gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φαγουρα στα γατια και σε μενα! Empty Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

Δημοσίευση από spirit86 Κυρ Μάης 06, 2012 9:58 am

Καλημερα.το δεκεμβριο ειχα βρει 2 γατακια λιγων βδομαδων,ταλαιπωρημενα και το ενα τραυματισμενο και τα πηρα στο σπιτι ,με σκοπο να τους βρω οικογενεια,αν και εχω ηδη 2 σκυλακια που βρηκα αδεσποτα ,κι οπως και τοτε ετσι και τωρα δεν καταφερα παρα τις αγγελιες,τις αναρτησεις στο φεισμπουκ κτλ να τους βρω σπιτι.δυστυχως ομως αρχισα να παρουσιαζω εντονα αλλεργικα συμπτωματα,στα σχετικα τεστ βγηκα παρα πολυ αλλεργικη στις γατες και ο γιατρος μου ειπε πως επρεπε να απομακρυνω αμεσα τα γατια,δεν ακολουθησα τη συμβουλη του αλλα μολις μπηκε η ανοιξη,τα συμπτωματα ασθματος ,ρινιτιδας κτλ επιδεινωθηκαν παρα πολυ.ετσι αποφασισα να δωσω τον ενα γατουλη σε μια κυρια που αγαπα πολυ τα αδεσποτα και εχει μαζεψει καμια δεκαρια στην αυλη της.ομως ο γατουλης φοβηθηκε και το εσκασε μολις εφυγα,τον εψαχνα μερες και τελικα τον βρηκα μετα απο 1 μηνα τυχαια,αποστεωμενο με χτυπημενο το ποδι και τον ξαναπηρα στο σπιτι.τον παρατηρουσα οτι ξυνοταν πολυ στο κεφαλι ,υπεθεσα οτι εχει ψυλλους,του εριξα φαρμακο αλλα δεν επεσε τιποτα.χθες και σημερα ξυνεται παρα πολυ και κλαιει οταν το κανει,και στη βαση και των 2 αυτιων εχει σχηματισει 2 κυκλους στους οποιους του εχει φυγει το τριχωμα.επισης χθες και σημερα ξυνονται σε μικροτερο βαθμο και το αλλο γατακι και ο ενας σκυλος που παιζει με τα γατακια ,ενω η σκυλιτσα που δε τα πλησιαζει καθολου δεν εχει συμπτωματα.επισης ο γατουλης το πεταριζει συνεχεια το αυτακι του ακομα και οταν κοιμαται.απο τη μερα που τον εφερα,εδω και 5 μερες,καθε φορα που τον χαιδευα με επιανε φαγουρα απο τον καρπο μεχρι τον αγκωνα ,απο τημεσα πλευρα του χεριου και ενιωθα τσιμπηματα σε διαφορα σημεια.σημερα το πρωι ξυπνησα και ειδα οτι το μετωπο μου εχει μερικα εκζεματα που τσουζουν πολυ.μενω σε γκαρσονιερα 25 τμ οποτε η μεταδοση μεσω επαφης ειναι πανευκολη,μαζι κοιμομαστε ,μαζι τρωμε,στο κρεβατι μου ειναι ολη μερα.ξερω πως η προφανης απαντηση ειναι πηγαινε σε κτηνιατρο,αλλα δυστυχως ως ανεργη φοιτητρια τη βγαζω με ενα χαρτζιλικι 5 ευρω τη μερα,το οποιο το σπαταλω στη διατροφη των ζωων.οι γονεις μου αποκλειεται να με βοηθησουν γιατι δε τα συμπαθουν και εχουν λυσσαξει λογω των αλλεργιων να τα διωξω,πραγμα που αποκλειεται να γινει.δεν υπαρχει δυσκολια να πληρωσω επισκεψη κτηνιατρου,αλλα πληρης αδυναμια.οποτε σκεφτομαι να παω σε νοσοκομειο και αναρωτιεμαι ,μπορει ο γιατρος απο τα δικα μου συμπτωματα να καταλαβει τι εχουν τα ζωα και μπορω να χρησιμοποιησω τα φαρμακα που θα μου γραψει στα μικρα μου;επειδη βλεπω οτι οι κτηνιατροι δινουν αντιβιωσεις αντιεμετικα κτλ που παιρνουν οι ανθρωποι.σας ευχαριστω και συγγνωμη αν σας ζαλισα.

spirit86
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/05/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαγουρα στα γατια και σε μενα! Empty Απ: Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Μάης 06, 2012 10:17 am

Νομιζω οτι το γατακι εχει μυκητες,ειναι τα ιδια συμπτωματα που ειχε και ο Μαικ αλλα και η Νινα οταν ηταν μικρα.
Σπόιλερ:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SuperCatz στις Κυρ Μάης 06, 2012 2:48 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Προτιμάται η μη αναφορά φαρμάκων. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και μόνο οι γιατροί έχουν τις γνώσεις και την εμπειρία να γνωματεύσουν και να προτείνουν κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα.)
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Φαγουρα στα γατια και σε μενα! M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαγουρα στα γατια και σε μενα! Empty Απ: Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

Δημοσίευση από tia Κυρ Μάης 06, 2012 2:39 pm

κοίτα είναι επικίνδυνο να δώσεις στα ζώα ανθρώπινα φάρμακα γιατί δεν είναι όλα συμβατά με τον οργανισμό τους...
και εγώ πιστεύω οτι είναι μύκητες γιατί είχα κολλήσει κ εγώ απο ένα αδεσποτάκι που είχα πάρει σπίτι...
απ ότι θυμάμαι ο γιατρός εμένα μου είχε δώσει μια αλοιφή και η κτηνίατρος στο γατάκι είχε κάνει μια ένεση και του έδωσε επίσης αλοιφή..όχι ίδια με την δική μου...βέβαια έχει αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι...
εσυ να πας επειγόντως στον γιατρό..και πρέπει να βρεις ένα τρόπο να πας και το γατάκι στον κτηνίατρο...ίσως αν έχεις κάποιον γνωστό κτηνίατρο του εξηγήσεις την κατάσταση και δεν σου πάρει χρήματα...
ευχομαι καλή ανάρωση και στους δυο σας..
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Φαγουρα στα γατια και σε μενα! M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαγουρα στα γατια και σε μενα! Empty Απ: Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Μάης 06, 2012 3:11 pm

Κι εγώ, κρίνοντας από τα συμπτώματα κι επειδή το έχουμε περάσει κι εμείς, θεωρώ ότι είναι μύκητες, αλλά φάρμακα σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα.. Καλό θα είναι να σας δει γιατρός, κι εσένα και αυτά.

Ίσως, αν πεις στον γιατρό που βλέπει τα ζωάκια σου, ότι υπάρχει οικονομικό πρόβλημα και αν μπορεί να σε διευκολύνει στην πληρωμή, να μην έχει θέμα.. Δοκίμασέ το.. Μισή ντροπή δική του, μισή δική σου, σε τελική ανάλυση..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Φαγουρα στα γατια και σε μενα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαγουρα στα γατια και σε μενα! Empty Απ: Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

Δημοσίευση από spirit86 Κυρ Μάης 06, 2012 4:00 pm

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις.δυστυχως ο κτηνιατρος που πηγαινα παλαιοτερα τα σκυλια δεν εχει καθολου φιλοζωικα αισθηματα,μια φορα του ειχα παει μια γατουλα αδεσποτη που κατι ειχε στο λαιμο της και δε μπορουσε να καταπιει ειχε ολο ανοιχτο το στομα και φαινοταν οτι υπεφερε,αλλα επειδη δε με ηξερε με ειχε καταγκρατσουνισει ,την πηγα με το ζορι μεχρι το φαναρι και τον παρακαλεσα να περασει απεναντι να τη δει,η απαντηση του;τι εχεις γινει σαν βετερανος του βιετναμ(επειδη με ειχε ματωσει) για ενα αδεσποτο;η θεραπεια μπορει να κοστισει 800 ευρω!πως θα πληρωσεισ; Χωρις να την δει,εβγαλε και τιμη!οσο και αν τον παρακαλεσα δεν βγηκε ποτε να τη δει και ηγατουλα πεθανε μετα απο λιγες ωρες.απορω αν ηταν ανθρωπος δε θα πηγαινε να τον βοηθησει;μετα απο 2 μηνες εκλεισε το μαγαζι που δουλευα και απο τοτε,απ το φθινοπωρο,δε εχω καταφερει ουτε τα εμβολια τους να κανω.θα προσπαθησω να πεισω τον πατερα μου,αν και δεν εχω πιθανοτητες,αλλα μηπως συγκινηθει απο το γεγονος οτι μαλλον εχω κολλησει κι εγω.σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον,με βοηθησατε πολυ γιατι ειχα πελαγωσει ,εψαχνα στο νετ και τα συμπτωματα ταιριαζαν με πολλες ασθενειες,ακομα και με ψωρα,ελπιζω να μην ειναι κατι πολυ σοβαρο και να πετυχω κανεναν καλο κτηνιατρο που να δεχτει τουλαχιστον να του τα δινω λιγα λιγα καθε βδομαδα.να ειστε καλα και εσεις και τα παιδακια σας!

spirit86
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/05/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαγουρα στα γατια και σε μενα! Empty Απ: Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

Δημοσίευση από SuperCatz Κυρ Μάης 06, 2012 7:22 pm

Πού μένεις? Μήπως θα μπορούσες ν' απευθυνθείς σε κάποια φιλοζωική που έχουν συνεργασία με κτηνιάτρους και έχουν καλύτερες τιμές..?
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Φαγουρα στα γατια και σε μενα! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαγουρα στα γατια και σε μενα! Empty Απ: Φαγουρα στα γατια και σε μενα!

Δημοσίευση από tia Κυρ Μάης 06, 2012 7:39 pm

ναι όντως..ίσως μπορεί να σε βοηθήσει κάποια Φιλοζωική..
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Φαγουρα στα γατια και σε μενα! M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης