gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

+68
Soufle Sokolatas
effie
Gatoplikti
ZIZIKOS
πατουσακια
Mpoumpourina
KittyBooBoo
nymphadoratonks
Stavros
Smokys
psipsa
Scharyvdis
koneko
otz
majorca1980
tsili
Mau
f.m123
MySugar
catsforever_
gatoula46
houlieta
FROGK
joygreek
anta
anna kleio
Βασιλικη
vaso
kouix
zeledaki
demipotter
alexandrakicat
annoula_mabrh_gatoula
Kikiriki
sousi
enoplos
Domino
Undying~Cursed*dREAm_cAt*
XIONIS
nelly 's mother
flokatoula
natalouko
Chouzouris
SuperCatz
AMFIKRATIS
Louiza
Mimsey
NiaR
Πούπσυ
doremi
Fairy dogmother
melitta
Gloriana
Cris
DayDreamer
niou
soulitsa@xd
dimitra_mel
happy pets
Marcos
jovanita
nosyparker
Milly
marestros
markello
Anatoli
marmanga
gatoras
72 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μάης 31, 2014 12:30 am

ευχομαι να πανε ολα καλα και να συνελθει συντομα το μικρο  gatoula 

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Γατούνης στο σπίτι ξαφνικά

Δημοσίευση από Scharyvdis Σαβ Μάης 31, 2014 7:28 am

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος.  Βρήκα εχθες ένα μικρό γατάκι στο δρόμο, το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη και το πήγα κατευθείαν στον κτηνίατρο. Του καθάρισε τις τσιμπλίτσες, του έβαλε αμπούλα για τους ψύλους,κ μου είπε για 2-3 μέρες να μην έρθει σε επαφή με το σκύλο μου.  Σε 10 μέρες θα τον πάω για το 1ο εμβόλιο.  Και η ερώτηση είναι.. πού να το βάλω..?  Η σκυλίτσα μόλις το πήρε είδηση "τρελλάθηκε", γαυγίζει συνέχεια κ κλαίει.  Εϊναι υπερβολικό να τον έχω στο μπαλκόνι για 2-3 μέρες προφυλαγμένο; Να τον έχω σε κλουβί μην πέσει από το μπαλκόνι; Χαμός..δεν είχα ποτέ γατάκι και τα χω χαμένα..

Scharyvdis
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 31/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Μάης 31, 2014 11:21 am

μπαλκονι η δωματιο στο σπιτι. οτι και να κανεις ειναι καλυτερο απο το να ηταν στο δρομο...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από otz Σαβ Μάης 31, 2014 11:52 am

psipsa έγραψε:μπαλκονι η δωματιο στο σπιτι. οτι και να κανεις ειναι καλυτερο απο το να ηταν στο δρομο...

Συμφωνώ. Και μόνο που το πήρες, καλό του έκανες. Πόσες ελπίδες θα είχε μοναχούλι στο δρόμο; Αν έχεις κάποιο χωριστό δωμάτιο, θα είναι το ιδανικό, προς το παρόν. Αν είναι στο μπαλκόνι, πρόσεξε να μην πέσει. Είτε σε κλουβάκι είτε βάλε κανένα σύρμα ή καμιά καλαμωτή στο μπαλκόνι. Το πλέγμα δε νομίζω να κοστίζει πολύ.

Έχω ακούσει πολλές φορές να τα πάνε καλά σκυλάκια με γατάκια.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από zeledaki Σαβ Μάης 31, 2014 11:57 am

Ευτυχως που το εσωσες νασαι καλα.. Smile προσοχη στο μπαλκονι γιατι καποτε επεσε και εμενα η δικη μου η γατα οταν ηταν 2 μηνων και κυριολεκτικα πηγε να πεθανει.θελουν προσοχη τα μπαλκονια αμα μενεις και ψηλα...
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Scharyvdis Σαβ Μάης 31, 2014 1:00 pm

Ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση!! Πήρα ένα τεράστιο κλουβί που κανονικά προορίζεται για πουλιά, έστρωσα κουβερτούλα, του έβαλα και ξηρά τροφή και νερό και ένα μικρό μαξιλαράκι μαλακό των παιδιών μου. Έφαγε, ήπιε νεράκι και γρατζουνάει το μαξιλαράκι, το δαγκώνει και τώρα σαν να το χει παρει αγκαλια κ κοιμαται. την άμμο την έβαλα έξω από το κλουβί, τον βγάζω ανά ώρα για κανένα τέταρτο να ξεπιαστεί και πήγε στην αμμο αλλα δεν εκανε τίποτα. Έχω πλέγμα στο μπαλκόνι, αλλά φοβάμαι μη σκαρφαλώσει..

Scharyvdis
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 31/05/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Smokys Κυρ Ιουν 01, 2014 9:39 pm

Scharyvdis έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση!! Πήρα ένα τεράστιο κλουβί που κανονικά προορίζεται για πουλιά, έστρωσα κουβερτούλα, του έβαλα και ξηρά τροφή και νερό και ένα μικρό μαξιλαράκι μαλακό των παιδιών μου. Έφαγε, ήπιε νεράκι και γρατζουνάει το μαξιλαράκι, το δαγκώνει και τώρα σαν να το χει παρει αγκαλια κ κοιμαται. την άμμο την έβαλα έξω από το κλουβί, τον βγάζω ανά ώρα για κανένα τέταρτο να ξεπιαστεί και πήγε στην αμμο αλλα δεν εκανε τίποτα. Έχω πλέγμα στο μπαλκόνι, αλλά φοβάμαι μη σκαρφαλώσει..

 oksmily3 oksmily3 oksmily3 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Stavros Πεμ Ιουλ 24, 2014 4:32 pm

Kαλησπέρα. είμαι καινούργιος στο forum αν και σας διαβάζω συχνά. blinking

Σήμερα άκουσα κλάμα από νεογέννητο γατάκι (μάλλον γεννήθηκε σήμερα) στην πιλοτή της πολυκατοικίας. Κατέβηκα να το ψάξω και το βρήκα καλά κρυμμένο πίσω από ένα δέντρο (το διέκρινα με μεγάλη δυσκολία). Το έχει παρατήσει η μητέρα του ή όχι;

Πριν μερικές εβδομάδες είχα βρει ένα ακόμα -εμφανώς παρατημένο- και το φρόντισα, αλλά δεν άντεξε πάνω από μία ημέρα...

Stavros
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουλ 24, 2014 4:39 pm

Εγω στην θέση σου, (αν ειχα τον χρόνο) θα παρατηρούσα πότε σταματούσε το κλάμα, και θα ξανακοιτάγα να δω μηπως γυρισε η μαμα του.
Αν δεν την δεις, ξανατσεκαρε και μια δευτερη φορα ... μηπως γυρισε σε δευτερη "παυση" του κλαματος του μωρου.
Αν δεν την δεις και παλι, ισως κατι να της εχει συμβει...  No 

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το αφησε για λιγο μόνο του για να παει να βρει να φάει.

Αν την δεις, (απ'οσο γινεται πιο μακρια παντα..... για να μην την τρομάξεις) και μπορεις ασε της λιγο φαγακι (ΛΙΓΟ ΟΧΙ ΠΟΛΥ) και λιγο νερακι κοντα, αλλα ΟΧΙ ΠΟΛΥ κοντα......

(λέω ΛΙΓΟ, γιατι αν αφησεις πολυ, μπορει να έρθει και κανενας αρσενικος γατούλης να φάει... και να τρομάξει στα σίγουρα η γατομανουλα.....και να κινδυνέψει και το μωρο.)



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Stavros Πεμ Ιουλ 24, 2014 4:46 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!

Στην πολυκατοικία έχουμε πολλές γάτες και τις ταίζουμε κάθε μέρα (να φανταστείς, είναι πολύ πιο χοντρές από τον γάτο μου που είναι στειρωμένος Razz), οπότε δεν υπάρχει άμεση ανάγκη φαγητού και νερού.

Αν συνεχίσει να κλαίει και βρίσκομαι στο σπίτι, θα ξανακατέβω να δω. Χαμένη υπόθεση είναι τις περισσότερες φορές, αλλά δεν μπορείς να τα αφήνεις στην τύχη τους.


Stavros
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από nymphadoratonks Τετ Νοε 12, 2014 10:48 pm

Βρήκα ενα γατάκι μέσα σε μια κλειστή σακούλα σκουπιδιών. 1ον, μη ξέροντας τι πρεπει να χρησιμοποιησω του εκανα μπάνιο. Νομιζω πως έχει κρυώσει διότι νιαουριζει πολύ βραχνα.2ον, ακομη κι αν τρελενεται για τα χάδια μου, ορισμένες στιγμές καταλαβαινω πως με φοβάται. Θα ξεχάσει ποτε αυτό που πέρασε στα σκουπίδια; δεν ξέρω τι πρεπει να κάνω απο θέμα εμβολιων,ή για τα μικρόβια που ίσως έχει. Είναι αρκέτα μεγαλο και τρώει στέρεα τροφή,και επίσης παιζει και είναι αρκέτα ζωηρό.

nymphadoratonks
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/11/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από kouix Τετ Νοε 12, 2014 11:00 pm

1) αν το πιανεις και ειναι ζεστο, ειστε σε καλο δρόμο. Αν ειναι κρύο, πρεπει να το ζεστανεις το συντομότερο, και ο συντομοτερος τρόπος ειναι το "πιστολακι" για τα μαλλια. (για κανα15λεπτο, και μετα μια θερμοφόρα για να διατηρείται ζεστο).

2) για τα εμβολια και ολα τα λοιπα, θα πρεπει να μιλησεις με εναν κτηνιατρο, και να το πας να το εξαιτάσει, ,και για να σου πει και ηλικια, και να σε καθοδηγήσει και γιια το πότε πρεπει να κανει εμβολια.

Καλοσύνη σου που το μαζεψες το μωρουδελι!

Και καλωσήρθες στην παρεα μας. Smile

welcome


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από nymphadoratonks Πεμ Νοε 13, 2014 9:40 pm

Του εκανα μπάνιο 3 φορες την ίδια μερα (μεταξύ μας μυριζε απο τα σκουπίδια πααααρα πολύ). Δεν του ξανακανα, επειδή έχω την εντύπωση πως χρειαζεται ειδικό σαμπουάν, έτσι δεν είναι;; υπάρχει διπλα μας μια γάτα έγκυος που στην αρχή το χτύπησε αλλά σήμερα του έκανε ενα ωραιότατο μπανακι! Δεν είναι εντελώς μωρο, τρώει κονσερβουλα,σκαρφαλώνει σε δεντρα... Απλα δεν το έχω παει ακομη σε κτηνιατρο, τέλος του μηνός πληρώνεται η εργατιά! :p την ονόμασα Lily :-)

nymphadoratonks
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/11/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από KittyBooBoo Σαβ Νοε 15, 2014 11:15 am

I LOVE ANIMAMLS pelargos

KittyBooBoo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 22
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/11/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Παρ Μαρ 13, 2015 12:40 pm

Καλημέρα σε όλους! Χθες το μεσημέρι βρήκα ένα γατάκι νεογέννητο στην αυλή μου, λίγων ωρών. Έχω ένα δωματιάκι κάτω και ταίζω αδεσποτάκια, ήρθε η μάνα γέννησε και το παρατησε μαζί με κάποια πεθαμένα δυστυχώς. Χθες του έδωσα γάλα αγελαδινό που δεν κάνει άλλα λύση ανάγκης. Το βράδυ το κατέβασα κάτω μήπως έρθει η μάνα και το πάρει ή το ταίσει, αλλά τίποτα. Το έχω σπίτι μου τώρα, το πήγα και στην κτηνίατρο. Είναι 2 ημερών γατάκι, ίσως ζήσει ίσως και όχι. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τη δοσολογία γάλατος, νομίζω έκανα λάθος. Πήρα σήμερα ειδική σκόνη γάλα για νεογέννητα, 8 γεύματα την ημέρα κάθε 2-3ώρες. Το ένα γεύμα μου είπε η κτηνίατρος είναι 1κουτ.του γλυκού σκόνη και 5 νερό, αλλά μου βγαίνει γύρω στα 15 με 17 ml αυτο το κάθε γεύμα. Μήπως έκανε λάθος ή δ καταλαβα καλα και εννοούσε αυτό σαν ημερήσια ποσότητα; Στην ουσία έτσι μου βγαίνει 1,5 σύριγγα το γεύμα. Το κάνω σωστά; Θέλω πολύ να ζησει το γατάκι, και να το κρατήσω Smile
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από koneko Παρ Μαρ 13, 2015 8:17 pm

Το γαλα που εδινα στο νεογεννητο που βρηκα ειχε αναλογια 1 μερος γαλα προς 3 μερη νερο αν θυμαμαι καλα, μπορει να ηταν και 2 μερη νερο, παντως σιγουρα οχι πανω απο 3. Δες τις οδηγιες στην συσκευασια ή πες μας την μαρκα και πες μας τι λενε για να σιγουρευτουμε για την δοσολογια. Δεν χρειαζεται να φτιαχνεις σε καθε γευμα γαλα. Μπορεις να φτιαξεις μια ποσοτητα για ολη την ημερα και απλα μετα να το ζεσταινεις. Εγω ετσι εκανα.

Επειδη ειναι πολυ μικρο ταιζε το καθε 2 ωρες και οποτε γκρινιαζει. Το δικο μου το οποιο ηταν λιγο μεγαλυτερο οταν το βρηκα ετρωγε γυρω στα 4ml σε καθε γευμα. Το αφηνα να τρωει οσο ηθελε.

Ειναι πολυ σημαντικο να κρατας το γατακι ζεστο. Βαλτου θερμοφορα και κρατα το τουλαχιστον σε 30C ζεστη.

Τριβε του την κοιλιτσα και τον πισινουλι του πριν και μετα απο καθε γευμα για να κανει κακακια. Εγω την ετριβα με χαρτι υγειας ή χαρτοπετσετα. Αν κανει κακακια και πασαλειφτει μη διστασεις να το κανεις μπανιο με ζεστο νερο και επειτα να το στεγνωσεις με πιστολακι. Εγω το εκανα μπανιο σε καθημερινη βαση σχεδον (παντα απο τον λαιμο και κατω). Μολις τελειωνα το μπανιο το τυλιγα με πετσετα και αμεσως το στεγνωνα με πιστολακι. Του αρεζε πολυ η ζεστη απο το πιστολακι.

Επειδη αναφερεις οτι σου βγαινει 1.5 συριγγα, υποθετω οτι χρησιμοποιεις απο τις μεγαλες. Επειδη ειναι ακομα μικρο, συνιστω συριγγα ινσουλινης, ειναι λιγοτερο επικινδυνη για το γατακι (με την αλλη μπορει να σου ξεφυγει γαλα και να παει στα πνευμονια). Το γατακι πρεπει να ταιζεται με την κοιλια του να βλεπει το εδαφος, οχι ανασκελα δηλαδη. Μετα το ταισμα χτυπα το ελαφρια στην ραχη για να ρευτει. Φροντισε το εμβολο της συριγγας να κυλαει ομαλα. Αν κολλαει αλλαξε την. Το ιδανικο βεβαια ειναι να βρεις μπιμπερο, θα σε διευκολυνει πολυ οταν θα αρχισει να τρωει 25ml σε καθε γευμα.

Ευχομαι να τα καταφερει και να ζησετε μαζι πολλα πολλα χρονια! Θα ειναι η καλυτερη ανταμοιβη για το καλο που κανεις!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Σαβ Μαρ 14, 2015 9:24 am

Καλημέρα κορίτσι μου! Την εχω απ την Πεμπτη, ειναι κοριτσακι την εβγαλα Ραλλου Smile Ειμαστε στην 3η μερα της ζωης της. Δειχνει να τα πηγαινει καλα, αλλα ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο. Ειμαι συγκρατημενα αισιοδοξη. Της εχω μεγαλη κουτα με θερμοφορα, κι ενα πλαστικο μπουκαλι με ζεστο νερο. Κασκολ στον πατο της κουτας. Εκανε και χθες τα πρωτα της κακα, σε μορφη οδοντοπαστας καφεμουσταρδι. Κατουραει με το μασαζ που της κανω, βαμβακι με χλιαρο νερο. Της πηρα μπιμπερο κ ειναι καλυτερα γιατι με τη συριγγα δυσκολευομουν πολυ. Η μαρκα της σκονης ειναι "Pet Milk" ενα γαλαζιο κουτι με ενα κουταβακι και ενα γατακι απεξω. Η αναλογια ειναι 1 κουτ. σκονη, 5 κουτ.νερο. Το τρωει ανα 3ωρο. Το βραδυ την ταισα στις 8, μετα στη 1 τα ξημερωματα και μετα στις 7 το πρωι. Η κτηνιατρος μου ειπε δ πειραζει αν δ σηκωνεσαι το βραδυ για ταισμα. Στο ιντερνετ βεβαια διαβαζω οτι δεν επιβιωνουν χωρις 3ωρο ταισμα. Sad το βραδυ ειναι πολυ ησυχη δεν κλαει, εγω την ξυπνησα για να φαει. κλαιει αρκετα την μερα, κοιμαται λιγο και μετα κλαει. Βοηθεια. Τι να κανω; Μηπως δ ειναι καλο το γαλα; Μηπως εχει υπογλυκαιμια να της δωσω 2 κουταλιες ζαχαρονερο; Θελω πολυ να ζησει και να την κρατησω, ειναι μια ψυχουλα τοση δα..Ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες και σ ευχαριστω παρα πολυ!!
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μαρ 14, 2015 10:17 am

Ταιζε την και το βραδυ ανα 2-3 ωρες μεχρι να γινει τουλαχιστον 10 ημερων. Μετα μπορεις να το τραβηξεις μεχρι 4 ωρες και αργοτερα ανα 6-8 ωρες τα βραδια στις 20-25 ημερες. Τα μικρα γατακια ειναι πολυ ευκολο να παθουν υπογλυκαιμια γι' αυτο και πρεπει να τρεφονται τοσο συχνα. Η μανα τους σε αυτη την ηλικια δεν φευγει σχεδον καθολου απο κοντα τους. Θα εισαι κομματια για 1 βδομαδα απο την αυπνια, αλλα προσπαθησε να κανεις υπομονη. Βαζε ξυπνητηρι και εχε ετοιμο το μιγμα (εγω το ζεσταινα μεσα σε μικρο κατσαρολακι το οποιο γεμιζα με ζεστο νερο και το εβαζα στο ματι της κουζινας για να ζεσταινεται πιο γρηγορα) για να το ταιζεις μεσα σε 5 λεπτα και να ξανακοιμασαι.

Η αναλογια ειναι αυτη που γραφει η συσκευασια; Τα κακακια της οπως τα περιγραφεις ειναι ενταξει, αλλα αν δεις οτι γινεται δυσκοιλια (πχ δεν κανει καθολου κακακια για 2-3 μερες), τοτε θα πρεπει να το αραιωσεις λιγο. Αν γινουν πιο νερουλα, τοτε αυξανεις την ποσοτητα της σκονης.

Πως ειναι σε γενικες γραμμες η συμπεριφορα του; Το βλεπεις ζωηρο, να αρπαζει με ορεξη το μπιμπερο για να φαει ή ειναι υποτονικο; Το δικο μου ηταν πολυ ζωηρο και αρκετα φωνακλαδικο τα βραδια, ισως επειδη δεν χρησιμοποιουσα ηλεκτρικη θερμοφορα και κρυωνε πιο γρηγορα αυτη με το νερο. Φωναζε αρκετα και την ημερα ειτε επειδη πεινουσε, ειτε επειδη κρυωνε. Μερικες φορες πεινουσε τοσο πολυ που την ταιζα καθε ωρα. Δοκιμασε να το ταιζεις καθε φορα που ξυπναει και κλαιει την ημερα ή να ελεγχεις την θερμοκρασια. Ισως να θελει λιγη παραπανω ζεστη. Βαλε και ενα ρολοι το οποιο κανει θορυβο για να νιωθει λιγο πιο ηρεμο. Εγω ειχα το γατακι μεχρι τις πρωτες 20 ημερες σε κουτι απο παπουτσια το οποιο το ειχα συνεχως κλειστο και ανοιγα μονο για να το ταιζω και να αλλαζω το νερο στην θερμοφορα (ειχα κανει τρυπες πανω και στα πλαγια με στυλο) και στο καπακι επανω ειχα τοποθετησει ενα ρολοι. Πιστευω το μικρο κουτι ειναι καλυτερη επιλογη γιατι το γατακι δεν μπορει να περιπλανηθει πολυ ωρα και να εξαντληθει. Αν το κουτι σου ειναι μεγαλο προσπαθησε με πετσετες ή αλλα υφασματα να περιορισεις τον χωρο που κινειται. Btw, αν η θερμοφορα που χρησιμοποιεις ειναι με νερο, γεμιζε την με οσο το δυνατον πιο καυτο νερο γινεται. Εγω σχεδον το εβραζα (υπολογιζω το νερο να ηταν στους 80C) και επειτα την τυλιγα σε μια πετσετα και πανω στην τυλιγμενη θερμοφορα εβαζα μια ζαρωμενη λεπτη πετσετουλα και εκει το γατακι (αφηνα και λιγο χωρο στην μια πλευρα του κουτιου οπου δεν ακουμπουσε η θερμοφορα ωστε να μπορουσε να διαφυγει εκει σε περιπτωση που ζεσταινοταν πολυ).

Α, και κατι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!! Σιγουρεψου οτι η θυλη στο μπιμπερο λειτουργει σωστα! Πρεπει να τρεχουν σταγονιτσες με ευκολια οταν το αναποδογυριζεις, χωρις να το πιεζεις, αλλιως μπορει το γατακι να δυσκολευεται να τραφει και να προσλαμβανει πολυ μικροτερη ποσοτητα απο οτι θα ηθελε. Στην αρχη ειχα κανει τρυπα με χοντρη βελονα και δεν ετρεχε καθολου. Επειτα εμπηξα ενα μαχαιρι και ανοιξα την τρυπα και παλι δεν ετρεχε καλα και στο τελος το εκοψα σε Χ επανω και αρχισε να λειτουργει σωστα. Μερικες φορες οταν ετρωγε το γατακι το μπιμπερο σταματουσε να βγαζει γαλα και ειχα διπλα μου μια βελονα απο συριγγα με την οποια ξεμπλοκαρα την τρυπα οταν συνεβαινε αυτο.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν το γατακι εχει θηλασει εστω και μια φορα, εχει πολυ περισσοτερες ελπιδες να επιβιωσει απο ενα γατακι που δεν εχει θηλασει καθολου και πιστευω οτι το δικο σου εχει θηλασει. Το δικο μου πρεπει να ηταν 4-5 ημερων οταν το βρηκα και τωρα ειναι ενα 10 μηνων ζωηροτατο γατι που δεν εχει αρρωστησει ουτε μια φορα στη ζωη του! Πανω απο ολα να κανεις θετικες σκεψεις και να εισαι αισιοδοξη οτι θα τα καταφερει!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Σαβ Μαρ 14, 2015 4:19 pm

Τι ωραια που μου τα λες! Δ ξερεις ποσο σ ευχαριστω!!!! Η δοσολογια ειναι αυτη που γραφει πανω η συσκευασια. Βγαινει δηλαδη γυρω στα 15μλ το ταισμα αλλα μια κουταλια την αφηνει κ δ την τρωει, οποτε δ το ζοριζω το γατι. Το μπιμπερο ειναι μεγαλο δεν ειναι μινι, στο πετ σοπ αυτο μου εδωσαν αλλα μια χαρα τρυπιτσα εκανα και πινει ανετα. Την ταισα σημερα στις 7, στις 10, στη 1, στις 3.30, και επεται συνεχεια. Θα το κανω ετσι να σηκωνομαι και το βραδυ 2 φορες οσο μπορω ανα 3ωρο. Η συσκευασια λεει 8 ταισματα την ημερα. Ηδη τα 4 τα εκανα. Η κτηνιατρος μου ειπε καντα γενικως 4 τα ταισματα πρωι-μεσημερι-απογευμα-βραδυ και μετα μη σηκωνεσαι..Αλλα στο ιντερνετ παντου λεει συχνα ταισματα και βραδυ. Και θα κανω αυτο. Τωρα ειναι καλυτερα, ειναι ζωηρη, κ μετα το φαγητο ηρεμει. Της εκανα κ τοπικο μπανιο με βαμβακι και μετα σεσουαρ. Εκανε ξανα κακα πριν λιγο μουσταρδοκαφε παστα, καπως πιο αραια απο χθες. Θα βαλω πιο πολυ σκονη στο γαλα, πιο γεματη κουταλια. Η κοιλια της ειναι πρησμενη ομως απο χθες :/ Δ θυμαμαι κ αν ηταν ετσι οταν την βρηκα, πανω στην ταραχη δ το προσεξα. Η γιατρος μου ειπε οτι ειναι απ το πολυ ταισμα που της εκανα. Αλλα δεν ξεφουσκωνει. Κακακια κανει, οποτε δ ειναι φουσκωμενη απ αυτο. Σκουληκακια; Σ ευχαριστω πολυ για ολα!! Smile
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από πατουσακια Σαβ Μαρ 14, 2015 6:02 pm

Ανα ταιζμα δινεις 15 μλ γαλατακι; αν ναι αυτό είναι παρα πολύ για τοσο μικρο μωρουλι, περιπου 4μλ είναι η ποσοτητα ανα 2 ωρο αν θυμαμαι καλα, αν παραταΐζεις μπορει να κανει διαρροιες και τοτε είναι δυσκολα τα πραγματα....εμεις παρα τρυχα το γλητωσαμε με την Χιονατη.... οσο για το νυχτερινο ταιζμα σε αυτή την ηλικια πρεπει να σηκώνεσαι και για ταιζμα αλλα και για το θερμοφορο.... Και οσο για το γιατρο εγω στη θεση σου θα τον αλλαζα....
αν θες διαβασε την ιστορια μας τα γραφω ολλα το τι περασαμε...
http://www.gatospito.com/t11219-topic
στη 14η σελιδα ξεκηνανε οι χρησιμες πληρωφοριες, μιασ και τοτε αλλαξα γιατρο....
καλη τυχη με το μωρουλι και βαλε κανενα φωτο
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Σαβ Μαρ 14, 2015 6:50 pm

Ρε παιδια φοβαμαι αρκετα δεν σας το κρυβω. Το αγχος μου ειναι το γαλα, μηπως δεν ειναι καλο; Θα παω σε αλλον ναι εχω κι αλλον κτηνιατρο στην πολη, εδω ειμαι σε χωριο. Το ταισμα γενικοτερα μηπως κατι δ κανω καλα, με το γαλα. Και για την κοιλιτσα του που ειναι φουσκωτη. Εβγαλα και στα χερια μου σημερα κατι κοκκινιλες, βλακεια δικια μου επρεπε να φοραω γαντια μιας χρησης στην ολη διαδικασια. Σ ευχαριστω πολυ, θα διαβασω την ιστορια σου Smile
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Σαβ Μαρ 14, 2015 7:22 pm

Κοριτσια δεν ξερω πως ν ανεβαζω φωτο και την εβαλα την μικρη στο αβαταρ. Ειναι στην κουτα της με θερμοφορα, ζεστο νερο απο διπλα, κασκολακι, και την εχω την κουτα διπλα στο τζακι. Οταν φαει πεφτει και κοιμαται ησυχα. Κλαιει μετα απο κανα 2ωρο για φαγητο. Σ ευχαριστω για την ιστορια σου πολυ, διαβασα απ τη 12 και μετα. Εκανα λαθος την ποσοτητα που εδινα. Αλλα και η συσκευασια ετσι λεει, 1 κουτ σκονη 5 νερο 8 γευματα την ημερα απο 1 ημερας γατια μεχρι 15ημερων..Εν τω μεταξυ το μπιμπερο απ το πετ σοπ ειναι μεγαλο και δεν μπορω να υπολογιζω τα 5μλ. Λεω να κανω την ποσοτητα της συσκευασιας 1 προς 5 που βγαινει καμια 15αρια μλ, και με τη συριγγα να μετραω 5 μλ και να τα βαζω στο μπουκαλι και να τα δινω 5μλ ανα 3ωρο. Ενταξει λετε ειναι καλη ποσοτητα;; Εσεις που το εχετε περασει βοηθηστε με σας παρακαλω.. Ειναι 3 ημερων γατακι. Δεν θελω να κανω κανενα τραγικο λαθος με την μικρη, και να νιωθω οτι φταιω. Στεναχωριεμαι και που το σκεφτομαι.. Τουλαχιστον αν δεν επιβιωσει να ειναι θεμα κρασης του οργανισμου της. Μην το σκοτωσω το γατακι με λαθος τροφη. Μεχρι τη Δευτερα το πρωι με αυτη την ποσοτητα τροφης 5 μλ ανα 3ωρο και με φουσκωμενη κοιλιτσα θα ειναι καλα θα αντεξει; Η ειναι πολυ επειγον και να προσπαθησω να βρω γιατρο αυριο; Κανει κανονικα ουρα, και κακα σε καφε μουσταρδι αποχρωσεις λιγα βεβαια. Εκανε κ μονη της τα βρηκα στην κουτα χωρις να της τριψω την κοιλια. Το ρεψιμο παιδια δεν το εκανα..Απο το επομενο γευμα θα το κανω. Την κραταω αγκαλια πανω στο στηθος μου και την χαιδευω και την χτυπαω λιγο; Αγχωθηκα ρε κοριτσια.. Μη το σκοτωσω το ζωακι με λαθη μου Sad
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από kouix Σαβ Μαρ 14, 2015 9:11 pm

Καλησπέρα και σου ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπάθειές σας για επιβίωση (τις δικές σου, αλλα και της γατούλας....)

Κι εγω θα σου ελεγα ΠΡΟΣΟΧΗ στην "ποσοτητα" φαγητου ανα γεύμα.
Οπως ειπαν και παραπανω, ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο 4 μλ ανα γευμα ανα 2-3 ωρες περιπου.
(το βραδυ αν δεν ξυπνήσει μονη της να κλαίει, μπορεις το ταϊσμα να το κανεις σε 4 ωρες , αλλα ΜΗΝ δωσεις παραπανω απο 4 μλ.)

Προσωπικά, θα σου ελεγα να δεις στο φορουμ μας τις οδηγιες που υπαρχουν σχετικα με την δοσολογια φαγητου στα μωρα, και πως αυτη αυξάνεται οσο μεγαλωνει το γατακι.
(θα κοιταξω να την βρω και να την ποστάρω ξανα ΕΔΩ σε δευτερο χρονο με εντιτ)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μαρ 14, 2015 9:15 pm

Εγω ειχα στησει διαφορετικα την κουτα. Την θερμοφορο την τυλιγα με πετσετα χειρος και πανω στην τυλιγμενη θερμοφορα εβαζα μια πιο λεπτη πετσετουλα προσωπου και πανω σε ολο αυτο εβαζα το γατακι. Δηλαδη το γατακι ηταν μονιμα πανω σε ζεστο μερος και οχι διπλα. Επειδη το κουτι ηταν μικρο η θερμοφορα επιανε σχεδον ολο το κουτι, αλλα στην μια ακρη υπηρχε κενο, οποτε εκει διπλωνα μια πετσετα για να μη πεφτει οταν παει στην ακρη. Εκεινο το σημειο ηταν και το πιο δροσερο. Αν δηλαδη ζεσταινοταν θα μπορουσε να παει εκει να δροσιστει.

Στη θεση σου θα τυλιγα την θερμοφορα με πετσετα, θα χρησιμοποιουσα ενα μεγαλο μπουκαλι με καυτο νερο το οποιο επισης θα τυλιγα με πετσετα και θα το εβαζα διπλα στην θερμοφορα ωστε στην ακρη να δημιουργηθει ενα μικρο κενο. Εκεινο το κενο θα το γεμιζα με διπλωμενη πετσετα. Ετσι το γατακι θα εχει πιο μεγαλη ζεστη επιφανεια και ουσιαστικα θα καθεται πανω στην ζεστη και μια πιο μικρη επιφανεια που θα ειναι δροσερη. Απο οτι θυμαμαι στην δικη μου περιπτωση γεμιζα την θερμοφορα με ζεστο νερο σχεδον σε καθε ταισμα παρολο που ηταν καλοκαιρι τοτε και το δωματιο ειχε 26-28 βαθμους.

Εγω δεν θα περιοριζομουν στη ποσοτητα, αρκει βεβαια να μη το ταιζεις με το ζορι. Μπορει να ειναι μεγαλυτερο απο οτι υπολογιζεις. Εχει ωμφαλιο λωρο επανω; Τα αυτακια της ειναι σηκωμενα; Η δικη μου ετρωγε τις πρωτες 2-3 μερες 4-5ml ανα 2 ωρες αλλα απο την 4η και μετα ετρωγε πανω απο 10ml. Δεν ξερω ακομα τι ηλικια ειχε οταν την βρηκα γιατι ενω της φυτρωσαν δοντακια νωρις, τα ματακια της αργησαν να ανοιξουν. Ισως να μην ηταν 7-10 ημερων οταν την βρηκα, αλλα 4-5. Η κοιλιτσα μπορει να ειναι πρησμενη απο το πολυ ταισμα ή απο αερια ή απο σκουλικακια. Ετσι ηταν και η κοιλιτσα της μικρης μου. Σε μια φαση ειχε γινει σαν μπαλα και μετα εκανε ενα σωρο κακακια και ξεφουσκωσε. Δεν χρειαζεται να την παιρνεις αγκαλια για να ρευεται. Εγω απλα την αφηνα στο κουτι και της χαιδευα την ραχουλα μεχρι να ρευτει. Μη φοβασαι για την τροφη, απλα σιγουρεψου οτι περιεχει ταυρινη.

Το οτι εκανε μονη κακακια με προβληματιζει λιγο σχετικα με την ηλικια της. Συνηθως δεν μπορουν να κανουν μονα τους την αναγκη τους μεχρι να γινουν 2-3 εβδομαδων (αν θυμαμαι καλα). Μηπως ειναι πιο μεγαλη απο οτι νομιζεις;

Δες και το δικο μου θεμα μηπως βρεις ενδιαφερουσες πληροφοριες: http://www.gatospito.com/t11014p25-topic

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από kouix Σαβ Μαρ 14, 2015 9:18 pm

Διαβασε και αυτο το αρθρο οταν βρεις χρόνο Smile
http://www.gatospito.com/InoaiU-aaoUeea-eae-ouo-ia-oa-iaaaeoaoa-h17.htm

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από kouix Σαβ Μαρ 14, 2015 9:23 pm

koneko έγραψε:

Εγω δεν θα περιοριζομουν στη ποσοτητα, αρκει βεβαια να μη το ταιζεις με το ζορι. Μπορει να ειναι μεγαλυτερο απο οτι υπολογιζεις. Εχει ωμφαλιο λωρο επανω; Τα αυτακια της ειναι σηκωμενα; Η δικη μου ετρωγε τις πρωτες 2-3 μερες 4-5ml ανα 2 ωρες αλλα απο την 4η και μετα ετρωγε πανω απο 10ml. Δεν ξερω ακομα τι ηλικια ειχε οταν την βρηκα γιατι ενω της φυτρωσαν δοντακια νωρις, τα ματακια της αργησαν να ανοιξουν. Ισως να μην ηταν 7-10 ημερων οταν την βρηκα, αλλα 4-5. Η κοιλιτσα μπορει να ειναι πρησμενη απο το πολυ ταισμα ή απο αερια ή απο σκουλικακια.


Ηρω, τα πολυ μικρα μωρογατακια αν παραταϊστουν (ανα γεύμα) επειδη δεν μπορει ο οργανισμος τους να "επεξεργαστει" μεγαλη ποσοτητα φαγητου, παθαινουν διαρροιες... και αυτο , ειναι πολυ δυσκολο να αντιμετωπιστει μετα....)

Γι' αυτο ειπα ΠΡΟΣΟΧΗ στην ποσοτητα...

(την εχω "πατησει" ετσι "νομιζω"... και εχω τύψεις εκ' τοτε..... ) tafos

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από πατουσακια Σαβ Μαρ 14, 2015 9:42 pm

και εγω το ιδιο εννοω ότι το πατησα και τελικα από τα 5 μωρουλια εζησε το 1....
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Κυρ Μαρ 15, 2015 12:26 am

Σας ευχαριστω κοριτσια παρα πολυ! Θα τα διαβασω αυριο με προσοχη, τωρα ειναι 12 μιση νυχτα της εκανα το βραδινο ταισμα 5μλ τα εφαγε με ορεξη. Θα τα κανω 4μλ θα τα μειωσω. Εχει ενα πολυ μικρο κακαδακι απο λωρο μικροσκοπικο. Εγω την Πεμπτη το μεσημερι το πηρα ειδηση οτι εχω γατακι κατω γι αυτο το βαζω σαν ημερα γεννησης. Δοντακια δεν εχει, τα αυτακια ειναι πολυ μικρα αλα σηκωμενα. Η κοιλιτσα της εν τω μεταξυ απ τις 9,30 το βραδυ μεχρι τωρα 12,30 εχει μικρυνει δ ειναι τοσο τουμπανο. Την κανακευω για να ρευτει αλλα ματαια Sad Μου εβγαλε κατι φτερνισματακια μονο, τα οποια φοβαμαι οτι δ ειναι καλα.Τη Δευτερα θα τη παω σε αλλο κτηνιατρο ειναι κ μια σταλιτσα το γατακι μεταφερεται ευκολα, γτ ειμαι κ εγκυος και με την αλλη μου τη γατα την μεγαλη ειχα προβημα στη μεταφορα. Γενικα σαν συμπεριφορα παντως γιατι διαβαζα κ αλες ιστοριες μελλον, δ εχει προβληματα. Ζωηρη ειναι περπαταει πανω μου, αλοτε ειναι ησυχη πολυ, αλλοτε κλαει, κανεις τια αναγκες της. 2 φορες κακα, μια μονη, μια με το μασαζ μου.
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από koneko Κυρ Μαρ 15, 2015 3:57 am

Μπορει να ειναι μεγαλυτερο απο 4 ημερων. Τελος παντων, δεν εχει και τοσο σημασια αυτο. Δινε της 4-5ml αλλα αν δεις οτι αρχιζει να γκρινιαζει συχνα τοτε αυξησε την ποσοτητα ή την συχνοτητα των ταισματων. Εγω παντως θα την ταιζα καθε 2 ωρες την ημερα και καθε 2-3 ωρες το βραδυ, μεχρι να ανοιξει τα ματακια της γιατι αυτη η ηλικια ειναι πολυ κρισιμη. Μετα θα συνεχιζα καθε 2 ωρες την ημερα και καθε 3-4 ωρες το βραδυ.

Πιστευω παντως οτι εισαι σε καλο δρομο. Αυτο με τα φτερνισματακια το κανει οταν ανοιγεις το κουτι; Εκανε και το δικο μου κατι παρομοιο, σαν να εβηχε, αλλα τελικα ηταν αντιδραση απο τον φοβο της. Ηταν το αντιστοιχο του κχχχχχ που κανουν οι γατες, αλλα σε μινιατουρα εκδοση happy2 Εφοσον ειναι ζωηρη, τρωει και κανει φυσιολογικα κακακια και κατουραει κανονικα, θα ελεγα να μην ανησυχεις ιδιαιτερα. Εγω θα απεφευγα να την πηγαινω συχνα στον κτηνιατρο γιατι οσο να 'ναι οι μετακινησεις μπορει να την στρεσσαρουν.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Κυρ Μαρ 15, 2015 8:46 am

Την ταισα ξανα στις 3 τα ξημερωματα, και στις 6 το πρωι. Τωρα στις 9 παλι, σε λιγο. Δεν κλαιει τωρα πολυ, κοιμαται. Εγω την ξυπναω για να φαει συνηθως. Της αλλαξα και τη διαρρυθμιση της κουτας οπως μου ειπες, κι εχω παντοφλακι παιδικο χειμωνιατικο που ειναι γατα χνουδωτη λουτρινο ολο πανω το σχημα του και της το εβαλα κ αυτο εκει διπλα. Εκανε και κακα χθες ξημερωματα με το μασαζ μου, σαν να εχω μια μινι οδοντοκρεμα και να την ζουμπαω ετσι βγαινουν οδοντοπαστα στςι αποχρωσεις που σου ειπα. Και τσισα κανει. Η κοιλιτσα της ξεπρηστηκε εντελως, και ευχαριστω πολυ γιατι αν δεν εμπαινα εδω να γραψω θα το σκοτωνα το γατακι απο υπερδοσολογια. Φτερνισματα κανει αντι για ρεψιμο. Της χαιδευω την πλατουλα της κανω κανενα χτυπηματακι και φτερνιζεται. Οταν την εχω πανω μου με μια πετσετουλα στο στηθος μου περπαταει με μυριζει μου πιπιλαει και δερμα στο δαχτυλο η οπου βρει με γλειφει. Την πετυχα και στην κουτα της να γλειφεται, εγλειφε τα ποδαρακια της. Τωρα ειμαι αισιοδοξη, γιατι απο χθες το βραδυ νιωθω οτι τα κανω ολα σωστα και το ξυπνημα μου τη νυχτα, και τα ταισματα, και τη ζεστασια της και ολα. Μακαρι να εχω καλα νεα, και να ζησει η ψυχουλα μου Smile Για τα ματακια της δ εχω κανει τιποτα, περιμενω να τ ανοιξει απο μονη της. Γιατι διαβασα καπου για μασαζ με χαμομηλι αλλα ειναι για τις τσιμπλιτσες αυτο αφου τα ανοιξει.
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Κυρ Μαρ 15, 2015 9:50 am

Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι φτερνιζεται οταν την ταιζω στο ενδιαμεσο, και μετα απ το ταισμα. Λοιμωξη στα πνευμονακια της; Γενικα δ κλαιει, αλλα κλαιει μετα το φαγητο οταν τη βαζω στην κουτα κανει ωρα να ηρεμησει.
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από πατουσακια Κυρ Μαρ 15, 2015 7:27 pm

ρολοι εβαλες στη κουτα, εγω το τηληγα σε πετσετουλα και σηνηθηζε να κοιμαται διπλα του...είχαμε και μια πολύ μαλακη κουβερτουλα παιδικη και της αρεσε να χουχουλιαζει μεσα. οσο για τα ματακια καλο είναι να το σκουπίζεις κάθε μερα (από μεσα προς τα εξω) με αποστηρομενο νερο (βρασμενο) για να τα ανοιξει (η μανουλα του θα το εγληφε το ματακι). και όταν κανει τσισακια του και τον καθαρηζεις μετα θελει καλο στεγνομα το μωρουλι. αχ και κατι άλλο πιθανότατα εχει και ψυλλους αλλα σε αυτή την ηλικια μην βαζεις φαρμακο ακομα, μπορεις να την χτενηζεις με χτενακι για ψυλλους.... οσο για τα σκουληκάκια που εχει και αυτά 4ων εβδομάδων μπορεις να δωσεις παστουλα.... επησεις καλο είναι να το ζηγηζεις καθημερινα για να δεις ότι παιρνει βηαρος...η δικια μου επερνε 20 γρ ημερήσιος όταν ηταν σε καλο δρομο πια....
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από Mpoumpourina Κυρ Μαρ 15, 2015 8:10 pm

Κοριτσια σας ευχαριστω και τις 3 για τις πολυτιμες συμβουλες και μακαρι να κλεισει βδομαδα η μικρη και να ειμαστε παλι εδω να σας ρωταω δοσολογια για τη δευτερη βδομαδα της ζωης της Smile Αυτο με τα ματακια δεν το εκανα, νομιζα θα τ ανοιξει μονη της θα το κανω και αυτο! Με μια καθαρη πετσετουλα. Δεν την εχω ζυγισει, βεβαια εχει ξεπρηστει η κοιλια της εντελως και μου φαινεται πιο αδυνατη απο πριν. Πρεπει να παω μια ζυγαρια κουζινας αυριο να δω τι γινεται με το βαρος της. Για το φτερνισμα; Ειναι κατι νορμαλ; Τρωει με ορεξη παντως, δ της φευγουν γαλατακια εξω απ το στομα οπως πριν και κανει κινηση με τα χερακια για το μπιμπερο. Μονο το φτερνισμα εχει σαν συμπτωμα. Και σημερα δεν εκανε καθολου κακα ακομα. Χθες εκανε 2 φορες.
Mpoumpourina
Mpoumpourina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Βόρεια Ελλάδα
Αριθμός γατουνίων : Η Μπέλλα στο σπίτι, ο Τζόνι στην αυλή και η νεογέννητη Ραλλού στην κούτα :)
Motto : "When I die, the cat gets everything"
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2015
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Pregna10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από koneko Κυρ Μαρ 15, 2015 8:13 pm

Μια χαρα μου φαινεται το γατακι! Εφοσον τρωει, ειναι ζωηρο και γλειφεται, πιστευω οτι δεν εχει κατι σοβαρο. Αν ειχε καποια λοιμωξη δε νομιζω να ηταν ετσι. Θα ηταν πολυ πεσμενο. Μπορει αυτο που κανει να ειναι κχχχχχχ. Σε αυτη την ηλικια αρχιζει να λειτουργει η αισθηση της ακοης οποτε ισως να αντιδραει στο περιβαλλον. Αν θυμαμαι καλα απο το δικο μου, γκρινιαζε πολυ και μετα το φαγητο. Γενικα ηταν πολυ φωνακλαδικο και ανησυχο! Τα τριχρωμα ειναι τρελαμμενα και δυνατα γατια.... μια χαρα θα μεγαλωσει η μικρουλα σου Laughing Τα κακακια της ειναι απολυτα φυσιολογικα και ετσι πρεπει να ειναι το χρωμα και η υφη τους! Η μικρη παει πολυ καλα!!!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 Empty Απ: Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο

Δημοσίευση από koneko Κυρ Μαρ 15, 2015 8:24 pm

Mpoumpourina έγραψε:Κοριτσια σας ευχαριστω και τις 3 για τις πολυτιμες συμβουλες και μακαρι να κλεισει βδομαδα η μικρη και να ειμαστε παλι εδω να σας ρωταω δοσολογια για τη δευτερη βδομαδα της ζωης της Smile Αυτο με τα ματακια δεν το εκανα, νομιζα θα τ ανοιξει μονη της θα το κανω και αυτο! Με μια καθαρη πετσετουλα. Δεν την εχω ζυγισει, βεβαια εχει ξεπρηστει η κοιλια της εντελως και μου φαινεται πιο αδυνατη απο πριν. Πρεπει να παω μια ζυγαρια κουζινας αυριο να δω τι γινεται με το βαρος της. Για το φτερνισμα; Ειναι κατι νορμαλ; Τρωει με ορεξη παντως, δ της φευγουν γαλατακια εξω απ το στομα οπως πριν και κανει κινηση με τα χερακια για το μπιμπερο. Μονο το φτερνισμα εχει σαν συμπτωμα. Και σημερα δεν εκανε καθολου κακα ακομα. Χθες εκανε 2 φορες.

Εγω θα ελεγα να μη πειραξεις τα ματακια της. Θα τα ανοιξει μονη της. Στην δικια μου δεν τα πειραξα καθολου και ανοιξαν μια χαρα. Εκτος βεβαια αν δεις οτι εχει τσιμπλες, πραγμα που αποκλειω, εκτος αν εχει καποια λοιμωξη.

Αν δεις οτι αδυνατιζει ή οτι πειναει περισσοτερο αυξησε την ποσοτητα που πινει κατα 1-2ml σε καθε γευμα ή σε γευμα παρα γευμα. Καλυτερα να αυξηθει η δοσολογια σταδιακα μεχρι την επομενη εβδομαδα, παρα να αρχισει να τρωει διπλασια ποσοτητα αποτομα.

Για τα κακακια μην ανησυχεις ακομα. Αν δεις οτι δεν εχει κανει μεχρι μεθαυριο πηγαινε στον κτηνιατρο, χωρις το γατακι αρχικα, για να σου πει τι να κανεις. Εμενα μου ειχε δωσει παραφινελαιο και μου ειχε πει να βαλω μια σταγονα στο γαλα της επειδη ειχε να κανει κακακια 4 μερες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι κάνουμε αν βρούμε ένα μωρό γατάκι στο δρόμο - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης