Orijen - Applaws - Acana

Σελίδα 19 από 19 Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Orijen - Applaws - Acana

Δημοσίευση από μελινάκι Την / Το Τρι Νοε 10, 2015 1:14 pm

Παιδιά μια ερώτηση, αν πάω στην Applaws που έχει 80% κρέας για το στειρωμένο γάτο μου λέτε είναι ριψοκίνδυνο; Ρωτάω γιατί με τόσο υψηλή πρωτεϊνη μήπως δεν είναι ότι καλύτερο για τα νεφρά που θέλουν προσοχή στα στειρωμένα.

μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Serenata Την / Το Σαβ Ιαν 30, 2016 8:11 pm

Καλησπέρα γατοσπιτόφιλοι! Θέλω να ρωτήσω το εξής , αν γνωρίζει κάποιος. Η Applaws adult δεν αναφέρει κάπου πως κάνει για στειρωμένες γάτες. Θεωρείται αυτονόητο πως είναι στειρωμένη η ενήλικη γάτα στο εξωτερικό? Ή θα πρέπει να αναζητήσω στα συστατικά της κάτι συγκεκριμένο για να δω αν είναι κατάλληλη για στειρωμένες? Smile

Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood :

Δημοσίευση από nen Την / Το Σαβ Ιαν 30, 2016 8:40 pm

μελινάκι έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση, αν πάω στην Applaws που έχει 80% κρέας για το στειρωμένο γάτο μου λέτε είναι ριψοκίνδυνο; Ρωτάω γιατί με τόσο υψηλή πρωτεϊνη μήπως δεν είναι ότι καλύτερο για τα νεφρά που θέλουν προσοχή στα στειρωμένα.

Από ότι είδα έχει 38% πρωτείνη, καλά είναι. Για να μην επιβαρύνονται γενικά τα νεφρά στειρωμένο ή όχι το γατί, το καλύτερο είναι να τρώει όσο περισσότερη υγρή τροφή γίνεται.

Serenata έγραψε:Καλησπέρα γατοσπιτόφιλοι! Θέλω να ρωτήσω το εξής , αν γνωρίζει κάποιος. Η Applaws adult δεν αναφέρει κάπου πως κάνει για στειρωμένες γάτες. Θεωρείται αυτονόητο πως είναι στειρωμένη η ενήλικη γάτα στο εξωτερικό? Ή θα πρέπει να αναζητήσω στα συστατικά της κάτι συγκεκριμένο για να δω αν είναι κατάλληλη για στιερωμένες? Smile

Οι περισσότερες grain free τροφές όπως και οι applaws δεν βγάζουν τροφές για στειρωμένα ή για διάφορες άλλες ειδικές περιπτώσεις, και λένε ότι είναι για όλα στα στάδια και τις ηλικίες. Κοιτάνε να έχουν καλύτερα συστατικά, περισσότερο κρέας και λιγότερους υδατάνθρακες χωρίς σιτηρά, καθώς και να προσέχουν τα ποσοστά μαγνησίου, φωσφόρου και ασβεστίου να είναι σωστά (αυτά συνήθως προσέχουν στις τροφές για στειρωμένα). Κατά τα άλλα, το δεύτερο πράγμα που κοιτάνε στις τροφές για στειρωμένα είναι να είναι πιο light από άποψη λίπους και θερμιδών (συνήθως 10-15% λίπος). Οι applaws και λοιπές σχετικές τροφές έχουν 20% συνήθως.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι τα ποσοστά λίπους δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, αρκεί πάντα να ελέγχεις τις ποσότητες που τρώνε. Εγώ δίνω orijen και κονσέρβα και στα δύο στειρωμένα μου γατιά και είναι μια χαρά προς το παρόν και μοντελάκια από άποψη κιλών. Για τα ποσοστά μανγησίου φωσφόρου και ασβεστίου δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς πρέπει να είναι, αλλά οι περισσότερες προσεγμένες τροφές πια τα έχουν στα όρια που πρέπει να είναι και για στειρωμένα. Αν τα θυμάται ακριβώς κάποιος άλλος εδώ μέσα ας σου πει να το κοιτάξεις πιο αναλυτικά. Smile
(μπορείς να στείλεις και ένα email να τους ρωτήσεις στην ιστοσελίδα τους να δεις τι θα σου πούνε. εγώ είχα ρωτήσει για την orijen τουλάχιστον και μου είχαν πει αναλυτικά ότι είναι εντάξει)

nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2 Asher και Korra
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πια είμαι πλήρης.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood :

https://www.facebook.com/judopatras

Δημοσίευση από Constant1ne Την / Το Σαβ Ιαν 30, 2016 8:43 pm

Οχι δεν θεωρειται αυτονοητο. Απλα η applaws θεωρει αυτονοητο οτι οι στειρωμενες γατες δεν χρειαζονται ''ειδικη τροφη'' για στειρωμενες. Στα συστατικα των τροφων για στειρωμενες αυτο που θα παρατηρησεις ειναι οτι ολες εχουν σιτηρα δλδ καλαμποκι κτλ και πολλα ακομη περιεργα συστατικα. Αντιθετα στις grain free οπως η applaws δεν θα βρεις ιχνος σιτηρων παρα μονο κρεας και λαχανικα. Απο κει και περα θα πρεπει να κρινεις τι κατηγορια τροφης θελεις να ταιζεις τις γατες σου.

Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood :

Δημοσίευση από Serenata Την / Το Σαβ Ιαν 30, 2016 10:07 pm

Σας ευχαριστώ και τους δύο! Smile Constant1ne να υποθέσω πως η απουσία σιτηρών ρίχνει και το ποσοστό λίπους της τροφής; nen , θα στείλω ένα μέιλ να δω τι θα μου πουν , καλή ιδέα! Επίσης είχα την εντύπωση πως το θέμα μετά τη στείρωση είναι , πέρα από το βάρος, το ουροποιητικό, και κάπου είχα διαβάσει πως τα cranberries το προστατεύουν....όντως?

Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood :

Δημοσίευση από nen Την / Το Σαβ Ιαν 30, 2016 11:18 pm

Serenata έγραψε:Σας ευχαριστώ και τους δύο! Smile   Constant1ne να υποθέσω πως η απουσία σιτηρών ρίχνει και το ποσοστό λίπους της τροφής;   nen , θα στείλω ένα μέιλ  να δω τι θα μου πουν , καλή ιδέα!  Επίσης είχα την εντύπωση πως το θέμα μετά τη στείρωση είναι , πέρα από το βάρος, το ουροποιητικό, και κάπου είχα διαβάσει πως τα cranberries το προστατεύουν....όντως?

Τα σιτηρά δεν προσθέτουν λίπος στην τροφή. Υπάρχουν κροκέτες τύπου light για στειρωμένα που μπορεί να έχουν 10% λίπος, αλλά 40-50% υδατάνθρακες από σιτηρά.

Αν τα έχω καταλάβει σωστά, το θέμα είναι ότι οι γάτες είναι σαρκοφάγα και ο οργανισμός τους μεταβολίζει σωστά την ζωική πρωτεΐνη και το λίπος από το κρέας και τα χρησιμοποιεί ως βασική πηγή ενέργειας.  Τα σιτηρά μπορεί και αυτά να τα μεταβολίσει σε κάποιο βαθμό αλλά πολύ λιγότερο αποδοτικά οπότε μετατρέπονται πιο εύκολα σε λίπος μέσα στον οργανισμό τους. Επίσης, δεν τους προσφέρουν και πολλά άλλα πράγματα διατροφικά.. Για αυτό τροφή από κονσέρβα ή ειδικά φτιαγμένο σπιτικό φαγητό είναι πολύ καλύτερη επειδή έχει κυρίως κρέας και την υγρασία που χρειάζονται στην τροφή τους.

Για τα cranberries και το ουροποιητικό το λένε, αλλά δεν ξέρω τι βάση έχει και τι έρευνες έχουν γίνει. Πολλές τροφές grain free τα βάζουν μέσα πια.
Το βασικότερο για το ουροποιητικό όμως είναι οι αναλογίες φωσφόρου, μαγνησίου και ασβεστίου να είναι σε συγκεκριμένα ποσοστά, καθώς και να παίρνουν όση υγρασία χρειάζονται από την τροφή τους.

nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2 Asher και Korra
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πια είμαι πλήρης.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood :

https://www.facebook.com/judopatras

Δημοσίευση από koneko Την / Το Κυρ Ιαν 31, 2016 12:58 am

εδω στο εξωτερικο ειναι ελαχιστες οι "ειδικες" τροφες για στειρωμενα. Ολοι τα στειρωνουν τα ζωα τους, απο 4 εβδομαδων μαλιστα. Τελος παντων, η φυτικη πρωτεινη δεν μεταβολιζεται ευκολα στα σαρκοφαγα ζωα (αν μεταβολιζονταν δεν θα ηταν σαρκοφαγα) και την αποβαλλουν απο τα νεφρα. Σε γενικες γραμμες μη περιμενεις να μην εχει προβληματα ενα σαρκοφαγο ζωο οταν τρεφεται με τροφες πλουσιες σε φυτικα συστατικα. Ειναι σαν να ταιζεις τις αγελαδες κρεας.

koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Κυρ Ιαν 31, 2016 2:40 pm

koneko έγραψε:εδω στο εξωτερικο ειναι ελαχιστες οι "ειδικες" τροφες για στειρωμενα. Ολοι τα στειρωνουν τα ζωα τους, απο 4 εβδομαδων μαλιστα. Τελος παντων, η φυτικη πρωτεινη δεν μεταβολιζεται ευκολα στα σαρκοφαγα ζωα (αν μεταβολιζονταν δεν θα ηταν σαρκοφαγα) και την αποβαλλουν απο τα νεφρα. Σε γενικες γραμμες μη περιμενεις να μην εχει προβληματα ενα σαρκοφαγο ζωο οταν τρεφεται με τροφες πλουσιες σε φυτικα συστατικα. Ειναι σαν να ταιζεις τις αγελαδες κρεας.

Κυριως αυτο και να προσθέσω οτι ειναι χαζομάρα να υπάρχουν τροφές για στειρωμένα με χαμηλοτερο λιπος αλλα να έχουν ποσοτητες κιολας, υδαταθράκων με "υψηλο γλυμαικο δεικτη" ειτε απο σιτηρα ειτε οχι οι οποιοι οταν μεταβολιζονται παράγεται λιπος.
Το ιδιο συμβαινει και με τους ανθρωπους που οταν τρώνε "κακους" υδατάνθρακες ανεβαινει γρήγορα το ζαχαρο στο αιμα με αποτέλεσμα να παραγει ο οργανισμος περισσοτερη ινσουλινη για το κατέβάσει. Αν αυτο γινεται συνέχεια τοτε καπου εκει χαλάει η ισορροπια και δημιουργειται η λεγομενη αντισταση στην ινσουλινη (μεταβολικο σύνδρομο) ενω υπάρχει συνεχής αίσθηση πεινας.
Ειναι λοιπον χειροτερο αυτο, παρα το ποσοστο λιπους 20% που έχει μια τροφη grain free πλούσια σε κρέας, ωφέλιμη για το σαρκοφάγο η οποια το χορταινει κιολας σε λιγοτερη ποσοτητα.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Gatoplikti
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Σελίδα 19 από 19 Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης