gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

+16
kouix
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
houlieta
Δ²
Karamela
ΜαύροςΓάτος
cherryhead122
doremi
moukelis
theanwk
Λιλούκι
funambolo
Anatoli
koneko
Πούπσυ
f.m123
20 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μάης 15, 2012 2:33 am

Αν και είμαι υπέρ της ωμής διατροφής, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.. Αλλά επειδή δε θέλω οι γατούλες μου να τρώνε εμπορικό φαγητό αμφίβολης ποιότητας, έκανα και συνεχίζω να κάνω έρευνα για το μαγειρευτό φαγάκι που μπορούμε να δίνουμε στη γατούλα ή το σκυλάκο μας (προσωπικά δεν έχω σκύλοι, οπότε το ψάχνω μόνο για τις γάτες, αν και μερικές αρχές ισχύουν και στα δύο ζώα) ώστε να ελέγχω εγώ όλα τα συστατικά και την ποιότητα της τροφής που τρώνε τα γατάκια μου. Το καλό με το μαγειρευτό είναι ότι αποφεύγεται ο κίνδυνος της σαλμονέλας και του τοξοπλάσματος, μιας και τα παράσιτα και τα βακτηρίδια καταστρέφονται κατά μεγάλο μέρος με το μαγείρεμα.. Το κακό είναι ότι καταστρέφονται και άλλες βασικές ουσίες που είναι απαραίτητες για τη γάτα μας. Οπότε όσοι θέλουν να ακολουθήσουν μαγειρευτή διατροφή πρέπει να προσθέτουν όλα τα επιπλέον απαραίτητα συστατικά για να είναι ισορροπημένα τα γεύματα.
Καταρχάς η γάτα μας χρειάζεται τα εξής συστατικά για μια ισορροπημένη διατροφή:
(Δεν γράφω ακόμα ακριβείς αναλογίες, θα μιλήσω πιο γενικά προς το παρόν, μέχρι να συμβουλευτώ και τον κτηνίατρό μου)
- Πρωτεϊνες. Οι γάτες είναι σαρκοβόρα ζώα, στη φύση τους τρέφονται αποκλειστικά με άλλα ζώα. Επομένως οι πρωτεϊνες που περιέχει το κρέας είναι απολύτως απαραίτητες για να επιβιώσει η γάτα.
- Ταυρίνη. Ίσως το πιο σημαντικό συστατικό στη διατροφή της γάτας. Η ταυρίνη υπάρχει στο κρέας και στα όργανα (συκώτι, καρδιά κλπ), αλλά καταστρέφεται σε μεγάλο ποσοστό με το μαγείρεμα. Είναι καλύτερα το φαγητό που δίνουμε στις γάτες να είναι ψητό παρά βραστό, γιατί με το βραστό χάνονται μεγαλύτερες ποσότητες ταυρίνης. Επίσης, εφόσον η γάτα έχει ανάγκη από υψηλές ποσότητες ταυρίνης γιατί δε μπορεί να την παράγει μόνη της, είναι απαραίτητο να προσθέτουμε επιπλέον ταυρίνη στα γεύματα.
- Βιταμίνη Α. Οι γάτες δε μπορούν να συνθέσουν τη συγκεκριμένη βιταμίνη, επομένως πρέπει να τους παρέχεται έτοιμη. Μεγάλες ποσότητες βιταμίνης Α βρίσκονται στα αυγά και στο συκώτι.
- Βιταμίνη Β. Υπάρχει στους κρόκους των αυγών και στο συκώτι.
- Λιπαρά. Οι γατούλες έχουν ανάγκη από συγκεκριμένα ποσοστά λίπους στη διατροφή τους. Το ζωικό λίπος είναι απαραίτητο στη διατροφή μιας γάτας.
-Αμινοξέα, επιπλέον βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Υπάρχουν στο εμπόριο συμπληρώματα διατροφής ώστε να είμαστε βέβαιοι ότι η γάτα μας παίρνει όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Δε θέλω να τα παραθέσω εδώ, γιατί καλύτερα είναι να ρωτάμε τον κτηνίατρό μας ποιά επιπλέον συμπληρώματα μπορούμε να δώσουμε στη γάτα μας και σε ποιά μορφή (ταμπλέτα, χάπι, ανθρώπινα συμπληρώματα ή ειδικά σχεδιασμένα για γάτες κλπ)
-Ίνες. Οι ίνες μπορούν να βρεθούν είτε σε μορφή συμπληρωμάτων είτε σε φρούτα και λαχανικά, όπως καρότα, βατόμουρα, κολοκύθια κ.α. Όμως επειδή κανονικά η γάτα θα προσλάμβανε τα συγκεκριμένα συστατικά σε μικρές ποσότητες καθώς θα έτρωγε ουσιαστικά μόνο ο,τι ίνες είχε φάει και η λεία της, συνιστίσταται να δίνονται μικρές ποσότητες.
- Και τέλος ασβέστιο. Το ασβέστιο υπάρχει στα ωμά κόκαλα, αν δε θέλουμε όμως να τους δώσουμε καθόλου ωμό, υπάρχουν bone meals και άλλες πηγές ασβεστίου, όπως συμπληρώματα ασβεστίου, το τσόφλι των αυγών κ.α. Όμως οπωσδήποτε πρέπει να προμηθευτούμε κάποιο bone meal ή συμπλήρωμα για να καλύψουμε επαρκώς την ανάγκη τους για ασβέστιο.
Όταν μαγειρεύουμε για το ζώο μας πρέπει να προσέξουμε να ΜΗΝ του δώσουμε:
- παγωμένο ή καυτό φαγητό
- μαγειρεμένα κόκαλα
- οτιδήποτε περιέχει ζάχαρη
- σκόρδο, κρεμμύδι, ντομάτες, μανιτάρια
- αμυλούχα προϊόντα όπως πατάτες κλπ
- σιτηρά (καλαμπόκι, δημητριακά κλπ)
- σταφύλια και σταφίδες
- αβοκάντο
- σκυλοτροφή
- ανθρώπινα συμπληρώματα ΧΩΡΙΣ πρώτα να συμβουλευτούμε τον κτηνίατρό μας
- κονσερβοποιημένο τόνο για ανθρώπινη κατανάλωση
- ωμό ασπράδι αυγού
- αλμυρά – πολύ λιπαρά
Κ.α. που μπορούν να βρεθούν στο διαδίκτυιο, απλά εγώ γράφω τα βασικά.
Αλάτι μπορούμε να τους δώσουμε αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες και κατά προτίμηση ιωδιούχο.
Το συκωτάκι κάνει μεν καλό, αλλά πρέπει να προσέχουμε την ποσότητα, να μη ξεπερνάει το μέγιστο το 10% της διατροφής και κατά προτίμηση να μη δίνεται καθημερινά, γιατί μπορεί να προκαλέσει τοξικότητα βιταμίνης Α.
Οι γάτες δεν είναι φτιαγμένες για να τρώνε πολλούς υδατάνθρακες και φυτικές ίνες. Επομένως προσέχουμε πολύ ώστε αυτά τα συστατικά να μην υπερβαίνουν το όριο. Μπορούμε να τα βράσουμε στον ατμό για να μπορεί η γάτα μας να τα επεξεργαστεί πιο εύκολα.
Καλό είναι να προσθέτουμε νερό, γιατί οι γάτες ως γνωστόν δεν πίνουν πολύ νερό γιατί έχουν μάθει από τη φύση τους να προσλαμβάνουν την υγρασία που τους χρειάζεται από το φαγητό (-λεία) τους.
Επίσης αντί για ελαιόλαδο ή καλαμποκέλαιο, το καλύτερο είναι να χρησιμοποιούμε ιχθυέλαιο, που περιέχει ωμέγα λιπαρά και κάνει καλό στο τρίχωμα και την επιδερμίδα της γάτας μας. . Το λάδι δίνεται πάντα ωμό και προστίθεται μετά το μαγείρεμα, μόλις πριν σερβίρουμε το φαγητό.

Γενικά..
η μαγειρευτή διατροφή απαιτεί πολλή προσοχή στις αναλογίες, ώστε να μπορεί η γάτα να προσλαμβάνει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται. Πολλοί κτηνίατροι δεν τη συνιστούν για αυτόν ακριβώς το λόγο. Μια γάτα ΔΕΝ μπορεί να ζήσει χωρίς κρέας ή με λιγότερο κρέας και περισσότερα λαχανικά. Για να μπορέσουμε να ξεκινήσουμε να δίνουμε στη γάτα μας μαγειρευτή διατροφή, πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε τις διατροφικές της ανάγκες και πάντα να παίρνουμε τη συμβουλή του κτηνιάτρου μας.
Αυτά σαν εισαγωγή, ο,τι ξέρετε κι εσείς παρακαλώ προσθέστε τα.. Ετοιμάζω και συνταγούλες και άλλες απαραίτητες πληροφορίες και μόλις έχω χρόνο θα τα συγκεντρώσω και θα τα ανεβάσω..
Θα παραθέσω στο τέλος και τα sites όπου βρήκα τις πληροφορίες...

f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Μάης 15, 2012 2:38 am

oksmily3 αλλά ακούγεται βουνο...
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μάης 15, 2012 1:13 pm

Θα δεις στο τέλος, δεν είναι τόοοσσσοοο δύσκολο! Βέβαια η ωμή διατροφή είναι πολύ πιο εύκολη, γιατί δε χρειάζεται να προσθέτουμε τόσα συμπληρώματα... Suspect
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τρι Μάης 15, 2012 9:31 pm

Εγω θα διατηρουσα μερικες επιφυλαξεις με τα ιχθυελαια. Πολλα ιχθυελαια (αν οχι ολα) περιεχουν αρκετη ποσοτητα βιταμινης D. Αν δινετε πολυβιταμινες που περιεχουν βιταμινη D και αν δινετε ιχθυελαια σε μεγαλη ποσοτητα ή/και σε καθημερινη βαση, μπορει να γινει τοξικη. Ειναι προτιμωτερο να βαζετε το ιχθυελαιο σε μεγαλη ποσοτητα τροφης που θα χωριστει σε μεριδες και θα μπει στην καταψυξη, παρα να το δινετε σε καθε γευμα τους. Εγω προτιμω να του δινω ψαρι, παρα ιχθυελαια για να εχω το κεφφαλι μου ησυχο. Λιπαρα ω-3 παιρνει απο τις 1-2 κουταλιες ελαιολαδου που βαζω στην τροφη του (και απο τους κροκους των αυγων).

Τα λιπαρα ειναι επισης πολυ σημαντικα στις γατες, ειδικα το arachidonic acid και το linoleic acid. Γι' αυτο ΜΗ βγαζετε το λιπος απο τα κρεατα, ουτε τις πετσες απο τα κοτοπουλα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μάης 15, 2012 10:07 pm

Εγώ όμως γιατί διάβασα να βγάζουμε την πέτσα από το κοτόπουλο; Suspect Μπορούμε επίσης να ψήνουμε το κοτόπουλο και να κρατάμε το λίπος που "πέφτει" και κάτι διάβασα για να ψήνουμε μπέικον που βγάζει πολύ λίπος σε σιγανή φωτιά μέχρι να γίνει extra crispy και να κρατάμε μόνο το λίπος για να το προσθέτουμε στην τροφή.. Αλλά δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς θα "κρατάμε" το λίπος..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Μάης 15, 2012 10:09 pm

Oταν ψηνεις μπεικον, το λιπος μενει στο τηγανι.Προφανως εννοει να το συλλεγεις απο κει και να το προσθετεις στην τροφη.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τρι Μάης 15, 2012 10:15 pm

Εγώ πάντως κοριτσια, αν κάποια αναλάβει επαγγελματικά να φτιάχνει ωμούς και μαγειρευτούς συνδυασμούς, προτιμώ να πληρώνω γι΄αυτά, παρά τις τροφές του εμπορίου.
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μάης 15, 2012 10:17 pm

υπάρχουν έτοιμες μαγειρευτές και ωμές διατροφές, μην κοιτάς που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα (πείτε μου πια ΤΙ υπάρχει στην Ελλάδα) αλλά είναι και λίγο ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.... Shocked
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τρι Μάης 15, 2012 10:20 pm

Γι αυτό λέω ότι αν τα μαγειρεύει κάποιος τα προτιμώ. Εννοώ ότι θα τα προτιμούσα και από τα μαγειρευτά και ωμά του εμπορίου.
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μάης 15, 2012 10:28 pm

αααααααααα
xazo xazo doing doing doing
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Μάης 16, 2012 12:09 am

οτιδηποτε ειναι σπιτικο ειναι σαφως και καλυτερο γιατι εμεις ελεγχουμε τι τρωνε. Οτι τροφη και αν παρεις απο εξω, δεν ξερεις τι βαζουν, εκτος φυσικα αν δεν ειναι αλεσμενο το κρεας. Αλλα ρε παιδια πεφτει τρελη εκμεταλλευση απο τις εταιριες ζωοτροφων. Τα ορτυκια απο το σουπερμαρκετ τα παιρνω γυρω στα $7 τα 5-6 ορτυκια και φρεσκα μαλιστα. Στο pet store τα εχουν κατεψυγμενα $7 τα 2 ορτυκια! Χρυσο πουλανε;

Καποτε αγοραζα ωμη τροφη του εμποριου, αλλα το κοστος ηταν πολυ μεγαλο και οι περισσοτερες τροφες ειχαν 30% λαχανικα μεσα τα οποια ο δικος μου δεν τα ετρωγε (αφηστε που νομιζω οτι ειχαν παραπανω απο 30% λαχανικα γιατι σε μια τροφη μια μερα εψαχνα το κρεας αναμεσα στα καροτα). Υπηρχαν βεβαια και τροφες που δεν ειχαν καθολου λαχανικα, αλλα μου κοστιζαν $30 το 1.5 κιλο. Εκει εφτασα στο αμην και ειπα οτι δεν ειναι δυνατον να δινω $20 για 1 κιλο αλεσμενου κοτοπουλου στο pet shop ενω στο σουπερμαρκετ πουλανε τα ολοκληρα κοτοπουλα με $4-5 το κιλο. Η ιδια λογικη ισχυει και στις τροφες του εμποριου.

Το οτι ενα ζωο τρεφεται με μια τροφη και επιβιωνει δεν σημαινει οτι ζει καλα και το εχω ζησει απο πρωτο χερι. Δουλευω σε μια επιστημονικη φαρμα με αγελαδες παραγωγης γαλακτος και ενας εκει πειραματιζοταν για ενα διαστημα με την διατροφη τους. Οι αγελαδες επιβιωναν, αλλα μετα απο ενα διαστημα στην διατροφη αυτη, αρχισαν να αυξανονται τα περιστατικα με μετατοπισμενα στομαχια (μετατοπισμενο στομαχι=θανατος αν δεν γινει επεμβαση), μαστιτιδες, πυομητρες και η θνησιμοτητα στα μοσχαρακια ειχε χτυπησει κοκκινο. Μεσα σε 1 εβδομαδα ειχαμε 4 περιστατικα με μετατοπισμενα στομαχια. Τοσα περιστατικα δεν ειχαμε ουτε σε εναν χρονο! Επισης μονο στους 2 πρωτους μηνες του ετους χασαμε 19 μοσχαρακια σε αντιθεση με το προηγουμενο ετος που πεθαναν μολις 9! Τοσο πολυ θανατο δεν ειχα ξαναζησει.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι παρολο που με μια τροφη μπορει να επιβιωνει το ζωο, δεν σημαινει αποκλειστικα οτι του κανει καλο. Αυτο ισχυει και για τις τροφες του εμποριου αλλα και για τις σπιτικες. Δειτε γυρω σας ποσες γατες εχουν προβληματα με ουρολιθιαση, διαρροιες και εμετους. Οι σπιτικες τροφες επισης μπορουν να γινουν χειροτερες απο τις χειροτερες τροφες του σουπερμαρκετ. Αν αποφασισετε να τους δινετε σπιτικη τροφη, πρεπει να το μελετησετε πολυ καλα πριν το κανετε. Δεν ειναι τοσο απλο. Δηλαδη δεν μπορειτε να δωσετε ενα κομματι κρεας και να πειτε οτι τρωει καλα γιατι δεν τρωει καλα. Ειναι δυσκολο στην αρχη να βρειτε την φορμουλα, αλλα μετα η διαδικασια απλουστευεται!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 16, 2012 12:19 am

Συμφωνώ και το γράφω και στο πρώτο post κι εγώ αυτό.. Θέλει ψάξιμο... Διαφορετικά θα είχα ήδη αρχίσει κι εγώ να τους δίνω, αλλά δεν έχω ξεκινήσει ακόμα για αυτόν το λόγο.. Θέλει και έναν καλό κτηνίατρο γιατί οι αναλογίες αλλάζουν ανάλογα με τις ευαισθησίες της κάθε γάτας.. Αν πχ μια γάτα είναι επιρρεπής σε νεφρική ανεπάρκεια ή διαβήτη, δε μπορεί να τρώει τις ίδιες ποσότητες συστατικών με μία που δεν έχει αυτές τις ευαισθησίες.. Για αυτό άνοιξα και αυτό το θέμα, ό,τι ξέρουμε και μαθαίνουμε να το γράφουμε για να καταλήξουμε σε αυτό που είναι καλύτερο!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 16, 2012 12:20 am

... εδώ για να βρεις ορτύκι πρέπει να κάνεις ειδική παραγγελία από κρεοπωλείο happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Μάης 16, 2012 12:42 am

f.m123 έγραψε:... εδώ για να βρεις ορτύκι πρέπει να κάνεις ειδική παραγγελία από κρεοπωλείο Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 986261

και εδω μη νομιζεις οτι το βρισκεις ευκολα... να 'ναι καλα οι κινεζοι και τα σουπερμαρκετ τους! Μεχρι και κατεψυγμενες χελωνες εχω βρει Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431Φανταζομαι οτι αν κανω καμια φορα μια βολτα στα κρεοπωλεια/σουπερμαρκετ στην chinatown, θα βρω και του πουλιου το γαλα... κυριολεκτικα Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 16, 2012 12:52 am

Εγώ που βρήκα στο ιντερνετ συνταγή ΜΕ γάτα;;;;;
Shocked Shocked Shocked
και μάλιστα ολόκληρο site με συνταγές!!!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Μάης 16, 2012 9:54 am

f.m123 έγραψε:Εγώ που βρήκα στο ιντερνετ συνταγή ΜΕ γάτα;;;;;
Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431
και μάλιστα ολόκληρο site με συνταγές!!!

πλακα κανεις Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431
Ξερω οτι σε μερικες χωρες τις τρωνε, αλλα δεν περιμενα να εχουν και συνταγες online Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 71431
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τετ Μάης 16, 2012 10:08 am

Εδώ πάντως δεν ξέρω και κανέναν κτηνίατρο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει, απλώς εγώ δεν ξέρω) που να σου βγάζει σπιτικό μενού και μάλιστα ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες της κάθε γάτας No No No
Αφήστε που έχω την υποψία ότι ο προκομμένος έπαθε την ουρολιθίαση επειδή τον τσάκισα στις βιταμίνες όταν τον πήρα tafos tafos tafos (και μου την είπε κι η γιατρός, ότι δεν υπάρχει λόγος να τα μπουκώνουμε με διάφορα πρόσθετα, θέλει μέτρο και προσοχή και σ΄αυτά, ακριβώς όπως με τους ανθρώπους) tafos
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Μάης 16, 2012 11:23 am

funambolo έγραψε:Εδώ πάντως δεν ξέρω και κανέναν κτηνίατρο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει, απλώς εγώ δεν ξέρω) που να σου βγάζει σπιτικό μενού και μάλιστα ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες της κάθε γάτας Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 504504 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 504504 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 504504
Αφήστε που έχω την υποψία ότι ο προκομμένος έπαθε την ουρολιθίαση επειδή τον τσάκισα στις βιταμίνες όταν τον πήρα Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971 (και μου την είπε κι η γιατρός, ότι δεν υπάρχει λόγος να τα μπουκώνουμε με διάφορα πρόσθετα, θέλει μέτρο και προσοχή και σ΄αυτά, ακριβώς όπως με τους ανθρώπους) Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971

και πολυ καλα σου εκανε και σου την ειπε Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 339558Νομιζω η βιταμινη D σε μεγαλες ποσοτητες ειναι αρκετα επικινδυνη για τα νεφρα. Στους ανθρωπους ξερω οτι προκαλει νεφρικη ανεπαρκεια, φανταζομαι στις γατες θα κανει το ιδιο και ισως και χειροτερα. Ειναι πολυ πιθανο να το επαθε απο τις βιταμινες. Η βιταμινη D αυξανει το ασβεστιο στο αιμα και μπορει να προκαλεσει πετρες στα νεφρα και ενα σωρο αλλα προβληματα σε διαφορα οργανα. Προσοχη στις βιταμινες και ιδιαιτερη προσοχη στις λιποδιαλυτες βιταμινες γιατι αυτες ΔΕΝ αποβαλλονται απο τον οργανισμο οταν εχουμε παρει ποσοτητα πανω απο το κανονικο. Το ιδιο ισχυει και για εμας. Γι' αυτο και ειπα παραπανω προσοχη στα ιχθυελαια. Ειδικα το cod liver oil μπορει να γινει πολυ επικινδυνο αφου περιεχει, εκτος απο βιταμινη D, και τεραστιες ποσοτητες βιταμινης Α. Προσοχη επισης με τις βιταμινες Α και Κ.

Την λυση με τις βιταμινες την εχω βρει στην ποικιλια της τροφης που τρωει. Τα ψαρια και ειδικα ο σολωμος εχει αρκετη βιταμινη D, οποτε του δινω μια φορα την εβδομαδα σολωμο. Τα "αποφαγια" επισης ειναι πολυ καλα. Οχι με την εννοια να ταιζεις την γατα με αποφαγια, αλλα να της τα δινεις ως συμπληρωμα. Ολο και κατι καλο προσλαμβανουν απο τα φαγητα που τρωμε. Εγω του δινω αρκετα συχνα μικροποσοτητες του φαγητου που τρωω.

Α και κατι ακομα, προσοχη με τις παστες για τριχομπαλες. Μη δινετε τακτικα αν δεν εχει η γατα σας προβλημα γιατι σε ορισμενες περιπτωσεις παρεμβαινει στην απορροφηση βιταμινων στο εντερο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Λιλούκι Τετ Μάης 16, 2012 12:46 pm

koneko έγραψε:και πολυ καλα σου εκανε και σου την ειπε Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 339558Νομιζω η βιταμινη D σε μεγαλες ποσοτητες ειναι αρκετα επικινδυνη για τα νεφρα. Στους ανθρωπους ξερω οτι προκαλει νεφρικη ανεπαρκεια, φανταζομαι στις γατες θα κανει το ιδιο και ισως και χειροτερα. Ειναι πολυ πιθανο να το επαθε απο τις βιταμινες. Η βιταμινη D αυξανει το ασβεστιο στο αιμα και μπορει να προκαλεσει πετρες στα νεφρα και ενα σωρο αλλα προβληματα σε διαφορα οργανα. Προσοχη στις βιταμινες και ιδιαιτερη προσοχη στις λιποδιαλυτες βιταμινες γιατι αυτες ΔΕΝ αποβαλλονται απο τον οργανισμο οταν εχουμε παρει ποσοτητα πανω απο το κανονικο. Το ιδιο ισχυει και για εμας. Γι' αυτο και ειπα παραπανω προσοχη στα ιχθυελαια. Ειδικα το cod liver oil μπορει να γινει πολυ επικινδυνο αφου περιεχει, εκτος απο βιταμινη D, και τεραστιες ποσοτητες βιταμινης Α. Προσοχη επισης με τις βιταμινες Α και Κ.

Την λυση με τις βιταμινες την εχω βρει στην ποικιλια της τροφης που τρωει. Τα ψαρια και ειδικα ο σολωμος εχει αρκετη βιταμινη D, οποτε του δινω μια φορα την εβδομαδα σολωμο. Τα "αποφαγια" επισης ειναι πολυ καλα. Οχι με την εννοια να ταιζεις την γατα με αποφαγια, αλλα να της τα δινεις ως συμπληρωμα. Ολο και κατι καλο προσλαμβανουν απο τα φαγητα που τρωμε. Εγω του δινω αρκετα συχνα μικροποσοτητες του φαγητου που τρωω.

Α και κατι ακομα, προσοχη με τις παστες για τριχομπαλες. Μη δινετε τακτικα αν δεν εχει η γατα σας προβλημα γιατι σε ορισμενες περιπτωσεις παρεμβαινει στην απορροφηση βιταμινων στο εντερο.
Έχω μπερδευτεί λίγο, προσπαθώντας να καταλάβω τι είναι τελικά καλό και τι όχι (πανάθεμα την, τα δικά μου φαγητά δεν τα ψειρίζω τόσο..) Διαβάζω παντού ότι καλό είναι να μην τρώνε απ' τα δικά μας φαγητά, λόγω της δυσανεξίας τους σε κάποιες ουσίες, πχ το αλάτι.
Τώρα διαβάζω από 'σένα πως τους δίνεις κάποιες φορές, κι αν κρίνω απ' τα λεγόμενά σου γενικά, προσέχεις τι τους δίνεις.
Τελικά σε τι συχνότητα μπορεί να τους κάνει κακό;;
Λιλούκι
Λιλούκι
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατακαλοκαιρο
Motto : we don't need no thought control....
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 16, 2012 3:29 pm

Προσωπικά δε θα τους έδινα αποφάγια, γιατί βάζω αρκετά μπαχαρικά και νομίζω περισσότερο κακό τους κάνουν παρά καλό.. Άλλο το να κρατήσω ένα κομματάκι με ελάχιστο αλάτι από αυτό που θα φτιάξω για μένα για να τους το δώσω..
Συμφωνώ με το ψείρισμα!
Αλλά που και που αν τρώνε για λιχουδιά κάτι δικό μας δεν πιστεύω ότι κάνει κακό..
Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις: Στην προηγούμενη γάτα μας δίναμε καθημερινά αποφάγια, βάζαμε και ξηρά τροφή αλλά δεν την έτρωγε γιατί ήδη έτρωγε θηράματα που έπιανε στον κήπο.. Και έζησε πάνω από 10 χρόνια... Και ήταν και μια χαρά..
Πρέπει να ισορροπούμε τα στοιχεία που τους δίνουμε στην τροφή, να προσέχουμε να υπάρχει αναλογία, δηλαδή να μην παίρνουν παραπάνω ούτε λιγότερες βιταμίνες από ότι πρέπει.. Για αυτό είναι και τόσο δύσκολη μαγειρευτή διατροφή!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τετ Μάης 16, 2012 4:07 pm

koneko έγραψε:
funambolo έγραψε:Εδώ πάντως δεν ξέρω και κανέναν κτηνίατρο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει, απλώς εγώ δεν ξέρω) που να σου βγάζει σπιτικό μενού και μάλιστα ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες της κάθε γάτας Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 504504 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 504504 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 504504
Αφήστε που έχω την υποψία ότι ο προκομμένος έπαθε την ουρολιθίαση επειδή τον τσάκισα στις βιταμίνες όταν τον πήρα Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971 Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971 (και μου την είπε κι η γιατρός, ότι δεν υπάρχει λόγος να τα μπουκώνουμε με διάφορα πρόσθετα, θέλει μέτρο και προσοχή και σ΄αυτά, ακριβώς όπως με τους ανθρώπους) Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 56971

και πολυ καλα σου εκανε και σου την ειπε Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 339558Νομιζω η βιταμινη D σε μεγαλες ποσοτητες ειναι αρκετα επικινδυνη για τα νεφρα. Στους ανθρωπους ξερω οτι προκαλει νεφρικη ανεπαρκεια, φανταζομαι στις γατες θα κανει το ιδιο και ισως και χειροτερα. Ειναι πολυ πιθανο να το επαθε απο τις βιταμινες. Η βιταμινη D αυξανει το ασβεστιο στο αιμα και μπορει να προκαλεσει πετρες στα νεφρα και ενα σωρο αλλα προβληματα σε διαφορα οργανα. Προσοχη στις βιταμινες και ιδιαιτερη προσοχη στις λιποδιαλυτες βιταμινες γιατι αυτες ΔΕΝ αποβαλλονται απο τον οργανισμο οταν εχουμε παρει ποσοτητα πανω απο το κανονικο. Το ιδιο ισχυει και για εμας. Γι' αυτο και ειπα παραπανω προσοχη στα ιχθυελαια. Ειδικα το cod liver oil μπορει να γινει πολυ επικινδυνο αφου περιεχει, εκτος απο βιταμινη D, και τεραστιες ποσοτητες βιταμινης Α. Προσοχη επισης με τις βιταμινες Α και Κ.

Την λυση με τις βιταμινες την εχω βρει στην ποικιλια της τροφης που τρωει. Τα ψαρια και ειδικα ο σολωμος εχει αρκετη βιταμινη D, οποτε του δινω μια φορα την εβδομαδα σολωμο. Τα "αποφαγια" επισης ειναι πολυ καλα. Οχι με την εννοια να ταιζεις την γατα με αποφαγια, αλλα να της τα δινεις ως συμπληρωμα. Ολο και κατι καλο προσλαμβανουν απο τα φαγητα που τρωμε. Εγω του δινω αρκετα συχνα μικροποσοτητες του φαγητου που τρωω.

Α και κατι ακομα, προσοχη με τις παστες για τριχομπαλες. Μη δινετε τακτικα αν δεν εχει η γατα σας προβλημα γιατι σε ορισμενες περιπτωσεις παρεμβαινει στην απορροφηση βιταμινων στο εντερο.

Kαλά, εννοείται ότι άκρη δε βγαίνει... Ο πρώτος μου γάτος (προ αμνημονεύτων χρόνων) έτρωγε πάνω κάτω ό,τι κι εμείς κι έζησε μια χαρά για πολλά χρόνια... Η τελευταία μου γάτα πριν τον Shaggy έτρωγε την εξειδίκευση της εξειδίκευσης για γάτες Περσίας και έπαθε νεφρική ανεπάρκεια στα πέντε της... Πιάσ' τ' αυγό και κούρευε... tongueout tongueout

Πάστα για τις τρίχες εγώ δίνω 1-2 φορές την εβδομάδα, αλλά λέω να το μειώσω κι αυτό, αν και απ΄ό,τι έχω προσέξει τον βοηθάει γενικά στο fight3
Βιταμίνες επίσης του έδινα πάστα, αλλά την έκοψα μαχαίρι τώρα και προσπάθησα να του δώσω μια σε μορφή κρέμας, που είναι σε μονοδόσεις, μια φορά την εβδομάδα, αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται, την οποία ούτε καν ακούμπησε.

Το cod liver oil δεν έχω ιδέα τι είναι... tongueout
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 16, 2012 4:24 pm

Xoρταράκι του δίνεις;
Cod liver oil είναι λάδι από το συκώτι του μπακαλιάρου, νομίζω κυκλοφορεί στο εμπόριο σαν συμπλήρωμα όπως και το λάδι σολωμού..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από funambolo Τετ Μάης 16, 2012 4:34 pm

Σολωμου έχω πάρει, αλλά ούτε κι αυτό το δίνω πια...
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Λιλούκι Τετ Μάης 16, 2012 5:16 pm

f.m123 έγραψε:Προσωπικά δε θα τους έδινα αποφάγια, γιατί βάζω αρκετά μπαχαρικά και νομίζω περισσότερο κακό τους κάνουν παρά καλό.. Άλλο το να κρατήσω ένα κομματάκι με ελάχιστο αλάτι από αυτό που θα φτιάξω για μένα για να τους το δώσω..
Συμφωνώ με το ψείρισμα!
Αλλά που και που αν τρώνε για λιχουδιά κάτι δικό μας δεν πιστεύω ότι κάνει κακό..
Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις: Στην προηγούμενη γάτα μας δίναμε καθημερινά αποφάγια, βάζαμε και ξηρά τροφή αλλά δεν την έτρωγε γιατί ήδη έτρωγε θηράματα που έπιανε στον κήπο.. Και έζησε πάνω από 10 χρόνια... Και ήταν και μια χαρά..
Πρέπει να ισορροπούμε τα στοιχεία που τους δίνουμε στην τροφή, να προσέχουμε να υπάρχει αναλογία, δηλαδή να μην παίρνουν παραπάνω ούτε λιγότερες βιταμίνες από ότι πρέπει.. Για αυτό είναι και τόσο δύσκολη μαγειρευτή διατροφή!
Κάποιες φορές, όταν μαγειρεύω και με κοιτάει με εκείνα τα ματάκια σαν να με εκλιπαρεί της δίνω κι εγώ λίγο.. Απ' τη μια θέλω να προσέχω τι της δίνω, αλλά απ' την άλλη, όσο διαβάζω εμπειρίες και περιπτώσεις βλέπω ότι όσο πιο πολύ προσέχουμε, τόσο πιο πολλά παθαίνουν στο τέλος.. Βέβαια μπορεί να είναι και τυχαία όλα αυτά.. Suspect
Λιλούκι
Λιλούκι
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατακαλοκαιρο
Motto : we don't need no thought control....
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Μάης 16, 2012 9:12 pm

παλαιοτερα προσεχα και δεν του εδινα σχεδον τιποτα απο αυτα που ετρωγα και ειχε ενα σωρο προβληματα. Η διαφορα με την ωμη τροφη και τα "αποφαγια" που του δινω ως treat ειναι τεραστια. Μεχρι και ο πατερας μου χθες μου ειπε "δες τον τι ομορφος και γεροδεμενος που εχει γινει. Το χρωμα του αλλαξε και το τριχωμα του εγινε πιο καλο".

Κυκλοφορουν πολλες λιστες στο διαδυκτιο με φαγητα που δεν πρεπει να τρωνε οι γατες. Εχω ομως την εντυπωση οτι αυτες οι λιστες ειναι απλα ενας οδηγος. Σαφως και υπαρχουν επικινδυνες τροφες οι οποιες ειναι πραγματι τοξικες σε μικρες ποσοτητες (πχ σταφιδες), αλλα υπαρχουν και αλλες οι οποιες για να γινουν βλαβερες πρεπει να τις παρουν σε τεραστια ποσοτητα (πχ να τρωνε σκετο λιπος). Στον δικο μου του εχω δωσει τροφες που περιεχουν μπαχαρικα και διαφορα αλλα που βρισκονται σε αυτες τις λιστες (πχ κεφτεδακια που περιεχουν κρεμμυδι). Αν φαει μερικα μικρογραμμαρια κρεμμυδιου σε μια μπουκια κεφτε 1 φορα τον μηνα ή το διμηνο, δεν θα παθει απολυτως τιποτα. Το προβλημα παρουσιαζεται οταν ταιζεις καθημερινα (ή σε μεγαλες ποσοτητες) το γατι με τετοιες "απαγορευμενες" τροφες. Εννοειται πως ειναι επικινδυνο να τρωει καθε μερα κεφτεδακια που περιεχουν μικροποσοτητες κρεμμυδιου!

Οι ποσοτητες που του δινω απο "αποφαγια" ειναι συνηθως μικρες. Πχ ενα κουταλακι του γλυκου πουρε ή μισο κουταλακι παγωτο βανιλια ή μια μπουκια σπανακοπιτα. Πολυ σπανια θα του δωσω ολοκληρο γευμα "αποφαγια". Οταν του δινω ολοκληρο γευμα με "αποφαγια", συνηθως προκειται για ψητο σολωμο (χωρις αγκαθια) ή ψητο μοσχαρι (χωρις κρεμμυδια... συνηθως το ψηνω με λιγο αλατι και πιπερι, αλλα δεν του δινω την εξωτερικη πλευρα που εχει το πιπερι). Γενικα οτι του αρεσει του δινω να το τρωει με την προυποθεση οτι δεν ειναι τοξικο σε μικρη ποσοτητα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Λιλούκι Τετ Μάης 16, 2012 9:50 pm

Έχω πολλά να μάθω ακόμα... Γενικά, ήμουν ότι πρέπει για το "ΥστέρωClub", αφού πάντα πρόσεχα μη φάει κάτι που μπορεί να της κάνει κακό, κι ακόμα κι όταν της έδινα το ξέπλενα για παν ενδεχόμενο. Νομίζω οτι ήρθε η ώρα να χαλαρώσω λίγο..
Λιλούκι
Λιλούκι
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατακαλοκαιρο
Motto : we don't need no thought control....
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μάης 17, 2012 10:30 pm

Λιλούκι έγραψε:Έχω πολλά να μάθω ακόμα... Γενικά, ήμουν ότι πρέπει για το "ΥστέρωClub", αφού πάντα πρόσεχα μη φάει κάτι που μπορεί να της κάνει κακό, κι ακόμα κι όταν της έδινα το ξέπλενα για παν ενδεχόμενο. Νομίζω οτι ήρθε η ώρα να χαλαρώσω λίγο..

Μια απο τα ιδια ημουν και εγω, αλλα πλεον εχω χαλαρωσει αρκετα. Παντως η γατα που ειχα μονιμα εξω παλαιοτερα ετρωγε friskies, αποφαγια και κυνηγι (ποντικια, αρουραιους, σπουργιτια, εντομα, κτλ) και εζησε 15 χρονια περιπου και ολα αυτα τα χρονια δεν την ειχα δει ουτε μια φορα αρρωστη (εμβολια δεν θυμαμαι να της ειχαμε κανει και αποπαρασιτωση εσωτερικη της ειχαμε κανει 2-3 φορες). Σε αντιθεση με τον δικο μου, που τα 2.5 πρωτα χρονια της ζωης του τον ετρεχα καθε 3 και λιγο στον κτηνιατρο. Γι' αυτο και πλεον τον αφηνω να τρωει οτι θελει, ακομα και τα εντομα που πιανει. Αν κολλησει παρασιτα απο καμια μυγα (που το αποκλειω γιατι συνηθως οι γατες που κολλανε δεν εχουν ισχυρο ανοσοποιητικο συστημα), θα τον αποπαρασιτωσω. Δεν χαθηκε ο κοσμος.

Δειτε λιγο αυτο το link: http://rawfed.com/myths/cookedfood.html
Δεν το θεωρω αξιοπιστο, αλλα πολλα απο αυτα που γραφει δυστυχως ειναι αληθινα
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Μάης 17, 2012 10:52 pm

Θα συμφωνήσω κι εγώ, αλλά δεν αναφέρει ότι το ωμό κρέας έχει θεωρηθεί κυριότερη αιτία για τοξόπλασμα και σαλμονέλλα.. Ειλικρινά είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο δε ξεκινάω ωμή διατροφή. Γιατί και ο κτηνίατρος μου είπε όχι ωμό κρέας (αν και δεν είπε ότι αυτό ευθύνεται αποκλειστικά για τοξόπλασμα) και όλοιιιιι γύρω μου μου λένε το ίδιο... Και δεν έχω καταψύκτη στους -20 να βάλω το κρέας... Και αν η γάτα κολλήσει τοξόπλασμα, μπορεί να κολλήσω κι εγώ που είμαι γυναίκα.. Και αυτό προκαλεί μέχρι και στείρωση στις γυναίκες... Αν κάνω κάπου λάθος πείτε μου, να αναθερωρήσω...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από Λιλούκι Πεμ Μάης 17, 2012 11:15 pm

Κι εγώ τη φοβάμαι την ωμή διατροφή.. Καλά καλά δεν ξέρω αν μπορώ να βρω κρέας τόσο φρέσκο ώστε να μπορώ να της το δώσω να το φάει..
Πάντως κι ο φίλος μου συνέχεια μου τη λέει που είμαι τόσο "ψείρα" με τη διατροφή της. Στο πατρικό του ανέκαθεν τάιζαν αδέσποτα γατάκια και μου λέει ακριβώς αυτό που λες koneko, πως όλες σχεδόν έζησαν πολλά πολλά χρόνια, τρώγοντας αποφάγια, ενίοτε ξηρά τροφή lidl και φυσικά θηράματα.. Χωρίς εμβόλια, χωρίς καμία προστασία, με μόνη φροντίδα το φαγητό τα χάδια και κατά τ' άλλα την ελευθερία τους!! Οι κίνδυνοι βρίσκονταν περισσότερο στα αυτοκίνητα, και σε κάποιους ηλίθιους που τους έβαζαν φόλα, παρά στις ασθένειες..
Νομίζω πως όλες τις προσπάθειες να τις έχουμε υγιείς και καθαρές τις κάνουμε για να μπορούμε με ασφάλεια να συγκατοικούμε μαζί τους.. Δεν ξέρω, νομίζω πως αφού η φύση τους είναι έξω, το ανοσοποιητικό τους είναι σε θέση να αντιμετωπίσει το μεγαλύτερο ποσοστό των "απειλών"..
Λιλούκι
Λιλούκι
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατακαλοκαιρο
Motto : we don't need no thought control....
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Παρ Μάης 18, 2012 10:49 pm

f.m123 έγραψε:Θα συμφωνήσω κι εγώ, αλλά δεν αναφέρει ότι το ωμό κρέας έχει θεωρηθεί κυριότερη αιτία για τοξόπλασμα και σαλμονέλλα.. Ειλικρινά είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο δε ξεκινάω ωμή διατροφή. Γιατί και ο κτηνίατρος μου είπε όχι ωμό κρέας (αν και δεν είπε ότι αυτό ευθύνεται αποκλειστικά για τοξόπλασμα) και όλοιιιιι γύρω μου μου λένε το ίδιο... Και δεν έχω καταψύκτη στους -20 να βάλω το κρέας... Και αν η γάτα κολλήσει τοξόπλασμα, μπορεί να κολλήσω κι εγώ που είμαι γυναίκα.. Και αυτό προκαλεί μέχρι και στείρωση στις γυναίκες... Αν κάνω κάπου λάθος πείτε μου, να αναθερωρήσω...

αυτα τα περι στειρωσης στις γυναικες ειναι μπαρουφες. Το τοξοπλασμα ειναι επικινδυνο μονο αν το κολλησεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης σου (δεν σου προκαλει στειρωση, αλλα επειδη και το δικο σου ανοσοποιητικο συστημα και του μωρου ειναι εξασθενημενα, γινεσαι πιο ευαλωτη) ή αν εχεις εξασθενημενο ανοσοποιητικο συστημα ή εισαι σε ανοσοκαταστολη. Ακομα ομως και αν η γατα εχει τοξοπλασμα, για να το κολλησεις πρεπει να το φας ή να το εισπνευσεις (πχ οταν καθαριζεις την αμμο). Αλλα για να το κολλησεις απο την αμμο, πρεπει να την εχεις αφησει ακαθαριστη για πανω απο μια ημερα.
Σε κοινη καταψυξη σκοτωνεται το τοξοπλασμα. Επισης δεν εχουν ολα τα κρεατα τοξοπλασμα. Συνηθως τα μολυσμενα με τοξοπλασμα κρεατα ειναι το χοιρινο, το αρνι και το κυνηγι (ενας λογος παραπανω να μη δινεις ωμο κυνηγι στην γατα). Αυτα τα κρεατα δεν τους τα δινω ωμα. Αλλωστε, ακομα και αν κολλησει η γατα τοξοπλασμα, θα το μεταδιδει μεσω κοπρανων για λιγες μονο μερες. Μετα σταματαει. Επισης να προτιμας κοτοπουλα πτηνοτροφειου και οχι ελευθερας βοσκης.

δες αυτα τα αρθρα, ειδικα τα 2 πρωτα ειναι πολυ εγκυρα γιατι ειναι peer reviewed.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0304401796009612
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0304401796009612
http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/toxo.html


Εγω περισσοτερο φοβαμαι την σαλμονελλα, παρα το τοξοπλασμα. Με αυτα που τρωω, πιο πιθανο ειναι να το κολλησω απο το φαγητο παρα απο τον γατο μου Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Μάης 20, 2012 11:34 pm

Η σαλμονέλλα τι προκαλεί αλήθεια και πως την κολλάς; Ποτέ δεν έχω ρωτήσει! Καλά σαλμονέλλα έχουν κολλήσει γάτες από τροφή ΕΜΠΟΡΙΟΥ, παρακαλώ. Δεν έχω πρόχειρο το άρθρο για να στο στείλω! Δηλαδή αν κολλήσει τοξόπλασμα μετά από μερικές μέρες σταματάει και να το'χει ή απλά γίνεται φορέας; Και τι της προκαλούν της γάτας αυτά τα δύο;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Δευ Μάης 21, 2012 3:36 am

f.m123 έγραψε:Η σαλμονέλλα τι προκαλεί αλήθεια και πως την κολλάς; Ποτέ δεν έχω ρωτήσει! Καλά σαλμονέλλα έχουν κολλήσει γάτες από τροφή ΕΜΠΟΡΙΟΥ, παρακαλώ. Δεν έχω πρόχειρο το άρθρο για να στο στείλω! Δηλαδή αν κολλήσει τοξόπλασμα μετά από μερικές μέρες σταματάει και να το'χει ή απλά γίνεται φορέας; Και τι της προκαλούν της γάτας αυτά τα δύο;

Η σαλμονελλωση (προκαλει τροφικη δηλητηριαση) εχει συνηθως τα εξης συμπτωματα: πυρετο, διαρροια, εμετους, κοιλιακους πονους. Τις περισσοτερες φορες γινεσαι καλα μεσα σε μια εβδομαδα χωρις θεραπεια, αλλα υπαρχουν φορες που λογω εμετων και διαρροιας αφυδατωνεται ο οργανισμος και συνεπως χρειαζεται νοσηλεια σε νοσοκομειο.

Την κολλας συνηθως μεσω τροφης (συνηθως πρεπει να φας ποσοτητα που εχει μεγαλο αριθμω βακτηριων σαλμονελλας). Τα ερπετα και τα πουλερικα εχουν σαλμονελλα (γι' αυτο και οταν πιανετε χελωνακι πρεπει να πλενετε τα χερια σας). Μπορεις να την κολλησεις επισης απο απλυτα λαχανικα (ξερω περιστατικα που ανθρωποι αρρωστησαν απο απλυτες ντοματες και πιπεριες), απο ελλειψη κανονων υγιεινης, απο καταναλωση μολυσμενου νερου, κτλ.

Τα ιδια συμπτωματα παρουσιαζουν και οι γατες που νοσουν απο σαλμονελλα. Αλλες μπορει απλα να ειναι "φορεις" και να μην νοσουν καθολου. Συνηθως οι γατες που νοσουν απο σαλμονελλα εχουν και αλλα προβληματα υγειας.

Εχω διαβασει και εγω ενα αρθρο που ελεγε για κατοικιδια που κολλησαν σαλμονελλα απο τροφες του εμποριου. Προσφατα αρρωστησαν 10 ατομα στην Αμερικη απο ξηρα τροφη που εδωσαν στα ζωα τους. Μπορει η ωμη τροφη να εχει σαλμονελλα, αλλα επειδη τηρεις κανονες υγιεινης, προσεχεις περισσοτερο. Με την ξηρα δεν προσεχεις γιατι νομιζεις οτι ειναι αποστειρωμενη, αλλα δεν ειναι. Στο αρθρο λοιπον που ειχα διαβασει, ελεγαν οτι και τα ζωα που τρεφονταν με ξηρα τροφη (και σε μικροτερο βαθμο με κονσερβες), ειχαν σαλμονελλα στα περιττωματα τους και αν θυμαμαι καλα ισχυριζονταν οτι η σαλμονελλα μπορει να ειναι και μερος της χλωριδας του εντερου τους. Δυστυχως δεν το εχω το αρθρο, αλλα θα προσπαθησω να το βρω.

Σχετικα με το τοξοπλασμα, η γατα συνηθως δεν εμφανιζει συμπτωματα. Αφοτου το κολλησει και κανει το παρασιτο τον κυκλο του, αδρανοποιειται. Γινεται φορεας αλλα δεν μπορει να το μεταδοσει, δηλαδη δεν βγαζει αυγα του παρασιτου με τα περιττωματα της.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Μάης 21, 2012 2:42 pm

έτοιμοι είστε να με πείσετε να ξεκινήσω ωμά! Laughing
Διάβασα στο catinfo και στο catnutrition πολλά πράγματα. Ρε γ@μώτο, εμάς εδώ γιατί μας έχουν τρομοκρατήσει τόσο με αυτά τα δύο; Δε βρίσκω κτηνίατρο να κάτσω να συζητήσω. Κανείς δεν το'χει ψάξει το θέμα, οι περισσότεροι απλά βασίζονται στις τροφές του εμπορίου. Και ο δικός μου απλά μου είπε ότι το μαγειρευτό είναι καλύτερο. Τι ποσότητες, τι επιπλέον να βάζω, τι να κάνω, ούτε που είπε. Του λέω "και με την ταυρίνη που χάνεται;" Μου λέει "γιατί, οι τροφές του εμπορίου νομίζεις καλύτερο θα τους κάνουν;" Αυτό. Ωραία! tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από theanwk Τετ Μάης 23, 2012 11:31 pm

Τιιι μπορεις να κανεις ομως οταν ενας γατουλης που ερχεται και τον ταιζουμε σπιτι τρωει το φαγητο του σκυλου????????
Ο σκυλακος μου ειναι ευγενικος και τον αφηνει...
Ο γατουλης ομως μπορει να παθει κατι που τρωει ξηρα τροφη σκυλου??
theanwk
theanwk
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Motto : meow
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/05/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή Empty Απ: Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μάης 23, 2012 11:50 pm

Αν ο γάτος τρώει αποκλειστικά σκυλοτροφή δεν παίρνει τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζεται... Δεν τρώει τροφή για γάτες καθόλου;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ολοκληρωμένη μαγειρευτή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης