gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

+7
Kikiriki
melitta
Tiger Lilly
Milly
marmanga
Marcos
GatoMana
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από GatoMana Τετ Φεβ 10, 2010 4:02 am

Γεια σας!
Ειμαι μια γατομανα που φροντιζει οσο μπορει γυρω στα 25 γατουλινια...αδεσποτα και ημι-αδεσποτα γατακια συν τα δικα μου! Σχεδον ολη τη γειτονια εχω μαζεψει δηλαδη και την ταιζω και οταν βλεπω καποια αρρωστουλια -εφοσον πιανονται- τους βαζω και φαρμακακια. Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 270712 Εχω λοιπον μια γατουλα η οποια πριν απο 2-3 μηνες εβγαλε ενα παραξενο σημαδι στο πισω ποδαρακι της, σα μια μακρια λεπτη κοκκινη γραμμουλα κατα μηκος του μπουτιου της απο τη μεσα μερια. Επισης στο σημειο αυτο ειχαν φυγει και τριχες αλλα λιγες, οχι μεγαλα κομματια και δεν ειχαν σχημα στρογγυλο, ηταν σε μακροστενο σχημα και η τριχοπτωση οπως και η κοκκινη ερεθισμενη γραμμουλα. Η γατουλα το εγλειφε συχνα αυτο το σημειο. Στην αρχη το περασα για πληγη και προσπαθησα -οσο μ' άφηνε- να το απολυμανω. Τελικα αυτο υποχωρησε απο μονο του. Ομως μετα παρατηρησα οτι καποια τσουλουφακια στη ραχη της στεκοταν ορθια και πεταγανε, δε στρωνανε εστω κι αν τα εγλειφε. Μετα απο λιγο λοιπον αρχισε η γατουλα να χανει τριχες απο την πλατουλα της. Αυτην τη φορα δυστυχως της εχει φυγει μεγαλο μερος του τριχωματος. Δεν ειναι ακριβως στρογγυλο - μακροστενο μαλλον- αλλα ειναι σιγουρα εκτεταμενο και μου φαινεται τωρα τελευταια παει και προς την ουρα της. Δε ξερω ομως αν της πεφτουν οι τριχες απο μονες τους Η αν αυτη η ιδια της μαδαει ολες επειδη την τρωει το δερματακι της Η αν συμβαινουν και τα δυο συγχρονως. Τη βλεπω που ξυνεται πισω απο τ' αυτακια και που γλειφεται συχνα και μασαει με τα δοντακια της το τριχωμα της και την εχω οντως πιασει καποιες φορες που τραβαει τσουλουφια ολοκληρα απο πανω της και τα ξεμαλλιαζει αυτη η ιδια... Της εβαλα Stronghold μπας και ειναι ψιλοι η ψωρα αλλα ακομα τα ιδια. Εδειξε ισως λιγο καλυτερα -μπορει να ειναι και η ιδεα μου ομως- μια μικρη αλλαγη για καμια βδομαδα και μετα τιποτα. Ακομα εχει την τριχοπτωση η το τριχομαδημα εν παση περιπτωση, οτι απο τα 2 ειναι. Την πηγα και σ'εναν κτηνιατρο και μου ειπε να παρει Fungoral μηπως και ειναι μυκητες. Ομως η γατουλα ειναι εγκυος και δε το ρισκαρω. Επισης λιγο πριν της δωσω το Stronghold (τ'οποιο της το εδωσα πριν ακομα φανει η κοιλιτσα της. Δεν γνωριζα οτι ηταν εγκυος. Τωρα παντως ρωτησα κτηνιατρο και μου ειπε να μη της το ξαναβαζω κατα τη διαρκεια της κυησης) ειδα δυστυχως πως ειχε βγαλει παλι ενα παρομοιο σημαδι στο μπροστινο της ποδαρακι αυτην τη φορα, μια λεπτη μακρια κοκκινη γραμμουλα, σαν να ηταν ερεθισμενο το δερμα δηλαδη. Ο κτηνιατρος ειπε μπορει να ειναι μολυνση απο σταφυλοκοκκο αλλα στο internet που εψαξα για φωτογραφιες με δερματικες παθησεις γατιων μου μοιαζει πιο πολυ για καποιο αλλεργικο εξανθημα (Eosinophilic Linear Granuloma ετσι λεγεται). Ξερει κανεις σας για αυτο; Οτι και να ειναι παντως αντιβιωτικα δε μπορει ετσι κι αλλιως να παρει λογω εγκυμοσυνης. Για αντιισταμινικα δε ξερω αλλα δε νομιζω και παλι...Τι να κανω; Παντως με το φαρμακο Stronghold σαν να βελτιωθηκε λιγακι αυτη η γραμμουλα...η μπορει και παλι να εφτιαξε και απο μονο του οπως την πρωτη φορα. Δε ξερω... Το σιγουρο ειναι οτι η γατουλα πρεπει να υποφερει γιατι οταν παω να της χαιδεψω την πλατουλα τραβιεται. Επισης εχει αρχισει και τρωει λιγοτερο και δε μου κανει πολλες χαρες οπως παλια. Παντα ηταν λιτοδιαιτη αλλα τωρα μου φαινεται πιο ακεφη και πιο νωθρη. Μπορει να ειναι ορμονικοτο θεμα απο την εγκυμοσυνη; Αν και την πρωτη γραμμουλα πρεπει να την ειχε και ΠΡΙΝ μεινει εγκυος και η τριχοπτωση/τριχοξεμαδημα στην πλατουλα της μαλλον πρεπει ν'αρχισε κι αυτη λιγο πριν την εγκυμοσυνη. Τι μπορω να της κανω τωρα που ειναι ακομα εγκυος ομως η και μετα οταν θα θηλαζει; Τι θα επιτρεπεται να της δωσω για να μην περιμενει κι αλλο μεχρι να τη βοηθησω να γιατρευτει απ'αυτο...ότι ειναι αυτο τελος παντων. Αληθεια ξερει κανεις σας ΤΙ μπορει να ειναι ολα αυτα τα συμπτωματα και αν συνδυαζονται οι λεπτες κοκκινες γραμμες στα ποδαρακια με την τριχοπτωση/φαγουρα στην πλατουλα της η αν ειναι 2 διαφορετικες παθησεις. Μηπως η τριχες μαδανε λογω μυκητιασης αλλα η γραμμες ειναι απο καποια αλλεργια Η ειναι και τα δυο απο το διο πραγμα; Δυστυχως ο κτηνιατρος δεν ασχοληθηκε πανω απο 2-3 λεπτα μαζι της και δεν βγαλαμε ξεκαθαρο συμπερασμα. Αν καποιος εχει προσωπικη πειρα με παρομοια συμπτωματα και εχεις λυσεις ειδικα για εγκυους ΒΟΗΘΕΙΑ σας παρακαλω!!!! Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 72784

GatoMana
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Περιπου 25, σχεδον ολην τη γειτονια δηλαδη
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Marcos Τετ Φεβ 10, 2010 4:10 am

Αχ βρε γατομάνα.... αυτό είναι πρόβλημα για κτηνίατρο και μάλιστα καλό φοβάμαι... Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 504504

Είναι τόσο ειδικό που ότι και να σου πούμε εμείς είναι παρακινδυνευμένο γμτ... Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 504504

Τα δερματικά είναι αρκετά δύσκολα στο να βρεθεί ακριβώς τι είναι κι όπως είναι κι έγκυος η γατούλα είναι πολύ περισσότερο ανάγκη να είναι προσεκτική η προσέγγιση...

Εχεις κοιτάξει καθόλου την περίπτωση να είναι αλλεργία στο τσίμπημα των ψύλλων;(Flea Allergy Dermatitis)
Έχεις δεί τέτοια εικόνα μήπως ταιριάζει;
Στο λέω μόνο και μόνο επειδή αναφέρεις ότι υποχώρησε κάπως με το Stronghold. Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 854643

Ας ελπίσουμε ότι κάποιος άλλος απ' το φόρουμ, να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο από μένα. Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 43833


Εύχομαι όλα να πάνε καλά, και καλώς όρισες με την διμοιρία σου! Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 960200
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από marmanga Τετ Φεβ 10, 2010 10:11 am

Κατ' αρχήν, καλωσόρισες! welcome
Πριν καν διαβάσω όλο σου το ποστ, με την αρχική περιγραφή αυτής της λεπτής γραμμής στα πόδια, πήγε και μένα το μυαλό μου στο linear granuloma που αναφέρεις μετά. Το είχε μια γατουλα μου και μου είχαν πει ότι είναι και σημάδι πεσμένου ανοσοποιητικού και συχνά περνάει μόνο του. Εφόσον όμως υπάρχει πιθανότητα να έχει προχωρήσει και στην πλάτη (και φαντάζομαι ότι πάλι κατά μήκος κάποιου μυ, πιθανόν) -εάν βέβαια συνδέονται αυτά τα δύο- θα σου έλεγα ότι πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις γνώμη και άλλου γιατρού.
Σαφώς και η εγκυμοσύνη δυσκολεύει την λήψη φαρμάκων γι' αυτό θέλει προσοχή.
Ειλικρινά δεν ξέρω να σου πω τίποτα παραπάνω εκτός από τις ολόψυχες ευχές μου για ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και γρήγορα. gatoula
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Milly Τετ Φεβ 10, 2010 10:52 am

Δυστυχώς και το δικό μου μυαλό πηγαίνει σε Eosinophilic Linear Granuloma . Αν είναι, δεν περνάει ποτέ... βελτιώνεται όμως με φάρμακα. Η κατάσταση μπερδεύεται λόγω της εγκυμοσύνης. Αν χορηγηθεί συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να αποβάλει.
Όσο για την πλάτη... μπορεί να είναι το ίδιο (σπάνια), μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Συζήτησέ το σοβαρά με τον γιατρό σου, αναφέροντάς του ΕΣΥ το Eosinophilic Linear Granuloma . Ας το ψάξει λίγο παραπάνω.
Εύχομαι περαστικά μωρέ στο κοριτσάκι σου. Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 24219
Milly
Milly
Συνερ-γάτα
Συνερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Π.Φάληρο
Αριθμός γατουνίων : .. και άνω
Motto : Τίποτα δεν μένει εκεί για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2007
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από GatoMana Τετ Φεβ 10, 2010 4:58 pm

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 359487 Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας! Προς το παρον λεω να της κανω τοπικη θεραπεια εως οτου γεννησει. Ξερετε μηπως ποιο ειναι το καλυτερο σαμπουαν για τετοιες περιπτωσεις; Αν μου κατσει φυσικα για το μπανιο...Που δε το βλεπω!!! Παντως ο κτηνιατρος μου ειχε δωσει και ενα φαρμακο σε μια συριγγα, δε μου ειπε τι ειναι η πως το λενε, απλα μου ειπε να το βαλω οταν την κανω μπανιο γιατι βοηθαει για τους μυκητες αφου δε μπορει να παρει Fungoral. Δε νομιζω να ειναι μυκητες ομως...αλλα ποτε δε ξερεις. Παντως απο αλλα γατακια που ειχα παλια και ειχαν οντως μυκητες, ειχα δει οτι ειχαν και αυτα τριχοπτωση αλλα το δερμα τους ειχε αλλη εικονα. Αυτης το δερματακι ειναι ιδιο δεν εχει αλλαξει, απ'οσο μπορω να δω κατω απο την τριχοπτωση, φαινεται φυσιολογικο. Επισης τα παλια μου γατακια μολις ηρθε το ενα με τους μυκητες που το ειχα μαζεψει απο το δρομο αμεσως σε λιγες μερες κολλησαν και τ'αλλα, ενω μ'αυτην τη γατουλα τωρα τη βλεπω κανα δυο μηνες με προβληματα αλλα ενω κοιμαται και με αλλα γατακια μαζι καποιες φορες αυτα δεν εχουν εμφανισει τριχοπτωση ΕΥΤΥΧΩΣ! Ξερετε αν μπορει να συμβει κατι τετοιο; Να εχει δηλαδη ενα γατακι μυκητες και τ'αλλα γυρω του, σε στενη επαφη καθημερινα, να μην κολλησουν;
Και παλι σας ευχαριστω πολυ ολους και συγχαρητηρια στο γατοσπιτο σας!

GatoMana
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Περιπου 25, σχεδον ολην τη γειτονια δηλαδη
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από marmanga Τετ Φεβ 10, 2010 5:00 pm

Νομίζω ότι το granuloma δεν κολλάει... Δεν θυμάμαι με σιγουριά, όμως.
Ναι, η εικόνα του δέρματος στις άλλες μυκητιάσεις είναι διαφορετική. Είναι πιο ερεθισμένο, ας πούμε, ενώ με το γκρανουλομα είναι απλώς κενό και ίσως λίγο πιο 'σκληρό'.
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Tiger Lilly Τετ Φεβ 10, 2010 5:14 pm

GatoMana έγραψε:Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 359487 Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας! Προς το παρον λεω να της κανω τοπικη θεραπεια εως οτου γεννησει. Ξερετε μηπως ποιο ειναι το καλυτερο σαμπουαν για τετοιες περιπτωσεις; Αν μου κατσει φυσικα για το μπανιο...Που δε το βλεπω!!! Παντως ο κτηνιατρος μου ειχε δωσει και ενα φαρμακο σε μια συριγγα, δε μου ειπε τι ειναι η πως το λενε, απλα μου ειπε να το βαλω οταν την κανω μπανιο γιατι βοηθαει για τους μυκητες αφου δε μπορει να παρει Fungoral. Δε νομιζω να ειναι μυκητες ομως...αλλα ποτε δε ξερεις. Παντως απο αλλα γατακια που ειχα παλια και ειχαν οντως μυκητες, ειχα δει οτι ειχαν και αυτα τριχοπτωση αλλα το δερμα τους ειχε αλλη εικονα. Αυτης το δερματακι ειναι ιδιο δεν εχει αλλαξει, απ'οσο μπορω να δω κατω απο την τριχοπτωση, φαινεται φυσιολογικο. Επισης τα παλια μου γατακια μολις ηρθε το ενα με τους μυκητες που το ειχα μαζεψει απο το δρομο αμεσως σε λιγες μερες κολλησαν και τ'αλλα, ενω μ'αυτην τη γατουλα τωρα τη βλεπω κανα δυο μηνες με προβληματα αλλα ενω κοιμαται και με αλλα γατακια μαζι καποιες φορες αυτα δεν εχουν εμφανισει τριχοπτωση ΕΥΤΥΧΩΣ! Ξερετε αν μπορει να συμβει κατι τετοιο; Να εχει δηλαδη ενα γατακι μυκητες και τ'αλλα γυρω του, σε στενη επαφη καθημερινα, να μην κολλησουν;
Και παλι σας ευχαριστω πολυ ολους και συγχαρητηρια στο γατοσπιτο σας!

Υπάρχει και σαμπουάν Fungoral, θα μπορούσες ίσως να γεμίσεις μια λεκανίτσα με νερό, να κάνεις αφρό με το σαμπουάν και να την βουτήξεις μέσα μήπως και τη βοηθήσει.
Γνώμη μου πάντως είναι να μην την κάνεις μπάνιο αν πρόκειται να ξαναβγεί έξω μετά, γιατί με αυτόν τον καιρό και με την εγκυμοσύνη και με το τρίχωμά της σε τέτοια κατάσταση ίσως θα είναι ευπαθής σε κρυώματα...
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Marcos Τετ Φεβ 10, 2010 5:16 pm

Ναι, κι εγώ συμφωνώ, ότι είναι επικίνδυνο το μπάνιο όσο κάνει κρύο...
Και δεν είμαι και σίγουρη ότι το Fungoral έστω και εξωτερικά δεν επηρεάζει τα μωρά... Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 854643
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από GatoMana Σαβ Φεβ 13, 2010 1:24 am

Γεια σε ολους! Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 656244

Εχω καλα νεα! Η γατουλα γεννησε εχθες 2 μικρα κουκλακια! Λιγο πριν απο αυτην ειχε γεννησει και η μανουλα της αλλα 3 ζουζουνια και τωρα ζουν ολα μαζι στην ιδια φωλιτσα και τα μοιραζονται και οι 2 γατες. Τα 5 μωρακια δηλαδη θηλαζουν και απο τις 2 μανουλες ποτε απο τη μια και ποτε απο την αλλη! Τα εχουν αποδεχτει και οι 2 σαν δικα τους!

Λεω λοιπον να της βαλω της γατουλας Stronghold ξανα μηπως και ειναι αλλεργια σε ψυλλους τελικα η και πολυ ασχημη μορφη ψωρας. Αλλωστε στο ιντερνετ που εψαξα και βρηκα πληροφοριες για το φαρμακο αυτο λεει οτι μαλλον τελικα επιτρεποταν να το χρησιμοποιω και στην διαρκεια της εγκυμοσυνης και ακομα και τωρα που θηλαζει ...Να μη πω οτι επιβαλλεται κιολας. Ο γιατρος ομως μου ειχε πει οχι...Με μπερδευουνε αυτες οι αντιφασεις μεταξυ κτηνιατρων και φαρμακευτικων εταιρειων. Τι να πω...

Εν παση περιπτωση, να αναφερω επισης πως αν ενδιαφερεται καποιος/α απο εσας η αν γνωριζετε καποιον/α που ενδιαφερεται σοβαρα για να υιοθετησει και ν'αγαπησει αδεσποτα γατακια, εχουμε πολλα εδω, διαφορων ηλικιων και χρωματων, και απο τα 2 φυλα, που σιγουρα θα εκτιμουσαν ενα σπιτακι με καλο φαγακι, ζεστασια, και φροντιδα! Περιττο να πω οτι ολα τους βεβαια ειναι πανεμορφα και γλυκουλινια! Ετσι μου φαινονται εμενα τουλαχιστον!

GatoMana
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Περιπου 25, σχεδον ολην τη γειτονια δηλαδη
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από marmanga Σαβ Φεβ 13, 2010 10:23 am

Με γειά!!!!!!!!!!!!! oksmily3 oksmily3 oksmily3
Τώρα όσον αφορά τα χημικά: Εγώ είμαι αρκετά επιφυλακτική να πασαλειφτεί χημικό μια μάνα με τόσοοοοο μικρά. Σε τέτοιες περιπτώσεις μάλλον θα εμπιστευόμουν τους γιατρούς, παρά τις φαρμακευτικές που φυσικά θέλουν να πουλήσουν το προϊόν κια το παρουσιάζουν όσο πιο ακίνδυνο γίνεται.
Τα μωρά είναι συνέχεια πάνω της, μπορεί να γλείψουν κατιτίς. Θα πρότεινα να περιμένεις μερικές μέρες, εκτός κι αν βλέπεις να κάνουν πάρτι οι ψύλλοι.
Από την άλλη, το στρόνγκχολντ είναι σίγουρα καλό για το γκρανουλομα?
Μήπως το ερεθίσει παραπάνω; (Ειλικρινά δεν ξέρω, ερώτηση κάνω).
Όπως και να 'χει, καλότυχα να 'ναι τα μωράκια σας luck
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από melitta Σαβ Φεβ 13, 2010 10:43 am

marmanga έγραψε:Με γειά!!!!!!!!!!!!! oksmily3 oksmily3 oksmily3
Τώρα όσον αφορά τα χημικά: Εγώ είμαι αρκετά επιφυλακτική να πασαλειφτεί χημικό μια μάνα με τόσοοοοο μικρά. Σε τέτοιες περιπτώσεις μάλλον θα εμπιστευόμουν τους γιατρούς, παρά τις φαρμακευτικές που φυσικά θέλουν να πουλήσουν το προϊόν κια το παρουσιάζουν όσο πιο ακίνδυνο γίνεται.
Τα μωρά είναι συνέχεια πάνω της, μπορεί να γλείψουν κατιτίς. Θα πρότεινα να περιμένεις μερικές μέρες, εκτός κι αν βλέπεις να κάνουν πάρτι οι ψύλλοι.
Από την άλλη, το στρόνγκχολντ είναι σίγουρα καλό για το γκρανουλομα?
Μήπως το ερεθίσει παραπάνω; (Ειλικρινά δεν ξέρω, ερώτηση κάνω).
Όπως και να 'χει, καλότυχα να 'ναι τα μωράκια σας luck

Μαρίνα μου, θα διαφωνήσω.. Δεν ξέρω τίποτε για το Stronghold, αν κάνει για λεχώνες ή αν είναι καλό για το κοκκίωμα. Όμως εγώ σαν γενική αρχή, θα εμπιστευόμουνα αυτά που γράφει η φαρμακευτική, και ειδικά μια τόσο μεγάλη εταιρία σαν την Pfizer, που νομίζω ότι παρασκευάζει το συγκεκριμένο φάρμακο.. Μια φαρμακευτική δεν μπορεί να γράψει οτιδήποτε αν δεν έχουν προηγηθεί κλινικές μελέτες, γιατί καραδοκούν μυνήσεις κλπ. Γι'αυτό συνήθως υπάρχει τόσο μεγάλη λίστα παρενεργειών σε οποιοδήποτε φάρμακο παίρνουμε, για να ειναι καλυμμένοι. Η γνώμη ενός γιατρού είναι μόνο η γνώμη ενός ανθρώπου, που δεν ξέρεις πόσο ενημερωμένο είναι...

Σε σχέση με τα μικρά, ένας συνάδελφος εχθές που συζητούσα την στείρωση του Ομηράκου, μου είπε ότι θέλει δύο μικρά γατάκια.. Γατομάνα, δεν βάζεις καμμία φωτογραφία να του δείξω??
melitta
melitta
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι, θερμοκρασία πάνω από 35
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Κίμπα φυσικά..
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2009
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από marmanga Σαβ Φεβ 13, 2010 11:03 am

Μπορεί να 'χεις δίκιο, Μαρία μου. Όσο να 'ναι, εγώ μια υστερία με τα χημικά την έχω... Embarassed
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από GatoMana Δευ Φεβ 15, 2010 3:34 pm

Γεια σας!
Λοιπον μιλησα και μ'εναν ακομα κτηνιατρο και μου ειπε κι αυτος τα ιδια, οχι Stronghold οταν θηλαζει, το πολυ πολυ μονο Drontal επιτρεπεται να της βαλω προληπτικα για τα ενδοπαρασιτα, σκουληκια κτλ. Τι να πω...
Τ'ωραιο ειναι πως πριν λιγο θυμηθηκα οτι πιο παλια μια φορα που ειχα παει μια αλλη γατουλα σ'εναν αλλο κτηνιατρο ενω θηλαζε κι αυτη, 1 μηνα ειχε που ειχε γεννησει περιπου, δεν ειχε κανενα προβλημα να της βαλει και Drontal αλλα και Stronghold. Της τα ειχε βαλει και τα 2 και η γατουλα δεν επαθε τιποτα, ουτε τα μωρα της.
Πως μ'εκνευριζει οταν υπαρχει διχογνωμια, μεταξυ φαρμακοβιομηχανιων και κτηνιατρων αλλα ακομα χειροτερα οταν υπαρχουν και διαφορετικεσ αποψεις αναμεσα και σε κτηνιατρους και μετα καθεσαι και αγχωνεσαι μηπως λογω αγνοιας δικης τους την πληρωσει το γατακι και αναρωτιεσαι και κανεις εσυ ερευνες για να δεις ποιος απ'ολους ξερει καλυτερα και ποιος οχι...Μου εχει συμβει παντως και αυτο, την τελευταια φορα μαλιστα η συγκεκριμενη κτηνιατρος μου σκοτωσε ενα γατακι μολις 5 μηνων που ειχε παθει πνευμονια και απλα ηθελε ενα καλο αντιβιωτικο εγκαιρα, το ΣΩΣΤΟ αντιβιωτικο δηλαδη ...αλλα αντι αυτου του εκανε αναισθησια ΕΝΩ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΑ ΥΓΡΟ... Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 236755 Φυσικα δεν αντεξε το καημενουλι...Ουτε που θελω να το θυμαμαι. Με ποναει τοοοοοοοοοοοοοσο πολυ. Και μετα, πανω ακριβως απο το πτωματακι του, μαλιστα μου ζητησε ΨΥΧΡΑ να την πληρωσω και "προσφερθηκε" δηθεν να μου το θαψει κιολας με το αζημειωτο φυσικα...Ειναι να μην αγανακτεις;

Παρεπιμπτοντως, μηπως ξερετε καποιον καλο κτηνιατρο με σωστες και εγκυρες γνωσεις, αφοσιωση στο επαγγελμα του, οχι απληστο, και κυριως με ΑΓΑΠΗ αλλα μιλαμε για ΑΛΗΘΙΝΗ οχι προσποιητη για τις γατουλες; Εγω εχω παει σε αρκετους και τελικα το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι δυστυχως αρνητικο... Εχω φρικαρει να πω καλυτερα...Ενας αλλος κτηνιατρος μου ξυριζε εναν γατουλη ετοιμοθανατο (αιωνια του η μνημη) για να του κανει υπερηχο και ενω εβλεπε ποσο αρρωστο ηταν το γατακι το μονο που τον ενοιαζε ηταν να ξεμπερδεψει και να παρει τα λεφτα Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 71431 και γι αυτο τον μεταειριζοταν τον κακομοιρη το γατουλι σαν αψυχο αντικειμενο που δεν καταλαβαινει λες και δεν πονουσε....Τελικα του εκοψε με τη ξυριστικη μηχανη μια απο τις ρωγιτσες του και το γατακι ουρλιαξε....Λεσ και δεν του εφτανε η αρρωστια του...ειχε κι αυτο...Ασε δε μπορω να τα θυμαμαι, νευριαζω αφανταστα. Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 339558

Sorry που σας τα πρηζω με αυτα! Παντως αν γνωριζετε καλους, αληθινα καλους, κτηνιατρους θα το εκτιμουσα να μου λεγατε καποιους. Δε μ'απασχολει η περιοχη αρκει να ειναι στην Αθηνα.

GatoMana
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Περιπου 25, σχεδον ολην τη γειτονια δηλαδη
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Marcos Δευ Φεβ 15, 2010 3:39 pm

Έχουμε ένα θεματάκι με τους κτηνιάτρους που προτείνουν κατά καιρούς τα μέλη μας εδώ: http://www.gatospito.com/forum-f4/topic-t2349.htm#106713

Και βέβαια υπάρχει και ο Αίλουρος http://www.ailouros.gr/ που συστήνουν πολλά μέλη του φόρουμ.
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Kikiriki Δευ Φεβ 15, 2010 4:51 pm

Και εμένα πάντως μου έχουν πει πως το stronghold καλύτερα να αποφεύγεται. Είναι τόσο δυνατό που διαπερνά το δέρμα και απορροφάται από τον οργανισμό ( γι'αυτό είναι και για τα εσωτερικά παράσιτα ) και μπορεί να προκαλέσει αλλεργία. Η γατούλα που έδωσα πέρυσι ( η βασίλισσα του καρναβαλιού - Φρέγια ! ) εμφάνισε δερματικό ( μικρές πληγίτσες στο δέρμα + τουφίτσες που έλειπαν) μετά την εφαρμογή του Stronghold ......
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Φεβ 15, 2010 5:09 pm

Και μη χειροτερα να λεμε.Στο φεισμπουκ ειχα δει μια καταγγελια για καποιον κτηνιατρο που πηγε καποιος τη γατα του νομιζω για στειρωση(δεν ειμαι σιγουρη) και αντι αναισθησια, της εκανε ευθανασια.Τον σκοτωνεις ή δεν τον σκοτωνεις?
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Chouzouris Δευ Φεβ 15, 2010 6:51 pm

Αν είσαι Αθήνα, πήγαινε Αίλουρο να έχεις το κεφάλι συ ήσυχο. oksmily3

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από GatoMana Δευ Φεβ 15, 2010 8:37 pm

Ευχαριστω για τις πληροφοριες με τους κτηνιατρους...Βρηκα καπου και ενα λινκ για το Our Dogs εκει που διαβαζα και απο εκει εμαθα κι αλλα περι του ζητηματος αυτου...Τελικα φαινεται δεν την εχω πατησει μονο εγω δυστυχως...Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τοσες ιστοσελιδες για ζωακια παντως, ειμαι καινουργια...Μπραβο μας!

Οσο για τις φωτογραφιες...πως τις βαζω εδω;

GatoMana
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Περιπου 25, σχεδον ολην τη γειτονια δηλαδη
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Marcos Δευ Φεβ 15, 2010 8:56 pm

Για τις φωτογραφίες διάβασε εδώ: http://www.gatospito.com/forum-f13/
Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 240196
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από barkoulitses Τρι Φεβ 16, 2010 5:40 pm

εγω εχω ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσυνη στον Τσινοπουλο 2108981775
το μονο που δεν τον ενδιαφερει ειναι τα χρηματα
οταν σου πει κατι ,αυτο ειναι
ξερω τοσες περιπτωσεις που ειχαν ξεπαραδιαστει σε αλλους γιατρους χωρις αποτελεσμα,και σε αυτον εκαναν καλα τα ζωα τους
ενα γατι που πηρα σπιτι μου αρρωστο-εν γνωσει μου-το εχω παει σε 3 γιατρους,εχω δωσει 400ευρω και τιποτα θετικο
σημερα πηγα Τσινοπουλο,και εφεξης ο,τι μου πει αυτος
στον συνιστω με τα 1000
barkoulitses
barkoulitses
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
Αριθμός γατουνίων : 16 ΚΑΙ 1 ΣΚΥΛΟ
Motto : ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από GatoMana Πεμ Φεβ 18, 2010 12:33 pm

Ναι δε θα της βαλω μαλλον ακομα το φαρμακο γιατι να σας πω την αληθεια υποψιαστηκα κια εγω μηπως τελικη ολη η αλλεργια με το κοκκιωμα και το τριχοξεμαδημα προερχεται και απο το ιδιο το φαρμακο το Stronghold. Το εχω βαλει βεβαια πολλες φορες σε πολλα γατακια αλλα δεν μου ειχε ξανασυμβει κατι...αλλα ποτε δε ξερεις. Πριν 3 μερες ομως περιπου εβαλα και σε κατι αλλα μικρα γατακια 7 μηνων περιπου το ιδιο φαρμακο γιατι τριγυρνανε μαζι με αυτην και ειπα να τα προστατευσω...αλλα...εδω ειναι το ωραιο... το ενα απο αυτα κοκκινισε στο λαιμουδακι την επομενη μερα εκει που του ειχα χυσει το φαρμακο και εχθες μαλιστα παρατηρησα για πρωτη φορα οτι και αυτο εχει βγαλει μια λεπτη ροζ γραμμουλα στο πισω ποδαρακι του...Δε ξερω αν την ειχε απο πριν...αλλα μαλλον θα την ειχα δει υποθετω...μπορει και οχι βεβαια με τοσα που εχω εδω!!! Παντως αν εγινε αυτες τις μερες μαλλον πρεπει να φταιει το φαρμακο τελικα, του προκαλεσε αλλεργια Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 854643. Τ'αλλα παντως γατακια δεν επαθαν τιποτα. Ετσι δειχνουν τουλαχιστον.

Οσο για τη φωτογραφια, δεν ειμαι καλη σ'αυτα, αλλα θα κανω μια προσπαθεια να την ανεβασω εδω...Αν δε φαινεται καλα...ειναι 3 μικρα γατακια ασπρο-μαυρο-γκριζα και λιγο κοκκινα (στ'αυτακια), 1 γκριζομαυρο, και 1 κοκκινοασπρο.


Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Gatakia

GatoMana
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Περιπου 25, σχεδον ολην τη γειτονια δηλαδη
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από marmanga Πεμ Φεβ 18, 2010 12:36 pm

Μεγειά την νέα σοδειά!!!!! mati mati
Την έχουν πέσει στο φαϊ, ε; Laughing
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Souggy Πεμ Φεβ 18, 2010 12:51 pm

Γατομάνα να σου ζήσουν τα ζουζουνάκια. Νομίζω πάντως ότι τώρα που γέννησε η μανούλα της σιγά σιγά θα καλυτερεύσει. Νομίζω οτι στην εγκυμοσύνη που πέφτει πολύ το ανοσοποιητικό όλα αυτά είναι σε έξαρση.
ΜΑρίνα σου έστειλα στοιχεία στο ζητείται σπίτι. Δες και πες μου. ΠΜ πώς στέλνω?
Souggy
Souggy
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αριθμός γατουνίων : 1 μικρό κουραμπιεδάκι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πολλές μακαρι να'χα κήπο
Motto : Οση αγάπη δώσεις θα την πάρεις πίσω
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/02/2010
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Mallia10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από Marcos Πεμ Φεβ 18, 2010 1:44 pm

Να σου ζήσουν τα μωράκια!!! Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 322479 Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 322479 Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 322479 Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 322479
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! Empty Απ: Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια!

Δημοσίευση από GatoMana Σαβ Φεβ 20, 2010 11:10 am

Ευχαριστω ολους για τις ευχες σας. Καλοτυχα να ειναι ολα τους!
Αν καποιος/α ενδιαφερεται για υιοθεσια σε 2-3 μηνες εχω βαλει κι αλλες φωτογραφιες στη στηλη 'Αναζητουνται γατογονεις'. Η γατα μου εχει μεγαλη τριχοπτωση στην πλατη της και ξυνεται. Βοηθεια! 240196

GatoMana
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Περιπου 25, σχεδον ολην τη γειτονια δηλαδη
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης