gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

+12
eperakis
otz
Kikiriki
koneko
niki
padelis
ROZALIA78
houlieta
Chouzouris
YNL
Smokys
Perikela
16 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Perikela Παρ Μαρ 23, 2012 8:08 pm

Καλησπέρα στην παρέα!
Είμαι νέο μέλος κ θα ήθελα την επιείκειά σας σε τυχόν λάθη στα οποία μπορεί να υποπέσω. Smile
Στην πολυκατοικία που μένω, ταϊζουμε αδέσποτες γατούλες που συχνά μας επισκέπτονται.
Δύο από τις πολλές, έχουν γίνει μόνιμοι κάτοικοι της πολυκατοικίας μας. Από 'κει , αρχίζουν όλα..
Καθημερινά δεχόμαστε παρατηρήσεις, απειλές κ διάφορους τραμπουκισμούς, από τους περισσότερους θρασύδειλους ενοίκους-ιδιοκτήτες.
Γνωρίζει κάνεις τι προβλέπει ο νόμος (ο οποίος μάλιστα, όπως μαθαίνω, έχει πρόσφατα τροποποιηθεί), για την σίτιση- συντήρηση, αδέσποτων σε πιλοτές πολυκατοικιών?
Να επισημάνω, ότι διατηρούμε την πιλοτή πεντακάθαρη. Τα ταϊζουμε με ξηρά τροφή πάνω σε χώμα, όποτε όπως είναι αυτονόητο, δε επιβαρύνονται οι κοινόχρηστοι χώροι με υπολείμματα τροφών.

Perikela
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : Προς το παρόν κανένα..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αιμίλιο κ τον Αχχιλέα!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Smokys Παρ Μαρ 23, 2012 8:25 pm

Perikela έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα!
Είμαι νέο μέλος κ θα ήθελα την επιείκειά σας σε τυχόν λάθη στα οποία μπορεί να υποπέσω. Smile
Στην πολυκατοικία που μένω, ταϊζουμε αδέσποτες γατούλες που συχνά μας επισκέπτονται.
Δύο από τις πολλές, έχουν γίνει μόνιμοι κάτοικοι της πολυκατοικίας μας. Από 'κει , αρχίζουν όλα..
Καθημερινά δεχόμαστε παρατηρήσεις, απειλές κ διάφορους τραμπουκισμούς, από τους περισσότερους θρασύδειλους ενοίκους-ιδιοκτήτες.
Γνωρίζει κάνεις τι προβλέπει ο νόμος (ο οποίος μάλιστα, όπως μαθαίνω, έχει πρόσφατα τροποποιηθεί), για την σίτιση- συντήρηση, αδέσποτων σε πιλοτές πολυκατοικιών?
Να επισημάνω, ότι διατηρούμε την πιλοτή πεντακάθαρη. Τα ταϊζουμε με ξηρά τροφή πάνω σε χώμα, όποτε όπως είναι αυτονόητο, δε επιβαρύνονται οι κοινόχρηστοι χώροι με υπολείμματα τροφών.

scratch scratch scratch scratch

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από YNL Πεμ Μαρ 29, 2012 1:55 pm

Perikela έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα!
Είμαι νέο μέλος κ θα ήθελα την επιείκειά σας σε τυχόν λάθη στα οποία μπορεί να υποπέσω. Smile
Στην πολυκατοικία που μένω, ταϊζουμε αδέσποτες γατούλες που συχνά μας επισκέπτονται.
Δύο από τις πολλές, έχουν γίνει μόνιμοι κάτοικοι της πολυκατοικίας μας. Από 'κει , αρχίζουν όλα..
Καθημερινά δεχόμαστε παρατηρήσεις, απειλές κ διάφορους τραμπουκισμούς, από τους περισσότερους θρασύδειλους ενοίκους-ιδιοκτήτες.
Γνωρίζει κάνεις τι προβλέπει ο νόμος (ο οποίος μάλιστα, όπως μαθαίνω, έχει πρόσφατα τροποποιηθεί), για την σίτιση- συντήρηση, αδέσποτων σε πιλοτές πολυκατοικιών?
Να επισημάνω, ότι διατηρούμε την πιλοτή πεντακάθαρη. Τα ταϊζουμε με ξηρά τροφή πάνω σε χώμα, όποτε όπως είναι αυτονόητο, δε επιβαρύνονται οι κοινόχρηστοι χώροι με υπολείμματα τροφών.

Κατ αρχήν υποψιάζομαι πως προέρχεσαι από την άλλη πολυκατοικία που ήμουν κι εγώ και σπάω το μυαλό μου να βρω τι όνομα είχες στο κουδούνι σου αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ δυστυχώς. Πάντως καλώς όρισες
Τώρα στην ερώτηση που έθεσες ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα. Οι νόμοι που ψηφίζονται στην Ελλάδα είναι πάντα τόσο περίπλοκοι που περιμένουμε κάθε φορά διευκρινιστικές εγκυκλίους που να ερμηνεύουν σχεδόν κάθε άρθρο τους. Κι αυτό γιατί έχω την εντύπωση πως αυτοί που τους συντάσσουν ζουν σε ένα διαφορετικό κόσμο μακριά από την πραγματικότητα.

Σου παραθέτω τμήμα του νόμου άρθρο 9 παράγραφος 10 που αφορά τα αδέσποτα και την υποχρέωση των δήμων.
«Για την επαναφορά στο φυσικό περιβάλλον των αδέσποτων ζώων συντροφιάς λαμβάνεται υπόψη η πυκνότητα του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αναφέρονται. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν από κοινού οι Δήμοι οι οποίοι [b]μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις[/size][/b]. Δεν επιτρέπεται επαναφορά σε περιοχές με νοσοκομεία, σχολεία, αθλητικά κέντρα, αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, λιμάνια, αεροδρόμια και αρχαιολογικούς χώρους. Με απόφαση της πενταμελούς επιτροπής της
παραγράφου 12 του παρόντος άρθρου ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες προσδιορισμού της πυκνότητας του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αυτά επαναφέρονται, καθώς και η οριοθέτηση των περιοχών που δεν επιτρέπεται η επαναφορά τους»

Άρα με την απλή λογική εφ όσον ο νομοθέτης επιτρέπει την παραμονή των αδέσποτων στην περιοχή από όπου τα μάζεψαν (αφού ο δήμος θα τα στειρώσει κι εμβολιάσει) η σίτιση των αδέσποτων δεν απαγορεύεται αλλά νομιμοποιείται.

Τώρα στο θέμα των ζώων αναφέρει ρητά την απαγόρευση για παραμονή σε πυλωτές κοινόχρηστους χώρους κτλ [size=18]των ζώων συντροφιάς
. Σύμφωνα με τον ίδιο νόμο ζώο συντροφιάς θεωρείται αυτό «που συντηρείται η προορίζεται να συντηρηθεί από τον άνθρωπο, κυρίως μέσα στην κατοικία του, για λόγους ζωοφιλίας ή συντροφιάς.»

Δεν αναφέρεται στα αδέσποτα ζωάκια τα οποία σύμφωνα με τον νόμο «Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς, το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω»
Η απαγόρευση για πυλωτές, σκάλες, ταράτσες, κοινόχρηστους χώρους αναφέρεται για τα ζωάκια μας που έχουμε στα διαμερίσματα μας. Και υποψιάζομαι πως έγινε κυρίως για τα σκυλιά που πάρα πολλοί τα έχουν στις ταράτσες τους.

Σε γενικές γραμμές πολλοί στηρίζονταν σε μια υγειονομική εγκύκλιο που απαγόρευε τη σίτιση των αδέσποτων με αποφάγια γιατί αυτά χαλούσαν και ήταν εστία μόλυνσης. Αυτή η εγκύκλιος με τον νέο νόμο και μετά την πίεση από τα φιλοζωικά σωματεία απεσύρθη. Και βοήθησε σ΄ αυτό γιατί η πλειοψηφία των φιλόζωων τα ταΐζουν με κροκέτες.

Θα βρούμε και παράξενους γείτονες που έχουν μια σταθερή εμπάθεια στις γάτες. Κάθε μέρα μεσημέρι βράδυ ταΐζω από 7 έως 12 αδέσποτα έξω από την πόρτα του γκαράζ μου. Δύο κυρίες μου έδωσαν συγχαρητήρια αλλά μια άλλη μου έκανε παρατήρηση. Η απάντησή μου σʼ αυτήν ήταν απλή « Κουμάντο να κάνεις στο δικό σου πεζοδρόμιο κι όχι στο δικό μου». Κάτι που δεν μπορείς να το πεις φυσικά εσύ. Αλλά αν τμήμα της πυλωτής σου ανήκει δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Μόνο μια φορά κάθε εβδομάδα όταν έχω κοτόπουλο (επειδή δεν τρώω το στήθος) το κόβω μικρά κομμάτια και τα ταΐζω μέσα στο γκαράζ για να μη δώσω δικαιώματα στους υπολοίπους να το σχολιάσουν.

YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Chouzouris Πεμ Μαρ 29, 2012 2:27 pm

Όχι δεν είναι παράνομο το τάισμα των αδεσπότων.

Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πώς μπορούν να δράσουν οι μη φιλόζωοι, αν ενοχληθούν πολύ............ π.χ. ρίχνοντας φόλες κλπ.
Υπό την έννοια αυτοί, όλοι μας όσοι ταίζουμε φροντίζουμε να είμαστε "διακριτικοί" και να κρατάμε ισορροπίες. Άλλος π.χ. μαζεύεται με καβγά κι άλλος με το καλό. Πρεπει να βρούμε την κατάλληλη αντίδραση, για να μην την πληρώσουν τα ζωάκια....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Perikela Σαβ Μαρ 31, 2012 3:00 am

YNL έγραψε:Κατ αρχήν υποψιάζομαι πως προέρχεσαι από την άλλη πολυκατοικία που ήμουν κι εγώ και σπάω το μυαλό μου να βρω τι όνομα είχες στο κουδούνι σου αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ δυστυχώς. Πάντως καλώς όρισες
Τώρα στην ερώτηση που έθεσες ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα. Οι νόμοι που ψηφίζονται στην Ελλάδα είναι πάντα τόσο περίπλοκοι που περιμένουμε κάθε φορά διευκρινιστικές εγκυκλίους που να ερμηνεύουν σχεδόν κάθε άρθρο τους. Κι αυτό γιατί έχω την εντύπωση πως αυτοί που τους συντάσσουν ζουν σε ένα διαφορετικό κόσμο μακριά από την πραγματικότητα.

Σου παραθέτω τμήμα του νόμου άρθρο 9 παράγραφος 10 που αφορά τα αδέσποτα και την υποχρέωση των δήμων.
«Για την επαναφορά στο φυσικό περιβάλλον των αδέσποτων ζώων συντροφιάς λαμβάνεται υπόψη η πυκνότητα του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αναφέρονται. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν από κοινού οι Δήμοι οι οποίοι [b]μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις[/size][/b]. Δεν επιτρέπεται επαναφορά σε περιοχές με νοσοκομεία, σχολεία, αθλητικά κέντρα, αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, λιμάνια, αεροδρόμια και αρχαιολογικούς χώρους. Με απόφαση της πενταμελούς επιτροπής της
παραγράφου 12 του παρόντος άρθρου ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες προσδιορισμού της πυκνότητας του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αυτά επαναφέρονται, καθώς και η οριοθέτηση των περιοχών που δεν επιτρέπεται η επαναφορά τους»

Άρα με την απλή λογική εφ όσον ο νομοθέτης επιτρέπει την παραμονή των αδέσποτων στην περιοχή από όπου τα μάζεψαν (αφού ο δήμος θα τα στειρώσει κι εμβολιάσει) η σίτιση των αδέσποτων δεν απαγορεύεται αλλά νομιμοποιείται.

Τώρα στο θέμα των ζώων αναφέρει ρητά την απαγόρευση για παραμονή σε πυλωτές κοινόχρηστους χώρους κτλ [size=18]των ζώων συντροφιάς
. Σύμφωνα με τον ίδιο νόμο ζώο συντροφιάς θεωρείται αυτό «που συντηρείται η προορίζεται να συντηρηθεί από τον άνθρωπο, κυρίως μέσα στην κατοικία του, για λόγους ζωοφιλίας ή συντροφιάς.»

Δεν αναφέρεται στα αδέσποτα ζωάκια τα οποία σύμφωνα με τον νόμο «Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς, το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω»
Η απαγόρευση για πυλωτές, σκάλες, ταράτσες, κοινόχρηστους χώρους αναφέρεται για τα ζωάκια μας που έχουμε στα διαμερίσματα μας. Και υποψιάζομαι πως έγινε κυρίως για τα σκυλιά που πάρα πολλοί τα έχουν στις ταράτσες τους.

Σε γενικές γραμμές πολλοί στηρίζονταν σε μια υγειονομική εγκύκλιο που απαγόρευε τη σίτιση των αδέσποτων με αποφάγια γιατί αυτά χαλούσαν και ήταν εστία μόλυνσης. Αυτή η εγκύκλιος με τον νέο νόμο και μετά την πίεση από τα φιλοζωικά σωματεία απεσύρθη. Και βοήθησε σ΄ αυτό γιατί η πλειοψηφία των φιλόζωων τα ταΐζουν με κροκέτες.

Θα βρούμε και παράξενους γείτονες που έχουν μια σταθερή εμπάθεια στις γάτες. Κάθε μέρα μεσημέρι βράδυ ταΐζω από 7 έως 12 αδέσποτα έξω από την πόρτα του γκαράζ μου. Δύο κυρίες μου έδωσαν συγχαρητήρια αλλά μια άλλη μου έκανε παρατήρηση. Η απάντησή μου σʼ αυτήν ήταν απλή « Κουμάντο να κάνεις στο δικό σου πεζοδρόμιο κι όχι στο δικό μου». Κάτι που δεν μπορείς να το πεις φυσικά εσύ. Αλλά αν τμήμα της πυλωτής σου ανήκει δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Μόνο μια φορά κάθε εβδομάδα όταν έχω κοτόπουλο (επειδή δεν τρώω το στήθος) το κόβω μικρά κομμάτια και τα ταΐζω μέσα στο γκαράζ για να μη δώσω δικαιώματα στους υπολοίπους να το σχολιάσουν.


Καλώς σας βρήκα! Δυστυχώς ούτε εγώ μπορώ να θυμηθώ το όνομά σου! scratch

Μίλησα με έναν φίλο μου αστυνομικό κ μου είπε να τα ταϊζω άφοβα, αρκεί να να μη ρυπαίνω το χώρο, μια κτηνίατρος μου είπε ότι απαγορεύεται η σίτιση αδέσποτων σε κοινόχρηστους χώρους κ μια φιλοζωική που μίλησα σήμερα, το ίδιο μου είπε, καταδικάστηκε λέει, πριν 3 μέρες, μια κυρία στην Αθήνα για σίτιση αδέσποτων, (αυτό μου είπε άνθρωπος της φιλοζωικής), πολλοί άλλοι με τους οποίους μίλησα υποστηρίζουν αυτά που λες κ εσύ.
Εγώ τι να πιστέψω? Τι να κάνω? Να τα αφήσω να πεινάσουν? Δεν μπορώ!
Έχω να κάνω με τρελούς κ πως να τα βάλεις μαζί τους...η τρέλα είναι ανίκητη!

Αν έχεις καμιά ιδέα, καμιά συμβουλή, που αλλού να απευθυνθώ, για παράδειγμα, κάτι που θα με πληροφορήσει με βεβαιότητα για το τι ισχύει, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως !

Ευχαριστώ πολύ. Ραφαέλα Smile



Έχει επεξεργασθεί από τον/την dgriman στις Σαβ Μαρ 31, 2012 10:06 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση quote)

Perikela
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : Προς το παρόν κανένα..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αιμίλιο κ τον Αχχιλέα!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Smokys Σαβ Μαρ 31, 2012 10:03 am

YNL έγραψε:
Perikela έγραψε:Κατ αρχήν υποψιάζομαι πως προέρχεσαι από την άλλη πολυκατοικία που ήμουν κι εγώ και σπάω το μυαλό μου να βρω τι όνομα είχες στο κουδούνι σου αλλά δεν μπορώ να το φανταστώ δυστυχώς. Πάντως καλώς όρισες
Τώρα στην ερώτηση που έθεσες ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα. Οι νόμοι που ψηφίζονται στην Ελλάδα είναι πάντα τόσο περίπλοκοι που περιμένουμε κάθε φορά διευκρινιστικές εγκυκλίους που να ερμηνεύουν σχεδόν κάθε άρθρο τους. Κι αυτό γιατί έχω την εντύπωση πως αυτοί που τους συντάσσουν ζουν σε ένα διαφορετικό κόσμο μακριά από την πραγματικότητα.

Σου παραθέτω τμήμα του νόμου άρθρο 9 παράγραφος 10 που αφορά τα αδέσποτα και την υποχρέωση των δήμων.
«Για την επαναφορά στο φυσικό περιβάλλον των αδέσποτων ζώων συντροφιάς λαμβάνεται υπόψη η πυκνότητα του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αναφέρονται. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν από κοινού οι Δήμοι οι οποίοι [b]μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις[/size][/b]. Δεν επιτρέπεται επαναφορά σε περιοχές με νοσοκομεία, σχολεία, αθλητικά κέντρα, αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, λιμάνια, αεροδρόμια και αρχαιολογικούς χώρους. Με απόφαση της πενταμελούς επιτροπής της
παραγράφου 12 του παρόντος άρθρου ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες προσδιορισμού της πυκνότητας του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αυτά επαναφέρονται, καθώς και η οριοθέτηση των περιοχών που δεν επιτρέπεται η επαναφορά τους»

Άρα με την απλή λογική εφ όσον ο νομοθέτης επιτρέπει την παραμονή των αδέσποτων στην περιοχή από όπου τα μάζεψαν (αφού ο δήμος θα τα στειρώσει κι εμβολιάσει) η σίτιση των αδέσποτων δεν απαγορεύεται αλλά νομιμοποιείται.

Τώρα στο θέμα των ζώων αναφέρει ρητά την απαγόρευση για παραμονή σε πυλωτές κοινόχρηστους χώρους κτλ [size=18]των ζώων συντροφιάς
. Σύμφωνα με τον ίδιο νόμο ζώο συντροφιάς θεωρείται αυτό «που συντηρείται η προορίζεται να συντηρηθεί από τον άνθρωπο, κυρίως μέσα στην κατοικία του, για λόγους ζωοφιλίας ή συντροφιάς.»

Δεν αναφέρεται στα αδέσποτα ζωάκια τα οποία σύμφωνα με τον νόμο «Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς, το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω»
Η απαγόρευση για πυλωτές, σκάλες, ταράτσες, κοινόχρηστους χώρους αναφέρεται για τα ζωάκια μας που έχουμε στα διαμερίσματα μας. Και υποψιάζομαι πως έγινε κυρίως για τα σκυλιά που πάρα πολλοί τα έχουν στις ταράτσες τους.

Σε γενικές γραμμές πολλοί στηρίζονταν σε μια υγειονομική εγκύκλιο που απαγόρευε τη σίτιση των αδέσποτων με αποφάγια γιατί αυτά χαλούσαν και ήταν εστία μόλυνσης. Αυτή η εγκύκλιος με τον νέο νόμο και μετά την πίεση από τα φιλοζωικά σωματεία απεσύρθη. Και βοήθησε σ΄ αυτό γιατί η πλειοψηφία των φιλόζωων τα ταΐζουν με κροκέτες.

Θα βρούμε και παράξενους γείτονες που έχουν μια σταθερή εμπάθεια στις γάτες. Κάθε μέρα μεσημέρι βράδυ ταΐζω από 7 έως 12 αδέσποτα έξω από την πόρτα του γκαράζ μου. Δύο κυρίες μου έδωσαν συγχαρητήρια αλλά μια άλλη μου έκανε παρατήρηση. Η απάντησή μου σʼ αυτήν ήταν απλή « Κουμάντο να κάνεις στο δικό σου πεζοδρόμιο κι όχι στο δικό μου». Κάτι που δεν μπορείς να το πεις φυσικά εσύ. Αλλά αν τμήμα της πυλωτής σου ανήκει δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Μόνο μια φορά κάθε εβδομάδα όταν έχω κοτόπουλο (επειδή δεν τρώω το στήθος) το κόβω μικρά κομμάτια και τα ταΐζω μέσα στο γκαράζ για να μη δώσω δικαιώματα στους υπολοίπους να το σχολιάσουν.


Καλώς σας βρήκα! Δυστυχώς ούτε εγώ μπορώ να θυμηθώ το όνομά σου! scratch

Μίλησα με έναν φίλο μου αστυνομικό κ μου είπε να τα ταϊζω άφοβα, αρκεί να να μη ρυπαίνω το χώρο, μια κτηνίατρος μου είπε ότι απαγορεύεται η σίτιση αδέσποτων σε κοινόχρηστους χώρους κ μια φιλοζωική που μίλησα σήμερα, το ίδιο μου είπε, καταδικάστηκε λέει, πριν 3 μέρες, μια κυρία στην Αθήνα για σίτιση αδέσποτων, (αυτό μου είπε άνθρωπος της φιλοζωικής), πολλοί άλλοι με τους οποίους μίλησα υποστηρίζουν αυτά που λες κ εσύ.
Εγώ τι να πιστέψω? Τι να κάνω? Να τα αφήσω να πεινάσουν? Δεν μπορώ!
Έχω να κάνω με τρελούς κ πως να τα βάλεις μαζί τους...η τρέλα είναι ανίκητη!

Αν έχεις καμιά ιδέα, καμιά συμβουλή, που αλλού να απευθυνθώ, για παράδειγμα, κάτι που θα με πληροφορήσει με βεβαιότητα για το τι ισχύει, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως !

Ευχαριστώ πολύ. Ραφαέλα Smile


Σας έχει απαντήσει η Chouzouris πιο πάνω. Και είναι εγκυρότατη πηγη.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από YNL Σαβ Μαρ 31, 2012 10:17 pm

Perikela έγραψε:
Καλώς σας βρήκα! Δυστυχώς ούτε εγώ μπορώ να θυμηθώ το όνομά σου! scratch

Μίλησα με έναν φίλο μου αστυνομικό κ μου είπε να τα ταϊζω άφοβα, αρκεί να να μη ρυπαίνω το χώρο, μια κτηνίατρος μου είπε ότι απαγορεύεται η σίτιση αδέσποτων σε κοινόχρηστους χώρους κ μια φιλοζωική που μίλησα σήμερα, το ίδιο μου είπε, καταδικάστηκε λέει, πριν 3 μέρες, μια κυρία στην Αθήνα για σίτιση αδέσποτων, (αυτό μου είπε άνθρωπος της φιλοζωικής), πολλοί άλλοι με τους οποίους μίλησα υποστηρίζουν αυτά που λες κ εσύ.
Εγώ τι να πιστέψω? Τι να κάνω? Να τα αφήσω να πεινάσουν? Δεν μπορώ!
Έχω να κάνω με τρελούς κ πως να τα βάλεις μαζί τους...η τρέλα είναι ανίκητη!

Αν έχεις καμιά ιδέα, καμιά συμβουλή, που αλλού να απευθυνθώ, για παράδειγμα, κάτι που θα με πληροφορήσει με βεβαιότητα για το τι ισχύει, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως !

Ευχαριστώ πολύ. Ραφαέλα Smile


Αυτό που έγραψε ο Chouzouris είναι μια σωστή απάντηση. Δεν υπάρχει απαγόρευση για το τάισμα των αδεσπότων. Το πρόβλημά σου είναι που αντιδρούν που τα ταίζεις στην πυλωτή. Και η ιστορία με την κυρία που καταδικάστηκε είναι αληθινή αλλά δεν σου είπε πως απαλλάχθηκε στο εφετείο.
Τελικά άν εχεις το κουράγιο προσπάθησε να επικοινωνήσεις με την ειδική εισαγγελέα για την προστασία των ζώων κα Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου που διορίσθηκε πριν μια εβδομάδα κι είναι υπεύθυνη για την τήρηση του νέου νόμου περί προστασίας των ζώων στο πλαίσιο εφαρμογής του νόμου 4039/2012. Η επιλογή της έγινε επειδή είναι φιλόζωος και γνώστης της πραγματικότητας. Αυτή θα σου λύσει κάθε απορία που έχεις για το πρόβλημα με το τάισμα των αδεσπότων σου.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Perikela Κυρ Απρ 01, 2012 12:12 am

Σας ευχαριστώ όλους για την χρησιμότατες πληροφορίες.
ΥΝL, δευτέρα θα επικοινωνήσω με την Κα Αγγελοπούλου.
Ευχαριστώ κ πάλι.

Perikela
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : Προς το παρόν κανένα..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αιμίλιο κ τον Αχχιλέα!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Απρ 01, 2012 3:01 am

Αυτή η κυρία είναι, η σχετική με τα αδέσποτα εισαγγελέας, για όλη την Ελλάδα;
Ή μόνο για θέματα της πρωτεύουσας;
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από ROZALIA78 Κυρ Απρ 01, 2012 7:59 am

Να σου πω μπράβο που ταΐζεις τα καημένα τα γατάκια, και αν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα γιατί δεν δοκιμάζεις να τους δίνεις το φαγάκι σε κάποιο άλλο σημείο εκτός πυλωτής? Και εγώ ταΐζω αδέσποτα τα οποία είναι σε διαφορετικό δρόμο από αυτόν που μένω αλλά τα βρήκα εκεί και δεν ήθελα να τους αλλάξω συνήθεια και έτσι τους αφήνω τις κροκέτες κάτω από ένα κάδο σκουπιδιών δεν είναι και το καλύτερο το ξέρω αλλά είδα και άλλους που τους έβαζαν φαγητό εκεί, δοκίμασε μήπως βρεις ένα σημείο που θα βολέψει και τα γατόνια θα σε ακολουθήσουν θα δεις...
ROZALIA78
ROZALIA78
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : Τη Ροζαλία και τον Ορφέα , και ένα doggy τον Τόμμυ!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοκαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αιμιλιώνης, Pupa, Shaggy!!!
Motto : Η ζωή είναι μία
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από YNL Κυρ Απρ 01, 2012 9:33 am

Κάθε πόλη έχει την /τον εισαγγελέα της. Για την Αττική είναι η κυρία Αγγελοπούλου. Για τις άλλες πόλεις δεν νομίζω να έχουν διορισθεί ακόμα αφού η της Αττικής ανέλαβε πριν από μια εβδομάδα κι απ ότι διάβασα δεν προλαβαίνει να δέχεται εκπροσώπους των φιλοζωικών.
Για το φαί κάτω από τους κάδους των απορριμμάτων το έχω δει κι εγώ στη γειτονιά μου. Είναι κι αυτή μια λύσης
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Perikela Κυρ Απρ 01, 2012 9:47 pm

Καλημέρα Rozalia! Το έχω εξετάσει ως λύση, αλλά επειδή θα πρέπει τα γατάκια να διασχίζουν, 2 κ 3 φορές τη μέρα, τον κεντρικό δρόμο, μιας κ το μόνο κατάλληλο μέρος για να τα ταϊζω είναι το απέναντι οικόπεδο, δεν το προέκρινα σα λύση.
Άσε που το εν λόγω οικόπεδο, έχει γίνει τελευταία στέκι σκύλων.

Perikela
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : Προς το παρόν κανένα..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αιμίλιο κ τον Αχχιλέα!!!!!!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από padelis Παρ Ιουλ 13, 2012 4:37 pm

Perikela έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για την χρησιμότατες πληροφορίες.
ΥΝL, δευτέρα θα επικοινωνήσω με την Κα Αγγελοπούλου.
Ευχαριστώ κ πάλι.
Καλησπέρα Παιδιά.Μήπως γνωρίζει κανείς πώς θα μπορούσα να έρθω σε επαφή με την κυρία Αγγελοπούλου,γιατί έχω και εγώ θέματα από τη γειτονιά επειδή ταϊζω τις αδεσποτούλες γατούλες?

padelis
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : Δύο γατούνια:Τσέχωφ,Λάμψη
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας...
Motto : Cats are miracles with paws..
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/07/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από niki Παρ Ιουλ 13, 2012 7:14 pm

Μπράβο! oksmily3 Πολύ ενδιαφέρον θέμα για όλους εμάς που ταίζουμε αδέσποτα. Smile

Σας παραθέτω την απάντηση του Υγειονομικού της Καβάλας, σε σχετική ερώτηση του φιλοζωικού σωματείου "Αίσωπος", αν είναι παράνομη η σίτιση των αδέσποτων. Suspect
Από το adespoto.gr
niki
niki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοδιακοπές όλες τις εποχές του χρόνου
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Βρούκο οπωσδήποτε!
Motto : Ο θεός έπλασε την γάτα για να δώσει στον άνθρωπο την απόλαυση ότι χαιδεύει την τίγρη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/01/2008
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:02 am

To βρισκω γελοιο να γινονται καταγγελιες για σιτιση αδεσποτων που επικαλουνται υγειονομικους λογους. Δηλαδη τα ατομα αυτα ειναι ενταξει με τις σκισμενες σακουλες σκουπιδιων ή τις στιβες με τα σκουπιδια γυρω απο καθε καδο; Παντα βρισκουν κατι να τους ενοχλει και την πληρωνουν τα αδεσποτα Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? 734572
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Kikiriki Σαβ Ιουλ 14, 2012 8:35 am

Άστα.... Δες και το θέμα "βοήθεια υγειονομικό"....
Είχα βγάλει 2 μπολάκια με νερό σ' ένα πεζουλάκι του σχολείου απέναντι από το σπίτι μου και κάποιος ( υποπτεύομαι και τους οδοκαθαριστές) τα πήρε.
Εν τω μεταξύ το πεζοδρόμιο είναι φουλ στα πλαστικά μπυκαλάκια, χαρτάκια, κακά σκύλων, τσίχλες... αλλά όλα αυτά δεν μας νοιάζουν... Τα μπολάκια με το νερό είναι το πρόβλημα....
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 14, 2012 10:08 am

Ξερεις, αυτοι που διαμαρτυρονται για την σιτιση αδεσποτων ειναι συνηθως ατομα που δεν δισταζουν να ριξουν κατω το περιτυλιγμα της σοκολατας που μολις εφαγαν. Η χωρα βρωμαει ολοκληρη. Οπου και να πας βλεπεις σκουπιδια και μπαζα. Ολες αυτες οι καταγγελιες γινονται απο κακία ή χαμηλο μορφωτικο επιπεδο. Ειτε μισουν τις γατες και τα ζωα γενικοτερα, ειτε νομιζουν οτι μια γατα θα τους κολλησει καποια θανατηφορα ασθενεια. Δεν μπορω να εξηγησω αλλιως την συμπεριφορα τους. Φανταζομαι οτι αν τους πει καποιος οτι οι κουτσουλιες απο τα περιστερια μπορουν να μεταδωσουν επικινδυνες ασθενειες (υποθετικα μιλαω, μη φρικαρεις Πουπσυ Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? 986261 ), θα αρχισουν να ριχνουν φολες και στα περιστερια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από otz Σαβ Ιουλ 14, 2012 10:24 am

koneko έγραψε:Ξερεις, αυτοι που διαμαρτυρονται για την σιτιση αδεσποτων ειναι συνηθως ατομα που δεν δισταζουν να ριξουν κατω το περιτυλιγμα της σοκολατας που μολις εφαγαν. Η χωρα βρωμαει ολοκληρη. Οπου και να πας βλεπεις σκουπιδια και μπαζα. Ολες αυτες οι καταγγελιες γινονται απο κακία ή χαμηλο μορφωτικο επιπεδο. Ειτε μισουν τις γατες και τα ζωα γενικοτερα, ειτε νομιζουν οτι μια γατα θα τους κολλησει καποια θανατηφορα ασθενεια. Δεν μπορω να εξηγησω αλλιως την συμπεριφορα τους. Φανταζομαι οτι αν τους πει καποιος οτι οι κουτσουλιες απο τα περιστερια μπορουν να μεταδωσουν επικινδυνες ασθενειες (υποθετικα μιλαω, μη φρικαρεις Πουπσυ Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? 986261 ), θα αρχισουν να ριχνουν φολες και στα περιστερια.

Συμφωνώ σε όλα. Ειδικά για το θέμα "κακία". Τι τον πειράζει τον άλλον αν έχουν τα κακόμοιρα ένα μπολ να πίνουν νερό. Αν πετάω φαγητά από το μπαλκόνι και μένουν κάτω λάδια και σκουπίδια, έχουν κάθε δικαίωμα οι άλλοι να μου πουν να τα μαζέψω ή να ταΐζω μόνο με ξηρά τροφή. Αλλά εκεί το θέμα θα έπρεπε να το έχουν μ' εμένα κι όχι με το ζωάκι που πεινάει. Θα σας γράψω δύο περιπτώσεις, πολύ διαφορετικές μεταξύ τους:
1. Πριν χρόνια, ο παππούς μου στο χωριό είχε σκυλάκια. Ήταν φροντισμένα και φιλικά (οπότε δεν πολυ-γάβγιζαν) και έμεναν στην περιφραγμένη αυλή του (οπότε δεν μπορούσαν να βγουν έξω και να δαγκώσουν κάποιον ή να τον τρομάξουν). Ε, πάνω από χρόνο δεν έφταναν. Τους έριχναν κάποιοι φόλες μέσα στην αυλή. Αυτό το αναφέρω ως παράδειγμα κακίας. Βέβαια, είχαμε πάθει τέτοιο ψυχολογικό οικογενειακώς, που για πολλά χρόνια λέγαμε ότι δεν θα έχουμε ποτέ ξανά κατοικίδιο.
2. Στη γειτονιά που μένουν οι γονείς μου στη Θεσσαλονίκη, υπάρχουν κάτι γατούλες. Πολλοί γείτονες τις ταΐζουν. Κάποιοι από αυτούς πετάνε κανονικά φαγητά (μέχρι και λαδερά) από το μπαλκόνι. Δεν κατεβαίνουν ποτέ να μαζέψουν τα υπολείμματα. Οι υπόλοιποι γείτονες διαμαρτύρονται, όχι γιατί ταΐζονται οι γάτες, αλλά γιατί κάποιοι είναι αναίσθητοι και λερώνουν τον ακάλυπτο. Δεν πήγε φυσικά κανείς να σκοτώσει ή να διώξει τις γατούλες, απλώς λένε ότι, όποιος θέλει να τις ταΐζει, ας δίνει τροφή που δεν λερώνει ή ας κατεβαίνει κάτω να τους βάλει φαγητό και μετά να καθαρίσει. Αυτό το αναφέρω ως παράδειγμα δικαιολογημένης αντίδρασης.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 14, 2012 10:46 am

Συμφωνω απολυτα. Δυστυχως θα συμφωνησω και με την αποψη οτι οποιος αποφασιζει να ταιζει αδεσποτα, θα πρεπει να καθαριζει το μερος ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Οφειλουμε να ειμαστε υπευθυνα ατομα ωστε να μη δινουμε δικαιωματα να μας κατηγορουν.

Οι δικοι μου γειτονες (2 αδερφια που εμεναν σε διοροφο κτιριο με τις οικογενειες τους) εριχναν φολες και μου ειχαν σκοτωσει πολλα γατια. Ξερετε γιατι τα σκοτωναν; Ο ενας επειδη δεν ηθελε να ανεβαινουν στο αυτοκινητο του και να αραζουν εκει (απλα ανεβαιναν για να κοιμηθουν, δεν εκαναν γρατζουνιες, ουτε το λερωναν!) και ο αλλος επειδη εκαναν την αναγκη τους στον κηπο του (ο οποιος ηταν γεματος αγριοχορτα και ραδικια) και επειδη ειχε ενα μουλαρι παλαιοτερα και ελεγε οτι πανε οι γατες και κοιμουνται στο χορτο και το μουλαρι δεν τρωει ή δεν ξερω και εγω τι αλλο προβλημα εχει. Οταν εχεις να κανεις με τετοιους ανθρωπους, μη περιμενεις να βγαλεις ακρη, απλα ελπιζεις οτι θα τους επιστραφει το "καλο" τους καρμα. Το παραδοξο με τον ενα απο αυτους (αυτος που παραπονιοταν για την αυλη) ειναι οτι εκανε στροφη 180 μοιρων και οχι μονο αλλαξε γνωμη για τις γατες αλλα εχει και μια στο σπιτι του! Δεν πιστευα στα ματια μου οταν ειδα την γατουλα να κοιμαται στο παραθυρο του (απο την μεσα πλευρα). Εκει που λες οτι δεν αλλαζει ο ανθρωπος συναντας τετοιες ευχαριστες εκπληξεις. Μακαρι να ηταν πιο συχνες...
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από eperakis Τετ Μαρ 07, 2018 10:42 am

Kαλημέρα. Επειδή δεν βρίσκω κάτι σαφές και το θέμα εδώ είναι παλιό:

Ο νόμος 4235/2014 άρθρο 46 αναφέρει: 'Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής'.

Ταίζαμε στην πυλωτή αρχικά 4 γάτες και τώρα εμφανίζονται καμμιά φορά και πάνω από 10. Αυτό έχει ενοχλήσει κάποιους ένοικους. Απαίτησαν να τα ταίζουμε στο πεζοδρόμιο. Μόνο που εκεί είναι είσοδος γκαράζ και επιπλέον βλέποντας την τροφή θα πετάγονται από τον απέναντι δρόμο.

Η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος εάν κάπου λέει ότι απαγορεύεται το τάισμα στην πυλωτή ή αν λέει κάπου ότι επιτρέπεται το τάισμα στην πυλωτή ή αν υπάρχει νομικό προηγούμενο.

Εννοείται ότι τους βάζουμε μόνο ξηρά τροφή και πάντα νεράκι.

Δεν με απασχολούν προς το παρών άλλα θέματα (σχέσεις με ενοίκους, αν είναι καλόψυχοι ή όχι κτλ), απλά θέλω να ξέρω για να δώ πως θα κινηθώ γενικότερα.

Ευχαριστώ για όποιον γνωρίζει και μου απαντήσει.
eperakis
eperakis
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2 σπίτι και 12 αδέσποτα
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μαρ 07, 2018 5:06 pm

Η πληρέστερη απάντηση νομίζω δόθηκε από το Chouzouri.
Έχω κι εγώ τα ίδια θέματα δυστυχώς.

Παλιότερα όταν πήγαν να πουν κάτι, πήρε θέση ο πατέρας μου κι έγινε κακός χαμός, οπότε περιορίστηκαν σε πιο παθητικά επιθετικές συμπεριφορές, του τύπου πετάμε τα μπωλάκια.
Ισχύουν όλα όσα έχουν γραφεί, εχώ δει άτομο να πιάνει με χαρτί το μπωλ του νερού να το αδειάζει και να το πετά μέσα σε χόρτα και να πετάει το χαρτί ακριβώς εκεί που βρισκόταν... box

Το θέμα είναι πως με σχετική νομοθεσία ή χωρίς πρέπει να επιλέγουμε όσοι ταϊζουμε να τραβάμε όσο λιγότερο γίνεται την προσοχή κακοπροαίρετων γειτόνων, ότι κι αν σημαίνει αυτό.
Δυστυχώς σε μια πυλωτή αντιδράσεις συνήθως υπάρχουν και το κακό πάντα μπορεί να γίνει.
Να είσαι ενήμερη για το νόμο, ώστε να μπορείς να απαντήσεις, αλλά από εκεί και πέρα προσπάθησε σταδιακά να αλλάξεις σημείο ταϊσματος.
Εγώ ξεκίνησα από το πεζοδρόμιο κάτω από την πολυκατοικία, πήγα απέναντι και τελικά μετακόμισα μέσα στα χωράφια. Την έκανα σταδιακά την αλλαγή και τα μοίρασα σε 3 σημεία, ώστε να τρώνε σε μικρότερες ομάδες.
Όταν δε βλέπω να περνάει κάποιος, κάθομαι και τα χαϊδεύω προς αποφυγή βλακωδών σχολίων και αντιδράσεων.

Επίσης ναι, ο νόμος λέει για ξηρά τροφή, αλλά αν πω πως δεν δίνω και κονσέρβα θα είναι ψέμα. Απλά βάζω τόση ώστε να φαγωθεί εκείνη την ώρα, να μη μείνει, έχω μαζί μου πιατάκια τα οποία μαζεύω και σκουπάκι για να καθαρίζω.
Έχω μαζέψει ουκ ολίγες φορές, αποφάγια που αφήνουν άλλοι, οπότε πέρα από το νόμο στο πλάισιο της λογικής, τηρώ ευλαβικά κανόνες υγιεινής, ώστε να καθίσταται ακόμη πιο εξωφρενικό και παράλογο το οποιοδήποτε σχόλιο.
Για καλό των ζώων τελικά, προτείνω να βρεις σταδιακά εναλλακτική θέση ταϊσματος, γιατί δυστυχώς κανένας νόμος δεν θα τα προστατέψει.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από eperakis Τετ Μαρ 07, 2018 6:50 pm

Δεν διαφωνώ με κάτι, προφανώς άλλος θέλει ευγενικά, άλλος αλλιώς. Εναν που είδα ότι τα έδιωχνε με λάστιχο τον χειρίστηκα με τρόπο που σταμάτησε.
Δεν κρίνω ότι υπαρχει κίνδυνος για φόλα.
Αλλά αν δεν ξέρω και τι λέει ο Νόμος δεν ξέρω και πως θα το χειριστώ πιο στρατηγικά. π.χ. αν επιτρέπεται απλά θα διαπραγματευτώ ένα πιο ουδέτερο σημείο πίσω. Αν δεν επιτρεπεται θα βγάλω τον σκασμό και ισως και να μην τα ταιζω.

Και από ότι καταλαβαίνω κανείς δεν είναι σίγουρος τι λέει ο Νόμος.

Στέλλα επέτρεψε μου ένα σχόλιο: αυτό που λές με το χαίδεμα. Δηλαδή δεν κατάλαβα, πρέπει εσύ ή ο καθένας να απολογείται επειδή είναι φιλόζωος?

Κάθε περίπτωση προφανώς είναι διαφορετική και πολύ σωστά η ασφάλεια των γατιών είναι η προτεραιότητα, απλά ίσως και όλοι εμείς όταν συνεχως υποχωρούμε δημιουργούμε την εικόνα των 'γραφικών φιλόζωων που είχαν άδικο'.

eperakis
eperakis
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2 σπίτι και 12 αδέσποτα
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μαρ 07, 2018 7:23 pm

Εγώ προσπαθώ να είμαι διακριτική και για άλλους λόγους.
Ταϊζω πάντα βράδυ,1,2 η ώρα και κυκλοφορεί ανισόρροπος κόσμος εκεί έξω, δεν έχει και ιδιαίτερη κίνηση στη γειτονιά, οπότε το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν μια διαφωνία εκείνες τις ώρες..οπότε έχω πολύ περισσότερο το νου μου.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, εγώ για καλό των ζώων υιοθέτησα πολύ διακριτική στάση, ζόρίζομαι να την εφαρμόζω πάντα η αλήθεια είναι, αλλά μέχρι στιγμής κατέληξα ότι κατ'αυτό τον τρόπο είναι τα ζώα πιο ασφαλή.
Αποφεύγω να τραβώ την προσοχή, γιατί αν μου πουν το οτιδήποτε, στον παραλογισμό θα απαντήσω ανάλογα και νομίζω πως εκεί ξεκινούν τα πραγματικά προβλήματα.
"Α, έχεις το νόμο με το μέρος σου, θα δεις τι θα τα κάνω.."
Στις περισσότερες περιπτώσεις, εμείς που φροντίζουμε, δεν θα μάθουμε ποτέ ποιος έκανε τη φρικαλεότητα..οπότε χαμηλό προφίλ, για το καλό τους.
Πόσα τέτοια περιστατικά έχουμε ακούσει;

Ένας ακόμη λόγος είναι το γεγονός ότι ταϊζω και κονσέρβα. Μπορεί όλοι οι φιλόζωοι να λέμε "σιγά και τι έγινε" εφόσον διατηρώ τους χώρους καθαρούς, αλλά από την άλλη όταν επικαλείσαι το νόμο, πρέπει εσύ πρώτα από όλα να είσαι απόλυτα τυπικός κατά το γράμμα του.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από belezza Τετ Μαρ 07, 2018 10:39 pm

Χωρις να θυμαμαι τον αρ.φεκ , με ακριβεια ξερω οτι ο νομος πλεον επιτρεπει το ταισμα σε εξωτερικους χωρους αλλα μονο ξηρα τροφη. Αυτο φανταζομαι για την αποφυγη αλλοιωσης της τροφης αλλα και της ενδεχομενης φολας που στην υγρη τροφη αναμειγνυεται πιο ευκολα.
Τωρα ως προς την αντιμετωπιση ,επειδη ολοι εχουμε θεματα , εγω και οσοι γειτονες τα φροντιζουμε (τα εξωτερικα) εχουμε διαδοσει οτι ειναι τσιπαρισμενα οποτε οποιος τα ακουμπισει θα αφησει ιχνη ( αχαχα! δεν ξερω κατα ποσο πειθει η αληθοφανεια αυτου αλλα προς το παρον με αυτο πορευομαστε) Απο την αλλη την ωρα που ταιζω δεν κρυβομαι, ωστε να βλεπουν οτι αν συμβει κατι υπαρχει σε προσωπικο επιπεδο αυτος που ενδιαφερεται γι αυτα , Χωρις να ειμαι επιθετικη ,αρνουμαι να γινω παθητικη
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από eperakis Πεμ Μαρ 08, 2018 11:55 am

Χα χα πολύ μου αρέσει αυτό με το chip.
Προφανώς κάθε συνθήκη είναι διαφορετική αναλόγως με τους γείτονες.

Λεει γενικά επιτρέπεται το τάισμα απλά δεν έχω βρεί αν περιγράφει και τους χώρους που επιτρέπεται.

Αν κάποιος ξέρει έστω αν η απόφαση της Συνέλευσης της πολυκατοικίας έχει κάποια ισχύ θα ήταν καλό να το ξέραμε.
eperakis
eperakis
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2 σπίτι και 12 αδέσποτα
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 08, 2018 2:39 pm

Εγω απο οτι θυμαμαι κατα καιρούς και απο οτι αντιλαμβάνομαι , φυσικα και επιτρέπεται το ταϊσμα των αδέσποτων και ειναι και υποχρεωση των δήμων απο οσο ξέρω , σποκλειεται ομως να υπάρχει κατι συγκεκριμένο που να καλύπτει τοσες διαφορετικες περιπτώσεις στην ζουγλα που ζουμε. Δεν ειμαστε στο αμερικα με τις μονοκατοικιες ειμαστε στο ελλάντα ο ένας πανω στον αλλον μεσα στην πολη. Οποιος νομος και να υπάρχιε ομως οπως προειπαν τα κοριτσια δεν μπορει να εγγυηθει την ασφάλεια των ζωντανών. Εδω τα σκοτώνουν τα σέρνουν τα κακομεταχειριζονται και δεν βγάζεις ακρη παρολη την νομοθεσια. Συνεπώς να ταϊζεις προσπαθεις να μην προκαλεις, προσεχεις το που και το πως,  επικαλεισαι οτι ο νομος επιτρέπει το ταϊσμα αλλα επικαλεισαι και το οτι ο νομος προστατεύει τα ζώα απο κακοποιηση και υπάρχουν τσουχτερά προστιμα. Προσπαθησε να βρειτε μια λύση ωστε να μην υπάρχουν ανθρωποι που ενοχλουνται. Τώρα μπορει να ενοχλουνται πχ αν πολλά γατια πχ λερώνουν με ακαθαρσιες πχ ενα κηπο συνεχως ή μυριζουν ουρα , αλλα μπορει να ενοχλούντα και απλα επειδη υπάρχουν. tafos
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μαρ 08, 2018 8:31 pm

Ναι αυτό με το μικροτσιπ κι εμένα μ'αρεσε πολύ! oksmily3
Εγώ πάλι κάνω επίκληση στην προ δεκαετίας επιδρομή ποντικών στη γειτονιά. Στις αυλές των ισογείων έβαζαν όλοι φάκες, γιατί έμπαιναν στα σπίτια τους..τώρα το ξέχασαν αυτό.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από eperakis Πεμ Μαρ 08, 2018 9:07 pm

Το κακό είναι ότι πάντα θα ενοχλέιτε κάποιος που ενοχλείται.
Αν τα ταίζω στο πεζοδρόμιο εκτός του ότι είναι επικίνδυνο θα μαζετούν και άλλα και θα 'υποδέχονται' τους ενοίκους στην είσοδο με αποτελέσμα μετά η οδηγία να είναι μην τα ταίζεις καθόλου.

Εμένα η λογική μου είναι ότι μιλάω όπως μου μιλάνε. Στην κυρία που μίλησε ευγενικά θα της μιλήσω ευγενικά εξηγώντας τι ενδεχομένως να γίνει και προτείνοντας κάοια πράγματα.

Σε κάποιον που παλαιότερα έβριζε και απειλούσε του ξεκαθάρισα ότι δεν έχω κανένα θέμα αν γίνει κάτι να του φέρω την αστυνομία.

Και πιο μακριά επίσης δεν έχω κανένα θέμα να το πάω αν φτάσει μέχρι εκεί.
eperakis
eperakis
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2 σπίτι και 12 αδέσποτα
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μαρ 08, 2018 9:08 pm

Stella M. έγραψε:Ναι αυτό με το μικροτσιπ κι εμένα μ'αρεσε πολύ! oksmily3
Εγώ πάλι κάνω επίκληση στην προ δεκαετίας επιδρομή ποντικών στη γειτονιά. Στις αυλές των ισογείων έβαζαν όλοι φάκες, γιατί έμπαιναν στα σπίτια τους..τώρα το ξέχασαν αυτό.
αυτο με το chip ξεκινησε απο μενα και την Ελινα διπλα ,κανοντας πλακα οταν ανακοινωθηκε απο την κυβερνηση οτι οποιος αγοραζει ρατσατο κατοικιδιο θα φορολογειται ,ενω οποιος υιοθετει αδεσποτακι θα παιρνει επιδομα αρκει να το τσιπαρει. εγω δηλωσα τριτεκνη (Νιαουρελος, Λευκοθεα,Baccarat) αρα διπλο επιδομα .!! Veryhappy Veryhappy Μετα το διαδοσαμε για τους γνωστους λογους. Παντως το σκεφτομαι για τον baccarat τουλαχιστον Laughing Laughing Laughing Laughing
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μαρ 08, 2018 9:10 pm

eperakis έγραψε:Το κακό είναι ότι πάντα θα ενοχλέιτε κάποιος που ενοχλείται.
Αν τα ταίζω στο πεζοδρόμιο εκτός του ότι είναι επικίνδυνο θα μαζετούν και άλλα και θα 'υποδέχονται' τους ενοίκους στην είσοδο με αποτελέσμα μετά η οδηγία να είναι μην τα ταίζεις καθόλου.

Εμένα η λογική μου είναι ότι μιλάω όπως μου μιλάνε. Στην κυρία που μίλησε ευγενικά θα της μιλήσω ευγενικά εξηγώντας τι ενδεχομένως να γίνει και προτείνοντας κάοια πράγματα.

Σε κάποιον που παλαιότερα έβριζε και απειλούσε του ξεκαθάρισα ότι δεν έχω κανένα θέμα αν γίνει κάτι να του φέρω την αστυνομία.

Και πιο μακριά επίσης δεν έχω κανένα θέμα να το πάω αν φτάσει μέχρι εκεί.
τωρα μπορεις ανετα ,διοτι ο νομος εχει ισχυροποιηθει.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μαρ 08, 2018 10:01 pm

Πάντα απαντάμε ανάλογα με το πως θα μας μιλήσουν, ισχύει κι σε ένα κακό ενδεχόμενο κι εγώ θα το τραβούσα όσο δεν πάει. Αλλά καλό είναι τον ανισόρροπο να τον αποφεύγουμε νομίζω, να μη δόσουμε καν πάτημα να πει κάτι. Όπως ήδη είπαμε οι συνθήκες είναι πολύ διαφορετικές σε κάθε γειτονιά.
Τη διπλανή μας για παράδειγμα σε τέτοια θέματα, εγώ τη φοβάμαι, πολύ!

Ώστε έτσι belezza η ιστορία με το τσιπάρισμα;! Δεν το ήξερα!
Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 09, 2018 3:03 pm

eperakis έγραψε:Το κακό είναι ότι πάντα θα ενοχλέιτε κάποιος που ενοχλείται.
Αν τα ταίζω στο πεζοδρόμιο εκτός του ότι είναι επικίνδυνο θα μαζετούν και άλλα και θα 'υποδέχονται' τους ενοίκους στην είσοδο με αποτελέσμα μετά η οδηγία να είναι μην τα ταίζεις καθόλου.

Εμένα η λογική μου είναι ότι μιλάω όπως μου μιλάνε. Στην κυρία που μίλησε ευγενικά θα της μιλήσω ευγενικά εξηγώντας τι ενδεχομένως να γίνει και προτείνοντας κάοια πράγματα.

Σε κάποιον που παλαιότερα έβριζε και απειλούσε του ξεκαθάρισα ότι δεν έχω κανένα θέμα αν γίνει κάτι να του φέρω την αστυνομία.

Και πιο μακριά επίσης δεν έχω κανένα θέμα να το πάω αν φτάσει μέχρι εκεί.

Καλα κανεις και του ειπες οτι θα του φέρεις την αστυνομια εφοσον απειλει, εδω επικαλεισαι λοιπον τον νομο και με αυτον τον φοβο ευελπιστούμε ολοι (και εγω το ιδιο θα κανα δηλαδή) οτι δεν θα γινει και ο ρασύδειλος μαγκας θα μαζευτει .
Παμε ενα βήμα παραπέρα.  Αν γινει ομως κατι και πες οτι έρχεται η αστυνομια μετα πως αποδυκνειεται πως και τι ?  Αν δεν υπάρχουν μαρτυρες πως θα κατηγορηθει καποιος; ο οποιος καποιος μπορει να μουλαρώσει μετα και να σου φέρει την αστυνομια για κάτι αλλο πιθανοτατα ψευδες. Καπως ετσι μπορει να εξελιχθει μια κατάσταση για οποιοδήποτε θεμα και δεν ειναι οτι δεν γινεται  και εξαρτάται μετα ποσο θρασύς ακομα και αλητης ειναι καποιος .  Και κει μπορει να την πληρωσουν και τα ζώα. Δεν προσπαθώ να πω οτι δεν πρεπει να επικαλουμαστε τον νομο, απλα λεω τι κανεις σε τραβηγμενες περιπτώσεις για να προστατέψεις τα ζωα.

Σπόιλερ:
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από ΓΑΤΟΜΠΑΜΠΑΣ Τετ Μάης 30, 2018 12:44 pm

Η σιτιση των αδέσποτων ζώων ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ βαση του νόμου 4039/12
και της εγκυκλιου του αρειου πάγου 1/13/1631/8.4.
Οπως,πολυ σωστα ,ανεφεραν οι προλαλήσαντες πρεπει να ειμαστε διακριτικοι αλλα οχι παθητικοι και φοβισμενοι, φροντίζοντας τις αγάπες μας, χωρις δυνατες συγκρούσεις, για το καλό τους.Προσωπικα εχω 35 γατουλες και 4 σκυλια ,που εχω μεγαλωσει κυριολεκτικα με μπιμπερό και τα αγαπαω οσο και την κόρη μου.Ειναι ολα τους στειρωμενα ,με τις αμπουλιτσες τους,χαπια για σκουληκια κλπ. Προσοχη στους ανεγκεφαλους "ανθρωπους " .


ΓΑΤΟΜΠΑΜΠΑΣ
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 35 γατες + 4 σκύλοi
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη-καλοκαίρι
Motto : γνωρισα τους ανθρωπους και αγαπησα τα ζωα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2014
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Smilie11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Empty Απ: Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών?

Δημοσίευση από belezza Τετ Μάης 30, 2018 7:54 pm

oksmily3
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Παράνομη ή νόμιμη η σίτιση στις πιλοτές των πολυκατοικιών? Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης