gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο. Empty Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο.

Δημοσίευση από yianclout Πεμ Μάης 31, 2018 3:46 pm

Καλησπέρα .
Πηγαίνοντας απ την μία δουλειά στην άλλη,(δυστυχώς για την επιβίωση κάνω 2 δουλειές καλοκαίρι) που με αναγκάζει να βρίσκομαι εκτός οικίας περίπου 16-18 ώρες,έπεσα σε μία σκηνή απίστευτη.
Ένα γατάκι τυφλό?? (με κλειστά τα μάτια του από κάποιο μείγμα) ,και δίπλα του ένα σκυλάκι να το προσέχει.
Κανείς γείτονας εκεί,βιαζόμουν κιόλας,το σήκωσα και το καημένο ένιωσε καλύτερα και μ έψαχνε,όταν έφευγα.
Είναι γατο-γειτονιά ,το ξέρω ότι κάποιοι ταΐζουν γατιά εκεί γύρω,όμως δεν βρήκα κανέναν να του πω ότι θέλει το γατάκι φροντίδα.
Είμαι στην άλλη δουλειά,κάνοντας λάθη ,επειδή το μυαλό μου είναι στη σκηνή της ψυχής αυτής.
Βέβαια καμιά φιλοζωική δεν απαντά στα τηλέφωνα που κάνω.
Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι με τα ματάκια του,απ τις εμπειρίες σας?
Δυστυχώς το ζώο θέλει φροντίδα και δεν μπορώ να το πάρω σπίτι ,καθώς απουσιάζω με τη σύζυγο 16 ώρες,κάτι που δέχεται με το ζόρι η συγκάτοικος μας περσική.

yianclout
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 60
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο. Empty Απ: Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο.

Δημοσίευση από LIZA_T Πεμ Μάης 31, 2018 5:28 pm

Πάρτο! Με μια απλή αγωγή μπορεί να σώσεις τα μάτια του! Ακόμα και αν δεν τα σώσεις όμως, ένα τυφλό γατάκι δεν έχει καμία ελπίδα στο δρόμο αλλά έχει μια εντελώς κανονική ζωή μέσα σε σπίτι. Ακόμα και αν λείπετε πολλές ώρες, πάρτο γιατί έξω δε θα έχει καμία τύχη.
Θα χρειαστεί να το πας στον κτηνίατρο, να το απομονώσεις για όσο σου πει ο γιατρός από την άλλη σου γάτα (μέχρι να γίνει καλά) και μετά να της το γνωρίσεις σταδιακά.
Πάρτο γιατί και η άλλη σου γάτα θα ζει καλύτερα με παρέα αντί να σας περιμένει μόνη της.
Η δεύτερη γάτα μου είναι τυφλή. Όταν τη βρήκα 10 στενά μακρία από το σπίτι μου ήταν ένα μεγαλούτσικο γατάκι, αλλά ήταν πλέον αργά για τα μάτια της. Τα έχασε από αρρώστια, μια αρρώστια που με ένα κολλύριο 2 φορές την ημέρα θα είχε περάσει. Όμως μέσα στην πόλη, σε μια περιοχή με αυλές που έχουν πιατάκια για φαγητό για τα ζώα, δε βρέθηκε κανείς να της δώσει αυτό το κολλύριο. Πάντα αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν.
Μέσα στο σπίτι πλέον η Μπαλού κι εμείς ζούμε μια εντελώς φυσιολογική ζωή, με μόνο περιορισμό την έξοδο στα μπαλκόνια. Γι' αυτό πάρτο! Πάρτο και θα σας εντυπωσιάσει με τη θέληση για ζωή που έχει ένα πλάσμα με ειδικές ανάγκες!

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο. Empty Απ: Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο.

Δημοσίευση από yianclout Πεμ Μάης 31, 2018 6:06 pm

Το θέμα είναι ότι σχολάω στις 5 τα χαράματα και πτώμα πάω σπίτι.Το έχετε κάνει ποτέ να δουλεύετε κολλητά 16 ώρες,οι 8 απ τις οποίες να είναι σκάψιμο απ τις 11 -5 ξημερώματα?,ενώ έχει προηγηθεί ορθοστασία και σκάλες άλλες 8 ώρες.
Αδυνατώ να φροντίσω εμένα και την Οικογένεια και φοβάμαι να πάρω μια τέτοια ευθύνη.

yianclout
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 60
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο. Empty Απ: Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο.

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μάης 31, 2018 6:15 pm

Κατανοητό, καθένας ξέρει τους ρυθμούς του, όμως όπως είπες είχες το μυαλό σου στο μικρό.

Όπως και να έχει θέλει αγωγή, μπορεί να είναι κάτι τόσο απλό όπως ένα κολλύριο ή κάποια συνδυαστική αγωγή, θα το κρίνει κτηνίατρος.

Δεν είναι ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Χρειάζεται ιατρική βοήθεια, το αν βρεθεί κάποιος να τη δώσει, είναι άλλο θέμα. Καθένας κάνει ότι μπορεί.

Είτε σπίτι, είτε σε κάποια φιλοξενία, είτε νοσηλεία κάποιες μέρες σε κτηνιατρείο, είτε και στο δρόμο αν συμβουλευτείς κτηνίατρο και του δίνεις ότι αγωγή σου πει όπως πας στη δουλειά. Ρώτησε τον κτηνίατρο που πας τη δική σου γατούλα για κατευθύνσεις και το τι μπορεί να γίνει. Δεν υπάρχουν και πολλές άλλες επιλογές.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο. Empty Απ: Αδέσποτο τυφλό στο δρόμο.

Δημοσίευση από yianclout Πεμ Μάης 31, 2018 6:31 pm

Πρώτη προτεραιότητα είναι να το βρω ξημερώματα ...
Ο λόγος που πάω χαράματα είναι ότι ταΐζω παραδίπλα,άλλα 7-8.
Αδύνατον να κοιμηθώ με τέτοιες συνθήκες ,αν δεν τα ταΐσω..
Η περιοχή είναι μια λαϊκή Συνοικία με μεροκαματιάρηδες του μόχθου,που ξυπνούν χαράματα να πάνε δουλειά,οπότε η κρίση δεν τους επιτρέπει να κάνουν και ...πολλά.
Κρίμα τέτοιες σκηνές σε πολιτισμένες χώρες,αλλά η αλλαγή των Κλιματικών συνθηκών,έχει αυξήσει τα αδέσποτα και στην Ευρώπη γενικά.

yianclout
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 60
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης