gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

+29
houlieta
nikos_x
Pascalicious
mpoulaalekoula
Mary-Fish
vaso
Gogo Valentinou
YNL
loulou
otz
koneko
Δ²
f.m123
Dreamer
Debbie4ever
Naerdiel
ralou
alexandrakicat
γατογατούλα
OlgaGreece
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Πούπσυ
δροσω
flokatoula
Maskotaki
Anatoli
Φωτεινή
aporw
Sisy
33 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Πεμ Ιουν 07, 2012 12:36 am

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται αδιανόητο κάποιος να μη συμπεριλαμβάνει εβδομαδιαίως στην διατροφή της γάτας του, κάποια γεύματα υγρής τροφής. Και με εκνευρίζει όταν τόσο αυστηρά το προτίνουν (και σε μένα) κάποιοι κτηνίατροι..
Η γάτα χρειάζεται νερό και αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να της το προσφέρουμε..Με την ξηρά, δε λαμβάνει καθόλου υγρά..
Εγώ πάντως, σχεδόν καθημερινά, τους δίνω ένα "γεύμα" που δεν είναι τίποτα άλλο από ένα κουταλάκι κονσέρβας αραιωμένο με πολύ νερό! Σα σούπα!
Μιλάμε το καταβροχθίζουν..
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 12:40 am

Γωγώ, μήπως μιλάει για τις ουσίες BHA και BHT (έτσι δε λέγονται, ή κάνω λάθοςblinking οι οποίες έχουν απαγορευτεί στις ανθρώπινες τροφές και όμως, ακόμα χρησιμοποιούνται ελεύθερα στις τροφές ζώων; Προσωπικά προτιμώ η τροφή που παίρνω να είναι human grade, άρα και ασφαλής για ανθρώπινη κατανάλωση.. Όχι ότι την τρώω ρε παιδί μου, αλλά σε περιόδους πείνας, να χουμε μια εναλλακτική... crazy
Και είμαι υπέρ της ποικιλίας, καλύτερα να τρώνε λίγο από όλα, παρά να τρώνε μόνο ξηρά. Και δεν πιστεύω η αλήθεια είναι ότι η ξηρά κάνει καλό στα δόντια, δεν έχω πειστεί και θα πάρω οδοντόβουρτσα, δεν το ρισκάρω!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Mary-Fish Πεμ Ιουν 07, 2012 12:41 am

Εμένα πάντως ο δικός μου πίνει αρκετό νερό. "Ο ανθρώπινος οργανισμός "στέλνει μήνυμα" όταν έχει ανάγκη από τροφή, νερό και αλάτι." Άρα υποθέτω το ίδιο γίνεται και με τα ζώα αν και δεν είμαι γιατρός.
Δε μου το επέβαλε αυστηρά. Εγώ ρώτησα τη γνώμη του γιατί κι εγώ προτιμώ να του δίνω μόνο ξηρά και το εφάρμοζα πριν μου το πει.
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 12:46 am

Mary-Fish έγραψε:Εμένα πάντως ο δικός μου πίνει αρκετό νερό. "Ο ανθρώπινος οργανισμός "στέλνει μήνυμα" όταν έχει ανάγκη από τροφή, νερό και αλάτι." Άρα υποθέτω το ίδιο γίνεται και με τα ζώα αν και δεν είμαι γιατρός.
Δε μου το επέβαλε αυστηρά. Εγώ ρώτησα τη γνώμη του γιατί κι εγώ προτιμώ να του δίνω μόνο ξηρά και το εφάρμοζα πριν μου το πει.
Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι διαφορετικός από της γάτας όμως.. Σκέψου ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο, ενώ η γάτα αποκλειστικά σαρκοφάγο.. Στη φύση τους οι γάτες παίρνουν το απαραίτητο νερό από το θήραμά τους, δεν έχουν μάθει να έχουν εύκαιρο νερό για να πηγαίνουν να πίνουν.. Το ότι αναγκάζονται να πίνουν τόσο νερό αποτελεί από μόνο του "παραβίαση της φυσικής ισορροπίας" κατά κάποιο τρόπο αν με πιάνετε.. Κονέκο, τα δικά σου πόσο νερό πίνουν τώρα που τρώνε ωμά; Και πες μας και πως σε λένε βρε παιδί μου, μου έρχεται κάπως να σε φωνάζω με το nikname και σε όλους τους υπόλοιπους να λέω "Μαρία, Δήμητρα" κλπ! geek
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Mary-Fish Πεμ Ιουν 07, 2012 12:50 am

Του δίνω κρέας ή κιμά κλπ που και που(2-3 φορές τη
βδομάδα). Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται υγρή τροφή αλλά το προτιμώ απο
κονσέρβα. Φλώρα στη φύση τους επίσης δεν έκαναν εμβόλια. Ο οργανισμός τους έχει αλλάξει, όπως και ο δικός μας, και έχουν χάσει τα "αντισώματα" που είχαν.

Σε έχω ικανή να αρχίσεις να κυνηγάς ποντίκια, να τους τα μαγειρεύεις και να τους τα δίνεις!!! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 690518
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Πεμ Ιουν 07, 2012 12:56 am

Mary-Fish έγραψε:Εμένα πάντως ο δικός μου πίνει αρκετό νερό. "Ο ανθρώπινος οργανισμός "στέλνει μήνυμα" όταν έχει ανάγκη από τροφή, νερό και αλάτι." Άρα υποθέτω το ίδιο γίνεται και με τα ζώα αν και δεν είμαι γιατρός.
Δε μου το επέβαλε αυστηρά. Εγώ ρώτησα τη γνώμη του γιατί κι εγώ προτιμώ να του δίνω μόνο ξηρά και το εφάρμοζα πριν μου το πει.

Η γάτα όμως είναι ένα σαρκοβόρο ζώο και καμία σχέση δεν έχει με τον ανθρώπινο οργανισμό!
Από όσο έχω διαβάσει, στο περιβάλλον μια γάτα μπορεί να ζήσει (τουλάχιστον για κάποιες μέρες) χωρίς καθόλου νερό, μόνο από το θήραμα.

Δεν είπα ότι στο επέβαλε κανείς αυστηρά..
Είπα ότι το προτίνουν αυστηρά!
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 1:01 am

Mary-Fish έγραψε:Του δίνω κρέας ή κιμά κλπ που και που(2-3 φορές τη
βδομάδα). Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται υγρή τροφή αλλά το προτιμώ απο
κονσέρβα. Φλώρα στη φύση τους επίσης δεν έκαναν εμβόλια. Ο οργανισμός τους έχει αλλάξει, όπως και ο δικός μας, και έχουν χάσει τα "αντισώματα" που είχαν.

Σε έχω ικανή να αρχίσεις να κυνηγάς ποντίκια, να τους τα μαγειρεύεις και να τους τα δίνεις!!! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 690518
Εμβόλια τους κάνουμε γιατί είναι επιρρεπής σε αρρώστιες που δημιουργούνται από τις τροφές που τους δίνουμε εμείς, και επειδή τα έχουμε μέσα στο σπίτι και φοβόμαστε εμείς! Τα ζώα στη φύση μπορεί κι αυτά να πάσχουν από τις ασθένειες για τις οποίες εμείς τα εμβολιάζουμε! Τα αντισώματα που είχαν δεν τα έχουν χάσει μωρέ, και η τοξικότητα στο στομάχι τους βρίσκεται στα ίδια επίπεδα!
Βάζε και λίγο νεράκι ή ζωμό από το μαγειρεμένο κρέας για να γίνει "υγρό", είναι πολύ καλό που τους δίνεις και μαγειρεμένο, τουλάχιστον ξέρεις τι κρέας δίνεις! Smile
Αν είναι να φτάσω σε σημείο να τους δίνω ποντίκια θα τα βγάζω με το σαμαράκι στις γειτονιές να τα πιάνουν μόνα τους Razz Εμ τι, όλα εγώ θα τα κάνω πιά;! angry2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Mary-Fish Πεμ Ιουν 07, 2012 1:02 am

mpoulaalekoula έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:Εμένα πάντως ο δικός μου πίνει αρκετό νερό. "Ο ανθρώπινος οργανισμός "στέλνει μήνυμα" όταν έχει ανάγκη από τροφή, νερό και αλάτι." Άρα υποθέτω το ίδιο γίνεται και με τα ζώα αν και δεν είμαι γιατρός.
Δε μου το επέβαλε αυστηρά. Εγώ ρώτησα τη γνώμη του γιατί κι εγώ προτιμώ να του δίνω μόνο ξηρά και το εφάρμοζα πριν μου το πει.

Η γάτα όμως είναι ένα σαρκοβόρο ζώο και καμία σχέση δεν έχει με τον ανθρώπινο οργανισμό!
Από όσο έχω διαβάσει, στο περιβάλλον μια γάτα μπορεί να ζήσει (τουλάχιστον για κάποιες μέρες) χωρίς καθόλου νερό, μόνο από το θήραμα.

Δεν είπα ότι στο επέβαλε κανείς αυστηρά..
Είπα ότι το προτίνουν αυστηρά!
Όπως και ο άνθρωπος! Οκ διάβασα λάθος! Συγνώμη! Αλλά και πάλι προτιμώ να του δίνω πχ αλεσμένο κρέας με νερό παρά κονσέρβα. Απλά ο κτηνίατρος αφού συμφώνισε να μην του δίνω κονσέρβα αφού ούτε οι δικές του τρώνε και είναι μια χαρά θα το συνεχίσω.. Όπως είπα ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη..
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 1:09 am

Εντάξει, είναι στην προτίμηση του καθενός, και το μαγειρεμένο με την απαραίτητη υγρασία κάνει μια χαρά τη δουλειά του..
Όμως ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει γενικά χωρίς καθόλου νερό για μερικές μέρες. Η γάτα ΔΕ μπορεί να επιβιώσει καθόλου αν δεν πάρει τουλάχιστον κάποια υγρασία αυτές τις μέρες που ο άνθρωπος θα επιβίωνε. Θα το έλεγα πιο επιστημονικά, αλλά δε θυμάμαι που το διάβασα για να σας βάλω το σάιτ και να το πω όπως το γράφει Razz
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουν 07, 2012 1:14 am

Το θέμα είναι ότι κανείς μας δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος ποιο είναι το σωστό... Ολοι κάνουμε εκτιμήσεις και ελπίζουμε για το καλύτερο. Εγώ θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες ατόμων που είχαν γάτες που έζησαν καμιά εικοσαριά χρόνια και να μου πουν τι skatovroxi τις τάιζαν. Από άτομα πάντως με την ανάλογη εμπειρία σε σκύλο έχω ακούσει για ξηρά+μαγειρευτό. Τι να πει κανείς...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 1:37 am

dimitroula έγραψε:Το θέμα είναι ότι κανείς μας δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος ποιο είναι το σωστό... Ολοι κάνουμε εκτιμήσεις και ελπίζουμε για το καλύτερο. Εγώ θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες ατόμων που είχαν γάτες που έζησαν καμιά εικοσαριά χρόνια και να μου πουν τι skatovroxi τις τάιζαν. Από άτομα πάντως με την ανάλογη εμπειρία σε σκύλο έχω ακούσει για ξηρά+μαγειρευτό. Τι να πει κανείς...
Να σου πω εγώ με γάτα 15 ετών να φρίξεις; Αποφάγια και τα θηράματα της αυλής!
Και να σου πω και με σκύλο που έζησε πάλι πάνω από 15 χρόνια; Αποφάγια και ξηρά τροφή!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουν 07, 2012 1:41 am

f.m123 έγραψε:
dimitroula έγραψε:Το θέμα είναι ότι κανείς μας δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος ποιο είναι το σωστό... Ολοι κάνουμε εκτιμήσεις και ελπίζουμε για το καλύτερο. Εγώ θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες ατόμων που είχαν γάτες που έζησαν καμιά εικοσαριά χρόνια και να μου πουν τι skatovroxi τις τάιζαν. Από άτομα πάντως με την ανάλογη εμπειρία σε σκύλο έχω ακούσει για ξηρά+μαγειρευτό. Τι να πει κανείς...
Να σου πω εγώ με γάτα 15 ετών να φρίξεις; Αποφάγια και τα θηράματα της αυλής!
Και να σου πω και με σκύλο που έζησε πάλι πάνω από 15 χρόνια; Αποφάγια και ξηρά τροφή!

χαχαχ άρα με αποφάγια μια δεκαπενταετία την έχουν στο νερό! και τους τάιζα το καλύτερο κομμάτι από το κοτόπουλο και έμενα εγώ με τη φτερούγα χαχαχα
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 1:44 am

happy2
Και όταν λέμε αποφάγια, εννοούμε τα πάντα, πλήρη άγνοια για τοξικότητα κλπ, το παστίτσιο από το φούρνο στο μπωλ!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Ιουν 07, 2012 1:50 am

f.m123 έγραψε: happy2
Και όταν λέμε αποφάγια, εννοούμε τα πάντα, πλήρη άγνοια για τοξικότητα κλπ, το παστίτσιο από το φούρνο στο μπωλ!

Μη μου το θυμίζεις, είναι που δεν έχω ανοίξει θέμα για τη Δημητρούλα να δείτε τι έχει περάσει το καημένο. Στη γειτονιά οι "φιλόζωες" μου έφερναν μπαγιάτικα αποφάγια παστίτσιου από το ψυγείο τους για να τα δώσω στο γατάκι, από τη στιγμή που έμαθαν ότι θα το μαζέψω...!! Κι εγώ όλο έλεγα ότι τώρα έχει φάει πολλές κροκέτες και θα το κρατήσω να το δώσω αργότερα για να μην το αφήσω έξω και βρωμίσει (εννοείται ότι το πέταγα στα σκουπίδια) αλλά δεν μπορείς να φανταστείς σκηνικά..!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 07, 2012 1:55 am

f.m123 έγραψε:
Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι διαφορετικός από της γάτας όμως.. Σκέψου ότι ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο, ενώ η γάτα αποκλειστικά σαρκοφάγο.. Στη φύση τους οι γάτες παίρνουν το απαραίτητο νερό από το θήραμά τους, δεν έχουν μάθει να έχουν εύκαιρο νερό για να πηγαίνουν να πίνουν.. Το ότι αναγκάζονται να πίνουν τόσο νερό αποτελεί από μόνο του "παραβίαση της φυσικής ισορροπίας" κατά κάποιο τρόπο αν με πιάνετε.. Κονέκο, τα δικά σου πόσο νερό πίνουν τώρα που τρώνε ωμά; Και πες μας και πως σε λένε βρε παιδί μου, μου έρχεται κάπως να σε φωνάζω με το nikname και σε όλους τους υπόλοιπους να λέω "Μαρία, Δήμητρα" κλπ! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 300270

Ηρω με λενε Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 134150

σε γενικες γραμμες οι γατες δεν εχουν ισχυρη αισθηση της διψας. Δεν ειναι οπως τα σκυλια. Οτι νερο χρειαζονται το παιρνουν απο την τροφη τους και επισης τα νεφρα τους ειναι πολυ καλα στο να παραγουν συμπυκνωμενα ουρα (γι' αυτο και ειναι πιο ευαισθητα στην ουρολιθιαση). Μια γατα που τρωει πχ 240γρ κονσερβας την ημερα, παιρνει γυρω στα 190γρ (=190ml) νερο μονο απο την τροφη, και ισως πιει αλλα 20ml νερο. Δηλαδη σε μια μερα θα εχει προσλαβει πανω κατω 200ml νερου. Μια γατα ομως που τρεφεται με ξηρα τροφη, θα παρει μολις 6ml νερο απο την τροφη (αν τρωει 60γρ ξηρα την ημερα). Η γατα αυτη θα πρεπει να πιει αλλα 200ml νερο για να φτασει την γατα που τρεφεται με υγρη τροφη. Επιπλεον, ολο αυτο το νερο που θα παρει ξεχωριστα, μπορει να μην απορροφηθει οπως απορροφαται το νερο οταν το παιρνει απο την τροφη. Οι τροφες που εχουν πολλα φυτικα παραγωγα και κυριως ινες, τραβανε το νερο απο το εντερο και συνεπως αποβαλλουν περισσοτερο νερο απο οτι μια γατα που δεν εχει ινες στην διατροφη της.

Ο δικος μου δεν πινει σχεδον καθολου νερο. Πραγματικα δεν ξερω ποσο νερο πινει γιατι δεν εχω δει ποτε την σταθμη στο μπολ του να πεφτει. Καταλαβαινω οτι πινει νερο μονο οταν τον δω να πινει (σπανιο φαινομενο). Πιο πιθανο ειναι να εξατμιστει το νερο του παρα να το πιει Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 986261

Mary-Fish έγραψε:Του δίνω κρέας ή κιμά κλπ που και που(2-3 φορές τη
βδομάδα). Δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται υγρή τροφή αλλά το προτιμώ απο
κονσέρβα. Φλώρα στη φύση τους επίσης δεν έκαναν εμβόλια. Ο οργανισμός τους έχει αλλάξει, όπως και ο δικός μας, και έχουν χάσει τα "αντισώματα" που είχαν.

Σε έχω ικανή να αρχίσεις να κυνηγάς ποντίκια, να τους τα μαγειρεύεις και να τους τα δίνεις!!! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 690518

ο οργανισμος τους δεν εχει αλλαξει (τρανη αποδειξη ειναι το γεγονος οτι αν αφησεις μια δεσποζομενη γατα στο δασος, σε 1-2 γενιες θα εχει επαναφερθει στην αγρια φυσικη της κατασταση). Αν ο οργανισμος τους ειχε συνηθισει στην ξηρα τροφη, τοτε δεν θα μπορουσαν να επιβιωσουν τρωγοντας ποντικια.
Τα αντισσωματα τους δεν τα εχουν χασει. Τα εμβολιαζουμε για να μην αρρωστησουν. Δεν σημαινει ομως απαραιτητα οτι θα αρρωστησουν ή θα πεθανουν απο τις αρρωστιες που τα εμβολιαζουμε. Στην αποδυναμωση του ανοσοποιητικους συστηματος, δεν φταιει μονο η τροφη αλλα και οτι ζουν μονιμα μεσα. Οταν μια γατα ζει εξω ειναι εκτεθειμενη σε πολυ περισσοτερες ασθενειες, τρωει απειρους παθογονους μικροοργανισμους και συνεπως το ανοσοποιητικο της συστημα ενισχυεται περισσοτερο. Ενα γατακι τωρα που μεγαλωνει σε ενα καθαρο διαμερισμα, δεν εκτειθεται στον ιδιο αριθμο ασθενειων και παθογονων μικροοργανισμων με συνεπεια το ανοσοποιητικο του συστημα να μην ειναι καταλληλα προγραμματισμενο. Δεν απορω που εχουμε αρχισει να βλεπουμε ενα σωρο αλλεργιες και στις γατες.

Mary-Fish έγραψε:
Όπως και ο άνθρωπος! Οκ διάβασα λάθος! Συγνώμη! Αλλά και πάλι προτιμώ να του δίνω πχ αλεσμένο κρέας με νερό παρά κονσέρβα. Απλά ο κτηνίατρος αφού συμφώνισε να μην του δίνω κονσέρβα αφού ούτε οι δικές του τρώνε και είναι μια χαρά θα το συνεχίσω.. Όπως είπα ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη..

συμφωνω με την λογικη σου, αλλα διαφωνω γιατι δυστυχως το μαγειρεμενο δεν ειναι παντα καλυτερο. Στο μαγειρεμενο για παραδειγμα το ασβεστιο ειναι σχεδον ανυπαρκτο γιατι τους δινετε μονο σκετο κρεας, χωρις κοκκαλα (εννοειται οχι μαγειρεμενα κοκκαλα γιατι ειναι πολυ επικινδυνα). Αν δινεις μαγειρεμενο 2-3 γευματα την εβδομαδα δεν πειραζει, αλλα οταν το τρωει σε καθημερινη βαση μπορει να προκαλεσει προβληματα στην υγεια της γατουλας.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 1:55 am

Δε ξέρουν μωρέ.. Ούτε εμείς ξέραμε.. Πλέον έχει μπει μπλόκο στο σπίτι και αυστηροί κανόνες ως προς τι θα καταναλώνεται από τα γατιά! Μαγειρεύονται ειδικά γεύματα για την αφεντιά τους και οι γονείς έχουν αρχίσει να ανησυχούν για την ψυχική υγεία της κόρης τους και προσεύχονται καθημερινά να αρχίσει να εφαρμόζει τα συστήματα διατροφής και στον εαυτό της για να επιβεβαιωθεί ότι ακόμα έχει μείνει λίγο μυαλό στο κεφάλι της!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 1:59 am

Ηρώ, Φλώρα εδώ, χάρηκα! Laughing

συμφωνω με την λογικη σου, αλλα διαφωνω γιατι δυστυχως το μαγειρεμενο δεν ειναι παντα καλυτερο. Στο μαγειρεμενο για παραδειγμα το ασβεστιο ειναι σχεδον ανυπαρκτο γιατι τους δινετε μονο σκετο κρεας, χωρις κοκκαλα (εννοειται οχι μαγειρεμενα κοκκαλα γιατι ειναι πολυ επικινδυνα). Αν δινεις μαγειρεμενο 2-3 γευματα την εβδομαδα δεν πειραζει, αλλα οταν το τρωει σε καθημερινη βαση μπορει να προκαλεσει προβληματα στην υγεια της γατουλας.
Μιλάμε για συμπληρωματικά, δηλαδή όλη μέρα ξηρά και το βράδυ λίγο μαγειρευτό φαγητό.. Όχι σαν αποκλειστικό γεύμα...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 07, 2012 2:02 am

ξερω περσικη γατουλα που ειναι τωρα γυρω στα 16-17, της λειπει μονο ενα δοντι (δεν της τα εχουν βουρτσισει/καθαρισει ποτε) και δεν ειχε ποτε καποιο προβλημα υγειας (εβγαζε καπου καπου καμια τριχομπαλα). Αυτη η γατουλα τρεφεται με κονσερβες και ο ιδιοκτητης της καθε φορα που μαγειρευει κρεας η ψαρι, τις πεταει μερικα κομματια ωμα στην κουζινα και αν περισσεψει μαγειρεμενο κρεας, τις δινει και απο αυτο. Επισης η συγκεκριμενη γατουλα εχει προσβαση σε κηπο και αρκετες φορες φερνει ποντικια και πουλια μεσα (δεν γνωριζω αν τα τρωει).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 07, 2012 2:06 am

f.m123 έγραψε:Ηρώ, Φλώρα εδώ, χάρηκα! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 270712

συμφωνω με την λογικη σου, αλλα διαφωνω γιατι δυστυχως το μαγειρεμενο δεν ειναι παντα καλυτερο. Στο μαγειρεμενο για παραδειγμα το ασβεστιο ειναι σχεδον ανυπαρκτο γιατι τους δινετε μονο σκετο κρεας, χωρις κοκκαλα (εννοειται οχι μαγειρεμενα κοκκαλα γιατι ειναι πολυ επικινδυνα). Αν δινεις μαγειρεμενο 2-3 γευματα την εβδομαδα δεν πειραζει, αλλα οταν το τρωει σε καθημερινη βαση μπορει να προκαλεσει προβληματα στην υγεια της γατουλας.
Μιλάμε για συμπληρωματικά, δηλαδή όλη μέρα ξηρά και το βράδυ λίγο μαγειρευτό φαγητό.. Όχι σαν αποκλειστικό γεύμα...

Παρομοιως!

Αν ειναι ως συμπληρωμα προσωπικα το βρισκω καλυτερο απο τις κονσερβες (αλλωστε και καποιες κονσερβες, πχ almo nature ως συμπληρωμα πρεπει να δινονται).

(αλλα 10 ποστ να γραψω και δεν θα μου εχει μεινει το χερι στην θεση του... εχει φαγωθει να με δαγκωνει και να μου τραβαει το χερι και δεν ξερω τι θελει Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 734572 )
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 2:47 am

koneko έγραψε:ξερω περσικη γατουλα που ειναι τωρα γυρω στα 16-17, της λειπει μονο ενα δοντι (δεν της τα εχουν βουρτσισει/καθαρισει ποτε) και δεν ειχε ποτε καποιο προβλημα υγειας (εβγαζε καπου καπου καμια τριχομπαλα). Αυτη η γατουλα τρεφεται με κονσερβες και ο ιδιοκτητης της καθε φορα που μαγειρευει κρεας η ψαρι, τις πεταει μερικα κομματια ωμα στην κουζινα και αν περισσεψει μαγειρεμενο κρεας, τις δινει και απο αυτο. Επισης η συγκεκριμενη γατουλα εχει προσβαση σε κηπο και αρκετες φορες φερνει ποντικια και πουλια μεσα (δεν γνωριζω αν τα τρωει).
Τι κονσέρβες της δίνει; Και επίσης, δεν έχει πρόβλημα με τα κακά που κολλάνε στο τρίχωμα;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 07, 2012 2:52 am

f.m123 έγραψε:
koneko έγραψε:ξερω περσικη γατουλα που ειναι τωρα γυρω στα 16-17, της λειπει μονο ενα δοντι (δεν της τα εχουν βουρτσισει/καθαρισει ποτε) και δεν ειχε ποτε καποιο προβλημα υγειας (εβγαζε καπου καπου καμια τριχομπαλα). Αυτη η γατουλα τρεφεται με κονσερβες και ο ιδιοκτητης της καθε φορα που μαγειρευει κρεας η ψαρι, τις πεταει μερικα κομματια ωμα στην κουζινα και αν περισσεψει μαγειρεμενο κρεας, τις δινει και απο αυτο. Επισης η συγκεκριμενη γατουλα εχει προσβαση σε κηπο και αρκετες φορες φερνει ποντικια και πουλια μεσα (δεν γνωριζω αν τα τρωει).
Τι κονσέρβες της δίνει; Και επίσης, δεν έχει πρόβλημα με τα κακά που κολλάνε στο τρίχωμα;

αν θυμαμαι καλα της εδινε sheba (κατι σε τετραγωνα μικρα πλαστικα κουτακια ηταν) οταν την ειχα επισκεπτει πριν 3 χρονια. Καθαρη ηταν η γατουλα, δεν ειχε κανενα προβλημα με μαλακα κοπρανα. Αλλα ετρωγε ποικιλια. Ζητημα αν ετρωγε απο ενα τετοιο κουτακι κονσερβα την ημερα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 07, 2012 2:57 am

άρα ξανακαταλήγουμε ότι η καλύτερη λύση είναι η ποικιλία! Smile
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Πεμ Ιουν 07, 2012 3:10 am

f.m123 έγραψε:άρα ξανακαταλήγουμε ότι η καλύτερη λύση είναι η ποικιλία! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 134150

εννοειται!!! Ακομα και τα "αποφαγια" δεν ειναι τοσο αχρηστα οσο νομιζουμε!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από γατογατούλα Παρ Ιουν 08, 2012 7:40 pm

koneko έγραψε:ξερω περσικη γατουλα που ειναι τωρα γυρω στα 16-17, της λειπει μονο ενα δοντι (δεν της τα εχουν βουρτσισει/καθαρισει ποτε) και δεν ειχε ποτε καποιο προβλημα υγειας (εβγαζε καπου καπου καμια τριχομπαλα). Αυτη η γατουλα τρεφεται με κονσερβες και ο ιδιοκτητης της καθε φορα που μαγειρευει κρεας η ψαρι, τις πεταει μερικα κομματια ωμα στην κουζινα και αν περισσεψει μαγειρεμενυλα, δεν ειχε κανενα προβλημα με μαλακα κοπρανα. Αλλα ετρωγε ποικιλια. Ζητημα αο κρεας, τις δινει και απο αυτο. Επισης η συγκεκριμενη γατουλα εχει προσβαση σε κηπο και αρκετες φορες φερνει ποντικια και πουλια μεσα (δεν γνωριζω αν τα τρωει).

Αρχικά εγώ ειμαι η Σοφία, χάρηκα oksmily3
-Πρέπει απαραίτητα να της βουρτίζουμε τα δόντια ??? Πρώτη φορά το ακούω αν και είχα πάρα πολλές γάτες που πεθαναν 15+
-Εννοείται πως η ποικιλία είναι η καλύτερη.... Λίγο απ'όλα και με μέτρο Smile

γατογατούλα
Junior Cat
Junior Cat

Τόπος : Αθήνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : πάντα και παντού
Motto : Η ζωή είναι ωραία
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Παρ Ιουν 08, 2012 8:31 pm

Αν η γάτα δεν τρώει θηράματα έτσι ώστε να καθαρίζει τα δόντια της με φυσικό τρόπο (από τις ίνες του ωμού κρέατος και από τα κόκκαλα), πρέπει να της τα βουρτσίζουμε για να μην κάνει πλάκα, πέτρα, τερηδόνα, περιοδοντίτιδα, στοματίτιδα (που οδηγεί σε βακτηριακή λοίμωξη της καρδιάς). Φυσικά ήσουν τυχερή και εννοείται δεν θα το πάθουν όλες οι γάτες!
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Ιουν 08, 2012 10:18 pm

dimitroula έγραψε:Αν η γάτα δεν τρώει θηράματα έτσι ώστε να καθαρίζει τα δόντια της με φυσικό τρόπο (από τις ίνες του ωμού κρέατος και από τα κόκκαλα), πρέπει να της τα βουρτσίζουμε για να μην κάνει πλάκα, πέτρα, τερηδόνα, περιοδοντίτιδα, στοματίτιδα (που οδηγεί σε βακτηριακή λοίμωξη της καρδιάς). Φυσικά ήσουν τυχερή και εννοείται δεν θα το πάθουν όλες οι γάτες!
+1!
Τα δόντια καλύτερα να τα βουρτσίζουμε είτε τρώει ξηρή είτε κονσέρβα η γάτα, αλλά αν τρώει κονσέρβα όπως+δήποτε...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Παρ Ιουν 08, 2012 10:42 pm

Και πως θα τα βουρτσισουμε???Γνωριζω το θεμα...αλλα δεν γνωριζω τον τροπο...Εδω νυχια παμε να κοψουμε και θελουμε ενα τη μερα και γεμιζω γρατζουνιες....Δεν καθεται...θα κατσει για δοντια???? angry
Υπαρχουν ειδικες οδοντοκρεμες νομιζω...Τις δικες μας οχι...Δεν αγαπουν την μεντα...Αχ μωρε το μωρουλι μου , καθε πρωι, ερχεται στο μπανιο μαζι μου, ανεβαινει στο ντουλαπι διπλα στο νυπτηρα και με χαζευει που βουρτσιζω τα δοντια...Κι αμα τον πλησιαζω, κλεινει τα ματακια και κανει το κεφαλακι του πισω...Δεν αντεχει τη μυρωδια...Και του λεω να σου κανω τα δοντακια???Κι εκεινος κανει πισω.... happy2
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Παρ Ιουν 08, 2012 10:44 pm

Gogo Valentinou έγραψε:Και πως θα τα βουρτσισουμε???Γνωριζω το θεμα...αλλα δεν γνωριζω τον τροπο...Εδω νυχια παμε να κοψουμε και θελουμε ενα τη μερα και γεμιζω γρατζουνιες....Δεν καθεται...θα κατσει για δοντια???? angry
Υπαρχουν ειδικες οδοντοκρεμες νομιζω...Τις δικες μας οχι...Δεν αγαπουν την μεντα...Αχ μωρε το μωρουλι μου , καθε πρωι, ερχεται στο μπανιο μαζι μου, ανεβαινει στο ντουλαπι διπλα στο νυπτηρα και με χαζευει που βουρτσιζω τα δοντια...Κι αμα τον πλησιαζω, κλεινει τα ματακια και κανει το κεφαλακι του πισω...Δεν αντεχει τη μυρωδια...Και του λεω να σου κανω τα δοντακια???Κι εκεινος κανει πισω.... happy2
Ααα ξεχασα να σας πω εχω παρει κατι λιχουδιες που εχουν σκοπο τον καθαρισμο των δοντιων...Πρεπει να ναι πεινασμενος 24ωρο για να φαει δυο τρεις κροκετουλες....Δεν του αρεσουν...μυριζουν σαν ελαφρια μεντα....Δεν το χει να πλενει τα δοντακια ο βρωμυλος Laughing Laughing
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Anatoli Παρ Ιουν 08, 2012 10:48 pm

Υπαρχει ειδικη οδοντοκρεμα με αρωμα βανιλια.Λεγεται dentisept. Με αυτην δεν βουρτσιζεις απλα τους την βαζεις στο στομα. Κι εγω θα ηθελα να τους τα βουρτσισω αλλα εδω δινουμε μαχη για να τους ανοιξουμε το στομα να παρουν ενα χαπι που ειναι μπαμ και κατω, οχι και να βουρτσισω!
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Παρ Ιουν 08, 2012 10:52 pm

Gogo Valentinou έγραψε:
Gogo Valentinou έγραψε:Και πως θα τα βουρτσισουμε???Γνωριζω το θεμα...αλλα δεν γνωριζω τον τροπο...Εδω νυχια παμε να κοψουμε και θελουμε ενα τη μερα και γεμιζω γρατζουνιες....Δεν καθεται...θα κατσει για δοντια???? angry
Υπαρχουν ειδικες οδοντοκρεμες νομιζω...Τις δικες μας οχι...Δεν αγαπουν την μεντα...Αχ μωρε το μωρουλι μου , καθε πρωι, ερχεται στο μπανιο μαζι μου, ανεβαινει στο ντουλαπι διπλα στο νυπτηρα και με χαζευει που βουρτσιζω τα δοντια...Κι αμα τον πλησιαζω, κλεινει τα ματακια και κανει το κεφαλακι του πισω...Δεν αντεχει τη μυρωδια...Και του λεω να σου κανω τα δοντακια???Κι εκεινος κανει πισω.... happy2
Ααα ξεχασα να σας πω εχω παρει κατι λιχουδιες που εχουν σκοπο τον καθαρισμο των δοντιων...Πρεπει να ναι πεινασμενος 24ωρο για να φαει δυο τρεις κροκετουλες....Δεν του αρεσουν...μυριζουν σαν ελαφρια μεντα....Δεν το χει να πλενει τα δοντακια ο βρωμυλος Laughing Laughing

ΠΡΟΣΟΧΗ στις ανθρώπινες οδοντόκρεμες και γενικά ό,τι περιέχει ξυλιτόλη (πχ. τσίκλες) γιατί είναι τοξική για τις γάτες και μια μικρή δόση αρκεί να τις σκοτώσει.
Υπάρχουν οδοντόκρεμες για γάτες αλλά μάλλον όχι στην Ελλάδα. Εγώ έχω πάρει μια παιδική οδοντόβουρτσα και της τα κάνω με νερό. Η dentisept κάνει και για γάτες αλλά είναι φαρμακευτική, οπότε δεν κάνει για κάθε μέρα.
Ο τρόπος: κάθομαι στην άκρη της μπανιέρας και βάζω τη γάτα καθιστή πάνω μου (το κεφάλι της να μην κοιτάζει προς εμένα), βρέχω την οδοντόβουρτσα, της ανοίγω το στόμα και της κάνω μασάζ παράλληλα στα ούλα. Μη φανταστείς, μόνο ένα πέρασμα από κάθε πλευρά προλαβαίνω να κάνω. Η δική μου είναι και αγρίμι!
Για τις λιχουδιές δεν ξέρω, πάντως κάτι αντίστοιχο που δίναμε στο σκυλάκι μας δεν λειτούργησε και τελικά χρειάστηκε καθαρισμό στον κτηνίατρο (με νάρκωση).
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Παρ Ιουν 08, 2012 11:02 pm

Μπουχαχαχαχαααααα happy2 happy2 Στον Βαλεντινο να πλυνω τα δοντια του ετσι οπως λες???Θα με κατασπαραξει devil3 και μετα θα με... Sad livanistiri
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Παρ Ιουν 08, 2012 11:05 pm

Δεν του αρέσει το νερό του Βαλεντίνου;;
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 08, 2012 11:07 pm

ακομα και αυτες που τρεφονται με θηραματα, καποια στιγμη θα αποκτησουν πετρα. Η γατα που ειχαμε στην αυλη και εζησε γυρω στα 15 χρονια και τρεφοταν κυριως με θηραματα, ναι μεν δεν ειχε προβληματα στα δοντια, αλλα αν της ανοιγες το στομα, εβλεπες σχηματισμενη πλακα στα πισω δοντια. Βεβαια δεν της ειχε δημιουργησει προβληματα, αλλα αν της τα βουρτσιζαμε πιστευω θα ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση.

Εγω στον δικο μου του τα βουρτσιζω περιστασιακα παρολο που τρεφεται με ωμα. Ο κτηνιατρος την περασμενη εβδομαδα που ειδε τα δοντια του μου ειπε "καλα παμε, δεν χρειαζεται καθαρισμα, συνεχισε το καθημερινο βουρτσισμα". Εχμ, δεν του τα βουρτσιζω καθημερινα του απαντω Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 986261Του ειπα μετα οτι τρεφεται με ωμα και μου ειπε οτι σε γενικες γραμμες καλο ειναι να τους τα βουρτσιζουμε καθε 2 μερες, αν οχι καθημερινα.

Ο οδοντοκρεμα που χρησιμοποιω για τον γατο μου λεγεται petrodex, δεν ξερω αν υπαρχει εκει. Εχει γευση κοτοπουλο (υποτιθεται), αλλα εμενα μου μυριζει σαν παστα για τριχομπαλες.

Για να του τα βουρτσισω τον πιανω, καθομαι στον καναπε, βαζω τον γατο στα ποδια μου αναποδα, σηκωνω λιγο τα γονατα μου και μετα τον αρχιζω στο βουρτσισμα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 986261Ξεκιναω πρωτα απο τα πισω δοντια (τραβαω λιγο το μαγουλο για να φανουν τα πισω δοντια) και μετα παω στα μπροστα και στο τελος του ανοιγω το στομα και τα βουρτσιζω ολα απο μεσα. Και οχι, δεν καταληγω ριγε Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 986261Μονο με το χτενισμα εκνευριζεται, οποτε εκεινο το παραλειπουμε Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 56971
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Ιουν 08, 2012 11:37 pm

Εμένα που δεν κάθονται καν να τους καθαρίσω τα μάτια, πως θα τα καταφέρω να κάθονται στο βούρτσισμα; tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Παρ Ιουν 08, 2012 11:49 pm

dimitroula έγραψε:Δεν του αρέσει το νερό του Βαλεντίνου;;
Δυο φορες τον εκανα μπανιο και πλημμυρισε το μπανιο με νερο που βγηκαν εξω στο χωλ....Πηδαγε εξω με φορα, γεματος νερα και ξανα και ξανα...Με ειχε καταγρατζουνισει... Sad ..Την πρωτη φορα δε, που ηταν 4 μηνων περιπου, κοντεψε να μου μεινει στα χερια....Οταν τον σκουπιζα, γυρισε το κεφαλι πισω και εκλεισε τα ματια του...η καρδια του κοντευε να σπασει και ετρεμε σαν το ψαρι....Γι αυτο τον ξαναεκανα μετα 1 χρονο μπανιο...Απαπαπααααα....δεν το θελει....Ουτε ο μικρουλης...Μπορει να τον εχω τρελανει στα μπανακια γιατι μου χεζεται αλλα τωρα που συνειδητοποιει τι εστι νερο, μολις τον παω μπανιο... pale run run ....... No
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 3 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης