gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στείρωση

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Στείρωση Empty Στείρωση

Δημοσίευση από Μπουρμπουλήθρα Τετ Δεκ 17, 2008 12:22 pm

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να κάνω στείρση στη γάτα μου, που είναι 1,5 έτους. Γνωρίζετε πόσο χρόνο θα της πάρει να αναρρώσει και αν χρειάζεται κάποια προετοιμασία πειν την επέμβαση; Το σαββατοκυριακο πρέπει να φύγω για διακοπές και θα ήθελα να γίνει η επέμβαση μέσα σε αυτες τις μέρες. Εινα δυνατόν κάτι τέτοιο; Και επίσης μήπως μπορείτε να μου προτείνετε έναν καλό κτηνίατρο και σχετικά οικονομικό? Ευχαριστώ πολύ.

Μπουρμπουλήθρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση Empty Απ: Στείρωση

Δημοσίευση από Marcos Τετ Δεκ 17, 2008 12:25 pm

Δηλαδή θες να την κάνεις πρίν το Σαββατοκύριακο και να φύγεις; scratch
Αν ναι, όχι δεν γίνεται...
Θα πρέπει να περιμένεις μετά την επιστροφή σου γιατί θα χρειαστεί και φροντίδα και επίβλεψη τις πρώτες μέρες.... gatoula
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Στείρωση M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση Empty Απ: Στείρωση

Δημοσίευση από ZweeT_DReamZ Τετ Δεκ 17, 2008 12:35 pm

το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να φάει τίποτα από το απόγευμα της προηγουμενης μέρα (ΤΊΠΟΤΑ) και την ημερα που θα την πάρεις σπίτι επίσης να μην φάει και να μην πιει ούτε νερό απ ότι μου είπαν άντε λίγο ισα ισα νεράκι...
αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να ταξιδέψει θα την λυπηθείς σίγουρα μετά την στείρωση δεν είναι για ταξίδια...
μόλις πριν λίγες μέρες στείρωσα την Μπουμπού μου ρίξε μια ματια στο θέμα αν θέλεις έχει κάποιες πληροφορίες που ίσος σε ενδιαφέρουν.

http://www.gatospito.com/forum-f19/topic-t2283.htm#103941

ZweeT_DReamZ
Mature Cat
Mature Cat

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 112
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/10/2008
Mood : Στείρωση M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση Empty Απ: Στείρωση

Δημοσίευση από Chouzouris Τετ Δεκ 17, 2008 12:43 pm

Κτηνίατρος για ΑΣΦΑΛΗ στείρωση είναι ο Αίλουρος!
Κάνει νάρκωση με αέριο και η γάτα συνέρχεται σχεδόν ΑΜΕΣΩΣ.
Επίσης είναι και αρκετά οικονομικός.
http://www.ailouros.gr

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Στείρωση 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Στείρωση Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Στείρωση Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση Empty Απ: Στείρωση

Δημοσίευση από Μπουρμπουλήθρα Τετ Δεκ 17, 2008 2:55 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα με ενδιεφερε ενας κτηνιατρος κοντα στο κεντρο της Αθηνας περισσοτερο. Χρειαζεται η γάτα να μεινει μια μερα μέσα στο ιατρείο; Και πόσες μέρες χρειαζεται να αναρρωσει και να συνελθει ωστε να είναι ετοιμη να κάνει ενα ταξιδακι?

Μπουρμπουλήθρα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση Empty Απ: Στείρωση

Δημοσίευση από BokSurat Τετ Δεκ 17, 2008 4:31 pm

θα σου πω τις δικές εμπειρίες...
εγώ πήγα την γάτα μου για στείρωση το μεσημέρι και την πήρα απο απόγευμα ημι-ξύπνια, μέχρι το βράδυ είχε ξυπνήσει τελείως. Αυτά περί φαγητού που αναφέρει η ZweeT_DReamZ παραπάνω δεν μου τα είπε εμένα... αλλά μου είχε δώσει ενα χάπι σαν βιταμίνες; ή αντιβίωση; δεν ξέρω τι ήτανε το οποίο το έπαιρνε για 3 μέρες μετά...
Το σίγουρο είναι ότι την ημέρα της εγχείρησης η γατά ΔΕΝ μπορεί να ταξιδεύσει... είναι όπως ένας εγχειρισμένος άνθρωπος... θέλει κάποιες μέρες ξεκούρασης και ανάρρωσις στο κρεββάτι, έτσι και η γάτα θέλει να είναι στον χώρο της, να νιώθει σιγουριά, στο σπίτι της!
θεωρώ ότι το περιθώριο των 5-6 ημερών είναι καλό για να πούμε ότι η γάτα έχει αρχίσει να το ξεπερνάει (αυτά με πάσα επιφύλαξη καλύτερα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου), όσο για ταξίδι νομίζω πριν περάσει μήνας από την εγχείρηση δε θα πρέπει να γίνει... είναι κουραστικό από μόνο του ένα ταξίδι, πόσο μάλλον όταν έχεις έναν εγχειρισμένο.

να σου κάνω και εγώ μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις, γιατί δεν ρωτάς ή δεν λες τις σκέψεις σου (δεν χρειάζεται να δεσμευτείς για κάτι) στον κτηνίατρο σου; αυτόν δηλαδή που της κάνει και τα εμβόλια; δεν κάνει στειρώσεις; πάντως από τιμές δεν πολύ ξέρω, αλλά πριν περίπου 3 χρόνια εμένα ο δικός μου μου είχε πάρει 40 ευρώ, αλλά την θεωρώ φιλική τιμή. επίσης να ξέρεις ότι η στείρωση σε μια θηλύκια γάτα είναι πιο δύσκολη απ' ότι σε μια αρσενική και συνήθως κοστίζει παραπάνω Smile

Ελπίζω να φανούν χρήσιμα.
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Στείρωση Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης