον καθαρισμό των δοντιών.

Συμφωνω απολυτα!!! Αυτα ηθελα να πω και εγω αλλα με προλαβες Laughing Να προσθεσω οτι ακομα και αν τρωνε ωμα κομματια κρεατος χωρις κοκκαλο, ωφελουνται τα δοντια. Γενικα ωφελειται και η γναθος. Εχουν μεγαλο προβλημα με την γναθο τους τα περισσοτερα γατια που τρεφονται με κονσερβες και ξηρα. Αν τους δωσεις ενα μεγαλο κομματι κρεας, πχ 4 επι 4 εκ, δεν θα μπορεσουν να το φανε. Στον δικο μου του πηρε μηνες μεχρι να δυναμωσει η γναθος του ωστε να αρχισει να μασαει κομματια κρεατος και κομματια κρεατος με κοκκαλο (ορτυκια, φτερα/λαιμο/πλευρα κοτας).

Επιπλεον οταν ζοριζονται για να φανε εξασκειται και το μυαλο τους! Μια γατα που τρεφεται με κονσερβα και κροκετες τρωει με εντελως παθητικο τροπο. Αντιθετως, μια γατα που τρεφεται με ωμα (οχι αλεσμενα ή εν μερη αλεσμενα), πρεπει να σκεφτει πως θα φαει το μεγαλο κομματι κρεατος που βρισκεται στο πιατο της. Πολλες φορες βλεπω τον δικο μου να ψαχνει στο πιατο τα μικρα κομματια για να τα φαει πρωτα αυτα και να αφηνει τα μεγαλυτερα για το τελος. Οταν δυσκολευτει παιρνει το κομματι στο στομα και το μεταφερει αλλου για να το φαει πιο ανετα. Αλλες φορες επιλεγει να φαει πρωτα το λιπος και τις καρδιες και μετα τα υπολοιπα. Η ξηρα τροφη και η κονσερβα δεν παρεχουν τετοια ποικιλια. Δε νομιζω οτι υπαρχει γατα που παιρνει κροκετες στο στομα για να τις φαει αλλου happy2

Εγω δεν είπα οτι με την ξηρά τροφή καθαριζονται τα δοντια, η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν θέλει να τρώει κονσέρβα που ειναι μαλακια τροφή , αλλα να τρώει και ξηρά για να δουλεύουν τα δοντια οχι να καθαριζονται. Πραγματι επισης παρατηρώ οτι οταν φαει μονο κονσέρβα ή ανθρώπινη τροφη τοτε κοκκινίζουν τα ούλα της περισσοτερο. Την ανθρώπινη τροφη μάλιστα μου ειπε να την κοψω για ένα διαστημα. Βέβαια μιλάμε για μαγειρεμένη τροφη έτσι; Ωμο δεν έχω δοκιμάσει. Τι γίνεται με τις γάτες που έχουν σοβαρά προβλήματα με ούλα και απο οτι έχω διαβάσει τους βγάζουν μέχρι και δοντια για να ηρεμήσουν;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : main coon τροφη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

main coon τροφη Empty Απ: main coon τροφη

Δημοσίευση από koneko Σαβ Φεβ 09, 2013 1:20 am

Osi έγραψε:
Να ρωτησω κατι? επειδη συμφωνω με αυτα που λετε και αφου διαβασα και το σαιτ του Ζαχαρια μπηκα μπορω να πω στον πειρασμο να ξεκινησω τετοια διατροφη και στον δικο μου, το θεμα ειναι εσεις τι τα ταιζετε??

εγω τον ταιζω αποκλειστικα με ωμα και ως treat τρωει μαγειρεμενο. Γατοτροφη του εμποριου δεν προκειται να ξαναμπει στο σπιτι μου γιατι μονο κακο του κανει, παρα καλο.

Σκεφτομαι να κανω τη συνταγη που λεει απλα με προβληματιζουν καποια πραγματα. Κατ' αρχας ο δικος μου ειχε κολιτιδα και ειναι με κλινικη τροφη ακομα, να του ξεκινησω σιγα σιγα με βρασμενο κοτοπουλακι ή οχι? Φοβαμαι μη γινει χαλια παλι! Ωμα δεν θα του δωσω γιατι τα φοβαμαι! Να κρατανε λιγο ισως του δωσω αλλα και παλι μετα απο αρκετο καιρο.

Η αιτια που εμφανισε κολιτιδα ειναι γνωστη; Αν την επαθε λογω βακτηριων τοτε περιμενε να συνελθει, αν ομως την επαθε λογω τροφης (εχει δηλαδη IBD), δοκιμασε να δωσεις ωμο ή μαγειρεμενο. Ο δικος μου ειχε πιθανοτατα IBD αφου εκανε σε καθημερινη βαση εμετους επι 1.5 χρονο. Η κατασταση ηταν τραγικη. Οταν ομως επαθε αλλεργια στην τροφη και αποφασισα να στραφω στην ωμη, τοτε μαζι με την αλλεργια στην τροφη, κοπηκαν οι εμετοι μαχαιρι. Αν ψαξεις στο διαδυκτιο cat colitis (ή IBD) and raw food θα δεις οτι πολλες γατες θεραπευτηκαν μεσα σε ενα 24ωρο.

Απο την αλλη ποσο κοτοπουλο να του δινω??
Koneko οταν λες φτερουγες δινεις κανονικες ωμες φτερουγες με τα κοκαλα?? ή τα βραζεις πρωτα?? τα δινεις ετσι ή τα πολτοποιεις πρωτα στην μηχανη του κιμα??
Εγω μηχανη δεν εχω και ουτε σκοπευω να αγορασω (ειναι πολλα τα λεφτα), αν του δινω γιαουρτι θα του καλυπτει την αναγκη για ασβεστιο αντι να δινω κοκαλα?

Υπολογιζε 2-3% του βαρους του για την ημερησια ποσοτητα που πρεπει να τρωει. Αν δεις οτι στρογγυλευει ή αδυνατιζει αυξανεις ή μειωνεις την ποσοτητα.

Ποτε μα ποτε δεν δινουμε μαγειρεμενα κοκκαλα. Ειναι επικινδυνα γιατι με το μαγειρεμα γινονται σκληρα και μπορουν να τραυματισουν το ζωο. Τα κοκκαλα τα δινουμε παντα ωμα. Εγω του δινω τις ακρες απο τις φτερουγες οπως ειναι. Τον λαιμο απο την κοτα τον κοβω στην μεση και τα ορτυκια τα κοβω στην μεση ή στα 4. Επισης το στηθος απο την κοτα μαζι με τους χονδρους και λιγα πλευρα τα κομματιαζω σε κυβους. Τις καρδιες τις βαζω ολοκληρες και τα συκωτια με τα στομαχια τα κοβω σε κομματια. Ενιοτε κοβω σε κομματια και λιγο κρεας απο το μπουτι (συνηθως οταν εχω μονο μια κοτα για αλεσμα). Το υπολοιπο τμημα του ζωου το αλεθω. Απο το κουνελι βγαζω οσο πιο πολυ κρεας μπορω, το κομματιαζω και το υπολοιπο κουφαρι το αλεθω. Τα ψαρια (σολωμο, πεστροφα) τα αλεθω οπως ειναι (με κοκκαλα, δερμα και λεπια, αλλα χωρις εντοσθια).

Το γιαουρτι δεν γνωριζω σε τι βαθμο θα καλυπτει τις αναγκες του γατιου για ασβεστιο. Δοκιμασε καλυτερα να συμπληρωνεις με τσοφλι αυγου και δινε γιαουρτι ως συμπληρωμα κυριως για την χλωριδα του εντερου.

Κοκκαλα μπορεις να αλεσεις στο μπλεντερ. Ετσι αλεσα το κοτοπουλο που ειχα κομματιασει οταν μου χαλασε πριν μερες η μηχανη του κιμα. Απλα φροντισε να αφαιρεσεις ολο το κρεας, του τενοντες και τις ινες γιατι τυλιγονται γυρω απο την λεπιδα. Ειναι χρονοβορα διαδικασια ομως και προσωπικα δεν μου αρεσει η υφη του αλεσμενου κοκκαλου στο μπλεντερ γιατι γινεται σαν παστα (προσθετω και λιγο νερο για να αλεστουν πιο ευκολα).

Βασικα χαλαστηκα αρκετα και προβληματιστηκα ακομα με περισσοτερο με αυτα που διαβασα για τις κροκετες και τις κονσερβες. Μετα καθισα και σκεφτηκα οτι η πρωτη μου η γατα που εζησε 15 χρονια ετρωγε οτι και εμεις. κονσερβες καθολου και ενα γευμα την ημερα μονο κροκετα, χυμα κι ολας απο τον κτηνιατρο! Ειδικα το θεμα των νεφρων το φοβαμαι αρκετα διοτι ηδη ειμαστε σε φαση επιτηρρησης και γι αυτο! Συν οτι εχουμε καποιες υψηλες ουσιες στο συκωτι!
Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελα ειναι να τον κανω πιο χαλια λογω διατροφης!

Η πρωτη γατα μου εζησε επισης τοσο και δεν ειχε κανενα προβλημα υγειας. Τρεφοταν με οτι επιανε, αποφαγια και χαμηλης ποιοτητας τροφη. Διαρροια δεν επαθε ουτε μια φορα στη ζωη της. Αν φοβαστε για τα νεφρα κοψτε εντελως την ξηρα τροφη. Ειναι οτι χειροτερο No . Οι υψηλες ουσιες στο συκωτι μηπως οφειλονται στην κολιτιδα;

Σορρυ που σας πρηζω ολους αλλα η κτηνιατρος μας ισως επειδη εχει και πετ σοπ με τροφες κτλ μεσα στο κτηνιατρειο ειναι πολυ κατα αυτης της διατροφης και πιστευει οτι μια γατα πρεπει να τρεφεται μονο με ξηρα και κονσερβες! Οποτε θα ηταν ασκοπο να το ξανασυζητησω μαζι της...

Μη δειχνεις παντα τυφλη εμπιστοσυνη στους κτηνιατρους σε θεματα διατροφης γιατι οι περισσοτεροι δεν εχουν μπει στον κοπο να ασχοληθουν με το θεμα και γνωριζουν μονο οσα τους λενε οι εταιριες ζωοτροφων. Αν εγω ακουγα τον κτηνιατρο, θα ειχα ακομα ενα αρρωστο γατι No

Gatoplikti έγραψε:
Εγω δεν είπα οτι με την ξηρά τροφή καθαριζονται τα δοντια, η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν θέλει να τρώει κονσέρβα που ειναι μαλακια τροφή , αλλα να τρώει και ξηρά για να δουλεύουν τα δοντια οχι να καθαριζονται. Πραγματι επισης παρατηρώ οτι οταν φαει μονο κονσέρβα ή ανθρώπινη τροφη τοτε κοκκινίζουν τα ούλα της περισσοτερο. Την ανθρώπινη τροφη μάλιστα μου ειπε να την κοψω για ένα διαστημα. Βέβαια μιλάμε για μαγειρεμένη τροφη έτσι; Ωμο δεν έχω δοκιμάσει. Τι γίνεται με τις γάτες που έχουν σοβαρά προβλήματα με ούλα και απο οτι έχω διαβάσει τους βγάζουν μέχρι και δοντια για να ηρεμήσουν;

τα δοντια δουλευουν μονο οταν την μασαει, αν δεν την μασαει αδικος κοπος Razz Κατι παρομοιο μου ειχε πει η προηγουμενη κτηνιατρος μας. Την ειχα ρωτησει τι ταιζε τις γατες τις και μου ειχε πει οτι δινει 2 γευματα κονσερβα (πρωι βραδυ) και ενα γευμα ξηρα το μεσημερι για να εξασκουν την γναθος τους. Αν δεν φοβασαι δοκιμασε και ωμο να δεις πως θα παει με τα ουλα της.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : main coon τροφη M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης