gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γάτα με Fiv και διάρροια

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γάτα με Fiv και διάρροια Empty Γάτα με Fiv και διάρροια

Δημοσίευση από Λεμούριος Δευ Μαρ 12, 2018 2:23 pm

Γεια σας! Ένας από τους αδέσποτους γατούλιδες που φροντίζω διαγνώστηκε πρόσφατα με έιτζ της γάτας. Παράλληλα, τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει επίμονη διάρροια για την οποία πήρε αντιβίωση 5 ημέρες και αντιδιαρροϊκά, χωρίς αποτέλεσμα. Γενικά, είναι αποπαρασιτωμένος, εμβολιασμένος, σε καλή διάθεση, τρώει κανονικότατα (ειδική τροφή για το γαστρεντερικό) και δεν παρουσιάζει κάποιο άλλο πρόβλημα. Έγινε τεστ κοπράνων, το οποίο βγήκε αρνητικό. Να προχωρήσω σε καλλιέργεια κοπράνων ή δεν έχει νόημα και όλο αυτό συμβαίνει εξαιτίας του λοιμώδους;;; Τον έχω κλεισμένο σε ένα δωμάτιο εδώ και έναν μήνα για να τον παρακολουθώ και έχει πάθει κατάθλιψη. Τι να κάνω για να μην τον ταλαιπωρώ άλλο; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια περίπτωση;

Λεμούριος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτα με Fiv και διάρροια Empty Απ: Γάτα με Fiv και διάρροια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μαρ 12, 2018 4:10 pm

Μπορεί οι διάρροιες να είναι λόγω του λοιμώδους, όμως το τεστ κοπράνων που λες σε τι ακριβώς βγήκε αρνητικό;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γάτα με Fiv και διάρροια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτα με Fiv και διάρροια Empty Απ: Γάτα με Fiv και διάρροια

Δημοσίευση από Λεμούριος Δευ Μαρ 12, 2018 4:16 pm

Βγήκε αρνητικό σε ωοθυλάκια αν δεν κάνω λάθος... απλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να γίνει καλλιέργεια γιατί ο ένας κτηνίατρος μου είπε να μην κάνω τίποτα και ο άλλος να κάνω καλλιέργεια. Δεν μπορώ να τον αφήσω έτσι τον γάτο, άσε που πρέπει να στειρωθεί και με τη διάρροια δεν γίνεται να κάνει επέμβαση. Ανεξαρτήτως λοιμώδους η διάρροια δεν οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο;;;

Λεμούριος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτα με Fiv και διάρροια Empty Απ: Γάτα με Fiv και διάρροια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μαρ 12, 2018 4:29 pm

Χμμ για τις εξετάσεις που χρειάζονται σε τέτοια περίπτωση δεν ξέρω ακριβώς.
Καλά έκανες που πήρες 2η γνώμη, οπότε το βασικό που έχω να προτείνω είναι να διαλέξεις το γιατρό που σε εμπνέει, γιατί καλό είναι όταν έχεις μια τέτοια κατάσταση να ξέρει κάποιος γιατρός ακριβώς την πορεία του ζώου και το τι αγωγές έχει κάνει.
Η διάρροιες προκύπτουν κάποια στιγμή σε όλες τις περιπτώσεις των λοιμωδών νοσημάτων και μικρόβιο που λες αν είναι, αν ο γατούλης δεν έχει ανοσοποιητικό είναι δύσκολο τα φάρμακα από μόνα τους να δράσουν.

Μπορείς σίγουρα να δώσεις σκευάσματα που ενισχύουν το ανοσοποιητικό.

Από εκεί και πέρα όσον αφορά τη διαχείριση ενός ζώου με κάποιο λοιμώδες, απλά φροντίζουμε να είναι εμβολιασμένο, αποπαρασιτωμένο και να υπόκειται σε όσο το δυνατό λιγότερο στρες. Στην περίπτωση σας που ο γατούλης είναι πια ζορισμένος δε βοηθάει, ας πούμε, η ψυχολογία του.

Διάρροια έχει τις τελευταίες 5 μέρες δηλαδή, που ξεκίνησε την αγωγή;
Αρχικά γιατί τον μάζεψες; Γιατί γράφεις ότι τον έχεις περίπου 1 μήνα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γάτα με Fiv και διάρροια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτα με Fiv και διάρροια Empty Απ: Γάτα με Fiv και διάρροια

Δημοσίευση από Λεμούριος Τρι Μαρ 13, 2018 8:13 am

Τον μάζεψα πριν ένα μήνα γιατί παρατήρησα ότι είχε μια αδιαθεσία. Όταν τον πήγα σπίτι εντόπισα τη διάρροια και ξεκίνησε αγωγή με stomorgyl και ercefuryl για πέντε ημέρες. Επειδή δεν βελτιώθηκε η κατάσταση ο γιατρός μου είπε να αυξήσω τη δόση του ercefuryl σε 2 !!! χάπια την ημέρα. Η διάρροια σταμάτησε αλλά ο γάτος διαλύθηκε και σταμάτησε να τρώει!!! Ξεκίνησα ορούς γιατί δεν έτρωγε τίποτα και ευτυχώς το ξεπέρασε, αλλά η διάρροια επανεμφανίστηκε. Τώρα προσανατολίζομαι σε αλλαγή αντιβίωσης, όμως δεν θέλω να του δίνω φάρμακα χωρίς λόγο γι αυτό και σκέφτομαι πρώτα την καλλιέργεια...

Λεμούριος
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτα με Fiv και διάρροια Empty Απ: Γάτα με Fiv και διάρροια

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μαρ 13, 2018 2:02 pm

Άρα πήρε stomorgyl για στοματίτιδα;

Τέτοια συμπτώματα εμφανίζονται γενικά σε γατάκια με FIV συνήθως νομίζω αντιμετωπίζουν απλά τα συμπτώματα και προσπαθούν να διατηρούν το ζώο σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται.
Από εκεί και πέρα και το stomorgyl είναι βαρύ χάπι και πρόσφατα άκουσα για γατούλα που επίσης την πείραξε το ercefuryl και της έδωσαν άλλο φάρμακο για τη διάρροια.

Για την καλλιέργεια πραγματικά δεν έχω γνώμη, εναλλακτικές φαρμακευτικές αγωγές όμως ίσως ήταν χρήσιμο να ψάξετε, ώστε να ανακουφιστεί ο γατούλης.
Αν μπορείς να δίνεις και λίγο κοτόπουλο με ρυζάκι πιστεύω μπορεί να τον βοηθήσει.

Ιατρικά δεν ξέρω πως αλλιώς κινούμαστε..Μακάρι να συνέλθει λίγο ο γατούλης και να πάρει όσο γίνεται τα πάνω του!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γάτα με Fiv και διάρροια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης