gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

+11
flokatoula
jovanita
SuperCatz
chris
NiaR
Chouzouris
markello
nosyparker
marmanga
catniki
soulitsa@xd
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από NiaR Τετ Μάης 12, 2010 7:07 pm

το ροκανίδι δέν είναι κατάλληλο για γάτες αλλά για τα κουνέλια....
το καθημερινό μπάνιο επισης δεν του κάνει καλό ...είναι και μικρό γατάκι θα αρρωστήσει !!!! Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 504504
Συμφωνω με το σοφό μέλος Μαρκελος Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 690518
ουγκ! Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 300270
NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από flokatoula Τετ Μάης 12, 2010 7:35 pm

Η διάρροια μπορεί να σημαίνει και οτι πρέπει να γίνει αποπαρασίτωση. Κόψτε το ροκανίδι απορώ και πως το σκεφτηκατε από τη στιγμή που παντού υπάρχει άμμος. Αν θέλετε το γατάκι να εκπαιδευτεί και να μείνει μαζί σας μπορείτε. Αν δε θέλετε ομως θα είστε διαρκώς στην τσίτα. Και τι σημαίνει "κλεισμένο σε καλάθι"? Που το βάζετε?
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Μάης 12, 2010 8:05 pm

Λογικο να μην πηγαινει στο ροκανιδι.Θα του κολλαει παντου και θα το εκνευριζει.Πρεπει να εκπαιδευτει σε αμμο ειδικη για γατες.Την μαθαινουν αμεσως και εφοσον παει μια φορα, μετα θα πηγαινει συνεχεια γιατι θα το τραβαει η μυρωδια.Μπανιο γινεται σε ειδικες περιπτωσεις και οχι βεβαια καθε μερα.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Πεμ Μάης 13, 2010 4:09 pm

Όταν το έχουμε στο καλάθι ανοιχτό το αφήνουμε μέσα στο σπίτι αλλά κάποιες φορές όταν το αφήνουμε στο μπαλκόνι το κλείνουμε λίγο από επάνω για να μην κινδυνέψει...Οσο για το ροκανίδι,θα πάρω άμμο αν πρόκειται να το συνηθίσει και να το βολέψει καλύτερα...
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Πεμ Μάης 13, 2010 4:14 pm

markello έγραψε:Εγώ, πιστευω να το δωσετε σε καποια οικογενεια που να το θελει.Μην το ταλαιπωρειτε αδικα. Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 270712


Αν δεν το θέλαμε καθόλου δεν θα το φιλοξενούσαμε κάν και θα το είχαμε δώσει από καιρό...οι αλήθεια είναι πως οι γονείς μου όσο παραμένει αυτό στο σπίτι τόσο πιο πολύ θέλουν να το κρατήσουν...και δεν κατάλαβα γιατί το ταλαιπωρούμε αφού προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο γι'αυτό... Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 602370
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από gatoras Πεμ Μάης 13, 2010 5:03 pm

soulitsa@xd έγραψε:
markello έγραψε:Εγώ, πιστευω να το δωσετε σε καποια οικογενεια που να το θελει.Μην το ταλαιπωρειτε αδικα. Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 270712


Αν δεν το θέλαμε καθόλου δεν θα το φιλοξενούσαμε κάν και θα το είχαμε δώσει από καιρό...οι αλήθεια είναι πως οι γονείς μου όσο παραμένει αυτό στο σπίτι τόσο πιο πολύ θέλουν να το κρατήσουν...και δεν κατάλαβα γιατί το ταλαιπωρούμε αφού προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο γι'αυτό... Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 602370

Όταν το κλείνετε σε κλουβί γιατί θέλετε να μένει στο μπαλκόνι, αλλά δεν θέλετε να κλείσετε το μπαλκόνι, το ταλαιπωρείτε,
Όταν αντί για άμμο του βάζετε ροκανίδι το ταλαιπωρείτε,
Όταν έχει διάρροια και αντι να το πάτε σε γιατρό διαμαρτύρεστε για την βρωμία το ταλαιπωρείτε. Θέλετε και άλλους λόγους? Και θα προτιμούσα μια απάντηση με επιχειρήματα αντί για σηκωμένα δακτυλάκια Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 270712
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από markello Πεμ Μάης 13, 2010 5:08 pm

Μπράβο, που το περιθάλψατε...Συγχαρητηρια.
Ομως, εδώ και δεκα μερες νομιζετε πως το γατι ειναι χάμστερ. Ε, λοιπόν, δεν ειναι χαμστερ και δεν κανει την αναγκη του στα ροκανίδια...
Οσο και να παλευετε...δεν θα καταφερετε τίποτα
Επίσης, τα γατακια τα κανουμε μπανιο οταν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΗ αναγκη και οχι καθε μερα...γιατι θα παθει πνευμονια και θα πεθανει......
και μετα θα λετε μα πώς πεθανε ...?
Τα δαχτυλακια σου δεν θα τα σχολιάσω.....ουτε και τα λεγομενα σου, λιγο παραπάνω πως τελικα, δεν θα το κρατησετε γιατι λερωνει παντου...
Ευχομαι να τα καταφερετε...και το μικρο να τα καταφέρει...
markello
markello
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Μάης 13, 2010 8:13 pm

Οταν παιρνουμε ενα ζωο εστω και για προσωρινη φιλοξενια ειμαστε υπευθυνοι απεναντι σε αυτο.Ειμαστε υπευθυνοι οτι θα του παρεχουμε σωστες συνθηκες διαβιωσης (οχι σε κουτι κλεισμενο μαζι με τις ακαθαρσιες του) φαγητου (οχι αγελαδινο γαλα που προκαλει διαρροιες) και ιατρικη παρακολουθηση (οταν εχει προβλημα οπως διαρροια, το παμε γιατρο)Δεν ειναι λουτρινο, δεν ειναι παιχνιδι.Ειναι μια ψυχη που θελει φροντιδα και εφοσον δεν μπορουμε να ειμαστε υπευθυνοι απεναντι του σκεφτομαστε αλλες λυσεις.Εισαι 13 χρονων κοπελα δεν εισαι μωρο.Παρε την ευθυνη του γατιου στα χερια σου σωστα και οπως πρεπει.Αν παλι, για τον οποιοδηποτε λογο δεν μπορεις, δωσε του καπου που θα μπορουν.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Πεμ Μάης 13, 2010 8:18 pm

Για τα δαχτυλάκια με συγχωρείται όταν έβαλα το εικονίδιο διάβασα angry και δεν ήξερα πως κάνει αυτή την χειρονομία...Νομίζω ξεκαθάρισα πως έχετε δίκιο για το ροκανίδι και ήταν λάθος μας. Γι'αυτό του πήραμε άμμο...το μπαλκόνι θα το περιφράξουμε και νομίζω πως αυτό βοηθάει για να μην είναι συνέχεια στο καλαθάκι του. Στον κτηνίατρο το πήγαμε σήμερα το μεσημέρι. Είπε να του κάνουμε απαλό μασάζ στην κοιλίτσα αλλά δεν κατάλαβα γιατί. Και για το χάμστερ η αλήθεια είναι πως ξέρουμε να το ξεχωρίζουμε από την γάτα γιατί έχουμε κι από αυτό,δεν το λέω βέβαια με την κακή την έννοια...Και πάλι για τα δαχτυλάκια συγνώμη όπως είπα και παραπάνω δεν είδα όλες τις κινήσεις του εικονίδιου...δεν είμαι άνθρωπος που θα έκανε τέτοια χειρονομία...Κια όσο γι'αυτό μαρκελο πως δεν θα το κρατήσουμε γιατί λερώνει πολύ ήταν δική μου άποψη και όχι των γονιών μου γιατί εκείνη την στιγμή συνέβη το δυσάρεστο και ήταν αρκετα...δυσάρεστο! Και πάλι συγνώμη για τα δαχτυλάκια... Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 776793


Έχει επεξεργασθεί από τον/την soulitsa@xd στις Πεμ Μάης 13, 2010 8:27 pm, 1 φορά
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από marmanga Πεμ Μάης 13, 2010 8:23 pm

Η αλήθεια είναι ότι τα μωράκια έχουν θέμα με τις διάρροιες.
Ρωτήστε τον γιατρό -τηλεφωνικά- μήπως πρέπει για μια-δυο μέρες να του δώσετε να φάει ριζάκι ή/και κοτοπουλάκι για να σφίξει λίγο.
Κάτι μου λέει ότι για να σας μιλάει για το μασάζ στην κοιλίτσα, δεν κατάλαβε ότι έχει πρόβλημα με διάρροιες και ίσως αν τον ρωτήσατε γενικά "Τι να κάνουμε με τα κακά του", να πίστεψε ότι δεν κάνει. Οπότε και σας είπε το μασάζ για να το διευκολύνετε.
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Πεμ Μάης 13, 2010 9:42 pm

Του είπαμε κανονικά πως κάνει διάρροιες και είπε να του κάνουμε μασάζ στην κοιλίτσα,να το έχουμε με ζεστή κουβερτούλα και να του δίνουμε κάποια ιδανική τροφή που μας πρότεινε...Για το ροκανίδι πάλι δεν ειπε τίποτε αλλά τελικά άμμο χρησιμοποιούμε...
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από gatoras Πεμ Μάης 13, 2010 10:11 pm

Συγχωρεμένη Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 270712
Ποια τροφή σας έδωσε?
Μασάζ στην κοιλίτσα τους κάνει η μαμά τους μετά το φαγητό για να λειτουργήσει το εντεράκι...δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με τις διάρροιες...θα δείξει όμως.
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από markello Πεμ Μάης 13, 2010 11:15 pm

Δεκτη η συγνωμη....
markello
markello
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Πεμ Μάης 13, 2010 11:19 pm

Μας έδωσε τροφή friscies κροκέτες με κοτόπουλο,καρότο και με μητρικό γάλα. Επίσης πρότεινε κονσέρβες gourmet με μους και μοσχάρι. Την κονσέρβα την τρώει αλλά τις κροκέτες τις έχει για παιχνίδι και ακόμη και όταν τις αναμιγνιουμε με την κονσέρβα δεν τις τρώει...
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από Pepita Πεμ Μάης 13, 2010 11:28 pm

soulitsa@xd έγραψε:Μας έδωσε τροφή friscies κροκέτες με κοτόπουλο,καρότο και με μητρικό γάλα. Επίσης πρότεινε κονσέρβες gourmet με μους και μοσχάρι. Την κονσέρβα την τρώει αλλά τις κροκέτες τις έχει για παιχνίδι και ακόμη και όταν τις αναμιγνιουμε με την κονσέρβα δεν τις τρώει...
Shocked lipothymia

Pepita
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια και 1 λιοντάρι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Joey τον Σιβα τον Pablo και την Κουφίτσα
Motto : ''Πίσω από κάθε πόνο σου στέκει ένα λάθος σου''Αριστοτέλης
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/08/2008
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από Chouzouris Πεμ Μάης 13, 2010 11:37 pm

Ας φάει κονσέρβα. Η ξηρά τροφή πρέπει να είναι kitten για να μπορεί να την μασήσει. Δοκιμασε ξηρά τροφή kitten που θα βρεις σε petshop.

Έχε στο νου σου ότι είναι μία ψυχούλα κι αυτό και του λείπει η μανούλα του και όλα είναι πρωτόγνωρα. Σιγά σιγά θα συνηθίσει.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Παρ Μάης 14, 2010 10:46 am

Για kitten είναι αλλά πάλι δεν τις τρώει...
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από TYMBWRYXOS Τετ Μάης 26, 2010 12:44 pm

Τελικά τι θα κάνετε,θα το κρατήσετε το γατάκι....?Μπράβο που το πήρατε απο το δρόμο.... Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 134150
TYMBWRYXOS
TYMBWRYXOS
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : μέχρι στιγμής κανένα....Μόνο 2 στα χωριά.....
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Πεμ Μάης 27, 2010 12:33 pm

Θα το κρατήσουμε...αλλά είναι πολύ επιθετικό..άντε ότι γρατζουνάει ενταξει αλλά δαγκάει και μάλιστα πολύ για μικρό γατάκι...!
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από SuperCatz Πεμ Μάης 27, 2010 1:19 pm

Καλημέρα!
Το γατάκι είναι μικρό και δεν πρόλαβε να εκπαιδευτεί σωστά από τη μαμά του.

Μπες στο www.ailouros.gr όπου θα βρεις πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες και θα σου λύσει και απορίες και πιο συγκεκριμένα για την επιθετική συμπεριφορά δες εδώ :

http://www.ailouros.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%91%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%CE%B1%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82/tabid/210/Default.aspx


Με πολλή αγάπη όλα ξεπερνιούνται! Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 703869
Σας εύχομαι καλή συν-γατοίκηση! Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 699679
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Δευ Μάης 31, 2010 11:52 pm

Μια ερώτησούλα σχετικά με τους κτηνίατρους: Πόσο περίπου κοστίζει μια επίσκεψη σε κτηνίατρο? Έχω επικοινωνήσει μόνο τηλεφωνικά με κτηνίατρο και δεν ξέρω. Αν γνωρίζετε,παρακαλώ,βοηθήστε με...
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από gatoras Τρι Ιουν 01, 2010 12:09 am

Περίπου 30 ευρώ...
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Τρι Ιουν 01, 2010 12:11 am

H 1 ΕΠΙΣΚΕΨΗ???????? Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 71431 Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 997391
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από TYMBWRYXOS Τρι Ιουν 01, 2010 12:42 am

Ναι αλλά για κάποιο εμβόλιο..Στο άσχετο δεν το πάμε μόνο αν έχει πρόβλημα,απο ότι μου είπαν και εμένα..
TYMBWRYXOS
TYMBWRYXOS
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : μέχρι στιγμής κανένα....Μόνο 2 στα χωριά.....
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από flokatoula Τρι Ιουν 01, 2010 11:59 pm

Κοιτάνε τα μάτια, τα αφτιά, το στόμα, παίρνουν θερμοκρασία, κοιτάνε για παράσιτα, το ζυγίζουν και στο τέλος κάνουν το εμβόλιο.

Και φυσικά μιλάς μαζί τους για οτι σε απασχολεί. Τον πρώτο χρόνο που γίνονται μαζεμένα είναι ένα έξοδο, αλλά αξίζει τον κόπο.
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Τετ Ιουν 02, 2010 12:04 am

Και είναι απαραίτητα να γίνουν τα εμβόλια,δηλαδή υπάρχει κίνδυνος αν δεν γίνουν? Γιατί το προηγούμενο γατί μας δεν του κάναμε τα εμβόλια όχι από άγνοια αλλά από οικ.δυσκολία και δεν συνέβη τίποτε κακό.
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από SuperCatz Τετ Ιουν 02, 2010 12:32 am

Ναι, είναι απαραίτητο να γίνουν.
Αν το γατάκι το έχετε μέσα στο σπίτι θα χρειαστεί λιγότερα εμβόλια απ' ότι αν το έχετε και μέσα στο σπίτι και έξω πχ στον κήπο.
Οπωσδήποτε αποπαρασίτωση για ενδοπαράσιτα και εξωπαράσιτα και ασυζητητί εμβόλια.
Μίλα με γιατρό να σου πει περίπου τα κόστη.
Αλλά μην διακινδυνέψεις την υγεία του γατιού αφήνοντάς το χωρίς εμβόλια.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Τετ Ιουν 02, 2010 1:41 am

Μπορούν τα εμβόλια να γίνουν μετά από 3 μηνών? Αν δεν μπορούμε να του προσέρουμε τα απαραίτητα εμβόλια,τι γίνεται?
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από flokatoula Τετ Ιουν 02, 2010 8:50 am

Αν δεν κάνω λάθος είναι περίπου 4 εμβόλια μέσα στο πρώτο έτος (αν κάνετε και της λύσσας) και ξεκινάνε αν θυμαμαι από 2 -3 μηνών περίπου, αφού το γατάκι είναι πλήρως αποπαρασιτωμένο.

Το κάθε εμβόλιο είναι πες 30 ευρώ, δλδ τον πρώτο χρόνο 120 ευρώ διάσπαρτα. Μετά πάει μια φορά το χρόνο. Χωρίς βέβαια να σας ξέρω δε νομίζω ότι είναι τραγικό ποσό για μέσα στο έτος...

Όπως βλέπεις χρειάζονται κάποιες θυσίες και απόλυτη βεβαιότητα ότι μπορείς να συμβιώσεις όπως πρέπει με μια ψυχούλα. Εχει ευθύνες.

Μήπως να δίνατε το γατάκι για υιοθεσία σε κάποιον άλλο?
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απάντηση και ερώτηση....

Δημοσίευση από soulitsa@xd Τετ Ιουν 02, 2010 12:47 pm

flokatoula έγραψε:Μήπως να δίνατε το γατάκι για υιοθεσία σε κάποιον άλλο?
Αυτό θα δείξει με το αν τελικά θα μπορέσουμε να του κάνουμε όλα τα απαραίτητα εμβόλια. Ακόμη το συζητάμε και θα δούμε. Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 72784

Αν το γατάκι βρίσκεται μέσα στο σπίτι και δεν βγαίνει έξω δεν υπάρχει λιγότερος κίνδυνος για λύσσα κλπ.?
Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 703780
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από gatoras Τετ Ιουν 02, 2010 1:37 pm

Ναι όντως το εμβόλιο για τη λύσσα δεν το βρίσκουν όλοι απαραίτητο να γίνεται
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από nosyparker Τετ Ιουν 02, 2010 1:48 pm

Εγώ έμαθα ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο έχει κάποιους κινδύνους και πολλοί κτηνίατροι το αποφεύγουν.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από gatoras Τετ Ιουν 02, 2010 1:50 pm

Είναι πολύ βαρύ εμβόλιο και λύσσα έχουμε να δούμε στην Ελλάδα πολλά χρόνια.
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από SuperCatz Τετ Ιουν 02, 2010 3:11 pm

soulitsa@xd έγραψε:
flokatoula έγραψε:Μήπως να δίνατε το γατάκι για υιοθεσία σε κάποιον άλλο?
Αυτό θα δείξει με το αν τελικά θα μπορέσουμε να του κάνουμε όλα τα απαραίτητα εμβόλια. Ακόμη το συζητάμε και θα δούμε. Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 72784

Αν το γατάκι βρίσκεται μέσα στο σπίτι και δεν βγαίνει έξω δεν υπάρχει λιγότερος κίνδυνος για λύσσα κλπ.?
Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 703780

Αυτό σου έγραψα και παραπάνω, ότι δηλαδή άλλα εμβόλια χρειάζεται ένα γατάκι που ζει απολειστικά μέσα στο σπίτι και άλλα εμβόλια ένα γατάκι που βγαίνει και έξω.
Όταν ζει μέσα στο σπίτι χρειάζεται λιγότερα εμβόλια (το 3πλό ή το 4πλό - νοούνται ως 1 εμβόλιο, είτε το ένα είτε το άλλο) αλλά συνήθως - ο γιατρός θα σου πει με βεβαιότητα όμως - δεν χρειάζεται κάποιο άλλο.
Τον 1ο χρόνο κάνει 2 φορές εμβόλιο σε απόσταση 1 μήνα περίπου και στη συνέχεια το πας για επανάληψη 1 φορά το χρόνο. Ίσως όμως να χρειάζεται να κάνει κάποιες εξετάσεις (πχ για aids ή λευχαιμία), αλλά και πάλι ο γιατρός θα στο πει αυτό.
Όμως, χρειάζεται εξωτερική και εσωτερική αποπαρασίτωση.
Ήτοι, αμπούλα ή σπρέυ μια φορά το μήνα ειδικά το καλοκαίρι για εξωπαράσιτα και χαπάκι 1 φορά κάθε τρεις μήνες για ενδοπαράσιτα.
Το κόστος της αμπούλας είναι από 5-8 ευρώ ανάλογα τη μάρκα και το χαπάκι κάνει - με επιφύλαξη - περίπου 5 ευρώ.
Το μπουκάλι frontline σπρέυ που μπορείς να τα ψεκάζεις (αντί της αμπούλας) κάνει περίπου 10 ευρώ και κρατάει για αρκετό χρονικό διάστημα.
Για να κατατοπιστείς καλύτερα, μίλα με κτηνίατρο και πέρνα και από ένα πετ σοπ (κατά προτίμηση ένα που δεν πουλάει ζώα) να ρωτήσεις για τα χάπια και τις αμπούλες ή το σπρέυ (αν και λογικά θα μπορεί να σου πει και ο γιατρός και γι' αυτά).
Καλό είναι να δεις όμως πόσο στοιχίζουν και σε πετ σοπ (μόνο για αποπαρασίτωση, όχι για εμβόλια, αυτά τα κάνει μόνο ο γιατρός!), διότι μπορείς να τα αποπαρασιτώνεις και μόνη σου, χωρίς να χρειάζεται επίσκεψη σε γιατρό, αρκεί να είσαι τυπική στις ημερομηνίες της επανάληψης των αποπαρασιτώσεων.
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Empty Απ: Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου!

Δημοσίευση από soulitsa@xd Τετ Ιουν 02, 2010 4:22 pm

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετκά με τα εμβόλια...με καλύψατε κατά ένα μέρος! Ξέρετε πόσα γεύματα την ημέρα πρέπει να τρώει ένα γατάκι? Την ποσότητα την ξέρω,την αναγράφει η συσκευασία,σε πόσα γεύματα πρέπει να την μοιράζω όμως? Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 703780
soulitsa@xd
soulitsa@xd
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Γατάκια οχι μωλε.. δυο κουνελούδιααα..
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/05/2010
Mood : Ένα αδέσποτο γατάκι μπήκε στην ζωή μου! - Σελίδα 2 Parta10

http://www.happydogs.dogsboard.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης