gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μαυρούκος

+10
Πούπσυ
Christina
BokSurat
NiaR
purina
marmanga
ladycat
ralou
Maro
Katerinaki
14 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Μαυρούκος

Δημοσίευση από Katerinaki Τετ Μαρ 11, 2009 11:53 am

Είναι μια παλιά ιστορία για ένα αδεσποτάκι μου.... Την είχα στείλει και στο www.interpet.gr και τωρα τη μοιράζομαι και μαζί σας.....

Η Πλουμιστή, η βασίλισσα της γειτονιάς, ήταν για μια ακόμα φορά έγκυος. Γέννησε τέσσερα γατούλια κάποια μέρα του καλοκαιριού και αυτήν τη φορά κατάφερε να τα κρύψει καλά για να μην της τα πάρουν και τα πετάξουν. Λίγες εβδομάδες μετά μου τα παρουσίασε στην αυλή του σπιτιού μας. Ήταν τέσσερις υπέροχες χνουδωτές μπαλίτσες που νιαούριζαν κοιτάζοντάς με στα μάτια.
Κάθε μέρα τα τάιζα και τους μιλούσα γλυκά για να με συνηθίσουν και να με αφήσουν να τα χαϊδέψω, όχι σαν τη μαμά τους που ήξερε πάντα να κρατάει τις αποστάσεις της με τα νύχια της. Από τα τέσσερα είχα ξεχωρίσει τον Μαυρούκο, ένα μαύρο γατάκι με δύο άσπρους ρόμβους στο στέρνο του και την κοιλίτσα του και δύο υπέροχα πορτοκαλί ματάκια. Ίσως επειδή ήταν το πιο μικρό και αδύνατο, ίσως επειδή είχε κλειστό το ένα του ματάκι στην αρχή λόγω κάποιας ασθένειας, ίσως επειδή δεν αποχωριζόταν τη μαμά του με τίποτα. Εδώ να προσθέσω ότι δυστυχώς όλα τους ήταν άγρια στην αρχή και δε μπορούσα να τα πιάσω και να τα
πάω στο γιατρό, αλλά ούτε και να πάρω κανένα από αυτά σπίτι μου. Άλλωστε, οι τρεις μου γάτες( σημειωτέον οι δύο είναι πρώην αδέσποτες) θα πάθαιναν απανωτά εγκεφαλικά από τη ζήλια τους.
Ο Μαυρούκος ήταν ο πρώτος που ξεθάρρεψε και με άφηνε να τον χαϊδεύω και να τον παίρνω στα γόνατά μου. Το ματάκι του έφτιαξε σιγά σιγά και άρχισε να παχαίνει και να μεγαλώνει και να γίνεται ένας όμορφος μαύρος γάτος. Κατά ένα μυστήριο τρόπο το ήξερε ότι τον αγαπούσα πιο πολύ από τα αδέρφια του και τη μαμά του και γι αυτό έτρεχε πάντα πρώτος να με υποδεχτεί.
Και έτσι περνούσαν οι μήνες. Σιγά σιγά άρχισαν να ημερεύουν και αποφάσισα να αρχίσουν οι στειρώσεις. Ξεκίνησα με τα δύο κοριτσάκια, την Μπέλλα και την Μιμίκα για ευνόητους λόγους. Μετά θα ήταν η σειρά της μαμάς τους (αν κατόρθωνα να την πιάσω) και μετά του Μαυρούκου και του Φέλιξ.
Ένα Σάββατο απόγευμα, όμως, δεν βγήκε να με υποδεχτεί καθώς έβγαινα από το σπίτι. "Κάπου θα τριγυρνάει.", σκέφτηκα. Γυρνώντας στο σπίτι 3 ώρες μετά, τον βρήκα μέσα στα αίματα πεταμένο δίπλα από ένα κάδο απορριμμάτων. Έχασα τον κόσμο κάτω από τα πόδια μου. Ούρλιαζα, έκλαιγα και καταριόμουν θεούς και δαίμονες. Ήταν, όμως, ακόμα ζωντανός. Από εκείνη τη στιγμή άρχισε ο γολγοθάς μας. Τον έτρεξα στον πρώτο σταθμό πρώτων βοηθειών που βρήκα. Ήταν Σάββατο βράδυ, βλέπετε, και δεν είχα και πολλές επιλογές. Μου είπαν ότι τον έχει χτυπήσει αυτοκίνητο στο κεφάλι και ότι τα πράγματα ήταν δύσκολα. Τον
κράτησαν εκεί τρεις μέρες. Μετά τον πήγα στην κτηνίατρο που εμπιστεύομαι και αρχίσαμε θεραπεία.
Τον πήρα σπίτι και κάθε βράδυ του έβαζα ορό, του έκανα ενέσεις και τον τάιζα με τη σύριγγα. Τα πράγματα ήταν πολύ σοβαρά. Οίδημα στο κεφάλι, δύσκολα θα τη γλίτωνε, εγώ όμως δεν έπαψα ούτε στιγμή να ελπίζω γιατί ο γατούλης ήταν μαχητής κι εγώ αποφασισμένη να τον σώσω. Δεκαπέντε ημέρες μετά η γιατρός μου έκανε λόγο για ευθανασία. Ούτε να το ακούσω δεν ήθελα. Δεν είχα παραιτηθεί ακόμα, ούτε εγώ , ούτε κι εκείνος. Πώς θα μπορούσα να κάνω ευθανασία σε ένα πλασματάκι που αν και ήταν σε κώμα, μόλις τον χάιδευα, τέντωνε το λαιμουδάκι του; Μέχρι τελευταία στιγμή, περίπου τρεις εβδομάδες μετά το ατύχημα, πίστευα πως θα γινόταν το θαύμα των Χριστουγέννων. Ένα πρωί, έξι μέρες πριν τα Χριστούγεννα, αποφάσισε να κοιμηθεί για να μη με ταλαιπωρεί άλλο.
Έφυγε σε ηλικία 7 μηνών για το μεγάλο ταξίδι προς τον Παράδεισο των Γάτων και του έδωσα μαζί του μια μπλούζα κι ένα κασκόλ για να μην κρυώνει και το κουκλάκι του για να έχει παρέα και να με αισθάνεται πάντα κοντά του. Αναπαύτηκε στον κήπο μου για να είναι κοντά στην οικογένειά του.
Καλό σου ταξίδι αγάπη μου και να ξέρεις ότι δε θα σε ξεχάσω ποτέ. Να μας προσέχεις όλους από εκεί που θα είσαι, μαύρο μου αγγελούδι. Σε αγαπώ πολύ.

Μαυρούκος : Καλοκαίρι 2003-19/12/2003

ΥΓ: Πλέον καμία από τις γατούλες της ιστορίας δεν υπάρχει.
Ο Φέλιξ χάθηκε.
Η Μιμίκα δηλητηριάστηκε και δεν την πρόλαβα.
Η Μπέλα δηλητηριάστηκε, αλλά την πρόλαβα και την θεράπευσα. Μετά, όμως, χάθηκε.
Την Πλουμιστή (μαμά) δυστυχώς τη σκότωσα εγώ κατά λάθος καθώς έβγαζα το αυτοκίνητο από το γκαράζ.... δεν κατάλαβα πώς μπλέχτηκε στις ρόδες....
Sad Sad
Υπήρξαν και άλλα γατάκια αυλής.... αλλά κανένα δεν είχε καλό τέλος, εκτός από την υπέροχη-ευγενική-περίεργη και κατάμαυρη Μαυρούλα που ζει εδώ και χρόνια τρισευτυχισμένη στο σπίτι ενός φίλου μου και ενίοτε και στο δικό μου (σε περίοδο διακοπών).
Katerinaki
Katerinaki
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2+1
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Xionis
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood : Μαυρούκος Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από Maro Τετ Μαρ 11, 2009 12:08 pm

Δεν πρέπει να διαβάζω τέτοια post στο γραφείο...ρεζίλι έγινα πάλι! Sad
Maro
Maro
Γατοδιαβιβάστρια
Γατοδιαβιβάστρια

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Κορυδαλλός
Αριθμός γατουνίων : Ένα
Motto : Don't breed or buy while stray animals die!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/06/2008
Mood : Μαυρούκος M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από ralou Τετ Μαρ 11, 2009 12:12 pm

"Έφυγε σε ηλικία 7 μηνών για το μεγάλο ταξίδι προς τον Παράδεισο των Γάτων και του έδωσα μαζί του μια μπλούζα κι ένα κασκόλ για να μην κρυώνει και το κουκλάκι του για να έχει παρέα και να με αισθάνεται πάντα κοντά του. Αναπαύτηκε στον κήπο μου για να είναι κοντά στην οικογένειά του."

Την είχα διαβάσει αυτή την ιστορία Κατερινάκι!
Αυτο το κομμάτι με είχε αγγιξει περισσότερο, έτσι κι εγω αποχαιρέτησα κάθε γατί που έχασα...
Με τα παιχνίδια του και με ενα δικό μου ρούχο να τα ζεσταίνει στο ταξίδι, αλλά κυρίως για δική μου παρηγοριά.
Εκτός από τον Μέρλιν μου... Δεν τα είχα καταφέρει...
Γμ/το! πάλι με πήραν τα ζουμιά...
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : Μαυρούκος M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από ladycat Τετ Μαρ 11, 2009 12:14 pm

πωπω Sad Sad Sad Sad Sad Sad
ladycat
ladycat
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : πειραιας εδω εκει περα παραπερα σαν αλανιαρα γατα απο την Χιο
Αριθμός γατουνίων : ΕΥΑ ,ΖΥΛΙΤΟ ,ΠΙΣΣΑΣ ,ΛΑΜΠΗΣ,ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ, ΦΕΛΙΞ,ΤΙΓΡΑΚΗΣ ,ΠΟΚΥ ΟΛΟΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!! ΦΟΙΒΟΣ, ORLANDO ΤΙΑ , ΜΠΕΜΠΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ .ΚΑΡΑΜΟΥΖΑΣ ΠΑΤΟΥΝΟΣ ΦΕΛΙΤΣΙΑ ΧΑΙΤΑΚΙΑΣ, ΑΝΩΝΥΜΟΣ, ΚΛΠ...............ΤΑ ΕΞΩ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη,φθινοπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ ΧΟΥΖΟΥΡΙ ΤΗΣ ΑΝΤΜΙΝ
Motto : Να είχα 2 χειροβομβίδες να τα κάνω όλα βίδες σπίτια αυτοκίνητα κινητά κ ακίνητα να είχα άλλη μια για μένα να κάνω χάρη κ σε εσένα Νότης σφακιανάκης
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Μαυρούκος M_tears

https://darkstoriesbyef.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από marmanga Τετ Μαρ 11, 2009 12:22 pm

Γμτ.... No No
Μας φέρνουν χαρά αλλά μας φέρνουν και πολύ πόνο, τα άτιμα..
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Μαυρούκος M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από purina Τετ Μαρ 11, 2009 12:39 pm

Sad Sad Sad
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Μαυρούκος M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από NiaR Τετ Μαρ 11, 2009 12:41 pm

Sad
NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Μαυρούκος M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από BokSurat Τετ Μαρ 11, 2009 1:25 pm

Sad Sad Sad Sad Sad και εμένα με πιάσαν τα ζουμιά! κρίμα ο γατούλης! Sad
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Μαυρούκος Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από Christina Τετ Μαρ 11, 2009 6:17 pm

marmanga έγραψε:Γμτ.... No No
Μας φέρνουν χαρά αλλά μας φέρνουν και πολύ πόνο, τα άτιμα..


Πράγματι πολύ πολύ πόνο. Αλλά ζεσταίνουν τόσο πολυ τις καρδιές μας -αν χρειαστεί και τα κρύα πόδια μας- που δεν γίνεται να μείνεις για καιρό χωρίς γατί.

Christina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/01/2009
Mood : Μαυρούκος 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Μαρ 11, 2009 8:02 pm

Sad Sad Sad
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Μαυρούκος M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από sammy Τετ Μαρ 11, 2009 8:39 pm

να τα θυμάσαι με αγάπη για να είναι ήρεμα εκεί που βρίσκονται...σε νιώθω γιατί και ΄γω δ ξέρω πότε θα συνηθίσω την απουσία του σαμούλη μου,είναι πολύ πολύ δύσκολο
sammy
sammy
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Μαυρούκος M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από hroutou Τετ Μαρ 11, 2009 8:47 pm

Sad Sad Sad Sad

Κάθε φορά που διαβάζω μια τέτοια ιστορία δεν αντέχω.
Τα μικρά αυτά πλασματάκια μένουν πάντα στην καρδιά μας έστω κι αν δεν είναι δίπλα μας
hroutou
hroutou
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 55
Τόπος : Πατήσια
Αριθμός γατουνίων : 1 ροζούλι + 1 μαυρούλι
Motto : Χάριζε πάντα ένα γλυκό χαμόγελο
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/10/2008
Mood : Μαυρούκος M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Μαρ 11, 2009 8:53 pm

Sad Sad Sad Sad
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Μαυρούκος Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μαυρούκος Empty Απ: Μαυρούκος

Δημοσίευση από Silmaril Πεμ Μαρ 12, 2009 12:53 am

Sad Sad Sad
Silmaril
Silmaril
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1 + 2 μονίμως φιλοξενούμενα και ένας σκυλάκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύο, με τόσες φυσικές γούνες τι εχω να φοβηθώ?
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Το Εκτορί της Niar...και την Στρίγγλα της Boksurat (αν δεν είχε προλάβει να την βουτήξει ο Γατοπαράδεισος...)!!!
Motto : Όταν γίνεται κάτι απο πραγματική αγάπη, είναι πέραν του καλού και του κακού- Φ. Νίτσε
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/07/2008
Mood : Μαυρούκος M_toohot

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης