gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

+10
Anatoli
Maskotaki
alex..niaou
Dreamer
alexandrakicat
mpoulaalekoula
ROZALIA78
marina289
Πούπσυ
perpetan
14 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από perpetan Σαβ Απρ 07, 2012 2:23 pm

Μολις χθες βρηκα 2 γατακια 10 ημερων. Τα πηγα αμεσως στον κτηνιατρο ο οποιος μου ειπε οτι ειναι υγιεστατα και μαλιστα καλα και αποψη φαγητου. Μου εδωσε ειδικο γαλα για να ταιζω και μου συνεστισε μεγαλη υπομονη για τις επομενες 7-10 μερες, ειδικα μεχρι να ανοιξουν τα ματια τους. Και καπου εδω αρχιζουν οι αποριες μου!

1) Συμφωνα με τον γιατρο, απο αποψη θερμοκρασιας τα γατακια δε χρειαζονται κατι διοτι ο καιρος ειναι καταλληλος. Εδω διαβασα οτι ειναι απαραιτητη η θερμοφορα. Να χρησιμοποιησω τελικα ή οχι ;

2) Μου συνεστισε να τα ταιζω ανα 4 ωρες ή οταν βλεπω οτι η κοιλιτσα τους αδειασε ή οταν αρχιζουν να κλαινε. Το βραδυ που περασε δεν εκλαψαν ουτε μια στιγμη και περασαν αρκετες ωρες μεχρι που τα ξαναταισα. Τελικα τι ειναι προτιμοτερο ; να περιμενω να κλαψουν ή να φτιαξω ενα στανταρ προγραμμα ανα 4 ωρες;

3) Μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει την αναγκη τους. Ο γιατρος ειπε σημερα σιγουρα θα την κανουν αλλα οσο περναει η ωρα ανησυχω. Ακολουθησα καποιες οδηγιες που διαβασα εδω αλλα δεν εγινε κατι. Ποση ωρα πρεπει να προσπαθω και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος τελικα ;

4) Τι αλλο μπορω να χρησιμοποιησω για υποκαταστατο μαμας ; Εχω βαλει ενα κουκλακι μεσα στο καλαθι και συνεχεια κουρνιαζουν εκει. Καποια αλλη προταση για να νιωθουν οσο καλυτερα γινεται ;

5) Το ενα το γατακι εχει συνηθισει στο μπιμπερο και τρωει με μεγαλη ευκολια. Το αλλο ομως δειχνει δυσφορια και το απορριπτει. Ο γιατρος μου προτεινε να το ταιζω απο λιγες σταγονες ανα 2 ωρες για να ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα. Μολις του εδωσα λιγες σταγονες με συριγγα. Τι ειναι καλυτερο να κανω ; Να επιμεινω με μπιμπερο ; Κλαιει αμεσως και το απωθει. Τι αλλο μπορω να κανω ;

6) Η αληθεια ειναι πως ενθουσιαστηκα πολυ απο τη στιγμη που τα πηρα σπιτι, αλλα τρομοκρατηθηκα αλλο τοσο απο αυτα που διαβασα εδω για τις πολλες πιθανοτητες να μην επιζησουν. Απο εκεινη τη στιγμη τα παρακολουθω συνεχεια και εχω αγχωθει απιστευτα! Τι αλλο μου προτεινετε να κανω ;! Πως μπορω να διαπιστωσω οτι οντως ειναι καλα ; 1 μερα ολοκληρη περασε και αυτο που κανουν ειναι να κοιμουνται τις περισσοτερες ωρες και μολις λιγο τα σηκωνω στον αερα αρχιζουν και κλαινε.

Θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να επιζησουν! Γι αυτο περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες απαντησεις, να δω τι θα κανω. Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι ασχετος απο κατοικιδια μιας και δεν ειχα ποτε κατι δικο μου. Οποτε λιγη περισσοτερη κατανοηση..

Ευχαριστω!

perpetan
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Πούπσυ Σαβ Απρ 07, 2012 3:00 pm

εγώ θα έλεγα να τα ταίζεις κάθε 3-4 ώρες και να μην περιμένεις να κλάψουν. οσο για την αναγκη τους, τρίψε με ένα βρεγμένο βαμβακάκι τα γεννητικά τους οργανα και θα την κάνουν. μπορείς επισης να βάλεις ένα ρολόι μέσα στην κούτα τους, που να ακούγεται το τικ-τακ για να νιώθουν την καρδιά της μανούλας τους. για τις περεταίρω απορίες θα σου πουν και αλλοι που έχουν ήδη μεγαλωσει γατιά. εγώ δεν έτυχε.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Απρ 07, 2012 3:40 pm

Συμφωνώ με την Πούπσυ!
Θέλουν τακτικό τάισμα και μην περιμένεις να κάνουν από μόνα τους την ανάγκη τους, βοήθησέ τα τρίβοντάς τους το πωπουδάκι με ένα βρεγμένο πανάκι...
Εγώ θα τους έβαζα καλού-κακού και μια θερμοφόρα...

luck

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από ROZALIA78 Σαβ Απρ 07, 2012 4:36 pm

Μπράβο σου αγόρι μου που τα βοήθησες και δεν τα παράτησες στην τύχη τους, θα δεις και αυτά με τη σειρά τους μόλις ορθοποδήσουν θα στο ανταποδώσουν στο έπακρο...

Για το μπιμπερό δεν πειράζει που δεν το δέχεται να το ταΐζεις, με τη σύριγγα με προσοχή μη το πνίξεις και όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες μην περιμένεις να κλάψουν, τάιζε τα μέχρι να δεις τα κοιλουδάκια τους τεντωμένα...
ROZALIA78
ROZALIA78
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : Τη Ροζαλία και τον Ορφέα , και ένα doggy τον Τόμμυ!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοκαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αιμιλιώνης, Pupa, Shaggy!!!
Motto : Η ζωή είναι μία
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Σαβ Απρ 07, 2012 7:00 pm

Γεια σου φίλε perpetan..Να σου πω εγώ που τα έχω πρόσφατα από δική μου εμπειρία?
Λοιπόν...

perpetan έγραψε:Μολις χθες βρηκα 2 γατακια 10 ημερων. Τα πηγα αμεσως στον κτηνιατρο ο οποιος μου ειπε οτι ειναι υγιεστατα και μαλιστα καλα και αποψη φαγητου. Μου εδωσε ειδικο γαλα για να ταιζω και μου συνεστισε μεγαλη υπομονη για τις επομενες 7-10 μερες, ειδικα μεχρι να ανοιξουν τα ματια τους. Και καπου εδω αρχιζουν οι αποριες μου!

1) Συμφωνα με τον γιατρο, απο αποψη θερμοκρασιας τα γατακια δε χρειαζονται κατι διοτι ο καιρος ειναι καταλληλος. Εδω διαβασα οτι ειναι απαραιτητη η θερμοφορα. Να χρησιμοποιησω τελικα ή οχι ;

Δε συμφωνώ με το γιατρό σε αυτό το θέμα..Πάρε θερμοφόρα (ή πλαστικά μπουκάλια με καυτό νερό) και κάλυψέ τα με ενα κουβερτάκι ώστε να μην καούν τα μικρά.
Να την αλλάζεις τακτικά τη θερμοφόρα, κάθε 6-7 ώρες..Παίζει τεράστιο ρόλο η θερμοκρασία των μωρών και επίσης νιώθουν πολύ πιο ήρεμα νομίζοντας ότι είναι κοντά στη μαμά τους.
Εάν ήταν Ιούλιος, τότε θα έλεγα οκ, μη βάλεις, αλλά τωρα είναι πολύ πολύ σημαντικό να είναι στα ζεστά!

perpetan έγραψε:2) Μου συνεστισε να τα ταιζω ανα 4 ωρες ή οταν βλεπω οτι η κοιλιτσα τους αδειασε ή οταν αρχιζουν να κλαινε. Το βραδυ που περασε δεν εκλαψαν ουτε μια στιγμη και περασαν αρκετες ωρες μεχρι που τα ξαναταισα. Τελικα τι ειναι προτιμοτερο ; να περιμενω να κλαψουν ή να φτιαξω ενα στανταρ προγραμμα ανα 4 ωρες;

Να μην περιμένεις να κλάψουν..Να τα ταίζεις κάθε 2-3 ώρες τώρα που είναι τόσο μικρά..Το 4 μου φαίνεται πολύ..Άφηνε το 4ωρο για το βράδυ για να κοιμάσαι και εσύ λίγο..
Όσο πιο τακτικά τα γεύματα, τόσο λιγότερα προβλήματα με το εντεράκι τους..Γιατί αλλο είναι να τρώνε κάθε 2 ώρες από λίγο και άλλο κάθε 4 ώρες να τρώνε μεγάλη μερίδα.
Εγώ πρπσωπικά, αυτό σου προτίνω Smile

perpetan έγραψε:3) Μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει την αναγκη τους. Ο γιατρος ειπε σημερα σιγουρα θα την κανουν αλλα οσο περναει η ωρα ανησυχω. Ακολουθησα καποιες οδηγιες που διαβασα εδω αλλα δεν εγινε κατι. Ποση ωρα πρεπει να προσπαθω και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος τελικα ;

Εννοείς κακάκια ή τσίσα?
Κακάκια, τώρα που είναι μικρά, θα κάνουν μέρα παρά μέρα, ίσως και πιο πολύ ακόμα γιατί δεν έχουν μάθει να σφίγγονται ακόμα Smile
Εάν εννοείς τσισάκια, μου φάινεται πολύ περίεργο...Κανονικά κάνουν συνέχεια τσίσα..Εγώ πολλές φορές δεν τα προλάβαινα και τα έκαναν πάνω τους angry2 (αυτό πρόσεξέ το παρεπιπτόντως, εάν τα κάνουν πάνω τους, να τα στεγνώνεις γιατί εάν οι θερμοφόρες δεν είναι καυτές, παθαίνουν υποθερμία-δεν υπερβάλλω)
Όσο για τον τρόπο, να παίρνεις το μωρό και να το κρατάς στην παλάμη σου ανάσκελα..Στη συνέχεια, να παίρνεις ένα κομματάκι βαμβακάκι, να το βρέχεις ελάχιστα με χλιαρό νερό, και να τρίβεις το πουλάκι τους Embarassed απαλά απαλά αλλά με αρκετό "νεύρο" μη το φοβάσαι..Και δώστους λίγο χρόνο τώρα που είναι αρχή..Μη βιαστείς..Έτσι σίγουρα θα κάνουν τσίσα..Και κάποιες φορές θα κάνουν ταυτόχρονα και κακά..

perpetan έγραψε:4) Τι αλλο μπορω να χρησιμοποιησω για υποκαταστατο μαμας ; Εχω βαλει ενα κουκλακι μεσα στο καλαθι και συνεχεια κουρνιαζουν εκει. Καποια αλλη προταση για να νιωθουν οσο καλυτερα γινεται ;

Για υποκατάστατο εγώ δεν έβαλα τπτ άλλο..Μόνο κουβερτάκι φλις που είναι ζεστό και γενικά το λατρεύουν, απο κάτω μαξιλαράκι και καυτές θερμοφόρες..Μπορείς να βάλεις κάποιο κουκλάκι λούτρινο..
Επίσης τους αρέσει να είναι σε κάτι που να θυμίζει φωλιά και όχι εκτεθιμένα(πχ μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα κουτί ή κάτι άλλο..)

perpetan έγραψε:5) Το ενα το γατακι εχει συνηθισει στο μπιμπερο και τρωει με μεγαλη ευκολια. Το αλλο ομως δειχνει δυσφορια και το απορριπτει. Ο γιατρος μου προτεινε να το ταιζω απο λιγες σταγονες ανα 2 ωρες για να ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα. Μολις του εδωσα λιγες σταγονες με συριγγα. Τι ειναι καλυτερο να κανω ; Να επιμεινω με μπιμπερο ; Κλαιει αμεσως και το απωθει. Τι αλλο μπορω να κανω ;

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα..
Η συριγγα δε μας βόλεψε καθόλου αλλά μέχρι να μάθει στο μπιμπερό συνέχισε να το κάνεις..
Εγώ το μόνο "κολπο" που μποροώ να σου προτίνω επάνω σε αυτό είναι :
Να έχεις το γατάκι όρθιο με ανασηκωμένο κεφαλάκι(ποτέ μπρουμητα), να κρατάς σταθερό το κεφαλάκι του μωρού, βάζεις τη θηλή του μπουκαλιού στο στόμα του μωρού(στο κέντρο, όχι στο πλάι), σχετικά βαθιά, να πιέζεις ελαφράαα το μπουκάλι ώστε να βγουν 2-3 σταγόνες γάλα και στη συνέχεια να κάνεις ότι πας να το βγάλεις από το στόμα..Συνήθως έτσι , αντανακλαστικά, αρχίζουν να θηλάζουν..Δοκίμασε μηπως πιάσει...

perpetan έγραψε:6) Η αληθεια ειναι πως ενθουσιαστηκα πολυ απο τη στιγμη που τα πηρα σπιτι, αλλα τρομοκρατηθηκα αλλο τοσο απο αυτα που διαβασα εδω για τις πολλες πιθανοτητες να μην επιζησουν. Απο εκεινη τη στιγμη τα παρακολουθω συνεχεια και εχω αγχωθει απιστευτα! Τι αλλο μου προτεινετε να κανω ;! Πως μπορω να διαπιστωσω οτι οντως ειναι καλα ; 1 μερα ολοκληρη περασε και αυτο που κανουν ειναι να κοιμουνται τις περισσοτερες ωρες και μολις λιγο τα σηκωνω στον αερα αρχιζουν και κλαινε.

Για μένα το Α και το Ω είναι να τα ταίζεις τακτικά (ανά 2-3 ώρες) και να τα κρατάς ζεστά για να αποφύγεις υπογλυκαιμία και υποθερμία αντίστοιχα..
Από κει και πέρα, εάν είναι υγιή όλα καλά θα πάνε..Να προσέξεις εάν κάνουν πολύ έντονες διάρροιες από το υποκατάστατο γάλακτος, να μιλήσεις με το γιατρό σου..

Εάν κάτι δεν πηγαίνει καλά, τα γατάκια θα είναι υποτονικά και δε θα αντιδρούν όταν τα κουμπας κτλ..

perpetan έγραψε:Θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να επιζησουν! Γι αυτο περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες απαντησεις, να δω τι θα κανω. Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι ασχετος απο κατοικιδια μιας και δεν ειχα ποτε κατι δικο μου. Οποτε λιγη περισσοτερη κατανοηση..

Ευχαριστω!

Προσπάθησε αυτά που είπαμε και ότι θες, εδω θα είμαστε όλοι Smile
Και μπράβο σου!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mpoulaalekoula στις Σαβ Απρ 07, 2012 7:23 pm, 1 φορά
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Απρ 07, 2012 7:06 pm

Έφη ήσουν κατατοπιστικότατη! Έχεις αποκτήσει ειδίκευση πλέον... Laughing

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Σαβ Απρ 07, 2012 7:22 pm

marina289 έγραψε:Έφη ήσουν κατατοπιστικότατη! Έχεις αποκτήσει ειδίκευση πλέον... Laughing

Χαχα πες το ψέματα!! Razz
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από ROZALIA78 Σαβ Απρ 07, 2012 7:26 pm

Γεια σου βρε Έφη γατομαμά oksmily3 oksmily3
ROZALIA78
ROZALIA78
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : Τη Ροζαλία και τον Ορφέα , και ένα doggy τον Τόμμυ!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοκαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αιμιλιώνης, Pupa, Shaggy!!!
Motto : Η ζωή είναι μία
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από perpetan Σαβ Απρ 07, 2012 7:50 pm

Σας ευχαριστω πολυ ολες σας! Προσπαθω να κανω τα περισσοτερα απο αυτα αλλα και παλι βλεπω οτι υπαρχουν καποια θεματα που θελω διευκρινησεις!

Αποφασισα να βαλω θερμοφορα για παν ενδεχομενο αν και ειναι πολυ ησυχα, κοιμουντε συχνα και δεν δειχνουν να τρεμουν ή κατι τετοιο.

Το θεμα φαγητου με απασχολει πολυ. Πριν απο λιγο προσπαθησα να τα ταισω ξανα. Το ενα εφαγε αρκετα καλα και φανηκε κιολας απο την κοιλιτσα του. Το αλλο παλι, εφαγε λιγες σταγονες και μετα εκλαιγε παλι οποτε το αφησα. Ειναι εμφανης η διαφορα στις κοιλιτσες τους. Στο ενα ειναι φουσκωμενη αρκετα ενω στο αλλο λιγοτερο ( οχι φυσικα σε σημειο να "μπαινει" μεσα και να πειναει ). Μεχρι στιγμης δεν εχουν κλαψει για φαγητο σε καμια στιγμη και συνεχιζω το ιδιο ωραριο για να ειμαι κι εγω σιγουρος! Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι καλο ακομα και οταν κλαινε να τα πιεσω να φανε ή να τα αφησω να ηρεμησουν ; Επειδη το ενα ακομα δεν εχει συνηθισει στο μπιμπερο και το απορριπτει!

Και το αλλο θεμα ειναι με την αναγκη τους. Ουτε κακα, ουτε τσισα. Τιποτα μεχρι στιγμης. Πηρα μωρομαντιλα να δοκιμασω να τα τριψω αλλα και παλι τιποτα. Δεν ξερω τι να κανω και αυτο με ανησυχει πολυ. Σκεφτομαι απο δευτερα να τα ξαναπαω στο γιατρο να δουμε τι μπορει να γινει. Επισης ειναι καλο να τα πιεζω στο τριψιμο ενω κλαινε ;

Γενικα εχω μεγαλο φοβο οταν κλαινε και προσπαθω να τα ταισω ή να τα τριψω. Κατα τ'αλλα σημερα ειναι πολυ πιο δραστηρια απ'οτι χθες. Παιζουνε μεταξυ τους και κανουν βολτες στο καλαθι. Ελπιζω αυτο να ειναι καλο.

Και ενα τελευταιο.. υπαρχει καποιος τροπος να τσεκαρω τις αντιδρασεις τους αν ειναι θετικες ή αρνητικες ; Δηλαδη αν ειναι καλα στην υγεια τους ή κατι τα βαραινει ; Για να μη βρεθω προ εκπληξεως πιο πολυ!

Ευχαριστω πολυ και παλι και περιμενω νεες απαντησεις!! Smile

perpetan
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Πούπσυ Σαβ Απρ 07, 2012 8:08 pm

για δες εδώ

κι εδώ
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από alexandrakicat Σαβ Απρ 07, 2012 8:22 pm

perpetan έγραψε:Μολις χθες βρηκα 2 γατακια 10 ημερων. Τα πηγα αμεσως στον κτηνιατρο ο οποιος μου ειπε οτι ειναι υγιεστατα και μαλιστα καλα και αποψη φαγητου. Μου εδωσε ειδικο γαλα για να ταιζω και μου συνεστισε μεγαλη υπομονη για τις επομενες 7-10 μερες, ειδικα μεχρι να ανοιξουν τα ματια τους. Και καπου εδω αρχιζουν οι αποριες μου!

1) Συμφωνα με τον γιατρο, απο αποψη θερμοκρασιας τα γατακια δε χρειαζονται κατι διοτι ο καιρος ειναι καταλληλος. Εδω διαβασα οτι ειναι απαραιτητη η θερμοφορα. Να χρησιμοποιησω τελικα ή οχι ;

Αμα δεν εχεις μην πας να αγορασεις βαλε κουβερτουλες η/και μπουκαλια με ζεστο νερο και καλυψετα με ενα πανακι για να μην καουν τα μικρακια! Smile

2) Μου συνεστισε να τα ταιζω ανα 4 ωρες ή οταν βλεπω οτι η κοιλιτσα τους αδειασε ή οταν αρχιζουν να κλαινε. Το βραδυ που περασε δεν εκλαψαν ουτε μια στιγμη και περασαν αρκετες ωρες μεχρι που τα ξαναταισα. Τελικα τι ειναι προτιμοτερο ; να περιμενω να κλαψουν ή να φτιαξω ενα στανταρ προγραμμα ανα 4 ωρες;
Καλυτερο ειναι το προγραμμα ανα 4 ωρες! oksmily3

3) Μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει την αναγκη τους. Ο γιατρος ειπε σημερα σιγουρα θα την κανουν αλλα οσο περναει η ωρα ανησυχω. Ακολουθησα καποιες οδηγιες που διαβασα εδω αλλα δεν εγινε κατι. Ποση ωρα πρεπει να προσπαθω και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος τελικα ;

Παρε βαμβακακι και βαλε λιγο ζεστο νερακι επανω τριψε λιγο τα γεννητικα οργανα και την κοιλιτσα,μπορει να πιασει με την πρωτη μπορει να πιασει μετα απο λιγες φορες cheers

4) Τι αλλο μπορω να χρησιμοποιησω για υποκαταστατο μαμας ; Εχω βαλει ενα κουκλακι μεσα στο καλαθι και συνεχεια κουρνιαζουν εκει. Καποια αλλη προταση για να νιωθουν οσο καλυτερα γινεται ;

Ενα ρολογακι για το τικ τακ της καρδιας θα ταν οτι πρεπει! Veryhappy Veryhappy

5) Το ενα το γατακι εχει συνηθισει στο μπιμπερο και τρωει με μεγαλη ευκολια. Το αλλο ομως δειχνει δυσφορια και το απορριπτει. Ο γιατρος μου προτεινε να το ταιζω απο λιγες σταγονες ανα 2 ωρες για να ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα. Μολις του εδωσα λιγες σταγονες με συριγγα. Τι ειναι καλυτερο να κανω ; Να επιμεινω με μπιμπερο ; Κλαιει αμεσως και το απωθει. Τι αλλο μπορω να κανω ;

Με την συριγγα σιγα σιγα και προσπαθειες με το μπιμπερο!
6) Η αληθεια ειναι πως ενθουσιαστηκα πολυ απο τη στιγμη που τα πηρα σπιτι, αλλα τρομοκρατηθηκα αλλο τοσο απο αυτα που διαβασα εδω για τις πολλες πιθανοτητες να μην επιζησουν. Απο εκεινη τη στιγμη τα παρακολουθω συνεχεια και εχω αγχωθει απιστευτα! Τι αλλο μου προτεινετε να κανω ;! Πως μπορω να διαπιστωσω οτι οντως ειναι καλα ; 1 μερα ολοκληρη περασε και αυτο που κανουν ειναι να κοιμουνται τις περισσοτερες ωρες και μολις λιγο τα σηκωνω στον αερα αρχιζουν και κλαινε.

Το κλαμα και ο υπνος ειναι απολυτα φυσιολογικα! chouzeyes

Θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να επιζησουν! Γι αυτο περιμενω οσο το δυνατον περισσοτερες απαντησεις, να δω τι θα κανω. Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι ασχετος απο κατοικιδια μιας και δεν ειχα ποτε κατι δικο μου. Οποτε λιγη περισσοτερη κατανοηση..
Μην φοβασαι θα επιζησουν!Αμα δεν κλαιγανε και δεν τρωγανε και δεν καναν τιποτα θα πρεπε να φοβοσουν! Smile
Ευχαριστω!

Καλωςηρθες στο gatospito welcome pelargos
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Dreamer Σαβ Απρ 07, 2012 11:12 pm

Δεν έχω πολλά να πω... Με κάλυψε απόλυτα η Έφη με τις πλήρως αναλυτικές οδηγίες της!

Το μόνο που θα ήθελα να σου τονίσω είναι ότι πραγματικά είναι αρκετά δύσκολο να επιβιώσουν τα γατάκια χωρίς την μαμά τους όταν είναι τόσο μικρά, δυστυχώς. Έχω βρεθεί κι εγώ στη θέση σου και από τα δύο γατάκια που βρήκα μου έζησε το ένα, το οποίο φαινόταν από την αρχή ότι έχει όρεξη για ζωή, ενώ το άλλο ήταν πιο παραδομένο... Ειδικά αν το δεις να μην έχει καθόλου όρεξη να φάει, να στέκεται ακίνητο ώρες κλπ...

Πάντως ό,τι και να συμβεί μην απογοητευτείς. Από ότι βλέπω θέλεις πολύ να τα βοηθήσεις κι αυτό είναι πραγματικά προς τιμήν σου! Τέλος, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το δέσιμο που θα δημιουργηθεί μεταξύ σας θα είναι απίστευτα δυνατό μετά από αυτή την περιπέτεια. Θα σε νιώθου σαν φυσικό μπαμπά τους και θα ζήσεις στιγμές ανεπανάληπτες (trust me)!

Εύχομαι ό, τι καλύτερο για τις μικρές χνουδομπαλίτσες και... ε... βάλε και καμιά φωτό να κάνουμε κι εμείς κανένα οφθαλμόλουτρο Embarassed

υγ: Τι γίνεται βρε παιδιά τον τελευταίο καιρό; Βρέχει μωρά γατάκια στο γατόσπιτο; Laughing
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από alex..niaou Σαβ Απρ 07, 2012 11:40 pm

στο γατοσπιτο,παντα βρεχει μωρα γατια,πιστεψε με!!!!! tafos

Σπόιλερ:
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Κυρ Απρ 08, 2012 12:00 am

Smile
Εγώ πάντως θα σου τονίσω τη σημασία της θερμοφόρας..
Εαν περιμένεις να φτάσουν στο σημείο να τρέμουν για να δεις ότι κρυώνουν, τότε θα είναι λίγο αργά..ΠΑΝΤΑ στα ζεστά γιατί είναι πολύ ευαίσθητα και από τη μια στιγμή στη άλλη μπορεί όλα να ανατραπουν..
Το ότι δεν έχουν κάνει κακά δεν μου φάινεται περίεργο..
Τα τσίσα όμως μου φαίνεται πολύ περίεργο..Ίσως τα έχουν κάνει μέσα και δεν το έχεις καταλάβει..Πάντως, μιας και ρώτησες, ναι ακόμα και να κλαίνε, να τα τρίβεις στο πουλάκι..Δε θα τους αρέσει η ανάποδη στάση αλλά όταν αρχίσουν να ουρούν , τότε ως δια μαγείας, θα χαλαρώσουν 100%..Προσπάθησέ το λίγο με τα ούρα..
Τώρα στο θέμα του φαγητού, τι να σου πω άλλο?Είναι δύσκολο όταν δε το δέχονται αλλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις άλλου style θηλή..
Εγώ είχα 2 μπιμπερό διαφορετικής μάρκας..Το ένα κόστιζε πολύυυυ ενώ το άλλο 3.5 ευρώ..Ε, με το πρώτο δε γινότανε τίποτα..Δεν το δέχονταν με ΤΙΠΟΤΑ! Με το δεύτερο, δεν το άφηναν πραγματικά..
Δες λίγο στα πμ σου..Θα σου στείλω προσωπικό μνμ!
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Dreamer Κυρ Απρ 08, 2012 12:33 am

alex..niaou έγραψε:στο γατοσπιτο,παντα βρεχει μωρα γατια,πιστεψε με!!!!! tafos

Σπόιλερ:

happy2

Και πάνω από το σπίτι της Έφης, επίσης... Laughing
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Κυρ Απρ 08, 2012 1:16 am

Dreamer έγραψε:
alex..niaou έγραψε:στο γατοσπιτο,παντα βρεχει μωρα γατια,πιστεψε με!!!!! tafos

Σπόιλερ:

happy2

Και πάνω από το σπίτι της Έφης, επίσης... Laughing

χαχαχα!!! γαμώτο!!! Razz
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από perpetan Κυρ Απρ 08, 2012 10:06 am

Λοιπον.. μια θερμοφορα ηλεκτρικη ειναι πλεον παντα μεσα στο καλαθι κατω απο ενα σεντονι. Θα ειναι εκει μονιμα.

Τα ευχαριστα ειναι οτι και το βραδυ και σημερα πρωι και τα 2 εφαγαν μια χαρα. Ακομα και αυτο που απερριπτε το μπιμπερο, πλεον με λιγη προσπαθεια παραπανω τρωει και με ευκολια! Smile

Ειναι βεβαια λιγο πιο μικροσωμο απο το αλλο αλλα η κοιλιτσα του γεμιζει! Το αλλο και πιο ευχαριστο ειναι οτι και τα 2 εκαναν τσισα το βραδυ και το πρωι, ενω το ενα που δεν τρωει οσο το αλλο εκανε και κακα. Με το αλλο προσπαθουμε ακομα..

Δειχνουν πολυ καλα απο την αποψη υπνου, αντιδρασεων, δραστηριοτητας. Πλεον αρχιζουν να εξερευνουν πιο πολυ το καλαθι και φτανουν μεχρι και ψηλα. Κοιμουνται πολυ καλα και αρκετες ωρες, ενω δε δειχνουν καμια αδυναμια, ουτε οταν τα παιρνω στα χερια μου, ουτε οταν τα χαιδευω. Γενικα μου φανηκαν πολυ καλυτερα απο την πρωτη μερα..

Ενα πραγμα που διαπιστωσα ειναι οτι ενω δεν παραπονιουνται για φαγητο, μολις τα δωσω και φανε, αρχιζουν να κλαινε σαν να θελουν κι αλλο και πηγαινουν ή στο αρκουδακι σαν να ψαχνουν γαλα ή γλυφουν το δαχτυλο μου. Μηπως πρεπει να αυξησω την δοσολογια και να φανε λιγο παραπανω ; Τους δινω 10 ml και τα 2 με μια κοφτη κουταλια γαλα. Σταθερα τα ταιζω ανα 3-4 ωρες και δειχνουν καλα με αυτο!

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις! Ειναι μεγαλη βοηθεια.. Ελπιζω να συνεχισουν ολα καλα! oksmily3

Μολις βρω ευκαιρια θα ανεβασω και φοτο να τα δειτε!

perpetan
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από alex..niaou Κυρ Απρ 08, 2012 10:46 am

φοτυ φουτ φτου,να μην τα ματιασουμεκ να τα πανε ετσι καλα μεχρι να καρδαμωσουν!!!!!!! mati
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Απρ 08, 2012 11:47 am

Τι καλα νεα!μπραβο σας! Veryhappy
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Maskotaki Κυρ Απρ 08, 2012 1:24 pm

Καλως ηρθες στην παρεα μας και πολλα grinning4 γι'αυτο που κανεις
Maskotaki
Maskotaki
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Gatomorfosi
Αριθμός γατουνίων : 2 :) Την Σουρλη και τη νεοφερμενη Rain :)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χιονια, βροχουλες και ψυχρουλα :)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Oλα τα αδεσποτακια του κοσμου :-)
Motto : Cats ALWAYS Rulez !!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/05/2011
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Απρ 08, 2012 1:35 pm

Maskotaki έγραψε:Καλως ηρθες στην παρεα μας και πολλα grinning4 γι'αυτο που κανεις

+1000 oksmily3
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Dreamer Κυρ Απρ 08, 2012 2:16 pm

Νομίζω πως καλό θα ήταν να τους δίνεις όσο γάλα θέλουν και μπορούν να πιουν. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα και σταδιακά έτρωγαν όλο και περισσότερο.

Θα σου πουν βέβαια κι οι πιο έμπειρες κοπέλες με περισσότερη... προϋπηρεσία! Εύχομαι ό, τι καλύτερο για τα μικρά μας πλασματάκια!
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Bijoux743 Κυρ Απρ 08, 2012 2:32 pm

Καλή επιτυχία στο έργο σου αγαπητέ perpetan. Κι εγώ έχω ένα γατάκι 10 ημερών περίπου...έχει αρχίσει να ανοίγει τα ματάκια του...τρώει καλά, κάνουμε τσισάκια και χθες κάναμε και κακάκια...αυτό που με απασχολεί είναι ότι από τότε που το φέραμε δημιούργησε μια κύστη στον ομφάλιο λώρο, άνοιξε και έβγαλε υγρό...επικοινώνησα με κτηνίατρο του έβαλα betadine μια ιδέα αλοιφή Fucidin, όπως μου είπε...έκλεισε η τρύπα αλλά έχει ξαναμαζέψει υγρό. Δε φαίνεται να το απασχολεί και να το ενοχλεί ιδιαίτερα, ούτε φαίνεται να μην έχει όρεξη, αλλά ανησυχώ...έχετε παρόμοια εμπειρία? καμία συμβουλή?
Bijoux743
Bijoux743
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 5
Motto : I will not reign, to serve I disdain, the Cat I remain!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από perpetan Δευ Απρ 09, 2012 9:33 pm

Γεια σας και παλι! Πραγματικα ευχαριστω για τη βοηθεια!

Τα νεα μας ειναι οτι και τα 2 πλεον τρωνε μια χαρα, χωρις κανενα προβλημα. Μαλιστα απο κει που και τα 2 επιναν 10ml/γευμα, τωρα φτασαμε στα 20ml και ισως λιγο παραπανω. Το κακο ειναι οτι καποιες στιγμες κλαινε σε διαστημα 1 ωρας και αναγκαζομαι να τα ξαναταιζω, αλλα ολα καλα σε αυτο το θεμα.

Το αλλο ειναι οτι το ενα ανοιξε σημερα τα ματακια του! Ειναι τοσο μικρα που απορω καν αν μπορει να δει ακομα, αλλα εγινε ακομα πιο ομορφο! Για το αλλο ακομα περιμενουμε..

Απο θεματα αναγκης, εχουμε ενα προβλημα με το ενα. Τσισα κανουν και τα 2 κανονικα και μετα απο καθε γευμα! Μονο ομως το 1 κανει κακα, ενω το αλλο εχουν περασει 4 μερες και ακομα τιποτα! Φοβαμαι επειδη η κοιλιτσα του μοιαζει πρησμενη και το θεμα ειναι οτι αυτο ειναι που τρωει και περισσοτερο! Ο γιατρος μου ειπε δεν ειναι κατι ανησυχητικο και να συνεχιζω να τριβω την κοιλιτσα του και θα γινει. Εχω αρκετο αγχος γι αυτο αλλα ελπιζω να το καταφερουμε.

Κατα τ'αλλα και δραστηρια ειναι καποιες ωρες την ημερα, κοιμουνται πολυ καλα και δεν εχω καποιο αλλο προβλημα περα λιγο απο το κλαμα οταν τα βγαζω απο το καλαθι. Μαλλον δεν εχουν συνηθισει πολυ στο εξω και δεν νιωθουν ασφαλεια!

Νεοτερα απο αυριο και μακαρι να ειναι και καλυτερα! Smile

perpetan
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Απρ 09, 2012 10:18 pm

μπράβο, συνεχίστε ετσι!! ελπίζω να κάνει και το άλλο συντομα κακακια.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Απρ 09, 2012 10:33 pm

Όλα καλά θα πάνε! Μην ανησυχείς! Όλα ακούγονται να πηγαίνουν ρολόι!

Κακάκια θα κάνει σίγουρα! Απλά δεν έχει μάθει να σφίγγεται ακόμα καλά. Κάποια στιγμή θα γίνει και θα είναι...μαζεμένα!!! Razz

Άντε, καλή συνέχεια και καλά κουράγια! Smile
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από perpetan Πεμ Απρ 12, 2012 2:05 pm

Μολις ανεβασα και 3 προχειρες φοτο! Smile

Ολα καλα δειχνουν να πηγαινουν! Σημερα θα παμε και στο γιατρο για να τα δει και να παρουμε νεα τροφη!

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Dsc00632qz

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Screenshot1gr

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Dsc00635ur

perpetan
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από ROZALIA78 Πεμ Απρ 12, 2012 2:33 pm

Κουκλάκια είναι heart heart μακάρι να είναι και καλότυχα!!
ROZALIA78
ROZALIA78
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : Τη Ροζαλία και τον Ορφέα , και ένα doggy τον Τόμμυ!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοκαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αιμιλιώνης, Pupa, Shaggy!!!
Motto : Η ζωή είναι μία
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από Rupi Πεμ Απρ 12, 2012 2:34 pm

Πωπω τι κουκλάκια είναι.... όλα θα πάνε καλά σύμφωνα και με τις οδηγίες που δώσανε τα παιδιά εδώ.
Εύχομαι το καλύτερο κι εγώ έχω καταφέρει να κρατήσω στη ζωή νεογέννητα και τώρα είναι 18 ετών η μία, αλλά κι αρκετοί άλλοι.
Καλό κουράγιο να έχεις κι είναι τυχερά που τα βρήκε κάποιος σαν εσένα. Smile
Rupi
Rupi
Kitten
Kitten

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 1+7
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/02/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από doremi Πεμ Απρ 12, 2012 7:27 pm

mati luck heart
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από nosyparker Πεμ Απρ 12, 2012 7:52 pm

Μπράβο σου που τα φροντίζεις. Θα σε αποζημειώσουν και με το παραπάνω. Μέχρι στιγμής τα πας πολύ καλά, συνέχισε το τάισμα κι αν δείχνουν πως δεν χορταίνουν, δίνε τους κι άλλο. Σε καμιά βδομάδα θα πίνουν ολόκληρο σχεδόν το μπιμπερό και δεν θα τα προλαβαίνεις. Θα σου πρότεινα να επιμείνεις με το γατάκι που δε έκανε κακάκια, θα σκάσει το καημένο. Με προσοχή, όταν επιτέλους καταφέρει να ενεργηθεί, θα τρομάξεις ! Είναι κουκλάκια και τα δυο αλλά το γκρι ειδικά είναι πανέμορφο.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από perpetan Σαβ Απρ 14, 2012 1:35 am

Κακακια πλεον κανουν και τα 2. Το κακο με το ενα ειναι οτι τα κανει στο καλαθι απο μονο του, ενω το αλλο μονο οταν το τριβω με βαμβακι και νερο.

Χθες τα ειδε και ο γιατρος. Ειπε οτι τα πανε μια χαρα. Ακομα δεν μπορει να ξεχωρισει αν ειναι αγορακια ή κοριτσακια ομως!

Πηραμε αλλο ενα γαλατακι για τις επομενες 10 μερες και στη συνεχεια μας ειπε περναμε στο σταδιο που θα μαθουν να τρωνε απο μονα τους ( περιπτωση απογαλακτισμου ).

Σημερα μονο ηταν πολυ ανησυχα και ζητουσαν να φανε ανα σχεδον 2 ωρες, αλλα ετρωγαν σχετικα λιγο. Μετα ηρεμουσαν και στη συνεχεια παλι τα ιδια. Ελπιζω να μην συνεχισουμε ετσι.

Αυτα ειναι τα νεα μας. Και μια ερωτηση για το τελος.

Το μαυρακι δειχνει πιο μεγαλοσωμο απο το γκρι και τρωει περισσοτερο με αποτελεσμα η κοιλιτσα του να ειναι αρκετα πιο γεματη. Υπαρχει ενδεχομενο να εχουμε καποιο προβλημα με αυτο στο μελλον ή ειναι φυσιολογικο ; Μηπως απο τη διαφορα μεγεθους μπορουμε να βγαλουμε ενα συμπερασμα για το φυλο τους ; Ο γιατρος ειπε οτι ολα πανε καλα παντως. Σε ερωτησεις να βρισκομαστε..

Ευχαριστω για 100η φορα!! Smile

oksmily3

perpetan
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από alex..niaou Σαβ Απρ 14, 2012 11:23 am

τι ομορφα νινακια! Laughing
μακαρι να συνεχισουν καλα...! Smile
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από marina289 Σαβ Απρ 14, 2012 12:04 pm

perpetan έγραψε:
Το μαυρακι δειχνει πιο μεγαλοσωμο απο το γκρι και τρωει περισσοτερο με αποτελεσμα η κοιλιτσα του να ειναι αρκετα πιο γεματη. Υπαρχει ενδεχομενο να εχουμε καποιο προβλημα με αυτο στο μελλον ή ειναι φυσιολογικο ; Μηπως απο τη διαφορα μεγεθους μπορουμε να βγαλουμε ενα συμπερασμα για το φυλο τους ;
Mπράβο! Πολύ καλά τα νέα σας! mati

Για την πρησμένη κοιλίτσα μην ανησυχείς! Σχεδόν όλα όταν είναι έτσι μικρά, έχουν πρησμένη κοιλίτσα....απλά έχε το νου σου να ενεργούνται τακτικά..
Το μέγεθος σε αυτή τη φάση δεν είναι ενδεικτικό του φύλου...Υπομονή και σε λίγες μέρες θα φανεί και αυτό! Laughing

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων! Empty Απ: Ψαχνω συμβουλες για 2 γατακια 10 ημερων!

Δημοσίευση από perpetan Σαβ Απρ 14, 2012 12:48 pm

marina289 έγραψε:
perpetan έγραψε:
Το μαυρακι δειχνει πιο μεγαλοσωμο απο το γκρι και τρωει περισσοτερο με αποτελεσμα η κοιλιτσα του να ειναι αρκετα πιο γεματη. Υπαρχει ενδεχομενο να εχουμε καποιο προβλημα με αυτο στο μελλον ή ειναι φυσιολογικο ; Μηπως απο τη διαφορα μεγεθους μπορουμε να βγαλουμε ενα συμπερασμα για το φυλο τους ;
Mπράβο! Πολύ καλά τα νέα σας! mati

Για την πρησμένη κοιλίτσα μην ανησυχείς! Σχεδόν όλα όταν είναι έτσι μικρά, έχουν πρησμένη κοιλίτσα....απλά έχε το νου σου να ενεργούνται τακτικά..
Το μέγεθος σε αυτή τη φάση δεν είναι ενδεικτικό του φύλου...Υπομονή και σε λίγες μέρες θα φανεί και αυτό! Laughing

Ναι ναι.. το εχω στο νου μου και ευτυχως το εχουν και αυτα πλεον! happy2

Εκανα την παραπανω ερωτηση γιατι αναμεσα σε αλλα που διαβαζω, πηρε το ματι μου κατι για σκουληκακια που μπορει να εχουν στην κοιλιτσα αν ειναι πολυ πρησμενη. Δεν ανησυχω τοσο γιατι ο γιατρος μολις προχθες τα ειδε, αλλα καλου κακου ρωταω.

Και κατι ακομα.. ξερουμε ποτε θα αρχισουν να βλεπουν και να ακουνε τα παντα ;

perpetan
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/04/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης