gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

NUTRAM T24

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

NUTRAM T24  Empty NUTRAM T24

Δημοσίευση από YNL Τετ Μάης 30, 2018 2:28 pm

Γατοπληκτούλα ( και κάθε κυρία του φορουμ με τις γνώσεις σας που έχετε στα θέματα διατροφής) . sherlock

Για πέστε μου την γνώμη σας για την NUTRAM T24  Στο λινκ που παραθέτω έχει τα συστατικά της Εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα
Την αναφέρουν οι γατομαμάδες συχνά στο Φατσοβιβλίο

Η τσαπερδόνα μου ξανάρχισε να της ξυνίζει το φαγητό  No
Εδώ κι ένα μήνα περνάει σφυρίζοντας αδιάφορα από το πιατάκι της με την ARDEN GRANGE

https://www.petcity.gr/cat/cat-food/solid-food-cat/nutram-t24-grain-free-salmon-trout-6-8k-1-detail
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : NUTRAM T24  M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

NUTRAM T24  Empty Απ: NUTRAM T24

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μάης 30, 2018 10:38 pm

Έψαξα και την Arden να τις δω συγκριτικά.

Εμένα μου φαίνεται καλή τροφή και η Nutram.

Σύγκρινα αυτές με τα ψάρια μεταξύ τους και μάλιστα η Nutram έχει υψηλότερο ποσοστό πρωτεϊνης, χαμηλότερη σε λιπαρά. Τη βρίσκω ισάξια επιλογή.

Αν τη δοκιμάσετε να μας γράψετε εντυπώσεις!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : NUTRAM T24  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

NUTRAM T24  Empty Απ: NUTRAM T24

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μάης 31, 2018 4:47 pm

Σιγα καλε τις γνώσεις που εχω 5 βασικα πράγματα ξερω και γώ. Καλη τροφή η νουτραμ σε σχέση με τις απλές. Απο οτι καταβαινω η νουτραμ δεν εχει πατάτα που εχει η αρντεν σε μεγαλο ποσοστο. Ισάξιες οπως τα λεει η στέλλα παραπάνω. Μηπως μωρε δεν τρώει λογω ζέστης? Κονσερβούλα?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : NUTRAM T24  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

NUTRAM T24  Empty Απ: NUTRAM T24

Δημοσίευση από Constant1ne Πεμ Μάης 31, 2018 10:40 pm

Δεν ειμαι κυρια αλλα θα πω και γω τη γνωμη μου  Laughing Εμενα μου δε φαινεται και πολυ καλη τροφη και σιγουρα ειναι χειροτερη της Arden. Αρακας, φακες, ρεβυθια συνολο 37,5%! Απο το 36% της πρωτεινης ενα μεγαλο ποσοστο ειναι φυτικης προελευσης που δεν ειναι οτι καλυτερο. Θα μπορουσατε να δοκιμασετε αλλη γευση της Arden.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : NUTRAM T24  Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

NUTRAM T24  Empty Απ: NUTRAM T24

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μάης 31, 2018 11:35 pm

Θα συμφωνήσω και γω με τον κύριο ;από πάνω Laughing γυναικοκρατια εδώ μέσα, θα εμένα στην αρντεν δεν μου πολύ γεμίζει το μάτι.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : NUTRAM T24  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

NUTRAM T24  Empty Απ: NUTRAM T24

Δημοσίευση από YNL Παρ Ιουν 01, 2018 12:44 am

Κωνσταντίνε Μειοψηφία είμαστε  Sad γι αυτό απευθύνθηκα στις κυρίες του φορουμ  Veryhappy

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Θα συνεχίσω με την Αρντεν λοιπόν να δω αν θα το συνεχίσει. Δεν ξέρω αν είναι η ζέστη. Ξέρω μόνο πως κάθε 2 χρόνια μου αρχίζει η πατσαβουρίτσα μου το ίδιο τροπάρι. Σταματά να τρώει και πίνει μόνο νερό. Δεν είναι θέμα ζέστης γιατί ακόμα δροσερά είναι στο σπίτι. Κονσέρβα της δίνω 2 φορές την βδομάδα τα γκουρμε με τόνο και γαρίδες που κάνει τούμπες όποτε βλέπει να της ανοίγω την κονσέρβα

Όταν της πρωτοσερβίρησα την αρντεν είχα πάρει τρεις γεύσεις της ίδιας εταιρείας και τις άπλωσα σε πιατάκια. Μου το έπαιξε ΚοντιζαςΛαζαρου Μετρ  Σεφ Τα μύρισε σχολαστικά ένα ένα και διάλεξε το 2 πιατάκι Για τις άλλες δύο γεύσεις κάνανε πάρτυ τα αδεσποτάκια

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλες κι όλους για την βοήθειά σας cheers
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : NUTRAM T24  M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

NUTRAM T24  Empty Απ: NUTRAM T24

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουν 02, 2018 12:02 pm

Κωνσταντίνε έχεις δίκιο ότι το ποσοστό σε αρακά κτλ είναι μεγάλο, όπως και το ότι ένα μέρος της πρωτεϊνης είναι φυτική, όμως στην Arden έχεις την πατάτα..δεν σε προβληματίζει αυτό; Suspect
Θέλω να πω, ότι παίζει ρόλο και η πηγή των υδατάνθρακών, οπότε με αυτό το κριτήριο τις κατέταξα ως περίπου ισάξιες, αν και ομολογώ πως από τις δύο κι εγώ τη Arden θα έδινα.

Όμως και τη Nutram για αλλαγή, για λίγο ίσως. Γενικά κατέληξα ότι η ετικέτα είναι "δύσκολο ανάγνωσμα", οπότε γι'αυτό και μερικούς ακόμη λόγους κατέληξα να κάνω αρκετά συχνές αλλαγές. Παλαιότερα έκανα εναλλαγές ανάμεσα σε δυο τροφές ανά κάποια χρονικά διαστήματα. Τώρα έβαλα κι άλλες στο παιχνίδι και λίιιγο μίκρυνα τα διαστήματα χορήγησης συγκεκριμένης τροφής. Να σας πω, διαπίστωσα ότι εν τέλει τους κάνει καλό. Ούτως ή άλλως η καλύτερη κροκέτα και πάλι δεν είναι ιδανική διατροφή, εξού και η ανάγκη για ομαλές μεταβάσεις, διάρροιες κτλ. Με το νέο σύστημα προσαρμόζονται πολύ καλύτερα, ενώ ουσιαστικά δεν κάνουν ομαλή μετάβαση, αφού κάθε φορά ξεδιαλέγουν τη νέα κροκέτα και τρώνε, κι όμως δεν έχουν θέμα. Ίσως δηλαδή για τη χλωρίδα του εντέρου η ποικιλία να είναι καλό.
Μόνο μια φορά, που έτρωγαν των φιλοξενούμενων μωρών μας την τροφούλα που είναι τελείως άλλης κατηγορίας.
Οπότε με αυτό το σκεπτικό μπορεί να τη δοκίμαζα.
Ντάξει μικρό το δείγμα μου, άρα αναξιόπιστη η παρατήρηση.

Άρα αν η Χιονατούλα δεν συνηθίζει τις αλλαγές, τότε ας πάει πάλι σε Arden άλλη γέυση.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : NUTRAM T24  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης