gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από Ifiyenia Πεμ Απρ 26, 2018 6:30 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Πέντε ζούδια είναι η γατοικογένειά μας, με τις εξής ηλικίες:
Η γιαγιά μας, η Λου, στα 16. Εμφάνισε πρόσφατα διαβήτη, ακολουθεί αγωγή με χάπι για την ώρα και ειδική τροφή. Παρακολουθούμε, βλέπουμε κι ευχόμαστε να πάμε καλά και να γλιτώσουμε ινσουλίνες.
Ο Ρωμαίος ακολουθεί, στα 12 χρόνια του. Παλιός αδεσποτούλης, πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στους δρόμους, επέζησε γιατί ερχόταν κάθε τόσο στο μπαλκόνι του ρετιρέ πηδώντας απο τη δίπλα ταράτσα κι έτσι τον γιατροπορεύαμε κάθε φορά, κι έπαιρνε τα πάνω του. Εδώ και 4 χρόνια ζει μαζί μας, είναι καλά στην υγεία του όσο γίνεται για πρώην γατί του δρόμου, με μια μικρή ευαισθησία στο στομάχι.
Νέλλος και Τσίκος, 8 χρόνων κι οι δύο, ο Νέλλος κατά τα λεγόμενα του κτηνιάτρου μας είναι ο Σακίλ Ο' Νιλ των γάτων (ένεκα ύψους και σωματικής διάπλασης) και ο Τσίκος είναι κοντούλης και με τάσεις παχυσαρκίας.
Τέλος η μικρή μας Τάρτα, η ταρταρούγα μας ήτοι το διαβόλι του σπιτιού μας με ταπεραμέντο κοκκινομάλας Ιρλανδέζας και το ποδαράκι μονίμως ημισηκωμένο για να σου ρίξει φάπα έτσι και την αγγίξεις ενώ δε θέλει, κοντεύει δύο χρόνων.

Πέραν της Λου που τρώει την κτηνιατρική τροφή της, ψάχνω μια οικονομική τροφή για τους υπόλοιπους 4. Το κόστος της ακριβότερης τροφής της Λου σ' αυτή τη φάση μας προβληματίζει πολύ. Παρόλο που θα βγάζει ένα μήνα περίπου, ειναι ένα 30+ στον προϋπολογισμό, συν το χάπι της, συν τις επισκέψεις στον κτηνίατρο, εξετάσεις και μετρήσεις, έξοδα τα οποία δεν ξέρω από που να κόψω τι για να βγει.
Όντας άνεργη και με σοβαρό ζήτημα υγείας προσωπικά κι ένα μισθό στο σπίτι πλέον από τον άντρα μου, το οικονομικό έχει ζορίσει όσο δεν πάει άλλο.
Οι κοπέλες στο πετσοπ απ' όπου ψωνίζω χρόνια μου πρότειναν (ως καλύτερη απο την Tonus ή την Brekkies για στειρωμένα) δύο γατοτροφές από τη σειρά της Ok passion, την Ok passion Light Sterility και την Ok passion adult urinary

Τις έχω δοκιμάσει/εναλλάξει και τις δύο, δεν έχουν πρόβλημα να τις φάνε, και οικονομικά είναι εκεί που μας παίρνει, αλλά πλέον με την εκδήλωση διαβήτη της Λού έχω θορυβηθεί και για τους υπολοίπους. Δεν ξέρω αν ευθύνεται μόνο η τροφή της ή να έπαιξε ρόλο και η προχωρημένη ηλικία, αλλά ψάχνω μια καλύτερη εναλλακτική για τους άλλους που δε θα μας κοστίσει ο κούκος αηδόνι.
Ο κτηνίατρος μας σύστησε την https://www.brit-petfood.com/en/products/cats/brit-premium-cat-sterilised αλλά κοιτώντας τα συστατικά της δε τη βλέπω και τόσο καλύτερη από την Οk και είναι ακριβότερη.

Θα ήθελα να μπορούσα να τους πάρω Ακάνα, όπως στο παρελθόν όταν δούλευα κι είχα την άνεση, αλλά τώρα αδυνατώ.

Τι έχετε να μου προτείνεται ως ένα σκαλί παραπάνω από την Ok passion και την Brit που να μας βγαίνει κανά 45άρι το 10κιλο;
Κι είναι σωστό να τρώνετ όλα το ίδιο; Και ο 12χρονος, και οι 8χρονοι και η μικρή που κοντεύει τα 2; (όλοι στειρωμένοι).

Βρήκα σε καλή προσφορά την http://www.bosch-tiernahrung.de/nc/en/cats/catfood/product/sanabelle-no-grain-fasan.htmlπου είναι No grain (έχει όμως πατάτα), μας παίρνει οριακά οικονομικά, τι γνώμη έχετε;

Οποιαδήποτε γνώμη και πρόταση, δεκτή.

Ifiyenia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 49
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Πεμ Απρ 26, 2018 6:58 pm

Καλησπέρα! Η brit έχει την premium σειρά της που είναι μάλλον αυτή που σου πρότεινε ο κτηνίατρος αλλά έχει και την super premium υποαλλεργική και αν δεν κάνω λάθος grain free που είναι επίσης πολύ οικονομική αλλά και καλή και λέγεται Brit Care Missy για στειρωμένα. Τώρα, ξέρω πως η Profine για στειρωμένα έχει 46 το δεκάκιλο, το βρήκα στο eshopkatoikidio που ψωνίζω γιατί παραγγέλνω από επαρχία! Την brit νομίζω την φέρνει η κτηνιατρική στην Αθήνα και μπορείς να παραγγείλεις την καλή σειρά της από τον κτηνίατρό σου λογικά. Ρώτησέ τον!
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από Ifiyenia Πεμ Απρ 26, 2018 8:32 pm

Σ' ευχαριστώ Φυλλίτσα, θα την ψάξω!
Δώσε ένα φιλί μας στο μουσούδι της δικής σου Λούνας Smile

Ifiyenia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 49
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Απρ 27, 2018 12:00 am

Την Profine τη βρίσκω πολύ ακριβή για τη σύστασή της.
Η αλήθεια είναι ότι αυτό που συνηθίζουμε να λέμε "καλή" κροκέτα, συνήθως είναι αρκετά ακριβό, οπότε δε μου έρχεται κάποια καλύτερη επιλογή.

Νομίζω ότι η ΟΚ είναι όντως καλύτερη από τη Brekkies, εξαρτάται βέβαια κι από τη σειρά της κάθε εταιρείας. Από αυτές που αναφέρονται θα προτιμούσα τη Sanabelle.

Η μικρή της παρέας γιατί είναι σε κλινική δίαιτα; Συνήθως τέτοιου είδους τροφές πάντως τις συνιστούν για ορισμένο χρονικό διάστημα, οπότε όταν σταματήσει η μικρή την κτηνιατρική τροφή, ίσως μπορείς πιο εύκολα να διαλέξεις κάτι καλύτερο.

Τελευταία κοιτούσα τη Lara's Kitten όμως, ήταν αξιοπρεπής. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά για Happy Cat, έχει και grain free ξηρά.

Δεδομένων των οικονομικών δυσκολιών, αλλά και του ότι υπάρχει στην οικογένεια γατούλα με διαβήτη, σκέψου τη λύση του μαγειρευτού φαγητού, με πρόσθετα εννοείται, ώστε να είναι πλήρης. Συνταγές υπάρχουν πολλές. Και εδώ μέσα. Κατόπιν συνεννόησης με το γιατρό και λαμβάνοντας υπόψη τις ειδικές διατροφικές ανάγκες της μεγάλης γατούλας διάλεξε τι πρέπει και τι μπορούν να τρώνε.
Ενδεχομένως σε σπίτι με 5 γατούλες να έρχεται πιο οικονομικά από ότι η ξηρά τροφή.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από eperakis Πεμ Μάης 24, 2018 4:35 pm

Eγώ έχω σωθεί με την σειρά Sanabelle Bosch, καθώς θέλω σχεδόν 1 κιλό την ημέρα μόνο για τα αδέσποτα. Το έψαξα αρκετά, εξαιρετική ποιότητα (καμμία σχέση με τις περισσότερες που κυκλοφορούν) που στα 10κιλα βγαίνει περίπου 3-4 ευρώ το κιλό. Στη Ελλάδα το 2κιλο πωλείται περίπου στα 15-20 ευρώ. Οπότε προμηθεύομαι από το εξωτερικό. Δεν ξέρω αν κάνει να ανεφέρω από που βέβαια αλλά αν την ψάξεις θα το βρείς εύκολα. Aυτή που ζητάς την έχει στα 34 τα 10 κιλά. Εχω δοκιμάσει από την σειρά την sterilised, την kitten, την light και 2-3 ακόμα, με εξαιρετικά αποτελέσματα. Τόσο που σκέφτομαι να δίνω και στις γατούλες που έχω στο σπίτι που τρώνε acana και applaws.
eperakis
eperakis
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2 σπίτι και 12 αδέσποτα
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από Ifiyenia Πεμ Ιουν 07, 2018 3:40 pm

Stella M. έγραψε:Την Profine τη βρίσκω πολύ ακριβή για τη σύστασή της.
Η αλήθεια είναι ότι αυτό που συνηθίζουμε να λέμε "καλή" κροκέτα, συνήθως είναι αρκετά ακριβό, οπότε δε μου έρχεται κάποια καλύτερη επιλογή.

Νομίζω ότι η ΟΚ είναι όντως καλύτερη από τη Brekkies, εξαρτάται βέβαια κι από τη σειρά της κάθε εταιρείας. Από αυτές που αναφέρονται θα προτιμούσα τη Sanabelle.

Η μικρή της παρέας γιατί είναι σε κλινική δίαιτα; Συνήθως τέτοιου είδους τροφές πάντως τις συνιστούν για ορισμένο χρονικό διάστημα, οπότε όταν σταματήσει η μικρή την κτηνιατρική τροφή, ίσως μπορείς πιο εύκολα να διαλέξεις κάτι καλύτερο.

Τελευταία κοιτούσα τη Lara's Kitten όμως, ήταν αξιοπρεπής. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά για Happy Cat, έχει και grain free ξηρά.

Δεδομένων των οικονομικών δυσκολιών, αλλά και του ότι υπάρχει στην οικογένεια γατούλα με διαβήτη, σκέψου τη λύση του μαγειρευτού φαγητού, με πρόσθετα εννοείται, ώστε να είναι πλήρης. Συνταγές υπάρχουν πολλές. Και εδώ μέσα. Κατόπιν συνεννόησης με το γιατρό και λαμβάνοντας υπόψη τις ειδικές διατροφικές ανάγκες της μεγάλης γατούλας διάλεξε τι πρέπει και τι μπορούν να τρώνε.
Ενδεχομένως σε σπίτι με 5 γατούλες να έρχεται πιο οικονομικά από ότι η ξηρά τροφή.

Stella M. η μικρή της παρέας δεν είναι σε κλινική δίαιτα, ίσως να μην ήταν σαφές όπως το έγραψα. Μόνο η γηραιά κυρία μας είναι σε ειδική διατροφή λόγω της εκδήλωσης διαβήτη, η οποία πάει αρκετά καλά, το σάκχαρό της πέφτει κάθε εβδομάδα, και είμαστε αισιόδοξοι.
Θα τσεκάρω τις Lara's Kitten και τη σειρά της Happy Cat.
Ευχαριστώ!
Περί μαγειρευτού φαγητού, για κάποιο λόγο ο κτηνίατρός μου είναι τρομερά αντίθετος Sad
Του το πρότεινα κάμποσες φορές και πάντα μου βάζει τις φωνές με την αιτιολόγηση ότι είναι σχεδόν αδύνατο να πετύχεις σωστούς συνδυασμούς πρόσθετων, οτι εγκυμονούν άλλοι κίνδυνοι υγείας (ποιοι άραγεblinking και διάφορα.

Ifiyenia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 49
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από Ifiyenia Πεμ Ιουν 07, 2018 3:47 pm

eperakis έγραψε:Eγώ έχω σωθεί με την σειρά Sanabelle Bosch, καθώς θέλω σχεδόν 1 κιλό την ημέρα μόνο για τα αδέσποτα. Το έψαξα αρκετά, εξαιρετική ποιότητα (καμμία σχέση με τις περισσότερες που κυκλοφορούν) που στα 10κιλα βγαίνει περίπου 3-4 ευρώ το κιλό. Στη Ελλάδα το 2κιλο πωλείται περίπου στα 15-20 ευρώ. Οπότε προμηθεύομαι από το εξωτερικό. Δεν ξέρω αν κάνει να ανεφέρω από που βέβαια αλλά αν την ψάξεις θα το βρείς εύκολα. Aυτή που ζητάς την έχει στα 34 τα 10 κιλά. Εχω δοκιμάσει από την σειρά την sterilised, την kitten, την light και 2-3 ακόμα, με εξαιρετικά αποτελέσματα. Τόσο που σκέφτομαι να δίνω και στις γατούλες που έχω στο σπίτι που τρώνε acana και applaws.

Για την Sanabelle το σκέφτομαι πολύ.
Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα (εγώ δεν μπορώ ακόμη να στείλω πμ) από πού προμηθεύεσαι το 10κιλο σε αυτή την τιμή; Και σε τι ποσό ανέρχονται τα μεταφορικά;
Στην Ελλάδα βρίσκω 10κιλο+2κιλά δώρο στα 50 ευρώ. Αν η τιμή με τα μεταφορικά είναι κοντινή, ίσως δεν έχει και μεγάλη διαφορά γι' αυτό και ρωτώ.

Ifiyenia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 49
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από eperakis Πεμ Ιουν 07, 2018 3:55 pm

Οκ μόλις σου έστειλα
eperakis
eperakis
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2 σπίτι και 12 αδέσποτα
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης Empty Απ: Ξηρά τροφή για γάτες διαφορετικών ηλικιών εν μέσω οικονομικής κρίσης

Δημοσίευση από Ifiyenia Πεμ Ιουν 07, 2018 8:08 pm

eperakis έγραψε:Οκ μόλις σου έστειλα

Το έλαβα, ευχαριστώ πολύ!

Ifiyenia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 49
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/11/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης