gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

+13
mairou
zeledaki
Φανούλα
Πούπσυ
marianna
Anatoli
HillONE
Milly
nosyparker
Chouzouris
Λιαννα
Serenata
~Zouzou~
17 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από mairou Σαβ Οκτ 12, 2013 10:33 pm

Καλησπέρα κι από μένα. Εχω δυο γατούλες και ένα μικρό γατούλη που απέκτησα πρόσφατα. Χθες έκανα στείρωση στη μια μου γατούλα που είναι ενός έτους και αν και νόμιζα πως είμαι ψύχραιμη, έχω ψιλοφρικάρει.Sad Η Μελίσσα μου είναι χάλια και παρ'όλο που το ήξερα, ανησυχώ και δυσκολεύομαι να το αντιμετωπίσω. Εχουν περάσει 24 ώρες και ακόμα δεν τρώει, είναι φυσιολογικό αυτό? Ακόμα? Δυσκολεύομαι να της δώσω την αντιβίωσή της, της φέρθηκα σχεδόν βίαια για να την καταφέρω με σύριγγα, αλλά δεν τρώει και δεν βρίσκω αλλη επιλογή. Εϊναι φρικτό αυτό στην κατάστασή της κι εγώ να της φέρομαι απότομα. Τι να κάνω? Πρέπει να πάρει αντιβίωση για 7 ημέρες.
Η αλήθεια είναι πως κάποιες οδηγίες σας τις .... χρειάζομαι για να το αντιμετωπίσω καλύτερα Sad 
Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε για την στείρωση με τομή στο πλάϊ. Ο γιατρός έκανε στην κοιλιά και δεν μου έδωσε και πολλές εξηγήσεις για την τομή στο πλάϊ, πέρα από το ότι δεν έχουν τόση καλή ορατότητα για να την καθαρίσουν και γενικά στην κοιλιά είναι η μέθοδος που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα τουλάχιστον. Γνωρίζετε κάτι γι αυτό? Δεδομένου ότι έχω τον άλλο μήνα να στειρώσω και την άλλη μου γατούλα καθώς και ο αδελφός μου τη δική του, μας ενδιαφέρει να ενημερωθούμε καλύτερα και για την τομή στο πλάϊ. Μήπως είναι τελικά καλύτερα, αν βρεις άλλο γιατρό και δεν υποφέρει τόσο πολύ ή είναι το ίδιο?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

mairou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 61
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Οκτ 13, 2013 2:12 am

Το να μην έχει φάει μετα από 24 ώρες είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, αλλά για να μην αγχωνεσαι, μπορείς να πάρεις την αγαπημένη της κονσέρβα και να την βάλεις λίγη στα χείλια, στο μουτράκι..
Εκείνη θα το γλύψει και σιγά σιγα θα αρχίσει να τρωει..
Smile
Ειναι λογικό να ανησυχείς (όλοι το παθαίνουμε) αλλά όλα θα πάνε καλά...
Αν αρχίσει να τρώει μπορείς να της δίνεις την αντιβίωση με το φαγητό της, ανακατεμένη δλδ με την κονσέρβα..

Εχοντας στειρώσει αρκετές γατουλες (αδεσποτούλες) έχω τύχει επεμβάσεις και των δυο ειδών και από κάτω δλδ και από το πλάι..
Η αλήθεια είναι ότι όταν εγχειρίζονται στο πλάι αποκτούν δυνάμεις και έλεγχο των κινησεών τους πιο γρηγορα, προφανώς γιατι δεν τεντώνεται το δέρμα τους όπως εκείνο της κοιλιάς...
Δεν ξέρω να σου πω ποια (και αν) είναι καλύτερη επέμβαση, υποθέτω πως πιο καλή είναι εκείνη που ο κάθε γιατρός θεωρεί ότι μπορεί να κάνει καλύτερα...

Περαστικά σας και γρήγορα να επανέλθετε στους ρυθμούς σας! Smile Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από mairou Κυρ Οκτ 13, 2013 6:06 am

houlieta ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και τις συμβουλές σου. Αρχισε πρωί πρωί της δεύτερης ημέρας να τρώει και ανακουφίστηκα. Πριν πολλά χρόνια είχα στειρώσει μια γατούλα και μάλλον "ξέχασα" πόσο χάλια δείχνει και προφανώς είναι η γατούλα. Βιάστηκα απο το φόβο μου. Ελπίζω τώρα να πάρει και την αντιβίωσή της με την κονσέρβα .
Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πολύ βάρβαρο αυτό που τους κάνουμε και παρ'όλο που λέω πως είναι για "το καλό" τους, έχω τις αμφιβολίες μου. Μεγάλη συζήτηση που έχει γίνει σίγουρα πολλές φορές. Νά΄σαι καλά για την συμπαράστασή σου !Smile

mairou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 61
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Φανούλα Δευ Οκτ 14, 2013 5:14 pm

Παιδιά της έκανα σήμερα της δικής μου στείρωση( δεν ήταν έγκυος, οχι απλά παχυσαρκία είχε και νόμιζα ψευδως πως ήταν έγκυος), έτσι προχώρησα, βεβαια με πόνεσε η καρδιά σαν την είδα μετά το χειρουργειο όταν συνερχότανεSad . Την πήγα 9 και μιση την πήρα 11. Τωρα καθως την φεραμε ξέφυγε από το σπιτακι-μεταφορέα, έχει πάει σε ένα γειτονικό οικόπεδο, ξεφυγε από τα χέρια μου και έχει βλέμμα απλανές , ουτε τρωει, ουτε κοιμάται αλλά και δν πιάνεται... Θα σας κρατω ενήμερους για εξελίξεις, ελπίζω να μην πάθει μόλυνση, 2 εκατοστα είναι η τομή και φυσικά ο γιατρός μου έδωσε αντιβιωση, μισο χαπάκι για 7 μέρες. Λέτε να πάθει μόλυνση;
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από mairou Τρι Οκτ 15, 2013 11:52 am

Φανούλα δεν ξέρω πολλά κι εγώ. Την περασμένη Παρασκευή έκανα την στείρωση στη Μελίσσα μου, θα σου απαντήσουν σίγουρα όσοι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από μένα, αλλά απο την πλευρά μου να σου πω πως είναι παρα πολύ σημαντικό να καταφέρεις να δώσεις στη γατούλα σου την αντιβίωση. Πρέπει να την πιάσεις δηλαδή γιατί αλλιώς θα κινδυνέψει. Εγώ την έχω μέσα στο σπίτι τη δικιά μου, ο γιατρός δεν μου είπε για κάποια αποστείρωση ή ιδιαίτερη καθαριότητα απ΄αυτά που κάνω στο σπίτι μου αλλά μου τόνισε τη σοβαρότητα της αντιβίωσης. Για τη δικιά μου γατούλα οι πρώτες τριάντα περίπου ώρες ήταν πολύ άσχημες. Από εκεί και πέρα όλα πάνε καλά. Τρώει, κινείται, πηδάει στα κρεβάτια και στις καρέκλες , είναι ζωηρή. Καλή ανάρρωση στη γατούλα σου.

mairou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 61
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Φανούλα Τρι Οκτ 15, 2013 5:05 pm

Καλή μου mairou, περαστικά και στις δυο τις γατούλες μας. Ναι σήμερα το μεσημερι επιτέλους φάγαμε , ήρθαμε στο καλαθάκι μας και δόξα τον Θεό πήραμε και την αντιβιώση μας , τριμμένη με μια κονσέρβα γαρίδεςoksmily3 Η νυκτα ήταν δυσκολη, ουρλιαζε απο τον πόνο, δεν ηθελε να την χαιδευω καθόλου! σημερα απλά κάθεται , δεν ουρλιάζει ευτυχώς, δεν έχει και ιδιαίτερη όρεξη για πολλά, πολλά η τομη της είναι ολίγον γαλάζια στην γραμμη της. Αρχιζει να συνέρχεται σιγά, σιγά, ελπίζω σύντομα καλύτερα.
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Debbie4ever Τρι Οκτ 15, 2013 7:09 pm

Ήρθε η ώρα να ρωτήσω κι εγώ για στείρωση θηλυκού. Αν κι έχω μόνο μια απορία! Αν της μικρής της έρθει οίστρος πριν προλάβω να την στειρώσω πρέπει να την χωρίσω από τον μεγάλο;

Με ανησυχεί μην πάει και την καβαλήσει. Στειρωμένος είναι αλλά ορμές έχει ακόμα και δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει στην θέα μιας θηλυκιάς σε οίστρο.

Λέμε να την στειρώσουμε κατά τα Χριστούγεννα που θα έχει μεγαλώσει λίγο. Ελπίζω μόνο να είναι εξαίρεση και να μην την πιάσει οίστρος πριν την ώρα της.
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Φανούλα Τρι Οκτ 15, 2013 8:30 pm

Παιδιά μπορειτε να ορισετε λίγο τον όρο ''οιστρος''( τον ακουω πολύ εδώ μέσα και μέσες άκρες έχω καταλάβει τι σημαινει αλλά πιο όχι πολύ καλά), βλέπετε δεν κατεχω πολλά γατο-σχετικο γεγονόταscratch ! η δική μου γατούλα δεν είχε ζευγαρωσει, ετσι μου είπε ο γιατρός, θα ήθελα όμως να ζήσει ένα ρομαντικό λαβ-στορι με έναν ωραίο γάτοsalia 
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από houlieta Τετ Οκτ 16, 2013 1:20 am

Φανούλα έγραψε:Παιδιά μπορειτε να ορισετε λίγο τον όρο ''οιστρος''( τον ακουω πολύ εδώ μέσα και μέσες άκρες έχω καταλάβει τι σημαινει αλλά πιο όχι πολύ καλά), βλέπετε δεν κατεχω πολλά γατο-σχετικο γεγονόταscratch ! η δική μου γατούλα δεν είχε ζευγαρωσει, ετσι μου είπε ο γιατρός, θα ήθελα όμως να ζήσει ένα ρομαντικό λαβ-στορι με έναν ωραίο γάτοsalia 
Φανη μου, έχω δυο γατάκια που τα βρηκα πεταμένα μωρα εδω και 4 μηνες και δεν τα εχει ζητησει κανεις!
Δεν υπάρχουν love story στις γατες, δεν ειναι ανθρωποι, ζευγαρωνουν για να αναπαραχθουν και όταν το κάνουν φέρνουν στον κόσμο περιπου 3 - 7 γατάκια...
Οποια θηλυκιά γάτα βρίσκεις και μπορείς, να την στειρώνεις, ειδικά τις δικές σου...
Εκτός και αν μπορείς να κρατας όλα τα γατάκια που γεννιούνται - αν δεν τους βρεις σπίτι....
Ακόμη καλύτερα όμως, αν μπορεις να έχεις 4-5-6 γατάκια ή έχεις φίλους που θέλουν να δεσμευτούν με ενα πλάσμα για όσο εκείνοι ή το πλάσμα ζουν, υπάρχουν δεκάδες, εκατοντάδες μωρά που αναζητούν μια αγκαλιά και δεν την βρίσκουν...
Γατακια σε ολα τα ειδη, τα χρώματα, τα σχέδια, τα μεγέθη...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Φανούλα Τετ Οκτ 16, 2013 9:51 am

Ιουλιέτα , ένας από τους λόγους που πήρα την απόφαση να κάνω στείρωση, ήταν πως πριν από μια βδομάδα βρήκα δύο γατάκια σε ένα χωράφι πεταμένα γυρω στο 1 μηνα, λέω τοσο γιατι τρωγαν κανονικά κονσέρβα( δυο κουκλιά)! Ζω σε επαρχία και όμως εντουτοις για το ένα δυσκολεύτηκα πολύ να βρω σπίτι και δεν ξέρω και αν του φερθούν καλά τελικά . Το άλλο το πήρα στο σπίτι και το πήγα στο γιατρο, είχε αρκετούς ψυλους, επίσης του εδωσε χαπάκι για τα παράσιτα( ελπίζω να σας βγάλω φωτο να τη ανεβάσω εδώ)! Να μην τα πολυλογω, εχω και μια γειτόνισσα που δεν το πολυταιζει το γατάκι της, λόγω οικονομικων( και κει βοηθάω όποτε μπορω) και κατάλαβα πως οι υιοθεσίες δεν είναι εύκολες στην πράξη, ειδικά μέσα σε μια οικονομική κρίση. Το να πάρεις ένα γατάκι και να το έχεις νηστικό, να σου κυνηγά δήθεν τα ποντίκια δεν λέει τίποτα( το έχω ακούσει κι αυτό,ε δω στην επαρχία συνηθίζεται), οπότε δεν θα ήθελα να υποφέρουν τα μικράκια της γάτας μου!
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από mairou Τετ Οκτ 16, 2013 11:49 am

Συμφωνώ με τη Ιουλιέτα και σίγουρα με πολλούς άλλους εδώ μέσα.
Παλιά σκεφτόμουν να ζευγαρώσει πρώτα η γατούλα μου μια φορά, όπως συνήθιζαν να λένε όλοι είτε επρόκειτο για σκύλο είτε για γάτα.
Ενημερώθηκα όμως και έμαθα πως είναι μύθος αυτό και είναι πραγματικά τόσο λυπηρό να σκέφτεσαι πόσα γατάκια πεθαίνουν καθημερινά και με άσχημο ή βίαιο τρόπο υποφέροντας, που ακόμα κι αν μπορούσα να βρω σπίτι καλό για τα γατάκια της δικιάς μου γάτας, προτιμάω να βρω για ένα από αυτά τα γατάκια που υποφέρουν. Ετσι και κάνω, γι αυτό μάζεψα 4 συνολικά από το δρόμο και έχουν τώρα μια καλή ζωή. Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να τους βρεις σπίτι. Συνάντησα μεγάλη αδιαφορία ίσως και απανθρωπιά. Εστω και ένα να σώσουμε όμως,  πιστεύω πως είναι σημαντικό.Smile

mairou
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 61
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/07/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Φανούλα Τετ Οκτ 16, 2013 1:54 pm

Δυστυχώς είναι δύσκολα mairou μου να βρεις ένα σπίτι που να τα αγαπά πραγματικά και να τα φροντίζει! Πολλά γατάκια πεθαίνουν αβοηθητα στο δρόμο με τραγικό τρόπο( έχω γίνει μάρτυρας τετοιων περιστατικώνEmbarassed και μαλιστα και με γατάκια και με σκυλάκια και δεν θέλω καν να θυμάμαι)! καλά εκανα και την στειρωσα, σήμερα πήρε το καλύτερο ήδηpepsi , να μην φευγει για να ζευγαρωσει και κινδυνεψει η ζωη της, πόνεσε αλλά είναι για καλό!το μικρό τωρα δν ξέρω τι είναι , ο γιατρος μου είπε με επιφύλαξη θηλυκόpelargos απλά είμαι χαρούμενη που ήρθε στην ζωή μου!
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από koneko Τετ Οκτ 16, 2013 5:08 pm

Debbie4ever έγραψε:Ήρθε η ώρα να ρωτήσω κι εγώ για στείρωση θηλυκού. Αν κι έχω μόνο μια απορία! Αν της μικρής της έρθει οίστρος πριν προλάβω να την στειρώσω πρέπει να την χωρίσω από τον μεγάλο;

Με ανησυχεί μην πάει και την καβαλήσει. Στειρωμένος είναι αλλά ορμές έχει ακόμα και δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει στην θέα μιας θηλυκιάς σε οίστρο.

Λέμε να την στειρώσουμε κατά τα Χριστούγεννα που θα έχει μεγαλώσει λίγο. Ελπίζω μόνο να είναι εξαίρεση και να μην την πιάσει οίστρος πριν την ώρα της.
αν ειναι στειρωμενος και την καβαλησει, ακομα καλυτερα γιατι θα της φυγει ο οιστρος Laughing 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Debbie4ever Πεμ Οκτ 17, 2013 10:21 am

koneko έγραψε:
Debbie4ever έγραψε:Ήρθε η ώρα να ρωτήσω κι εγώ για στείρωση θηλυκού. Αν κι έχω μόνο μια απορία! Αν της μικρής της έρθει οίστρος πριν προλάβω να την στειρώσω πρέπει να την χωρίσω από τον μεγάλο;

Με ανησυχεί μην πάει και την καβαλήσει. Στειρωμένος είναι αλλά ορμές έχει ακόμα και δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει στην θέα μιας θηλυκιάς σε οίστρο.

Λέμε να την στειρώσουμε κατά τα Χριστούγεννα που θα έχει μεγαλώσει λίγο. Ελπίζω μόνο να είναι εξαίρεση και να μην την πιάσει οίστρος πριν την ώρα της.
αν ειναι στειρωμενος και την καβαλησει, ακομα καλυτερα γιατι θα της φυγει ο οιστρος Laughing 
Τώρα αυτό να το πάρω σοβαρά; Δηλαδή αν δω να πηγαίνει να την καβαλήσει να μην τον μαλώσω; Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση!
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Οκτ 17, 2013 11:32 am

Φανούλα έγραψε:Παιδιά μπορειτε να ορισετε λίγο τον όρο ''οιστρος''( τον ακουω πολύ εδώ μέσα και μέσες άκρες έχω καταλάβει τι σημαινει αλλά πιο όχι πολύ καλά), βλέπετε δεν κατεχω πολλά γατο-σχετικο γεγονόταscratch ! η δική μου γατούλα δεν είχε ζευγαρωσει, ετσι μου είπε ο γιατρός, θα ήθελα όμως να ζήσει ένα ρομαντικό λαβ-στορι με έναν ωραίο γάτοsalia 
Με τον όρο οίστρο εννοούμε με απλά λόγια τις ορμές της γάτας, τη σεξουαλική επιθυμία με σκοπό την αναπαραγωγή.
Στις θηλυκές γάτες συμπίπτει και εξαρτάται άμεσα από την ωορρηξία που παρουσιάζεται στα θηλαστικά. Μερικές χαρακτηριστικές εκδηλώσεις της γάτας που βρίσκεται σε οίστρο είναι να νιαουρίζει δυνατά, σα να φωνάζει ή να κλαίει, να τρίβει τον ποπό της στο πάτωμα και γενικά να τρίβεται παντού, να κάνει βαρελάκια, να σηκώνει όρθια την ουρά και να κυρτώνει τη ράχη (επιδεικνύοντας...τα γεννητικά της όργανα...). Αυτές οι εκδηλώσεις δε μοιάζουν με παιχνίδια, περισσότερο φαίνεται σα να βασανίζεται η γατούλα...(όσο δεν βρίσκεται αρσενικός να τη γονιμοποιήσει).
Στους αρσενικούς εκδηλώνεται κυρίως με μαρκάρισμα (κατούρημα) σε διάφορα (=σε όλα) σημεία του σπιτιού. Τα ούρα μυρίζουν έντονα γιατί περιέχουν φερομόνες.
Και στα δύο φύλα υπάρχουν έντονα και ενοχλητικά νιαουρίσματα και τάσεις φυγής προς αναζήτηση γατοσυντρόφου.
Στο θέμα του ρομαντικού λαβ-στόρυ θα συμφωνήσω σε όλα με τη Μαρία (Houlieta).
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στειρωση:τι πρεπει να ξερω?

Δημοσίευση από Φανούλα Πεμ Οκτ 17, 2013 12:54 pm

Ευχαριστω πολύ Ηρακλή για όλες τις πληροφορίες, ως νεα γατομαμά ακόμα μαθαινω και λεξιλόγιο και γατοέννοιες! Και να σκεφτείτε πως μεγαλωσα σε χωριό με γάτες μα αν δεν τις έχεις εκ του σύνεγγεις δεν μαθαινειςWink και δεν ψάξεις και δεν πληροφορηθείςrun 
Φανούλα
Φανούλα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 4 την Σισσυ, την Μιννι, τον ακταιο και την αμαντα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρία πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/08/2013
Mood : Στειρωση:τι πρεπει να ξερω? - Σελίδα 2 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης