gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

+32
l.kyveli
poca-honda
ChocolateCat
Matoulini
Gogo Valentinou
Debbie4ever
kat-cats
Smokys
otz
natalouko
cyberkill
Ηρακλένια
ΚουκουΒάγια
alex..niaou
Gatadministrator
Δ²
doremi
Karamela
f.m123
funambolo
Anatoli
alexandrakicat
Μαυρογατος
Chouzouris
LAROGATA
koneko
Πούπσυ
nikos_x
mpoulaalekoula
vaso
SuperCatz
aporw
36 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 25 Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Karamela Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:24 pm

και ξαναλεω :


εχεις απολυτο δικιο..κι εγω στη προσπαθεια μου να κανω οτι καλυτερο μπορω πιανω τον εαυτο μου ωρες ωρες να υπερβαλλει!ουτε για τον ιδιο μου τον εαυτο δεν τα ψειριζω τοσο πολυ τα πραγματα!!
εδινα τη καλυτερη τροφη της αγορας στα μικρα μου με αποτελεσμα να δημιουργηθει πολυ μεγαλη ζημια στον εναν μου γατο και κοντεψε να μου πεθανει και σκυλακι της οικογενειας ετρωγε σε ολη του τη ζωη βραστο ρυζι με κοτοπουλο και μοσχαρι και εζησε μεχρι τα 16!ο γατος που ειχαμε πριν παρουμε τη Φλαφυ ετρωγε 11 χρονια κονσερβα friskies και 10 χρονια ξηρη friskies και πεθανε στα 21 του απο γεραματα!!δεν προκειται να ξαναδωσω friskies μιας και τωρα ειμαι ενημερωμενη αλλα νομιζω οτι ωρες ωρες υπερβαλλουμε!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:30 pm

Λεγεται, απο πλευρας "σιτηρεσιου" ,αφου θελετε Razz :
Στοχος του σιτηρεσιου ειναι η ημερισια καλυψη των αναγκων ενος Χ ζωου κ η διατηρηση του ιδανικου βαρους, χωρις αυτο να βλαπτει την υγεια του.

Ολες οι τροφες του εμποριου που ειναι πληρεις καλυπτουν τον παραπανω κανονα.
Η το δεχομαστε δογματικα ή κλεινουμε σουιτα στο Δαφνι.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από doremi Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:31 pm

Η γνώμη μου αγαπητή συνοδηπόρισσα είναι ότι ο καθένας θα κάνει αυτό που μπορεί, ή που του λένε οι άλλοι. Δηλ. δεν υπάρχει τελική λύση στο θέμα τροφή/άμμος.

Στα προηγούμενα γατιά μου προ γατόσπιτου έδινα τροφές Σούπερ μάρκετ τις πιο ακριβές κονσέρβες και για σνακ κι΄όταν έλειπα ξηρή. Έζησαν μέχρι 13-14 χρονών χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μεχρι που αρρώστησαν και μου έφυγαν. Είχα δοκιμάσει τροφές που μου έδινε ο κτηνίατρος και δεν τις έτρωγαν. Σίγουρα δεν έκανα το καλύτερο γι αυτά και το αναγνωρίζω μόλις τώρα αλλά ότι έγινε έγινε. Τώρα με τα τρία γατόνια μου που με σφίγγει και το οικονομικό τα έχω δει όλα. Θα τους παίρνω καλή ξηρή τροφή όπως τώρα, θα τους βάζω και φακελάκια ή κονσερβούλα για νοστιμιά κι ότι περισσεύει (ξεχωριστά μαγειρεμένο ) από αυτό που τρώμε. Δεν έχω άλλη λύση προς το παρόν.
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από doremi Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:33 pm

nikos_x έγραψε:Λεγεται, απο πλευρας "σιτηρεσιου" ,αφου θελετε Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 690518 :
Στοχος του σιτηρεσιου ειναι η ημερισια καλυψη των αναγκων ενος Χ ζωου κ η διατηρηση του ιδανικου βαρους, χωρις αυτο να βλαπτει την υγεια του.

Ολες οι τροφες του εμποριου που ειναι πληρεις καλυπτουν τον παραπανω κανονα.
Η το δεχομαστε δογματικα ή κλεινουμε σουιτα στο Δαφνι.



Στο Δαφνί αδελφές /οι μου στο Δαφνί.Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970

αλλά χρειαζόμαστε πτέρυγα που να χωρέσουμε σε σουίτα.Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SuperCatz στις Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:04 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση παράθεσης)
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουλ 01, 2012 12:58 pm

koneko εμενα με λενε Αλεξανδρα η εν συντομια Αλεσσα
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:06 pm

doremi έγραψε:
nikos_x έγραψε:Λεγεται, απο πλευρας "σιτηρεσιου" ,αφου θελετε Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 690518 :
Στοχος του σιτηρεσιου ειναι η ημερισια καλυψη των αναγκων ενος Χ ζωου κ η διατηρηση του ιδανικου βαρους, χωρις αυτο να βλαπτει την υγεια του.

Ολες οι τροφες του εμποριου που ειναι πληρεις καλυπτουν τον παραπανω κανονα.
Η το δεχομαστε δογματικα ή κλεινουμε σουιτα στο Δαφνι.



Στο Δαφνί αδελφές /οι μου στο Δαφνί.Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970

αλλά χρειαζόμαστε πτέρυγα που να χωρέσουμε σε σουίτα.Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Εγώ δεν πάω στο Δαφνί. Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 519541 Δεν με καλύπτει το σιτηρέσιο. Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 519541 Να με πάτε κάπου που να υπάρχει και κτηνίατρος για να ξέρω τι τρώω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 201970


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SuperCatz στις Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:06 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση παράθεσης)
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:23 pm

Μα 4 καινουργιες σελιδες!Λυσσαξατε! happy2
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:25 pm

Βικ, ακυρωσα την παραγγελια διοτι αυτες που παρηγγειλα (σολωμοςκαι γαριδες) ηταν σε ελειψη. Κουνελι ειχε, επισης με μπακαλιαρο, ταρανδο και αλλα που δεν θυμαμαι. αν θες παρτονκαλυτερα να σου πει τι εχει και να το παραγγειλεις τηλεφωνικα.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουλ 01, 2012 1:33 pm

Anatoli έγραψε:Βικ, ακυρωσα την παραγγελια διοτι αυτες που παρηγγειλα (σολωμοςκαι γαριδες) ηταν σε ελειψη. Κουνελι ειχε, επισης με μπακαλιαρο, ταρανδο και αλλα που δεν θυμαμαι. αν θες παρτονκαλυτερα να σου πει τι εχει και να το παραγγειλεις τηλεφωνικα.
Και να τον ρωτησεις ποιος πηρε ολες τις αλλες Laughing
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 2:01 pm

funambolo έγραψε:
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 Εγώ δεν πάω στο Δαφνί. arrogant Δεν με καλύπτει το σιτηρέσιο. arrogant Να με πάτε κάπου που να υπάρχει και κτηνίατρος για να ξέρω τι τρώω crazy crazy

happy2
Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω ποστ που βαριέμαι να κάνω quote. Όσα πιο πολλά διαβάζεις τόσο χειρότερα μπερδεύεσαι! Εγώ έμαθα τα βασικά και αυτό μου φτάνει, δεν το ψάχνω άλλο. Σπιτικό φαγάκι, ωμό φαγάκι και ο,τι ξηρά ή κονσέρβα μου πέσει στα χέρια. Και κόβω μαχαίρι τις applaws και schesir και βλακείες, άντε αυτές οι bozita που είναι πιο φτηνές μπορεί να πέσουν στα χέρια μου κάποια στιγμή.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Ιουλ 01, 2012 2:54 pm

Παιδια δεν υπαρχει κατι στη διατροφη που να ειναι κανονας και ολοσωστο. Αν υπηρχε αποδεδειγμενα κατι τετοιο θα το ακολουθουσαν ολοι και θα ειχαν υγιεστατα γατια. Ο καθενας λοιπον ακολουθει αυτα που θεωρει σωστα. Και ειναι αληθεια οτι οσο πιο πολλα μαθαινεις, τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και υστεριαζεις. Δινω ενα παραδειγμα.Τα δυο πρωτα χρονια που ειχαμε τον Μικυ σπιτι, ο Μικυ κυκλοφορουσε ελευθερος σε ολα τα μπαλκονια. Εβγαινε εξω και ρεμβαζε, ενεβαινε πανω στο πεζουλι και καθοταν με τις ωρες. Φοβος απο εμας μηδεν. απλα ελεγχαμε συχνα εαν ειναι ακομα εκει. Τωρα, που τα σκεφτομαι ειλικρινα απορω με το ατομο μου.Εγω και να μην εχω αγχος οτι το γατι θα πεσει? Ειχε πεσει μια φορα οταν ηταν 3 μηνων και αλλη μια οταν ηταν 2 χρονων. Τοτε ηταν που τα μπαλκονια κοπηκαν μαχαιρι.
Στο θεμα διατροφη τωρα, εχω μεγαλωσει απειρα γατια στην αυλη μας οταν ημουν μικρη τα οποια ζουσαν με αποφαγια, γαλα και ψωμια, ρυζια με πετσες απο πουλερικα, και υπολειματα κοτοπουλου και σπανια, πολυ σπανια ομως καμια κονσερβα του σουπερ-μαρκετ. Τα γατια αυτα αν δεν τα παταγε αυτοκινητο, ζουσαν εκαστο πανω απο 10 χρονια και οι θηλυκες γενναγαν 2-3 φορες το χρονο.
Για τα δικα μου που ζουνε μεσα στο σπιτι προσπαθω να επιλεγω οτι θεωρω καλυτερο "ανα την εποχη". Δλδ στην αρχη ταιζα τον Μικυ Γουισκας. Ημουν εντελως ανιδεη.το γατι ετρωγε Γουισκας τους πρωτους 6 μηνες της ζωης του.Μετα προ πλαν, μετα Κανιν, Οριτζεν, Ακανα, καμια Αρντεν οταν δεν εβρισκα Ακανα και παει λεγοντας. Βλεπετε, δυο χρονια πριν και με το που κατεκλυσαν οι Οριτζεν/ακανα την αγορα, πεσαμε ολοι με τα μουτρα.Τωρα, σιγα σιγα, οι περισσοτεροι απο μας, με βαση τα οσα ακουμε φοβομαστε την πολλη πρωτεινη και το γυρναμε παλι σε πιο λαιτ απο πρωτεινη τροφες. Κανουμε καλα? Κανουμε λαθος? Μακαρι να ξεραμε ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος ωστε να ακολουθησουμε πιστα το σωστο.
Προσωπικα, αυτη την εποχη, εχω επιλεξει λιγοτερο πρωτεινουχες τροφες και καλες κονσερβες. Τα δικα μου δεν τρωνε μαγειρευτο, και το ωμο το φοβαμαι. Αρα, ακολουθω αυτο που θεωρω εγω σωστο για αυτα και με βαση τα γουστα τους, αφου ειδικα στις κονσερβες ειναι πολυ επιλεκτηκα (πχ κονσερβα με κοτοπουλο δεν την πλησιαζουν)
Οποτε ο καθενας μας βαδιζει συμφωνα με τις γνωσεις του, συμφωνα με αυτα που μαθαινει και συμφωνα με αυτα που τον βολευουν. Δεν υπαρχει κανονας.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Ιουλ 01, 2012 3:17 pm

funambolo έγραψε:Περνάω εδώ αυτό που έγραψα (οφ τόπικ φυσικά Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 300270 ) στο θέμα της άμμου, μια και αισθάνομαι κι εγώ όπως η Μαρία - Ντορεμί πιο πάνω Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 270712

Θα πω κάτι, με όλον (και το εννοώ) το σεβασμό σε όλες τις απόψεις που γράφονται και που πολλές φορές τις ζητάω κι εγώ: Πελάγωσα και το λέω ειλικρινά. Διαβάζω τόσο αντίθετες απόψεις και δη το ίδιο αποφασιστικά γραμμένες, που στο τέλος χάνω το μπούσουλα. Υπέρ της ωμής, κατά της ωμής, υπέρ της μαγειρευτής, κατά της μαγειρευτής, υπέρ της τάδε κονσέρβας, κατά της τάδε κονσέρβας, υπέρ της τάδε ξηράς, κατά της τάδε ξηράς. Χθες καθόμουν μες στη μαύρη νύχτα σαββατιάτικο και διάβαζα ξένα φόρουμ (όπου γίνεται ο ίδιος χαμός με τις απόψεις) και σήμερα ξύπνησα ακόμη πιο χαμένη στη μετάφραση. Κι άρχισα να σκέφτομαι ότι καλά όλα αυτά, αλλά στην τελική ούτε γιατροί είμαστε, ούτε ζούμε πχ όλοι στη βόρεια ευρώπη (όπου κατασκευάζονται κατά κύριο λόγο οι τροφές που συζητάμε), ούτε όλα τα ζώα μας είναι ίδια, ούτε καν εμείς είμαστε ίδιοι ως ανάγκες, δυνατότητες και φιλοσοφία ζωής. Μήπως (και το θέτω ως ερώτημα προβληματισμού, όχι ως κακόπιστη κριτική) φτάνουμε σ΄ ένα σημείο που τελικά το παρακάνουμε και ίσως κάνουμε και κακό? Γράφω δηλαδή εγώ ένα κατεβατό υπέρ της τάδε πχ κονσέρβας (χωρίς να είμαι και ειδικός ή γιατρός), πείθεται κάποιος που το διαβάζει, την παίρνει, χωρίς να συμβουλευτεί και το γιατρό του γιατί εγώ τα παρουσίασα πολύ πειστικά, και στο τέλος παθαίνει το δικό του ζωάκι κάτι, γιατί έχει άλλες ανάγκες από το δικό μου... Επαναλαμβάνω, εκφράζω απλώς προσωπικό πελάγωμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κριτικάρω απόψεις που έχουν γραφτεί. Η γνώμη σας?

+10000000000000000000

Ειδικά η ωμή διατροφή ελοχεύει πολλούς κινδύνους.

Καλό λοιπόν είναι, αφού αναφέρονται τα όποια θετικά της ωμής διατροφής, να αναφέρονται και τα αρνητικά, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφονται αυτά.

Αυτό είναι ελλειπής ενημέρωση και θεωρώ σκόπιμο, για την υγεία και ευζωία των ζώων σας, να το συζητήσετε με τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τα ζωάκια σας, με δεδομένο ότι αφού τον εμπιστεύεστε σαν γιατρό και σαν άνθρωπο για την ιατρική πορεία των ζώων σας, μπορεί να σας λύσει τις απορίες που ενδεχομένως έχετε για την διατροφή τους και να σας κατατοπίσει σχετικά.

Anatoli έγραψε:Παιδια δεν υπαρχει κατι στη διατροφη που να ειναι κανονας και ολοσωστο. Αν υπηρχε αποδεδειγμενα κατι τετοιο θα το ακολουθουσαν ολοι και θα ειχαν υγιεστατα γατια. Ο καθενας λοιπον ακολουθει αυτα που θεωρει σωστα. Και ειναι αληθεια οτι οσο πιο πολλα μαθαινεις, τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και υστεριαζεις. Δινω ενα παραδειγμα.Τα δυο πρωτα χρονια που ειχαμε τον Μικυ σπιτι, ο Μικυ κυκλοφορουσε ελευθερος σε ολα τα μπαλκονια. Εβγαινε εξω και ρεμβαζε, ενεβαινε πανω στο πεζουλι και καθοταν με τις ωρες. Φοβος απο εμας μηδεν. απλα ελεγχαμε συχνα εαν ειναι ακομα εκει. Τωρα, που τα σκεφτομαι ειλικρινα απορω με το ατομο μου.Εγω και να μην εχω αγχος οτι το γατι θα πεσει? Ειχε πεσει μια φορα οταν ηταν 3 μηνων και αλλη μια οταν ηταν 2 χρονων. Τοτε ηταν που τα μπαλκονια κοπηκαν μαχαιρι.
Στο θεμα διατροφη τωρα, εχω μεγαλωσει απειρα γατια στην αυλη μας οταν ημουν μικρη τα οποια ζουσαν με αποφαγια, γαλα και ψωμια, ρυζια με πετσες απο πουλερικα, και υπολειματα κοτοπουλου και σπανια, πολυ σπανια ομως καμια κονσερβα του σουπερ-μαρκετ. Τα γατια αυτα αν δεν τα παταγε αυτοκινητο, ζουσαν εκαστο πανω απο 10 χρονια και οι θηλυκες γενναγαν 2-3 φορες το χρονο.
Για τα δικα μου που ζουνε μεσα στο σπιτι προσπαθω να επιλεγω οτι θεωρω καλυτερο "ανα την εποχη". Δλδ στην αρχη ταιζα τον Μικυ Γουισκας. Ημουν εντελως ανιδεη.το γατι ετρωγε Γουισκας τους πρωτους 6 μηνες της ζωης του.Μετα προ πλαν, μετα Κανιν, Οριτζεν, Ακανα, καμια Αρντεν οταν δεν εβρισκα Ακανα και παει λεγοντας. Βλεπετε, δυο χρονια πριν και με το που κατεκλυσαν οι Οριτζεν/ακανα την αγορα, πεσαμε ολοι με τα μουτρα.Τωρα, σιγα σιγα, οι περισσοτεροι απο μας, με βαση τα οσα ακουμε φοβομαστε την πολλη πρωτεινη και το γυρναμε παλι σε πιο λαιτ απο πρωτεινη τροφες. Κανουμε καλα? Κανουμε λαθος? Μακαρι να ξεραμε ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος ωστε να ακολουθησουμε πιστα το σωστο.
Προσωπικα, αυτη την εποχη, εχω επιλεξει λιγοτερο πρωτεινουχες τροφες και καλες κονσερβες. Τα δικα μου δεν τρωνε μαγειρευτο, και το ωμο το φοβαμαι. Αρα, ακολουθω αυτο που θεωρω εγω σωστο για αυτα και με βαση τα γουστα τους, αφου ειδικα στις κονσερβες ειναι πολυ επιλεκτηκα (πχ κονσερβα με κοτοπουλο δεν την πλησιαζουν)
Οποτε ο καθενας μας βαδιζει συμφωνα με τις γνωσεις του, συμφωνα με αυτα που μαθαινει και συμφωνα με αυτα που τον βολευουν. Δεν υπαρχει κανονας.
Επειδή όμως δεν ξέρουμε ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος, όσοι προτείνουν ένα είδος διατροφής εκθιάζοντάς το, ίσως να πρέπει ν' αναφέρουν και τα μειονεκτήματα που - αντικειμενικά - έχει.

Και επιμένω, όσοι θέλουν ν' ακολουθήσουν ωμή ή/και μαγειρεμένη διατροφή, να συμβουλευτούν οπωσδήποτε τον γιατρό τους, υπάρχουν παράμετροι που δεν αναφέρονται στα θέματα και είναι σημαντικές για την υγεία των ζώων.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 3:41 pm

+10000000000000000000

Ειδικά η ωμή διατροφή ελοχεύει πολλούς κινδύνους.

Καλό λοιπόν είναι, αφού αναφέρονται τα όποια θετικά της ωμής διατροφής, να αναφέρονται και τα αρνητικά, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφονται αυτά.

Αυτό είναι ελλειπής ενημέρωση και θεωρώ σκόπιμο, για την υγεία και ευζωία των ζώων σας, να το συζητήσετε με τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τα ζωάκια σας, με δεδομένο ότι αφού τον εμπιστεύεστε σαν γιατρό και σαν άνθρωπο για την ιατρική πορεία των ζώων σας, μπορεί να σας λύσει τις απορίες που ενδεχομένως έχετε για την διατροφή τους και να σας κατατοπίσει σχετικά.

Anatoli έγραψε:Παιδια δεν υπαρχει κατι στη διατροφη που να ειναι κανονας και ολοσωστο. Αν υπηρχε αποδεδειγμενα κατι τετοιο θα το ακολουθουσαν ολοι και θα ειχαν υγιεστατα γατια. Ο καθενας λοιπον ακολουθει αυτα που θεωρει σωστα. Και ειναι αληθεια οτι οσο πιο πολλα μαθαινεις, τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι και υστεριαζεις. Δινω ενα παραδειγμα.Τα δυο πρωτα χρονια που ειχαμε τον Μικυ σπιτι, ο Μικυ κυκλοφορουσε ελευθερος σε ολα τα μπαλκονια. Εβγαινε εξω και ρεμβαζε, ενεβαινε πανω στο πεζουλι και καθοταν με τις ωρες. Φοβος απο εμας μηδεν. απλα ελεγχαμε συχνα εαν ειναι ακομα εκει. Τωρα, που τα σκεφτομαι ειλικρινα απορω με το ατομο μου.Εγω και να μην εχω αγχος οτι το γατι θα πεσει? Ειχε πεσει μια φορα οταν ηταν 3 μηνων και αλλη μια οταν ηταν 2 χρονων. Τοτε ηταν που τα μπαλκονια κοπηκαν μαχαιρι.
Στο θεμα διατροφη τωρα, εχω μεγαλωσει απειρα γατια στην αυλη μας οταν ημουν μικρη τα οποια ζουσαν με αποφαγια, γαλα και ψωμια, ρυζια με πετσες απο πουλερικα, και υπολειματα κοτοπουλου και σπανια, πολυ σπανια ομως καμια κονσερβα του σουπερ-μαρκετ. Τα γατια αυτα αν δεν τα παταγε αυτοκινητο, ζουσαν εκαστο πανω απο 10 χρονια και οι θηλυκες γενναγαν 2-3 φορες το χρονο.
Για τα δικα μου που ζουνε μεσα στο σπιτι προσπαθω να επιλεγω οτι θεωρω καλυτερο "ανα την εποχη". Δλδ στην αρχη ταιζα τον Μικυ Γουισκας. Ημουν εντελως ανιδεη.το γατι ετρωγε Γουισκας τους πρωτους 6 μηνες της ζωης του.Μετα προ πλαν, μετα Κανιν, Οριτζεν, Ακανα, καμια Αρντεν οταν δεν εβρισκα Ακανα και παει λεγοντας. Βλεπετε, δυο χρονια πριν και με το που κατεκλυσαν οι Οριτζεν/ακανα την αγορα, πεσαμε ολοι με τα μουτρα.Τωρα, σιγα σιγα, οι περισσοτεροι απο μας, με βαση τα οσα ακουμε φοβομαστε την πολλη πρωτεινη και το γυρναμε παλι σε πιο λαιτ απο πρωτεινη τροφες. Κανουμε καλα? Κανουμε λαθος? Μακαρι να ξεραμε ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος ωστε να ακολουθησουμε πιστα το σωστο.
Προσωπικα, αυτη την εποχη, εχω επιλεξει λιγοτερο πρωτεινουχες τροφες και καλες κονσερβες. Τα δικα μου δεν τρωνε μαγειρευτο, και το ωμο το φοβαμαι. Αρα, ακολουθω αυτο που θεωρω εγω σωστο για αυτα και με βαση τα γουστα τους, αφου ειδικα στις κονσερβες ειναι πολυ επιλεκτηκα (πχ κονσερβα με κοτοπουλο δεν την πλησιαζουν)
Οποτε ο καθενας μας βαδιζει συμφωνα με τις γνωσεις του, συμφωνα με αυτα που μαθαινει και συμφωνα με αυτα που τον βολευουν. Δεν υπαρχει κανονας.
Επειδή όμως δεν ξέρουμε ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος, όσοι προτείνουν ένα είδος διατροφής εκθιάζοντάς το, ίσως να πρέπει ν' αναφέρουν και τα μειονεκτήματα που - αντικειμενικά - έχει.

Και επιμένω, όσοι θέλουν ν' ακολουθήσουν ωμή ή/και μαγειρεμένη διατροφή, να συμβουλευτούν οπωσδήποτε τον γιατρό τους, υπάρχουν παράμετροι που δεν αναφέρονται στα θέματα και είναι σημαντικές για την υγεία των ζώων.
Εννοείται αυτό, λέμε και τα θετικά και τα αρνητικά και προσωπικά ειδικά ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή δυσκολεύομαι πολύ να ακολουθήσω για όλους τους λόγους που έχω πει κι εγώ και άλλοι σε διάφορα θέματα..
Και για το ωμό υπάρχουν θετικά και αρνητικά, έχουν ειπωθεί νομίζω..
Γενικά συμφωνώ μαζί σου Βίκυ και με την Τέτα και έχω τους ίδιους προβληματισμούς με εσάς.. Το δικό μου θέμα είναι ότι ο δικός μου κτηνίατρος μου είπε να δίνω ο,τι θέλω εγώ και η συζήτηση περί τροφών δε με κάλυψε. Γενικότερα όσους έχω ρωτήσει μου λένε αοριστολογίες. Επίσης στην Ελλάδα δεν έχω συναντήσει κτηνίατρο που να δέχεται τα ωμά, δε ξέρω και πολλούς βέβαια, αλλά και γενικά από όσα έχω ακούσει και από πελάτες. Αναφέρω αυτή τη διατροφή γιατί ναι μεν έχει αρνητικά και μάλιστα πολλά και για το ζώο και για μας τους ίδιους, αλλά έχει και θετικά και εγώ από γιατρούς μόνο ένα "μη" ακούω. Αν ξέρετε κάποιον κτηνίατρο ο οποίος να μπορεί να μου λύσει τις απορίες για εναλλακτική μορφή διατροφής, όπως τα μαγειρευτά και τα ωμά, και γενικά να ασχολείται με τη διατροφή (γιατί το να είσαι γιατρός δε σημαίνει και απαραίτητα ότι το ψάχνεις και πολύ με τις τροφές) παρακαλώ να μου δώσετε το τηλέφωνό του μπας και βγάλω άκρη με τα δικά μου γατιά. Και πέρα από όλα τα υπόλοιπα, οι ανάγκες του κάθε ζώου είναι ξεχωριστές, γιατί μπορεί εγώ να δίνω αποφάγια στο δικό μου και να είναι μια χαρά και σε ένα άλλο να δίνω μια τροφή εμπορίου και να αρρωστήσει, ή το αντίθετο, επίσης παίζει ρόλο και το τι δέχεται και αρέσει στο καθένα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από doremi Κυρ Ιουλ 01, 2012 3:46 pm

Αυτό που λέγαμε παραπάνωΞηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 συνεχίζονται οι απόψεις μαζί με το μπέρδεμα και τις αμφιβολιες. Αχ βρε Αθηνά που ήθελες να το ξεκαθαρίσεις.Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 (χωρίς παρεξήγηση)
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 3:48 pm

doremi έγραψε:Αυτό που λέγαμε παραπάνωΞηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 συνεχίζονται οι απόψεις μαζί με το μπέρδεμα και τις αμφιβολιες. Αχ βρε Αθηνά που ήθελες να το ξεκαθαρίσεις.Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 (χωρίς παρεξήγηση)
happy2 happy2
Να σου πω ειλικρινά το'χω καημό να το συζητήσω το θέμα με έναν γιατρό.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:01 pm

Το τί μπορεί να κολλήσουν από την ωμή διατροφή και οι συνέπειές τους, δεν έχουν αναφερθεί. Αν αναφερθούν πιθανότατα δεν θα έψαχνε κανείς το θέμα της ωμής.

Φλώρα, το τί μπορεί να κολλήσουν, μπορείς να το βρεις με σχετικά εύκολο ψάξιμο στο ίντερνετ. Εκτός από σαλμονέλα ή τοξόπλασμα που έχουν αναφερθεί γενικώς και αορίστως, μπορείς να βρεις και τα υπόλοιπα, αφού λες ότι ο κτηνίατρος δεν σε καλύπτει. Θα πρότεινα πάντως να επιμείνεις στον γιατρό. Ναι, οι γιατροί δεν ψάχνουν πάντα το θέμα της διατροφής, ξέρουν όμως κάποια βασικά - σημαντικά - πράγματα.

Και σε τελική ανάλυση, γιατί αμφισβητούμε τί λέει ένας γιατρός, που έχει τις γνώσεις, την κατάρτιση και την εμπειρία στα συγκεκριμένα ζωάκια, αλλά ακούμε ευλαβικά ό,τι λέει κάποιος για πχ μια κονσέρβα ή για την ωμή διατροφή κλπ?

Τέλος, αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό που βλέπει τα κορίτσια σου και νιώθεις ότι δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί του ό,τι σε απασχολεί, θα σου πρότεινα να σκεφτείς την ενδεχόμενη αλλαγή του.. Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να συζητάς με τον κτηνίατρο και να έχεις εμπιστοσύνη στις απαντήσεις που θα σου δώσει.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SuperCatz στις Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:07 pm, 1 φορά
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:06 pm

f.m123 έγραψε:
Εννοείται αυτό, λέμε και τα θετικά και τα αρνητικά και προσωπικά ειδικά ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή δυσκολεύομαι πολύ να ακολουθήσω για όλους τους λόγους που έχω πει κι εγώ και άλλοι σε διάφορα θέματα..
Και για το ωμό υπάρχουν θετικά και αρνητικά, έχουν ειπωθεί νομίζω..
Γενικά συμφωνώ μαζί σου Βίκυ και με την Τέτα και έχω τους ίδιους προβληματισμούς με εσάς.. Το δικό μου θέμα είναι ότι ο δικός μου κτηνίατρος μου είπε να δίνω ο,τι θέλω εγώ και η συζήτηση περί τροφών δε με κάλυψε. Γενικότερα όσους έχω ρωτήσει μου λένε αοριστολογίες. Επίσης στην Ελλάδα δεν έχω συναντήσει κτηνίατρο που να δέχεται τα ωμά, δε ξέρω και πολλούς βέβαια, αλλά και γενικά από όσα έχω ακούσει και από πελάτες. Αναφέρω αυτή τη διατροφή γιατί ναι μεν έχει αρνητικά και μάλιστα πολλά και για το ζώο και για μας τους ίδιους, αλλά έχει και θετικά και εγώ από γιατρούς μόνο ένα "μη" ακούω. Αν ξέρετε κάποιον κτηνίατρο ο οποίος να μπορεί να μου λύσει τις απορίες για εναλλακτική μορφή διατροφής, όπως τα μαγειρευτά και τα ωμά, και γενικά να ασχολείται με τη διατροφή (γιατί το να είσαι γιατρός δε σημαίνει και απαραίτητα ότι το ψάχνεις και πολύ με τις τροφές) παρακαλώ να μου δώσετε το τηλέφωνό του μπας και βγάλω άκρη με τα δικά μου γατιά. Και πέρα από όλα τα υπόλοιπα, οι ανάγκες του κάθε ζώου είναι ξεχωριστές, γιατί μπορεί εγώ να δίνω αποφάγια στο δικό μου και να είναι μια χαρά και σε ένα άλλο να δίνω μια τροφή εμπορίου και να αρρωστήσει, ή το αντίθετο, επίσης παίζει ρόλο και το τι δέχεται και αρέσει στο καθένα.

Όλα έχουν να κάνουν και με το τον δικό μας χαρακτήρα: Εγώ πχ είμαι ένας άνθρωπος που του αρέσει να πειραματίζεται και που "ακούει" πολύ και τι γίνεται στο εξωτερικό (και επίσης ένας άνθρωπος που τρώει το φιλέτο του με αίμα, δεν έχει κανένα ζήτημα να φάει ωμό πλασμένο κιμά πριν γίνει κεφτεδάκι, τσακίζει εντόσθια και μυαλό (ναι, και μυαλό) αν τα βρει), που σπάνια θα πει "μην πιεις απ ΄το ποτήρι μου, σιχαίνομαι" και διάφορα άλλα τέτοια, που σε πολλούς θα προκαλούσαν αναγούλα. Αν όμως μου πει ο γιατρός που εμπιστεύομαι ότι κομμένα τα δίφραγκα, δεν θα ξαναφάς το τάδε γιατί είναι επικίνδυνο, θα τον ακούσω. Γιατί αν δεν τον ακούσω σημαίνει ή ότι είμαι τελείως ανόητη και ρισκάρω άνευ λόγου ή ότι ουσιαστικά δεν τον εμπιστεύομαι, οπότε γιατί τον έχω? Λέω λοιπόν ότι ίσως να μην είναι τυχαίο που οι περισσότεροι κτηνίατροι στην Ελλάδα συμφωνούν σε πιο "συντηρητικές" μεθόδους διατροφής. Μπορεί να είναι παλιομοδίτες, μπορεί όμως και να λαμβάνουν υπ όψιν τους παράγοντες που εμείς αγνοούμε. Σαφώς το να είσαι κτηνίατρος δεν σημαίνει ότι ξέρεις απ έξω όλα τα συστατικά των τροφών που κυκλοφορούν, θεωρητικά όμως πρεσβεύεις μια τάδε στάση διατροφής, εμβολιασμών, αντιμετώπισης ασθενειών κλπ και με βάση αυτήν απαντάς και στις απορίες του κάθε τρελαμένου σαν κι εμάς. Αν εγώ εμπιστεύομαι τον κτηνίατρό μου για την αντιβίωση, αλλά δεν τον εμπιστεύομαι για τη διατροφή, επειδή κάπου διάβασα ότι η τάδε είναι καλύτερη από τη δείνα, τι λέει αυτό για μένα (πέραν της παράνοιάς μου, που είναι γνωστή τοις πάσι happy2 )? Και καλώς ή κακώς το ίντερνετ είναι μια αστείρευτη μεν, επικίνδυνη δε πηγή πληροφόρησης για όλους μας. Και ακριβώς επειδή είναι διαθέσιμη πλέον σχεδόν παντού και σε όλους, χρειάζεται πάντα, νομίζω, κι ένα "κοσκίνισμα" της κάθε πληροφορίας εκ μέρους όλων μας. Laughing
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:09 pm

Μαρή Αθηνά! Απέκτησα 2η Τέτα να γράφουμε τα ίδια?Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 300270
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:12 pm

Έγραφα τόση ώρα το κατεβατό και δεν είδα τα παραπάνω ποστ happy2
Μαρία και Φλώρα, εγώ για μένα τουλάχιστον το ξεκαθάρισα: έκανα την κουβέντα με τη γιατρό μου, μου είπε την κάθετη και κατηγορηματική της άποψη και τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του εναντίου, θα την ακολουθήσω, όσο κι αν αρχικά εκνευρίστηκα και την αμφισβήτησα. Θεωρώ ασύμβατο εκ μέρους μου να ακολουθώ τις συμβουλές της πχ, στο χάπι για τα παράσιτα και όχι στο τι θα τρώει. Τώρα πχ που είδα αυτές τις κονσέρβες (Bozita, Animonda) θα της ζαλίσω τον έρωτα να διαβάσει τα συστατικά τους και να μου πει αν τα θεωρεί σωστά για τον Σάγκυ. (Και θα της κάνω τσατάλια τα νεύρα, για να πατσίσουμε happy2 happy2 )
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:13 pm

Εμ πες μου χριστιανή μου ότι γράφεις τα ίδια να μην κοψοχεριάζομαι!! happy2
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:16 pm

funambolo έγραψε:Έγραφα τόση ώρα το κατεβατό και δεν είδα τα παραπάνω ποστ Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261
Μαρία και Φλώρα, εγώ για μένα τουλάχιστον το ξεκαθάρισα: έκανα την κουβέντα με τη γιατρό μου, μου είπε την κάθετη και κατηγορηματική της άποψη και τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του εναντίου, θα την ακολουθήσω, όσο κι αν αρχικά εκνευρίστηκα και την αμφισβήτησα. Θεωρώ ασύμβατο εκ μέρους μου να ακολουθώ τις συμβουλές της πχ, στο χάπι για τα παράσιτα και όχι στο τι θα τρώει. Τώρα πχ που είδα αυτές τις κονσέρβες (Bozita, Animonda) θα της ζαλίσω τον έρωτα να διαβάσει τα συστατικά τους και να μου πει αν τα θεωρεί σωστά για τον Σάγκυ. (Και θα της κάνω τσατάλια τα νεύρα, για να πατσίσουμε Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 )

Το κατάλαβα, γι' αυτό γελάω! Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 742497 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 270712 Το ίδιο παθαίνω με την Τέτα!Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 501866 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 270712





Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 501866 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 501866 Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261

Έχω βρει το άλλο μου μισό, μετά την Τέτα, εννοείται!Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 11565

Έχω πάει κονσέρβα στον γιατρό να την ελέγξει να μου πει αν είναι καλή για να την δίνω στα γατιά!Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 986261Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 56971
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:18 pm

γιαυτό κι εγώ δεν το πολυψάχνω γιατί δεν μπορώ να μπερδεύομαι. αυτή την τροφή μας έδωσε ο γιατρός μας, αυτή δίνω μέχρι να γίνουν 7. μετά θα δω. ε, δεν είναι και για πέταμα αυτή που μας έδωσε. γιατί να το ψάξω παραπάνω; αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα. αν είχα θα το έψαχνα. με το ίντερνετ μπορείς να χάσεις και τον ύπνο σου με αυτά που διαβάζεις. όσες φορές έχω ψάξει κάτι, έχω μαζέψει περισσότερες απορίες και περισσότερο άγχος...
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:18 pm

Η ουσία στο θέμα της διατροφής είναι να μην πάμε να κάνουμε καλό, και τελικά κάνουμε, εν αγνοία μας, κακό..Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 56971
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Δ² Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:20 pm

Εγώ αυτό που ξέρω για τα μαγειρευτά:

Προτιμούμε ψήσιμο παρά βράσιμο για να μην καταστραφούν ΟΛΑ τα θρεπτικά συστατικά. Εκτός από τα πολύ μωρά ή ευαίσθητα ή άρρωστα ζωάκια, που δίνουμε βραστό για καλύτερη αποστείρωση.

Τώρα, το καλύτερο αν έχει κάποιος υπομονή και διάθεση είναι να μαγειρεύει στον ατμομάγειρα. Και για τα ζώα του και για τα παιδιά του και για τον εαυτό του. Αν το κρέας δεν είναι χονδροκοπιά και μπορεί να φτάσει ο ατμός μέχρι το εσωτερικό του, θα σκοτωθούν κάλλιστα τα μικρόβια και θα έχεις τη μέγιστη δυνατή θρεπτικότητα. Εγώ σκέφτομαι να το καθιερώσω όσον αφορά το κομμάτι του μαγειρευτού.

Εγώ τα ωμά δεν τα ρισκάρω για αυτά που λέει (ή υπονοεί) η Βίκυ. Ενδεχομένως να τα ρίσκαρα αν μου εγγυόταν κάποιος βιολογική καλλιέργεια σε όλα τα στάδια της παραγωγής. Δυστυχώς δεν τα εμπιστεύομαι ακόμα και αυτά που έχουν την ταμπέλα του "βιολογικού". Επίσης δεν εμπιστεύομαι ότι οι κτηνίατροι θα το βρουν αν κάτι δεν πάει καλά. Παρόλα αυτά, δεν είμαι σε θέση να αποθαρρύνω κανέναν από την ωμοφαγία - ούτε άνθρωπο, ούτε ζώο.

Κι ένα τελευταίο για τους κτηνιάτρους. Το θεωρητικό είναι να ξέρουν καλύτερα από εμάς. Στην πράξη μόνο αυτό δεν έχω δει. Ο πρώτος μου κτηνίατρος μου είχε πει ότι σκυλοτροφή-γατοτροφή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα και τις πλασάρουν ως διαφορετικές για λόγους μάρκετινγκ. Οι άλλοι μου εκθείαζαν την Hill's και την ProPlan ως πανάκεια. Φυσικά, τύχαινε να τις πουλούν κιόλας... Για τις τροφές δεν κάνω τον κόπο να ρωτήσω κτηνίατρο. Εδώ για τα φάρμακα έχω μια επιφύλαξη, έχω διαπιστώσει πολλές "πατάτες" ή απατεωνιές από μέρους τους. Σημειώστε ότι έχω πάει σε 6 διαφορετικούς κτηνιάτρους, δεν σχημάτισα άποψη από έναν. Τους ακούω μόνο για πράγματα που δεν μπορώ να τα ψάξω εγώ. Οποτε τους εμπιστεύτηκα στα τυφλά μετάνιωσα. Εννοείται βεβαίως πως στο οποιοδήποτε θέμα υγείας θα τρέξω ΠΡΩΤΑ σε κτηνίατρο και μετά θα συνεχίσω το ψάξιμο μόνη μου. Αυτή είναι και η μοναδική μου συμβουλή: συμβουλευτείτε τους αλλά ψάξτε κι εσείς.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:22 pm

Δίκιο έχετε βρε κορίτσια και οι δύο. Ο δικός μας γιατρός θεωρώ ότι είναι πολύ καλός στη δουλειά του, και μπορώ να συζητήσω μαζί του, κάθεται μια χαρά. Αλλά δε με καλύπτει όσον αφορά ένα διατροφικό πλάνο αν έδινα εγώ μόνη μου μια σπιτική διατροφή στα γατιά μου, τα βασικά μου τα'χει πει, αλλά δε μου φτάνουν αν θέλω να κόψω την τροφή του εμπορίου.. Όμως υπάρχει και μεγάλη διάσταση απόψεων ανάμεσα σε γιατρούς του εξωτερικού και δικούς μας στο θέμα διατροφής, ίσως είναι οι μεν "παραδοσιακοί" να τους πω σωστοί, ίσως όμως οι "ξένοι" έχουν βρει κάτι καλύτερο από αυτό που έχουμε συνηθίσει, πχ τα ωμά ή τα μαγειρευτά ή οτιδήποτε. Προσωπικά όσο και να εμπιστεύομαι έναν γιατρό το ψάχνω, εαν είναι κάτι που μπορώ να καταλάβω και να βρω το κοιτάω, αν είναι κάτι που δεν είμαι σε καμία περίπτωση σε θέση να καταλάβω απλά ρωτάω απόψεις, και αυτό για να μαθαίνω κι εγώ.. Γιατί αύριο μεθαύριο εγώ θα'με πχ στην Σουηδία ξέρω γω, και θα αλλάξω κτηνίατρο, και μπορεί να αλλάξω μάρκα τροφών, και θα είμαι σε άλλη χώρα, και μπορεί να ακούσω διαφορετικά πράγματα, εφόσον όμως έχω κάποιες γνώσεις πάνω στο θέμα θα με βοηθήσει πιστεύω..
Και τώρα είδα τα ποστ σας!
Και ναι, το ίντερνετ με έχει καταστρέψει και μένα. Όπως βλέπετε κιόλας geek
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:23 pm

funambolo έγραψε:Έγραφα τόση ώρα το κατεβατό και δεν είδα τα παραπάνω ποστ happy2
Μαρία και Φλώρα, εγώ για μένα τουλάχιστον το ξεκαθάρισα: έκανα την κουβέντα με τη γιατρό μου, μου είπε την κάθετη και κατηγορηματική της άποψη και τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του εναντίου, θα την ακολουθήσω, όσο κι αν αρχικά εκνευρίστηκα και την αμφισβήτησα. Θεωρώ ασύμβατο εκ μέρους μου να ακολουθώ τις συμβουλές της πχ, στο χάπι για τα παράσιτα και όχι στο τι θα τρώει. Τώρα πχ που είδα αυτές τις κονσέρβες (Bozita, Animonda) θα της ζαλίσω τον έρωτα να διαβάσει τα συστατικά τους και να μου πει αν τα θεωρεί σωστά για τον Σάγκυ. (Και θα της κάνω τσατάλια τα νεύρα, για να πατσίσουμε happy2 happy2 )

Και μετά θα μας γράψεις και εμάς τι σου είπε Laughing
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:31 pm

SuperCatz έγραψε:Η ουσία στο θέμα της διατροφής είναι να μην πάμε να κάνουμε καλό, και τελικά κάνουμε, εν αγνοία μας, κακό..Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 56971
Ναι, μαζί σου Βίκυ μου και αυτό είναι το μεγάλο άγχος όλων μας. Το έγραψα και στο θέμα με τα μαγειρευτά, ότι ο,τι και να ξεκινήσουμε συμβουλευόμαστε πάντα τον κτηνίατρό μας. Και εγώ για αυτό το λόγο θέλω ποικιλία. Και για τα ωμά που λέγαμε αν ήταν απλά τα πράγματα θα τα έδινα ήδη κανονικά. Είναι τόσο μπερδεμένο το θέμα της διατροφής, είναι κι αυτή η κρίση που μας βάζει να κόβουμε από παντού. Και ένας λόγος που το ψάχνω με τα εναλλακτικά είναι για να μπορώ αν δεν έχω πρόσβαση κάποια στιγμή σε "καλύτερες" τροφές να τους φτιάχνω εγώ τουλάχιστον κάτι..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:31 pm

Στο θέμα του ψαξίματος συμφωνώ απολύτως (εξάλλου εμένα είναι και στο χαρακτήρα μου αυτό), εκεί που διατυπώνω ένσταση είναι στην άμεση υιοθέτηση αυτού που διαβάζουμε, χωρίς το "κοσκίνισμα" που έλεγα. Δηλαδή το να υιοθετήσω αβρόχοις ποσίν το τάδε άρθρο για το τάδε θέμα που διάβασα στο τάδε σάιτ, χωρίς καν να ξέρω ποιος το γράφει ή γιατί το γράφει, αυτό είναι κόντρα στη φύση μου. Στο θέμα διατροφής πχ θα διαβάσω ένα κάρο πράγματα, αλλά θα τα συζητήσω με έναν γιατρό που εμπιστεύομαι. Αν τα επιχειρήματα του γιατρού δεν με καλύψουν, θα ψαχτώ αλλού. Τώρα το πώς και γιατί εμπιστεύεσαι έναν γιατρό, είτε για άνθρωπο είτε για ζώο, είναι μια άλλη μεγάλη πονεμένη ιστορία, που έχει καθαρά προσωπικά κριτήρια. Εμένα μπορεί κάποιος να μου πηγαίνει, κάποιου άλλου να μην του πηγαίνει. Εμένα μπορεί να με σώσει, κάποιον άλλον να τον καταστρέψει. Αλλά βρε παιδιά, αυτό είναι τελικά και η ίδια η ζωή: Η ανάληψη ευθυνών των επιλογών μας...
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:32 pm

funambolo έγραψε:Στο θέμα του ψαξίματος συμφωνώ απολύτως (εξάλλου εμένα είναι και στο χαρακτήρα μου αυτό), εκεί που διατυπώνω ένσταση είναι στην άμεση υιοθέτηση αυτού που διαβάζουμε, χωρίς το "κοσκίνισμα" που έλεγα. Δηλαδή το να υιοθετήσω αβρόχοις ποσίν το τάδε άρθρο για το τάδε θέμα που διάβασα στο τάδε σάιτ, χωρίς καν να ξέρω ποιος το γράφει ή γιατί το γράφει, αυτό είναι κόντρα στη φύση μου. Στο θέμα διατροφής πχ θα διαβάσω ένα κάρο πράγματα, αλλά θα τα συζητήσω με έναν γιατρό που εμπιστεύομαι. Αν τα επιχειρήματα του γιατρού δεν με καλύψουν, θα ψαχτώ αλλού. Τώρα το πώς και γιατί εμπιστεύεσαι έναν γιατρό, είτε για άνθρωπο είτε για ζώο, είναι μια άλλη μεγάλη πονεμένη ιστορία, που έχει καθαρά προσωπικά κριτήρια. Εμένα μπορεί κάποιος να μου πηγαίνει, κάποιου άλλου να μην του πηγαίνει. Εμένα μπορεί να με σώσει, κάποιον άλλον να τον καταστρέψει. Αλλά βρε παιδιά, αυτό είναι τελικά και η ίδια η ζωή: Η ανάληψη ευθυνών των επιλογών μας...
Αθηνά είσαι κι εσύ το στόμα μου, πραγματικά! oksmily3
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:36 pm

Παιδιά, να με πληρώνετε και κάτι ε? Μη γράφω τζάμπα σεντόνια κι έχω και τα αυχενικά μου Razz geek
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Μαυρογατος Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:38 pm

Eνα πολυ καλο link που εξηγει ποιες τασεις επικρατουν στην Αμερικη για την διατροφη των γατιων βασισμενο σε μελετες και εμπειρια πολυ περισσοτερων ετων πανω στις τυποποιημενες τροφες σε σχεση με την χωρα μας.
http://www.littlebigcat.com/category/nutrition/
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:43 pm

Δεν εμπιστευομαι το ωμο στην ελλαδα για χ λογους. Πολυ αμφιβαλλω εαν γινονται οι απαραιτητοι ελεγχοι σε ολα τα σταδια, μεχρι να φτασει το ωμο στο "πιατο μου". /γνωριζω απο πρωτο χερι οτι κρεατα, πουλερικα αλλα ακομα και ψαρια ψεκαζονται με χημικα στις βιτρινες των σουπερ μαρκετ/κρεοπωλειων/ιχθυοπωλειων για να διατηρειται το χρωμα και η υφη τους πιο ζωντανη (ποιος θα αγοραζε ενα καφε, ζαρωμενο κομματι μοσχαρι?). Γι αυτους τους λογους λοιπον εγω δεν θα εδινα ωμο, τουλαχιστον σε αυτην τη χωρα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Anatoli στις Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:49 pm, 1 φορά
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:44 pm

δεν νομίζω στις άλλες χώρες να είναι καλύτερα τα πράγματα. τόσα σκάνδαλα ακούγονται και για άλλες χώρες οποτε νομίζω ότι παντού το ίδιο πρόβλημα θα υπάρχει.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:47 pm

Χωρίς να έχω τίποτα εναντίον της Αμερικής και χωρίς να αμφισβητώ επ ουδενί την τεχνολογική της υπεροχή σε σχέση μ΄εμάς, θυμίζω μόνον ότι εκεί είναι "θεμιτή και νόμιμη" η προσθήκη αντιβιοτικών και ορμονών στην ανατροφή των ζώων, που στην Ευρώπη είναι απαγορευμένα. Το τι γίνεται εδώ βέβαια, είναι επίσης μια άλλη πονεμένη ιστορία tafos
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 Empty Απ: Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιουλ 01, 2012 4:50 pm

Μαυρογατος έγραψε:Eνα πολυ καλο link που εξηγει ποιες τασεις επικρατουν στην Αμερικη για την διατροφη των γατιων βασισμενο σε μελετες και εμπειρια πολυ περισσοτερων ετων πανω στις τυποποιημενες τροφες σε σχεση με την χωρα μας.
http://www.littlebigcat.com/category/nutrition/
Προσωπικά το θέμα μου δεν είναι το τι επικρατεί στην Αμερική συγκεκριμένα αλλά γενικά και σε άλλες χώρες.. Δε νομίζω ότι γενικά η Αμερική είναι και το τέλειο παράδειγμα...
εντιτ: τώρα είδα και το ποστ της Αθηνάς.. Αθηνά κάθε μέρος έχει τη δικιά του "ιστορία" tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ξηρά τροφή VS Κονσέρβα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 25 Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης