gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

+14
ralou
alex..niaou
doremi
Дanae
Δ²
Chouzouris
kat-cats
Πούπσυ
nosyparker
Fotoula
Smokys
ChocolateCat
f.m123
nancuu
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Παρ Σεπ 21, 2012 2:20 pm

ChocolateCat έγραψε:Οι απαντήσεις που δίνω μπορεί να είναι κάπως σκληρές αλλά προέρχονται από την εμπειρία μου στις γάτες καθώς και από τη γενική μου στάση και φιλοσοφία απέναντι στη ζωή γενικότερα. Αν κάποιοι είναι ιδιαίτερα ευερέθιστοι και προσβάλλονται τότε τους προτείνω να μην μπαίνουν σε φόρουμ γιατί στα φόρουμ θα βρουν ένα σωρό αχαρακτήριστους σαν εμένα που ο καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του. Όποιοι θυμώνουν-προσβάλλονται με τις δικές μου απαντήσεις προτείνω να πιουν ξύδι να ξεθυμώσουν.
Με το ανέλαβε τις ευθύνες σου εννοούσα ακριβώς ότι εφόσον ενδιαφέρεσαι για να σώσεις κάποιο ζωάκι πρέπει να δράσεις μόνη σου και να δράσεις άμεσα. Και πρέπει να ξοδέψεις χρόνο και χρήματα. Μην περιμένεις από οποιοδήποτε φόρουμ και από οποιαδήποτε φιλοζωική να δράσουν σαν από μηχανής θεός.

Σαν γενική συμβουλή στο μέλλον θα πω το εξής:Αν ενδιαφέρεσαι για τα ζώα γενικότερα και βρεις ζωάκι στο δρόμο που θέλεις να βοηθήσεις η πρώτη κίνηση είναι να το πας στον κτηνίατρο και μετά να μπεις σε όποιο φόρουμ για συμβουλές.
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μόνο ένας επαγγελματίας κτηνίατρος μπορεί να σε βοηθήσει. Πολλοί δεν παίρνουν λεφτά για την πρώτη επίσκεψη όταν τους πάνε αδέσποτα.Η οποια συμβουλή εδώ μπορεί να αποβεί μοιραία για το γατάκι αν δεν είναι η σωστή για την περίπτωση του.
Γενικά η φιλοζωία είναι ένα σπορ που απαιτεί χρήματα(+χρόνο κόπο δάκρυα και ιδρώτα)


Όλοι έχουμε και περίεργες μέρες...
Πολλές φορές στα γραπτά αλλιώς θες να εκφραστείς..και άλλο αποτέλεσμα δίνεις..
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Σεπ 21, 2012 3:43 pm

Chouzouris έγραψε:
kat-cats έγραψε:αχ μωρέ το κακομοιρούλι.... αν μπορείς πάρε κάποιο σπρέι να το ψεκάσεις να μην το τρώνε οι ψύλλοι και δώσε του και λίγο πάστα για αποπαρασίτωση. Αν μπορείς πάρε του λίγο μους τροφή και από το σούπερ μάρκετ μπορείς και να του αφήνεις για να τρώει. Να το αραιώνεις με λίγο νερό. Το τρώει καλύτερα. Ετσι έκανα όταν βρήκα την Κίρα και της άρεσε πολύ.
Αυτά σε πρώτη φάση θα το βοηθήσουν πολύ να μπορέσει να μεγαλώσει. Μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα "σπιτάκι" από κούτες όπου να είναι μπροστά μόνο ανοιχτό, όχι μεγάλοι άνοιγμα περίπου 20 εκ. Χ 20 εκ. για να μπαίνει μέσα και να είναι προφυλαγμένο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για το μικρούλι....


Καλύτερα όχι ψέκασμα με spray μέχρι να δει ποιας ηλικίας είναι. Στα πολύ μικρά απαγορεύεται το απευθείας ψέκασμα.

Επειδή μου είχε συμβεί πέρισυ με τα 5 γατάκια που βρήκα (το ένα ήταν η Τζίντζερ μου) και όλα πήγαν κατ' ευχήν έκανα το εξής: έβαλα γάντια και μετά ψέκασα τα χέρια μου και απλά πασάλειψα χαιδεύοντας τα μικρά. Ετσι έφυγαν οι ψύλλοι και δεν κινδύνεψαν. Είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε ότι σε αυτή την ηλικία δεν γλύφονται οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Σεπ 21, 2012 3:45 pm

nancuu έγραψε:
kat-cats έγραψε:αχ μωρέ το κακομοιρούλι.... αν μπορείς πάρε κάποιο σπρέι να το ψεκάσεις να μην το τρώνε οι ψύλλοι και δώσε του και λίγο πάστα για αποπαρασίτωση. Αν μπορείς πάρε του λίγο μους τροφή και από το σούπερ μάρκετ μπορείς και να του αφήνεις για να τρώει. Να το αραιώνεις με λίγο νερό. Το τρώει καλύτερα. Ετσι έκανα όταν βρήκα την Κίρα και της άρεσε πολύ.
Αυτά σε πρώτη φάση θα το βοηθήσουν πολύ να μπορέσει να μεγαλώσει. Μπορείς επίσης να φτιάξεις ένα "σπιτάκι" από κούτες όπου να είναι μπροστά μόνο ανοιχτό, όχι μεγάλοι άνοιγμα περίπου 20 εκ. Χ 20 εκ. για να μπαίνει μέσα και να είναι προφυλαγμένο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για το μικρούλι....

Το τάισα με μπιμπερό χθες και σήμερα και έφαγε κανονικά...δοκίμασα να του βάλω το γάλα σε πιατάκι..για αν δω αν μπορώ να αφήσω ήσυχη το ΣΚ εδώ..αλλά δεν...νομίζω ότι είναι μικρό για τρώει μόνο του...θα ανέβασω σύντομα φωτό..για να το δείτε να μου πείτε.

Το κουτί είναι μικρό δεν είναι πολύ μεγάλο..και το έχω βάλει σε καλή γωνίτσα για να μην το πιάσει και η βροχή!

Θα δείξει..

και εγώ όταν βρήκα την Κίρα, 25 ημερών περίπου, έπινε γάλα με το μπιμπερό αλλά δεν μπορούσε να το πιει από το πιατάκι. Της έβαλα λοιπόν μους που την είχα αραιώσει με νερό και το κατάπιε όλο από την πείνα που είχε. Δοκίμασε μήπως μπορέσει έτσι να φάει όσο δεν θα είσαι μαζί του!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Παρ Σεπ 21, 2012 4:11 pm

kat-cats έγραψε:
και εγώ όταν βρήκα την Κίρα, 25 ημερών περίπου, έπινε γάλα με το μπιμπερό αλλά δεν μπορούσε να το πιει από το πιατάκι. Της έβαλα λοιπόν μους που την είχα αραιώσει με νερό και το κατάπιε όλο από την πείνα που είχε. Δοκίμασε μήπως μπορέσει έτσι να φάει όσο δεν θα είσαι μαζί του!

Ωραία θα το δοκιμάσω να δω πως θα πάει πριν φύγω....διαφορετικά με βλέπω να κάνω διαδρομές (και δεν είναι και δίπλα)


nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Σεπ 21, 2012 4:18 pm

Ωραία κάνε το! αν μπορείς ψέκασέ το όπως είπα και πιο πάνω (ένα ψουτ στα χέρια σου φορώντας γάντια πάντα και μετά άλλειμα πάνω του), θα το βοηθήσει πολύ! Ολα θα πάνε καλά....λίγο ταλαιπωρία για σένα αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από Chouzouris Παρ Σεπ 21, 2012 9:20 pm

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Παρ Σεπ 21, 2012 10:51 pm

Δεν άντεξα να το αφήσω το ΣΚ μόνο του...και το πήρα σπίτι. Να πω την αλήθεια μου..βρήκα μπελά από τα υπόλοιπα μέλη που συμβιώνουμε αλλά τέλος πάντων...

Το έχω απομονώσει στο WC μέσα στο κουτάκι του... όλη την ώρα κοιμάται. Το τάισα και έφαγε πολύ, το έπλυνα όσο μπορούσα..(εχει πολύ χώμα του) και το πήγα και μια βόλτα από κτηνιάτρο...όπου του καθάρισε τα ματάκια καθότι είχαν τσίμπλες και του έριξε σκόνη για τους ψύλλους.
Μου είπε ότι απο τα δοντάκια του καταλαβαίνει ότι πρέπει να είναι περίπου ενός μηνός..και ότι γενικά σε αυτήν την φάση είναι ευαίσθητα και μπορεί να μην τα καταφέρει.

Τώρα θα πρέπει να δοκιμάσω να δω αν τρώει μόνο του..γιατι από δευτέρα θα πάει πάλι στον κήπο.

Μόλις βρώ πως ανεβάζουμε φωτό..θα ανεβάσω να το δείτε
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Σεπ 21, 2012 10:53 pm

ΜΠΡΑΒΟ! Veryhappy
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από Δ² Παρ Σεπ 21, 2012 11:15 pm

Μπράβο σου!! Μωρέ μήπως καταφέρεις σιγά σιγά να πείσεις τους υπόλοιπους να το κρατήσετε το καημενούλι; Αφού δεν ενοχλούν κανένα οι γάτες!!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από Chouzouris Σαβ Σεπ 22, 2012 12:20 am

Τέλεια νέα! Δοκίμασε να του δώσεις κονσερβούλα kitten ή ξηρή τροφή weaning,

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από Smokys Σαβ Σεπ 22, 2012 12:21 am

nancuu έγραψε:Δεν άντεξα να το αφήσω το ΣΚ μόνο του...και το πήρα σπίτι. Να πω την αλήθεια μου..βρήκα μπελά από τα υπόλοιπα μέλη που συμβιώνουμε αλλά τέλος πάντων...

Το έχω απομονώσει στο WC μέσα στο κουτάκι του... όλη την ώρα κοιμάται. Το τάισα και έφαγε πολύ, το έπλυνα όσο μπορούσα..(εχει πολύ χώμα του) και το πήγα και μια βόλτα από κτηνιάτρο...όπου του καθάρισε τα ματάκια καθότι είχαν τσίμπλες και του έριξε σκόνη για τους ψύλλους.
Μου είπε ότι απο τα δοντάκια του καταλαβαίνει ότι πρέπει να είναι περίπου ενός μηνός..και ότι γενικά σε αυτήν την φάση είναι ευαίσθητα και μπορεί να μην τα καταφέρει.

Τώρα θα πρέπει να δοκιμάσω να δω αν τρώει μόνο του..γιατι από δευτέρα θα πάει πάλι στον κήπο.

Μόλις βρώ πως ανεβάζουμε φωτό..θα ανεβάσω να το δείτε

Sad Sad Sad


grouphug grouphug grouphug

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από ChocolateCat Σαβ Σεπ 22, 2012 4:37 pm

Μπράβο!Είμαι σίγουρος οτι θα το κρατήσεις.Να σου ζήσει το νέο μέλος.Περιμένω να δώ το θέμα του να μας το συστήσεις με φωτογραφίες
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Σαβ Σεπ 22, 2012 9:19 pm

Μπράβο που το πήρες!!! ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 134150 βάλε του κονσέρβα για μωρά baby kitten της royal. Λιώνε τη με ένα πηρούνι και βάζε και λίγο νεράκι. Τους αρέσει αραιωμένο...τουλάχιστον έτσι έγινε με την Κίρα. Σ' αυτή την ηλικία επειδή έχουν απογαλακτιστεί πολύ νωρίς όπως μου είπε η γιατρός το γάλα δεν χρειάζεται. Δίνε κονσέρβα αραιωμένη και θα δεις ότι θα δυναμώσει. Καθάρισέ το με ένα μωρομάντηλο χωρίς άρωμα έτσι λίγο. Μην το πλύνεις ακόμα γιατί είναι αδύναμο. Εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!! .....ίσως αν δεν το άφηνες στον κήπο και το είχες στο σπίτι σου σε μια μεγάλη ψηλή κούτα όπου δεν θα μπορούσε να βγαίνει, να ήταν καλύτερα μέχρι λίγο να ξεπεταχτεί. Μπορείς να του βάλεις και λίγη άμμο σε ένα κουτί από παπούτσια. Θα δεις ότι έτσι δεν θα σας κουράσει καθόλου και θα δώσεις και την ευκαιρία στους γονείς σου να συνηθίσουν λίγο στην ιδέα.... ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 134150
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Κυρ Σεπ 23, 2012 10:03 am

kat-cats έγραψε:Μπράβο που το πήρες!!! ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 134150 βάλε του κονσέρβα για μωρά baby kitten της royal. Λιώνε τη με ένα πηρούνι και βάζε και λίγο νεράκι. Τους αρέσει αραιωμένο...τουλάχιστον έτσι έγινε με την Κίρα. Σ' αυτή την ηλικία επειδή έχουν απογαλακτιστεί πολύ νωρίς όπως μου είπε η γιατρός το γάλα δεν χρειάζεται. Δίνε κονσέρβα αραιωμένη και θα δεις ότι θα δυναμώσει. Καθάρισέ το με ένα μωρομάντηλο χωρίς άρωμα έτσι λίγο. Μην το πλύνεις ακόμα γιατί είναι αδύναμο. Εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!! .....ίσως αν δεν το άφηνες στον κήπο και το είχες στο σπίτι σου σε μια μεγάλη ψηλή κούτα όπου δεν θα μπορούσε να βγαίνει, να ήταν καλύτερα μέχρι λίγο να ξεπεταχτεί. Μπορείς να του βάλεις και λίγη άμμο σε ένα κουτί από παπούτσια. Θα δεις ότι έτσι δεν θα σας κουράσει καθόλου και θα δώσεις και την ευκαιρία στους γονείς σου να συνηθίσουν λίγο στην ιδέα.... ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 134150

Δοκίμασα να το ταΐσω με κονσέρβα για μωρά...έτσι όπως είπες..αλλά μάλλον είναι πολύ μικρό ακόμα..δεν κατάφερε να φάει. Έχω την αίσθηση ότι ακόμα δεν έχει απογαλακτιστεί ακόμα...οπότε συνέχισα με μπιμπερό.

Προσπαθώ να κάνω μία συμφωνία με τους δικούς μου να το κρατήσω μέχρι να αρχίσει τρώει μόνο του..και μέτα ή να επιστρέψω στον κήπο ή να το χαρίσω. Δύσκολα το βλέπω να γίνεται μέλος καθότι η Ήρα μου σήμερα που το αντιλήφθηκε έγινε έξαλλη.

Το έχω απομονώσει από την 'Ηρα και χθες δεν το πήρε είδηση καθόλου, σήμερα όπως που το πήρα από την αποθηκούλα να το πάω στο μπάνιο για καθαριότητα, έκανε σαν τρελή. Περίμενε έξω από την πόρτα όλη την ώρα, και μόλις βγήκα με το κουτί...άρχισε τα κχχχχ. Ωστόσο τώρα μάλλον μου έχει θυμώσει και δεν έρχεται στο κάλεσμα μου..και όταν την πλησιάζω αρχίζει τα κχχχ
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Κυρ Σεπ 23, 2012 10:07 am

Σε φάση καθαριότητας ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 0042_zps3900733e

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 0041_zps4b335238

Προσπαθούμε να καθαριστούμε μόνες μας
ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 0044_zpsc9493d01
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από Дanae Κυρ Σεπ 23, 2012 10:23 am

nancuu έγραψε:Σε φάση καθαριότητας ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 0042_zps3900733e

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 0041_zps4b335238

Προσπαθούμε να καθαριστούμε μόνες μας
ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 0044_zpsc9493d01

Αχ ψυχούλα μου γλυκιά heart
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Κυρ Σεπ 23, 2012 11:25 am

nancuu έγραψε:
kat-cats έγραψε:Μπράβο που το πήρες!!! ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 134150 βάλε του κονσέρβα για μωρά baby kitten της royal. Λιώνε τη με ένα πηρούνι και βάζε και λίγο νεράκι. Τους αρέσει αραιωμένο...τουλάχιστον έτσι έγινε με την Κίρα. Σ' αυτή την ηλικία επειδή έχουν απογαλακτιστεί πολύ νωρίς όπως μου είπε η γιατρός το γάλα δεν χρειάζεται. Δίνε κονσέρβα αραιωμένη και θα δεις ότι θα δυναμώσει. Καθάρισέ το με ένα μωρομάντηλο χωρίς άρωμα έτσι λίγο. Μην το πλύνεις ακόμα γιατί είναι αδύναμο. Εύχομαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!! .....ίσως αν δεν το άφηνες στον κήπο και το είχες στο σπίτι σου σε μια μεγάλη ψηλή κούτα όπου δεν θα μπορούσε να βγαίνει, να ήταν καλύτερα μέχρι λίγο να ξεπεταχτεί. Μπορείς να του βάλεις και λίγη άμμο σε ένα κουτί από παπούτσια. Θα δεις ότι έτσι δεν θα σας κουράσει καθόλου και θα δώσεις και την ευκαιρία στους γονείς σου να συνηθίσουν λίγο στην ιδέα.... ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 134150

Δοκίμασα να το ταΐσω με κονσέρβα για μωρά...έτσι όπως είπες..αλλά μάλλον είναι πολύ μικρό ακόμα..δεν κατάφερε να φάει. Έχω την αίσθηση ότι ακόμα δεν έχει απογαλακτιστεί ακόμα...οπότε συνέχισα με μπιμπερό.

Προσπαθώ να κάνω μία συμφωνία με τους δικούς μου να το κρατήσω μέχρι να αρχίσει τρώει μόνο του..και μέτα ή να επιστρέψω στον κήπο ή να το χαρίσω. Δύσκολα το βλέπω να γίνεται μέλος καθότι η Ήρα μου σήμερα που το αντιλήφθηκε έγινε έξαλλη.

Το έχω απομονώσει από την 'Ηρα και χθες δεν το πήρε είδηση καθόλου, σήμερα όπως που το πήρα από την αποθηκούλα να το πάω στο μπάνιο για καθαριότητα, έκανε σαν τρελή. Περίμενε έξω από την πόρτα όλη την ώρα, και μόλις βγήκα με το κουτί...άρχισε τα κχχχχ. Ωστόσο τώρα μάλλον μου έχει θυμώσει και δεν έρχεται στο κάλεσμα μου..και όταν την πλησιάζω αρχίζει τα κχχχ

Μάλιστα...προσπάθησε καθημερινά είναι ζήτημα ημερών να φάει...μάλλον θα είναι μικρότερο από 25 ημερών... μπράβο που το ταίζεις αφού τρώει με το μπιμπερό όλα καλά θα πάνε. Αν το έχεις σε κούτα έτσι όπως σου είπα γιατί ακόμα δεν μπορεί να βγαίνει δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Εγώ τι έκανα...πήρα δύο κούτες τις ένωσα με ταινία και μετά έστρωσα μέσα δύο μεγάλες πάνες όπως αυτές που έχουν για την ακράτεια οι μεγάλοι και από πάνω έβαζα μπόλικο χαρτί κουζίνας. ετσι όταν λέρωναν άλλαζα το χαρτί και ήταν πάλι καθαρά. Παράλληλα έβαλα και ένα κουτί από παπούτσια με λίγη άμμο μέσα και μέσα σε λίγες ημέρες πήγαιναν κανονικά. Αυτό θα σε βοηθήσει στο θέμα της καθαριότητας.
Η γατούλα σου απ ότι διαβάζω είναι λογικό να αντιδράει έτσι...και εγώ όταν έφερα την Κίρα σπίτι ο Ιντεφίξ μετά από λίγες ημέρες πήγε και της κατούρησε το κρεβάτι.... είναι ζώα και στην αρχή αντιδρούν περίεργα....χρειάζεται χρόνος λίγο να ηρεμήσουν όλοι στο σπίτι. Πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά!! μπράβο που το βοήθησες και από ότι είδα είναι τόσο όμορφο....κουκλάκι!!! ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 134150
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από doremi Κυρ Σεπ 23, 2012 2:19 pm

Κι άλλη ταρταρουγίτσα και μάλιστα πολύ γλυκιά !ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 45749 Δως τους χρόνο και θα το συνηθίσει κατά 99,9% η Ηρα σου.ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 838337
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Δευ Σεπ 24, 2012 8:18 am

doremi έγραψε:Κι άλλη ταρταρουγίτσα και μάλιστα πολύ γλυκιά !ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 45749 Δως τους χρόνο και θα το συνηθίσει κατά 99,9% η Ηρα σου.ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 838337

Η Ήρα μάλλον είναι κακομαθημένη και βολέμενη..κάνει σαν τρελή μου επίτιθεται συνέχεια στα χέρια μου όταν πάω να την πιασω να την χαίδεψω...και τα έχω πλύνει κάλά πριν την πιάσω.

Και το μικρό όλα οκ..οι δικοί μου συνήθισαν την ιδέα..και τουλάχιστον μέχρι να τρώει μόνο του θα μείνει στο σπίτι... Το πρόβλημα μου πάλι είναι τώρα το πρωί που ήρθα στο γρφειο...πάλι ακούγα μιαούρισμα στο ίδιο σημείο..και να θέλω να το προσπεράσω δεν γίνεται είναι στο σημείο της εισόδου για το γραφείου οπότε το βλέπω...είναι αδελφάκι του μάλλον..γιατι μοιάζουν..δεν το ακούμπησα καθόλου..μήπως βρεθεί αυτή η μάνα γάτα και το πάρει...Μα τι μάνα και αυτή να παρατάει ένα ένα τα παιδιά της..

Μάλλον θα αφήσω λίγη τροφή να δω πήπως πλησιασεί και η μάνα και να τα επιβλεπω έτσι..
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από doremi Δευ Σεπ 24, 2012 9:08 am

Συνήθως όταν η μάνα είναι αδύναμη παρατάει τα μωρά της για να επιβιώσει η ίδια, αλλά μπορεί να της συνέβει κάτι ή απλά να τα πέταξαν τα μωρά εκεί κάποιοι ...άνθρωποι. Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω το να βρεθεί η μάνα θα ήταν μεγάλη τύχη αλλά χλωμό το βλέπω. Αν το δεις αδύναμο μάλλον είναι μόνο του.
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Δευ Σεπ 24, 2012 9:38 am

Με μια γρήγορη ματιά, είδα ότι έχει κλειστά μάτια..αλλά αν πάρω από το άλλο που βρήκα μάλλον είναι από τσίμπλες , σε γενικές γραμμές είναι σε ΄ίδιο με το άλλο σε σώμα δεν το λές εντελώς μωρό.....κλαψουρίζει αρκέτα βεβαια και δυνατά και περπατάει στα τυφλά.

Και είναι ακριβώς στο ίδιο σημείο που βρήκα το άλλο με την διαφορά ότι αυτό ήταν ήδη πεσμένο κάτω...δεν θέλω να πιστεύω ότι κάποιος τα πετάει εκεί ένα ενα...την Παρασκεύη που έφυγα από το γραφείο δεν ακουγόταν άλλο...και τελικά πέρασα και το Σάββατο γιατι προέκυψε δουλειά..ούτε τότε άκουσα κάτι...ίσως απο κάπου ξεστράτισε το κακόμοιρο....



nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από doremi Δευ Σεπ 24, 2012 9:43 am

Από προσωπική πείρα, όταν είναι πάνω από ένα το πιο ζωηρό βάζει τις φωνές και τα αδύναμα απλά περιμένουν. Φαίνεται όταν πήρες τη μικρή, αναγκάστηκε να φωνάξει για βοήθεια.Επίσης κουράζονται και παραμένουν σιωπηλά για κάποιο διάστημα.Το έχω πάθει απειρες φορές ψάχνοντας να τα βρω ενώ τα άκουγα από το μπαλκόνι, κάτω όταν κατέβαινα δεν άκουγα τίποτα. Τα ματάκια ίσως είναι κλειστά λόγω τσίμπλας.
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Σεπ 24, 2012 10:00 am

αχ μωρέ...ότι έγινε και με την Τζίντζερ την πρώτη μας γάτα και με την Κίρα τη γατούλα μας τώρα....τι άνθρωποι είναι αυτοί.... και την Κίρα έτσι την πέταξαν....την πήραν από τη μαμά της μαζί με τα αδέρφια της και την πέταξαν στον κήπο μας.... τράβηξε του Χριστού τα πάθη όσες μέρες ήταν στον κήπο....και ευτυχώς που τη βρήκα....τι να σου πω σε καταλαβαίνω και σένα που υποφέρεις έτσι να το ακούς κι αυτό το μικράκι....ίσως αν το δεις τελικά να το βάλεις σε ένα κουτάκι κι αυτό να είναι λίγο προστατευμένο....να καθαρίσεις με λίγο ορό ή τομπρέξ (απλό κολύριο) τα ματάκια του μην μείνει τυφλό και αν μπορείς βάζε του λιγο μήπως φάει μήπως μπορέσει και τα καταφέρει! ίσως αν έβγαζες φωτο να τα προωθούσαμε μήπως είχαν τύχη και βρεθεί κάποιος άνθρωπος και γι'αυτά...πόσα μωρά πεταμένα....έχει γίνει χαμός παντού....πόσα να βοηθήσεις.... Sad
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Τρι Σεπ 25, 2012 1:01 pm

Κάνοντας έναν έλεγχο στον κήπο για να δω τι απέγινε και το άλλο μικρό που εντόπισα χθες...ανακάλυψα άλλο ένα γατάκι (σύνολο 2) ...και κοιτόντας λίγο καλύτερα εντόπισα και την μάνα...Τέλικα μάλλον ήταν σε φάση αλλαγής φωλιάς...γιατι τα μικρά πέφτανε από ψηλότερο σημείο της μαντράς και τώρα φαίνεται ότι τα κατέβασε χαμηλότερα.

Φαίνεται ότι δεν ήταν και πολύ σίγουρη για την τοποθεσία..γιατι τα είχε και κλαιγανε από την Πέμπτη και τα μάτάκια τους είναι χάλια μέσα στις τσιμπλές και κλειστα..Της άφησα κροκούλες να φάει.

Ωστόσο το άλλο το μικρό που έχω σπίτι...δεν ξέρω τώρα να το φέρω να της το αφήσω στην φωλιά ή δεν θα το δεχτεί.. Η Ήρα μου πάντως δεν το δέχεται καθόλου...με το που το βλέπει κάνει κχχχ..και πάει και κρύβεται κάτω από το κρεββάτι και όταν πάω να την χαϊδεψω μου γρυλίζει..και μου κάνει επίθεση.
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nosyparker Τρι Σεπ 25, 2012 1:33 pm

Δοκίμασε να το επιστρέψεις εκεί που το βρήκες, αλλά έχε το νου σου, σε περίπτωση που δεν το πάρει πίσω η γάτα, να το ξαναπάρεις σπίτι.

Πάντως είναι μια γλύκα, σε κηνυγάνε οι ταρταρούγες εσένα μου φαίνεται.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Τετ Σεπ 26, 2012 9:51 am

nosyparker έγραψε:Δοκίμασε να το επιστρέψεις εκεί που το βρήκες, αλλά έχε το νου σου, σε περίπτωση που δεν το πάρει πίσω η γάτα, να το ξαναπάρεις σπίτι.

Πάντως είναι μια γλύκα, σε κηνυγάνε οι ταρταρούγες εσένα μου φαίνεται.

Αποφάσισα να μη το γυρίσω πίσω... υπάρχει ένα ενδεχόμενο είτε να το κρατήσω εγώ..(αυτό είναι υπό συζήτηση) είτε να το πάρει ένας φίλος μου (που έχει έναν τεράστιο χόντρό γάτο..να του κάνει παρέα).

Πήγα και είδα πάλι τι κάνουν τα άλλα μικρά και δεν τα βλέπω και πολύ καλά... φαίνονται εξασθενημένα ...ίδικά το ένα ίσα ίσα που κουνιέται το άλλο είναι κάπως καλύτερα...και τα ματάκια τους αν και θα έπρεπε να είναι ανοιχτά λόγω ηλικίας...αυτά τα έχουν κλειστά λόγω τσίμπλας και βρωμιάς γενικότερα...δεν ξέρω τι να κάνω..να τα πάρω να τα καθαρίσω τα ματάκια τους τουλάχιστον.. φοβάμαι μήπως μετά δεν τα θέλει η μάνα τους άμα τα πιάσω... ωστόσο αγφηνω κροτέτες στην μάνα έτσι ώστες να μην αλωνίζει και πολύ για εύρεση τροφής και αν είναι περίσσότερο μαζί τους
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Σεπ 26, 2012 1:15 pm

Πολύ χαίρομαι για την απόφασή σου!!! θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!

θα πρότεινα αν μπορείς να τους καθαρίσεις τα μάτια....αν ήταν η μητέρα τους θα έκανε ήδη τη διαφορά...για να είναι έτσι σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο...τουλάχιστον να μην χάσουν τα μάτια τους....και αν μπορείς βάζε τους λίγο λιωμένη τροφή, ότι μπορείς, μπας και δυναμώσουν ....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Τετ Σεπ 26, 2012 2:30 pm

kat-cats έγραψε:Πολύ χαίρομαι για την απόφασή σου!!! θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!

θα πρότεινα αν μπορείς να τους καθαρίσεις τα μάτια....αν ήταν η μητέρα τους θα έκανε ήδη τη διαφορά...για να είναι έτσι σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο...τουλάχιστον να μην χάσουν τα μάτια τους....και αν μπορείς βάζε τους λίγο λιωμένη τροφή, ότι μπορείς, μπας και δυναμώσουν ....


Θα δοκιμάσω αυριο να τα πιάσω και να τα καθαρίσω και να βάλω λιωμενη τροφή...φαίνεται ότι έχουν βολευτεί εκεί μέσα στις φυλλωσιές...αλλά είναι κρίμα τα ματάκια τους..

Πάντως η μάνα τους είναι λίγες ώρες μαζί τους...τα στεκάρω συνέχεια..και τις περισσότερες φορές η μάνα είναι απούσα
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Σεπ 26, 2012 3:39 pm

Ναι αν μπορέσεις θα είναι καλό γι' αυτά...προφανώς η μαμά δεν μπορεί να προσφέρει ή δεν θέλει άλλο τι να πω....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από Дanae Τετ Σεπ 26, 2012 3:57 pm

Για να μάθουν να τρώνε στέρεη τροφή ίσως χρειαστούν λίγη βοήθεια αρχικά, εφόσον δεν έχουν τη μαμά τους εκεί να τους δείξει. Πχ, αν μπορείς πασάλειψε με λίγη τροφούλα από κονσέρβα τα χειλάκια τους για να γλειφτούν ή δώσε τους από το χέρι σου λίγη να φάνε. Τις κροκετούλες μπορείς να τις μουσκεύεις με λίγο νεράκι για αρχή για να είναι μαλακές & να μπορούν να τις καταπιούν, γιατί τα δοντάκια τους τώρα βγαίνουν, σιγά σιγά.
Και για καθάρισμα, χαμομηλάκι ή ορό σε γαζούλα ή αυτά τα στρογγυλά βαμβάκια-δισκία που καθαρίζουμε τα μάτια μας από μακιγιάζ, για να μην έχουν πολλές ίνες & μπουν στα ματάκια τους.
Χαίρομαι που βρέθηκαν στο δρόμο σου & τα βοηθάς!
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από alex..niaou Τετ Σεπ 26, 2012 5:56 pm

αχ τι κουκλακι που ειναι!!! heart με αρεσουν πολυ αυτα τα "ξεβαμμενα" τρικολορ γατουνια! heart
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Τετ Σεπ 26, 2012 9:20 pm

alex..niaou έγραψε:αχ τι κουκλακι που ειναι!!! heart με αρεσουν πολυ αυτα τα "ξεβαμμενα" τρικολορ γατουνια! heart

Είναι όντως πανέμορφο...και γλυκύτατο..είναι όλο αγκαλίτσες και γουργουρίσματα... και τελικά είναι αγοράκι..και όχι κοριτσάκι όπως πίστευα!! Αν καταφέρει να το δεχτεί η Ήρα θα υιοθετηθεί πλήρως τελικά (από εμένα).

Αλλά η Ήρα ακόμα μου κάνει την δύσκολη..όλο κχχχ είναι και εξαφανίζεται να κρυφτεί!!

nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από alex..niaou Τετ Σεπ 26, 2012 11:40 pm

εισαι σιγουρη πως ειναι αγορακι??κατα 99,999999% τα τριχρωμα ειναι κοριτσια..κ ααααν τυχει κ βγει αγορι λογω γενετικης ανωμαλιας,τοτε ειναι στειρο! ειναι μικρο ακομη για να φανει τί ειναι,εδω ενα μελος που εχει εκτροφειο ο γιατρος της ειπε αρχικα πως ηταν αγορι κ μετα απο κανα μηνα τους ειπε οτι τελικα ειναι κοριτσι! happy2
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Πεμ Σεπ 27, 2012 12:16 am

Και εγώ στην αρχή κορίτσι νόμιζα ότι ήταν...αλλά το κοιτάζαμε πάλι με τον αδελφό μου σήμερα και καταλήξαμε ότι είναι αγόρι...το πιπάκι του απέχει πολύ από τον κωλαράκο του..και προεξέχει και λίγο.. Smile

Αυρίο θα το πάω κτηνίατρό..οπότε θα πάρω και άλλη γνωμη βέβαια
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Empty Απ: ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help

Δημοσίευση από nancuu Παρ Σεπ 28, 2012 2:18 pm

Και ο κτηνίατρος μας είπε ότι το βλέπει για αγοράκι!! Οπότε μάλλον έπεσα στην περίπτωση της εξαίρεσης!

Ωστόσο η άλλη μου γάτα δεν το θέλει ακόμα καθόλου..υπάρχει περίπτωση να μην το δεχτεί ποτέ?

Και όσον αφορά τα άλλα τα μικράκια.. το ενα δυστυχώς το χάσαμε... και της απέμεινε ένα της μανούλας γάτας όπου το μάζεψε και του άλλαξε και φωλιά. Το πήρα χθες όμως που βρήκα ευκαιρία και το πήγα κτηνίατρο, ήταν γεματο ψύλλους του βάλαμε φάρμακο (στην ουσία το κάναμε μπάνιο στο φάρμακο) του καθαρίσαμε και τα ματάκια τα οποία η γιατρός είπε ότι αν δεν του βάζω κάθε μερα κολλύριο για 10 μέρες ..μάλλον θα τα χάσει γιατι ήταν προχωρημενη η μόλυνση. Το πήγα πάλι πίσω όμως στον κήπο..και σήμερα που πήγα να του βάλω κολλύριο..η μάνα δεν με άφηνε να το πιάσω..το έπερνε και το έκρυβε..και μου έκανε κχχχ... κρίμα το μικρούλι
nancuu
nancuu
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2 ('Ήρα & Άρτεμις)
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2011
Mood : ουρανοκατεύατο αδεσποτάκι..help - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης