gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επίμονος ελαφρύς βήχας

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Επίμονος ελαφρύς βήχας Empty Επίμονος ελαφρύς βήχας

Δημοσίευση από Artemis Mar Παρ Ιαν 18, 2019 1:52 pm

Παιδιά καλησπέρα. Η Γκαμπριέλα μου είναι 7 χρονών, ποτέ δεν μου έχει αρρωστήσει. Πρόσφατα άλλαξα σπίτι, μένω πλέον με τον αδερφό μου, και στο σπίτι του έχουμε ζητήματα θέρμανσης καθώς είναι πολύ παλιό και οι περισσότερες μπρίζες άκρως ελαττωματικές. Η Γκαμπριέλα έχει έναν επίμονο βήχα εδώ και 2 μήνες περίπου. Στις γιορτές λιγότερο έντονο και τώρα λίγο πιο συστηματικό. Δεν βήχει όλη τη μέρα το γατί, δεν έχει μύξες, δεν έχει κρυώσει. Ο βήχας (όταν την πιάνει) είναι λες και ξεκινάει από τον πνεύμονα και μπορεί να κρατήσει από δευτερόλεπτα μέχρι και ένα λεπτό. Τις προάλλες νόμιζα πως μου έκανε κρίση (ζοριζόταν λες και ήθελε να βγάλει τριχόμπαλα και δεν μπορούσε) και την πήγα στον κτηνίατρο. Έχουμε άριστες αιματολογικές, εξετάστηκε και δεν βρήκαν τίποτα στις βασικές εξετάσεις τις. Μου έδωσαν μία αλοιφούλα για τριχόμπαλες και πήρα και ειδική τροφούλα για τριχόμπαλες. Ο γιατρός είπε πως μπορεί να έχει χρόνιο ζήτημα με τις τριχόμπαλες το οποίο το εμφανίζει τώρα. Στο προηγούμενο μου σπίτι το γατάκι έβγαινε λίγο στον κήπο μου (5λεπτο με 10λεπτο την ημέρα -- δεν ήθελε η ίδια περισσότερο αλλά είχε την ευκολία του κήπου) και έτρωγε λίγο χορταράκι, την βοηθούσε, έκανε εμετό 2 φορές περίπου το μήνα και ποτέ δεν υπήρχαν προβλήματα. Στο τωρινό μου περιβάλλον παρατηρώ πως κάνει πολύ λιγότερο εμετό (το οποίο νομίζω είναι πολλές φορές απαραίτητο για τις τριχόμπαλες) και γενικά...δεν ξέρω αν φταίνε όντως οι τριχόμπαλες διότι ο βήχας της επιμένει και επιμένει. Είμαι στην έβδομη μέρα που χρησιμοποιώ την αλοιφή που μου έδωσε ο κτηνίατρος και αυτός την έχει χορηγήσει για 15 μέρες περίπου. Επίσης ανησυχώ για ενδεχόμενο αλλεργίας -- της είχα πάρει χορταράκι από ένα pet shop σαν δωράκι επίσης 2 μήνες πριν γιατί της έλειπε αρκετά ο κήπος και πίστευα θα ξετρελενόταν. Πήγαινε πολύ συχνά σε αυτό μέχρι που μαράθηκε και το πέταξα αλλά όταν το αγόρασα συνέπεσε ακριβώς με το διάστημα που μου πρωτοεμφάνισε το βήχα. Καθησυχάστηκα αρκετά από την επίσκεψη μας στο γιατρό (ήταν απαραίτητο να αποκλείσουμε το οτιδήποτε άλλο) αλλά θα ήθελα πολύ την άποψη σας. Σας φαίνεται σωστή η διάγνωση περί τριχομπαλών? Μήπως πρέπει να την πάω και αλλού αν επιμείνει ο βήχας? (Δεν είναι επίμονος, ξανά λέω. Αναπνέει κανονικότατα, πίνει μπόλικο νεράκι, ενεργείται φυσιολογικά, τρώει, κάθεται κοντά στη σόμπα ή μέσα στην κουβερτούλα της -- όλα όσα έκανε και κάθε προηγούμενο χειμώνα -- απλά έχουμε αυτό τον εντελώς ενοχλητικό βήχα που ακούγεται σαν σπαραγμός απο τα πνευμόνια όταν ακούγεται.)
Artemis Mar
Artemis Mar
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 31
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/08/2016
Mood : Επίμονος ελαφρύς βήχας M_coffee

http://violentwavesofemotion.tumblr.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επίμονος ελαφρύς βήχας Empty Απ: Επίμονος ελαφρύς βήχας

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιαν 19, 2019 12:23 am

Καλησπερα ,Χωρις να ειμαι γνωστης του θεματος (δεν μου εχει τυχει στα δικα μου) ,θα προτεινα να την εβλεπε και δευτερος γιατρος. Καλο ειναι αν κατι επιμενει να παρουμεκαι μια δευτερη γνωμη.Ευχομαι περαστικα και γρηγορα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Επίμονος ελαφρύς βήχας Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επίμονος ελαφρύς βήχας Empty Απ: Επίμονος ελαφρύς βήχας

Δημοσίευση από vaso Κυρ Ιαν 20, 2019 12:48 am

Το έχω δει και από την δικιά μου γάτα αλλά όχι σε αυτή την διάρκεια που αναφέρετε...
Μία φορά στο τόσο....
Μπορείτε να δοκιμάσετε και να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη, εφόσον επιμένει...
Για να είστε πιο σίγουρη και να φύγει η όποια ανησυχία ή αμφιβολία που μπορεί έχετε...

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Επίμονος ελαφρύς βήχας 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Επίμονος ελαφρύς βήχας 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επίμονος ελαφρύς βήχας Empty Απ: Επίμονος ελαφρύς βήχας

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 20, 2019 7:16 pm

Έχω παρατηρήσει κι εγώ διαφόρων "ειδών" βηχαλάκια και στα δικά μου κορίτσια κατά διαστήματα και σε αδεσποτάκια.

Μπορεί όντως να είναι κάτι τόσο απλό όσο οι τριχόμπαλες, όμως με αλοιφούλα, χορταράκι και επιπλέον ειδική τροφή, λογικά δεν θα έπρεπε να επιμένει ο βήχας.
Επίσης το να βγάζει με εμετό μια γατούλα συχνά τριχόμπαλες κανονικά δεν πρέπει να συμβαίνει (κι εγώ τελευταία το έμαθα). Δεν είναι κάτι τραγικό, αλλά όχι και το βέλτιστο. Τροποποιώντας τη διατροφή της σε μια δίαιτα που της στρώνει, οι τρίχες πρέπει να αποβάλλονται φυσιολογικά με τα κόπρανα και σπανίως με εμετούς.

Εγώ θα έπαιρνα κι άλλη γνώμη και θα το έψαχνα αρκετά περισσότερο εφόσον η κατάσταση επιμένει.
Ο επίμονος βήχας μπορεί να οφείλεται σε άσθα ή αλλεργίες- Μήπως έχετε θέματα με υγρασία ή μούχλα λόγω θέρμανσης;
Ή ακόμη και σε πιο σοβαρά ζητήματα, όπως καρδιολογικά προβλήματα. Δεδομένου ότι είναι 7 ετών, θα το έψαχνα περισσότερο και εννοείται, όπως έχει λεχθεί ήδη δεν είναι κακό να πάρεις και μια 2η ή 3η γνώμη.
Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να σκεφτείς όλα όσα έχουν αλλάξει στην καθημερινότητά της και το παραμικρό και να δώσεις πολύ αναλυτική περιγραφή για το βήχα. Έχει σημασία ακόμη και το πότε εμφανίζεται πιο έντονα, π.χ. πρωί, βράδυ, μετά το φαγητό, μετά από κάποια ένταση κτλ κτλ. Αυτά θα τα παρατηρήσεις εσύ.
Τέλος, αν και όταν το βλέπεις ζορισμένο είναι το τελευταίο που θα σκεφτείς, καλό θα ήταν αν μπορέσεις να τραβήξεις βίντεο την ώρα που το κάνει, ώστε να το δείξεις στο γιατρό.

Ελπίζω πως δεν είναι τίποτα σημαντικό και θα σας περάσει γρήγορα!
Να μας γράψεις τα νέα σας!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Επίμονος ελαφρύς βήχας M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης