gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φουσκωμένη κοιλιά...

+9
vasiapap
ZweeT_DReamZ
barkoulitses
BokSurat
Marcos
ismini
marmanga
sofi_esp
rotonda
13 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Δεκ 22, 2008 12:10 pm

Τι μπορεί να φταίει για το φούσκωμα της κοιλιάς μιας γάτας;
Αναφέρομαι σε μια 9χρονη στειρωμένη γάτα που φροντίζω και ήταν πάντα λεπτή. Τον τελευταίο καιρό η κοιλιά της δείχνει αρκετά φουσκωμένη, λες κι έχει παχύνει ξαφνικά. Δεν τρώει όμως περισσότερο (και είναι εσωτερικού χώρου, οπότε δεν ξενοτρώει). Αποπαρασίτωση κάνει κανονικά. Υπάρχει περίπτωση το φούσκωμα να έχει σχέση με νεφρά; Ή με καμιά τριχόμπαλα; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από sofi_esp Δευ Δεκ 22, 2008 1:09 pm

εμενα η ελλη μετα τη στειρωση πηρε βαρος...μου το ειχε πει αυτο ο γιατρος αλλα και εγω ανυσηχισα γιατι εχει δημιουργηθει λιπος στο κατω μερος της κοιλιας...εκανα εξετασεις αιματος για να σιγουρευτω οτι δεν εχει λιμωδες νοσημα. καλο θα ηταν να επισκευτεις τον κτηνιατρο αν και ειχα διαβασει σε ενα αρθρο οτι επειδη δεν κινουνται πολυ τα ζωα του σπιτιου τεινουν να παιρνουν βαρος ακομα και οταν ειναι μαγαλα σε ηλικια... και αυτο το γραφουν και οι τροφες στο πισω μερος ( και υπαρχουν και ειδικες για γατακια μεγαλυτερα σε ηλικια) ακριβως για να αποφευχθει η αυξηση του βαρους. Αυτο εγινε ξαφνικα η με τον καιρο φουσκωσε η κοιλιτσα?

αυτα τα λιγα ειχα να πω ελπιζω καποιοσ που ξερει περισσσοτερα να σου πει αν συμβαινει κατι αλλο...το οποιο απευχομαι φυσικα...
sofi_esp
sofi_esp
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/10/2008
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από marmanga Δευ Δεκ 22, 2008 1:16 pm

Λίλυ μου, σου φαίνεται λίπος ή τσιτωμένη; Όπως όταν έχεις πολλά τσίσα ή κολλίτιδα, ας πούμε, για να το 'ανθρωπέψουμε' λίγο. Γενικά, θυμάμαι ότι η Ροτόντα δεν είναι και η πιο γλυκιά και βολική ασθενής..., οπότε καλό είναι να μιλήσεις πρώτα με κτηνίατρο πριν την κουβαλήσεις, περιγράφοντας και αυτό όσο πιο αναλυτικά γίνεται.
Ελπίζω να μην είναι τίποτα και απλώς να κρέμασε πατσές λόγω ηλικίας. Ε, όσο να'ναι μετά τα 40 μερικά κιλάκια τα παίρνουμε...

gatoula
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από ismini Δευ Δεκ 22, 2008 1:23 pm

marmanga έγραψε:Ελπίζω να μην είναι τίποτα και απλώς να κρέμασε πατσές λόγω ηλικίας. Ε, όσο να'ναι μετά τα 40 μερικά κιλάκια τα παίρνουμε...

gatoula
Αυτο είναι μυθος. Οτι στις μεγαλύτερες ηλικιες παιρνει κανεις πιο ευκολα κιλά και δεν χάνει δηλ. Μου το είπε η διαιτολόγος.
Λίλυ συγνώμη για το off topic, ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.
ismini
ismini
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : Δύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πεπίτο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Δεκ 22, 2008 2:40 pm

marmanga έγραψε:Λίλυ μου, σου φαίνεται λίπος ή τσιτωμένη; Όπως όταν έχεις πολλά τσίσα ή κολλίτιδα, ας πούμε, για να το 'ανθρωπέψουμε' λίγο. Γενικά, θυμάμαι ότι η Ροτόντα δεν είναι και η πιο γλυκιά και βολική ασθενής..., οπότε καλό είναι να μιλήσεις πρώτα με κτηνίατρο πριν την κουβαλήσεις, περιγράφοντας και αυτό όσο πιο αναλυτικά γίνεται.
Ελπίζω να μην είναι τίποτα και απλώς να κρέμασε πατσές λόγω ηλικίας. Ε, όσο να'ναι μετά τα 40 μερικά κιλάκια τα παίρνουμε...

gatoula

Δεν πρόκειται για τη Ροτόντα (αυτή έχει τα αξιοπρεπέστατα πατσοκοίλια των 13,5 χρόνων της - αλλά αρνείται πεισματικά να εγγραφεί στα ΚΑΠΗ!!!), αλλά για την... ξαδέλφη της, μια κομψόγατα 9 ετών. Τώρα τελευταία έχει κάνει κοιλιά -καθόλου πατσοκοίλια- που πράγματι σε εμφάνιση θα μπορούσαμε να την παρομοιάσουμε με την ανθρώπινη σπαστική κολίτιδα. Είναι σαν να έχει καταπιεί μπαλονάκι! (η φωτό κάτω είναι προγενέστερη).
Φουσκωμένη κοιλιά... Fatcat10
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από Marcos Δευ Δεκ 22, 2008 2:44 pm

Ρε Ροτόντα... χμ.... ελπίζω να μην είναι σε καμιά περίπτωση κάτι τέτοιο, αλλά ζεί έξω; Υπάρχει καμιά περίπτωση να είναι ασκίτης; να έχει δηλαδή μαζέψει υγρό η κοιλιά της;;;; pale
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από Marcos Δευ Δεκ 22, 2008 2:45 pm

Μόλις είδα ότι ζεί μέσα.... handjob Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό... Smile
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Δεκ 22, 2008 2:48 pm

Marcos έγραψε:Μόλις είδα ότι ζεί μέσα.... handjob Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό... Smile
Ναι, αποκλειστικά μέσα ζει. Μάλλον πρέπει να την πάω για κανένα τσεκάπ... Α, και για την ιστορία: καμία σχέση με τη Ροτόντα σε χαρακτήρα - αυτή η ψιψίνα είναι ένας άγγελος!!!
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από Marcos Δευ Δεκ 22, 2008 3:12 pm

Πάντως αν είναι κάτι τέτοιο που είμαι σίγουρη πώς δεν είναι, το χαρακτηριστικό είναι ότι η κοιλιά ξεχωρίζει απόλυτα από το υπόλοιπο σώμα... Είναι απόλυτα τοπικό το πρήξιμο σαν να είναι έγκυος.
Δες εδώ τον Αιγύπτιο που φαίνεται χαρακτηριστικά....

Φουσκωμένη κοιλιά... P1250411
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Δεκ 22, 2008 4:29 pm

Marcos έγραψε:Πάντως αν είναι κάτι τέτοιο που είμαι σίγουρη πώς δεν είναι, το χαρακτηριστικό είναι ότι η κοιλιά ξεχωρίζει απόλυτα από το υπόλοιπο σώμα... Είναι απόλυτα τοπικό το πρήξιμο σαν να είναι έγκυος.
Όχι... δεν είναι σε τέτοια κατάσταση! Αλλά πρέπει να το κοιτάξω (να δω πότε γμτ!)
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από BokSurat Δευ Δεκ 22, 2008 4:35 pm

τρώει, πίνει κανονικά;
έχει το ίδιο κέφι που είχε και πιο παλιά (πριν το πρήξιμο);
την έχεις παρατηρίσει αν κάνει τσισάκια και κακάκια; όλα κυλάνε ρολόι;
μακάρι στα παραπάνω να είναι ΝΑΙ η απάντηση Smile βέβαια τότε δεν μπορώ να φανταστώ τι ίσως να έχει αν η απάντηση είναι ναι!Sad

έχεις ψηλαφίσει καθόλου την κοιλίτσα της να δεις αν πιάνεις κάτι περίεργο΄ή αν αντιδράει ώστε να σου δείξει ότι ενοχλείται/πονάει;
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Δεκ 22, 2008 4:44 pm

Ναι, όλα καλά είναι... Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον. filaki Θα δω... μέσα στις γιορτές θα κάνω καμιά κοπάνα απ' τη δουλειά να την πάω για τσεκάπ.
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από barkoulitses Δευ Δεκ 22, 2008 9:29 pm

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΙΧΕ Κ Η ΜΠΙΖΟΥ ΜΟΥ . ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΓΓΥΟΣ. ΠΗΡΕ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΝΑ 12 ΩΡΟ CANICUR ΧΑΠΙΑ ,10 ΜΕΡΕΣ FLAGYL (ΑΝ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΚΑΘΟΛΟΥ) Κ ΕΤΡΩΓΕ ΤΡΟΦΗ ΜΟΝΟ INTESTINA Κ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΞΕΠΡΗΣΤΗΚΕ
barkoulitses
barkoulitses
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
Αριθμός γατουνίων : 16 ΚΑΙ 1 ΣΚΥΛΟ
Motto : ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2008
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από ZweeT_DReamZ Τρι Δεκ 23, 2008 2:59 am

χωρισ να θελω να σε τρομαξω το σκυλακι τησ αδερφησ μου ειχε φουσκομενη κιλιτσα , δεν ξερω αν στη στηρωση αφαιρουνε τη μητρα , αλλα ειχε πριστει η μητρα τησ τοσο πολυ και ειχε παχυνει και την γλυτωσαμε και τωρα ειναι μια χαρα.
συνοδευοταν και απο απολεια αιματοσ σαν περιοδοσ αλλα στα γατακια δεν ξερω τι γινεται.

ZweeT_DReamZ
Mature Cat
Mature Cat

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 112
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/10/2008
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από vasiapap Σαβ Οκτ 31, 2015 6:31 pm

καλησπερα..με αφορμη την συζητηση σας σχετικα με την φουσκωμενη κοιλια εχω και εγω ενα θεμα με το γατακι που εχω..ειναι 2-3 μηνων και ειναι αρκετα πιο μικρο απο οτι θα επρεπε να ειναι..τα αλλα γατια δεν το αφηνανε να φαει οποτε δεν μπορεσε να αναπτυχθει..πριν μια βδομαδα εβρεξε και εκανε κρυο και επειδη αυτο ειναι μικρουλη δεν μπορεσε να ακολουθησει τις υπολοιπες γατες με αποτελεσμα να μεινει μονο του στην βροχη και να παγωσει..τον βρηκαμε κοκκαλο..νομιζαμε οτι πεθανε αλλα αυτο χαζοανασαινε..απο τοτε τρωει καλα αλλα η κοιλια του ειναι τοσο πρησμενη που δεν μπορει να περπατησει συν οτι εχει ακρατεια..του φευγουν παντου..!!ξερει κανεις τι μπορω να κανω?προς το παρον δεν εχω λεφτα να τον παω στον κτηνιατρο..

vasiapap
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/10/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από koneko Σαβ Οκτ 31, 2015 9:14 pm

Να το πας στον κτηνιατρο. Η πρησμενη κοιλια μπορει να οφειλεται σε κατι απλο, οπως παρασιτα μεχρι σε κατι θανατηφορο οπως λοιμωδης περιτονιτιδα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από florans Σαβ Οκτ 31, 2015 11:46 pm

vasiapap έγραψε:καλησπερα..με αφορμη την συζητηση σας σχετικα με την φουσκωμενη κοιλια εχω και εγω ενα θεμα με το γατακι που εχω..ειναι 2-3 μηνων και ειναι αρκετα πιο μικρο απο οτι θα επρεπε να ειναι..τα αλλα γατια δεν το αφηνανε να φαει οποτε δεν μπορεσε να αναπτυχθει..πριν μια βδομαδα εβρεξε και εκανε κρυο και επειδη αυτο ειναι μικρουλη δεν μπορεσε να ακολουθησει τις υπολοιπες γατες με αποτελεσμα να μεινει μονο του στην βροχη και να παγωσει..τον βρηκαμε κοκκαλο..νομιζαμε οτι πεθανε αλλα αυτο χαζοανασαινε..απο τοτε τρωει καλα αλλα η κοιλια του ειναι τοσο πρησμενη που δεν μπορει να περπατησει συν οτι εχει ακρατεια..του φευγουν παντου..!!ξερει κανεις τι μπορω να κανω?προς το παρον δεν εχω λεφτα να τον παω στον κτηνιατρο..




Εχει σκουληκια κανε εσωτερικη αποπαρασιτωση,αφου λες οτι ειναι υποαναπτυκτο ετσι ηταν και μενα ο Μικυ μου οταν το βρηκα,πρησμενη κοιλιτσα,χαμηλου βαρους και πολυ καθηστερημενη αναπτυξη,εκανα αποπαρασιτωση με Vermox που μου ειπε ο κτηνιατρος μου και αμεσως πηρε τα πανω του.Κανε μια εσωτερικη αποπαρασιτωση για αρχη και αν δεις οτι δεν βελτιωνεται η κατασταση το πας στο γιατρο.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από Lipothimos Κυρ Νοε 01, 2015 12:30 am

Και εγω της ίδιας άποψης είμαι πως το πιθανότερο είναι να θέλει αποπαρασίτωση, κράτα και πισινή όμως για λοιμώδη περιτονίτιδα που είπε παραπάνω η φίλη. Vermox δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, το Drodal (Ντροντάλ) χρησιμοποιώ και προς το παρόν είναι αρκετά ικανοποιητικό. Όπως και να έχει όποιο και από τα δύο και αν χρησιμοποιήσεις, προσοχή στην δοσολογία, θα σου πει και ο γιατρός εξάλλου. Το Drodal ειναι στα 3,00 - 3,50 ευρώ περίπου ανά χάπι, με ενα χάπι εισαι ΟΚ και το το καθε χαπι ειναι για γατα έως 4κιλα.

Επίσης προσοχη στη ποσοτητα τροφης... hills I/D που ειναι για γαστρεντερολογικα ή w/d για κολιτιδες....εχει και η royal canin αντιστοιχες αλλα ειναι ακριβες......να δωσεις και ρυζονερο κανει δουλεια. Η hills είναι ακριβη ειναι, 19-20? το δικιλο.

Τώρα αν δεν περασει με αυτο θελει αντιβιωση flazyl.

Στην διάθεσή σου και περαστικά... μην αγχωνεσαι με όλα αυτα που εγραψα... ένα ενα...
Lipothimos
Lipothimos
Kitten
Kitten

Άντρας
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : Την Τούλα (μαμά), τον Νηλ και την Κίνα.
Motto : Ο Θεός μας έδωσε τις γάτες για να χαιδεύουμε τις τίγρεις (Κινέζικη παροιμία)
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από florans Κυρ Νοε 01, 2015 2:02 am

Ειναι πολυ μικρο και ελλειποβαρες το γατακι για να παρει Drontal το οποιο ειναι για μεγαλυτερες γατες απο 4 kg και πανω για αυτο και μενα μου ειπε ο γιατρος να παρω το Vermox.Εαν θελεις να σου πω τη δοσολογια μια και το πηρε και μενα στην ηλικια του δικου σου στειλε μου  π.μ να στην πω. Αν δεν θελεις ομως, μπορεις να παρεις ενα καλυτερο χαπακι και πιο ευγευστο που μου ειπαν και μενα στο φορουμ  που εχει και για γατακια το Μιlbemax  απο 0,5 - 2 kg και να κανεις εσωτερικη αποπαρασιτωση.Θα το παρω και  θα κανω και γω αποπαρασιτωση στα δικα μου που ειναι 4 μηνων.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από Lipothimos Κυρ Νοε 01, 2015 9:25 am

Ότι είπε ο ντοκ !!! Κανών... η εμπειρική μας γνώση δεν μπορεί να ξεπεράσει (στην πλειονότητα των περιπτώσεων τουλάχιστον) την γνώση των κτηνιάτρων και των επιστημόνων εν γένει... Smile

Προς το παρόν η δική μου δεν θέλει αποπαρασίτωση... υπάρχουν άλλα ζητήματα... ίσως το γράψω στο forum κάποια άλλη στιγμή, προς το παρόν αναρρώνουμε...
Lipothimos
Lipothimos
Kitten
Kitten

Άντρας
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : Την Τούλα (μαμά), τον Νηλ και την Κίνα.
Motto : Ο Θεός μας έδωσε τις γάτες για να χαιδεύουμε τις τίγρεις (Κινέζικη παροιμία)
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/05/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φουσκωμένη κοιλιά... Empty Απ: Φουσκωμένη κοιλιά...

Δημοσίευση από dagger Κυρ Νοε 01, 2015 1:48 pm

vasiapap έγραψε:καλησπερα..με αφορμη την συζητηση σας σχετικα με την φουσκωμενη κοιλια εχω και εγω ενα θεμα με το γατακι που εχω..ειναι 2-3 μηνων και ειναι αρκετα πιο μικρο απο οτι θα επρεπε να ειναι..τα αλλα γατια δεν το αφηνανε να φαει οποτε δεν μπορεσε να αναπτυχθει..πριν μια βδομαδα εβρεξε και εκανε κρυο και επειδη αυτο ειναι μικρουλη δεν μπορεσε να ακολουθησει τις υπολοιπες γατες με αποτελεσμα να μεινει μονο του στην βροχη και να παγωσει..τον βρηκαμε κοκκαλο..νομιζαμε οτι πεθανε αλλα αυτο χαζοανασαινε..απο τοτε τρωει καλα αλλα η κοιλια του ειναι τοσο πρησμενη που δεν μπορει να περπατησει συν οτι εχει ακρατεια..του φευγουν παντου..!!ξερει κανεις τι μπορω να κανω?προς το παρον δεν εχω λεφτα να τον παω στον κτηνιατρο..

Αποψη μου ... αν εχεις καποιο κτηνιατρο που συνηθιζεις να πηγαινεις , παρτον ενα τηλεφωνο , πες του οτι βρηκες ενα γατάκι το οποίο έχει αυτά τα συμπτωματα και θα σου δωσει οδηγίες για την αποπαρασίτωση τουλάχιστον .
Μπορείς να το βοηθήσεις σχετικά με τις διάροιες δίνοντας του βραστό κοτοπουλο και ρυζόνερο .
Οι διαροιες μπορει να οφειλονται σε παρασιτα , αλλά δεν ξέρω κιόλας αν το γατάκι το έχεις και το τα'ί'ζεις αποκλειστικά μεσα στο σπίτι , εμένα το ενα απο τα δικα μου που εκανε διάροιες είχε θέμα με την διατροφή του (το μαζεψαμε απο ενα καδο σκουπιδιών , διπλα σε εστιατόριο και ειχε μαθει να τρωει απο τααποφαγια - απο ντοματες και αγγουρια μέχρι οσπρια κλπ κλπ ) και του εκανα διατροφή με ρυζι και κοτοπουλο μέχρι που σταματησαν τελειως . Δεν μπορώ όμως να του δωσω ακόμα κονσέρβα (μολις φαει κονσερβα αλλαζει η μορφη των περιτωμάτων του ) και πρόσεξε επισης και τις κροκέτες ή γενικά το φαγητό που του δίνεις. Μπορεί να το πειράζει.
Ευχομαι περαστικά και να μπορέσεις να το πας σε ενα γιατρο για μια πιο σιγουρη διαγνωση , δυστυχως μεσω διαδικτυου διαγνωση δεν μπορει να κάνει κανείς , ότι σου λέμε είναι εμπειρικο .
Κα παλι περαστικά
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Φουσκωμένη κοιλιά... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης