gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οι θιασοι, αυτο το βραδυ..

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. Empty Οι θιασοι, αυτο το βραδυ..

Δημοσίευση από patousis Δευ Ιουν 06, 2011 2:33 am

Πρεπει να γραψω αρθρο…

Αλλα σημερα το βραδυ, εξω στο χωραφι εχει τοσο ωραιο βραδυ… Ο ουρανος είναι τοσο καθαρος, και η θερμοκρασια τοσο ευχαριστη…, ποιος γραφει αρθρο για τη κριση τωρα…
Μεσα η Pisha με τα μικρα της κοιμαται,στο υπογειο το μαιευτηριο είναι σε ηρεμια, στην Τηλεοραση παιζει Πρωτοψαλτη με Κορκολη… Η μπαλκονοπορτα ανοικτη , μονο εμποδιο η σιτα.

Παει το εμποδιο, παραμεριστηκε. Εχει τοσο ομορφη βραδια εξω…

Πλησιαζει ο Φατσας. Θελει χαδια. Καθομαι κατω, κουλουθριαζεται αναμεσα στα ποδια μου. Θελει χαδια, πολλα χαδια. Χωνει μουσουδα , θελει αγκαλια.
Σιγα σιγα εμφανιζεται ολος ο θιασος. Η Ιβανα (η εναπομεινασα κορη από τη δευτερη γεννα της Sushi), η τρελλο-Σασσυ, οι Διοσκουροι (τα 2 πορτοκαλακια παιδια του παραθυρου), Ο Καισαρακος με το κουτσαβλο ποδι και το ατσουμπαλο περπατημα, η Sushi που θελει χαδια…
Πιο περα η Περσα στη γνωστη της θεση κοιταει κατω τη χαραδρα, ρεμβαζει μεσα στο σκοταδι…Παω να αγκαλιασω λιγο τη Περσα. Εκεινη με βλεπει και γυρναει ανασκελα , περιμενοντας χαδια. Παω. Μαζι ερχεται και ο Φατσας, που ζηλευει και δεν του αρκουν τα χαδια που καναμε. Διπλα μαζευονται και το γατομανι, λιγο διστακτικα, αλλα θελει και αυτιο μεριδιο.

Με τη σειρα , ψυχες μου, ολες θα παρετε.
Το απογευμα πηραν Αγαπη οι Μαναδες και η Νεα γεννια. Και αυτές πανω μου, όλα πανω μου, αγκαλια μου, μαναδες και παιδια…

Κοιταω τα αστερια. ..
Είναι πολύ ομορφο αυτό το βραδυ....

Φερνει αναμνησεις, πολλες αναμνησεις.
Όταν εμενα Ν. Ερυθραια, το 2000, ειχα άλλο θιασο. Και εκει καμια 12αρια γατες. Πρωταγωνιστης, το συντροφακι, Ο Πατουσης. Μαζι του και άλλες ουρες. Της Παπιγιον, Της Μανουλας, του Πουαρω, του Καισαρα, του Μαο. Αυτές θυμαμαι. Ας με συγχωρεσουν οι υπολοιποι. Δεν εχω καλη μνημη, ποτε δεν ειχα. Τα αγαπουσα και τα αγαπαω όμως όλα μεσα στη ψυχη μου. Πολύ, μεχρι τον ουρανο και παραπερα…
Ηταν ομορφος αυτος ο θιασος. Ολοι οι θιασοι αυτου του ειδους είναι. Ιδιως όταν σε περιμενουν κάθε μερα να γυρισεις, και όταν σε ακουλουθουν μεσα στα μεσανυκτα όταν κανεις βολτα στη παρακειμενη παιδικη χαρα για συντροφια..
Από αυτό τον θιασο, δυστυχως, μονο ο Πατουσης πηγε στη νεα σκηνη μετα το χωρισμο. Τα αλλα, επεσαν θυματα σταδιακα της μετακομισης. Καποια εμειναν, καποια εφυγαν. Ναναι καλα εκει που είναι, οπου είναι, και ελπιζω να με συγχωρεσουν για την ανατροπη που τους εφερα. Δεν το ηθελα, δεν ημουν σε θεση να χειριστω τοσες ανατροπες ταυτοχρονα.
Ο Βαρναβας ηταν η νεα σκηνη, και ενας αθεραπευτος θιασαρχης δεν κανει ποτε χωρις θιασο. Αν και ο Πατουσης ηταν το μονο συντροφακι στην αρχη, ηρθε και ο Αχιλλεας, ένα αγγελουδι που περασε και του εκανε συντροφια για λιγο όμως, ο Πλαπουτας ο Περαστικος, ο Τρικολινος…
Και ο θιασος μεγαλωνε με τους μηνες… Ηρθε η Sushi, Ο πριγκιπας μου ο ΙΒΑΝ.. Γεννησε η Sushi τη Shanel και τον κο Σιμπεζακη, μετα γεννησε την Κoshka, τη Ταρτα, την Ανωνυμη και την Ιβανα. Περαστικος ηταν και ο Μουσαφ, ηρθε και η Σταχτη, η Σασσυ, ο μοναχουλης Καισαρακος…
Πριν ερθει ο Νεος Θιασος, ο Πατουσης, 12 ετων γερακος αποφασισε ότι επρεπε να ξεκουραστει.Αρκετα με ειχε συντροφευσει. Μετα από μια παλη με άλλο γατο, προδωμενος από τη καρδια του, κοιμηθηκε για παντα κατω από ένα μεγαλο πευκο.. Ηταν εκει για από τα εργενικα μου χρονια, στο γαμο μου μετα, στο χωρισμο μου και στο Βαρναβα. Κουραστηκε, αποκαμε. Ο Βαρναβας ηταν γι αυτόν η τελευταια του σκηνη. Μεσα στη φυση. Ένα τελος για το μικρο Χαλανδριωτικο γατακι που περασα από πανω του με το αυτοκινητο χωρις να τον πατησω, και σωθηκε. Που τον κλωτσησε ληστης στο πρωτο σπιτι μου στο χαλανδρι και σωθηκε. Ενας γατος που πηρε πολύ αγαπη και εδωσε ακομα περισσοτερη.. Ένα συντροφακι που κοιμομασταν αγκαλια κάθε βραδυ. Το συντροφακι μου. Ετσι του ειπα το τελευταιο βραδυ που κοιμηθηκαμε μαζι. " Εισαι το συντροφακι μου. Ειμαστε καλη ομαδα μαζι" Χρουχρουνισε βαθια, του ζουπηξα τη κοιλιτσα και κοιμηθηκαμε ετσι…

Είναι πολύ ωραιο αυτό το βραδυ….
Μου λειπουν οι παλιοι θιασοι. Ο Ναζιαρης Πουαρω, ο Σοφος Πατουσης, Ο Πριγκιπας Ιβαν. Οι πρωταγωνιστες και οι κομπαρσοι. Νοιωθω ότι είναι ολοι τους μαζι μου, οι ψυχες τους εχουν γινει μερος της δικης μου.

Περασαμε καλα μαζι Ψυχες μου ναι; Πειτε μου το Ναι, εχω αναγκη να σβησω τις τυψεις μου. Οποιες είναι αυτές..Απροσεξιες, ολιγωριες, αδυναμιες. ..

Τοσες ψυχες περασαν από τη ζωη μου, ένα τεραστιο μωσαικο απο ουρες, ματια, αυτακια. Και αυτό το μωσαϊκο δεν λεει να κλεισει, το εργο παιζεται και θα παιζεται οσο ζω, είναι από τα λιγα εργα με τοσα χρωματα και συναισθηματα. Είναι από τα λιγα εργα που η Αγαπη , ο Πονος, η Αγωνια και η Χαρα πανε μαζι κρατωντας τα χερια, αλλαζοντας το σεναριο κάθε μερα..

Ο θιασος εχει αρχισει να αποσυρεται στις θεσεις υπνου… Αυριο εχει νεα παρασταση και η ξεκουραση είναι απαραιτητη…

Είναι ωραιο αυτό το βραδυ…

Καληνυχτα θιασοι της ζως μου, σας λατρευω ..!!
patousis
patousis
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 55
Τόπος : Καπανδρίτι
Αριθμός γατουνίων : 9+10 μικρα
Motto : Ουδεις Αχαριστότερος Του Ευεργετιθεντος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2008
Mood : Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. Empty Απ: Οι θιασοι, αυτο το βραδυ..

Δημοσίευση από ralou Δευ Ιουν 06, 2011 6:57 am

grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4 grinning4
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. Empty Απ: Οι θιασοι, αυτο το βραδυ..

Δημοσίευση από Chouzouris Δευ Ιουν 06, 2011 12:14 pm

Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad




kissss

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. Empty Απ: Οι θιασοι, αυτο το βραδυ..

Δημοσίευση από NiaR Δευ Ιουν 06, 2011 1:59 pm

πολύ γλυκό και συγκινητικο κείμενο pale
NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Οι θιασοι, αυτο το βραδυ.. M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης