Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Σελίδα 5 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Πεμ Μαρ 08, 2018 9:07 am

Στελλα φτιαξε αγγελια στο φβ να προωθησουμε και στη χρυση ευκαιρια i pet getpet και σε οποιο αλλο σαιτ σκεφτουμε!!!
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 11
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!!
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Πεμ Μαρ 08, 2018 10:35 am

Γλύκας & Μυτούλα, τα λατρεμένα μου!

Βρωμύλ, άρχοντας πια!

Σίσσυ, η πιο κομψή κυρία της ομάδας! Πάντα γλυκιά, πάντα τσαχπίνα, πάντα τρυφερή και ήρεμη!

heart heart  heart  heart  heart  heart
Φαίνονται πάντως τόσο  φροντισμένα  oksmily3  oksmily3
Γλυκούλια μου, μακάρι να υπήρχε ένα σπίτι και μια αγκαλιά για όλα Embarassed
  love  love  love

O Μαξούλης πάει καλά, σταδιακά βελτιώνεται.

Λίγο Μαξούλης ακόμη,
heart

oksmily3oksmily3oksmily3

Τέλεια !!!!!
Μακάρι να βρεθεί ένα σπιτάκι. Τόσο καλός γατούλης. flower flower
Δεν αντέχω τη σκέψη ότι γνώρισε τη φροντίδα και τη προστατευμένη ζωή και μπορει να ξαναβγεί στο δρόμο No
Αυτά τα γατάκια που ξεδιπλώνουν ένα τόσο υπέροχο χαρακτήρα μόλις νοιώσουν ασφάλεια, είναι μακράν καλύτερο παρεάκι.
Πραγματικά εκπέμπουν το  πόσο θάθελαν ένα σπίτι pale

Στέλνουμε όλη μας τη θετική ενέργεια να βρεθεί ο γατογονιός που θα λατρέψει το χαρακτήρα του και φυσικά τη ομορφιά του και θα του ανοίξει τη καρδιά και το σπίτι του.

heartheartheartheartheartheart

luckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluck

υγ. α!!!!! και θέλουμε περισσότερο Μαξούλη tiletheatis
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Πεμ Μαρ 08, 2018 2:30 pm

+++++++

luck luck luck luck luck luck luck luck
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Μαρ 08, 2018 8:38 pm

ZIZIKOS έγραψε:
Δεν αντέχω τη σκέψη ότι γνώρισε τη φροντίδα και τη προστατευμένη ζωή και μπορει να ξαναβγεί στο δρόμο No

Ακριβώς αυτό με σκοτώνει κι εμένα. Και δεν είναι μόνο ο Μαξούλης..όποιο πέρασε από εδώ μέσα. Πως να ξεχάσω τον καλό μου το Βρωμύλιο που έπαιξε για πρώτη φορά σαν γατάκι κι ας ήταν χτυπημένος; Που έκανε λες και το κλουβάκι ήταν ότι καλύτερο του έχει συμβεί!

Ο δε Μαξούλης είναι τόσο εύκολα προσαρμόσιμος, που πλέον πάμε, κάνουμε αγάπες χαιδεύομαστε λίγο και μόλις τον αφήσουμε στην αίθουσα με τα κλουβάκια, πάει και μπαίνει μόνος μέσα. Πάει στο φαγητό του και μετά κάθεται στο μαξιλάρι του και καθαρίζεται, ακριβώς σαν να μας χαιρετά.

Θα προσπαθήσω να βγάλω κι άλλες φωτογρφίες και θα ανεβάσω το σύνδεσμο για να το προωθήσετε κι εσείς!

Σπόιλερ:
Και η ερώτηση της άσχετης,
απλά το ανεβάζεις στο facebook και κάνω εδώ αντιγραφή-επικόλληση το σύνδεσμο; Δεν έχω facebook, αλλά θα πω στον αδερφό μου, χρειάζεται κάτι άλλο για να μπορείτε να το προωθήσετε κι εσείς;
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Παρ Μαρ 09, 2018 12:55 am

Και με την όλη κουβέντα σε άλλο ποστ, περί ενοχλημένων γειτόνων, γύρισε μόλις η μέγαιρα από δίπλα. Το Σπιθούλι ή καθόταν στην αυλή της ή περνούσε, δεν ξέρω.
Άκουσα τρέξιμο με τακούνια παρακαλώ, τόσο μεγάλο κακό να δεις περαστική γάτα στην αυλή σου, μουρμουριστό βρίσιμο και πέταξε νερά και είδα το Σπιθάκι που πετάχτηκε στο δρόμο.
Μιλάμε το στομάχι μου έγινε κόμπος..
Είναι κακός άνθρωπος και αλήθεια όταν αρχίζει να τρώγεται με κάτι, τώρα ας πούμε είναι οι γάτες, φέρνει τον κόσμο ανάποδα και φτάνει πάντα στα άκρα.
Μα τι συγχρονισμός..καλά είχαμε ηρεμήσει.
Μακάρι να είναι μόνο τα νερά. Ας τα διώχνει δεν πειράζει αυτό.

Και πως έχουν τη δική τους αίσθηση δικαίου..
Περίμενα να ακούσω, μήπως σχολιάσει κάτι..μπήκε μέσα και βλέπω τον Τιτάνα να έρχεται μουλωχτά, η ισορροπία της γειτονιάς και πήγε και ψέκασε την αυλόπορτά της ρε παιδιά!
Συνήθως δεν ασχολούνται καν με το συγκεκριμένο σπίτι, τους βλέπω σε ποια σημεία έχουν ιδιαίτερη προτίμηση και μαρκάρουν.
Πήγε ο τεράστιος, έσκυψε και κοίταξε μέσα από την αυλόπορτα κι αφού βεβαιώθηκε πως δεν υπήρχε κινητικότητα ψέκασε.

Τιτάνας προς δίποδο, (με την αμέριστή μου υποστήριξη): astadiala
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Παρ Μαρ 09, 2018 5:33 pm

Αχ Stella πόσα τέτοια "ψεκαστήρια"τους χρειάζονται happy2 Πραγματικά τα ζώα αισθάνονται, καταλαβαίνουν.Δυστυχώς και για μας στην εξοχή έχουμε τέτοιους γείτονες ότι χειρότερο.Τρέμει η ψυχή μου pale  
Μακάρι το ένστικτό τους να τα διώχνει μακριά από τις αυλές τους.
Μπράβο Τιτάνα έπραξες το καλύτερο!
strike
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4+ το Μελιτάκι μου που ψάχνω ακόμα και ....κάμποσα αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood :

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Σαβ Μαρ 10, 2018 12:35 pm

αναρωτιεμαι αν καποιος επιανε αυτους τους κακιασμενους υπανθρωπους και τους ρωταγε ευθεως σε τι τους φταινε τα ζωα τι θα γινοτανε; αν τους ρωταγαμε πως αντεχουν με την κακιασμενη τους ψυχη και ζουν τι θα ελεγαν; (απλα αναρωτιεμαι...)
οσο για το φεισμπουκ φτιαχνεις το ποστ σου το κανει αναρτηση ο αδερφος και του λες να το προωθησει στην ομαδα του γατοσπιτου και σε μια αλλη που λεγεται γατοομαδα θεσσαλονικης στο φεις και εμεις προωθουμε απο εκει και περα. κανε και στα αλλα σαιτ που σου ειπα μια αγγελια εγω εχω βρει αρκετο κοσμο απο χρυση ευκαιρια και τα λοιπα. πες μας οταν εισαι ετοιμη να προωθησουμε κι εμεις.
psipsa

Θηλυκό
Άλογο
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Μαρ 11, 2018 1:17 am

Έτοιμο το λινκ από facebook για το Μαξούλη, όσοι μπορείτε τον προωθείτε, μήπως βρούμε σπίτι γι'αυτό το διαμαντάκι.
https://www.facebook.com/DaBestaBoy/posts/10213541461363904?notif_id=1520701545964057&notif_t=feedback_reaction_generic

Κάθε φορά που πάω να τον δω πια με σκλαβώνει όλο και περισσότερο.
Στενοχωριέμαι πια ειλικρινά.
Τον μετακόμισαν σε μεγαλύτερο κλουβάκι-δωματιάκι για να αρχίσει να κινείται σιγά σιγά.
Μου νιαούρισε μόλις με είδε και σηκώθηκε χαρούμενο το αγοράκι μου.
Βρίσκεται πια σε μεγάλο χώρο, όπου υπήρχε άλλη μια γατούλα φιλοξενούμενη, σε κλουβάκι ανάλογο του Μαξ, μια γατούλα ελεύθερη κι όχι πολύ φιλική, που μένει στο κατάστημα, πολλά κλουβιά με πουλάκια, από μικρά μέχρι παπαγαλάκι, ένα τεράριο με χελωνίτσες και χώρος με σκυλοπαιχνίδια, "σκυλοτραμπάλες", γατόπυργους και σαλονάκι για τους επισκέπτες.
Περιγράφω το χώρο για να τονίσω άλλη μια φορά τον υπέροχο χαρακτήρα του Μαξούλη!
Βγήκε, προσπέρασε τα πουλάκια, δεν γύρισε ούτε να τα κοιτάξει και άρχισε να γυρνάει παντού, σαν να μας ξεναγεί ρε παιδιά...Πήγε κι άνοιξε και μια πόρτα, όπου από ότι είδαμε είναι οι εγκαταστάσεις καλλωπισμού,
"Εδώ με έλουσαν Laughing "
πήγε στην άλλη γατούλα, τον χτύπησε κι απλά έφυγε συνέχισε να τριγυρνάει, μύρισε όλο το χώρο, ενώ παράλληλα γυρνούσε και μας κοιτούσε.
Αφού ολοκλήρωσε την ξενάγηση, άρχισε να τρίβεται πιο επίμονα στα πόδια μου και να γουργουρίζει και ανέβηκε στον καναπέ όπου έκανε βαρελάκια,σαν να μου λέει "Έλα τώρα για χάδια"..
Πόσος ανθρωπομορφισμός σε αυτό το γάτο..
Έκατσα μαζί του, τον έκανα μια σφιχτή αγκαλιά κι όλο γουργούριζε, γουργούριζε πάλι κι έκανε πατούσια.

Τόσο κοινωνικός, τόσο βολικός, τόσο αγαπούλης!

Σηκωθήκαμε ξανά και κάναμε βόλτες στο χώρο μαζί. Απομακρυνόμουν και τον καλούσα κι ερχόταν απευθείας. Παίξαμε κιόλας. Τα σκυλοπαιχνίδια δεν τα καταδέχτηκε, αλλά του δώσαμε φτερωτό γατοκαλάμι κι άρχισε τις χαριτωμενιές του..
Ήρθε η ώρα να φύγουμε, πήγα μαζί του μέσα στο κλουβάκι κι άρχισε να τρώει.
Όμως δεν έμεινε στο φαγητό του αυτή τη φορά..
Ήρθε στα κάγκελα και μου έκανε τέτοιο παραπονεμένο νιαούρισμα.
Ξαναγύρισα μέσα, μπήκα στο κλουβάκι του και τον έκανα μια σφιχτή αγκαλιά.
Έπρεπε να φύγω. Έμεινε να με κοιτάει. Έμεινα λυπημένη να σκέφτομαι, πως θα το βγάλω αυτό το πλάσμα ξανά στο δρόμο.
Σήμερα ειλικρινά είναι από τις μέρες που μου έρχεται να κλαίω..

Το έχουμε πει ξανά..
Όλα αξίζουν ένα σπίτι, λίγη αγάπη, ε είναι και κάποια που ξεχωρίζουν, που είναι αλλιώτικα, αχ δεν ξέρω.
Βγάλαμε κάποιες ακόμη φωτογραφίες, ώστε να φτιάξουμε μια καλή αγγελία και ελπίζουμε στο καλύτερο.

Η υγεία του πάντως βελτιώνεται καθημερινά και πιστεύουμε πως θα περπατήσει κανονικότατα κάποια στιγμή.
Όπως καταλάβατε ήδη επιδεικνύει το γατίσιο ρεπερτόριο σε άλματα και σκαρφαλώματα, παρά το γεγονός ότι δεν πατάει ακόμη καλά το ένα ποδαράκι.

Μαξούλη μου, αγορίνι μου, ξέρω πως ζορίζεσαι, ξέρω πόσο θέλεις αγκαλίτσες, πόσο θέλεις ένα σπιτάκι..
Ξέρεις ότι όταν έρχομαι να σε δω είμαι πια θλιμμένη, το καταλαβαίνεις.
Ότι και να γίνει θα είμαι εκεί, εδώ...για όλα αγαπημένε μου λόρδε..Κι αυτό να το ξέρεις.

Αγόρι για ατελείωτα χουζούρια! Στάση που υιοθέτησε μόνος του παρακαλώ. Μόνος του χώθηκε κάτω από το χέρι και βολεύτηκε.
Για αλλή μια φορά αυτός ο γάτος μόνο φωνή δεν έβγαλε, να μου πει "Αγκάλιασέ με"..δε μπορώ καθόλου σήμερα.. pale
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Κυρ Μαρ 11, 2018 12:16 pm

προωθησα οπου μπορουσα!!! δοκιμασε και χρυση ευκαιρια αν μπορεις...
psipsa

Θηλυκό
Άλογο
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Μαρ 11, 2018 8:27 pm

Ευχαριστούμε πολύ psipsa!
Δημοσίευσα σε χρυσή ευκαιρία, pets.gr, i-pet, getpet, vrespet, paratrixa, aggelia.eu μέχρι και car.gr....Περιμένω απάντηση για δημοσίευση από άλλη μια σελίδα κτηνιατρείου στην περιοχή.

Οι φωτογραφίες μας δε βοηθούν, είναι πολύ πιο όμορφος στην πραγματικότητα, πολύ πιο εντυπωσιακός, αλλά πραγματικά δεν κάθεται με τίποτα το ζουλάπι! Τρίβεται στο κινητό ή χώνει του μουσουδάκι του στην αγκαλιά μας.
Αυτή τη στιγμή, απλά ελπίζω στο καλύτερο. Βλέπουμε..
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 10:45 am

Stella M. έγραψε:

Αγόρι για ατελείωτα χουζούρια! Στάση που υιοθέτησε μόνος του παρακαλώ. Μόνος του χώθηκε κάτω από το χέρι και βολεύτηκε.
Για αλλή μια φορά αυτός ο γάτος μόνο φωνή δεν έβγαλε, να μου πει "Αγκάλιασέ με"..δε μπορώ καθόλου σήμερα.. pale

Μη στεναχωριέσαι. Όλα θα πάνε καλά mati

Τώρα που τον ανέλαβες oksmily3 oksmily3
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 1:08 pm

heart heart heart heart heart heart
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 4:53 pm

Ύποπτο τηλέφωνο..

Για να μη χαλάω την αγγελία του Μαξούλη, είπα να σας ρωτήσω εδώ.

Τηλέφωνο σήμερα το πρωί με έντονο ενδιαφέρον για το Μαξ, ότι τον θέλει πολύ, θα περάσει τέλεια και τα σχετικά, πότε μπορεί να τον πάρει.
Ασυνάρτητες κουβέντες βέβαια..
Μου μοιάζει γνώριμη η φωνή, έχει μια χαρακτηριστική προφορά, χαρακτηριστική φωνή και γενικότερα τρόπο ομιλίας και γενικότερα πολλά δεν πατάνε.
Μου λέει είναι από Λάρισα.
Βεβαιώθηκα, με είχε πάρει για τη Χιονομπαλίτσα το φθινόπωρο και δεν μου είχε αρέσει και τότε.
Δεν ξέρω αν η ίδια με θυμόταν, ούτε ανέφερα κάτι, γιατί ήθελα να ακούσω τι έχει να πει.
Για τη Χιονόμπαλα είχε το ίδιο ενδιαφέρον. Φιλοξενούσε λέει όλη την εβδομάδα τον επίσης άσπρο γατούλη της φίλης της, παρόμοιας ηλικίας με τη Χιονομπαλίτσα, τον έπαιρνε η φίλη της τα Σαββατοκύριακα και στενοχωριόταν πολύ και ήθελε τη Χιονομπαλίτσα να την υιοθετήσει και να κάνουν παρέα με τον άλλο γατούλη.

Όμοια η ιστορία για το Μαξ. Έχει λέει μια μαύρη γατούλα θυληκιά αυτή τη φορά, Περσίας, στειρωμένη και ψάχνει παρέα. 1 έτους η γατούλα, το Μαξ τον έχω δηλώσει 2 ετών σε κάποιες αγγελίες που ζητούσε οπωσδήποτε ηλικία. Πότε να έρθει να τον πάρει, θα περάσει τέλεια και πάει λέγοντας.

Σας φαίνεται κι εσάς περίεργο ή γίνομαι εγώ παρανοϊκή επειδή στρεσάρομαι με τη διαδικασία της υιοθεσίας;
Πρόκειται σίγουρα για το ίδιο άτομο, αφού το κατάλαβα με το "Καλημέρα σας".

Δηλαδή και την πρώτη φορά είχε άσπρο γατάκι αντίθετο φύλου και κοντινής ηλικίας και τώρα έχει μάυρο επίσης αντίθετου φύλου και κοντινής ηλικίας, για την ακρίβεια "σκούρο μαύρο" το χρώμα της γατούλας της, όπως το χαρακτήρισε. Μιλάει γρήγορα, ρώταει πράγματα άσχετα, δήθεν τα απαραίτητα, θα τα πάνε καλά με το δικό μου και τα σχετικά, αλλά δεν με πείθει. Αυτή τη φορά κράτησα το τηλέφωνο και όνομα.
Και την προηγούμενη φορά ήταν η πρώτη που πήρε τηλέφωνο μόλις ανέβηκαν οι αγγελίες.
Και τις δύο φορές για γάτες χαρακτηριστικής εμφάνισης, αλλά με κάποιο θεματάκι, σπασμένη λεκάνη ο Μαξ, μάλιστα πίστευε ότι δεν περπατάει, ενώ η Χιονομπαλίτσα δεν άκουγε.

Είναι ύποπτο σωστά;

Εννοείται πως έχω ενημερώσει την κλινική πως ο Μαξούλης μου δεν πάει πουθενά αν δεν γνωρίσω τους ενδιαφερόμενους να δώσω το οκ. Εννοείται πως συμφώνησαν και οι ίδιοι, μπορεί να τον επισκεφτεί όποιος θέλει για να τον γνωρίσει, αλλά δεν μπορεί κανείς να τον πάρει.

Πως σας φαίνεται;
Αν ήθελε να υιοθετήσει ένα γατάκι πραγματικά, δεν θα είχε βρει από το φθινόπωρο κάποιο στη Λάρισα για να υιοθετήσει;
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 5:29 pm

Αν το ένστικτό σου σου λέει όχι
τότε ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ.
Ετσι όπως το περιγράφεις κΚι εμένα δε μ' αρέσει το σκηνικό.
Σίγουρα ποτέ δε μπορείς να ξέρεις με σιγουριά αλλά πέντε δέκα πράγματα τα καταλαβαίνεις.
Πες στη κυρία νάρθει να τον δεί να δεί κι εσένα (και φυσικά κι εσύ αυτήν) και βλέποντας και κάνοντας.
θα κόψεις φάτσα κι αποφασίζεις ανάλογα.
Θα έλεγα να μη βιαστείς. Μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι αλλά σιγουρέψου όσο μπορείς ότι έχεις να κάνεις μ' ένα υπεύθυνο άνθρωπο κι ότι ο γατούλης θα πάει σε καλά χέρια.
Αν είναι να μη γυρίσει στο δρόμο αλλά να πάει σε κανα "περίεργο" άστο καλύτερα.
Πιστεύω ότι στο τέλος θα βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος, μην απελπίζεσαι.

luck luck luck
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 5:44 pm

Έτσι λέω κι εγώ, αν είναι να βρεθεί σε κάποιον ανισόρροπο ιδιοκτήτη, τότε 1000 φορές καλύτερα εδώ κάτω να τον φροντίζω εγώ.

Θα στειρωθεί κιόλας και θα σταματήσει να γυρνάει. Κάθε βράδυ αγάπες θα κάνουμε και θα παρακολουθώ και την υγεία του γενικά.

Πρακτικά την απέρριψα την κυρία, είπα ότι ο γάτος χρειάζεται μέρες ακόμη για να αναρρώσει και πως θα δοθεί για υιοθεσία μόνο όταν γίνει εντελώς καλά.
Της είπα ότι κρατάω στοιχεία κτλ..
Ναι θέλω να ξέρω αν είμαι η πρώτη που πήρα, με ρώτησε.
Όχι λέω και θα προτιμηθεί να δοθεί κάπου στη Θεσσαλονίκη.

Πολύ ύποπτο, πολύ!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 6:54 pm

Αν το ένστικτό σου σου λέει όχι, όχι φυσικά.Ποτέ στα βιαστικά και γρήγορα.Άνθρωποι που ενδιαφέρονται πραγματικά μπορεί να περιμένουν. Τηλ. από Λάρισα? scratch
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Αριθμός γατουνίων : 4+ το Μελιτάκι μου που ψάχνω ακόμα και ....κάμποσα αδεσποτάκια
Mood :

Δημοσίευση από dagger Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 8:14 pm

Οντως κατι δεν παει καλα
Αρκετα περιεργη συμπεριφορα
Μην βιαζεσαι ολα καλα θα πανε , ειναι πολυ ομορφος και καλουλης οποτε θα βρεθει να σπιτωθει το αγορακι
dagger

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood :

Δημοσίευση από Leviathan Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 8:43 pm

Στέλλα μου σου έχω στείλει πμ.
Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Κόκκορας
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Δευ Μαρ 12, 2018 10:01 pm

Απο την εμπειρια μου  με τις υιοθεσιες  αν και δεν ειναι μεγαλη ,ομως οταν το ενστικτο λεει δεν ειναι δεν.... .Μου ειχε τυχει και μενα  να παρει ενας τυπος  για τον perlu απο τα  macaroon  .Δεν μου αρεσε  και επειδη ειχα πολλες προτασεις δεν τον εκανα δεκτο   ουτε να τον δει. Ξαναεμφανιζεται  οταν  εδινα τα donuts   και μαλιστα  παιρνοντας πρωτα     σε   αλλο μελος    που ειχε δωσει γατακι μολις  και το οποιο μελος μου  τηλεφωνησε   για να προωθησει τα δικα μου.  Με παιρνει ο ιδιος λοιπον ,αναγνωριζω αμεσως τη φωνη  και μου λεει τα ιδια πραγματα  .Σκεφτηκα ακριβως οπως εσυ . Αν ηθελε πραγματικα γατακι δε θα ειχε βρει απο το Πασχα του 17  και θα περιμενε τον Νοεμβρη   ακομα  ? Και γιατι ηθελε οπωσδηποτε πορτοκαλι ?  Φυσικα ουτε συζητηση  να του δωσω καποιο απο τα donuts. Ισως  με καταλαβε  κιολας   και εξαφανισθηκε .Προσοχη  !
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 12:00 am

Πρέπει να σας πω ότι δεν πρόκειται για ένστικτο πια. Μιλώ πια σχεδόν με βεβαιότητα, πως ήταν μια περίπτωση επικίνδυνη αυτό το τηλεφώνημα και νιώθω την ανάγκη να το αναφέρω.
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 12:07 am

Μακριά μακριά μακριά livanistiri : livanistiri  livanistiri  

Ο Μαξούλης αξίζει και θα πάει στο καλύτερο σπιτάκι mati

luck luck luck luck luck luck luck

Σπόιλερ:
Πείτε βρε παιδιά νάχουμε το νού μας γενικότερα
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Μαρ 18, 2018 4:04 am

Σχετικά με το περίεργο τηλεφώνημα για το Μαξ, οφείλω να σας ενημερώσω ότι κατόπιν προσωπικής επικοινωνίας με τα μέλη Leviathan και Lina, διαπιστώσαμε ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο, οπότε θεωρώ καλό να ενημερώσω για το περιστατικό που μοιάζει εκτεταμένο (Θεσσαλονίκη-Βόλο-Αθήνα).

Η ιστορία λοιπόν είναι πάντα ίδια,το άτομο που καλεί ισχυρίζεται πώς έχει ή φιλοξενεί γάτα παρόμοιας εμφάνισης, κοντινής ηλικίας και αντίθετου φύλου από το εκάστοτε ζώο που προωθείται.
Ζήτησε τη Χιονόμπαλα, τώρα το Μάξ.
Παλιότερα τον Άγγελο και τη Jozeppa και αρκετά άλλα γατάκια.
Επικεντρώνεται σε λευκά, μακρύτριχα και όσα μοιάζουν με ράτσα.
Είναι πάντα πρόθυμη να ταξιδέψει ή να πληρώσει έξοδα μεταφοράς, οπότε απλά προσοχή σε όσους προωθούν υιοθεσίες.
Προσωπικά ενημερώνω και διάφορες φιλοζωικές, αφού όπως και να έχει πρόκειται για ύποπτη περίπτωση, πολλά ακούμε κατά καιρούς, ας έχουμε το νου μας.

Η φιλοζωική της περιοχής είναι ενήμερη για την περίπτωσή της, όμως όλα τα γατάκια που πήρε έχουν χαθεί. Υπάρχει σχετική ανάρτηση από φιλοζωική και σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Προσωπικά θα θεωρούσα ότι πρόκειται για ιντερνετικό μύθο, αν δεν είχε τηλεφωνήσει σε μένα 2 φορές μέσα σε μερικούς μήνες και αν δεν επικοινωνούσαν μαζί μου μέλη του γατόσπιτου που με ενημέρωσαν πως τους έχει συμβεί το ίδιο ακριβώς περιστατικό.

Σπόιλερ:
Έχω προσθέσει mail στα στοιχεία επικοινωνίας, για όποιον επιθυμεί περισσότερες λεπτομέρειες
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Κυρ Μαρ 18, 2018 5:27 pm

Ναι είναι αλήθεια!Πόσο δύσκολη είναι η επιλογή ενός αξιόλογου γατογονιού, όμως μερικές περιπτώσεις χτυπάνε κόκκινο από την αρχή.Πρέπει να προσέχουμε,εδώ είμαστε μια παρέα, να επικοινωνούμε μεταξύ μας αν κάτι δεν πάει καλά, αν υπάρχει κάποια αμφιβολία. Καλύτερα ένα πλάσμα να συνεχίζει να είναι έξω, όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες παρά να δοθεί σε ακατάλληλα άτομα zilia
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Δευ Μαρ 19, 2018 10:46 pm

Εγω πάλι ήθελα να ρωτήσω το εξής
Η κυρία έχει γράψει στο φόρουμ ???
κι έχει έδρα τη Λάρισα ???

για να ξέρουμε δηλαδή
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τρι Μαρ 20, 2018 12:08 am

Αν έχει γράψει εδώ ή αν είναι μέλος δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
Όσα γατάκια έχουν προωθηθεί στο γατόσπιτο όμως συνήθως προωθούνται και σε άλλα sites.
Σπόιλερ:
Λίνα μου, το Άγγελο και τη Jozeppa τα είχες και αλλού αγγελία;
Γιατί αν δεν τα είχες σε άλλο site, τότε δεν είναι απίθανο να μιλάμε για μέλος Shocked ..τώρα το σκέφτηκα αυτό..

Ναι έδρα Λάρισα δηλώνει, η Πηνελόπη ωστόσο είπε πως καθώς κυκλοφόρησε το λινκ στο facebook, άρχισε να αλλάζει όνομα.
Αν συνεχιστεί να διαδίδεται το περιστατικό, ενδεχομένως να δηλώσει και άλλη πόλη, κανείς δεν ξέρει.

Εγώ θα εφιστούσα απλά την προσοχή στην ιστορία της και τη χαρακτηριστική ομιλία, γιατί στοιχεία καθένας δίνει ότι θέλει..

Η ιστορία σύμφωνα με φιλοζωική της περιοχής τραβάει πολλά χρόνια, πολλά όμως.. και απ'ότι κατάλαβα διαδίδεται στην υπόλοιπη Ελλάδα σταδιακά..
Σπόιλερ:
Χαρά μου, αν θέλεις στείλε μου μειλ για λεπτομέρειες. Εγώ το βρίσκω πολύ χρήσιμο να ενημερωνόμαστε όλοι για τέτοια συμβάντα
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Τρι Μαρ 20, 2018 1:37 pm

ZIZIKOS έγραψε:Εγω πάλι ήθελα να ρωτήσω το εξής
Η κυρία έχει γράψει στο φόρουμ ???
κι έχει έδρα τη Λάρισα ???

για να ξέρουμε δηλαδή
Δυστυχώς τώρα πλέον δεν μπορούμε να ξέρουμε με τι όνομα μπορεί να εμφανιστεί και ναι είναι από Λάρισα.

Stella M. έγραψε:Αν έχει γράψει εδώ ή αν είναι μέλος δεν μπορούμε να το ξέρουμε.
Όσα γατάκια έχουν προωθηθεί στο γατόσπιτο όμως συνήθως προωθούνται και σε άλλα sites.
Σπόιλερ:
Λίνα μου, το Άγγελο και τη Jozeppa τα είχες και αλλού αγγελία;
Γιατί αν δεν τα είχες σε άλλο site, τότε δεν είναι απίθανο να μιλάμε για μέλος Shocked ..τώρα το σκέφτηκα αυτό..

Ναι έδρα Λάρισα δηλώνει, η Πηνελόπη ωστόσο είπε πως καθώς κυκλοφόρησε το λινκ στο facebook, άρχισε να αλλάζει όνομα.
Αν συνεχιστεί να διαδίδεται το περιστατικό, ενδεχομένως να δηλώσει και άλλη πόλη, κανείς δεν ξέρει.

Εγώ θα εφιστούσα απλά την προσοχή στην ιστορία της και τη χαρακτηριστική ομιλία, γιατί στοιχεία καθένας δίνει ότι θέλει..

Η ιστορία σύμφωνα με φιλοζωική της περιοχής τραβάει πολλά χρόνια, πολλά όμως.. και απ'ότι κατάλαβα διαδίδεται στην υπόλοιπη Ελλάδα σταδιακά..
Σπόιλερ:
Χαρά μου, αν θέλεις στείλε μου μειλ για λεπτομέρειες. Εγώ το βρίσκω πολύ χρήσιμο να ενημερωνόμαστε όλοι για τέτοια συμβάντα
Ναι Στέλλα, Άγγελος και Τζοζέπα (πρώην Ορφέας και Ευρυδίκη)είχαν προωθηθεί σε Χρυσή Ευκαιρία και ipet.
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Τρι Μαρ 20, 2018 2:33 pm

Παιδια νομιζω οτι απο την στιγμη που ειναι ανωνυμα μπορουμε να τα γράφουμε ανετα εδώ. Για το επώνυμα δεν ξερω και καλο ειναι να τα γραφουμε δημοσια για να εχουμε το νου μας. Μια περιπτωση τετοια μου έτυχε εμένα με Πατρά οπου εκει ολα τα γατια τα θέλουμε και αλλαζουμε γνώμη καθε τρεις και λιγο. Οχι ιδιου χρώματος κλπ αλλα το θελουμε το ζώο και παιρνουμε τηλέφωνο σε ολες τις αγγελιες. Μου συνέβη και εμένα σε περιοδο που εδινε και η Πηνελοπη και ειχαμε και οι 2 επικοινωνια. Τα παιρνει τα γατια και τα χάνει πως και τι .. δεν ξερω..
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Τρι Μαρ 20, 2018 5:09 pm

παιδια τι ηλικια εχει η συγκεκριμμενη ?ξερει κανεις? την εχετε δει ποτε?
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Τρι Μαρ 20, 2018 8:31 pm

belezza έγραψε:παιδια τι ηλικια εχει η συγκεκριμμενη ?ξερει κανεις? την εχετε δει  ποτε?
40-50!
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 2:44 pm

Γατοπεριπετειών συνέχεια..μας ήρθε πασχαλινός μποναμάς χθες το βράδυ..
3 γατουλάκια, 2 εβδομάδων ( ; ), επετειακά κυριολεκτικά, 3χρόνια μετά τα δικά μου κοριτσάκια..

Κάποιο ανθρωπάριο τα πέταξε μέσα στα χόρτα, τα μάζεψε ο περιπτεράς σε ένα κουτί, δεν είχε ιδέα τι να τα κάνει..κοιμούνται μακάρια αυτή τη στιγμή εδώ μαζί μας.

Πως είναι κάποιες συμπτώσεις..
Είχα πολύ καιρό να πάω βράδυ στο περίπτερο, πήγα χθες..
Έχω δύο επιλογές, δύο περίπτερα και τα δυο στην ίδια απόσταση, αντίθετες κατευθύνσεις.
Για άλλο ξεκίνησα κι έτσι απλά άλλαξα δρόμο και πήγα στη δεύτερη επιλογή.
Λίγο πριν φτάσω, σκέφτηκα την Κούλα, το καινούργιο κοριτσάκι, με την πρησμένη κοιλίτσα, που είχε μέρες να φανεί..
Άρα λέω δεν ήταν εγκυμοσύνη..Και ζευγάρωσαν όλα τα αστείρωτα αγόρια μου, σφίξιμο..
Και βλέπω την Κουλίτσα κάτω από ένα αμάξι, γεννημένη, αναθάρρησα! Άρα λέω δεν ήταν ασθένεια.
Και πάω στο περίπτερο και βλέπω τον καημένο τον περιπτερά, ας τον λέω Χ γιατί όνομα δεν ξέρω, πελαγωμένο.
"Έλα να δεις μου λέει..τι να τα κάνω;"
Ο υπάλληλος της προηγούμενης βάρδιας του είπε πως κάποιος πέταξε κάτι στα χόρτα..
3 ψυχούλες ήταν.
Κάτσε λέω θα τα πάμε στην Κούλα, μπορεί να είναι τα δικά της.
Παράτησε το περίπτερο και ήρθε μαζί μου, της έδωσα το ένα γατάκι, ήρθε να το μυρίσει και έφυγε έντρομη..έντρομη όμως! Το Κουλάκι είναι γενικά πολύ ψύχραιμη γάτα, άνετη, φάνηκε και στη μικρής διάρκειας γνωριμία μας Suspect
Γύρισα σπίτι, πήρα γάλα και μπιμπερό και ξαναπήγα.
Τα ταϊσα λίγο και συμβούλεψα τον Χ πως να τα ταϊζει κτλ. Μου λέει θα τα αφήσω εδώ και θα πω στους άλλους να τα ταϊζουν όταν λείπω..Δουλεύει 12 ώρες, κάποιες εκ των οποίων σε σούπερ μάρκετ και δεν έχει μεταφορικό μέσο..

Ο διχασμός μεγάλος, χίλιες σκέψεις έκανα, ήξερα πως δεν γίνεται να τα αφήσω, ήξερα πως μπορώ να τα φροντίσω μέχρι να μπορούν να τραφούν μόνα τους, νομίζω έζησα ξανά μαζεμένες σε κάποιες στιγμές τις πρώτες μέρες των κοριτσιών.
Και φοβήθηκα τόσο πολύ το συναισθηματικό κόστος..μα τόσο πολύ. Πως γίνεται να τα μεγαλώσεις με μπιμπερό και να τα κατεβάσεις μετά κάτω; Γιατί δεν μπορούν να μείνουν για καιρό, να πω ότι θα προλάβουμε να βρούμε σπιτάκι.
Βαριά μέρα σήμερα με τέτοιες σκέψεις κι άλλες διάφορες.
Τα βλέπω και τα ξαναβλέπω και δεν μπορώ να διανοηθώ ποιο χέρι τόλμησε, μπόρεσε να πετάξει αυτά τα πλασματάκια έτσι απλά;

Όσο κι αν το ζύγιζα, μονόδρομος ήταν, το ξέρω κατα βάθος και μετά την τελευταία ματιά στον αγχωμένο Χ, που με ευχαριστούσε και με ρωτούσε τι και πως ξανά για το γάλα και τη φροντίδα τους, πήρα το κουτάκι τους και όλοι μαζί το δρόμο για το σπίτι.
Έκανα μια στάση στο σημείο που τρώει το Κορίτσι μου, που έχει επίσης γεννήσει μήπως και τα δώσω στην καλύτερη μαμά για υιοθεσία Laughing αλλά το κοριτσάκι μου είχε φάει από ώρα και είχε πάει μάλλον στα δικά της γατάκια.
Ήρθαν όμως ο Βρωμύλ κι ο Γλύκας, αχ αυτά τα αγόρια, ένας από τη μία μεριά ένας από την άλλη, κοιτούσαν μια τα μικρά μια εμένα.

Αχ αγοράκια μου, εσείς τι να τα κάνετε, δεν μπορείτε ακόμη να τα φροντίσετε.
Να είστε εδώ αργότερα, αν σας χρειαστούν!

Ο Χ μου είπε " Μόλις τα βρήκα εσένα σκέφτηκα κι έλεγα τόσες ώρες μακάρι να φανεί" Ε να μάλλον την έπιασα τη "δόνηση" και πήγα.
Τόσο χαρακτηριστικό το χθεσινό..ξεκίνησα για αλλού, πήγα στην αντίθετη κατεύθυνση, βρήκα γατουλάκια σε ανάγκη, αχ!

Σημασία έχει που αυτή τη στιγμή έχουν μια ευκαιρία. Μακάρι να τα καταφέρουν τα πουλάκια μου! Νομίζω ότι αυτή τη φορά μπορώ να είμαι πιο οργανωμένη με τη φροντίδα τους.
Στα κοριτσάκια μου έμαθα βιαστικά, μαζεμένα.
Σαν χθες θυμάμαι την απορία μου μετά από μιάμιση μέρα που τα είχαμε, μα καλά δεν θα λερώσουν το κλουβάκι; Άσχετη. Στο γατόσπιτο νομίζω είχα βρει σχετικό άρθρο με οδηγίες για το πως πρέπει να βοηθήσουμε τα μικρά να ενεργηθούν.

3 χρόνια μετά, 3 γατουλάκια, ξανά! πω πω!

Δεν έχουν καμία σχέση με τα κορίτσια πάντως. Αυτό με εκπλήσσε και ταυτόχρονα με ανησυχεί. Είναι πάρα πολύ ήρεμα. Τόσο που το πρωί φοβόμουν να ανοίξω το κουτί. Όμως όταν ασχολούμαι μαζί τους ζωηρεύουν και φαίνονται καλοζωισμένα. Δεν ξυπνάνε ούτε για φαγητό, εμείς τα ξυπνάμε μέχρι στιγμής. Να συνεχίσουμε έτσι ή να τα αφήσουμε να ζητήσουν λέτε;
Τα κορίτσια είχαν κυριολεκτικά ρολόι, στις 2μιση, βαριά 3 ώρες άρχιζε το κλάμμα.

Επίσης όσο περιμένουν τη σειρά τους για ταίσμα είναι πολύ ήρεμα. Τα κορίτσια μόλις έπιαναν τη μυρωδιά έκαναν κακό χαμό.

Καμία άλλη συμβουλή; 2η φορά καλούμαι να μεγαλώσω τόσο μικρούλια κι ένα άγχος πάλι το έχω. Θέλω να τα κάνω όλα όσο πιο σωστά γίνεται.

Τα κορίτσια μου είναι σχετικά ψύχραιμες..τα ακούμε, τα μυρίζουμε, δεν τα βλέπουμε, άρα είμαστε (σχεδόν) οκ! Χειρότερη η Φούσκα, μοιάζει τρομαγμένη, καλύτερη η Φόρεστ, πάντα έχει την πιο στρωτή συμπεριφορά με τις φιλοξενίες.

Θέλω να ρωτήσω ένα σωρό πράγματα και δεν μπορώ να τα βάλω σε σειρά! Πφφ θα σας τα ρωτάω σταδιακά Smile

Κι αν το σκεφτώ κι αλλιώς, τα νιανιαρούδια αυτά είναι μάλλον Μπομπάκια, Τιτανάκια ή και Μαϊμουδάκια, Κλωνάκια..ποιος ξέρει. Να είναι καλά και άμα δω χαρακτήρα τις επόμενες μέρες θα κάνω την αντιστοίχιση happy2
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 3:21 pm

Ωχ ωχ ωχ Αγωνιες και χαρές καλως τα δέχτηκες!!!
Δυναμη και κουράγιο! gatoula gatoula gatoula
Μωράκια!! mati mati mati mati
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 4:44 pm

Ωχ μωράκια, καλώς τα δέχτηκες.
Ρώτα ρώτα ότι θες.Πως είναι?Ζεστούλικα?Αν κάποιο είναι παγωμένο σεσουάρ.Θάλεγα να τα ξυπνάς κάθε 2,5-3 ώρες, δεν κάνει να μένουν νηστικά περισσότερο.Αν έχεις κουκούλα από μπουφάν που δεν την χρειάζεσαι βάλτα εκεί αν δεν έχεις θερμοφόρα. Είναι σημαντικό να είναι ζεστά.
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 7:03 pm

Μολις διαβασα το post τι μου ηρθε αμσως στο μυαλο?Η ιστορια της Λευκοθεας.Περυσι τετοιες μερες ακριβως μα ακριβως ,μου τα αφησε για πρωτη φορα μεσα στη νυχτα. Φοβηθηκε ? δεν ξερω τι εγινε και εμεινα σαν την τρελλη να βρω γαλα και ταυτοχρονα να ρωταω εδω στο forum για οδηγιες προς ναυτιλωμενους.
Λοιπον πρωτα απ΄ολα , θερμοφορα ,θερμοφορα,θερμοφορα. Την καλυπτεις με ζεστο κουβερτακι και στη συνεχεια τα ακουμπας επανω .Γαλα lactopet ,φανταζομαι το ξερεις καθως και την ποσοτητα μεσα στο μπιμπερο ,οπου η τρυπα καταποσης πρεπει να ειναι μετρια (ουτε πολυ μεγαλη ουτε πολυ μικρη) .ταισμα ,εδω θα σε στεναχωρησω καθε 2,5 ωρες. Και τη νυχτα.
Εγω ταιζα ολη τη νυχτα βαζοντας το ρολοι και ξυπνωντας καθε 2 ωρες. Να ζεστανω το νερο ,να περιμενω να κρυωσει λιγο κ.λ.π.
Για τα κ@κακια ,μπαμπακακι βρεγμενο με χαμομηλι και τριβουμε κοιλιτσα . Δεν καταλαβα καλα αν εχουν ανοιξει ματακια και αν υπολογιζεις ηλικια. εμενα ηταν με κλειστα ματακια ,μολις 7 ημερων . Καλη συνεχεια
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 9:28 pm

Εντάξει τα βασικά νομίζω τα έχω κάνει. Έβαλα και ρολογάκι και πήγαν απευθείας πάνω του pale
Ψυχούλες μου!

Πάντως αυτή τη φορά που τα πολύ βασικά τα ήξερα, είχα γάλα κτλ είμαι πολύ πιο αγχωμένη ρε παιδιά. Τρέμει το χέρι μου όταν τα ταϊζω. Αυτό είναι που λένε καμιά φορά η άγνοια είναι μακαριότητα.

Ήταν ζεστούλικα και είναι ακόμη, δεν μου έχουν κρυώσει μέχρι στιγμής. Τα έχω στο δωμάτιο, μόνιμα με αερόθερμο και έχει πολύ ζέστη και άδειασα τη μισή ντουλάπα και έβαλα το κουτάκι τους μέσα να είναι ήσυχα και αυτά και τα κορίτσια, αλλά να είναι δίπλα μου να τα ακούω. Σκεπασμένα και στα μαλακά.

Με το μπιμπερό όλως παραδόξως, δεν τα καταφέρνουν πολύ καλά. Είναι λίγο μεγαλύτερα από ότι ήταν τα κορίτσια, έχουν ανοίξει ματάκια και είναι αρκετά κινητικά.
Χθες το πρώτο τάισμα και τώρα, πριν λίγο, τα τάισα με σύριγγα. Φαίνεται να μη νιώθουν να θηλάσουν από το μπιμπερό, αλλά μόλις γευτούν το γαλατάκι το πίνουν αρκετά λαίμαργα, καταπίνουν κανονικά. Ευτυχώς μετά την πρώτη σταγόνα, μάλλον ξυπνάει η επαγγελματική μου ιδιότητα και κρατάω σταθερή ροή Laughing
Σε όλους τους υπόλοιπους χειρισμούς εξακολουθώ να τρέμω,φφφφφ.
Παρόλα αυτά προσπαθούν συνέχεια να θηλάσουν εμάς..δάχτυλα, μπλούζες.
Δεν ξέρω, μήπως επειδή σε αντίθεση με τα κορίτσια πρόλαβαν να ζήσουν περισσότερο τη μαμά τους τους έρχεται πιο ξένο το μπιμπερό;
Δεν κάνουν την κλασσική κίνηση με τα πατουσάκια όταν τρώνε και δεν έχω σήμα ότι τρώνε όπως πρέπει!

Τσισάκια έκαναν, αλλά δεν έχουν ενεργηθεί. Για τις ώρες του ταϊσματος δεν είναι θέμα, γιατί πριν τις 5 ούτως ή άλλως δεν κοιμάμαι ποτέ, αλλά σηκώνεται η μητέρα μου νωρίτερα από εμένα, οπότε το βραδινό θα βγει. Κάποιες μεσημεριανές - απογευματινές ώρες δεν ξέρω πως θα βολέψουμε.

Επίσης είναι πολύ ήρεμα μέσα στο κουτάκι τους, ενώ τα κορίτσια ουσιαστικά ησύχαζαν μόνο στην αγκαλιά.
Έχουν ήδη πάρει τα πάνω τους σε σχέση με χθες, όμως δεν γουργουρίζουν.
Δεν υποτίθεται ότι γουργουρίζουν τα μικρά για να δείξουν ότι "όλα καλά";

Μπορώ να δώσω κάτι άλλο, κάτι να προσθέσω στο γάλα;
Επίσης, αποπαρασιτώνουμε σε αυτή την ηλικία;

Στα κορίτσια τα έκανα όλα σταδιακά και όταν μπήκα σε διαδικασία αποπαρασίτωσης είχαν ξεπεταχτεί.
Όμως συνήθως τα πρώτα κακάκια έτσι σε μωρά με μπιμπερό είναι διάρροιες ή γενικά υδαρή σωστά; Λόγω παρασίτων συνήθως, αλλά και της αλλαγής από μητρικό γάλα στο σκεύασμα, οπότε θέλω να το αποφύγουμε αυτό.
Ακόμη δεν έκαναν, περιμένουμε.

Η Φόρεστ έχει πάρει σήμερα μετάλλιο καλής συμπεριφοράς. Η Γκρίνια κάνει που και που κανένα άκυρο χιιι, αλλά ευτυχώς δεν μου άρχισε τους εμετούς. Φυλάει συνέχεια κοντά στα μικρά, αλλά δεν την έχω αφήσει να τα δει, μην έχουμε τα ίδια.
Το Φουσκί πάλι, είναι η φοβισμένη μου η μπέμπα. Χιιι στις αδερφές της έτσι δίχως λόγω, παραπονεμένα νιαουρίσματα σε μένα. Όσο πιο νεαρό το φιλοξενούμενο, τόσο πιο έντρομη μοιάζει Suspect Στο Μαξ είχε δώσει ελάχιστη σημασία.
Κοιμούνται οι αδερφές της και πάει μπροστά τους και τους κάνει χιιι.
Θα ήθελα τόσο πολύ να έχουν ένα μόνο μοτίβο συμπεριφοράς με τους επισκέπτες η καθεμία, να ξέρω τι να περιμένω!

Πολλά μαζί, ξέρω, οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες, βαθιές ανάσες, θα τα καταφέρουμε!
Θετικές σκέψεις άλλη μια φορά, να τα καταφέρουν τα μικρά!

Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Πεμ Μαρ 22, 2018 9:44 pm

Πιστευω πως θα τα καταφερεις μια χαρα .Τα δυσκολα ειναι οταν βρισκονται στις πρωτες μερες ζωης. Αποπαρασιτωση κανουμε μετα τις 35 -40 ημερες. Ετσι μου το ειχαν πει εδω τα κοριτσια και αυτο ειχα κανει .Οντως τα πρωτα κακακια ειναι υδαρη ,καμια φορα αργουν ή μπορει να μην το καταλαβεις ,αφου ειναι σκεπασμενα (τα κανουν στην κουβερτουλα και δε φαινεται,σε μας ετσι ειχε γινει ) Δες το πιο προσεκτικα. Καλα εκανες και εβαλες ρολοι .Κι εγω ειχα βαλει ,νομιζουν πως ειναι η μαμα τους .
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :