gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

+2
otz
mpeut
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από mpeut Πεμ Αυγ 16, 2012 5:49 pm

Καλησπέρα!
Βρήκα ένα γατάκι όταν ήταν 2 βδομάδων...το ταΐζω με μπιμπερό drunk και ακολουθώ όλες τις συμβουλές που βρήκα σε αυτήν την σελίδα...
τώρα είναι 4ων βδομάδων και ακόμα δεν έχω καταφέρει να του μάθω να τρώει μόνο του hungry ... του βάζω το γαλατάκι του σε μπολάκι και τον βάζω να το μυρίσει αλλά τίποτα ... Θα ήθελα τις συμβουλές σας....

mpeut
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/08/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από otz Πεμ Αυγ 16, 2012 6:08 pm

Δοντάκια έχει; 4 βδομάδων μπορεί να φάει και ξηρά τροφή (ειδική για μωρά γατάκια). Για αρχή μπορείς να του δίνεις εσύ τις κροκέτες στο στόμα, σιγά-σιγά θα το πιάσει το νόημα και μετά θα αρχίσει να τρώει μόνο του. Αν δε μπορεί, μούλιασέ τις λίγο σε γάλα ή νερό.
Μια άλλη λύση είναι να ξεκινήσεις με κονσέρβα. Έχουν πολύ έντονη μυρωδιά και θα φάει πιο εύκολα. Μπορείς να του δώσεις λίγη με το δάχτυλο στην αρχή.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από mpeut Πεμ Αυγ 16, 2012 6:22 pm

Ναι έχει βγάλει δοντάκια... θα δοκιμάσω σήμερα κιόλας να του δώσω κονσέρβα
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!

mpeut
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/08/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από koneko Πεμ Αυγ 16, 2012 9:58 pm

το πιατο του ειναι ρηχο; Αν οχι, δοκιμασε κατι ρηχο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από alexandrakicat Πεμ Αυγ 16, 2012 10:03 pm

Η βαλτο πανω σε ενα αλουμινοχαρτο.
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από mpeut Παρ Αυγ 17, 2012 5:27 pm

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!
Είναι η πρώτη μου φορά που μεγαλώνω ένα τόσο μικρό γατάκι και είμαι αρκετά αγχωμένη...
Όλα πήγαν καλά!! του έβαλα ξηρά τροφή για γατάκια μουσκεμένη με λίγο από το γαλατάκι του σε λίγο αλουμινόχαρτο και την καταδέχτηκε αμέσως.... Βέβαια συνεχίζω ακόμα να του δίνω και γαλατακι από το μπιμπερό του...
Αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν καταδέχεται να πιει νερό από μπολάκι....
Τώρα που άρχισε την ξηρά τροφή δεν θα έπρεπε να αρχίσει να πίνει και νερό??

mpeut
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/08/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από alexandrakicat Παρ Αυγ 17, 2012 5:45 pm

Εαν πινει γαλα και τρωει κονσερβα δεν ειναι αναγκη να πινει νερο,μολις κοψει το γαλα πρεπει να μαθει.
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από koneko Παρ Αυγ 17, 2012 10:13 pm

θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο για να τρωει ξηρα τροφη. Επιπλεον η ξηρα τροφη δεν θα πρεπει να μουσκευεται. Στην θεση σου θα ξεκινουσα με κονσερβα και θα του εδινα ξηρα οταν εφτανε στην ηλικια των 2 μηνων (βασικα ξηρα δεν θα εδινα ποτε, αλλα αν εδινα, θα την εδινα τοτε). Εφοσον τρεφεται με γαλα και κονσερβα, δεν χρειαζεται να πινει νερο, οποτε στην παρουσα φαση δεν θα ανησυχουσα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από alexandrakicat Σαβ Αυγ 18, 2012 10:37 am

Οχι 2 μηνων ειναι πολυ,θα εχει συνηθισει στην κονσερβα και δεν θα τρωει ξηρα μετα.
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από koneko Σαβ Αυγ 18, 2012 11:33 am

μια χαρα θα την τρωει και καλα θα κανει να του δινει τωρα που ειναι μικρο ποικιλια τροφων για να μην ειναι ιδιοτροπο στο μελλον.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από mpeut Σαβ Αυγ 18, 2012 2:54 pm

Με την ξηρά τροφή δεν έχει πρόβλημα αυτές τις 3 μέρες που τρώει...
Αν πρόκειται για το καλό του την αλλάζω σε κονσέρβα...
Οπότε τι να κάνω?
Να του δίνω κονσέρβα και που και που ξηρά τροφή για ποικιλία??
Αργότερα θα μπορούσα να του δίνω τροφές που τρώμε εμείς (όπως ζυμαρικά η κρεατάκι μαγειρεμένο) ??
Και κάτι τελευταίο...Το γαλατάκι του πότε μου προτείνετε να του το κόψω?? Κάπου διάβασα στην 6η βδομάδα...

mpeut
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/08/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από Дanae Σαβ Αυγ 18, 2012 3:16 pm

Εγώ από την 3η προς 4η εβδομάδα ξεκίνησα με κονσέρβα. Όμως, είχαμε πρόβλημα με διάρροια. Οπότε συνέχισα με μουλιασμένη σε νερό ξηρά τροφή.

Το αν θα δίνεις ξηρά ή κονσέρβα θα το αποφασίσεις εσύ, ύστερα από άρθρα που μπορείς να διαβάσεις & συμβουλές από τον κτηνίατρο του μωρού. Καθένας από εμάς έχει διαφορετική άποψη όσον αφορά τη διατροφή τους. Το μόνο σίγουρο αν αποφασίσεις να δίνεις το φαγητό που τρώμε εμείς είναι ότι πρέπει να δίνεται ειδικά μαγειρεμένο.

Το γάλα το έκοψα σταδιακά για να συνηθίσει, όταν ξεκίνησα τη στέρεη τροφή. Οπότε, γύρω στην 5η εβδομάδα δεν έδινα πια. Όσο μεγαλώνουν χρειάζονται περισσότερα θρεπτικά στοιχεία, το γάλα δεν αρκεί.

Νεράκι όσο πίνουν γάλα δεν χρειάζονται πολύ. Όταν τρώνε κονσέρβα θέλουν ελάχιστο. Με την ξηρά χρειάζονται περισσότερο. Εγώ ώσπου να μάθει να πίνει νερό από το μπολάκι, του έδινα με μπιμπερό.
Дanae
Дanae
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Ν.Ηράκλειο
Αριθμός γατουνίων : 2 μέσα + τα κηπογατάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΟΛΑ τα γατομωράκια
Motto : Time spent with cats is never wasted, S.F.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Αυγ 18, 2012 4:14 pm

Дanae έγραψε:Εγώ από την 3η προς 4η εβδομάδα ξεκίνησα με κονσέρβα. Όμως, είχαμε πρόβλημα με διάρροια. Οπότε συνέχισα με μουλιασμένη σε νερό ξηρά τροφή.

Το αν θα δίνεις ξηρά ή κονσέρβα θα το αποφασίσεις εσύ, ύστερα από άρθρα που μπορείς να διαβάσεις & συμβουλές από τον κτηνίατρο του μωρού. Καθένας από εμάς έχει διαφορετική άποψη όσον αφορά τη διατροφή τους. Το μόνο σίγουρο αν αποφασίσεις να δίνεις το φαγητό που τρώμε εμείς είναι ότι πρέπει να δίνεται ειδικά μαγειρεμένο.

Το γάλα το έκοψα σταδιακά για να συνηθίσει, όταν ξεκίνησα τη στέρεη τροφή. Οπότε, γύρω στην 5η εβδομάδα δεν έδινα πια. Όσο μεγαλώνουν χρειάζονται περισσότερα θρεπτικά στοιχεία, το γάλα δεν αρκεί.

Νεράκι όσο πίνουν γάλα δεν χρειάζονται πολύ. Όταν τρώνε κονσέρβα θέλουν ελάχιστο. Με την ξηρά χρειάζονται περισσότερο. Εγώ ώσπου να μάθει να πίνει νερό από το μπολάκι, του έδινα με μπιμπερό.

Με κάλυψε η προλαλήσασα. Μόνο να συμπληρώσω το εξής: δεν μπορεί μια γάτα να τρέφεται αποκλειστικά με ανθρώπινη τροφή γιατί ο οργανισμός της χρειάζεται συστατικά που δεν μπορεί να συνθέσει από τις τροφές όπως εμείς (πχ. ταυρίνη, αραχιδονικό οξύ). Ούτε αποκλειστικά με σκυλοτροφή μπορεί να τρέφεται. Μπορείς αν θέλεις να της δίνεις για συμπλήρωμα μαγειρευτό κρέας ή κοτόπουλο (καλύτερα όχι χοιρινό), αρκεί να μην περιέχει καθόλου καρυκεύματα ή σάλτσες. Γενικά, οι εξής τροφές απαγορεύονται στις γάτες γιατί είναι τοξικές: κρεμμύδι, σοκολάτα, κακάο, σκόρδο, σταφίδες. Υπάρχουν και άλλες λίγο έως πολύ τοξικές, μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   Empty Απ: Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?

Δημοσίευση από koneko Σαβ Αυγ 18, 2012 11:40 pm

καλο ειναι να αποφευγεται το μουσκεμμα της κροκετας. Αν περιεχει κιτρικο οξυ μπορει να γινει επικινδυνη και επιπλεον με την προσθηκη νερου ευννοειται η αναπτυξη διαφορων βακτηριων. Τουλαχιστον μη την αφηνεις εξω μουσκεμμενη για πανω απο μιση ωρα. Αν δεν την φαει πετα την.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Πως να μάθω στο γατάκι μου να τρώει μόνο του από μπολάκι?   M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης