gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με! Empty Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με!

Δημοσίευση από Helenitsa Κυρ Απρ 22, 2012 11:02 pm

Καλησπέρα σας.
Έχω ένα πρόβλημα.
Εδώ και μερικές μέρες ο ένας στειρωμένος γατούλης μου κάνει σαν να θέλει να κάνει εμετό αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Σαν να θέλει να φτύσει κάτι αλλά δεν μπορεί. Μόνο 2 φορές τον έχω δει να φτύνει μια ποσότητα σάλιου. Επίσης το νιαούρισμά του έχει αλλάξει, έχει γίνει κάπως βραχνό και όποτε πάω να τον πιάσω κάτω απ' το στέρνο για να τον σηκώσω, κάνει σαν να βήχει. Κατά τ' άλλα τρώει κανονικά, ίσως λίγο λιγότερο.
Εδώ και 2 μέρες έχει αρχίσει τα ίδια συμπτώματα και ένας άλλος μου γατούλης, ο οποίος τον τελευταίο μήνα να σημειώσω ότι έκανε 3-4 εμετούς. Και αυτός σαν να προσπαθεί να κάνει εμετό και το νιαούρισμά του έχει γίνει βραχνό. Αυτός επίσης έχει χάσει την κινητικότητά του και τρώει λίγο.
Εδώ και περίπου 1 μήνα τους αλλάξαμε την τροφή σταδιακά από pro plan σε χύμα (η μητέρα μου επέμενε για οικονομία).
Ήρθε κτηνίατρος σπίτι πριν 2 μέρες (πριν εκδηλώσει πλήρως τα συμπτώματα ο δεύτερος γατούλης) και μετά από σκέψη μου είπε ότι είναι μάλλον θέμα στομαχιού, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Οπότε έκανε στον έναν γατούλη 2 ενέσεις, μια αντιεμετική και μια τύπου zantac και μου είπε να του δώσω ένα σιροπάκι για το στομάχι. Όταν του πα σήμερα και για τον άλλο γατούλη μου είπε να του δώσω και εκείνου σιρόπι και ότι θα τα ξαναδεί σε 5 μέρες από σήμερα.
Τα δύο αυτά γατάκια βάζουν ό,τι να ναι στο στόμα τους παρεπιπτόντως... (εγώ φοβόμουν μην είχαν καταπιεί κάτι και τους είχε κολλήσει στο λαιμό).

Έχω ανησυχήσει απίστευτα και το άσχημο είναι ότι αυτές τις μέρες θα πρέπει να λείπω πολλές ώρες από το σπίτι λόγω υποχρεώσεων και δεν θα μπορώ να τα παρατηρώ όλη μέρα. Φοβάμαι μην είναι κάτι σοβαρό και χρήζει άμεσης επέμβασης.. pale

Θα με βοηθούσε πολύ όποιοι από εσάς είχαν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με το γατάκι τους με αυτά ή κάποια από αυτά τα συμπτώματα, να μου απαντήσει σ' αυτό το θέμα για το τί τελικά ήταν και πώς θεραπεύτηκε.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά. mati

Helenitsa
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4 άκρως ερωτεύσιμα πλάσματα και 3 γλυκά γατο-μωρουλίνια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλα τα γατόνια του κόσμου!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με! Empty Απ: Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με!

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Απρ 23, 2012 12:13 am

Μήπως απλά προσπαθούν να κάνουν εμετό?

Είναι η εποχή που μαδάνε πολύ και όταν καθαρίζονται καταπίνουν μεγάλη ποσότητα τρίχας, οπότε δεν είναι απίθανο να προσπαθούν να βγάλουν κάποια τριχόμπαλα..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με! M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με! Empty Απ: Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με!

Δημοσίευση από 69cats Δευ Απρ 23, 2012 12:42 am

Μαλλον προσπαθουν να βγαλουν καποια τριχομπαλλα.
Πραγματι αυτη την περιοδο αρχιζουν να χανουν τριχες και οταν καθαριζονται τις καταπινουν.
Αν ειναι μακρυτριχα καταπινουν και μεγαλυτερη ποσοτητα.
Τα ιδια κανει και ο δικος μου.
Βοηθαει να δινεις καποια παστα ειδικη για τις τριχομπαλλες ή να φυτεψεις σε γλαστρακι φακες ή φασολια. Τρωγοντας την πρασιναδα τον βοηθαει να αποβαλλει τις τριχες μεσω του εντερου του.
Ο δικος μου τρελαινεται για φακες. Tις κατασπαραζει ο ατιμος!
Φυτευω συνεχεια φακες για παρτι του..
69cats
69cats
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Ηλικία : 123
Τόπος : Aθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Σήμερα
Motto : Ζήσε με τέχνη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2012
Mood : Βραχνάδα στο νιαούρισμα, σαν να θέλει να κάνει εμετό, βοηθήστε με! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης