gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

+32
l.kyveli
poca-honda
ChocolateCat
Matoulini
Gogo Valentinou
Debbie4ever
kat-cats
Smokys
otz
natalouko
cyberkill
Ηρακλένια
ΚουκουΒάγια
alex..niaou
Gatadministrator
Δ²
doremi
Karamela
f.m123
funambolo
Anatoli
alexandrakicat
Μαυρογατος
Chouzouris
LAROGATA
koneko
Πούπσυ
nikos_x
mpoulaalekoula
vaso
SuperCatz
aporw
36 απαντήσεις

Σελίδα 7 από 25 Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 16 ... 25  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:55 pm

Ρε παιδια αν πιασουμε την ποιοτητα κ τις νοθειες του κρεατος.....Δεν μας φτανουν 10 φορουμ να τελειωσουμε..... tafos
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:55 pm

funambolo έγραψε:Στο θέμα του ψαξίματος συμφωνώ απολύτως (εξάλλου εμένα είναι και στο χαρακτήρα μου αυτό), εκεί που διατυπώνω ένσταση είναι στην άμεση υιοθέτηση αυτού που διαβάζουμε, χωρίς το "κοσκίνισμα" που έλεγα. Δηλαδή το να υιοθετήσω αβρόχοις ποσίν το τάδε άρθρο για το τάδε θέμα που διάβασα στο τάδε σάιτ, χωρίς καν να ξέρω ποιος το γράφει ή γιατί το γράφει, αυτό είναι κόντρα στη φύση μου. Στο θέμα διατροφής πχ θα διαβάσω ένα κάρο πράγματα, αλλά θα τα συζητήσω με έναν γιατρό που εμπιστεύομαι. Αν τα επιχειρήματα του γιατρού δεν με καλύψουν, θα ψαχτώ αλλού. Τώρα το πώς και γιατί εμπιστεύεσαι έναν γιατρό, είτε για άνθρωπο είτε για ζώο, είναι μια άλλη μεγάλη πονεμένη ιστορία, που έχει καθαρά προσωπικά κριτήρια. Εμένα μπορεί κάποιος να μου πηγαίνει, κάποιου άλλου να μην του πηγαίνει. Εμένα μπορεί να με σώσει, κάποιον άλλον να τον καταστρέψει. Αλλά βρε παιδιά, αυτό είναι τελικά και η ίδια η ζωή: Η ανάληψη ευθυνών των επιλογών μας...
Συμφωνώ απόλυτα!Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 742497
Anatoli έγραψε:Δεν εμπιστευομαι το ωμο στην ελλαδα για χ λογους. Πολυ αμφιβαλλω εαν γινονται οι απαραιτητοι ελεγχοι σε ολα τα σταδια, μεχρι να φτασει το ωμο στο "πιατο μου". /γνωριζω απο πρωτο χερι οτι κρεατα, πουλερικα αλλα ακομα και ψαρια ψεκαζονται με χημικα στις βιτρινες των σουπερ μαρκετ/κρεοπωλειων/ιχθυοπωλειων για να διατηρειται το χρωμα και η υφη τους πιο ζωντανη (ποιος θα αγοραζε ενα καφε, ζαρωμενο κομματι μοσχαρι?). Γι αυτους τους λογους λοιπον εγω δεν θα εδινα ωμο, τουλαχιστον σε αυτην τη χωρα.
Για να μην συζητήσουμε για την κατάσταση των σφαγείων..Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 56971
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:59 pm

Anatoli έγραψε:Δεν εμπιστευομαι το ωμο στην ελλαδα για χ λογους. Πολυ αμφιβαλλω εαν γινονται οι απαραιτητοι ελεγχοι σε ολα τα σταδια, μεχρι να φτασει το ωμο στο "πιατο μου". /γνωριζω απο πρωτο χερι οτι κρεατα, πουλερικα αλλα ακομα και ψαρια ψεκαζονται με χημικα στις βιτρινες των σουπερ μαρκετ/κρεοπωλειων/ιχθυοπωλειων για να διατηρειται το χρωμα και η υφη τους πιο ζωντανη (ποιος θα αγοραζε ενα καφε, ζαρωμενο κομματι μοσχαρι?). Γι αυτους τους λογους λοιπον εγω δεν θα εδινα ωμο, τουλαχιστον σε αυτην τη χωρα.
Ναι, αυτό είναι μεγάλο θέμα.. Εγώ σκέφτομαι ότι εδώ σε μια μικρή πόλη με τρελή ανταγωνιστικότητα μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα. Δε ξέρω όμως..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 01, 2012 5:01 pm


Για να μην συζητήσουμε για την κατάσταση των σφαγείων..
Εχω παει σε 2 απο τα πιο συγχρονα-σωστα σφαγεια της Ελλαδας. Μπορουμε και καλυτερα πιστευω.........
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Μαυρογατος Κυρ Ιουλ 01, 2012 5:41 pm

f.m123 έγραψε:
Μαυρογατος έγραψε:Eνα πολυ καλο link που εξηγει ποιες τασεις επικρατουν στην Αμερικη για την διατροφη των γατιων βασισμενο σε μελετες και εμπειρια πολυ περισσοτερων ετων πανω στις τυποποιημενες τροφες σε σχεση με την χωρα μας.
http://www.littlebigcat.com/category/nutrition/
Προσωπικά το θέμα μου δεν είναι το τι επικρατεί στην Αμερική συγκεκριμένα αλλά γενικά και σε άλλες χώρες.. Δε νομίζω ότι γενικά η Αμερική είναι και το τέλειο παράδειγμα...
εντιτ: τώρα είδα και το ποστ της Αθηνάς.. Αθηνά κάθε μέρος έχει τη δικιά του "ιστορία" tafos
To link δεν το εβαλα γιατι θεωρω οτι αποτελει το τελειο παραδειγμα. Σκοπος μου ηταν να δουμε τι λενε οι ιατρικες μελετες πανω στο θεμα της διατροφης των ζωων. Δεν νομιζω αλωστε στην χωρα μας να εχουν γινει και πολλες για να ανατρεξουμε σε αυτες. Το οτι οι αμερικανοι εχουν περισσοτερη εμπειρια πανω στα μακροχρονια αποτελεσματα των τροφων (π.χ. ξηρα τροφη) πανω στα ζωα δεν ειναι κατι που μπορουμε να το αρνηθουμε. Οταν για παραδειγμα οι ξηρες τροφες ξεκινησαν απο εκει και τωρα οι ιδιοι σου λενε πως ειναι οτι χειροτερο μαλλον πρεπει να το λαβουμε υποψην.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Ιουλ 01, 2012 5:48 pm

Μαυρογατος έγραψε:
f.m123 έγραψε:
Μαυρογατος έγραψε:Eνα πολυ καλο link που εξηγει ποιες τασεις επικρατουν στην Αμερικη για την διατροφη των γατιων βασισμενο σε μελετες και εμπειρια πολυ περισσοτερων ετων πανω στις τυποποιημενες τροφες σε σχεση με την χωρα μας.
http://www.littlebigcat.com/category/nutrition/
Προσωπικά το θέμα μου δεν είναι το τι επικρατεί στην Αμερική συγκεκριμένα αλλά γενικά και σε άλλες χώρες.. Δε νομίζω ότι γενικά η Αμερική είναι και το τέλειο παράδειγμα...
εντιτ: τώρα είδα και το ποστ της Αθηνάς.. Αθηνά κάθε μέρος έχει τη δικιά του "ιστορία" Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 56971
To link δεν το εβαλα γιατι θεωρω οτι αποτελει το τελειο παραδειγμα. Σκοπος μου ηταν να δουμε τι λενε οι ιατρικες μελετες πανω στο θεμα της διατροφης των ζωων. Δεν νομιζω αλωστε στην χωρα μας να εχουν γινει και πολλες για να ανατρεξουμε σε αυτες. Το οτι οι αμερικανοι εχουν περισσοτερη εμπειρια πανω στα μακροχρονια αποτελεσματα των τροφων (π.χ. ξηρα τροφη) πανω στα ζωα δεν ειναι κατι που μπορουμε να το αρνηθουμε. Οταν για παραδειγμα οι ξηρες τροφες ξεκινησαν απο εκει και τωρα οι ιδιοι σου λενε πως ειναι οτι χειροτερο μαλλον πρεπει να το λαβουμε υποψην.
και ποιος σε διαβεβαιώνει ότι αυτά που προωθούν τώρα δεν θα τα αναιρέσουν σε λίγα χρόνια πάλι; νομιζω ότι τα πάντα είναι θέμα μαρκετινγκ. κάθε εποχή βρίσκουν ένα τρόπο να βγάλουν σκάρτα τα προηγούμενα για να προωθησουν κάτι καινούργιο. μετά απο καποια χρόνια, αυτό που ήταν καταπληκτικό, το καταδικάζουν. δεν την εμπιστεύομαι τέτοια νοοτροπία.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Μαυρογατος Κυρ Ιουλ 01, 2012 6:10 pm

Πούπσυ έγραψε:
Μαυρογατος έγραψε:
f.m123 έγραψε:
Μαυρογατος έγραψε:Eνα πολυ καλο link που εξηγει ποιες τασεις επικρατουν στην Αμερικη για την διατροφη των γατιων βασισμενο σε μελετες και εμπειρια πολυ περισσοτερων ετων πανω στις τυποποιημενες τροφες σε σχεση με την χωρα μας.
http://www.littlebigcat.com/category/nutrition/
Προσωπικά το θέμα μου δεν είναι το τι επικρατεί στην Αμερική συγκεκριμένα αλλά γενικά και σε άλλες χώρες.. Δε νομίζω ότι γενικά η Αμερική είναι και το τέλειο παράδειγμα...
εντιτ: τώρα είδα και το ποστ της Αθηνάς.. Αθηνά κάθε μέρος έχει τη δικιά του "ιστορία" Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 56971
To link δεν το εβαλα γιατι θεωρω οτι αποτελει το τελειο παραδειγμα. Σκοπος μου ηταν να δουμε τι λενε οι ιατρικες μελετες πανω στο θεμα της διατροφης των ζωων. Δεν νομιζω αλωστε στην χωρα μας να εχουν γινει και πολλες για να ανατρεξουμε σε αυτες. Το οτι οι αμερικανοι εχουν περισσοτερη εμπειρια πανω στα μακροχρονια αποτελεσματα των τροφων (π.χ. ξηρα τροφη) πανω στα ζωα δεν ειναι κατι που μπορουμε να το αρνηθουμε. Οταν για παραδειγμα οι ξηρες τροφες ξεκινησαν απο εκει και τωρα οι ιδιοι σου λενε πως ειναι οτι χειροτερο μαλλον πρεπει να το λαβουμε υποψην.
και ποιος σε διαβεβαιώνει ότι αυτά που προωθούν τώρα δεν θα τα αναιρέσουν σε λίγα χρόνια πάλι; νομιζω ότι τα πάντα είναι θέμα μαρκετινγκ. κάθε εποχή βρίσκουν ένα τρόπο να βγάλουν σκάρτα τα προηγούμενα για να προωθησουν κάτι καινούργιο. μετά απο καποια χρόνια, αυτό που ήταν καταπληκτικό, το καταδικάζουν. δεν την εμπιστεύομαι τέτοια νοοτροπία.
Η αληθεια ειναι οτι ακομα και εδω στο φορουμ να κοιταξεις μεσα σε 4 σελιδες που αφορουν την διατροφη οι τασεις εχουν αλαξει σε σχεση με την αρχη. Πιστευω οτι εχουμε αρκετο μυαλο για να μπορουμε να φιλτραρουμε σε ενα βαθμο αυτα που διαβαζουμε. Π.χ. Μεχρι πριν μια εβδομαδα αν εκανα την ερωτηση ''καλυτερη κονσερβα?'' η απαντηση που θα επερνα θα ηταν διαφορετικη απο την σημερινη. Το να σου γραφει ενας,εστω και πληρωμενος,αμερικανος οτι η ξηρα δημιουργει προβλημα στα νεφρα δεν ειναι κατι που το υποψιαζεσαι ετσι και αλλιως? Γιατι λοιπον πρεπει να το αποριψεις?
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 7:05 pm

Εγώ δέχομαι απόλυτα ότι με το πέρασμα του χρόνου τα επιστημονικά και ιατρικά δεδομένα αλλάζουν. Κάτι που πριν από έναν αιώνα θεωρείτο αδύνατον, τώρα είναι καθημερινότητα και κάτι που θεωρείτο πολύ καλό τώρα μπορεί να θεωρείται επικίνδυνο ή και το αντίστροφο. Για να πιάσω το αγαπημένο θέμα "αυγό", στους ανθρώπους, πριν κάποιες δεκαετίες ήταν απόλυτα ενοχοποιημένο για τη χοληστερίνη, τώρα σου λένε ότι μπορείς να καταναλώνεις πχ μέχρι δύο την εβδομαδα (κυρίως ασπράδια). Δέχομαι επίσης και την τεράστια επιρροή που ασκεί το μάρκετινγκ και οι εταιρείες παραγωγής προϊόντων στα πάντα. Όντως μπορεί να σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Άρα λέμε πάνω κάτω το ίδιο: Ότι πρέπει να μπορούμε να διαβάζουμε πίσω από τις γραμμές και να φιλτράρουμε, προκειμένου να πάμε παρακάτω. Laughing
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 7:22 pm

funambolo έγραψε:Εγώ δέχομαι απόλυτα ότι με το πέρασμα του χρόνου τα επιστημονικά και ιατρικά δεδομένα αλλάζουν. Κάτι που πριν από έναν αιώνα θεωρείτο αδύνατον, τώρα είναι καθημερινότητα και κάτι που θεωρείτο πολύ καλό τώρα μπορεί να θεωρείται επικίνδυνο ή και το αντίστροφο. Για να πιάσω το αγαπημένο θέμα "αυγό", στους ανθρώπους, πριν κάποιες δεκαετίες ήταν απόλυτα ενοχοποιημένο για τη χοληστερίνη, τώρα σου λένε ότι μπορείς να καταναλώνεις πχ μέχρι δύο την εβδομαδα (κυρίως ασπράδια). Δέχομαι επίσης και την τεράστια επιρροή που ασκεί το μάρκετινγκ και οι εταιρείες παραγωγής προϊόντων στα πάντα. Όντως μπορεί να σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Άρα λέμε πάνω κάτω το ίδιο: Ότι πρέπει να μπορούμε να διαβάζουμε πίσω από τις γραμμές και να φιλτράρουμε, προκειμένου να πάμε παρακάτω. Laughing
Με πρόλαβαν! oksmily3
Αθηνά συμφωνάμε επικίνδυνα!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από aporw Κυρ Ιουλ 01, 2012 8:59 pm

Mε ζαλίσατε! geek geek geek

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Ιουλ 01, 2012 9:51 pm

Μαυρογατος έγραψε:
Η αληθεια ειναι οτι ακομα και εδω στο φορουμ να κοιταξεις μεσα σε 4 σελιδες που αφορουν την διατροφη οι τασεις εχουν αλαξει σε σχεση με την αρχη. Πιστευω οτι εχουμε αρκετο μυαλο για να μπορουμε να φιλτραρουμε σε ενα βαθμο αυτα που διαβαζουμε. Π.χ. Μεχρι πριν μια εβδομαδα αν εκανα την ερωτηση ''καλυτερη κονσερβα?'' η απαντηση που θα επερνα θα ηταν διαφορετικη απο την σημερινη. Το να σου γραφει ενας,εστω και πληρωμενος,αμερικανος οτι η ξηρα δημιουργει προβλημα στα νεφρα δεν ειναι κατι που το υποψιαζεσαι ετσι και αλλιως? Γιατι λοιπον πρεπει να το αποριψεις?
[/quote]

αυτές τις τάσεις ειναι που βλέπω με σκεπτικισμό. γιατί κάθε εποχή έχει και τις τάσεις της ανάλογα με το πού θελει κάποιος να σε οδηγήσει. τάσεις στη δίαιτα, τάσεις στη διατροφή. όχι δεν υποψιάζομαι ότι η ξηρά τροφή δημιουργει προβλημα στα νεφρά γιατί έχουν μεγαλώσει γενιές και γενιές γατιών μόνο με ξηρά και έχουν φτάσει χωρίς προβλήματα σε μεγάλη ηλικία. δεν απορρίπτω τίποτα, αλλά ούτε και θα μπω στη διαδικασία να δοκιμάσω κάτι αλλο, αν αυτό που χρησιμοποιώ δεν μου δημιουργει πρόβλημα. εξάλλου το καινούργιο δεν έχει μελετηθεί τόσο καλά για να μπορώ να πω ότι είναι επαρκώς δοκιμασμένο και ακίνδυνο.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 01, 2012 9:56 pm

Εγω οταν βγηκαν οι ολιστικες-βιολογικες ξηρες επαθα αμοκ.Λεω δις ιζ δε γουει.
Μετα απο καιρο δοκιμων κτλ, δεν μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.Δεν σημαινει κατι αυτο,ειναι καθαρα προσωπικη εμπειρια και παρατηρηση.
Τα δοκιμασμενα ,πιο "ηπια" μου κανουν πιο λογικα.
Οσους κτηνιατρους ρωτησα μου ειπαν να επιλεγω παντα τη μεση λυση,οχι τα ακρα.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουλ 02, 2012 2:09 am

funambolo έγραψε:Περνάω εδώ αυτό που έγραψα (οφ τόπικ φυσικά Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 300270 ) στο θέμα της άμμου, μια και αισθάνομαι κι εγώ όπως η Μαρία - Ντορεμί πιο πάνω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 270712

Σπόιλερ:


συμφωνω απολυτα, αλλα οι περισσοτερες τροφες του εμποριου που
προτεινονται, δεν ειναι επικινδυνες. Περισσοτερο επικινδυνες ειναι οι
τροφες για ζωα με παθησεις, πχ τροφες με χαμηλο μαγνησιο σε ζωα που δεν
εχουν απολυτως κανενα προβλημα με το ουροποιητικο. Επισης επικινδυνες
ειναι οι μαγειρεμενες και ωμες τροφες που δεν ειναι ισορροπημενες γιατι
οι τροφες αυτες μπορουν να γινουν χειροτερες και απο τις χυμα ή τις
τροφες που ψαχνουν τα αδεσποτα στα σκουπιδια.

nikos_x έγραψε:Λεγεται, απο πλευρας "σιτηρεσιου" ,αφου θελετε Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 690518 :
Στοχος
του σιτηρεσιου ειναι η ημερισια καλυψη των αναγκων ενος Χ ζωου κ η
διατηρηση του ιδανικου βαρους, χωρις αυτο να βλαπτει την υγεια του.

Ολες οι τροφες του εμποριου που ειναι πληρεις καλυπτουν τον παραπανω κανονα.
Η το δεχομαστε δογματικα ή κλεινουμε σουιτα στο Δαφνι.

τον καλυπτουν; Το λεω γιατι βλεπουμε οτι καποιες παθησεις θεριζουν.
Επισης βρηκα προσφατα μια ερευνα που ελεγε οτι οι γατες χρειαζονται
40κατι mg ιωδιου, αλλα η AAFCO συστηνει λιγοτερο και η NRC περισσοτερο:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1439-0396.2009.00940.x/abstract;jsessionid=7A0C36713F961A3E70FF40A4EF020CF6.d01t02?deniedAccessCustomisedMessage=&userIsAuthenticated=false
Δες τι γινεται και με τον υπερθυροειδισμο:
http://jfm.sagepub.com/content/12/9/672.abstract
http://jn.nutrition.org/content/132/6/1751S.short

SuperCatz έγραψε:
+10000000000000000000

Ειδικά η ωμή διατροφή ελοχεύει πολλούς κινδύνους.

Σπόιλερ:

Νομιζω πως τα υπερ και τα κατα εχουν ειπωθει ουκ ολιγες φορες Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 703780
Προσωπικα εμπιστευομαι ελαχιστους κτηνιατρους σε θεματα διατροφης γιατι
πραγματικα δεν εχουν ιδεα τι τους γινεται. Γνωριζουν οτι τους λενε οι
εταιριες ζωοτροφων και δυστυχως οι ψαγμενοι κτηνιατροι ειναι ελαχιστοι. Ο
κτηνιατρος ασχολειται με την υγεια τους και εκει τον εμπιστευομαι
απολυτα. Στο θεμα της διατροφης ομως, τον εμπιστευομαι απο λιγο εως
καθολου. Καλο ειναι να εμπιστευομαστε καποιον που
γνωριζει την γατα μας, αλλα να μη δειχνουμε τυφλη εμπιστοσυνη σε
κανεναν.

Anatoli έγραψε:Παιδια δεν υπαρχει κατι στη
διατροφη που να ειναι κανονας και ολοσωστο. Αν υπηρχε αποδεδειγμενα κατι
τετοιο θα το ακολουθουσαν ολοι και θα ειχαν υγιεστατα γατια. Ο καθενας
λοιπον ακολουθει αυτα που θεωρει σωστα. Και ειναι αληθεια οτι οσο πιο
πολλα μαθαινεις, τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και υστεριαζεις.

συμφωνω απολυτα!

SuperCatz έγραψε:Το τί μπορεί να κολλήσουν από την ωμή διατροφή
και οι συνέπειές τους, δεν έχουν αναφερθεί. Αν αναφερθούν πιθανότατα δεν
θα έψαχνε κανείς το θέμα της ωμής.

Φλώρα, το τί μπορεί να
κολλήσουν, μπορείς να το βρεις με σχετικά εύκολο ψάξιμο στο ίντερνετ.
Εκτός από σαλμονέλα ή τοξόπλασμα που έχουν αναφερθεί γενικώς και
αορίστως, μπορείς να βρεις και τα υπόλοιπα, αφού λες ότι ο κτηνίατρος
δεν σε καλύπτει. Θα πρότεινα πάντως να επιμείνεις στον γιατρό. Ναι, οι
γιατροί δεν ψάχνουν πάντα το θέμα της διατροφής, ξέρουν όμως κάποια
βασικά - σημαντικά - πράγματα.

παμε παλι:
κινδυνος #1: μη ισορροπημενη διατροφη - δεν γινεται να τρωνε μονο φιλετα ή μονο κοκκαλα για παραδειγμα
κινδυνος #2: τοξοπλασμα - 3 μερες σε κοινη καταψυξη το σκοτωνει
κινδυνος #3: σαλμονελλα - υπαρχει σε αφθονια στα πουλερικα. Σε υγιη ζωα
δεν προκαλει τιποτα, τα αρρωστα ζωα μπορει να τα σκοτωσει.. Επισης
σαλμονελλα εχει βρεθει στα περιττωματα κατοικιδιων που δεν ειχαν βαλει
μπουκια ωμου κρεατος στη ζωη τους. Επισης γατες και ανθρωποι εχουν
αρρωστησει απο μολυσμενες με σαλμονελλα γατοτροφες (ειναι πιο ευκολο να
κολλησεις σαλμονελλα απο γατοτροφη παρα απο ωμη γιατι οταν πιασεις κατι
ωμο θα τρεξεις στην βρυση να πλυνεις τα χερια σου, κατι που δεν θα
κανεις αν πιασεις μια κροκετα). Ο κινδυνος υπαρχει, αλλα με τις καταλληλες προφυλαξεις μειωνεται κατα πολυ (δεν ξεπαγωνουμε κρεατα εκτος ψυγειου, απολυμαινουμε επιφανειες και πιατα που εχουν ερθει σε επαφη με ωμο κρεας, χρησιμοποιουμε διαφορετικα σφουγγαρια/βουρτσες για το πλυσιμο σκευων/μπολ που εχουν ερθει σε επαφη με ωμο κρεας, κτλ).
κινδυνος #4: E.coli - μπορει να γινει πιο επικινδυνο απο την σαλμονελλα
αν προκειται για επικδινυνο strain (συνηθως τα επικινδυνα ειναι
ιδιαιτερα σπανιες περιπτωσεις). Δεν γνωριζω αν οι γατες μπορουν να
προσβληθουν και να αρρωστησουν απο κατι τετοιο οπως ο ανθρωπος. Καλο
ειναι να αποφευγεται το μοσχαρι, αν και υποτιθεται ελεγχονται καλα τα κρεατα για E.coli.
κινδυνος #5: C. difficile - μπορει να προκαλεσει διαρροια σε μη υγιη ζωα.
Στην πλειοψηφεια των ζωων που εχουν διαρροια, ειτε τρεφονται με ωμα
ειτε οχι, αυτο το βακτηριο μαζι με την σαλμονελλα ανιχνευονται στα
περιττωματα τους, ανηκει δηλαδη στην χλωριδα του εντερου τους (το ιδιο ισχυει και εναν ποσοστο του ανθρωπινου πληθυσμου).
κινδυνος #6: τριχινελλωση - απανταται σε μολυσμενα χοιρινα, κυριως σε χωρες του αναπτυσσομενου κοσμου
κινδυνος #7: τροφες που μπορουν μεσω ενζυματικης δρασης να προκαλεσουν
υποβιταμινωση - ωμα ψαρια που περιεχουν θιαμιναση, ωμο ασπραδι αυγου
κινδυνος #8: παρασιτα - αποφευγονται με το να μη δινουμε ωμα εντερα και κυνηγι

Προς το παρον αυτα μου ερχονται, αν θυμηθω αλλα θα τα προσθεσω. Θελω
ομως να επισημανω κατι. Οταν κατι ειναι για εμας επικινδυνο, δεν
σημαινει οτι ειναι και γι αυτα. Εμεις ειμαστε παμφαγα, αυτα ειναι
σαρκοφαγα. Εχουν διαφορετικη ανατομια και φυσιολογια και θα φερω ενα
ακραιο παραδειγμα για να γινω κατανοητη. Αν ενας ανθρωπος φαει το
βακτηριο του ανθρακα, θα πεθανει. Οι γυπες ομως το τρωνε και δεν
παθαινουν απολυτως τιποτα γιατι τα οξεα του στομαχου τους το σκοτωνει.
Θα μου πειτε οι γατες δεν ειναι γυπες, αλλα θα σας απαντησω οτι οι γατες
δεν ειναι ανθρωποι. Το αδεσποτο που τρεφεται με αρουραιους και
σκουπιδια, ειναι εκτεθειμενο σε πολυ περισσοτερες ασθενειες, βακτηρια
και παρασιτα, απο οτι ενα που τρεφεται με ωμα του σουπερμαρκετ.

Και
σε τελική ανάλυση, γιατί αμφισβητούμε τί λέει ένας γιατρός, που έχει
τις γνώσεις, την κατάρτιση και την εμπειρία στα συγκεκριμένα ζωάκια,
αλλά ακούμε ευλαβικά ό,τι λέει κάποιος για πχ μια κονσέρβα ή για την ωμή
διατροφή κλπ?

Aν ενας κτηνιατρος εχει γνωσεις πανω σε θεματα διατροφης, ευχαριστως να
τον ακουσω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 270712 . Αν οχι, τοτε θα συνεχισω να τον αμσφισβητω και εχω και τις γνωσεις και την καταρτιση για να το κανω.


Κατι ειπωθηκε για τα αυγα οτι επιτρεπεται να τρωμε 2 την εβδομαδα. Πλεον δεν επιτρεπονται μονο 2, αλλα 1 την ημερα (υγιη ατομα που δεν εχουν καρδιαγγειακα προβληματα) Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 742497

Κατι αλλο που ακουστηκε ειναι για τα κρεατα του σουπερμαρκετ, οτι εχουν χημικα, ορμονες, κτλ. Τι σας κανει να πιστευετε οτι στις τροφες του εμποριου τα κρεατα ειναι καλυτερα; Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 504504
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιουλ 02, 2012 2:30 am

αυτό με τη σαλμονέλα με τρομάζει, αλλά η συσκευασία που έχω, αν ειχε σαλμονέλα δεν θα είχαν παθει τα γατιά μου; μπορεί να παθει σαλμονέλα τωρα που το άνοιξα;

σαλμονέλα έχει βρεθεί πρόσφατα και σε μπαχαρικό..
http://estiasi-anapsixi.gr/Files/pdf/02.pdf
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Ιουλ 02, 2012 6:55 am



τον καλυπτουν; Το λεω γιατι βλεπουμε οτι καποιες παθησεις θεριζουν.
Επισης βρηκα προσφατα μια ερευνα που ελεγε οτι οι γατες χρειαζονται
40κατι mg ιωδιου, αλλα η AAFCO συστηνει λιγοτερο και η NRC περισσοτερο:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1439-0396.2009.00940.x/abstract;jsessionid=7A0C36713F961A3E70FF40A4EF020CF6.d01t02?deniedAccessCustomisedMessage=&userIsAuthenticated=false
Δες τι γινεται και με τον υπερθυροειδισμο:
http://jfm.sagepub.com/content/12/9/672.abstract
http://jn.nutrition.org/content/132/6/1751S.short
Μα καθε εταιρια ουτως η αλλως βαζει τα δικα της ποσοστα ταδε συστατικα στην τροφη. Μην το φτανουμε να μετραμε το 0,0001% διαφορα. ΕΙναιν υπερβολη κατα την γνωμη μου.
Επισης δεν συσχετιζονται ολες οι παθησεις με την διατροφη. Η διατροφη ειναι ενας απο τους απειρους παραγοντες.
Ζουν ζωα με ξηρα ?Ναι...Ζουν ζωα με μαγειρευτο?Ναι...Με ωμα? Ναι.....Αρα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο μοντελο διατροφης.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Δευ Ιουλ 02, 2012 8:12 am

Σπόιλερ:
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουλ 02, 2012 2:28 pm

Ρε Νίκο!!!!!
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Καλά λέει η Αλέσσα, αν δεν το έλεγε δεν θα το πρόσεχα! Αυτοτιτλιάστηκε και αυτολυσσιάστηκες και δημόσια δηλαδής! Και στην υπογραφή, να το ξέρει ο κόσμος! Ξέχασες το gatus hestrus όμως! happy2 happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουλ 02, 2012 2:33 pm

f.m123 έγραψε:Ρε Νίκο!!!!!
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Καλά λέει η Αλέσσα, αν δεν το έλεγε δεν θα το πρόσεχα! Αυτοτιτλιάστηκε και αυτολυσσιάστηκες και δημόσια δηλαδής! Και στην υπογραφή, να το ξέρει ο κόσμος! Ξέχασες το gatus hestrus όμως! happy2 happy2
+1000000

Μπορεί επίσης να επιλέξει το gatus hestrolyssasmenus
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουλ 02, 2012 2:34 pm

dimitroula έγραψε:
f.m123 έγραψε:Ρε Νίκο!!!!!
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Καλά λέει η Αλέσσα, αν δεν το έλεγε δεν θα το πρόσεχα! Αυτοτιτλιάστηκε και αυτολυσσιάστηκες και δημόσια δηλαδής! Και στην υπογραφή, να το ξέρει ο κόσμος! Ξέχασες το gatus hestrus όμως! happy2 happy2
+1000000

Μπορεί επίσης να επιλέξει το gatus hestrolyssasmenus
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Ιουλ 02, 2012 2:37 pm

Τι βλεπετε στην υπογραφη του?Εγω δεν βλεπω καμια υπογραφη.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιουλ 02, 2012 2:39 pm

εχει βάλει μια πολύ απλη υπογραφή, μου κάνει εντύπωση που δεν τη βλέπεις!!
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από nikos_x Δευ Ιουλ 02, 2012 2:42 pm

Τα ακομψα σχολια περι...hestrous, τα παραβλεπουμε.Γιατι ειμαστε αγριοι γατοι εμεις.Τσσσσσσσσς.
box happy2
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Δευ Ιουλ 02, 2012 2:44 pm

Τελικά Νίκο τι νέα έχουμε για την κατάστασή σου;

edit: άκυρο, τώρα το είδα στο άλλο ποστ oksmily3
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Τρι Ιουλ 03, 2012 12:53 am

Σημερα πηρα ολοκληρο κοτοπουλο και το εβρασα μαζι με συκωτακια και δεν ξερω τι αλλο ειχε μεσα το κοτοπουλο scratch

εβαλα επισης ρυζι και αυγα και 1 κουταλια της σουπας λαδι οταν τελειωσε το βρασιμο..

μου βγηκαν 15 μεριδες(γυρω στα 200 γρ η καθε μια) και επισης αλλα 8 σακουλακια μονο ζουμι να βρεχω που και που τις κροκετες(εμενα το τρωνε και σκετο τρελαινονται)
θα τους δινω 4 φορες τη βδομαδα προς το παρων..

κοστος 7.5 ευρω
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουλ 03, 2012 12:56 am

Από το κοτόπουλο μόνο τα κόκαλα πέτα,μην τους τα δώσεις σε καμία περίπτωση!
Το ζουμί κράτα το να βρέχεις το κοτόπουλο καλύτερα όταν το δίνεις και όχι τις κροκέτες, γιατί μερικές κροκέτες είναι καλό να μη μουλιάζονται γιατί αναπτύσσονται βακτήρια..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Τρι Ιουλ 03, 2012 1:02 am

f.m123 έγραψε:Από το κοτόπουλο μόνο τα κόκαλα πέτα,μην τους τα δώσεις σε καμία περίπτωση!
Το ζουμί κράτα το να βρέχεις το κοτόπουλο καλύτερα όταν το δίνεις και όχι τις κροκέτες, γιατί μερικές κροκέτες είναι καλό να μη μουλιάζονται γιατί αναπτύσσονται βακτήρια..

το χω ηδη φτιαξει σε μεριδες εννοειται οτι κοκκαλα δεν δινω ειναι πολυ επικυνδυνο οπως επισης εβγαλα και τις πολλες πετσες(αφησα φυσικα και πετσα αλλα οχι ολη)

οταν βρεχω κροκετες αραια και που ειναι μικρη ποσοτητα που τη καταναλωνουν αμεσως γιατι τρελαινονται..αλλα οπως ειπα το πινουν και σκετο τους αρεσει πολυ..
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουλ 03, 2012 1:07 am

μια χαρά τότε. Καλή όρεξη! oksmily3
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Gatadministrator Τρι Ιουλ 03, 2012 2:16 pm

Τετα δοκίμασες τις bozita τελικά?

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
If a person with multiple personalities threatens suicide, is that considered a hostage situation? Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 662310

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Gatota10

Gatadministrator
Gatadministrator
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάτω Χώρες
Αριθμός γατουνίων : 8 εσωτερικές...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Αλήτη της Μ81
Motto : Ι used to be schizophrenic but WE are OK now!
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Anger2

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Ιουλ 03, 2012 2:30 pm

Καλε!Οχι, αφου ακυρωσα την παραγγελια.Ειπε οτι θα ξαναφερει σε δυο εβδομαδες περιπου γιατι της φερνει απο Γερμανια. εχω τονου μου στο ονλαιν πετσοπ και αναμενω.Παραλληλα αναμενω απαντηση και απο εκει που ψωνιζω.Μου απαντησε οτι θα τις ψαξει απο αποψη ποιοτητας/τιμης και θα με ενημερωσει.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Ιουλ 03, 2012 2:41 pm

Κανονισε μαρη βικ να μη δεις και την παραπανω απαντηση. εχω απαντησει 3 φορες λεγοντας τα ιδια και τα ιδια angry2
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alex..niaou Τρι Ιουλ 03, 2012 2:49 pm

Karamela έγραψε:Σημερα πηρα ολοκληρο κοτοπουλο και το εβρασα μαζι με συκωτακια και δεν ξερω τι αλλο ειχε μεσα το κοτοπουλο scratch

εβαλα επισης ρυζι και αυγα και 1 κουταλια της σουπας λαδι οταν τελειωσε το βρασιμο..

μου βγηκαν 15 μεριδες(γυρω στα 200 γρ η καθε μια) και επισης αλλα 8 σακουλακια μονο ζουμι να βρεχω που και που τις κροκετες(εμενα το τρωνε και σκετο τρελαινονται)
θα τους δινω 4 φορες τη βδομαδα προς το παρων..

κοστος 7.5 ευρω

ταυρινη εβαλες????ειναι απαραιτητο συστατικο,κ αν ειναι να τρωνε μαγειρευτο 4 φορες τη βδομαδα πρεπει οπωσδηποτε να βαζεις,αλλιως υπαρχει κινδυνος τυφλωσης, η ταυρινη ειναι απαραιτητο συστατικο,το εχουν ολες οι γατοτροφες!
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Gatadministrator Τρι Ιουλ 03, 2012 5:00 pm

Anatoli έγραψε:Κανονισε μαρη βικ να μη δεις και την παραπανω απαντηση. εχω απαντησει 3 φορες λεγοντας τα ιδια και τα ιδια angry2

Λοιπόν πήρες bozita? voodoo voodoo voodoo voodoo

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
If a person with multiple personalities threatens suicide, is that considered a hostage situation? Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 662310

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Gatota10

Gatadministrator
Gatadministrator
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάτω Χώρες
Αριθμός γατουνίων : 8 εσωτερικές...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Αλήτη της Μ81
Motto : Ι used to be schizophrenic but WE are OK now!
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Anger2

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Τρι Ιουλ 03, 2012 5:19 pm

Gatadministrator έγραψε:
Anatoli έγραψε:Κανονισε μαρη βικ να μη δεις και την παραπανω απαντηση. εχω απαντησει 3 φορες λεγοντας τα ιδια και τα ιδια angry2

Λοιπόν πήρες bozita? voodoo voodoo voodoo voodoo
happy2 happy2 happy2
Ναι Tετα...Πηρες Bozita?
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Τρι Ιουλ 03, 2012 5:31 pm

alex..niaou έγραψε:
Karamela έγραψε:Σημερα πηρα ολοκληρο κοτοπουλο και το εβρασα μαζι με συκωτακια και δεν ξερω τι αλλο ειχε μεσα το κοτοπουλο scratch

εβαλα επισης ρυζι και αυγα και 1 κουταλια της σουπας λαδι οταν τελειωσε το βρασιμο..

μου βγηκαν 15 μεριδες(γυρω στα 200 γρ η καθε μια) και επισης αλλα 8 σακουλακια μονο ζουμι να βρεχω που και που τις κροκετες(εμενα το τρωνε και σκετο τρελαινονται)
θα τους δινω 4 φορες τη βδομαδα προς το παρων..

κοστος 7.5 ευρω

ταυρινη εβαλες????ειναι απαραιτητο συστατικο,κ αν ειναι να τρωνε μαγειρευτο 4 φορες τη βδομαδα πρεπει οπωσδηποτε να βαζεις,αλλιως υπαρχει κινδυνος τυφλωσης, η ταυρινη ειναι απαραιτητο συστατικο,το εχουν ολες οι γατοτροφες!

δεν εχω σκοπο να δινω ολοκληρη τη μερα μαγειρευτο αντι για κονσερβα θα τους το δινω..ετσι κι αλλιως ουτε ολες οι κονσερβες εχουν ταυρινη..
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουλ 03, 2012 5:52 pm

Karamela (δεν ξέρω το όνομά σου) μπήκα να σε ευχαριστήσω για την καταπληκτική ιδέα σου να δίνουμε το ζουμί από το κοτόπουλο στα γατιά να το πίνουν! Ενεκα που αρρώστησα σήμερα και η μαμά μου έφτιαξε νερόβραστο κοτόπουλο, πήρα λοιπόν μια ποσότητα από το ζουμί και το αραίωσα με νερό γιατί έκαιγε, το έδωσα στη μικρή και το ρούφηξε σε dt!! Κοτόπουλο δεν της έδωσα ακόμα γιατί είχε φάει κροκέτες προηγουμένως. Πάντως είναι πολύ ωραία ιδέα για να της δίνω νερό τα μεσημέρια, γιατί συνήθως τότε δεν μου πίνει. Ευχαριστώ!! oksmily3 oksmily3
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 7 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 7 από 25 Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 16 ... 25  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης