gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) Empty Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

Δημοσίευση από Νίνα Δευ Οκτ 23, 2017 12:24 pm

Γεια σας και πάλι, καιρό είχαμε να τα πούμε. Smile Λοιπόν τους τελευταίους δύο μήνες στον μικρό μας Λίον δίνουμε την Orijen η οποία από ότι φαίνεται τον έχει ξετρελάνει, βέβαια επειδή είναι αρκετά ακριβούτσικη (μια μικρή παρένθεση για όποιον ψάχνει ή ενδιαφέρεται, την Orijen τα 340gr την αγόραζα 5,60 δεν την είχα βρει προσωπικά αλλού πιο φτηνή, θα τη βρείτε στο Pet Supermarket το οποίο βρίσκεται στη Λ.Κηφισού 79, Αγ. Ιωάννης Ρέντης τηλ. 2104817550 - 2104823907) και τα οικονομικά μας έχουν στενέψει, είπαμε να κοιτάξουμε για σχετικά κάτι πιο οικονομικό. Οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας και την εμπειρία σας πάνω στη Pro Plan και τη Hill's για γατάκια. Επίσης μίλησα και με κάποιον που έχει ένα κατάστημα με κτηνιατρικά φάρμακα και ξηρές τροφές και μου είπε ότι δεν φέρνει Καναδέζικες τροφές γιατί είναι πολύ βαριές και δημιουργούν πρόβλημα στα νεφρά λόγο της πολλής πρωτεϊνης, εγώ δεν πείστηκα ιδιαίτερα εσείς τι λέτε πάνω σε αυτό; Suspect Επίσης αν γνωρίζετε pet shop που έχουν ξηρά τροφή σχετικά σε καλές ή οικονομικές τιμές σε περιοχή Περιστέρι, Χαϊδάρι ή Αιγάλεω, πείτε μου ευχαριστώ. Smile
Νίνα
Νίνα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 26
Τόπος : Αθήνα - Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2017
Mood : Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) Empty Απ: Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

Δημοσίευση από purple penguin Τρι Οκτ 24, 2017 2:37 am

Γεια σου Νίνα!
Και εγώ στο ψάξιμο τροφής είμαι, αλλά σε  διαφορετική φάση. Θα σου πω όμως κάποια στάνταρ.
Νομίζω πως είναι αμαρτία να πας από Orijen σε Pro Plan ή Hill's... Αφού την τρώει ο μικρός χωρίς πρόβλημα κ αφού έχει συνηθίσει σε μια τέτοια τροφή, ψάξε να βρεις κάποια ανάλογη αλλά οικονομικότερη. Μην πας σε τροφές με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία.
Όσο  για την πρωτεΐνη , σκέψου ότι η Pro Plan για γατάκια έχει ακριβώς την ίδια περιεκτικότητα με την Orijen, 40%. Η διαφορά είναι ότι η Orijen έχει καλύτερης ποιότητας πρωτεΐνη.
Για pet-shop, αν ψάχνεις οικονομία, θα πρέπει να αγοράσεις διαδικτυακά.

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) Empty Απ: Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

Δημοσίευση από Νίνα Τετ Οκτ 25, 2017 11:23 am

Διαδικτυακά το έχω ψάξει αλλά τα περισσότερα λειτουργούν μόνο ηλεκτρονικά και συνήθως θέλουν κάρτα για αγορές την οποία δεν διαθέτω, συν ότι πολλές φορές με τα έξοδα αποστολής πηγαίνει πολύ παραπάνω. Μόνο ως τρόπο πληρωμής αντικαταβολή ψάχνω αλλά δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάτι οικονομικότερο για παράδειγμα από κάτι το οποίο θα αγόραζα σε ένα πετ σοπ κοντά στη γειτονιά μου ας πούμε. Suspect Επίσης ο μικρός ξετρελάθηκε και με την Pro Plan θα με τρελάνει αυτό το γατί, δεν υπάρχει κάτι που να μην το τρώει.  happy2
Νίνα
Νίνα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 26
Τόπος : Αθήνα - Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2017
Mood : Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) Empty Απ: Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Οκτ 25, 2017 3:29 pm

Νίνα έγραψε:Διαδικτυακά το έχω ψάξει αλλά τα περισσότερα λειτουργούν μόνο ηλεκτρονικά και συνήθως θέλουν κάρτα για αγορές την οποία δεν διαθέτω, συν ότι πολλές φορές με τα έξοδα αποστολής πηγαίνει πολύ παραπάνω. Μόνο ως τρόπο πληρωμής αντικαταβολή ψάχνω αλλά δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάτι οικονομικότερο για παράδειγμα από κάτι το οποίο θα αγόραζα σε ένα πετ σοπ κοντά στη γειτονιά μου ας πούμε. Suspect Επίσης ο μικρός ξετρελάθηκε και με την Pro Plan θα με τρελάνει αυτό το γατί, δεν υπάρχει κάτι που να μην το τρώει.  happy2
Εκτός από κάρτα, μπορείς να αγοράσεις κ με τραπεζική κατάθεση, οι τιμές είναι ίδιες. Κάνεις την παραγγελία, σου βγάζει το τελικό ποσό κ σου λέει σε ποιον λογαριασμό να καταθέσεις τα χρήματα. Πας στην τράπεζα, κάνεις την κατάθεση, ενημερώνεις το pet shop κ σου στέλνουν την παραγγελία. Επίσης, τα περισσότερα καταστήματα παρέχουν δωρεάν μεταφορικά ή/και αντικαταβολή για αγορές πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό. Το ποσό αυτό διαφέρει από κατάστημα σε κατάστημα. Το χαμηλότερο που έχω βρει είναι 25?, αλλού μπορεί να είναι 40? κ αλλού 60?. Να προτιμάς να αγοράζεις τις μεγάλες συσκευασίες που είναι οικονομικότερες κ επίσης σε βοηθάν να καλύψεις το ποσό που απαιτείται για δωρεάν μεταφορικά. Εναλλακτικά, μπορείς να αγοράζεις μαζί με κάποιον φίλο σου ώστε να συμπληρώσετε το ποσό.
Το ότι τρώει την τροφή, δεν σημαίνει απαραίτητα κ ότι του κάνει καλό. Σου είπα ποια είναι η γνώμη μου... Εφόσον ξεκίνησες με orijen κ δεν μπορείς για οικονομικούς λόγους να συνεχίσεις, θα ήταν καλύτερα να επιλέξεις μία οικονομικότερη αλλά ίδιας φιλοσοφίας τροφή (χωρίς σιτηρά). Αν δεν θέλεις, τότε τουλάχιστον να αποφύγεις τροφές που περιέχουν καλαμπόκι κ στάρι.

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) Empty Απ: Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 25, 2017 4:06 pm

Θα συμφωνήσω με την προλαλήλασα , αμαρτια μου κανει εμένα να πας απο αυτην την ποιοτητα στα καλαμποκια. Σχετικα με τα πετ σοπ υπάρχουν και του εξωτερικου που εχουν αρκετά μεγάλες διαφορες με τα εδώ οπως πχ το www.zooplus.gr και μπορεις να πληρώσεις με τραπεζικο εμβασμα αν έχεις web banking συμφέρει με μηδενικα εξοδα αποστολη πανω απο 60 ευρω περιπου στο συγκεκριμενο και γενικοτερα πανω απο καποια ποσα δεν χρεωνουν εξοδα αποστολης. Αν παλι θέλουν καρτα μπορεις να βγάλεις μια prepaid και να την φορτιζεις. orijen και acana έχει και σε αυτο το site εδώ και πολυ καλη τιμη σε 2 μαζι....
https://www.acana-shop.de/trockenfutter/fuer-katzen/

Eγω ακανα παιρνω απο το δεύτερο και πληρώνω με τραπεζικο έμβασμα.


edit

βλεπω οτι με προλαβε η προλαλήσασα τα ιδια λέμε. Αν θες να αλλάξεις απο οριτζεν αντε να πας σε ακανα που έχει και μια μεση πρωτεϊνη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) Empty Απ: Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Οκτ 25, 2017 9:22 pm

Gatoplikti έγραψε:Θα συμφωνήσω με την προλαλήλασα , αμαρτια μου κανει εμένα να πας απο αυτην την ποιοτητα στα καλαμποκια. Σχετικα με τα πετ σοπ υπάρχουν και του εξωτερικου που εχουν αρκετά μεγάλες διαφορες με τα εδώ οπως πχ το www.zooplus.gr και μπορεις να πληρώσεις με τραπεζικο εμβασμα αν έχεις web banking συμφέρει με μηδενικα εξοδα αποστολη πανω απο 60 ευρω περιπου στο συγκεκριμενο και γενικοτερα πανω απο καποια ποσα δεν χρεωνουν εξοδα αποστολης. Αν παλι θέλουν καρτα μπορεις να βγάλεις μια prepaid και να την φορτιζεις. orijen και acana έχει και σε αυτο το site εδώ και πολυ καλη τιμη σε 2 μαζι....
https://www.acana-shop.de/trockenfutter/fuer-katzen/

Eγω ακανα παιρνω απο το δεύτερο και πληρώνω με τραπεζικο έμβασμα.


edit

βλεπω οτι με προλαβε η προλαλήσασα τα ιδια λέμε. Αν θες να αλλάξεις απο οριτζεν αντε να πας σε ακανα που έχει και μια μεση πρωτεϊνη.
Ο προλαλήσας... Αγοράκια ήμαστε κ εγώ κ το μωρό μου blinking

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) Empty Απ: Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια)

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 25, 2017 11:18 pm

Ουπς συγγνώμη έχω συνηθίσει που η πλειοψηφία εδώ  μέσα  είναι  γυναικες και... Embarassed
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γνώμες για Pro Plan και Hill's (για γατάκια) M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης