gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γάτες κι εξετάσεις

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γάτες κι εξετάσεις Empty Γάτες κι εξετάσεις

Δημοσίευση από purfect Δευ Μαρ 12, 2018 2:02 pm

Γεια σας και χαρά σας!

Εδώ κι ενάμιση χρόνο συγκατοικώ με έναν υπέροχο γατούλη, το Μουσταφά. Ο Μουσταφάκος είναι ημίαιμο περσάκι, σχεδόν 2 ετών και υγιής. Πέρα από τον ετήσιο έλεγχο από τον κτηνίατρο, ο οποίος του κάνει και το εμβόλιό του, τι άλλες εξετάσεις θα προτείνατε να του κάνω και πόσο συχνά; Αίματος πχ; Κι αν ναι, τι; Γενικές όπως εμείς ή κάτι άλλο; Έχει κάνει εξετάσεις για μεταδιδόμενα και είναι και στειρωμένος. Ξέρω ότι λόγω της (μισής) ράτσας του πρέπει κάποια στιγμή να κάνει υπέρηχο νεφρών για να τον έχω σαν σημείο αναφοράς για τυχόν μελλοντικά προβλήματα.
Κάποια πρόταση κάποιος;

Σας ευχαριστώ πολύ!

purfect
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτες κι εξετάσεις Empty Απ: Γάτες κι εξετάσεις

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μαρ 12, 2018 4:19 pm

Στην ηλικία του δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από μια τυπική εξέταση από τον κτηνίατρο.
Τα ίδια ρωτούσα κι εγώ για τις δικές μου, αλλά μου επεσήμαναν δυο γιατροί ότι δεν χρειάζεται.
Κάποια στιγμή κάναμε στο ένα το κορίτσι μου μια γενική αίματος και εξέταση για κάποια λοιμώδη κι αυτό γιατί παρουσίασε μια έξαρση ουλίτιδας.
Βγήκαν όλα καλά και τα τεστ για λοιμώδη αρνητικά.
Οι δικές μου είναι μια γέννα, δεν έζησαν έξω ουσιαστικά και γίνονται 3 ετών τον άλλο μήνα, οπότε αυτές τις εξετάσεις δεν τις κάναμε καν στις άλλες 2.

Οποιαδήποτε προληπτική εξέταση την ξεκινάς από τα 5 και μετά ή και αργότερα σύμφωνα με κάποιους γιατρούς.
Ξεκινάς σίγουρα με γενικές αίματος και μετά ανάλογα την περίπτωση, ότι κρίνει ο γιατρός σας.
Πάντως αυτό με τον υπέρηχο για τα νεφρά δεν τον έχω ακούσει ξανά..
Για ποιο λόγο ακριβώς χρειάζεται; Σε τι είδους προβλήματα αναφέρεσαι και τι σημασία έχει που είναι ημίαιμη; Suspect

Γενικά μην ανησυχείς, εφόσον έχεις έναν υγιή, νεαρό ακόμη γατούλη.
Παρακολουθούμε δοντάκια, αυτάκια, ψηλάφιση στην περιοχή της κοιλιάς, να τον ακούει ο γιατρός και δεν νομίζω πως χρειάζεστε κάτι άλλο.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γάτες κι εξετάσεις M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτες κι εξετάσεις Empty Απ: Γάτες κι εξετάσεις

Δημοσίευση από purfect Δευ Μαρ 12, 2018 8:34 pm

Καταρχάς, σε ευχαριστώ πολύ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις Smile Smile

Αυτό με τα νεφρά μου το είπε η κτηνίατρος γιατί είναι πέρσικο γατάκι, έστω κατά το ήμισυ, και στη ράτσα αυτή συναντάται συχνά η νεφρική ανεπάρκεια (μακριά από μας...)

purfect
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης