gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

+25
didi-loves-maxoulis
nosyparker
flokatoula
Queen
maria.z
marianthia
kounelaki
marfot75
rotonda
savillerow7
NiaR
Tiger Lilly
cloud
~Zouzou~
niou
M81
barkoulitses
Chouzouris
Anatoli
markello
Φωτεινή
Marcos
gatoras
Gatadministrator
thundercats
29 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από thundercats Κυρ Ιαν 17, 2010 7:39 pm

Να κανω μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω?scratch
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο τιθεται η ερωτηση αν τελειωσε το αρθρο? Και ρωτω γιατι θεωρω αυτονοητο οτι το θεμα ειναι ανεξαντλητο.

Και να σημειωσω εδω οτι το κομματι που εχει παρει η Βαλια για μεταφραση ουτε στο χειροτερο μου εχθρο!escape
Ειναι παρα πολυ μεγαλο και παρα πολυ δυσκολο και ειναι λογικο να καθυστερησει κι εναν, και δυο και ... 3.000 μηνες! happy2
thundercats
thundercats
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Γνωστο τοις πασι...
Αριθμός γατουνίων : 3 + μελι και καρυδια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τωρα πια τι αλλο να ζητησω...
Motto : "Don't fight the walls they're here for all"
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Tiger Lilly Κυρ Ιαν 17, 2010 8:34 pm

Εθελοντές μεταφραστές, απλά Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 719932 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 719932 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 719932 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 719932 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 719932 !!!!

Με τόση ορολογία και τετοια σεντόνια, χαρά στο κουράγιο σας...

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 702886 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 702886 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 702886
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Chouzouris Κυρ Ιαν 17, 2010 8:40 pm

thundercats έγραψε:Να κανω μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω?scratch
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο τιθεται η ερωτηση αν τελειωσε το αρθρο? Και ρωτω γιατι θεωρω αυτονοητο οτι το θεμα ειναι ανεξαντλητο.

Και να σημειωσω εδω οτι το κομματι που εχει παρει η Βαλια για μεταφραση ουτε στο χειροτερο μου εχθρο!escape
Ειναι παρα πολυ μεγαλο και παρα πολυ δυσκολο και ειναι λογικο να καθυστερησει κι εναν, και δυο και ... 3.000 μηνες! happy2

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από thundercats Κυρ Ιαν 17, 2010 8:41 pm

Chouzouris έγραψε:
thundercats έγραψε:Να κανω μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω?scratch
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο τιθεται η ερωτηση αν τελειωσε το αρθρο? Και ρωτω γιατι θεωρω αυτονοητο οτι το θεμα ειναι ανεξαντλητο.

Και να σημειωσω εδω οτι το κομματι που εχει παρει η Βαλια για μεταφραση ουτε στο χειροτερο μου εχθρο!escape
Ειναι παρα πολυ μεγαλο και παρα πολυ δυσκολο και ειναι λογικο να καθυστερησει κι εναν, και δυο και ... 3.000 μηνες! happy2

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

parta parta parta
thundercats
thundercats
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Γνωστο τοις πασι...
Αριθμός γατουνίων : 3 + μελι και καρυδια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τωρα πια τι αλλο να ζητησω...
Motto : "Don't fight the walls they're here for all"
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Tiger Lilly Κυρ Ιαν 17, 2010 8:54 pm

thundercats έγραψε:
Chouzouris έγραψε:
thundercats έγραψε:Να κανω μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω?scratch
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο τιθεται η ερωτηση αν τελειωσε το αρθρο? Και ρωτω γιατι θεωρω αυτονοητο οτι το θεμα ειναι ανεξαντλητο.

Και να σημειωσω εδω οτι το κομματι που εχει παρει η Βαλια για μεταφραση ουτε στο χειροτερο μου εχθρο!escape
Ειναι παρα πολυ μεγαλο και παρα πολυ δυσκολο και ειναι λογικο να καθυστερησει κι εναν, και δυο και ... 3.000 μηνες! happy2



Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

parta parta parta

Την Γατοτάτη μούτζωσες;;; Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 71431 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 71431 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 71431

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από thundercats Κυρ Ιαν 17, 2010 9:46 pm

Tiger Lilly έγραψε:
thundercats έγραψε:
Chouzouris έγραψε:
thundercats έγραψε:Να κανω μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω?scratch
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο τιθεται η ερωτηση αν τελειωσε το αρθρο? Και ρωτω γιατι θεωρω αυτονοητο οτι το θεμα ειναι ανεξαντλητο.

Και να σημειωσω εδω οτι το κομματι που εχει παρει η Βαλια για μεταφραση ουτε στο χειροτερο μου εχθρο!escape
Ειναι παρα πολυ μεγαλο και παρα πολυ δυσκολο και ειναι λογικο να καθυστερησει κι εναν, και δυο και ... 3.000 μηνες! happy2



Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

parta parta parta

Την Γατοτάτη μούτζωσες;;; Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 71431 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 71431 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 71431

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 366653

Εννοειται! Laughing
thundercats
thundercats
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Γνωστο τοις πασι...
Αριθμός γατουνίων : 3 + μελι και καρυδια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τωρα πια τι αλλο να ζητησω...
Motto : "Don't fight the walls they're here for all"
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από kounelaki Τρι Ιαν 19, 2010 7:42 pm

Παιδια απλα ρωτησα γιατι το αρθρο δε το βρισκω στο λινκ που βαλατε στην αρχη για να δω στα αγγλικα αν ακολουθουν κι αλλες παραγραφει...Θα βοηθουσα εγω στη μεταφραση αν ηξερα λιγο καλυτερα αγγλικα αλλα εχω παρει το lower πριν πολλα χρονια και εμεινα εκει.. Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 323663
kounelaki
kounelaki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : ΡΕΘΥΜΝΑΚΙ !!!
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ταρταρουγα,καλικο,μαυρακι,γριζακι
Motto : Τ'ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΡΕΤΟΥΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΘΛΙΒΕΡΑ ΜΑΝΤΑΤΑ? Ο ΚΥΡΗΣ ΣΟΥ Μ'ΕΞΟΡΙΣΕ ΣΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ ΤΗ ΣΤΡΑΤΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/02/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Queen Κυρ Μαρ 07, 2010 9:34 am

Δεν εκπλήσσομαι ιδιαίτερα, απλά επιβεβαιώθηκαν οι φοβίες μου για τις ζωοτροφές και μου χάλασαν τη διάθεση..
Συγχαρητήρια για τις μεταφράσεις και για τον τόσο κόπο thundercats και ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Άρα να κάνω την ερώτηση..
Ποιά είναι μια ισορροποημένη διατροφή για τις γάτες μας εβδομαδιαία ? Π.χ τη μια μέρα κοτόπουλο, την άλλη μοσχάρι, την άλλη ψάρι κλπ?
Απο την άλλη τα λαχανικά τους παρέχουν χρήσιμες ουσίες όπως και στον άνθρωπο?
Και σε τι ποσότητες πρέπει να τα τρώνε όλα τα παραπάνω (π.χ μια ενήλικη γάτα για να διατηρηθεί ιδανικά στα κιλά της και να μην παχύνει)?
Πολλές ερώτησεις...ξέρω..αλλά κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 240196
Queen
Queen
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 5
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όποια έχει "μουντζούρα" στο μουστακάκι-με τρελαίνει !!!
Motto : Cat bless you !
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/10/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Tiger Lilly Κυρ Μαρ 07, 2010 12:26 pm

Έχω την αίσθηση ότι με "σπιτικο" φαγητό (μαγειρεμένο κοτόπουλο, ψάρι κλπ) δεν μπορούν να πάρουν όλα τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζονται π.χ. ταυρίνη, η οποία αν δεν κάνω λάθος υπάρχει σε κόκαλα και ωμά εντόσθια.
Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας με διορθώσει.

Βεβαια δεν είμαι βέβαιη αν και με τις γατοτροφές τα παίρνουν όλα αυτά, με τόση επεξεργασία που υφίστανται, ή αν απλώς παραμυθιαζόμαστε από τα ωραία που γράφουν οι συσκευασίες.

Υπάρχουν νομίζω συμπληρώματα διατροφής στα πετ σοπ, που έχουν αυτές τις ουσίες και ισως σε καλυπτουν αν θες να δινεις αποκλειστικα σπιτικο φαγητο. Για τις ποσότητες μαγειρευτού που πρέπει να τρώει μια γάτα, δεν έχω ιδέα... Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 43833
Tiger Lilly
Tiger Lilly
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Δύο: Μatou, και Miles.
Motto : Never underestimate the power of denial.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από flokatoula Παρ Απρ 16, 2010 12:18 pm

Δεν ήξερα που να το βάλω...

Οι εικόνες είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ, όποιος δεν αντέχει να μην το δει...

Δε ξέρω τι και αν ισχύει, πάντως μου ράγισε την καρδιά για άλλη μια φορά..

Πού είναι αυτός ο πάτος επιτέλους...?

http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_3726.html
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από gatoras Παρ Απρ 16, 2010 1:03 pm

Για όποιον δεν θέλει να δει τις εικόνες, η λεζάντα λέει τα εξής:
Ξέρατε πως πολλές από τις καλές, θρεπτικές και πανάκριβες τροφές που
βρίσκουμε στα ράφια των petshop και των σουπερμάρκετ δεν είναι τόσο
αθώες όσο φαίνονται! Εκατοντάδες σκυλιά και γάτες έχουν υποφέρει τα
πειράματα των "ερευνητικών κλινικών" των μεγάλων εταιρειών που παράγουν
τροφές για κατοικίδια και στη συνέχεια πέθαναν σε αιχμαλωσία...
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από nosyparker Παρ Απρ 16, 2010 1:28 pm

Έχω ακούσει ότι και τα ζώα που πεθαίνουν, καταλήγουν σκυλο/γατοτροφή κι αυτά. Τίποτα δεν πάει χαμένο.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Φωτεινή Δευ Απρ 19, 2010 10:44 am

Ξέρουμε ποιές είναι αυτές οι εταιρίες; Προτείνω μποϋκοτάζ - τουλάχιστον από το δικό μας φόρουμ... Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να αγοράσω Iams (μια που αναφέρεται στο βίντεο), αλλά να γνωρίζω και να μην την προτείνω..
Φωτεινή
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 101
Τόπος : Αγγλία
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Απρ 19, 2010 12:48 pm

Εγω δεν θελω να δω το βιντεο.Αναφεροντε συγκεκριμενες μαρκες?
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από flokatoula Δευ Απρ 19, 2010 1:47 pm

Ναι λέει ρε γμτ αλλά δεν θυμάμαι. Να το ξαναδώ μια με ήχο από το σπίτι.
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από didi-loves-maxoulis Τρι Μάης 11, 2010 7:19 pm

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 120741 Αυτό ήταν πραγματικά απίστευτο. Τουλάχιστον όμως είμαι ικανοποιημένη που εδώ και 18 χρόνια και βάλε τα γατόνια μας δεν έχουν φάει ποτέ έτοιμη τροφή για γάτες αλλα συκωτάκια,μπακαλιάρους,μακαρονάκια,φασολάκια κτλ Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 344870 .. Αυτός είναι και ένας απ τους λόγους που ποτέ δεν αφήναμε τον Μαξ σε ξενοδοχείο κατοικιδίων.

Πάντως αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι όλοι οι κτηνίατροι όσοι έχουμε γνωρίσει, πλην της κτηνιάτρου μας, προτείνουν την έτοιμη τροφή ώς ιδανικότερη παρά το μαγειρεμένο φαγητό. Καταλήγω είτε πως δεν γνωρίζουν όλα αυτά τα συγκλονιστικά είτε πως εξυπηρετούν συμφέροντα.. Κάποιος θα πρεπε να ενημερώσει γενικώς, αμφιβάλλω αν τα γνωρίζουν αυτά πολλοί..
didi-loves-maxoulis
didi-loves-maxoulis
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Stuttgart
Αριθμός γατουνίων : Σπιτογατάκια: Ρίτα, Καρό - Αδεσποτάκια: Λόλεκ, Αννα (ολα μακριααα)
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/06/2008
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από nosyparker Τρι Μάης 11, 2010 9:11 pm

didi-loves-maxoulis έγραψε:

Πάντως αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι όλοι οι κτηνίατροι όσοι έχουμε γνωρίσει, πλην της κτηνιάτρου μας, προτείνουν την έτοιμη τροφή ώς ιδανικότερη παρά το μαγειρεμένο φαγητό.

Το μαγειρεμένο φαγητό είναι εντελώς ακατάληλλο για γάτες & σκύλους, γιατί περιέχει αλάτι/πιπέρι/καρυκεύματα. Τα στομάχια των ζώων δεν είναι κατασκευασμένα σαν τα δικά μας. Εκτος εάν με το "μαγειρεμένο" φαγητό, εννοείς ότι τους μαγειρεύεις χωριστά, πράγμα που σχεδόν κανείς μας δεν κάνει.
nosyparker
nosyparker
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από didi-loves-maxoulis Τετ Μάης 12, 2010 4:03 pm

Ναι εννοώ ακριβώs αυτό! Μαγειρεύουμε ειδικά για τα γατάκια όχι τα αποφάγια πχ.. Εγώ το κάνω πάντωs αυτό..
didi-loves-maxoulis
didi-loves-maxoulis
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Stuttgart
Αριθμός γατουνίων : Σπιτογατάκια: Ρίτα, Καρό - Αδεσποτάκια: Λόλεκ, Αννα (ολα μακριααα)
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/06/2008
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από uptight Δευ Μάης 31, 2010 4:37 pm

Πολύ πολύ καλό topic και 'ενα μεγάλο Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 719932 σε όλους όσους ανέβασαν άρθρα! Ευχαριστούμε πολύ. Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 751775
uptight
uptight
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Πειραιάς (and proud of it!)
Αριθμός γατουνίων : 1! Ο (Μπαμπα)Τσίκο μας!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Συννεφιά, κατά προτίμηση με κρύο και χιόνι... αλλοιώς, γλυκός ανοιξιάτικος ήλιος. Πάνω από 30 βαθμούς μόνο αν φοράω μαγιώ ΚΑΙ βρίσκομαι κοντά σε παραλία!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ.... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ... ΒΑΣΙΚΑ ΟΛΑ!!! :-D
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/05/2010
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Parta10

http://some-beans.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από gatoras Σαβ Ιουν 05, 2010 2:04 am

Η ιστορία με τα πειράματα που πραγματοποιούσαν εταιρίες παραγωγής
ζωοτροφών όπως η αμερικάνικη Iams, θυγατρική του κολοσσού Procter &
Gamble, η καναδική Menu Foods και η Hills είναι παλιά και μια πτυχή της
είδε το φως της δημοσιότητας όταν η βρετανική εφημερίδα UK Sunday
Express δημοσίευσε στην πρώτη της σελίδα ένα άρθρο που αφορούσε ακριβώς
το θέμα αυτό. Το Μάιο του 2001 η δημοσιογράφος Lucy Johnson παρέθεσε
κάποιες πληροφορίες που σχετίζονταν με τις μελέτες που λάμβαναν χώρα
στο ερευνητικό κέντρο Sinclair. Η μονάδα αυτή, παλιότερα γνωστή ως
«Κέντρο παροχής τοξικολογικών και αναπαραγωγικών υπηρεσιών», έχει την
έδρα της στη δυτική επαρχία Callaway και είχε εξουσιοδοτηθεί τόσο από
την Iams όσο και από την Menu Foods για την πραγματοποίηση των
πειραμάτων. Οι λεπτομέρειες που ανέφερε η Βρετανίδα δημοσιογράφος είναι
πραγματικά συγκλονιστικές.
Η ομάδα των επιστημόνων του κέντρου θέλοντας να μελετήσει την επίδραση
μιας πρωτεϊνούχας τροφής σε σκυλιά με νεφρική ανεπάρκεια αφαίρεσε, σε 24
από αυτά, το δεξί νεφρό καθώς και τμήμα του αριστερού, ενώ 8
θανατώθηκαν για να μελετηθεί ο νεφρικός τους ιστός. Σε μια άλλη
δοκιμασία ανίχνευσης της επίδρασης της δίαιτας στην ανάπτυξη του
τριχώματος οι ερευνητές προκάλεσαν εσκεμμένα πληγές στο στήθος 24
κουταβιών ενώ αφαιρέθηκε το στομάχι σε 28 γάτες για να αναλυθεί η δράση
των φυτικών ινών στην διατροφή τους. Επιπλέον, για την μελέτη των
αλλεργικών αντιδράσεων εμβολιάστηκαν, με τμήματα ζωντανού ιού, 14
κουτάβια χάσκι κατά την διάρκεια των 12 πρώτων εβδομάδων της ζωής τους,
επιφέροντάς τους έτσι μόνιμη ευαισθησία.
Οι αντιδράσεις που δημιουργήθηκαν από την δημοσίευση του άρθρου ήταν,
όπως αναμενόταν, θυελλώδεις. Από την πλευρά της η εταιρία Iams, η οποία
δραστηριοποιείται στην πώληση ζωοτροφών από το 1940, (ιδρυτής της υπήρξε
ο διατροφολόγος Paul Iams), θέλοντας να αποκαταστήσει την αξιοπιστία
της προς τους καταναλώτες, προέβη στις ακόλουθες δηλώσεις:
• Τα αποτελέσματα των ερευνών μας έχουν σαν στόχο την επίτευξη
υγιεινών συνθηκών διαβίωσης για τα κατοικίδια.
• Οι μελέτες σε ζώα
διεξάγονται μονάχα αν οι υπόλοιπες εναλλακτικές ερευνητικές μέθοδοι
έχουν εξαντληθεί.
• Η εταιρία συμμορφώνεται με τους κανόνες που
έχει επιβάλλει τόσο το Animal Welfare Act όσο και το Αμερικανικό
Υπουργείο Γεωργίας.
• H εταιρία δεν συμμετέχει σε κανένα πρόγραμμα
που περιλαμβάνει την ευθανασία ζώων.

Ολοκληρώνοντας, τα μέλη
του διοικητικού συμβουλίου της Iams επισήμαναν ότι καταδικάζουν τις
πρακτικές του ερευνητικού κέντρου Sinclair και απομακρύνουν 19 από τα
ζώα που συμμετείχαν στα διατροφικά προγράμματα.
Η εταιρία Hills από την πλευρά της, υποστήριξε ότι πλέον ένας σημαντικός
αριθμός των ζώων που παίρνουν μέρος στις μελέτες, θα παραμένουν στο
σπίτι που τα "φιλοξενεί" ενώ απώτερος σκοπός τους είναι η υιοθέτηση πιο
"εξευγενισμένων" ερευνητικών μεθόδων όπως η χρήση μαθηματικών τύπων και
"τεχνητών στομάτων" που μοιάζουν με τα φυσικά και δίνουν πληροφορίες
για την δράση των τροφών.
Αξιοσημείωτο είναι ότι οι μεγάλες οργανώσεις που δραστηριοποιούνται στην
προστασία των δικαιωμάτων των ζώων όπως η American Veterinary Medical
Association,η Canadian Federation of Human Societies και η American
Animal Hospital Association διατήρησαν μια ιδιαίτερα θετική στάση προς
τις εταιρίες Iams και Hills. Χαρακτήρισαν το άρθρο ανακριβές και
αναξιόπιστο, υποστήριξαν ότι στα ερευνητικά προγράμματα τηρήθηκαν όλα τα
πρωτόκολλα ασφάλειας και ότι οι μελέτες πραγματοποιήθηκαν για την
βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοικιδίων.

Το θέμα επανήλθε
στην επιφάνεια από την PETA( People for the Ethical Treatment of
Animals), τη σημαντικότερη ίσως μη κερδοσκοπική οργάνωση για την
προστασία των δικαιωμάτων των ζώων. Η PETA, η οποία εδρεύει στο Norfolk
της Virginia, αριθμεί περίπου 2 εκατομμύρια μέλη και ιδρύθηκε το 1980
με στόχο την προάσπιση της ηθικής μεταχείρισης των ζώων τόσο σε επίπεδο
κτηνοτροφίας όσο και σε επίπεδο μελετών και προγραμμάτων ψυχαγωγίας.
Μια από τις πιο συνηθισμένες πρακτικές της είναι η συγκέντρωση στοιχείων
από υπαλλήλους της που εργάζονται μυστικά σε διάφορα ερευνητικά κέντρα
και παραμένουν, ορισμένες φορές ακόμα και μήνες, καταγράφοντας τις
εμπειρίες τους. Στα πλαίσια μιας παρόμοιας εννιάμηνης (από τα τέλη του
2002 μέχρι τις αρχές του 2003) αποστολής στο κέντρο Sinclair, το οποίο
διεξήγαγε μελέτες για λογαριασμό της Iams και της Menu Foods, ο
συνεργάτης της PETA αποκάλυψε συγκλονιστικά στοιχεία για τις συνθήκες
που βιώναν τα ζώα που συμμετείχαν στα προγράμματα.Τα περισσότερα ήταν
έγκλειστα σε ατσάλινα ή τσιμεντένια κλουβιά ενώ πολλά από τα σκυλιά ήταν
παρατημένα στο βρώμικο και φθαρμένο πάτωμα του εργαστηρίου, αφού
προηγουμένως τους είχαν αφαιρεθεί τμήματα απο τους μύες των ποδιών
τους.Τα βαριά άρρωστα ζώα ήταν εντελώς παραμελημένα, χωρίς την παροχή
καμιάς απολύτως κτηνιατρικής φροντίδας.

O συνεργάτης της PETA
κατήγγειλε επίσης ότι στο εργαστήριο υπήρχε πάτωμα από σχιστόλιθο, κάτι
που απαγορεύεται ρητά από το Animal Welfare Act, με αποτέλεσμα πολλά από
τα σκυλιά να έχουν κομμένα μέλη και τραυματισμένα πέλματα ως συνέπεια
της μακροχρόνιας έκθεσής τους στο τραχύ αυτό δάπεδο. Επιπλέον, η
πλειοψηφία των ζώων αντιμετώπιζε σοβαρό οδοντικό πρόβλημα: τα δόντια
τους ήταν καφέ, με εμφανή σημάδια πέτρας και τα ούλα τους ήταν κόκκινα
και πρησμένα αφού σύμφωνα με την έρευνα δεν έπρεπε να μασήσουν
ο,τιδήποτε σκληρό και τρέφονταν αποκλειστικά με κονσέρβες.

Οι
ακτιβιστές της PETA, έχοντας πλέον τις απαιτούμενες αποδείξεις,
βιντεοσκοπημένες δηλαδή εικόνες από το εργαστήριο Sinclair, κατήγγειλαν
τους δύο βασικούς του πελάτες: την παραγωγό εταιρία ζωοτροφών Iams και
την προμηθευτική εταιρία Menu Foods. Το αμερικανικό υπουργείο Γεωργίας
επέβαλε με καθυστέρηση τριών ετών πρόστιμο ύψους 33.000 δολλαρίων στο
ινστιτούτο, για συνολικά σαράντα παραβάσεις του Animal Welfare Act. Οι
υπεύθυνοι του υπουργείου απήγγειλαν στο κέντρο κατηγορίες οι οποίες
αφορούσαν κυρίως την ανεπαρκή εκπαίδευση των υπαλλήλων του, την αποτυχία
παροχής των απαιτούμενων πόρων για τη στέγαση και τη φροντίδα των ζώων
(το μέγεθος των κλουβιών ήταν μικρότερο του νόμιμου ορίου) καθώς και τον
περιορισμένο εμβολιασμό τους. Διαπιστώθηκε επιπλέον ανεπαρκής χορήγηση
αναισθητικών φαρμάκων κατά τη διάρκεια χειρουργικών επεμβάσεων. Το
κέντρο Sinclair κατηγορήθηκε επίσης για έλλειψη «καλής πίστης» αφού στο
παρελθόν είχε δεχθεί έγγραφη επίπληξη για την απουσία ετήσιας αναφοράς
και για τη διεξαγωγή πειραμάτων σε τοποθεσία που δεν είχε επισήμα
δηλωθεί στην αντίστοιχη ομοσπονδιακή υπηρεσία.
Η δημοσιοποίηση του
θέματος σε τόσο ευρεία κλίμακα και οι ποινικές διώξεις που ακολούθησαν,
ανάγκασαν το κέντρο να καταβάλλει το πρόστιμο και την εταιρία Iams κατ'
επέκταση να διακόψει την συνεργασία της με αυτό. Επιπλέον οι εκπρόσωποί
της ανακοίνωσαν επίσημα ότι σε ένα ποσοστό της τάξης του 70% τα
πειράματα θα γίνονται κατʼ οίκον αφού οι ιδιοκτήτες προηγούμενως
εκπαιδευθούν κατάλληλα στον τρόπο διατροφής καθώς και στη συλλογή
δειγμάτων ούρων και κοπράνων που είναι απαραίτητα για τις εργαστηριακές
αναλύσεις. Παρόλο που η εταιρία εμφανίστηκε πρόθυμη να προβεί σε
ορισμένες αλλαγές εξακολουθεί να ισχυρίζεται ότι κάποιες από τις μελέτες
είναι αρκετά πολύπλοκες για να πραγματοποιούνται σπίτι με αποτέλεσμα
700 ζώα να παραμένουν σʼενα εργαστήριο στο Οχάιο. Η ένσταση της PETA
είναι ότι το εργαστήριο μπορεί εναλλακτικά να συνεργαστεί με διάφορες
κτηνιατρικές κλινικές που είναι ήδη εξοικοιωμένες με περιπτώσεις ζώων με
ελαφρές παθολογικές διαταραχές και βοηθήθηκαν από ένα συγκεκριμένο τύπο
τροφής.

Είναι κατανοητό ότι οι εταιρίες παραγωγής τροφών για κατοικίδια είναι
επιχειρήσεις ιδιαίτερα προσοδοφόρες και βασικός τους στόχος είναι η
αύξηση των κερδών τους. Είναι επίσης αποδεκτό ότι πολλές φορές θα
χρειαστεί να πραγματοποιηθούν πειράματα που σαν σκοπό τους θα έχουν τη
διοχέτευση στην αγορά ενός θρεπτικού και ασφαλούς προϊόντος. Όταν όμως
αποδεικνύεται ότι οι νόμοι που έχουν θεσπιστεί καταστρατηγούνται με
μοναδικά θύματα της δυσάρεστης αυτής ιστορίας τα ζώα, τότε πρόκειται για
κάτι τελείως διαφορετικό. Ας μην ξεχνάμε ότι το επίπεδο του πολιτισμού
ενός λαού κρίνεται από την συμπεριφορά του απέναντι σε αυτούς που
στέκονται ανυπεράσπιστοι εμπρός του, ανίκανοι να διαμαρτυρηθούν ή να
διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους.

ΠΗΓΕΣ:www.bbc.com,
www.cnn.com, www.cbs.com, www.iams.com, www.peta.com,
www.iamscruelty.com

Το παραπάνω άρθρο βρίσκεται σε αυτό το λίνκ
http://www.blue-planet.gr/index.php?ID=VhILOV1imAnM7o22&Rec_ID=1187
Τις φωτογραφίες εγώ προσπάθησα να μην τις κοιτάζω γιατί δεν αντέχω απλά κόπιαρα το κείμενο
Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 72784
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από markello Σαβ Ιουν 05, 2010 2:09 am

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 72784 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 72784 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 72784 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 72784 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 72784 Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 72784
markello
markello
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου
Γατοσπιτική Εκπρόσωπος Άνευ Γατοφυλακείου

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2009
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Emilyrose Τετ Απρ 19, 2017 7:54 pm

Καλησπέρα παιδιά! Μήπως έχει κανείς το αρχικό άρθρο σε pdf? Έχει διαγραφεί από το link και θα ήθελα να το διαβάσω ολόκληρο! Αν το έχει κάποιος ας μου στείλει ένα πμ! Ευχαριστώ
Emilyrose
Emilyrose
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Constant1ne Τετ Απρ 19, 2017 10:37 pm

http://466a221d5f0081643b32-e5fd6e4345ef06428c08a34c1e533de0.r4.cf1.rackcdn.com/PetFoodReport_BFUSA.pdf
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Empty Απ: Get the Facts: Whatʼs Really in Pet Food

Δημοσίευση από Βροχούλα Δευ Απρ 23, 2018 1:12 pm

Καλησπέρα και από εμένα και ΜΠΡΑΒΟ στην Thundrecats για το άρθρο. Δεν θέλω να κουράσω καθώς παραπάνω υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που χρειάζεστε. Μόνο θα δώσω κάποιες συμβουλές για να αποφύγουμε όσο μπορούμε το παραπάνω χάλι. Πριν κάποια χρόνια έγινα σκυλομαμά και από τα πρώτα πράγματα που με ανησύχησαν ήταν το θέμα της διατροφής. Για το σκύλο κατέληξα ότι ένα μαγειρεμένο φαγητό, ΧΩΡΙΣ ΣΙΤΙΡΑ, ΑΜΥΛΟ ΚΑΙ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ, είναι η καλύτερη τροφή αν θέλεις να είσαι σίγουρος για το τι τρώει το ζωάκι σου. Εγώ της βράζω κοτόπουλο φιλέτο ή ψάρι ή κρεατάκι γενικότερα σκέτο, στο τέλος του μαγειρέματος προσθέτω κάποια λαχανικά (καρότα, μπρόκολο κτλ), όχι σε μεγάλη ποσότητα, και πριν σερβίρω προσθέτω λάδι Σολομού ή ελαιόλαδο. Όταν δεν προλαβαίνω επειδή εργάζομαι πολύ χρησιμοποιώ μία καλή ξηρά τροφή για την οποία μπορώ να νιώθω πιο σίγουρη ακόμα και αν η βασική μας διατροφή είναι άλλη. Για τη σκυλίτσα μου χρησιμοποιώ την ACANA.

Το θέμα όμως σοβάρεψε όταν ήρθε ο πρώτος γατούλης σπίτι και έψαξα για τη γατήσια διατροφή. Ο περσότερος κόσμος πιστεύει ότι οι γάτες έχουν πολύ ανθεκτικό οργανισμό, ότι είναι 7ψυχες και άλλες τέτοιες βλακείες. Η πραγματικότητα είναι η ακριβώς η αντίθετη. Οι γάτες είναι πολύ πιο ευαίσθητες σε όλα όσο αφορά τον οργανισμό τους, πάρα πολλές τροφές είναι τοξικές για αυτές και χρειάζονται σαν καθαρά σαρκοφαγία ζώα πιο πολύ πρωτεΐνη, πιο πολύ νερό και τυρίνη. Είναι πολύ δύσκολο να φτιάξεις μόνος σου μαγειρευτή τροφή κατάλληλη για γάτα και το σημαντικότερο όσο θρεπτική χρειάζεται να είναι. Επίσης οι γάτες δεν καταναλώνουν αρκετό νερό από τη φύση τους με αποτέλεσμα οι ξηρές τροφές στα αρσενικά στειρωμένα κυρίως γατάκια, αλλά και όχι μόνο, να προκαλούν λόγω αφυδάτωσης προβλήματα στα νεφρά, ουρολιθίαση και άλλα διάφορα. Αν το ΜΑΓΝΗΣΙΟ ξεπερνάει και το 0.1% (διαβάστε συστατικά τροφής) εκεί τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Είναι πολύ δύσκολο δυστυχώς να φτιάξεις μία καλή μαγειρευτή διατροφή για γάτες και για εμένα που η σκυλίτσα μου είναι 30 κιλά και έχω 2 γατούλες μαζί της σπίτι και δουλεύω ακόμα και Κυριακές καμιά φορά δυστυχώς είναι πολυτέλεια να το βάλω στη ρουτίνα μας, που και που όμως όταν έχω χρόνο ψήνω κανένα συκωτάκι σκέτο με λάδι σολομού στο τέλος και τους δίνω.

Μετά από πολύ ψάξιμο λοιπόν και κουβέντες με κτηνιάτρους κτλ κατέληξα να κάνω το εξής. Δίνω μία πολύ καλή ξηρά τροφή (όσο καλή γίνεται δηλαδή γιατί συμφωνώ απόλυτα με το ''γαριδάκια πολυτελείας'' που αναφέρθηκε παραπάνω), συγκεκριμένα δίνω ORIJEN, και δίνω στο βραδινό μόνο κονσέρβα APPLAWS, 1 στην κάθε γατούλα, που την βρίσκω πολύ καλή συγκριτικά με άλλες. Δίνω επίσης για να βοηθήσω στη ενυδάτωση γάλα ΧΩΡΙΣ ΛΑΚΤΟΖΗ με το οποίο τρελαίνονται. Ξέρω ότι θα μπορούσα και ακόμα καλύτερα, ενδεχομένως να αφαιρούσα τελείως την ξηρά, όμως το δουλεύω όσο μπορώ με τον χρόνο που έχω στη διάθεση μου, και επιμένω στην ποιότητα μήπως σώσω κάτι..
Βροχούλα
Βροχούλα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Καλλιθέα- Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας ΜΟΝΟ!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Με 2 γατούνια και ένα σκυλάκι 30 μόλις κιλών νιώθω πλήρης! Αλλά ποτέ δεν ξέρεις..
Motto : Ονειρέψου σαν να είναι να ζήσεις για πάντα, Ζήσε σαν αν είναι η τελευταία σου μέρα!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2018
Mood : Get the Facts:  Whatʼs Really in Pet Food - Σελίδα 4 Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης