Για τη μικρή μου Λένια

Πήγαινε κάτω

Για τη μικρή μου Λένια

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Δεκ 05, 2018 3:55 pm

Λένια το όνομα της, 3μηνών καλά καλά δεν είχε φτάσει.

Πρόλαβε να αρρωστήσει, να συνέλθει, να παίξει. Να γνωριστούμε λίγο.
Άνηκε στα αγριμάκια. Δεν τα ξέρετε τα αγριμάκια μου...
Αγριμάκια που βρήκαν πρόσωπο κι αλλάζουν σιγά σιγά γλυκαίνουν.
Μια γατοομάδα που συναντώ κάθε πρωί στη δουλεία.
Εκεί συναντούσα και τη Λένια, ένα από τα μωρά της ομάδας.
Η Λένια προσπαθούσε πολύ να ξεπεράσει τις απόστάσεις που τα γατίσια εντστικτά της και το άγριο περιβάλλον που γεννήθηκε της επέβαλαν να κρατά.
Με πλησίαζε, της έκανα ματάκια..σιγά σιγά ένα βήμα τη φορά.
Προχθές έκατσε σε μια καρέκλα απέναντί μου κι έκανε χαριτωμενιές, κυνηγούσε την ουρίτσα της και μου έδειχνε την τρυφερή κοιλίτσα της.
Δεν ήταν έτοιμη για χάδια, μα μου έλεγε με τον τρόπο της πως σύντομα θα γίνουμε φίλες..."Ξέρεις κάτι..εσένα λίιιιγο σε εμπιστέυομαι.."

Χθες έλειψα από τη δουλειά.

Σήμερα τη βρήκα..ξαπλωμένη στη διπλανή μάντρα. Πάγωσα. Η μάντρα κλειστή. Τη φώναξα. Ίσως να ήταν ακόμη εδώ..
Η Λένια δεν κουνήθηκε.
Περίμενα να ανοίξουν οι δίπλα να πάω κοντά της, έστω για τελευταία φορά και πριν προλάβω...την πέταξαν.
Την πέταξαν στον κάδο.

Σύρθηκα με βαριά καρδιά και μια ελπίδα ανώφελη..άνοιξα..ήταν εκεί.
Το κοριτσάκι που μου έδειχνε την κοιλίτσα της 2 μέρες πριν. Εκεί. Δεν έπρεπε.
Ο κάδος σχεδόν άδειος, λίγα σκουπίδια στον πάτο κι εκεί ανάμεσα τους η Λένια μου.
Παιδεύτηκα ώρα να τη βγάλω.
Κόσμος περνούσε. Κανείς δεν αναλογίστηκε. Έτρεμαν τα πόδια μου.
Την έφτασα και μου έπεσε ξανά.. Ψέλισα ασυναίσθητα συγνώμη, μα της είπα πως δε θα την αφήσω εκεί.
Τα κατάφερα.
Την πήρα μαζί. Τη σκέπασα και την έκανα μια τελευταία σφιχτή αγκαλιά.
Κόσμος μπήκε. Κόσμος βγήκε. Καθένας στο σκοπό του.

Έγω έφτιαξα στη Λένια μου τη γήινη φωλίτσα της, στη ρίζα του δέντρου..να συνεχίσει να δίνει ζωή. Όσο πιο άνετη μπορούσα και πίσω έμεινε ένα "Λ" από χαλίκια κι ένα γιατί;

Γιατί ρε άνθρωπε; Γιατί φιλόζωε;

Δεν μπορώ να αναρωτηθώ γιατί να συμβεί ότι συνέβη. Η ζωή έχει και σκληρό πρόσωπο για όλα τα πλάσματα.
Τερμάτισα όμως όταν χρειάστηκε να τη μαζέψω από τα σκουπίδια...τερμάτισα.
Έχεις χωράφια γύρω και το "Ναι μωρέ κρίμα.." είναι αυτό για σένα;
Ο κάδος;

Όσο προσπαθούσα να τη βγάλω οι γάτες δε νιαούρισαν ως συνήθως για τη λιχουδιά τους, τα σκυλιά δε γαύγισαν για το χάδι τους.
Τα τετράποδα έπραξαν τα δέοντα, αλλά το δίποδο επέλεξε τον κάδο για τη Λένια.

Στη γήινη φωλίτσα τη χάιδεψα τελευταία φορά. Νόμιζα πως γουργούρισε..ξανά ανόητες ελπίδες, αλλά όντως το ένιωσα. Την ξεσκέπασα βιαστικά. Την ακούμπησα ξανά. Ήταν απλά τα χέρια μου που έτρεμαν.
Η σκυλίτσα η Λάουρα ακούμπησε στον ώμο μου. Μύρισε την άτυχη μικρή μας.
Ήρθε κι ακούμπησε το μουτράκι της στα πόδια μου, γιατί κατάλαβε όσα δεν κατάλαβαν τόσοι άνθρωποι γύρω.

Σοβαρή ενήλιξ, συνέχισα τη δουλειά μου ως έπρεπε..
Ακόμη τρέμω..επιστρέφοντας έπρεπε τουλάχιστον να το μοιραστώ.
Κύλησαν δάκρυα για τη Λένια..γι'αυτό η λύπη μου έχει μια φύση διττή, έχει μια ανακούφιση..είχε όνομα η μικρούλα και κάποιον να λυπηθεί που έφυγε. Κάποιον να την ψάξει. Μια αλλόκοτη παρηγοριά. Άξιζε κάποιος να συγκινηθεί για τη Λένια. Αναλαμβάνω λοιπόν αυτή την "ευθύνη" κι ας είναι ενίοτε οριακά μαρτυρική η έγνοια αυτών των πλασμάτων εκεί έξω.

Πριν τον κάδο...

Η Λένια έφυγε από ανθρώπινο σφάλμα. Οι φιλόζωοι εκείνοι που ταϊζουν ανεξέλεγκτα μεικτούς πληθυσμούς από σκυλιά και γατιά.
Απλά πετάνε αποφάγια κρυφά τα βράδια μέσα σε μάντρες. Κάνουν το χρέος τους, κοιμίζουν συνειδήσεις και γεμίζουν κενά, θαρρείς κι αυτό είναι φροντίδα..
Δε μπορείς να προβλέψεις τα πάντα. Δε μπορείς να τα προστατέψεις όλα. Όμως όντας κι εγώ στη βραδινή "σίτιση αδεσπότων" ξέρω ότι έχω αφήσει κάποια βράδια ζώα χωρίς φαγητό, άμα τύχει να συναντηθεί αγέλη σκυλιών με γατοομάδα την ώρα του φαγητού.
Άλλες φορές απλά τα ξεχώρισα και περίμενα να τελειώσει το φαγητό, ώστε να απομακρυνθούν όλα με ασφάλεια. Δεν είναι τόσο δύσκολο.

Ταϊζω, είμαι υπεύθυνη γι΄αυτά, τα ζώα δε φταίνε. Κανένα γατί νεκρό, κανένα σκυλί με τραυματισμένο μάτι υπό την εποπτεία μου, δε το επιτρέπω. Είναι άλλωστε 5 λεπτά επιπλέον για να λήξει αναίμακτα το πανηγύρι..5 λεπτά φυσικής παρουσίας για να φάνε όλα ήρεμα.

Κυρίες, κύριοι φιλόζωοι που πετάτε τ'αποφάγια σας στο όνομα της φιλοζωίας από τα αυτοκίνητά σας..γιατί έχει και κρύο τα βράδια ξέρω..με 5 λέπτα από το χρόνο σας η Λένια θα ήταν ακόμη εδώ, θα λιαζόταν και θα έδειχνε τη γατίσια ευγνωμοσύνη της με μια κοιλίτσα να βλέπει τον ουρανό. Τώρα είναι πια στον ουρανό..έφυγε. Τρόμαξε. Και πόνεσε. Εξαιτίας σας. Οργή. Νιώθω οργή.

Δεν είναι πια εδώ..και φταίει ανθρώπινη απροσεξία, εις όνομα καλών προθέσεων..Και τελικά..τελικά ο κάδος..πριν το χαλικένιο λάμδα.

Δε μπορώ..

Λένια μου λυπάμαι, σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη!

Θα μου λείψει που δε θα μου ζητάς λιχουδιές κρυφά από τους υπόλοιπους, εκεί στο δέντρο μας, εκεί στο δέντρο σου. Θα κρατήσω το "Λ". Θα προσπαθήσω. Αντίο rainbow

Από τη γειτονιά της Λένιας ήρθαν τα κορίτσια μου. Η αδερφή της Λένιας είναι τρομακτικά όμοια με τη Γκρίνια..ολόιδια μοτίβα..
Η μαμά τους έφυγε ακριβώς όπως η Λένια, απλά δεν είχε μείνει κορμάκι να μαζέψουμε.
Η Γκρίνια μόλις μου έκανε ένα βαρελάκι στον ήλιο. Σαν αυτό της Λένιας..
Τι σημασία έχουν αυτά βεβαίως..όπως είπα σκόρπιες σκέψεις. Πονάμε για όσα γνωρίζουμε καλύτερα, μα καμιά ζωούλα δεν αξίζει λιγότερο. Κάποιες φορές η καρδιά μου πιάνεται και για όλα εκείνα που δεν τα γνώρισε κανείς. Που το τελευταίο σπίτι τους έγινε όντως ένας κάδος..

Δε μένουν άλλα λόγια, παρά μόνο θλίψη και σκόρπιες σκέψεις.

Μακάρια αγκαλιά με τη μανούλα και τα αδέρφια.

Το δέντρο μας..εκεί που της έδινα κρυφά λιχουδιές, εκεί που τώρα βρίσκεται το χαλικένιο γράμμα..

Πολύ με πείραξε, πάρα πολύ αυτή τη φορά..Έχω πια πονοκέφαλο προσπαθώντας να αποφορτιστώ και δεν με πειράζει. Το βρίσκω δίκαιο για τη Λένια..
Για τη Λένια μου heart
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Για τη μικρή μου Λένια

Δημοσίευση από Lina Την / Το Τετ Δεκ 05, 2018 6:01 pm

Stella M. έγραψε:
Κύλησαν δάκρυα για τη Λένια..γι'αυτό η λύπη μου έχει μια φύση διττή, έχει μια ανακούφιση..είχε όνομα η μικρούλα και κάποιον να λυπηθεί που έφυγε. Κάποιον να την ψάξει. Μια αλλόκοτη παρηγοριά. Άξιζε κάποιος να συγκινηθεί για τη Λένια. Αναλαμβάνω λοιπόν αυτή την "ευθύνη" κι ας είναι ενίοτε οριακά μαρτυρική η έγνοια αυτών των πλασμάτων εκεί έξω.
Αχ βρε Στέλλα μου, έμεινα να διαβάζω ξανά και ξανά τις περιγραφές σου, έχανα τις λέξεις γιατί γέμιζαν δάκρυα τα μάτια μου  Sad κι ένας κόμπος στο λαιμό ένιωθα να με πνίγει.Ήσουν τόσο κοντά στο να κερδίσεις την εμπιστοσύνη της,να την φροντίζεις να νοιάζεσαι για εκείνη.Λυπάμαι γι αυτό το πλασματάκι που έφυγε τόσο άδικα και τρέμω κάθε ώρα για όλα τ'αγαπημένα μας που είναι έξω.
Καλό της ταξίδι,ναι είχε κάποιον να νοιαστεί, κάποιον να λυπηθεί, κουράγιο!
rainbow
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Τετ Δεκ 05, 2018 8:20 pm

Στελλα μου με δυο  φρασεις- αποσταγμα των πικρων παρατηρησεων μου για την ανθρωπινη φυση.Ο  ανθρωπος ειναι λιγος, πολυ λιγος  μα τοσο λιγος μπροστα στο μεγαλειο  της ψυχης των ζωων .Δεν με πειραζει πια ,οταν  καθε μερα συναντω τις αδειες ψυχες, γιατι  σκεφτομαι δε φτανουν σε τετοια δυσθεωρητα υψη να ξεπερασουν την κενοτητα της ψυχης τους.
Στη Λενια σου θα αφιερωσω κατι που  μου αρεσει πολυ πραγματικα .Αποσπασμα απο ποιημα  του Τομας Ελιοτ: Αυτοι περασαν με ολοισια ματια στου θανατου το αλλο βασιλειο ,μας θυμουνται -αν καθολου μας θυμουνται -σαν κουφιους ανθρωπους  ,σα βαλσαμωμενους
Καλο ταξιδι στο κοριτσακι σου .Προλαβε εστω για λιγο να παρει rainbow αυτο που αλλα δεν εχουν προλαβει rainbow rainbow rainbow rainbow

belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Τετ Δεκ 05, 2018 9:26 pm

δυσκολο βραδυ.. μονο δακρυα, τιποτ αλλο.
psipsa

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 11
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!!
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood :

Δημοσίευση από LAROGATA Την / Το Τετ Δεκ 05, 2018 9:40 pm

Αχ βρε Στελλα μου ποσο πολυ.σε νοιωθω,ποσο με ποναει η αδεια φωλια του Γκρεκο στο σπιτι των γονιων μου,η αδεια γατοφορο κατω στη πυλωτη απι τον Ακριρακο,ποσο πολυ πονανε ολες οι απωλειες Sad Sadκαλο ταξιδι κοριτσακι εγινες και εσυ ενα μικρο αγγελουδακι εκει ψηλα στον.γατο παραδεισο Sad
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Δεκ 05, 2018 10:51 pm

Αχ βρε κορίτσια μου ευχαριστώ πραγματικά για τα λόγια σας..
Είναι πράγματι παρηγοριά να ξέρεις ότι κάποιος σε νιώθει.

Περίμενα πως και πως να επιστρέψω για να γράψω.

Δεν ξέρω γιατί τόσο πολύ με πείραξε αυτή τη φορά. Πάντα πονάει, πάντα λέμε έτσι έχουν τα πράγματα, υπάρχουν χειρότερα και πάμε παρακάτω.

Ίσως το ότι όλα αυτά έγιναν μέρα, με κόσμο να κοιτάει τη δουλειά του. Ίσως η εικόνα.
Η Λένια μου στον κάδο έμοιαζε με λούτρινο που δε το θέλουν πια, όμως όταν την έβγαλα ήταν τόσο αληθινή ακόμη κι απούσα.
Μπορεί ο ύστατος ενθουσιασμός που με έκανε να την ξεσκεπάσω μια τελευταία φορά, γιατί στ'αλήθεια ένιωσα γουργουρητό..που όμως ήταν τρέμουλο δικό μου..
Το γεγονός ότι δε βρέθηκε ένας άνθρωπος να κρατήσει το ρημαδοκάδο να μην κουνιέται έστω, κάποιος πιο ψηλός, κάτι, να τη φτάσω πιο εύκολα.
Ίσως εν τέλει να ήταν απλά αυτός ο απαίσιος κάδος που κάποιος θεώρησε ότι της πάει, σε συνδυασμό με το γεγονός πως όντας στη δουλειά καταπίεσα τη στενοχώρια και προσπαθούσα να με πείσω "Έλα Στέλλα, συμβαίνουν αυτά..μη κάνεις έτσι" Να με πείσω να μη το φέρω βαρέως, γιατί έτσι είναι το "φυσιολογικό"..να κοιτάς τη δουλειά σου κι όλα στο πρόγραμμα..να με πείσω για κάτι που ποτέ δε συμμερίστηκα.
Το γεγονός ότι μουρμούριζα κυριολεκτικά λόγια ανθρωπέζικα σε ένα νεκρό γατάκι..της ζήτησα όντως συγνώμη όταν μου έπεσε. Ανατριχιάζω που το αναλογίζομαι. Ενδεικτικό της ταραχής μου..κι αναμενόμενο μπορεί. Μ'αυτά και μ'εκείνα το σημερινό με πήρε από κάτω.

Πρώτη φορά έγραψα με μεγάλα βαριά δάκρυα.
Κάθε φορά στενόχωρη, αυτή η φορά, οι εικόνες..

Μόλις επέστρεψα από μάθημα με μια μικρή φιλόδοξη εκκολαπτόμενη κτηνίατρο, μόνο τώρα πέρασε ο πονοκέφαλος. Τη Λένια την έχω στο μυαλό μου, την ελπίδα μου, ίσως αφελώς, ακόμη στους ανθρώπους, στα παιδιά..

Πέπη μου δεν σε πειράζουν αλήθεια οι άδειες ψυχές;
Εγώ κάθε φορά σοκάρομαι, που και που συγκλονίζομαι.
Δε μπορεί λέω, δε μπορεί.
Το απόσπασμα είναι υπέροχο. Με έκανε να βουρκώσω ξανά.

Τι να πω..δε μένουν πολλά. Η θλίψη χωνεύεται, έχει λόγους που υπάρχει όπως έχω ξαναπεί. Οι ρίζες της είναι τρυφερές κι έτσι μπορώ να την αγκαλιάσω και να τη δεχτώ. Έχει λόγο όμορφο στ'αλήθεια να υπάρχει. Από αγάπη ξεκινά κι αυτό έχει την ομορφιά του.
Όμως ο θυμός;
Δεν ξεπερνώ ότι το ατύχημα της Λένιας οφείλεται σε ανθρώπινη ανευθυνότητα, πάντα στο όνομα της φιλοζωίας..όσο για την ανάλγητη επίλογη του κάδου..την εικόνα θα την κουβαλώ πιστεύω πάντα.

Βρήκα άλλη μια φωτογραφία της. Σαν το παπάκι μαζί με την αδερφή της, το κλωνίδιο της Γκρίνιας λιάζονται στα φύλλα.Εκεί δίπλα..δίπλα στο δέντρο που τώρα αντί για λιχουδίτσες τώρα βρίσκεται το χαλικένιο γράμμα...Στα δεξιά η Λένια μου.

Μακρινή..κυριολεκτικά, μεταφορικά πια, μα για μένα ολοζώντανη με ανοιχτόχρωμα σπιρτόζικα ματάκια κι ένα άσπρο φουντάκι στην άκρη της ουρίτσας που σήμερα χάιδεψα για μια τελευταία φορά.

Αντίο κοριτσάκι μου!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Πεμ Δεκ 06, 2018 2:37 pm

αχ βρε Στέλλα μου .. πόσο λυπάμαι που δε βρίσκω λογια να σε παρηγορήσω Sad
Κάθε φορά που διαβάζω τέτοια πόστ πιάνεται η καρδιά μου, λιγοστεύουν τα λόγια

Για τα αθώα πλάσματα και για το που μπορεί να φτάσουν οι "υπέρτατοι του είδους" ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ"

Λυπάμαι τόσο και γι αυτό το πλασματάκι, ένα απ τα τόσα που έφυγε τόσο άδικα.Sad Sad

Πονάμε για όσα γνωρίζουμε καλύτερα, μα καμιά ζωούλα δεν αξίζει λιγότερο. Κάποιες φορές η καρδιά μου πιάνεται και για όλα εκείνα που δεν τα γνώρισε κανείς. Που το τελευταίο σπίτι τους έγινε όντως ένας κάδος..

Μένω σ' αυτό γιατί ακριβώς το ίδιο νοιώθω κάθε φορά. Και κάθε φορά εύχομαι να μην υπάρξει άλλη
Δεν Εφυγε χωρίς κάποιος να νοιαστεί, δεν έφυγε ανώνυμη, δεν έγινε το τελευταίο σπίτι της ο κάδος  Sad  Sad

Αντίο μικρούλα μου rainbow rainbow
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood :

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Παρ Δεκ 07, 2018 9:09 am

δε με σοκαρουν πια οι αδειες ψυχες. Εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι χωριζομαστε σε δυο κατηγοριες, αυτοι που ονομαζει ο κοσμος ανθρωποι. Σε αυτους τους λιγους που εχουν ψυχη, κατ εικονα και καθ ομοιωση που λενε, και σ αυτους που δεν εχουν τιποτα παρα ενα ομοιωμα σαρκιου ανθρωπινου. Τους ονομαζω διποδα οντα και αρνουμαι να πω τη λεξη ανθρωποι. Δεν πιστευω οτι εχουν ψυχη δεν πιστευω οτι εχουν κατι απ το Θεο μεσα τους κι ας με συγχωρησει, αν αμαρτανω, ο Υψιστος, αλλα αρνουμαι να δεχτω οτι υπαρχει ψυχη μεσα σε ενα διποδο αρπακτικο κτηνος που βιαζει και σκοτωνει παιδακια που  κακοποιει γεροντες ανημπορους και πετα στα σκουπιδια αφου τα κακοποιησει σκυλια γατια η οτιδηποτε μπορει να ασκησει εξουσια επανω του. Αρνουμαι. Γι αυτους θα επρεπε να υπαρχει θανατικη ποινη να ξεβρωμισει ο πλανητης.
psipsa

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 11
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!!
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Παρ Δεκ 07, 2018 8:15 pm

psipsa έγραψε:δε με σοκαρουν πια οι αδειες ψυχες. Εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι χωριζομαστε σε δυο κατηγοριες, αυτοι που ονομαζει ο κοσμος ανθρωποι. Σε αυτους τους λιγους που εχουν ψυχη, κατ εικονα και καθ ομοιωση που λενε, και σ αυτους που δεν εχουν τιποτα παρα ενα ομοιωμα σαρκιου ανθρωπινου. Τους ονομαζω διποδα οντα και αρνουμαι να πω τη λεξη ανθρωποι. Δεν πιστευω οτι εχουν ψυχη δεν πιστευω οτι εχουν κατι απ το Θεο μεσα τους κι ας με συγχωρησει, αν αμαρτανω, ο Υψιστος, αλλα αρνουμαι να δεχτω οτι υπαρχει ψυχη μεσα σε ενα διποδο αρπακτικο κτηνος που βιαζει και σκοτωνει παιδακια που  κακοποιει γεροντες ανημπορους και πετα στα σκουπιδια αφου τα κακοποιησει σκυλια γατια η οτιδηποτε μπορει να ασκησει εξουσια επανω του. Αρνουμαι. Γι αυτους θα επρεπε να υπαρχει θανατικη ποινη να ξεβρωμισει ο πλανητης.
+ 1000
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Δημοσίευση από dagger Την / Το Σαβ Δεκ 08, 2018 9:55 am

Προσπαθώ ώρα να διαβάσω αλλά δεν τα καταφέρνω.

θα επανελθω , οταν μπορεσω να διαβασω χωρις να με τυφλωνουν τα δάκρυα
dagger

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 13 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood :

Δημοσίευση από Leeloo Χθες στις 4:57 pm

Καλο ταξιδι Λενια Sad
Leeloo
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/02/2010
Mood :

Δημοσίευση από Αντιγόνη Χθες στις 9:13 pm

Αγαπημένη Στελλα, αναρωτιεμαι που μπορω να βρω ανθρωπους σαν εσενα και γιατί ποτέ δεν τους εχω συναντήσει! Σιγουρα η ζωη μου αλλά και η ζωή ολων μας θα ηταν πολυ καλυτερη και με λιγοτερο πονο και για τα αθωα ζωακια αλλα και για μας που σπαράζουμε καθε φορα για τα τόσα αδέσποτα και τις τραγικες ιστορίες που βιώνουν! Θαυμαζω το απεραντο μεγαλείο της ψυχής σου με τα ευγενή αισθήματά σου. Ταυτίζομαι με τα συναισθηματα σου γιατί νοιώθω ετσι αλλά και γιατί, δυστυχώς έχω ζησει παρόμοια ιστορία και εντέλλει την ανεπαρκεια μου να μπορώ να τα προστατέψω μιας και δεν γινεται να ειμαστε παντοτε εκεί! Η Λένια κατάφερε να μας ευαισθητοποιήσει και ο λογος σου να ειναι γροθιά στο στομάχι για όποιον αισθανεται άνθρωπος! Δεν μπορω να σταματησω τα δακρυα μου για τη Λενια,...για σενα..,.αλλα και για μένα αναβιώνοντας παρομοια περιστατικα...δυστυχως δεν ειναι ενα ή δύο...αλλα πολλα!! Δεν ειμαι κι εγω τωρα σε θεση να πω πολλα και δεν θελω και να κουραζω... Ομως θελω να σου πω ευχαριστω που υπαρχεις και προσπαθεις να δωσεις ζωη σε όποιον το εχει αναγκη... Ετσι θα αλλαξει ο κοσμος.... Οταν δινει ο καθενας απ τη μερια του οτι εχει και μπορει και δεν αδιαφορει!!! Σ ευχαριστω...

Αντιγόνη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Αριθμός γατουνίων : 7
Ημερομηνία Εγγραφής : 31/05/2012

Δημοσίευση από alitakos Σήμερα στις 8:12 am

7 30 πρωι ,... ανοιγω τον υπολογιστη,...εχω μαιιλ,... γατοσπιτο,,.. ¨Για τη μικρή μου Λένιᨨ ,διαβαζω,.....δάκρυα,διαβαζω,,,,δάκρυα,διαβαζω,.....δάκρυα
σκεφτομαι να σου πω ¨ποσο ομορφα γραφεις¨
ερχεται η εικονα της τετραποδης ψυχουλας που περιγραφεις ...πονος
η Λένια εγινε αγγελουδακι
σκεψεις ταραγμενες... δακρυα.....πονος
αντιο ψυχουλα....
alitakos
Kitten
Kitten

Άντρας
Δράκος
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 3 και τα αδεσποτακια
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/07/2010
Mood :

Δημοσίευση από Ελένη2 Σήμερα στις 3:35 pm

Έλιωσα... δεν έχω λόγια... κρίμα το μωρούλι, συμπάσχω μαζί σου.

Ελένη2
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/12/2018

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης