Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Σελίδα 6 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 10:16 pm

Ούτε για εξωπαράσιτα; Γιατί ψύλλοι κτλ μπορεί να αποτελέσουν σοβαρό πρόβλημα για τα μωρά.
Έχουμε β' κύκλο διαβάσματος τώρα. Χθες διάβασα ότι μπορούμε ν αποπαρασιτώνουμε από τη 2η εβδομάδα, ειδικά τα αδεσποτούλια. Έγκαιρες αποπαρασιτώσεις λέει αυξάνουν τα ποσοστά επιβίωσης.
Η αγγλική ορολογία για γατάκια που φεύγουν στον πρώτο 1, 1μιση μήνα είναι Fading Κitten Syndrome και οφείλεται συχνά σε παρασιτώσεις και ανεπαρκή ανάπτυξη του ανοσοποιητικού.
Στα τυφλά μου φαίνεται τα μεγάλωσα τα κορίτσια!

Πρέπει να ρωτήσω γιατρό και με τα κουλά του δικού μας τελευταία δεν ξέρω και που να στραφώ!

Belezza μου, ξέχασα να ρωτήσω, η Λευκοθέα όντως τα άφησε, δεν τα πλησίαζε δηλαδή μετά ή απλά τα μετέφερε σε σένα; Ήταν τρομαγμένη;

Εγώ νομίζω πως είναι της Κουλίτσας. Όταν δεν μπορούν να μεγαλώσουν μικρά τα αφήνουν εξαρχής ή μπορεί και στην πορεία, δηλαδή μετά από κάποιες μέρες; Γιατί αυτά είναι φροντισμένα γατάκια, άνοιξαν ματάκια, άρα κάποια μαμά τα φρόντισε.
Αν είναι να ψάξω καμιά μανούλα σήμερα, μήπως δεν είναι η Κούλα και τα ψάχνει κάποια άλλη;
Σκέφτηκα να κατεβάσω έστω ένα σήμερα στο Κορίτσι μου, που θα έρθει για φαγητό, μήπως και τα δεχτεί. Από την άλλη έχει τα δικά της, που είναι και σίγουρα λίγο πιο μεγάλα και είναι πολύ πιο αδυνατισμένη από την Κούλα.
Στο Κουλάκι το γατίνι που της έδωσα αποκρίθηκε θετικά, προσπαθούσε να πάει σε αυτή.
tongueout
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από belezza Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 10:33 pm

Η λευκοθεα αρχικα τα αφησε ξαφνικα στην 7η μερα ,ενω την ειχαμε στο μπαλκονι σε καλαθι μεσα με κουβερτουλες φροντισμενη κ.λ.πΗταν καινουρια σχετικα σ εμας και μαλλον φοβηθηκε γατους που τοτε ερχονταν στην αυλη . Εμφανισθηκε την επομενη το πρωι ,τη βαλαμε μεσα στο σπιτι ,εγω κατεβασα τα μωρα που τα ειχα στο επανω διαμερισμα μαζι μου ολη νυχτα, τα θηλασε και εξαφανισθηκε σε 2 ωρες παλι . Τα κρατησα 5 ημερες και ξαναμφανισθηκε για να μεινει μαζι τους αλλες περιπου 20 ημερες ωσπου ξαφνια εξαφανισε το ενα και μετα ειχαμε αλλη περιπετεια anyway .
Ξερω οτι πριν τις 30 ημερες δεν κανει . Τουλαχιστον ετσι μου ειχαν πει τα κοριτσια και οταν πηρα το γιατρο για να μου δωσει τα αναλογα αντιπαρασιτικα μου ειπε το ιδιο. Βεβαια μιλαω για εσωτερικη αποπαρασιτωση . Τωρα για την εξωτερικη ισως επιτρεπεται . Ακομα και σε pet καταστμα να ρωτησεις θα σου πουνε .
Ηθελα κι εγω να σου προτεινω να ψαξεις για τη μανουλα αλλα εγραψες οτι τα πεταξαν στα σκουπιδια και σκεφτηκα οτι τα ειχαν σε σπιτι και δεν τα ηθελαν .
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 11:26 pm

Αχ... μωρούλια

Πως τα πέταξαν μωρέ τα ανθρωποειδή ??

Στέλλα θα τα καταφέρεις, μη φοβάσαι.
Δε ξέρω για τις δοσολογίες για το γάλα , αλλά το να είναι ζεστά είναι βασικό.
Θάναι λίγο κούραση στην αρχή αλλλα αξίζει τον κόπο..
Ψυχούλες μου

Γράψε μας οπωσδήποτε τα νέα ...
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood :

Δημοσίευση από Leviathan Την / Το Παρ Μαρ 23, 2018 12:33 am

Μακάρι να τα καταφέρουν....

Να προσθέσω μόνο πως αποπαρασίτωση εσωτερική γίνεται κανονικά από τη δεύτερη εβδομάδα.
Εξωτερική αποπαρασίτωση έχω κάνει και σε μωρά 2-3 ημερών.

Αν έχουν ανοίξει μάτια είναι πάνω από 10 ημερών, έχουν θηλάσει σίγουρα από μαμά κι έχουν πολλές πιθανότητες να επιβιώσουν.

Καλή τύχη!
Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Κόκκορας
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Σαβ Μαρ 24, 2018 3:57 pm

Τα μικρουλάκι ζωήρεψαν και τρώνε με όρεξη!

Φωνάζουν και βγαίνουν από το κουτί τους. Το μικρό ξανθούλι μας λαχτάρησε χθες το βράδυ. Δεν έτρωγε και έμοιαζε πολύ αδύναμο. Το κράτησα ώρα και του έκανα συνεχόμενα μασαζάκι στην κοιλίτσα και έτριβα χεράκια ποδαράκια για να το τονώσω.
Μετά από πάρα πολλά τσισάκια και αρκετά κακάκια συνήλθε! Ζωηρέψαμε ξανά.
Μικροσκοπικοί μαχητές κάνουν τα πρώτα τους βήματα.

Μάλλον δεν τα είχα καταφέρει και πολύ καλά με το κομμάτι ούρηση/αφόδευση και είχαν ζοριστεί. Τα πρώτα κόπρανα ήταν καλούτσικα, τώρα κάνουν διάρροια και το ένα έχει αρκετά αέρια. Όμως δεν μοιάζουν με τα αντίστοιχα των κοριτσιών. Δε νομίζω πως έχουν παράσιτα, οπότε μάλλον της Κουλίτσας είναι τα μωρά, γιατί η Κούλα έχει αποπαρασιτωθεί.

Άρχισαν να αποζητούν το χάδι, ηρεμούν στην αγκαλιά. Ήλπιζα μέσα μου να κρατήσουμε περισσότερες αποστάσεις. Ήδη νιώθω απαίσια. Πως θα τα κατεβάσω κάτω, πως; Είχα φτιάξει το πλάνο στο μυαλό μου, λέω θα είναι τρομαγμένα στην αρχή και θα μάθουν να βγαίνουν βράδυ με τα υπόλοιπα για φαγητό, όπως ο Μιλού που ήταν πολύ σπορίδιο όταν βρέθηκε μόνος.
Μετά σκέφτηκα όμως μήπως ψάχνουν ανθρώπους και βγαίνουν έτσι μέσα στο δρόμο, έχω κατααγχωθεί απλά Embarassed
Και νιώθω και απίστευτες τύψεις..Τα κορίτσια μεγάλωσαν κυριολεκτικά επάνω μου τις πρώτες μέρες, μέσα σε τσέπες και κουκούλες από ζακέτες κοιμούντα νηφάλια.
Αυτά και λόγω τον κοριτσιών, αλλά και για να γίνουν κάπως πιο ανεξάρτητα δέχονται πιο περιορισμένα χάδια. Είμαι να σκάσω.

Ψυχουλάκια γλυκά δείτε!

Το ξανθό μωρό που μας τρόμαξε, αλλά του είπα ΄"Όχι δεν σε αφήνω, θα τα καταφέρεις"

Τα τρία ζουζουνάκια μαζί

ναι, ακόμη φατσούλες δεν καταφέραμε να φωτογραφίσουμε, είναι αεικίνητα.

Και το πιο τζαναμπέτικο από όλα!

Σπρώχνει κυριολεκτικά τα άλλα αδέρφια του για να μη το πλησιάσουν όταν τρώει, όχι ακούσιες κινήσεις γατουλινίστικες, απλώνει πόδι και τα διώχνει μακριά.
Επίσης δεν πίστευα ότι θα δω, ποτέ εκνευρισμένο γατάκι σε αυτή την ηλικία, αλλά αλήθεια μοιάζει να ενοχλεί τα αδέρφια του.  Ακόμη κι όταν χουζουρεύουν, πάει και χώνει το μουσουδάκι του εκεί που το έχουν τα άλλα, μήπως και βρει θηλή το κακόμοιρο, "βουτς, βουτς, βουτς",  αλλά τίποτα!
Είναι βεβαίως το πιο μεγάλο και το πιο δυνατό, αν και άρχισε να βρίσκει το μάστορή του από το ξανθούλι. Πέρασε στην αντεπίθεση το μαϊμούνι.
Το 3ο μάλλον είναι μια μικρή κυρία μου φαίνεται. Μου θυμίζει το Φορεστάκι μου. Φωνακλάδικο, το πιο μικροκαμωμένο, κοιμούνται και κάθεται πάνω τους σαν να τα εποπτεύει, σαν να τα φυλάει, ακριβώς όπως το κοριτσάκι μου, ενώ αποζητά πάρα πολύ την αγκαλιά, όπου μοιάζει να ηρεμεί. Χθες έκανε και μια απόπειρα να κάνει "Χιι", τόσο χαριτωμένο!
(Η Φόρεστ το έκανε από πιο μικρή, πιο πετυχημένα, άμα λένε από μικρό φαίνεται Laughing )

Είναι άσχημο να μεγαλώνεις μικρά γατάκια και να μην μπορείς να το χαρείς πραγματικά, γιατί ανησυχείς για το μέλλον τους.

Το σύστημα της ντουλάπας πάντως έπιασε. Τα κορίτσια είναι όλο και πιο χαλαρά. Στα τελευταία ταϊσματα ήταν παρούσες. Φόρεστ και Φούσκα απλά φεύγουν μόλις αρχίσουν τα πολλά κλαψουρίσματα. Η Γκρίνια την πρώτη φορά έκατσε ψηλά και τα κοιτούσε ενοχλημένη. Ήταν η φορά που προσπαθούσα να συνεφέρω το ξανθούλι.
Τη δεύτερη φορά, ήταν ψηλά, αλλά χαλαρή καθαριζόταν. Μετά από ώρα κατέβηκε και ήρθε στο κρεβάτι που πασπάτευα τα μωρά. Μόλις την κατάλαβε το τζαναμπέτικο πήρε δρόμο για τη Γκρίνια, όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Μα, αυτό το πράγμα όποιο μικρό μπαίνει εδώ μέσα να βλέπει το Γκρνιούλι μητρική φιγούρα;! Η Γκρίνια εννοείται εξαφανίστηκε, δεν είναι έτοιμη ακόμη. Πάντως με τα πολύ μωρά, φαίνεται πιο δεκτική, σε αντίθεση με τη Φούσκα που μοιάζει να διαχειρίζεται καλύτερα την παρουσία ενήλικων φιλοξενούμενων. Η Φόρεστ μου πάλι, κυρία ως συνήθως.
Μη τις ματιάξω είναι αρκετά καλούλες πια. Τα μωρά τώρα είναι στο κρεβάτι και τα κορίτσια μπαινοβγαίνουν φαινομενικά ανενόχλητες.
Δεν τρώνε βέβαια καλά, αλλά τι να κάνουμε.
Τα μωρά τα σκέπασα με ένα κουβερτάκι των κοριτσιών και φαίνεται να τους ηρεμεί πολύ.

Αυτά τα νέα μας με τον επετειακό μποναμά των 3 γατουλινίων.

Ο Μαξούλης ακόμη νοσηλεύεται και πλέον μπορώ να τον βλέπω μόνο τα Σάββατα κι έχω συνέχεια κι εκεί το μυαλό μου..
Ενώ εκκρεμεί η στείρωση του και προσεχώς πρέπει να στειρώσω το Κορίτσι μου, αρχές Απρίλη θα είναι πια αρκετά μεγάλα τα μωρά της.
Πφφφ, τα έχω παίξει λιγάκι, αλλά αυτό δεν πειράζει καθόλου. Η αγωνία τους με τρώει μόνο. Να είναι καλά θέλω κι αυτό είναι που με γονατίζει.

Όπως έχω πει ξανά, οι αδεσποτοϊστορίες δεν σταματούν. Γέννησε μια αδέσποτη σκυλίτσα στην περιοχή του μαγαζιού και τα κουταβάκια βγαίνουν στο δρόμο.. Sad

Με το Γλύκα παρηγοριέμαι ειλικρινά. Τουλάχιστον για τα μωρά πιστεύω να τα προσέξει. Στο τάισμα των 5, έχει απόλυτη ησυχία και τα μικρά ακούγονται από τη μισάνοιχτη πόρτα λογικά. Ο Γλύκας περιμένει και κοιτάει προς το μπαλκόνι μας. Δεν του φαίνεται, αλλά τα προσέχει. Δεν θα τα καθαρίσει, δεν θα παίξει, αλλά για κάποιο λόγο όλα τα μικρά τον ακολουθούν κι είμαι κι εγώ πιο ήσυχη. Αν όμως κάποιο αγριέψει στα μικρά, τότε τρέχει και πολύ ήρεμα μπαίνει στη μέση.
Τον έχω χιλιομελετήσει αυτό το γάτο. Κι ας μην είναι ο πιο βολικός. Στα ματάκι του εγώ πάντα βλέπω ελπίδα! Για γατοθέματα και μη! Έχει κάτι αυτός ο γάτος, κάτι!

Προχθές έπιασε κάτι. Περιφερόταν με το θήραμα στο στόμα και αναρωτιόμουν γιατί δεν παίζει ή δεν το τρώει ως συνήθως. Θήραμα δεν αφήνουν ποτέ, όλα γρυλίζουν και το παρατάνε μετά από ώρα. Αυτός το είχε στο στόμα και τριγυρνούσε. Παρακολουθούσα κι εγώ από το μπαλκόνι, μην αφήσει πάλι κανένα πεσκέσι στην είσοδο. Μετά από λίγο κατέβηκα και τον είδα. Το πήγε στο Κορίτσι μου, που είναι αδυνατισμένο! Έτρωγε αυτή κι εκείνος έκατσε δίπλα! heart Μόνο που δεν έκλαψα..

Κλείνω με Γλύκα σήμερα, έτσι μια όμορφη, αισιόδοξη νότα. Θα επιστρέψω με Μαξ και μωρούλια!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Σαβ Μαρ 24, 2018 4:19 pm

Μπραβο σου που τα καταφερες με τα μωρακια. ειναι κουκλακια. ειδικα ο πορτοκαλουλης ειναι τελειος flower flower flower kissss kissss kissss Φανταζομαι μολις λιγο μεγαλωσουν θα τα βαλεις για υιοθεσια. Μπορεις να το κανεις και απο τωρα σε αγγελια σιγα-σιγα να τα βλεπουν οι υποψηφιοι ,διευκρινιζοντας πως θα δοθουν αργοτερα. εγω το ειχα κανει και ειχα πολλα τηλεφωνηματα. Και οσοι τα υιοθετησαν τελικα, μας επισκεφτηκαν και τα ειδαν πρωτα απο κοντα και αφου συμφωνησα τα πηραν μολις μεγαλωσαν λιγο
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Σαβ Μαρ 24, 2018 8:23 pm

Ψυχουλάκια γλυκά!
Όλα καλά θα πάνε.Θα τα καταφέρουν. Στέλλα μην σκέφτεσαι από τώρα το μετά. Μην σκέφτεσαι καν το δρόμο.Να σκέφτεσαι ότι θα βρουν όλα τους ένα καλό σπιτάκι γι αυτό θα ζήσουν.
Καλή δύναμη και πολύ θετική σκέψη απ'όλους μας!!!!
flower flower flower flower
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4+ το Μελιτάκι μου που ψάχνω ακόμα και ....κάμποσα αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Σαβ Μαρ 24, 2018 8:37 pm

Ναι θα βάλω αγγελία, την προσπάθεια θα την κάνω σίγουρα.

Ξέρω όμως ότι μόλις φάνε μόνα τους, αν δεν έχει βρεθεί κάτι θα τα εντάξω με τα υπόλοιπα κάτω. Πρέπει να μάθουν από μικρά οπωσδήποτε, γιατί μετά θα είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρουν έξω.
Φοβάμαι πολύ βέβαια. Ελπίζω στα καλύτερα.

Ο Γλύκας μου είναι από το μεσημέρι κάτω. Συνήθως δεν εμφανίζεται νωρίς. Σαν να περιμένει ο καλός μου.Θα τα προσέξει. Και ο λόρδος Μαξούλης, αφού θα στειρωθεί και θα μένει εδώ.

Αν δε βρούμε σπιτάκι, θα έχουν τις καλύτερες νταντάδες!
Γατοαγόρια μου ενωθείτε!
Και Κάλι και Μυτούλα να προστατέυουν περιοχή, έτσι;

Λίνα μου κανονικά δεν πρέπει να σκεφτόμαστε το μετά, όντως. Κάνουμε ότι μπορούμε στο τώρα. Το πέρασα όμως με τα κορίτσια και δυσκολεύομαι ήδη πάρα πολύ.
Πάντα λέμε καθένα με την τύχη του, ποτέ δεν ξέρεις, αλλά τα μεγάλα πάλι είναι αλλιώς, ξέρουμε ότι έχουν μάθει το έξω.
Αυτά τα μωρά, αχ αυτά τα μωρογατάκια!
Είναι παρόλα αυτά από τις πιο όμορφες διαδικασίες, στις οποίες μπορεί να εμπλακεί κανείς, το μεγαλωμά τους!
Λιώνεις σε κάθε βουτς, σε κάθε μιου heart
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Μαρ 25, 2018 12:41 am

Το ένα μωρό σήμερα κλαίει ασταμάτητα, δεν σταματά σχεδόν καθόλου, παρά μόνο για 5 λεπτά το πολύ.Δεν ξέρω πως να το ηρεμήσω!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Μαρ 25, 2018 5:27 pm

Στελλα πως παει το μωρακι ?καταλαβες γιατι εκλαιγε?μηπως κρυωνε?
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Μαρ 25, 2018 6:23 pm

Ακόμη δεν κατάλαβα..ίσως απλά να είναι το φωνακλάδικο.
Χθες ήταν απελπιστική η κατάσταση, δεν σταματούσε ούτε στο κουτάκι του. Χάδια, αγκαλιές, χαλαρωτική μουσική, μασαζάκι, η κουβέρτα των κοριτσιών, τίποτα ασταμάτητη τσιρίδα!
Το άφησα να κόβει βόλτες πάνω στο κρεβάτι (ναι, περπατάμε λίγο καλύτερα! elephantrun ) πέρα δώθε, πέρα δώθε, νιαου, νιαου μέχρι που κουράστηκε και έγινε λίγο πιο δεκτικό και πήγε σε μια γωνία και κοιμήθηκε με τα αδέρφια του.
Να το βλέπω έτσι και να μην μπορώ να κάνω τίποτα ήταν μεγάλη ταραχή.
Αρχικά σκέφτηκα, ότι είναι αυτό που ζορίζεται πιο πολύ από την απουσία της μαμάς, όπως ήταν η Φόρεστ. Μόλις καλύφθηκαν οι πρώτες ανάγκες σε τροφή, ούρηση, αφόδευση, άρχισε να την αναζητά. Ήλπιζα ότι θα περάσει με κανάκεμα, ναι, όπως η Φόρεστ Laughing, αλλά δεν..

Μετά σκέφτηκα, μήπως πονάει, γιατί η περιοχή του πρωκτού είναι κάπως πιο ερεθισμένη από τα άλλα δύο, δυσανασχετεί πολύ με το μασάζ και είναι αυτό που έχει πολλά αέρια, από την πρώτη μέρα.
Πάντως τρώει κανονικά εώς λαίμαργα κάποιες φορές και περπατά κι αυτό, οπότε θα το βρούμε πιστεύω.

Άρχισαν να κάνουν και μόνα τους τις ανάγκες τους. Τώρα συνεχίζουμε με το μασάζ ή τα αφήνουμε να λειτουργήσουν;
Επίσης έχουν αρχίσει να ψευτοφαίνονται δοντάκια νομίζω. Μήπως πονάνε και αυτά όπως τα ανθρωπάκια; Και απλά αυτό γκρινιάζει περισσότερο;

Σπόιλερ:
Όποιο μικρό αντιληφθεί τη Γκρίνια τελικά την ερωτεύεται πραγματικά. Θα τα γράψω στο ποστ των κοριτσιών
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Μαρ 25, 2018 10:00 pm

εχεις ερθει σε επαφη με καποιο γιατρο ?ετσι απλα για να ρωτησεις.
αφου εκαναν τα πρωτα τους ,καλο ειναι το μασαζακι μπορεις να συνεχισεις αν και τωρα θα τα κανουν και μονα τους. σκεφτομαι μηπως το πειραζουν τα ενδοπαρασιτα ?
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Δευ Μαρ 26, 2018 1:47 am

Πιστεύω κατι δεν θα πάει καλά με το εντερακι πιθανώς να πονάει.λιγο πονανε τα αέρια. Πώς είναι τα κακά του? Χρωμα υφη. Μήπως έχει δισκοιλιοτητα και έχει ερεθισμούς? Μίλα με τον γιατρό αύριο να μήπως να δώσει κάτι. Παράσιτα μπορεί να παίζουν επίσης. Αχ μωρέ τα πλασματακια. mati mati
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Μαρ 26, 2018 4:32 pm

Ακολουθεί φωτογραφικό αφιέρωμα των μωρουλινίων που είναι για πολύ ζούπηγμα!

Τρώμε, ψιλοπερπατάμε, φωνάζουμε και συμφιλιωθήκαμε με τις μεγάλες κυρίες του σπιτιού! Πήραμε και τα ονοματάκια μας.

Ιδού ο Ζεν,

και το Φανάκι,

και η φωνακλού...δεν πρωτοτυπήσαμε στο όνομα, αλλά μόνο αυτό της πάει, Φόρεστ junior!

Κι αφού φάγαμε πολύ καλά σήμερα, τριγυρίσαμε και παίξαμε,

και συνεχίσαμε παιχνίδια μέσα στη φωλιά, δίχως να τσιροκοπάμε αυτή τη φορά,

και βεβαίως κοιμόμαστε γενικά πολύ (ευτυχώς Laughing )

πάντα υπό την επίβλεψη των μεγάλων κυριών του σπιτιού που μας δέχτηκαν πια
Θα δείτε φωτογραφίες στο δικό τους ποστ, γιατί και για αυτές, το να μας δεχτούν, είναι το μεγάλο τους κατόρθωμα, μη νομίζετε!

Ηρεμήσαμε αρκετά σήμερα, ευτυχώς! Ο Ζεν και το Φανάκι μου φαίνονται αγοράκια και η Φόρεστ junior μια εκκολαπτόμενη σιδηρά κυρία!
Δεν ορκίζομαι βεβαίως για το φύλο τους, αλλά τα ονοματάκια μας κάνουν για κάθε περίπτωση Smile
Καταλήξαμε και στην πατρότητα happy2
Ο Ζεν είναι σίγουρα κλωνάκι, γιατί το μοτίβο αυτό των ριγών το έχει μόνο ο Κλώνος και το είχε και ο μπαμπάς του, τις ανταύγειες που λέω εγώ.
Το συγκεκριμένο μοτίβο το έχει σε ορισμένα σημεία και η Φόρεστ junior, αν και αρχικά λόγω του διπολικού της χαρακτήρα, κλαίω-γουργουρίζω από τη μια στιγμή στην άλλη, είπα θα είναι του Μαϊμού!
Το Φανάκι είναι σίγουρα του Φάνη. Αυτό το σκέφτηκα από την πρώτη στιγμή που το πήρα στα χέρια μου. Έχει πολύ χαρακτηριστικό σχήμα το κεφαλάκι του, μοιάζει με του Φάνη. (Το Φανούλη, δεν τον έχω συστήσει,new entry, από την κάτω γειτονιά, του περιπτερά, άρχισε τελευταία να εντάσσεται σε εμάς, ήταν μονίμος κολλημένος στη Κούλα, όσο ήταν σε οίστρο, πριν ακόμη με πλησιάσει το κορίτσι μου)
Έτσι να μην ξέρω ποιανού μωρά μεγαλώνω;!

Αχ, τα ζουζουνάκια μου!
Οι δύο τελευταίες μέρες ήταν λίγο απελπιστικές, γιατί η μικρή φώναζε συνέχεια. Σήμερα πιάστηκα από νωρίς μαζί τους, λέω θα βρω τι την ηρεμεί, δεν γίνεται.
Μάλλον δεν το τάιζα καλά το πουλάκι μου Embarassed
Διαπίστωσα ότι ενώ είναι αρκετή ώρα στο μπιμπερό  και πίνει κανονικά, στην πραγματικότητα δεν πίνει αρκετά όπως τα άλλα, μάλλον ρουφάει μικρότερες ποσότητες. Επίσης έχει άλλο μοτίβο φαγητού. Ο Ζεν και το Φανάκι, όπως έκαναν και τα κορίτσια, πιάνουν μια το μπιμπερό και το αφήνουν μόλις νιώσουν ικανοποιημένα, άντε και μια δεύτερη φορά να πιούνε λίγο. Η Φόρεστ junior, πίνει τελικά πολύ μικρές ποσότητες και το θέλει σε 5-6 δόσεις, ενώ πίνει αργά, θέλει περίπου μισή ώρα με 40 λεπτά! Ε, σήμερα που το ανακάλυψα ηρέμησε το ψυχουλάκι μου κι εγώ νιώθω απόλυτα βλάκας που δεν κατάλαβα, ότι απλά είναι πιο δύσκολο στο φαγητό του!

Η ανάπτυξή τους με προβληματίζει ακόμη λίγο. Είναι ορεξάτα, δυναμώνουν, άρχισαν μάλλον να ξεθολώνουν τα ματάκια και έσκασαν μυτούλες από δοντάκια. Το Φανάκι ψευτοκαθαρίζεται κιόλας. Από την πρώτη μέρα και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Κι ο Ζεν άρχισε λίγο.
Όμως ακόμη είναι θέμα η ούρηση/αφόδευση.
Που και που βρίσκω μερικά τσισάκια στην πάνα, αλλά ακόμη χρειάζονται βοήθεια. Επίσης από χθες δεν ενεργήθηκαν καθόλου. Ωστόσο δεν έχουν τόσα πολλά αέρια, όπως στην αρχή. Ειδικά η Φόρεστ junior έχει μεγάλη βελτίωση σε αυτό.
Υπάρχει περίπτωση να μη λειτουργήσει το ουροποιητικό τους; Αγχώνομαι λίγο, γιατί όλα τα υπόλοιπα φαίνονται πολύ θετικά.
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από dagger Την / Το Δευ Μαρ 26, 2018 4:41 pm

Εχω λιωσει με τα μωρακια

Μπραβο βρε Στελλα. Εγω οσες φορες προσπαθησα να μεγαλωσω μωρακια λες και με μουτζωνει καποιος , ολα λαθος τα κανω και τα χανω τα ψυχουλια μου .

Ενα σου λεω ... Προσευχομαι καθημερινα να μην ακουσω τιποτα νιαουρισματα απο κανενα καδο γιατι απαξ και τα παρω σπιτι ... tafos tafos tafos
dagger

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 11
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Δευ Μαρ 26, 2018 4:57 pm

Αααααααααααα

lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia

Η φωνακλου ειναι μια τσαούσα!!! lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Μαρ 28, 2018 10:02 pm

Με τα πάνω μας και τα κάτω μας, με 3 μωρούλια που ακόμη τα καταφέρνουν κι ας μην κάνουν "στρωτές" προόδους, με το Μαξ ακόμη σε νοσηλεία και ακόμη αζήτητο και στειρώσεις να εκκρεμούν, είχαμε χθες το βράδυ μια από αυτές τις στιγμές που φέρνουν μεγάλα αυθόρμητα χαμόγελα!

Ο Τιτάνας, ο απλησίαστος νονός της γειτονιάς, που δεν έτρωγε ούτε την κονσέρβα που του έδινα, μου έκανε βαρελάκι υπερπαραγωγή και έκατσε να τον χαϊδέψω για αρκετή ώρα. Ο πολλά βαρύς των αδεσπότων έμοιαζε να απολαμβάνει τόσο πολύ το χάδι και την ίδια ώρα να του είναι τόσο πρωτόγνωρο. Μιλάμε για ένα πλάσμα που δεν πιστεύω πως το έχει αγγίξει ανθρώπινο χέρι στα χρόνια που περιπλανιέται ανάμεσά μας. Έκανε χαρούμενο "μιου"..έλιωσα..με συγκίνησε τόσο πολύ ο σκασμένος!
Τον τελευταίο μήνα άρχισε να τρώει με τα υπόλοιπα (και κονσέρβα επιτέλους, μήπως και πάρει και κανένα χάπι) Είχαμε εδραιώσει χαιρετισμό μια κουτουλίτσα πριν το φαγητό. Για χάδι ούτε λόγος. Κι όμως χθες το πήρε απόφαση να επιτρέψει ανθρώπινο άγγιγμα ο καλός μου!
Και το απολαύσαμε κι οι δυο!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Τετ Μαρ 28, 2018 10:17 pm

τρομερη παρηγορια σε ολα τα σημερινα .Αυτα ειναι η αποζημιωση για ολα τα αλλα oksmily3 oksmily3 oksmily3 flower flower
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Πεμ Μαρ 29, 2018 9:10 am

Δεν προλαβαίνω καθόλου αυτές τις μέρες, (θα γράψω και στο θέμα μας tafos ) αλλά εννοείται ότι διαβάζω καθημερινά oksmily3

Είναι τρέλλα τα ζουζουνάκια. Μεγαλώνουν και γίνονται γατάκια για πολλές αγκαλιές και ζούπηγμα και φιλούνια heart heart
Τα κορίτσια σου τελικά αποδεικνύονται με το δικό τους τρόπο οι καλύτερες νταντάδες και είμαι σίγουρη ότι θα δώσουν στα μικρά την σωστότερη "γατική εκπαίδευση"

και τέλος
τα ζώα έχουν ένστικτο και νοιώθουν τα συναισθήματα και τη φροντίδα, εξ ού και η μετάλαξη του Τιτάνα
Απλά το καθένα θέλει το χρόνο του

Ο Μαξούλης μωρέ ακόμα στα αζήτητα ???? what
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Μαρ 29, 2018 8:34 pm

Μια τρέλα είμαστε! Τα μικρά ζουζούνια άρχισαν να μη θέλουν το κουτί τους, ζητάνε να είναι εκτός και να χουζουρεύουν στο κρεβάτι, ενώ έχουν οικειοποιηθεί ήδη ένα πάπλωμα, μια κουβέρτα και μια ρόμπα, μόνιμα στιβιασμένα στο κρεβάτι για να χώνονται και να σκαρφαλώνουν. Το βράδυ βέβαια κι όταν λείπω εξακολουθούν να μπαίνουν στο κουτί για ασφάλεια. Το δε κουτί το αντιμετωπίζουν πλέον ως τουαλέτα, αφού δεν κάνουν την ανάγκη τους με μασαζάκι, συνεχίζω εγώ, αλλά σπάνια κάνουν κάτι. Κάνουν την ανάγκη τους τα σκασμένα μόλις τα βάλω στο κουτί.

Να τα πλύνω μπορώ; Γιατί όσο και να τα καθαρίσω με μωρομάντηλα και υγρά πανάκια δεν κάνουμε δουλειά. Είναι βρωμικούλια πια. Γάλατα, ακαθαρσίες. Πιστεύω ότι θα τα ανακουφίσει ένα καλό καθάρισμα, αλλά κάνει τόσο μικρούλια να κάνουν μπάνιο;

ZIZIKOS έγραψε:
και τέλος
τα ζώα έχουν ένστικτο και νοιώθουν τα συναισθήματα και τη φροντίδα, εξ ού και η μετάλαξη του Τιτάνα
Απλά το καθένα θέλει το χρόνο του

Πραγματικά αν έχεις χρόνο να αφιερώσεις, διαπιστώνεις πόσο επικοινωνιακά πλάσματα είναι! Παίρνουν μηνύματα από την κάθε μας κίνηση, τον τόνο της φωνής μας, φοβερό. Είμαι βέβαιη πως ο Τιτάνας ήξερε ότι προσπαθούσα να τον βοηθήσω όταν ήταν τραυματισμένος κι ας μην μου το είχε επιτρέψει τότε. Δεν έτρωγε κονσέρβα, δεν άφηνε να τον αγγίξω, όμως τότε ήταν που άρχισε να κάθεται απλά δίπλα μου και τότε ήταν που δέχτηκα τα πρώτα νιαουρίσματα. Μετάφραση "Ξέρω ότι προσπαθείς να βοηθήσεις, αλλά δε νιώθω έτοιμος" Ε ήρθε η ώρα του μάλλον!
Θα μπορούσα να το κάνω επάγγελμα, αλλά παίρνει πολύ χρόνο η εξημέρωση! Laughing
Μέχρι στιγμής μου ξεφεύγουν η Κάλι, ο Μπομπ κι ο Τάκης, που κι αυτά στο φαγητό χαϊδεύονται. Που θα πάει, θα τα καταφέρω κι αυτά!
Μια ομάδα, όλοι αγαπημένοι! Να είναι καλά τα πουλάκια μου! Smile
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Πεμ Μαρ 29, 2018 9:05 pm

Συγκινητικος ο Τιτανας να χαιρεσαι την εξελιξη της σχεσης σας.
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Απρ 01, 2018 8:39 pm

Μεγαλώνουμε και αποζητάμε επαφή, θέλουμε να γυρνάμε και όχι να μένουμε στο κουτί μας και είμαστε μια τρέλα!

Τα μικρά ζουζούνια τρελαίνονται με τη μυρωδιά της κονσέρβας των κοριτσιών, θηλάζουν με τις ώρες κομματάκια από κοτόπουλο, αλλά δεν μπορούν να το φάνε ακόμη. Μόλις κουραστούν επιστρέφουν στο μπιμπερό τους!

Η μικρή γκρινιαρούλα ηρεμεί σιγά σιγά. Νομίζω ότι ταλαιπωρήθηκε πολύ αυτό το μικράκι. Αρχικά με το εντεράκι της, στην πορεία ερεθισμός από ακαθαρσίες. Μπαίνει σε σειρά σιγά σιγά όμως και ανακουφίστηκε καθώς αρχίσαμε τα μπανάκια. Είναι η μόνη που κάνει ότι κολυμπάει, ενώ το μεγάλο αδέρφι το Ζεν μοιάζει να απολαμβάνει το μπανάκι, κάθεται πολύ πολύ ήσυχο και πάει και μπαίνει μέσα στο μπωλ με το νερό των κοριτσιών! Το Ζενάκι είναι τόσο ανεπτυγμένο που είναι σαν από άλλη γέννα.
Άρχισε τα πρώτα άλματα. Αν στεκόμαστε δίπλα του και είναι στο κρεβάτι πηδάει το μαιμούνι και γατζώνεται επάνω μας.
Ο ποντικομικρούλης ξανθός αδερφός, ο λιγότερο ανεπτυγμένος από τα σβομποράκια είναι πολύ ανθρωποκεντρικός και με ψάχνει συνέχεια ο καλός μου όταν είναι ελεύθερος, ω ναι, έχουμε τις πρώτες συμπάθειες.
Άρχισαν να μην τρώνε στη μαμά μου, περιμένουν εμένα να τα ταϊσω. Η μικρή φωνακλού ωστόσο έδειξε ξεκάθαρη προτίμηση στον αδερφό μου, από την πρώτη γνωριμία. Σταμάτησαν οι φωνές μόλις την πήρε αγκαλιά. Σκατούλα, κι εγώ τη γυρνούσα σε αυτοσχέδιο μάρσιπο τις πρώτες μέρες να την ηρεμήσω!

Ιδού, μέσα στη ζακέτα μου, κάνουμε δουλειές παρέα για να μην κλαίει.

Εντάξει, κάποιες βραδινές ώρες απλά κάνουμε αγάπες, ήρεμα, χωρίς πολλά πολλά

Σταθερή αγάπη εξαρχής αποτελεί το αερόθερμο..

και είχαμε και τις πρώτες απόπειρες κανονικού γατίσου καθαρισμού

Είναι η περίοδος που δενόμαστε όλοι πια. Κι όσο καλύτερα τα πάνε με τις ενήλικες κυρίες του σπιτιού, τόσο περισσότερο μας σκλαβώνουν..κι οι μεγάλες και τα σποράκια! Αχ!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Δευ Απρ 02, 2018 12:51 pm

lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia

heart heart heart heart heart heart heart

hungry hungry hungry hungry hungry hungry
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Απρ 02, 2018 1:36 pm

Είναι μια τρέλα πραγματικά!
Πως θα τα αποχωριστώ δεν ξέρω, πως;!

Χθες το ανεπτυγμένο σπορίδιο έκανε την πρώτη του βόλτα στο μπαλκόνι, πάνω κάτω, πάνω κάτω 18 ώρες να πάει από τη μια άκρη στην άλλη Laughing
Κι αφού κουράστηκε με τις βόλτες, ήρθε έκατσε στην παντόφλα μου, του μίλησα άρχισε το σκαρφάλωμα και κούρνιαξε στην αγκαλιά μου..αχ αυτά τα γατομωρά!

Τη βόλτα συνόδεψε με μεγάλη αγωνία η Φούσκα, μη και τυχόν πάει στις λεκάνες της, ενώ ο Γλύκας, ο καλός μου, ο υπέροχος αυτός γατούλης, ήρθε και στρώθηκε πάλι κάτω από το σπίτι μόλις άκουσε μωρονιαουρίσματα!
heart "Άντε, πότε αναλαμβάνω;!"

Αχ, με παρηγορεί το γεγονός πως αν βρεθούν έξω τελικά θα είναι σε καλή εποχή και το σπορίδι φάνηκε να απολαμβάνει πολύ την πρώτη επαφή με χώμα, χόρτα κτλ όταν το έβαλα στη γλάστρα.

Πρέπει να καταφέρω να τα πάω και λίγο στο γιατρό, πάντως νομίζω ότι πάνε καλά!

Κατά τα άλλα το μυαλό μου το έχω συνέχεια και στο Μαξούλη. Θα έχει μπουχτίσει πια το αγόρι μου, αλλά τι να γίνει; Κινείται αρκετά καλά κι ανεβοκατεβαίνει στο καναπέ. Βεβαίως στο κατέβασμα πονάει λίγο και το ένα πίσω ποδαράκι ακόμη δεν το πατάει καλά. Έλεγα να τον πάρω, αλλά δε το ρισκάρω ακόμη. Δεν είναι γρήγορος, δεν σκαρφαλώνει καλά..ένας σκύλος να τον κυνηγήσει..
Τον έδειρε και το Περσάκι επειδή πήγε στο φαγητό της (του άξιζε, τα καλύτερα του δίνω κι αυτός ο λαίμαργος τρώγεται με το φαγητό της αλλά και την αμμολεκάνη της! Laughing ) και τον είδα, δεν μπορεί να αντιδράσει καλά. Όταν τον χτύπησε δεν μπορούσε να φύγει. Πήγα να τον δω πάλι το Σάββατο, αλλά για κάποιο λόγο είχαν κλείσει νωρίτερα από το συνηθισμένο και δεν πρόλαβα. Θα πάω όμως αύριο.

Επίσης γέννησε η Σίσσυ και υποπτεύομαι εγκυμοσύνη σε Σπίθα και Μπομπάκι..είναι μικρούλια μωρέ, ηλπίζα να της προλάβω..Τώρα προηγείται ο Μαξ, το Κορίτσι μου και σίγουρα τα μωρούλια που θα χρειαστούν τις πρώτες τους επισκέψεις σε γιατρό. Επίσης νομίζω ότι το Μιλουδάκι έχει θέμα με τα αυτιά του. angry2 Έχει γίνει όμως κι αυτός ενας υπέροχος γατουλάκος! Άλλος μικρός μαχητής! Ανήκει μάλιστα στη νέα γενιά, είχα αρχίσει πια πιο εντατικές και ολοκληρωμένες φροντίδες, αποπαρασιτώθηκε από μικρός και είναι ένας καλομεγαλωμένος, λαμπερός, γουγουριστός γατουλάκος με μεγάλη αδυναμία στη φιλενάδα του το Μπομπάκι.

Έτσι το κοπάδι..Κατά τα άλλα συμβιώνουμε αρμονικά και συσφίγγουμε καθημερινά σχέσεις όλοι μαζί, εκτός από τα σκυλάκια..αυτά τα κακόμοιρα. Ο Γλύκας μεταλάσσεται σε υπερκυνηγό όταν βλέπει σκύλο κι όχι να τα ταϊσω, ούτε να τα χαιδέψω δεν με αφήνει. Όλο τα κυνηγάει κι όλο φεύγουν τα καημένα!
Σε ένα βαθμό ίσως είναι καλό, γιατί πρόκειται για μεγάλα σκυλιά, που νομίζω ότι κυνηγάνε γάτες, αλλά ψάχνουν φαγητό κι αυτά τα καημένα.
Ακούω τις προάλλες ξαφνικό σκυλίσιο κλάμμα, κλάμμα όμως σαν να χτύπησαν κάποιο ξαφνικά. Βγήκαν τα κορίτσια τρέχοντας έξω, βγήκα κι εγώ να δω. Βλέπω ένα σκυλάκο τεράστιο να φέυγει τρέχοντας και πίσω του ο Γλύκας, φουντωμένος και τεράστιος να τον κυνηγά.. tongueout

Και η κωμική αποσυμφόρηση. Ο Κλώνος έχει ερωτευτεί τη Μυτούλα! Τη μυρίζει και μαγεύεται και την κυνηγάει και κάνει πότε τον άντρα, πότε χαριτωμενιές..Μονίμως τις τρώει βέβαια. Η Μυτούλα είναι στειρωμένη.
Αυτά τα νεαρά αρσενικά δε σκαμπάζουν τελικά! Που πας βρε αγόρι μου; Και οίστρο δεν έχει, και διπλή από σένα είναι! Με το μαλλί του το μοιραίο, με τις όμορφες αντάυγειες, να ανεμίζει..τουλάχιστον αστείος να προσπαθεί μαζί της. Smile
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Απρ 02, 2018 4:20 pm

Και επειδή τα γατομωρά δεν χορταίνονται,
γατουνίων κατορθώματα μέρος ν-οστό!

Από τις πρώτες απόπειρες με κονσέρβα, μένουν απασχολημένα ποοολύ ώρα

και είμαι πλέον βέβαιη ότι το Ζενάκι απολαμβάνει το μπάνιο, αφού σε κάθε ευκαιρία μπαίνει μέσα στο μπωλ των κοριτσιών και κάθεται

heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Δευ Απρ 02, 2018 4:24 pm

Eλα μωρέ παρτου ενα πατεδάκι κιττεν να το κανει σαν θηλασμο...  heart  heart  heart  heart  Μια royal baby ισως?

Καλέ μεσα στα νερά το ζαβο ? Shocked  Κοιτα μην συου κρυωσει !
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από dagger Την / Το Δευ Απρ 02, 2018 8:25 pm

Stella M. έγραψε:
.
.
.
.
Ακούω τις προάλλες ξαφνικό σκυλίσιο κλάμμα, κλάμμα όμως σαν να χτύπησαν κάποιο ξαφνικά. Βγήκαν τα κορίτσια τρέχοντας έξω, βγήκα κι εγώ να δω. Βλέπω ένα σκυλάκο τεράστιο να φέυγει τρέχοντας και πίσω του ο Γλύκας, φουντωμένος και τεράστιος να τον κυνηγά.. tongueout

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
κλαιωωωω

την ξερω την σκηνη , οταν νευριασει η Ακαλι ετσι κυνηγαει την Καρμα happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
dagger

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Τρι Απρ 03, 2018 10:33 pm

Δε χορταίνω να τα βλέπω salia salia

hungry hungry hungry hungry hungry hungry
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Απρ 04, 2018 12:49 am

Νομίζω το παράκανα με τη ζέστη στο δωμάτιο πραγματικά, οπότε του το δικαιολογώ το μπάνιο! Laughing

Πλέον πλένω πωπουδάκια και πίσω ποδαράκια με χλιαρό νερό σχεδόν κάθε βράδυ, γιατί γίνονται χάλια. Δεν ξέρω γιατί τόσο πολύ..τα κορίτσια δεν ήταν έτσι και με υγρά πανάκια μπορούσα να τις καθαρίσω.
Νομίζω πια ότι το ψιλοπεριμένουν κιόλας, γιατί γατάκια είναι, ανακουφίζονται όταν είναι καθαρά.

Κατάφερα να δω και καλά και τα πίσω ποδαράκια της φωνακλούς. Έχει ένα ερεθισμό τελικά δεν ήταν ιδέα μου. Σαν 3 κοψίματα κατά μήκος στο ποδαράκι. Τις προηγούμενες μέρες χωρίς νερό ήταν πολύ δύσκολο να τα πλύνω καλά.
Πάντως να περιγράψω τη μικρή μας περιπέτεια, με τον ερεθισμό της πιτσιρίκας. Σάββατο βράδυ την κάνω μπανάκι και λέω θα της βάλω σπαθόλαδο και θα την κρατήσω αγκαλίτσα, ούτως ή άλλως δεν έγλειφαν ακόμη τα πίσω πόδια.
Μετά από λίγο η μπέμπα ναρκωμένη! Τρελάθηκα. Ηρέμησε πολύ για τα δεδομένα της κοιμόταν, ήταν πολύ χαλαρή, αλλά δεν σηκωνόταν για τα κακά της. Κι ενώ είμαστε στο πάμε δεν πάμε στην κλινική, ζωήρεψε ξανά μετά από καμιά ώρα, έφαγε πολύ καλά, σταμάτησαν οι πολλές γκρίνιες και τριγυρνούσε πολύ ευδιάθετη. Έμαθα λοιπόν κατόπιν εορτής, μετά από εκτενές ψάξιμο ότι το σπαθόλαδο είναι μεν κατάλληλο και για γατάκια και σκυλάκια, αλλά εκτός από χαλαρωτικό, δρα και ως πολύ καλό παυσίπονο (έπρεπε να το φανταστώ, αφού κι εμένα περνάνε οι ενοχλήσεις από τις γρατσουνιές). Με άλλο λόγια, το νάρκωσα το μικρό..Embarassed Δε θα φανταζόμουν ποτέ ότι μια μικρή ταμποναριστή επάλειψη θα είχε τέτοια επίδραση, εφόσον δε το γλείφουν..κι όμως.
Τελικά τη βοήθησε, προφανώς και δεν το προτείνω σε κανέναν, γιατί εφόσον τα πιάνει έτσι θέλει καθοδήγηση γιατρού, που δε νομίζω να το έχουν υπόψη τους, αλλά τέλοσπάντων.
Αξίζει πάντως αναφοράς, γιατί ως περιστατικό τονίζει το πόσο μεγάλη προσοχή θέλει ακόμη και για τοπική χρήση το ότιδήποτε μας φαίνεται αβλαβές, αλλά και για τις ευεργετικές του ιδιότητες. Συνίσταται η χρήση του πριν από στρεσογόνες καταστάσεις, π.χ. επίσκεψη στον κτηνίατρο, ενώ θεωρείται ότι βοηθά σε προβλήματα ευερέθιστου εντέρου, αν και για το τελευταίο δεν βρήκα αρκετές μελέτες, θέλει κι άλλο ψάξιμο.
Έτσι το σπορίδιο, μας ψυχαγωγεί, αλλά μας μορφώνει κιόλας! Laughing

Επιστρέφοντας στη φροντίδα των μωρών, έλεγα λοιπόν να τα πάω λίγο αργότερα στο γιατρό, γιατί μ'αυτά και μ'εκείνα έδωσα πολλά αυτές τις μέρες, ο Μαξ ακόμη φιλοξενείται, πολλές οι μέρες, πρέπει να στειρωθεί για να τα βρει εδώ κάτω με το Γλύκα, όπως και το Κορίτσι μου οπωσδήποτε, γάλατα, ατελείωτα μωρομάντηλα, υποστρώματα, ολόκληρη προίκα χρειάζονται τα μικράκια, ενώ δεν πρόλαβα pet shop το σάββατο και πήρα γάλα από εφημερεύουσα κλινική..έκλαψα λίγο..Τέλοσπάντων καλά να είναι τα πουλάκια μου, αλλά πρέπει να το βολέψω και τα δει γιατρός.

Επίσης στα περί εξόδων..τι έγινε ρε παιδιά στις οικονομικές στειρώσεις για αδέσποτα; Ψάχνω αυτές τις μέρες και ακούω κάτι 80άρια + φάρμακα+διαμονή Shocked δεν ξεφεύγει πολύ; Ο δικός μας έκανε πολύ καλύτερες τιμές, αλλά προφανώς δεν μπορώ να του πάω ζωντανό μετά τα τελευταία. Εκεί κυμαίνονται δηλαδή; Δεν έχω ιδέα γιατί τόσα χρόνια έναν γιατρό είχα και για τα δικά μου και για τα αδέσποτα.

Τέλος αυτό που ακόμη με προβληματίζει είναι που τρώνε μόνο με μπιμπερό. Κάθε μέρα προοδεύουν, τρέχουν, παίζουν, σκαρφαλώνουν, πίνουν νερό, από των κοριτσιών μάλιστα που τους έρχεται τεράστιο το μπωλ, αλλά ακόμη δεν πίνουν γάλα από μπωλάκι, ούτε το πατέ που τους πήρα το καταφέρνουν καλά. Μπιμπερό και πάλι μπιμπερό. Και τώρα κατεβάζουν ποσότητες όχι αστεία. Κάνω κάτι για αυτό ή συνεχίζω τάισμα και το κόβουν μόνα τους;

Τα κορίτσια είχαν πολύ πιο στρωτή ανάπτυξη και νομίζω ότι ήταν πιο μικρούλες από αυτά όταν ήρθαν σε μένα, δεν είχαν ανοίξει καλά ματάκια, όμως μετά από 5 μέρες άρχισαν να κάνουν τις ανάγκες τους μόνα τους ( ! ), έπιναν σταδιακά μεγαλύτερες ποσότητες γάλατος, ενώ αυτά τα ζουζούνια είναι και λίγο με τις μέρες τους κι όταν πλέον έβγαλαν δοντάκια, πήγαμε σε γάλα σε μπωλ και μετά κονσέρβα. Τα δοντάκια τους φάνηκαν, αλλά την κονσέρβα την έχουν για να απασχολούνται, για τη μυρωδιά, δεν το βρήκαν ακόμη πως τρώγεται Suspect

Γενικά, κάνω κάτι άλλο; Ή απλά ταϊζω, καθαρίζω, χαϊδεύω μέχρι να το βρουν μόνα τους;
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Τετ Απρ 04, 2018 2:33 am

Για την κονσερβα εγώ θα έπαιρνα πατέ διότι αυτά θηλάζουν ακόμα και άρα αυτήν την κίνηση θα κανουν αρχικά. Το βλέπεις και στο κοτόπουλο. 80αρια + φάρμακο (έλεος) + διαμονή το ένα βράδυ? Για αρσενικό κιόλας οκ μην τρελλαθουμε. Πόσο hi πια κόψτε κάτι. Γιατί δεν πας με animal action?
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Απρ 04, 2018 3:54 am

Τους πήρα kitten πατέδια..πάλι δεν!

Η Animal action Αθήνα μόνο δεν δραστηριοποιείται;

Επικοινώνησα πάντως με όσες φιλοζωικές βρήκα αυτή τη φορά λόγω Μαξ εξαρχής, όσες απάντησαν όλοι πάμε εκεί είναι οικονομικά να τον πάτε, όμως όταν παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τιμές, κανείς δε λέει τιμές που κάνουν στη φιλοζωική, παρόλο που λέω ότι είναι αδέσποτος. Μετά για να πας μέσω φιλοζωικής πρέπει να γίνεις μέλος.

Το πιο εξωφρενικό που άκουσα ήταν "Τόσα + φάρμακα, γάζες κτλ ξέρετε.."
Γάζες;;;Τώρα σοβαρά;
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Τετ Απρ 04, 2018 11:10 am

ελεος τι να σου πω εισαι εκει στα βορεια, για Αττικη εχουμε βρει τις ακρες μας πολυ οικονομικα 50 για κοριτσια και 35 αγορια ... και εχω ακουσει και οικονομικοτερα αν θυμαμαι καλα...
Το Μαξουλη που τον προωθεις δεν ειχες καμια ανταποκριση; να μη ξαναγυρισει στο δρομο ο φουκαρας..
psipsa

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!!
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Απρ 04, 2018 4:52 pm

Τι να πω, που θα μου πάει, θα τις βρω κι εγώ τις άκρες εδώ πέρα, τόσα ζωντανά σε ανάγκη, δε μπορεί!

Το Μαξ τον προωθώ σε ότι site αγγελιών βρήκα και στο facebook, αλλά εκτός από την περίεργη από Λάρισα τίποτα, ούτε ένα τηλέφωνο..

Από την άλλη εκεί που σκας για ένα γάτο, έρχονται ανάγκες μεγαλύτερες, όπως τα μωρά..Τουλάχιστον ο Μαξ ξέρει να τα καταφέρνει έξω, εκεί μεγάλωσε και υποθέτω πως θα έχει λίγο παραπάνω το νου του με τα αμάξια πια..πόσο πιο ηχηρό το μήνυμα του κινδύνου.
Με πήραν χθες τηλέφωνο από εκεί που φιλοξενείται, όπου είναι οι βέλτιστες συνθήκες μετά από το σπίτι. Έχει χώρο, βγαίνει, έχει άλλα ζώα, έρχεται σε επαφή με ανθρώπους και το κλουβί του είναι ολόκληρο δωμάτιο.
Κι όμως ο Μαξ άρχισε να δυσανασχετεί πολύ, νιαουρίζει ασταμάτητα, άρχισε να ψεκάζει τα πάντα και ξεκίνησε να χτυπιέται στα κάγκελα όταν είναι μέσα Sad

Ο Γλύκας ας πούμε, που δεν έχει ούτε κατά το ήμισυ την κοινωνικότητα και τους τρόπους του Μαξ και είχε μείνει περισσότερο καιρό σε νοσηλεία λόγω της ουράς, δεν έκανε έτσι. Κι έμενε σε πολύ μικρότερο κλουβί, με πολύ πιο περιορισμένες επαφές, δίχως να βγαίνει έξω. Σκέφτομαι λοιπόν ότι ο Μαξούλης είναι μεγάλο αλάνι στην ψυχή και ίσως να το θέλει το έξω του. Από το να υιοθετηθεί κάπου που θα τον αφήνουν κι έξω ή θα φύγει από κανένα μπαλκόνι σε μέρη άγνωστα..ξέρω κι εγώ; Ίσως να είναι και καλύτερα στα μέρη που ξέρει..
Έτσι λέω για να παρηγοριέμαι βασικά.
Η κλασσική ατάκα, που κολλάμε παντού εμείς οι άνθρωποι, "όλα για κάποιο λόγο γίνονται"..αυτό.
Ο Μαξ ήταν από τα γατάκια που προώθησα πολύ ενεργά κι όμως δεν είχαμε ούτε ένα τηλέφωνο tongueout

Και μιλώντας για το Μαξ, πραγματικά θέλω τη γνώμη σας.
Σκέφτομαι να τον πάρω σήμερα αφού ζορίζεται τόσο πολύ και να τον επανεντάξω εδώ. Κινείται αρκετά καλά, αλλά όπως είχα γράψει, όταν τον χτύπησε το Περσάκι δεν μπορούσε να φύγει..
Μια χαρά θα λειτουργήσει σε γενικές γραμμές και έξω, αλλά φοβάμαι τα σκυλιά..
Από την άλλη το να περπατήσει τέλεια μπορεί να πάρει πάρα πολύ καιρό ή ίσως το ένα πίσω ποδαράκι να μην το πατήσει ποτέ καλά.
Είμαι σε τεράστιο δίλημμα από χθες που πληροφορήθηκα για το ζόρι του.
Τον έβλεπα να πηγαίνει καλά και έλεγα τι να κάνουμε θα μείνει μέχρι να θεραπευτεί πλήρως, όμως να που το αγόρι μου θέλει να φύγει..
Τι κάνουμε;;
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Τετ Απρ 04, 2018 7:12 pm

Στελλα ,ισως αρχισε να φοβαται οτι θα ειναι για παντα μεσα και αφου αισθανεται καλυτερα θελει να ξαναγυρισει στη μποεμικη ζωη. Ειναι στειρωμενος ? ,δεν το θυμαμαι. Αν μπορεις να τον κρατησεις κανα δυο μερες ακομα μεσα ,ειναι κερδος .Οσο πιο καλα αποκατασταθει το ποδαρακι τοσο καλυτερα πιστευω . Γενικα βλεπω οτι τα γατακια που ειναι εξω δεν συνταυτιζονται ευκολα με το εντελως μεσα .
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Τετ Απρ 04, 2018 8:58 pm

Εγω πάλι θα έλεγα να μην τον πάρεις  μέχρι να συνέλθει λιγο ακόμα το ποδαράκι και να περπατάει καλύτερα.
Σκέψου ότι όπως λές όταν τον χτύπησε το περσάκι δε μπορούσε να φύγει. Και σίγουρα θάχει πρόβλημα αν εμφανιστούν σκυλιά (όπως γράφεις και στο άλλο θέμα)

Μήπως έχει οίστρο και συμπεριφέρεται έτσι ? γιατί θα ήταν και λογικό.

Η γνώμη μου θα ήταν να βγεί έξω μόλις στειρωθεί αν γίνεται  (απο κάθε άποψη και την οικονομική φυσικά)
Μπορεί να το αποζητάει το έξω γιατί είναι ακόμα αστείρωτος.

Σε κάθε περίπτωση καλύτερα κάτω μαζί παρά σε ένα αμφιβόλου αξιοπιστίας σπίτι
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης