gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Παρ Ιουν 21, 2019 2:46 pm

Η ψιψίνα μου οδεύει πλέον από τα 13 στά 14, στειρωμένη φυσικά.
Σήμερα τό μεσημέρι, οταν σηκώθηκε από το μαξιλάρι της παρατήρησα πάνω σε αυτό ίχνη απο αίμα. Στην αρχή υπέθεσα οτι όπως πλενόταν κάπου δαγκώθηκε. Παρατήρησα όμως κάποια ώρα μετά τήν ίδια στάμπα αίματος πάνω στό μωσαικό!
Εντρομή τήν άρπαξα και φύγαμε για τόν κτηνίατρο, τρέχοντας σχεδόν αφού ή ωρα ήταν 1 παρά τέταρτο και στήν 1 κλείνει.
Τής βρήκε λοιπόν όγκο στήν βάση της ουράς.
Καί αυτός ό όγκος άνοιξε και αιμοράγισε. Μού είπε πώς ΔΕΝ κινδυνεύει άμεσα η ζωή της, πώς δεν πονάει εκεί, ΑΛΛΑ πώς θα χρειαστεί επέμβαση για να αφαιρεθεί ο όγκος ο οποίος εαν φτάνει πολύ βαθιά ίσως χρειαστεί να τής αφαιρέσει όλη τήν ουρά.
Μού είπε ακόμη πώς εάν τόν αφήσω δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το πώς θα εξελιχθεί, μολύνσεις κλπ.
Εκείνο που φοβάται μου είπε, είναι πως λόγω τής ηλικίας της δέν ξέρει πώς θα αντιμετωπίσει ο οργανισμός της τήν νάρκωση και τήν επέμβαση.
Ειλικρινά δεν ξέρω τί να κάνω, τί να αποφασίσω.
Εσείς τί θα κάνατε στήν θέση μου????
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουν 21, 2019 3:41 pm

Σε ανάλογη θέση θα προσπαθούσα να αντιληφθώ πλήρως τα ρίσκα και στις δύο περιπτώσεις.
Τι ακριβώς δηλαδή σημαίνει δεν κινδυνεύει άμεσα η ζωή της; Δηλαδή σε δεύτερο χρόνο τι ισχύει για αυτό.
Μετά τι εξετάσεις χρειάζονται, ώστε να αξιολογηθεί η συνολική της κατάσταση προ χειρουργείου πριν αποφασιστεί αν τελικά θα γίνει ή αν μπορεί να γίνει.

Ναι μεν είναι 13 ετών, αλλά η απόκτηση πλήρους εικόνας για την υγεία της γατούλας, θεωρώ ότι θα διευκολύνει να παρθεί η απόφαση, χειρουργείο ή όχι.

Επίσης σημασία έχει και τι όγκος ακριβώς είναι. Κατά κανόνα οποιοδήποτε ανάλογο εύρημα αφαιρείται, γίνεται βιοψία.
Είναι κάποια τόσο κοινή περίπτωση, ώστε να γνωρίζει έτσι με απλή εξέταση ο γιατρός περί τίνος πρόκειται;

Εγώ αυτά θα ρωτούσα σαν ιδιοκτήτρια αν αντιμετώπιζα μια τέτοια περίπτωση.
Ίσως κάποιος με μεγαλύτερης ηλικίας γατάκια που υποβλήθησαν σε χειρουργείο να γνωρίζει ήδη και να γράψει περί επιπλοκών της νάρκωσης.

Αν για τον οποιοδήποτε λόγο οι απαντήσεις του γιατρού δεν σε καλύπτουν, μη διστάσεις βεβαίως και για δεύτερη γνώμη.
Μακάρι να πάνε όλα κατ'ευχήν στην περίπτωσή σας!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Ιουν 22, 2019 12:22 am

Αν υποψιάζεται κακοήθεια είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό που βρίσκεται εκεί και μακρυά από όργανα κλπ. Εξέτασεις οπωσδήποτε για την εικόνα της υγείας της για να κάνει το χειρουργείο με ασφάλεια. Τι υποψιάζεται όμως; Εγώ θα ασυζητητί θα προχωρούσα σε χειρουργείο αρκεί φυσικά να μην κινδυνεύει από αυτό αν είχε κάποιο ιδιαίτερο θεμα
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Σαβ Ιουν 22, 2019 7:16 am

Τί μου είπε, αν κι εγώ θά πάρω οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη.
Μού είπε λοιπόν πώς δέν κινδυνεύει άμεσα ή ζωή της αλλά αυτό τό πράγμα θα συνεχίσει να ψιλο-αιμορραγεί και να μου αφήνει εδώ κι εκει σταμπίτσες με αίμα πράγμα τό οποίο ήδη συμβαίνει.
Μου είπε ακόμη πώς μπορει όταν τό ανοίξει για να τό αφαιρέσει, να είναι πολύ επιφανειακο και απλά να τό βγάλει. Εαν όμως εχει προχωρήσει ως τό κοκκαλο τής ουράς θα αναγκαστεί να της τήν κόψει τελείως. Η ψιψίνα τρώει κανονικά, πηγαίνει στήν αμμο της καί όλα φυσιολογικά, αλλά υπάρχει αυτό τό πρόβλημα. Βρίσκεται για να σάς δώσω να καταλάβετε στό πάνω μέρος τής ουράς και ελαφρά πρός τα δεξιά λίγο πρίν την ένωση της ουράς με τό σώμα.
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουν 23, 2019 1:56 pm

Δεν μας λέει κάτι αυτό τι κακοήθεια υποψιάζεται κάνατε κάποια ιστολογική εξέταση  Αν είναι κακοήθεια και προχωρήσει θα επεκταθεί και αλλού. Όχι σήμερα μπορεί σε ένα μήνα μπορεί σε ένα χρόνο. Οπότε τι νόημα έχει η καθυστέρηση του χειρουργείου. Έκτος αν δεν είναι καρκίνος. Ζητά ξεκάθαρες απαντήσεις. Γιατί φοβάται ένα τέτοιο χειρουργείο έχει κάποιο πρόβλημα το γατί; Έχει καρδιά πχ; Ένα τσεκ απ αίματος θα δείξει. Ριναι υπέρβαρο το γατί έχει αλλά προβλήματα αναπνευστικά κάτι
άλλο;; Δεν καταλαβαίνω. Οκ υπάρχουν και πράγματα καμιά φορά που δεν φαίνονται και υπάρχουν εεπιπλοκές Η απάντηση θα δοθεί μόνο με εξετάσεις που κοστίζουν. Κατά πως φαίνεται θεωρεί απευθείας ότι πρέπει να βγει άρα τι συζητάμε; Μήπως δεν κατάλαβες απόλυτα τι σου είπε; Πάρε δεύτερη γνώμη. Σε ποια περιοχή είσαι;

Εντιτ σου ΧΑ δώσει παλαιοτερα την δική μου την γιατρό; Εκεί πηγες;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Δευ Ιουν 24, 2019 7:13 am

Τόν ρώτησα (μάλιστα σήμερα θα τού τηλεφωνήσω για ραντεβού-χειρουργείο), εάν πρέπει πρώτα να τής κάνει κάποιες εξετάσεις). Μού είπε ''οχι, απλά θα τήν φέρεις, μόνο να μην έχει φάει τίποτε τό προηγούμενο βράδυ). Υπερβαρή όχι δεν τήν λές κανονική είναι. Φυσικά να τονίσω πώς επειδή εγώ για ''ψύλλου πήδημα'' του τήν πηγαίνω, πάντα κοιτάζει ακροαστικά, καρδιά κλπ. Τήν παρακολουθεί χρόνια. Είμαι στά Ανω Πατήσια. Διάβασα πώς οι όγκοι αυτοί είναι συνήθως καλοήθης, κακοήθειες στήν ουρά είναι σπάνιες.
Μού είπε πώς αν τό αφήσω έτσι, μιά πληγή ανοιχτή ουσιαστικά. μπορεί να πάθει ακόμη και σηψαιμία, γάγγραινα μέ τόν καίρο.
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Τρι Ιουν 25, 2019 5:03 pm

Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΙΝΕ!! ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!! ΟΓΚΟΣ ΚΑΛΟΗΘΗΣ!!!
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Lina Τρι Ιουν 25, 2019 5:26 pm

oksmily3
Μπράβο, μπράβο,περαστικά στο κορίτσι και γρήγορη ανάρρωση!!!!!!!
mati mati mati mati
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Ιουν 25, 2019 8:29 pm

Πάνω που διάβασα την ανάρτησή σου κι ήμουνα έτοιμη να απαντήσω χαίρομαι που δε χρειάστηκε τελικά και όλα πήγαν καλά

Εύχομαι περαστικά και γρήγορη ανάρωση. Έβγαλε μόνο το ογκίδιο τελικά ?
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Μιρέλλα Πεμ Ιουν 27, 2019 7:21 am

Λοιπόν, όπως προανέφερα ό όγκος ήταν καλοήθης.
Πώς δημιουργήθηκε όμως????
Λίπος (καί μολονότι δέν τήν λές παχιά αλλά κανονική πρός ελαφρώς αφρατούλα), λίπος λοιπόν έφραξε σε εκείνο τό σημείο τής ουράς θύλακες τριχών. Αυτό δημιούργησε σιγά-σιγά μία κύστη εσωτερικά. Η κύστη μολύνθηκε καί προέκυψε αυτό πού προέκυψε.
Αναγκάστηκε να αφαιρέσει τήν ουρά διότι όταν τήν νάρκωσε και τήν ξύρισε σε εκείνο τό σημείο διαπίστωσε πώς τό ογκίδιο αυτό δέν ήταν μέν μεγάλο, είχε αρχίσει να απλώνεται και περιμετρικά σε εκείνο τό σημείο. Ετσι μέιναμε μέ....μόνο 4 εκατοστά ουρίτσα.
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! Empty Απ: ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιουν 27, 2019 12:21 pm

Μια χαρά δεν πειράζει ουρά ειναι, προκειμένου να έκανε την φασαρια του κυστη μεν αλλα βλεπεις πως εξαπλώθηκε. Ολα καλα!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης