gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

+6
psipsa
belezza
Lina
Gatoplikti
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 7 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Απρ 04, 2018 9:41 pm

Τα αρσενικά απ'όσο ξέρω δεν έχουν περίοδο οίστρου, απλά πάνε με τις μυρωδιές.
Η συμπεριφορά του μου φαίνεται ξεκάθαρα αντιδραστική και σκέφτομαι ότι όταν αφεθεί ξανά έξω θα πρέπει να είμαι σίγουρα εδώ, ώστε να κατεβαίνω συχνά πυκνά και την ερχόμενη εβδομάδα θα λείψω κάποιες μέρες.

Κι εγώ ήθελα να κατέβει στειρωμένος, όμως τώρα με τα μωρά και τη διαμονή του..δεν μπορώ Sad Επιπλέον με όποιο κτηνιατρείο επικοινώνησα είναι μέχρι αύριο και μετά από Τρίτη ξανά. Οι μέρες των γιορτών είναι πάντα δύσκολες.

Έχω αγχωθεί πολύ.

Πριν από κάποιες ώρες υπήρξε εκδήλωση ενδιαφέροντος για το Μαξ στο facebook. Ρωτούσαν αν μπορούν να τον επισκεφτούν εκεί που φιλοξενείται και οι διαχειριστές της σελίδας έγραψαν ότι πρόκειται για ιδιωτική αγγελία να καλέσουν στο αναγραφόμενο τηλέφωνο. Δεν πήραν.
Ένας σοβαρός υποψήφιος ιδιοκτήτης δεν θα καλούσε πρώτα αντί να γράφει στο facebook;

Νομίζω ότι δεν μπορώ να σκεφτώ σωστά αυτές τις μέρες.

Πάντως αν δεν τον πάρω αύριο, μετά θα πρέπει να μείνει άλλη μιάμιση εβδομάδα.
Αυτές οι γιορτές...μας γονάτισαν λίγο.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Τετ Απρ 04, 2018 9:50 pm

Εσυ ξερεις καλυτεραναπ τον καθενα τι μπορεις και τι οχι κυριως οταν εμπλεκονται και οικονομικα στη μεση.... Αν μπορεις κρατα τον λιγες ακομα μερες... Μπας και γινει το θαυμα και παρει κανενας σοβαρος ανθρωπος για το γατουλη... Εγω παντως τον κοινοποιω ξανα και ξανα...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Απρ 04, 2018 10:01 pm

Το είδα σήμερα Δάφνη μου. Έβαλα τον αδερφό μου να τσεκάρει τις κοινοποιήσεις κι ευχαριστούμε πολύ!

Νομίζω τελικά ότι τέτοιου είδους αποφάσεις, όπως και η διαδικασία της προώθησης υιοθεσιών είναι από τα μεγαλύτερα άγχη του φιλόζωου.
Το τι θα συμβεί έξω..δεν περνά από το χέρι μας, αλλά όταν καλούμαστε να αποφασίσουμε εμείς την πορεία μιας κατάστασης, αρχίζουν τα ζόρια.

Τι θα ήταν καλύτερο, αν αυτό, αν εκείνο, ουφ...
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Απρ 07, 2018 3:43 pm

Άφησα το Μαξούλη για λίγες μέρες ακόμη, με μεγάλο ζόρι, ήμουν έτοιμη να τον πάρω τον καλό μου, αλλά δεν μπορεί να τρέξει και το τελευταίο περιστατικό με τα σκυλιά εδώ με άγχωσε λιγάκι.

Δίπλα του νοσηλεύτηκε θυληκιά σε οίστρο και φαγώθηκε το αγόρι, να ψεκάζει και να φωνάζει, ενώ όταν έβγαινε από το δικό του κλουβί, έκανε όλο χαριτωμενιές έξω από το δικό της! Α, ρε Μαξούλη μου, αυτό σου έλειπε! Laughing

Τα μωρούλια μεγαλώνουν, μας τρελαίνουν, μας στενοχωρεί η ιδέα του αποχωρισμού..
Εχθές κατάφεραν το πρώτο τους πατέ κα δέχτηκα την πρώτη υποτυπώδη κουτουλίτσα από τη φωνακλού γκρινιάρα μας.
Εξακολουθούν να ζητάνε μπιμπερό ωστόσο και να μην πίνουν από μπωλάκι.

Ατελείωτα χουζούρια!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 LOGwlfW

Πάμε βεβαίως από μάρσιπο σε μάρσιπο. Αυτές τις μέρες το βραδινό ντάντεμα αναλαμβάνει ο αδερφός μου και μ'έχει σώσει, η Mary Cattkins happy2
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Hj8eFNI

Μιλάμε για πολύ μεγάλη τσαούσα, πολύ όμως! Διεκδικεί αγκαλιές και κοιτά σχεδόν προκλητικά τη Γκρίνια που την έχει εκτοπίσει από τις αγκαλιές κι έχει αρχίσει να τα παίρνει.
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 NTUuMMz
Μεγάλο μαγκάκι!

Και πλέον γατοπαίζουμε, αποδέχτηκαν το λούτρινο ποντίκι, ως δικό τους! Smile


Ψυχουλάκια μου!!!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Απρ 07, 2018 5:04 pm

Εχω μεγαλωσει 2 γενιες μωρων (δε λεω οτι εχω πειρα ,μονο μια εμπειρια) τετοιο μωρο σαν την τσαουσω δεν εχω ξαναδει. Να τη χαιρεσαι . Γελασα τρομερα με το βιντεακι σου .Τι παιχνιδι κανει η τσαουσοσκ@τουλα? Καλη Ανασταση να εχετε εσυ και ολη η οικογενεια σου Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Απρ 07, 2018 5:58 pm

Αυτό το μωρούλι, έμοιαζε εξαρχής να είναι από άλλη γέννα, πάρα πολύ ανεπτυγμένο το πουλάκι μου και τρώει ευλαβικά, λαίμαργα και πάαααρα πολύ!
Το χθεσινό της βραδινό είχε περίπου 30ml γάλα αν όχι παραπάνω, 70gr πατέ και λίγο πριν το γάλα έκανε μια επιδρομή στο πιάτο της Γκρίνιας και έφαγε κομματάκια κοτόπουλο που είχε αφήσει από την κονσέρβα της Shocked
Την πρώτη φορά που την άφησα να πιει όσο γάλα ήθελε μου έκανε έναν εμετούλη...χμμ...σε ποσότητα ειλικρινά ανθρώπινος. Πιο νωρίς την έκοβα λίγο, γιατί φοβόμουν, μου φαίνονταν πολύ μεγάλες οι ποσότητες για το μέγεθος και την ηλικία της.
Μετά τη χθεσινή κραιπάλη, έκατσε και καθαρίστηκε παρακαλώ..κυρία! Και τα πίσω πόδια και τα νυχάκια της!

Επίσης αν και ακόμη λερώνονται στο κλουβάκι, όταν είναι ελεύθερα πολλές φορές πάνε στην άκρη του δωματίου και κάνουν τις ανάγκες τους.
Έβαλα κι εγώ χθες ένα μικρό κεσεδάκι άμμο, σιγά σιγά να αρχίσουν να το μαθαίνουν, αφού διαλέγουν μέρος. Προς το παρόν ναυάγησε το πλάνο, γιατί άρχισαν να τρώνε μανιωδώς και ορεξάτα την άμμο! tongueout

Κι εγώ τελικά δυο γέννες μεγάλωσα..καμία σχέση μεταξύ τους!
Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί ο κτηνίατρος κάποτε χαρακτήρισε τα κορίτσια 3 μικρά θαύματα. Δεν είναι που τα κατάφεραν, ήταν και η στρωτή και ταχεία εξέλιξη τους.

Τα μωρούλια αυτά πάντως τα χαίρομαι πολύ, είναι μες τη ζωηράδα τελικά, παρόλο που με λαχτάρησαν αρκετές φορές, και δεν είναι μόνο το χοντρουλάκι θηρίο του Κλώνου, με τρελαίνει η φωνακλού μικρή που άρχισε τις μαγκιές στη Γκρίνια! Που να μεγαλώσει κιόλας!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Απρ 08, 2018 12:45 pm

Στελλα ξεκινα να τα προωθεις για υιοθεσια!!! για ομορφα μωρα παντα υπαρχει περισσοτερο ενδιαφερον!! βγαλε τους φωτο βαλε και τα βιντεακια τους και προωθησε σε φβ και χρυση ευκαιρια..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Απρ 08, 2018 11:37 pm

Tην Τρίτη θα πάμε στο γιατρό, να βεβαιωθώ και για το φύλο τους και θα αναρτήσω αγγελίες οπωσδήποτε.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Δευ Απρ 09, 2018 8:38 am

με το καλο Στελλα μου!!! ολα να πανε κατ ευχην και να βρεθουν τα καλυτερα σπιτικα για τα γατουνια!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Απρ 11, 2018 4:39 pm

Πήγαμε σήμερα τελικά στο γιατρό, δοκιμάσαμε σε άλλο κτηνίατρο την τύχη μας, με αρχικό κριτήριο την απόσταση και πέσαμε αισίως σε γατόφιλο, ο οποίος σε γενικές γραμμές μου άρεσε και ως γιατρός ευτυχώς γιατί είχαμε θέμα τελευταία.

Έχει και ο ίδιος γάτο, έκανε σε κάθε μικρούλι εκτενή εξέταση, τα χειρίστηκε με τρυφερότητα και τα βρήκε πάρα πολύ καλά στην υγεία τους για αδέσποτα, γεγονός που το απέδωσε στους καλοζωισμένους γονείς. Μη τα ματιάξω πράγματι, ούτε γρίπη δεν πέρασαν!

Τελικά έχουμε δυο κοριτσάρες, το Ζενάκι και την Έρη (όπως μετονόμασε ο αδερφός μου τη Φόρεστ junior) και το αγορίνι μας το Φανάκι. Είχαν λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία από τη φυσιολογική, αλλά το θεώρησε αναμενόμενο, πέφτει εύκολα η θερμοκρασία τους, πυρετό δεν θέλουμε να έχουν.

Οι δερματικοί ερεθισμοί οφείλονται στα ούρα, αλλά έχουν ήδη βελτιωθεί και στα 3. Χρησιμοποιούμε και αμμολεκάνη τώρα ντε! Smile
Δε μας καλύπτει το γάλα και το σταματάμε, ειδικά στην Έρη και το Ζενάκι που έχουν αρκετά ερεθισμένο εντεράκι και τις έβαλε σε δίαιτα με κονσέρβα Hill's. Εντάξει για τις κλινικές δίαιτες έχω τους ενδοιασμούς μου, όπως έχω αναφέρει, αλλά ακόμη δεν το έχω ψάξει ή συζητήσει με κάποιον πιο ειδικό, οπότε θα τους τη δώσω.
Πάντως ο ίδιος δίνει στο γάτο του Carnilove, οπότε νομίζω ότι είναι τουλάχιστον μια καλή αρχή ο εν λόγω γιατρός για τη συζήτηση περί διατροφής.

Φτιάξαμε και βιβλιάρια, εμβόλια δεν κάναμε ακόμη, σε καμιά βδομάδα.
Τα δε μωρούλια είναι μες τη ζωηράδα, είναι πια πολύ επικοινωνιακά. Το Ζενάκι μετά τη μέτρηση της θερμοκρασίας στο γιατρό, ήρθε και χώθηκε στην αγκαλιά μου heart ακριβώς σαν τη Φουσκίτσα μου, όταν πάμε στο γιατρό. Η προσφάτως μετονομασθείσα κυρία Έρη, όπως το λέω, μια μικρή κυρία σαν τη μεγάλη θεία Φόρεστ και ο Φανάκης, από τη μέρα που πήρε τα πάνω του, δε συμμαζεύεται, ήθελε να αλωνίσει και στο κτηνιατρείο.

Τρώνε πάααρα πολύ. Τρώνε συνολικά περισσότερο από τα κορίτσια μου αυτή τη στιγμή, δεν μπορώ να τα χορτάσω, για άλλη μια φορά απόρησε κι ο γιατρός με τις ποσότητες που καταναλώνουν.

Οι πολλές φωνές και γκρίνιες σταμάτησαν και πλέον απολαμβάνουμε την καλύτερη τους ηλικία, που αρχίζουν να εξερευνούν κι ας μας κοστίσει στο τέλος.. Sad δεν πειράζει.

Κλείνω με το υπέροχο το αγορίνι μου, το Φανάκη μου. Ήταν ο πρώτος που χρησιμοποιήσε την άμμο, με πολύ μεγάλη επιμέλεια παρακαλώ κι έδειξε το δρόμο στις σουσουράδες τις αδερφές του. Επίσης χθες έξυσε κανονικότατα το ένα δέντρο των κοριτσιών, κανονικότατα, όρθιος παρακαλώ και για άλλη μια φορά με πάθος! Και είναι ακόμη μια σταλίτσα, και είναι αυτός που φοβήθηκα τις περισσότερες φορές ότι δεν θα τα καταφέρει, ο πιο μικροκαμωμένος και ο πιο αδύναμος.
Το τελευταίο υπογλυκαιμικό επεισόδιο το είχαμε την Παρασκευή το μεσημέρι και κράτησε 3μιση ώρες που προσπαθούσα να τον συνεφέρω και που να βρεις εκείνη την ώρα γιατρό! Μας βγήκε μαχητής, δύσκολα συνέρχονται από κρίση τόσων ωρών, κρατήθηκε με λίγες σταγόνες γάλα με το ζόρι, ζέστη και μασάζ.
Τώρα συνεχίζει ακάθεκτος και εξελίσσεται σε ένα υπέροχο γατίνι, για το οποίο εύχομαι ολόψυχα να είναι πάντα καλότυχο, υγιές και χαρούμενο!

Ετοιμάζουμε και τις αγγελίες μας πια κι είμαστε σχεδόν έτοιμοι να ανζητήσουμε την οικογένειά μας!

Χοντρουλίτσα κυρία από τις λίγες!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 OnSzwBj
Συγκλονιστικό στυλ, αεράτο καθισίο, εμπενευσμένο από τη στυλάτη θεία Φούσκα που θαυμάζει. Έτσι καθόταν και το Φουσκί μονίμως χώρια από τα αδέρφια της.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 L4TWlut
Σιγά μην τα καταδεχτεί!

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 EeojhO1
Εντάξει, εκτός αν έχουμε πιει μόλις το γαλατάκι μας, χαλαρώνουμε και κάνουμε καμιά εξαίρεση!

Σπόιλερ:

Όσον αφορά το προσωπικό ζόρι τώρα κι όλα αυτά τα αν..αν δε βρούμε σπίτι κτλ κτλ. Σήμερα που χαλάρωσα και με την κουβέντα με το γιατρό, το βλέπω λίγο αλλιώς, ότι κι αν δε βρούμε, πάλι χαρούμενα θα μεγαλώσουν, θα τα φροντίσω εγώ σε όλα τους και θα συνεχίσουν με σιγουριά να νιώθουν αγάπη και ότι έχουν τον άνθρωπό τους.
Μεγάλη ελπίδα σε αυτό το κομμάτι, έχω αντλήσει από εσάς Belezza μου, ειδικά για την περίπτωση του Μπακαρίνου που έμαθε και τι σημαίνει σπίτι και παρόλα αυτά ζει χαρούμενος έξω. Άρχισα να χαλαρώνω με το θέμα μετά την τελευταία σας ανάρτηση, όπου ρωτούσα λεπτομέρειες για τα μέσα-έξω του Μπακαρά. Εντάξει δεν ανήκουμε στην ιδανική περίπτωση να μπορώ να τους έχω σπιτάκι στο μπαλκόνι, άλλα κι αν δε μας θέλουν, εμείς θα τα καταφέρουμε και θα έχουμε κι ένα σωρό φίλους κάτω! Laughing Ο Γλύκας εξακολουθεί να φυλάει σκοπιά όταν τα ακούει το βράδυ.

Ο Μαξούλης μένει τελικά σε φιλοξενία για λίγες ακόμη μέρες. Χθες πήγε ο αδερφός μου να τον δει. Γύρισε, τριγύρισε, γουργούρισε, έπαιξε. Το ένα πίσω πόδι το πατάει πλέον γερά. Κάθε εβδομάδα έχει διαφορά. Όμως είχε ένα ελάχιστα ανοιχτό παράθυρο και πήγε και έβαλε το μουσουδάκι του εκεί κι έμεινε.... Sad Του κοστίζει πολύ που είναι μέσα τελικά κι ας μπορεί να τριγυρνάει και να αράζει και σε καναπέδες. Δεν φανταζόμουν ότι θα το ζητάει τόσο πολύ το έξω. Κι όμως. Έτσι δεν ξέρω πόσο θα τον κρατήσω πια εκεί..Σκέφτομαι την άλλη Πέμπτη να τον πάρω. Θα δούμε.

Το υπόλοιπο κοπάδι είναι μια χαρά, αν εξαιρέσουμε τον επικό καυγά που διέκοψα μετά κόπων και βασάνων χθες μεταξύ του Φάνη και του Μαϊμού. Τέτοια καυγά δεν είχα δει ποτέ μα ποτέ ξανά, παρά μόνο σε ντοκιμαντέρ. Έφευγαν τούφες παντού. Συνήθως δεν επεμβαίνω, αλλά ο Φάνης είχε τραυματιστεί πρόσφατα..δεν μας πέρνει για άλλα τρεχάματα!

Ο δε Τιτάνας, μας χαρίζει πια πολύ γλυκές στιγμές. Αυτός ο βαρύς ο γάτος, έχει τελικά τη χαριτωμενιά της Γκρίνιας ρε παιδιά! Έγινε πλέον μόνιμος και εκτός από το φαγητό περιμένει και το χάδι του πια, ενώ πρόσφατα χαιδεύτηκε και στον αδερφό μου. Απίστευτο! Από εκεί που δεν πλησίαζε άνθρωπο, τώρα σε εμάς τουλάχιστον κάνει την τιμή της κουτουλίτσας, ενώ όταν είμαι μόνο εγώ κάνει και χαριτωμενιές ο αλήτης ο πανέμορφος! Γατουλινίστικα βαρελάκια και χαριτωμένα νιαουρίσματα ο τεράστιος. Υπέροχος γάτος, απλά, υπέροχος!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Απρ 11, 2018 9:45 pm

Ωραιοτατο το αφιερωμα Στελλα στα μωρακια και σε οσα φροντιζεις. Να ξερεις οτι την πρωτη φορα που εχει καποιος μωρα στο σπιτι, τα οποια δεν μπορει να κρατησει, το αγχος ειναι μεγαλο μεχρι να βρεθουν οι λυσεις και οι ισορροπιες . Εγω ευτυχως εχω το ανεξαρτητο διαμεριμα που αν και δεν ενδυκνειται για μονιμη διαμονη ,μπορω και τα φιλοξενω για οσο με παιρνει . Παντως συνηθιζουν ,οταν οσα θελεις να τους μαθεις τα κανεις με ηρεμια και αγαπη . Να μην αισθανονται ενταση και νευρικοτητα. Βεβαια ,οταν ειναι ενηλικα ειναι λιγο διαφορετικα. Η Λευκοθεα ας πουμε , δεν ανεβαινει επανω . Θελει μονο στης μαμας μου που οπως σου εγραψα το μπαλκονι ειναι αμεσα προσβασιμο. Ακομα και στην κοπελα διπλα που επελεξε να γεννησει τα donuts (2η γεννα) παροτι το μαιευτηριο ηταν super χαχα ! με ολα τα κομφορ ,δεν εμεινε μεσα για πολυ . Θελει να βγαινει .Αφου ομως δεν βγαινει πια στο δρομο ,της εχουν κλεισει την προσβαση οι γειτονες με πλεγμα , ολα καλα.
Για την περιπτωση του μαξουλη (παρολο που στον προωθω ) να εισαι πολυ αυστηρη στις επιλογες. Προκειμενου να στεναχωριεσαι μετα καλυτερα να τον εχεις στα γνωστα του μερη ,υπο την επιβλεψη σου . Εγω προσωπικα δεν εχω δυναμη για αλλο αγχος . Δεν θα μπορουσα να το ξανακανω και να εχω την ανασφαλεια για το αν τα εδωσα σωστα ή οχι
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Πεμ Απρ 12, 2018 3:24 pm

Πόσο γλυκά τα μπεμπεκάκια , ανακούφιση να τα βλέπεις να μεγαλώνουν, ξεχνάς και τα ξενύχτια κι όλες τις αγωνίες που πέρασες ειδικά τις πρώτες μέρες.Το σημαντικό ότι βρήκες έναν κτηνίατρο πραγματικά "άνθρωπο" που να ασχοληθεί τόσο μαζί τους.
Τέλεια!!!!!!
mati mati mati mati
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Απρ 12, 2018 11:34 pm

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 EeojhO1



Αχ αγαπάκια μου γλυκά

heart heart heart heart heart heart heart heart heart

Τι όμορφη εικόνα ...





Για το Μαξούλη προσωπικά πιστεύω ότι θα ηρεμήσει πολύ μόλις στειρωθεί.
Είναι λογικό να του λείπει το έξω
Πόσο χρονων είναι αλήθεια ??
Πάντως να ξέρεις ότι ο πρώτος μου γάτος αυτουιοθετήθηκε όταν ήταν σχεδόν 6 χρονών οπότε μην απογοητεύεσαι.
Είναι ωραία ίσως η αδέσποτη ζωή αλλά τίποτα δε συγκρίνεται με την αγάπη και τη φροντίδα και τη ξενοιασιά της σπιτίσιας
Θα έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή ή να τον στειρώσεις το συντομότερο !

Ο Τιτάνας σου απλά κατάλαβε ..... οπότε καταλαβαίνεις ότι το καθένα χρειάζεται το δικό του χρόνο.
Όλοι μας ακόμα μαθαίνουμε ................................................



τελικά.......

μας εκπαιδεύουν να τα μάθουμε happy2 happy2 happy2
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Απρ 13, 2018 3:43 am

6 χρονών ε; Τα μεγάλα πάλι ξυπνάνε άλλη γκάμα συναισθημάτων Smile

Τα μωρούλια, είναι αξιολάτρευτα, φτιαγμένα για να τα αγαπάς, αλλά κάτι τέτοιες ιστορίες μεγάλων γατιών ή περιπτώσεις "αυτουιοθεσίας" όπως η δικής σας έχουν μια τόσο συγκινητική νότα.

Μεγάλωσα έξω, έζησα έξω, είδα πράματα και θάματα κι αποφάσισα πως ψάχνω σπιτικό. Και σε διάλεξα! Υπέροχο!

Ο Μαξούλης εμφανίστηκε ενήλικος, όταν τα δικά μου κορίτσια ήταν ακόμη γατάκια, οπότε υποθέτω πως είναι τουλάχιστον 4..
Για τους περισσότερους ακούγεται πολύ μεγάλος.

Πάντως τη βδομάδα αυτή μοιράσαμε με τον αδερφό μου τις επισκέψεις και πηγαίναμε πιο συχνά και ο Μαξούλης είναι πιο ήρεμος.
Από βδομάδα όμως πάλι δουλειά, δεν θα γίνεται να είναι συχνό το επισκεπτήριο, αλλά μάλλον σιγά σιγά θα ετοιμαστούμε για εξιτήριο.

Να ανασάνει κι αυτός κι εγώ που τον σκέφτομαι και στενοχωριέμαι.
Απλά πρέπει σίγουρα να στειρωθεί πριν τον επανεντάξω, γιατί αλλιώς η Κάλι δεν θα τον αφήσει εκεί σε μένα με τίποτα και δεν είναι για να τον κυνηγάνε.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Απρ 21, 2018 1:38 pm

Υπέροχα μα δύσκολα πλάσματα αυτά τα γατούλια στο χειρισμό τους τα σκασμένα!

5 μέρες μόνο τα τάισε πρόσωπο σχετικά ανοικείο και χαλάσαμε τις ισορροπίες 3 ετών.
Δε λέω, επανερχόμαστε σιγά σιγά, αλλά..

Ανταμοιβή, η χαρά τους όταν σε συναντούν βέβαια!
Η χθεσινή βραδιά ωστόσο ήταν από τις πολύ δύσκολες.

Επανεντάχθηκε ο Μαξ! Αυτό ανήκει μάλλον στα καλά νέα. Βέβαια κι αυτό μας αποσυντόνισε λίγο. Κάποια ψευτοαγριέματα, ένας Μαξούλης ζορισμένος, ένα δίποδο ανήσυχο Laughing που αναγκάστηκε να γίνει αρκετά αυστηρό για να τηρηθούν οι ισορροπίες..
Τα πήγε καλά σε γενικές γραμμές.
Γύρισε σε όλα τα σημεία ταϊσματος, αλλά ήταν κολλημένος πάνω μου ο κακομοίρης κι όταν απομακρυνόμουν νιαούριζε, δεν έφαγε σχεδόν καθόλου και δεν ξέρω που αποφάσισε να αράξει τελικά.
Τα αρσενικά τον δέχτηκαν όλα καλύτερα από τις θηλυκές πάντως, στειρωμένα και μη.
Είναι πια στειρωμένος, παρόλο που μυρίζει εμμονικά θηλυκές, προσπαθεί φαίνεται να χαρεί την εναπομείνουσα τεστοστερόνη Laughing

Θα τα καταφέρει! Οι επιπλέον μέρες που έμεινε, κι ας ζορίστηκε, έπιασαν τελικά τόπο, περπατά πολύ καλύτερα, τρέχει βασικά κι αν δεν ξέρει κανείς ότι είχε τραυματιστεί ίσως και να μη το προσέξει καν και τελικά νιώθω ότι ήταν η σωστή απόφαση να μείνει λίγο παραπάνω.

Το καλύτερο από όλα είναι ότι πλέον τρέμει τα αυτοκίνητα και δεδομένου ότι ζει πάλι έξω αυτό είναι πάρα πολύ καλό!
Γυρνάει κι αφουγκράζεται ακόμη κι αυτοκίνητα που περνάνε από διπλανούς δρόμους. Στο "δικό του" κομμάτι του δρόμου δε, επιλέγει το πεζοδρόμιο συστηματικά, κάτι μου λέει ότι εκεί την πάτησε..

Κάποια στιγμή μόνο πέρασε αμάξι από δίπλα μας και σάστισε λίγο, όμως έριξε σύντομα ένα καλό τρέξιμο, οπότε μπόρεσα να "τσεκάρω" και τις κινήσεις του. Μπήκα μέσα στα χόρτα, επίσης μπορεί να τρέξει, σκαρφαλώνει κι ανεβοκατεβαίνει με άνεση σε πεζούλια κτλ.
Το αγοράκι μου τα κατάφερε μια χαρά μετά από 2 ζόρικους μήνες!!

Ο Κλωνάκος, ο φιλαράκος του χάρηκε που τον είδε, προσπαθούσε να τον πλησιάσει κι ευτυχώς ο ζηλιάρης μου ο Γλύκας τον δέχτηκε μια χαρά!

Ο δε Κλωνάκος μου να σας πω, ότι τόσο καιρό παλεύει για την περιοχή του, δεν τα καταφέρνει μόνος του καλά και όσο έλειψα, άρχισε κι αυτός τις απουσίες. Φοβόμουν να μη φύγει, αλλά τον έψαξα από την πρώτη μέρα. Δεν έβαλα φαγητό μέχρι να έρθει και τελικά επανήλθε στη θέση του πιο ακμαίος από πριν. Γλυκούλης...νιώθει σιγουριά μωρέ!

Το Μιλουδάκι με στενοχώρησε..Απόστημα κι αυτό. Άρχισαν να τον κυνηγάνε λίγο και δεν μπορώ να διαπιστώσω γιατί. Μου χαρίζει κάθε βράδυ τα πιο δυνατά γουρουρητά. Καθόμαστε ώρα αγκαλίτσα και χαϊδεύουμε κοιλίτσα παρακαλώ!
Αντιβίωση κι αυτός κι ελπίζω να μη χρειαστεί να πάμε στον κτηνίατρο για άδειασμα.

Είναι επίσημο πια, τα αποστήματα θα τα βλέπω στον ύπνο μου! Τι μάστιγα! Και στα στειρωμένα που απορώ γιατί να καυγαδίσουν τόσο άσχημα, ώστε να υπάρξει δάγκωμα;!

Η Σίσσυ μου είναι έξαλλη. Το χαμηλών τόνων γλυκύτατο κοριτσάκι μου είναι πάρα πολύ επιθετικό με όλα τα υπόλοιπα. Προφανώς με προβλημάτισε, δεν γίνονται επιθετικά ποτέ δίχως λόγο, όμως χθες τη "μάλωσα" πιο πολύ, λόγω του Μαξ και λίγο μαζεύτηκε. Μόνο με τη φιλενάδα της τη Μυτούλα τα πάει καλά, που κι αυτή μια νευρικότητα την έχει.

Κι εκεί που λέω έλα θα το βρούμε, κάναμε βόλτες εγκλιματισμού στη γειτονιά με το Μαξ, τα υπόλοιπα είχαν αρχίσει να ηρεμούν, έρχεται ο Τάκης μου και κουτσαίνει! mallia Χτυπημένο και νομίζω λίγο πρησμένο πόδι, όχι κάποιο εμφανές τραύμα. Ε ναι, εκεί μια μικρή απελπισία την ένιωσα.
Κι όχι τίποτα, ο Τάκης μου, αν και μπουνταλάς, είναι ένα από τα τρία γατιά που δεν μπορώ να πιάσω με τίποτα!

Ευτυχώς κινείται αρκετά γρήγορα, παρόλο που κουτσαίνει. Το πρήξιμο δεν μου άρεσε..Τον τάισα καλά, έχει πάντα μεγάλη όρεξη και απλά ελπίζω να συνέλθει σύντομα! Τι άλλο;

Επανήλθαν κι οι βαρβάτοι, Μπομπ και Τιτάνας, πάντα κύριοι.
Ο Τιτάνας εξελίσσεται σε θεότητα! Αν και είναι η πρόσφατη προσθήκη στα τρυφερά πλάσματα του κοπαδιού, με έχει ξετρελάνει!

Κατεβαίνω δεύτερη φορά λοιπόν, έχουμε να δούμε πως τα πάει ο Μαξ βλέπετε..κάνουμε ξανά τη βόλτα μας, όλα καλά, κι ενώ από τις πρώτες του κινήσεις ήταν να τριφτεί στα χώματα με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση, δική του και δική μου να τον βλέπω χαρούμενο, αποφάσισε πως προτιμά να είναι ένας γάτος "μέσα-έξω" και μπήκε μέσα στην πολυκατοικία νιαουρίζοντας δυνατά, παρακλητικά..
Πήρε κι αυτός το δρόμο για τη σκάλα, να ανέβει στον όροφό μας, ακριβώς όπως είχε κάνει ο Γλύκας όταν μπήκε μέσα..αυτό κι αν με ξεπερνά!
Ήταν το κερασάκι της χθεσινής βραδιάς (νόμιζα), τον έβγαλα έξω, με μεγάλη μελαγχολία κι ανέβηκα σπίτι...για τα τρισχειρότερα!

Θα τα γράψω στο ποστ των κοριτσιών..
Δεν ξέρω τι έπαθαν χθες όλα τους, κάτι είχε η βραδιά.

Κωμική αποσυμφόρηση τα μωρούλια βεβαίως.
Ψυχολογική αποσυμφόρηση το γατόσπιτο για τα γατικά μας νέα τα περίεργα!


Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Απρ 21, 2018 4:36 pm

Ωστε ο μαξουλης βγηκε απο το αναρρωτηριο και παει καλα ,να τα καλα νεα. Θα βρει τις ισορροπιες του που θα παει? και το θετικο ειναι που φοβαται τα αυτοκινητα .Η Σισυ τι επαθε ? παντα οταν λειπουμε χανουν τα νερα τους. Πιστευω ομως οτι θα επανελθετε συντομα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Απρ 21, 2018 10:42 pm

Ναι, ναι βγήκε το αγόρι μου κι έχω πολύ την έννοια του, να το δω πως είναι σήμερα, να τον δω να τρώει καλά!

Κοντεύει η ώρα μας, θα συναντηθούμε!

Η Σίσσυ μου δεν ξέρω, ορμάει σε όποιο βρίσκεται γύρω της πλην του Τιτάνα. Πάντως έχω καταλάβει ότι στο κοπάδι, τέτοιου είδους επιθετικότητα προς πάσα κατεύθυνση συνήθως δεν είναι θέμα συμπεριφοράς. Όταν απλά έχει προηγηθεί τσακωμός, η ένταση εντοπίζεται ανάμεσα σε 2-3 γατιά.
Την τελευταία φορά αυτό το παρατήρησα στη Μυτούλα και ήταν τότε που έκανε εκείνες τις αποχρωματισμένες διάρροιες.
Υποθέτω λοιπόν πως κάτι την ενοχλεί την κακομοίρα, αλλά για να διαπιστώσεις τέτοια θέματα...μόνο κατά τύχη!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Απρ 24, 2018 11:30 pm

Ώστε ο Μαξούλης επανεντάχθηκε
Κριμα που δεν υπήρξε ούτε μια σοβαρή πρόταση για ένα τόσο γλυκό και τρυφερό γατούνι.

Τουλ. τώρα που στειρώθηκε θα ηρεμήσει και θα σταματήσει τα σούρτα φέρτα, οπότε ούτε καυγάδες ούτε τίποτα (αν και μάλλον δεν ήταν τέτοιος τύπος)
Έκεί θάχει φροντίδα και προσοχή και φαγητό και τώρα που έμαθε και να φοβάται τα αυτοκίνητα θα προσέχει περισσότερο.
Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με το ποδαράκι του oksmily3 oksmily3

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, πάντα υπάρχει ένας αποσυντονισμός όταν λείπει ο βασικός και συνδετικός κρίκος.
Όλα θα επανέλθουν σιγά σιγά.
Πάντα τα έξω τα βρίσκουν καλύτερα απότι τα σπιτίσια ..... Embarassed
Οι λόγοι προφανείς Embarassed
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Απρ 26, 2018 2:57 pm

Τα νέα μας πολλά, καλά, αγχωτικά..ποικιλία έχουμε πάλι.

Φέτος την άνοιξη, γίναμε γραμμή γατοπαραγωγής..
Προ ολίγου, έφερε η μητέρα μου σπίτι δυο μωρούλια.

Γεννημένα πριν από μια εβδομάδα περίπου, από πολύ άγρια νεαρή μανούλα, από τα αδεσποτάκια στο μαγαζί..
Μάλλον έμεινε κάποιο νεκρό γατάκι στη μανούλα.
Σήμερα φάνηκαν τα ποδαράκια και προσπαθούσε η κακομοίρα να το βγάλει..δύσκολη περίπτωση. Εξαφανίστηκε όταν πήγαν να τη βοηθήσουν, ακόμη την ψάχνουμε, αλλά δυστυχώς είναι αγριμάκι No
Προσπάθησαν οι δικοί μου να τα δώσουν τα μωρά σε μια άλλη πιο φιλική μανούλα, αλλά τα δεν έπιασαν θηλή. Ευτυχώς είναι ζωηρά και καλοζωισμένα, όμως πάνε μόνο με τη μυρωδιά και η άλλη γατούλα, προφανώς δε μύριζε μαμά..

Έτσι λοιπόν, δεδομένου ότι κάθε ώρα σε αυτές τις ηλικίες είναι κρίσιμη, τα γατάκια ήρθαν σπίτι..τι να τα κάνεις;!
Λίγες σταγονίτσες με τη σύριγγα ήπιαν και μπόρεσαν να ουρήσουν.

Τα έχουμε στη ζέστη, θα προσπαθήσουμε ξανά να τα δώσουμε σε κάποια μανούλα, ενώ ψάχνουμε τη δική τους, μήπως καταφέρουμε να την πιάσουμε να πάμε στο γιατρό, γιατί κινδυνεύει. Έχει ώρες όμως να φανεί.

Πφφφ, όσα άτομα κι αν επιστρατεύσεις δεν προλαβαίνονται τα άτιμα! Περιττό να πω ότι κατααγχώθηκα πάλι. Και μου φαίνονταν μικρά τα κορίτσια και τα νέα ξεπεταγμένα πλέον μωρούλια μας.
Τόσο μικρά δεν έχω μεγαλώσει ξανά.

Γατοπαρέα τις θετικές σας σκέψεις χρειαζόμαστε για τα νεογέννητα ψυχουλάκια και την άτυχη μανούλα!
Μακάρι να τη βρούμε και να καταφέρουμε να την πιάσουμε, μακάρι prosefxi
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Πεμ Απρ 26, 2018 3:27 pm

Ωχ Στέλλα δεν ξέρω πόση θετική σκέψη να στείλουμε την έχεις απ όλο το γατόσπιτο. Δύσκολες καταστάσεις.Μακάρι να μπορέσει να πιαστεί η μανούλα θα είναι σε πανικό φαντάζομαι κι εσείς μαζί. Μήπως γατοπαγίδα και που να την βρεις?
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.Με τα μωρά καλή δύναμη εμπειρία υπάρχει πλέον και ψυχραιμία χρειάζεται.Κάνεις ότι μπορείς.
luck  luck  luck  luck  luck
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Απρ 26, 2018 3:56 pm

Άπειρη θετική σκέψη να πάνε όλα καλά mati luck luck
Το ιδανικό βέβαια θα είναι να βρείτε τη μανούλα να βοηθήσετε κι εκείνη και τα μωράκια
Δύσκολες καταστάσεις όντως
Εύχομαι τα καλύτερα luck

Πραγματικά δε προλαβαίνονται τα άτιμα
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Απρ 26, 2018 6:40 pm

Αχχ μωρε ψυχραιμια δύναμη και κουράγιο! luck luck luck
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Απρ 26, 2018 9:39 pm

Αν βαζ luck luck ετε σταθερα φαγακι ,εκει που γεννησε μηπως γυρισει?Ευχομαι τα καλυτερα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Απρ 27, 2018 1:39 am

Δεν ξέρουμε που είχε γεννήσει, σήμερα τα μετέφερε κι ενώ τα φρόντισε από ότι μου είπαν το πρωί, μετά άρχισε να βγαίνει το γατάκι και έφυγε και άφησε τα μικρά όπως όπως. Αυτά σέρνονταν και τα μάζεψαν από την άκρη του δρόμου.

Υπάρχει γενικά φαγάκι για να πάει.

Εμφανίστηκε κάποια στιγμή το μεσημέρι, κατάφεραν να την πιάσουν για λίγο και τη βοήθησαν να βγει το γατάκι. Η γατούλα ήταν λέει χάλια, αλλά εξαφανίστηκε σχεδόν αμέσως, μέσα σε κάτι χωράφια που καταλήγουν σε ρέμα...παντελώς μη προσβάσιμο σημείο.
Η μαμά χρειάζεται βοήθεια, αν τα καταφέρει σήμερα pale
Είναι όμως ξανά εξαφανισμένη. Δεν δελεάζεται με φαγητό. Της άφησαν φαγάκι μέχρι το σημείο που μπορούσαν να φτάσουν.

Με ξεπερνά το γεγονός, ότι μια νεαρή γατούλα, μπορεί να περνά τις τελευταίες τις ώρες κάπου εδώ κοντά και δεν μπορούμε να τη βρούμε.
Ήταν κι αυτή μωρό ουσιαστικά, δεν πρέπει να είχε χρονίσει. Το γατάκι που έβγαλε σήμερα, ήταν τεράστιο. Τεράστιο για νεογέννητο γατί. Ίσως γι'αυτό δεν τα κατάφερε εξαρχής να το βγάλει το πουλάκι μου..τι να πω.

Τα μωρά είναι πολύ καλοζωισμένα όμως και ευτυχώς ζωηρά, μέχρι στιγμής καταφέρνω να δώσω γαλατάκι και καταφέρνουν να ουρήσουν πολύ εύκολα. Άρα τα βασικά συστήματα του οργανισμού, πρόλαβαν να τεθούν σε λειτουργία μετά τη γέννα.
Αύριο θα κάνουμε άλλη μια απόπειρα με δυο μαμάδες, μήπως και τα δεχτούν. Η δική τους κι αν βρεθεί δεν είναι σε θέση να τα φροντίσει, θα πρέπει να πάει σε γιατρό.

Το ελπίζω πραγματικά να τα καταφέρει. Όσο σκέφτομαι τι ζόρι τράβηξε και τραβά ίσως το ψυχουλάκι.. No

Τα μωρά της θα τα φροντίσουμε όσο καλύτερα μπορούμε. Μακάρι να μπορέσουμε να βοηθήσουμε κι αυτή. Για τη μανούλα δυστυχώς δεν είμαι τόσο αισιόδοξη, όσο για τα μωράκια Embarassed

Τα μικρούλια έχουν ακόμη το λώρο..Ταϊζω ανά δίωρο περίπου στην παρούσα φάση. Κακάκια δεν είχαμε.
Εικάζω δε, ότι έχουμε ένα αγορίνι και ένα κοριτσούδι, αφού έχω πολύ πολύ πρόσφατη την ανατομική τους εικόνα, από τα πιο ξεπεταγμένα πια μωρούλια μας. Βέβαια ποιος είναι σίγουρος σε αυτή την ηλικία;!

Τα υπόλοιπα είναι ας πούμε διαχειρίσιμα.

Ο Τάκης μου ακόμη κουτσαίνει, αλλά ευτυχώς εμφανίζεται για φαγητό. Είχε χαθεί δυο μέρες. Δεν μου αρέσει που είναι ακόμη πρησμένο, αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά, παρά μόνο να τον ταϊσω καλά.Τον ταϊζω χωριστά. Άρχισε όμως να το καταλαβαίνει και ήρθε και εγκαταστάθηκε εδώ κάτω από εμάς, να είναι κοντά ο καλός μου κι ας μην πιάνεται με τίποτα.

Ο Μαξούλης μου έκανε χθες την πρώτη "άνετη" βόλτα, ήρθε για χάδια και κοινωνοικοποιήθηκε με τα υπόλοιπα, δίχως το στρες των πρώτων ημερών. Κάναμε μαζί βόλτα, έβγαλα και αρκετές κολιτσίδες από πάνω του που πήγε κι έγινε χάλια πάλι. Έμοιαζε ξανά λίγο χαρούμενος! Δεν μπορώ να του κάνω στην παρούσα φάση την αγωγή για την εξωωτίτιδα που έχει, όπως μας είπε ο γιατρός που τον στείρωσε. Δεν είναι όμως και επείγον,από ότι μας είπε.

Ο Μιλού τελείωσε την αντιβίωση, το απόστημα έχει σκάσει, μοιάζει να είναι καλά, ευελπιστώ ότι άδειασε εντελώς και δεν θα έχουμε β'γύρο.
Σιχαμένα αποστήματα!
Και τι ειρωνία..γάτες..πληγές που κλείνου σε χρόνο dt, αλλά μαζεύουν πύον και δημιουργούν τρισχειρότερα προβλήματα. Από τις φορές που δεν κατανοώ τις επιλογές της φύσης!

Αχ, το διακωμωδούμε, γιατί αλλιώς δεν γίνεται!Laughing

Την αμέριστη συμπαράστασή μου σε όσους εκεί έξω ξενυχτούν για ένα αιλουροειδές! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Απρ 27, 2018 10:59 am

Αχ βρε Στέλλα κανεις οτι περνάει απο το χέρι σου για να ειναι ολα τα πλάσματα προστατευμένα. Ευχομαι να αντέξει η μανούλα και να εμφανιστει! prosefxi prosefxi
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Απρ 27, 2018 4:52 pm

Η μανούλα εμφανίστηκε, λίγο πιο ζωηρή από χθες από ότι έμαθα!

Έφαγε κιόλας λίγο, εξακολουθεί να μην πιάνεται, αλλά μετά από τέτοια περιπέτεια το γεγονός ότι συνήλθε από μόνη της ουσιαστικά με κάνει να αισιοδοξώ λιγάκι.
Τα μωρά δεν της τα πήγαν, να μη τη ζορίσουν ακόμη, αλλά θα δοκιμάσουν το απόγευμα ή αύριο.
Ως τότε εδώ σε μένα, τρώμε, κατουράμε, κοιμόμαστε!

Καθυστέρησα ένα γεύμα γιατί με πήρε ο ύπνος δεν άντεξα.. Embarassed και σηκώθηκα κι έτρεχα να φτιάξω γάλα να ταϊσω, τα μωρούλια είναι ζωηρώτατα τα ψυχούλια μου, μη τα ματιάξω πραγματικά!
Το ένα που χθες δεν έτρωγε τόσο καλά, σήμερα που καθυστέρησα το ένα γεύμα ρουφούσε τόσο δυνατά, που από το 1ml και κάτω τραβούσε τη σύριγγα μόνο του! Shocked Νομίζα ήταν ιδέα μου, γιατί νύσταζα, αλλά το ξαναέκανε.Θηριάκια! Άρα μάλλον μπορούμε να πάμε σε μπιμπερό.
Καλά χθες, τάιζα κάθε δυό ώρες, δεν είχα και δουλειά..πρώτες ώρες αποχωρισμού λέω, το στρες, να συνηθίσουν το γάλα, κρίσιμες στιγμές. Ίσως απλά να μην πεινούσε τόσο τελικά!

Δεδομένων των συνθηκών πια δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Αντικειμενικά για το μεγάλωμά τους, το καλό είναι να πάνε στη μαμά τους αν τα δεχτεί. Αν πάλι μεγαλώσουν σε εμάς, ίσως βρούνε σπίτι.
Βεβαίως, τα'χω παίξει με τα ταϊσματα...

Αχ, ας είναι όλα τους, όσα περισσότερα γίνεται τελοσπάντων καλά! Smile

Του Τάκη το πόδι χειροτέρεψε..αλλά έγινε λίγο πιο δεκτικός, τουλάχιστον τον πλησιάζω περισσότερο! Βλέπουμε!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Απρ 27, 2018 5:54 pm

Με τοσα μωρα και τοσα περιστατικα φετος ευχομαι να ειστε δυνατες ,ολες οσες φροντιζετε μωρα και να αντεξετε.Το συμπαν και η ευγνωμοσυνη αυτων των ψυχων θα σας το ανταποδωσουν ειμαι σιγουρη (εχω γινει ανιμιστρια μου φαινεται αχαχαχα!) Γραφω στο θεματακι σου Στελλα αλλα ευχομαι και για τη Λινα oksmily3 oksmily3 flower love love love
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μάης 01, 2018 1:38 am

Όταν πέφτει ο λώρος κάνουμε κάτι;;;
Bedadine ας πούμε βάζουμε;

Η βάση του λώρου πάντως ήταν πολύ ξερή, απ'όσο διάβασα έτσι πρέπει όταν πια είναι έτοιμος να πέσει, αλλά δεν έχω ξαναδει και μια ταραχή την έχω τώρα.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία, μήπως κάποιος έχει κάτι να σχολιάσει μέχρι το πρωί που θα πάρω το γιατρό.

Η περιοχή είναι λίγο πρησμένη, ξέρετε αν είναι φυσιολογικό;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Μάης 01, 2018 1:34 pm

Ηρεμα Στελλιτσα . Νομιζω πως ετσι πρεπει να ειναι λογικα ξερος .Πιστευω πως το betadine δεν πειραζει .Επισης μπορεις να βαλεις και χαμομηλακι με ενα μπαμπακακι .Ειναι και η αργια σημερα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Τρι Μάης 01, 2018 4:32 pm

Στέλλα μην ανησυχείς ξερός πρέπει να είναι άλλωστε το αύριο κοντεύει θα σου πει ο γιατρός.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μάης 02, 2018 3:25 pm

Το μικρούλι έχει ομφαλίτιδα.
Πήραμε το δικό μας τηλέφωνο, πόσο πιο ήσυχη είμαι, όταν μας καθοδηγεί αυτός.. Embarassed κι ας μη μου πρόσεξε το Μαξούλη τελευταία angry2

Συνηθισμένο λέει, αν ήταν στη μαμά του, "θα το τακτοποιούσε".
Μπετατιν και fucidin μας είπε να βάζουμε. Ελπίζω να πάνε όλα καλά, γιατί είναι μια σταλίτσα!
Εγώ λέω πως αποκλείεται να ήταν εβδομάδας, όπως λέει αυτός που είχε εντοπίσει την ταλαίπωρη τη μανούλα. 3 ημερών πολύ λέω..είναι από την Πέμπτη μαζί μας και τα ματάκια είναι κλειστά. Χαμστεράκι.

Το αδερφάκι δυστυχώς το χάσαμε την Κυριακή pale Ένα ζόρικο βράδυ Σαββάτου..δεν τα κατάφερε. Με πείραξε. Περισσότερο από όσο θα περίμενα, ήμουν λογικά προετοιμασμένη..πολύ μικράκια, όμως ήμουν και πολύ αισιόδοξη. Τόσο ζωηρά όταν ήρθαν. Η μικρούλα Μοϊκάνα. Πρόλαβε να ονοματιστεί.

Τα μεγαλύτερα μωρά μας, πάνε αύριο για εμβόλιο και θα κάνουν και την πρώτη επίσκεψη γνωριμίας κάτω, αφού δεν μας ζήτησε κανείς.. No
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μάης 02, 2018 6:33 pm

mati mati mati mati mati

gatoula gatoula gatoula gatoula

Κανεις μωρε αυτα τα γλυκάκια? με εκεινη την υπεροχη φωτο? τα βαλες παντου?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Τετ Μάης 02, 2018 6:38 pm

Όλα να πάνε καλά και να γίνουν σύντομα δυνατά μωρά!
mati mati mati mati
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Μάης 02, 2018 8:35 pm

Πικρο το συναισθημα του να χανεις μωρα . Η ματαιωση ειναι οτι χειροτερο . Ομως ειμαστε προετοιμασμενες με βαση τις πιθανοτητες .
Μου κανει εντυπωση που κανεις δεν ενδιαφερθηκε για τοσο ομορφα μωρακια .Μαλιστα απο την εμπειρια μου ελεγα πως η καλυτερη περιοδος ειναι εκει γυρω στο Μαρτιο ,Απριλιο .
θα ελεγα να μην απογοητευτεις και να επιμεινεις .Πολλες φορες ο ανθρωπος τους δεν τα εχει δει ακομα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μάης 07, 2018 11:40 pm

Τα ξεπεταγμένα μωρούλια είναι ακόμη εδώ.
Έχω φρικτές τύψεις γιατί άργησα να ολοκληρώσω τις αγγελίες τους, αλλά πλέον νομίζω ότι έχω βάλει σε όσες σελίδες ήξερα.
Δεν πήγαμε για εμβόλιο ακόμη, γιατί πάντα μας προλαβαίνουν τα γεγονότα, αλλά ελπίζω ότι θα το δρομολογήσω μέσα στην εβδομάδα. Δίνω λίγο χρόνο ακόμη και με πόνο καρδιάς κυριολεκτικά θα αρχίσω μετά τα εμβόλια τον εγκλιματισμό κάτω.

Τα μωρά αυτά τα αγάπησα. Πολύ. Πλέον με μαθαίνουν, με ψάχνουν, τα βρίσκουν με τα μεγάλα μου κορίτσια. Οτιδήποτε εκτός από ένα σπίτι γεμάτο αγάπη για αυτά με σκοτώνει ως επιλογή, αλλά...
Στο σημείο αυτό δεν διαφέρουν από τα κοριτσάκια μου, όταν τα είχα μωρά, τότε που μου ήταν αδιανόητο να τα αποχωριστώ. Είναι το ίδιο..ψυχουλίτσες όμορφες, τρυφερές που ζητάνε αγαπούλες και χαδάκια..αχ!
Στη θέση που δεν ήθελα με τίποτα να βρεθώ, να μεγαλώσω κι άλλα μωρά, βρέθηκα όμως. Μεγάλο το συναισθηματικό κόστος. Με όλα δένεσαι, για όλα νοιάζεσαι, αλλά όταν το μεγαλώσεις και το βλέπεις να γίνεται γατάκι ζωηρό...και θα έχουμε και γ'γύρο με το χαμστερίδι που επίσης μεγαλώνει στο κουτί του!

Σήμερα λέω να μη μελαγχολήσω όμως με τα γατομωρά, τώρα είναι εδώ, είναι ασφαλή, θα δούμε..

Ο νεότερος πόντικας του σπιτιού, έχει ακόμη λίγο πρησμένο αφαλό, αλλά βελτιώνεται και είναι έτοιμος να ανοίξει ματάκια. Κάναμε τσιμπλίτσες βέβαια, αλλά πήραμε σήμερα αλοιφή και ευτυχώς είναι γενικά πολύ ζωηρός. Ταρζάν. Βγαίνει κι από το κουτί όταν πεινάσει!
Έχουμε όμως μεγάλο θέμα με την αφόδευση. Τις μισές φορές είναι αρκετά σφιχτά και δεν μπορεί ο κακομοίρης να τα βγάλει. Αν δεν κάνει διάρροια θέλει μισή ώρα με το ρολόι μασαζάκι και να τριγυρίσει επάνω στο κρεβάτι. Διαπιστώσαμε ότι τον βοηθά να κινείται.
Αραιώσαμε λίγο το γάλα, όμως και πάλι κάποιες φορές χρειάζεται 2ο άτομο για να τον τρίψουμε έτσι όπως χρειάζεται για να τα καταφέρει να τα κάνει! Αυτό κι αν μου φάνηκε περίεργο. Βεβαίως τσιροκοπάει όταν έρχεται η ώρα να βγουν, πονάει ο κακομοίρης.
Είναι όμως γενικά ένα ζωηρότατο γατίδιο που τρώει με όρεξη κι έτσι παρηγοριέμαι!

Τα υπόλοιπα είναι γενικά καλά. Με τα αποστήματά τους, τους καυγάδες τους και βεβαίως στειρώσεις σε εκκρεμότητα..τα καταφέρνουμε.

Προχθές με τη μεγάλη βροχή έκαναν όλα σαν τρελά. Πάντα τρώνε πάρα πολύ λαίμαργα όταν ο καιρός αλλάζει, όμως με βροχή εμφανίζονται μόνο όταν ταϊζω εγώ. Όλα μου νιαούρισαν. Τώρα ξέρω ολονών το κάλεσμα! Smile

Αγκαθάκι η αντίδραση του Μαξ. Καθώς συνήθισε πια, έχει το νου μόνο στο φαγητό και στα χάδια. Προχθές παράτησε το φαγητό κι έτρεχε πίσω μου νιαουρίζοντας. "Ξέρω ότι μπορείς να με πάρεις μαζί σου κάπου στεγνά.."No Τι πλάσματα!

Ο Τάκης κουτσαίνει ακόμη, αλλά ευτυχώς το πόδι του που είχε γίνει χάλια ξεπρήστηκε. Το πρήξιμο έφτανε στο πλευρό του κι ήμουν να σκάσω που δεν μπορώ να τον γιατροπορέψω. Γλύκανε όμως κι αυτός και εχθές με άφησε πρώτη φορά να τον αγγίξω λίγο. Τρώει λαίμαργα, παρόλο που αδυνάτισε και πρακτικά τρέχει ακόμη κι αν κουτσαίνει. Με τόσα μωρά, τι να πω, θα έρθει κι αυτουνού η ώρα του κάποια στιγμή Embarassed

Ο Μιλουδάκος μισεί τη βροχή και μου νιαουρίζει να τον πάρω αγκαλιά ή να τον σκεπάσω όσο τρώει Laughing Είναι αυτός που δυσκολεύεται περισσότερο από όλα όταν βρέχει.
Όμως όταν η βροχή τελειώσει, ο σπιρτόζος ο γατουλάκος μου έχει το καλύτερο γατόδεντρο, από εκείνα που ονειρεύονται τα δικά μας τα σπιτίσια.
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 RQc5Qsj
Ναι είναι ο Μιλουδάκος και απλά αράζει ανετότατος επάνω στο δέντρο!

Κλείνω με τον Τιτάνα σήμερα. Αυτός ο γάτος..τι αίγλη! Τι κιμπάρης!
Είχε μέρες να φανεί. Στην ευρύτερη γειτονιά ακούγονται τα κλασσικά ουρλιαχτά του ζευγαρώματος, οπότε σιγά μην κάνει εμφάνιση ο Τιτάνας.
Ήρθε όμως μετά από μέρες. Κάθεται παραπίσω και περιμένει κλασσικά. Τρώνε όλα. Του βάζω μπροστά του κονσέρβα. Τη μυρίζει και δεν τρώει με κοιτάει.

"Καλόμαθες κι εσύ, από εκεί που δεν έτρωγες, τώρα διαλέγεις;"

Έκατσα κάτω να τον χαιδέψω. Μου έκανε ματάκια ικανοποιημένος και κουτουλίτσες κι άρχισε να τρώει!!! Shocked Κανονικά και με όρεξη!
Περίμενε να τον χαϊδεψω η θεότητα πριν κάτσει να φάει!
Απλά grinning4 worship στον Τιτάνα. Ο γάτος! Και το μεγαλοπρεπές του όνομα τελικά ταιριάζει και στο χαρακτήρα του, όχι μόνο στο μέγεθός του.

Τιτάνα, είσαι το κάτι μου! Παθαίνω σε κάθε κουτουλίτσα! Laughing
(Γλυκάκι, μη ζηλέψεις, είσαι πάντα ο γατοέρωτάς μου Laughing )
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 7 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 7 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης