gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εγκατάλειψη....

+4
ZIZIKOS
Gatoplikti
LAROGATA
Syllas
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Syllas Τρι Οκτ 03, 2017 2:45 pm

Γειά χαρά. Εδώ και μια εβδομάδα (πάνω κάτω) ταΐζω ενα μαύρο γκρίζομάτικο γατάκι πιθανώς 2 μηνών εγκλωβισμένο στη σκεπή ενός καταστήματος.

Το γατάκι βρέθηκε εκει μετά απο πτώση απο μπαλκόνι, την οποία και παρακολούθησα, την ώρα που κάποιος προσπαθούσε να το πιάσει, υποθέτω επειδή κάπου είχε χωθεί απο τον φόβο του και νιαούριζε σά τρελό. Μόλις το έπιασε του έφυγε απο τα χέρια και έκανε βουτιά στο κενό. Ευτυχώς έπεσε στα μαλακά, πάνω σε τέντα/σκεπή αυλής.
Αυτός που προσπάθησε να το πιάσει μάλλον μάστορας ήταν ή κάτι τέτοιο και ενώ κατέβηκε αυτός με μια κοπέλα (ένοικος τους του διαμερίσματος υποθέτω) δέ κατάφεραν να το πιάσουν γιατί ήταν κατατρομαγμένο και....το παράτησαν.

Για τρεις μέρες περίμενα μήπως κάποιος φιλοτιμηθεί και ασχοληθεί αλλά τίποτα,το παράτησαν να πεθάνει ακριβώς μέσα στα πόδια τους...γατάκι το οποίο είχαν στο σπίτι τους. Και μάλιστα το βλέπουν, ξέρουν οτι είναι εκεί, δέ δίνουν δεκάρα όμως. Δέν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα.

Δέν έχω έρθει σε επικοινωνία με οποιονδήποτε μένει εκει αφού πάνε κι έρχονται, και δε μου δίνει κανένας πληροφορίες, ούτε κάν με άφησαν να ανέβω στη σκεπή για να το πιάσω.

Το γατάκι έχει βρεί καταφύγιο σε ενα βρομερό μέρος κάτω απο το μπαλκόνι του κάτω διαμερίσματος και δέ μπορεί να πάει πουθενά. Δέ μπορεί να πηδήσει τη μάντρα και να φύγει γιατί είναι πολύ ψηλά για το μέγεθός του, και δίπλα του υπάρχει μόνο μια μικρή αυλή με καμία διαφυγή και αυτοί που μένουν εκεί φοβάμαι οτι θα του κάνουν χειρότερο κακό αν το δούν μπροστά τους (κρίνοντας απο την απίστευτη αδιαφορία τους).

Ευτυχώς εγω έχω πρόσβαση (περιορισμένη) με σκάλα απο την πιλοτή μου και του βάζω νερό και φαγητό καθημερινά. Το σημείο όμως είναι εκτεθειμένο και σύντομα θα αρχίσουν οι βροχές και τα κρύα και ανησυχώ για το πώς θα μπορεί να τρώει.Επίσης είναι μέσα στη βρόμα και αν είδα καλά έχει και ψείρες και μύκητες και δέ ξέρω κι εγώ τί άλλο.

Είναι πολύ μικρό και υποθέτω οτι πρόσφατα το υιοθέτησαν και ακόμα είναι φοβητσιάρικο. Είναι όμως πολύ πολύ ήσυχο (3 μέρες είχε να φάει και ούτε που νιαούριζε) και είναι σχετικά φιλικό. Σήμερα έκατσε να φάει ενώ στεκόμουν λίγα εκατοστά δίπλα του. Με λίγη δυσκολία βέβαια αλλα έκατσε.
Ίσως μπορέσω να το πιάσω κάποια στιγμή αν και δέ ξέρω τι θα το κάνω αφού δέν υπάρχει κάποιος που να θέλει γάτα.Εγώ έχω ήδη μια και δέ μπορώ να υποστηρίξω άλλη.

Σκέφτομαι τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται και έχω αγχωθεί τόσο που έχω εξάρσεις ψωρίασης και αισθάνομαι όλη μέρα απαίσια. Μπορώ να μείνω ήσυχος? Θα είναι εντάξει με λίγο φαγάκι και νερό?


Τα ερωτήματά μου είναι:
1)Τί μπορεί να κάνει η αστυνομία, τί αρμοδιότητες έχει? Μπορεί με μια καταγγελία να έρθει στον "τόπο του εγκλήματος" και έπειτα απο κατάδειξη να προχωρήσουν σε κάποια ενέργεια ή πρέπει να κάνω εγώ τον ντετέκτιβ και τους πάω μέχρι και ΑΦΜ τους στο πιάτο?

2)Τί μπορώ να κάνω για το γατάκι αν τελικά δέ μπορέσω να το πιάσω? Υπάρχει κάποιο επίσημο σωματείο ή κάτι τέτοιο που θα μπορέσει να κάνει κάτι παραπάνω τελοσπάντων? Κάποιος με κάποιο βαθμό "εξουσίας" που να μπορέσει να τους υποχρεώσει να επιτρέψουν την πρόσβαση ή και να δώσουν στοιχεία για το ποιός μένει εκει?

Η μόνη "φιλοζωική" που υπάρχει στην περιοχή αποτελείται απο 3-4 άτομα και δέν υπάρχει καν χώρος στέγασης, απλά μαζεύουν οτι μπορούν στα σπίτια τους και στις γειτονιές γύρο τους και τους παρέχουν τα βασικά και οτι γίνει. Ο Δήμος απλά δέν υπάρχει.

Sad


Γιώργος.

Syllas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Οκτ 03, 2017 3:44 pm

εφοσον εχεις προσβαση στο χωρο θα μπορουσες να το πιασεις ισως σκεπαζοντας το με μια κουβερτα ή βαζοντας μεσα σε μια ανοιχτη γατοφορο λιγη κονσερβα.Το μικρο σιγουρα θελει ιατρικη φροντιδα αν εχει ολα αυτα που λες.Οι ψυλλοι δεν ειναι τοσο αθωοι σ΄αυτη την ηλικια μπορει να προκαλεσουν αναιμια και ισως και θανατο.Οσο για επισημος φορεας δεν υπαρχει καποιος που ν΄ασχολειται με γατες και οσοι εθελοντες υπαρχουν σιγουρα ειναι πνιγμενοι και φορτωμενοι ως το λαιμο.Το ιδανικο ειναι να το επιανες και να το προωθουσες για υιοθεσια ή για φιλοξενια.Εφοσον ειναι μικρουλικο μπορει και να υιοθετηθει
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Εγκατάλειψη.... M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Οκτ 03, 2017 3:45 pm

Καλησπέρα, κατάσταση δράμα τι να λεμε για τους συγκεκριμενους ανθρώπους και μαλιστα λες οτι το γατάκι εχει χιλια 2 θέματα οποτε αναρωτιέμαι αν το φροντισαν κιολας. Η φιλοωϊκη της περιοχής σου δεν σε ενημερωσε για την νομοθεσια , δεν σου προτεινε καποια βοήθεια να πατε να το πιάσετε μαζι ή εστω να σε ενημερωσει για την διαδικασια με την αστυνομια?
Το θέμα του να βρει καπου να μεινει ειναι δύσκολο διοτι ολοι αυτοι ο ανθρωποι ειναι υπερπληρεις και προσπαθουν με δικα του μεσα να βοηθήσουν, μπορεις ομως να το πιάσεις να το συνεφέρεις και να βάλεις μια αγγελια για υιοθεσια αν εχεις καποιο χωρο στο διαμέρισμα σου που μπορει να απομονωθει. Πολλοι βάζουν και στο μπανιο.
Οταν λες οτι δεν μπορεις να υποστηριξεις αλλη γατούλα υποθέτω οικονομικα εννοεις?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Εγκατάλειψη.... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Οκτ 03, 2017 4:12 pm

Γιώργο καλησπέρα.

Προσπάθησε να το δελεάσεις με κάτι λαχταριστό το γατάκι ώστε να σε πλησιάσει και να το βουτήξεις. Δοκίμασε ίσως και με κάποιο παιχνίδι ώστε να να μην νοιώθει τρομαγμένο και να σ' εμπιστευτεί

Δυστυχώς όπως σουγραψαν και παραπάνω, ότι γίνεται πλέον γίνεται σε προσωπικό επίπεδο. Δε ξέρω αν μπορείς να στηρίξεις κάτι νομικά ή να αποδείξεις κάτι απ αυτά που έγιναν. Καλό θάταν να ρωτήσεις τη φιλοζωική σου αν υπάρχει κάτι σχετικό στη νομοθεσία.

Αν μπορέσεις να το πιάσεις και να το πάς σε κάποιο γιατρό (εξηγησέ του ότι είναι αδέσποτο) και πως το βρήκες.
Συνήθως κάνουν καλύτερες τιμές.
Το ιδανικό θα ήταν μόλις πάρει λίγο τα πάνω του να του βάλεις μια αγγελία μήπως βρεθεί ένα σπιτάκι υπεύθυνο αυτή τη φορά, και γι αυτό.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Εγκατάλειψη.... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Οκτ 03, 2017 4:35 pm

Υπαρχει νομοθεσια παντως και τιμωρει την εγκατάλειψη το θέμα ειναι τώρα τι γινεται στην πράξη. Μαρια αν καποιος θελει να μπει σε ένα χωρο οπου υπαρχει ενα εγκλωβισμένο πλασμα και τον αφήνουν τι μπορει να κανει? Αστυνομια?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Εγκατάλειψη.... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Syllas Τρι Οκτ 03, 2017 4:55 pm

@LAROGATA
Η πρόσβαση είναι πολύ περιορισμένη. Βάζω ψηλή σκάλα και πατάω στο τελευταίο σκαλοπάτι και στέκομαι και στις μύτες ίσα ίσα για να μπορώ να βάλω νερό και φαγητό και να μπορώ να δώ το γατί. Ο τοίχος είναι πολύ ψηλός. Εχω και το φόβο μή πέσω.

Προσπαθώ να το κάνω να με εμπιστευθεί πρώτα και όταν δώ οτι έρχεται αμέσως μόλις με βλέπει η μακάρι με την πρώτη επαφή, να βάλω φαγητό σε ενα κουτί μεταφοράς και να το καλοπιάσω να μπεί μέσα. Διαφορετικά πρέπει να ανέβω εκει πάνω και όπως είπα, δέ με αφήνουν. Δεν επιτρέπουν καν την είσοδο στην αυλή τους.

Μπορώ να ανέβω απο τη μεριά μου, αν βρώ ψηλή βιομηχανική σκάλα, αλλα πρέπει να το πιάσω μια κι εξω σα τον κλέφτη διαφορετικά θα βρώ μεγάλο μπελά. Είναι και ιδιόκτητο όλο το κτίριο και θα με κυνηγήσουν όλοι.
Και αυτό όμως είναι δύσκολο γιατί δέν είναι σταθερή η σκεπή απο την πλευρά μου, είναι τέντα. Πρέπει να φτάσω κάτω απο το μπαλκόνι τους για να πατήσω σε σταθερή σκεπή.
Και φυσικά δέν έχω καμια βοήθεια ετσι? Αν καταφέρω και το πιάσω θα είναι γενικά θαύμα, όπως κι αν γίνει.


@Gatoplitki
Όπως είπα ο Δήμος απλά δέν υπάρχει. Με παραπέμπει στο τοπικό σωματείο το οποίο αποτελείται κυριολεκτικά απο 3 άτομα τα οποία δε μπορούν να κάνουν τίποτα παρα μόνο στείρωση σε όσα μπορούν να πιάσουν. Ευτυχώς ο Δήμος καλύπτει τουλάχιστον αυτά τα έξοδα
Δέν υπάρχουν εγκαταστάσεις κτλ, δέν υπάρχει τίποτα (απ'όσο γνωρίζω και απ΄ότι μου είπαν.
Δέν υπάρχουν ούτε εθελοντές για βοήθεια όπως απαιτεί αυτή η περίπτωση. Και είναι παράδοξο γιατί σχεδόν κάθε σπίτι έχει και απο μια γάτα ή ενα σκύλο εδώ.

Οσο για την αστυνομία της περιοχής....επίσης ανύπαρκτη. Δεν εμφανίζονται ούτε για σοβαρά θέματα.

Η νομοθεσία είναι σαφής, αλλα ζούμε στην Ελλάδα οπου η νομοθεσία δέν έχει καμία απολύτως βαρύτητα.

Είμαι άνεργος και μένω με τους γονείς μου, οπότε καταλαβαίνετε οτι η κατάσταση είναι δύσκολη ακόμα και με μια γατούλα. Επίσης,αυτοί δέ θέλουν άλλη γατούλα στο σπίτι. Δε ξέρω θα την ανεχτούν προσωρινά αλλα σίγουρα οχι μόνημα.

Και τέλος, άσχετο με την αδυναμία συντήρησης άλλης γάτας, η γατούλα που έχουμε δε δέχτηκε την προηγούμενη γατούλα που φέραμε στο σπίτι, αμφιβάλω αν θα δεχτεί αυτήν.

Η συγκυρία είναι πραγματικά τραγική γιατί και η αδελφή μου μόλις πρίν μια βδομάδα βρήκε τυφλά γατάκια και τα πήρε να τα φροντίσει και δέν έχει χώρο

Είναι κρίμα είναι τόσο καλό γατάκι. Ούτε παραπονιέται, περιμένει υπομονετικά στην ώρα του για το ραντεβού...παίζει με οτι βρεί...


Δε μπορώ να χωνέψω το πώς το παράτησαν τόσο εύκολα μιας και φαίνεται να το υιοθέτησαν πολύ πρόσφατα. Απο τη μία το θές στο σπίτι σου, απο την άλλη το παρατάς ακόμα κι αν δέν ήταν δικό του λάθος που έπεσε?

Και εντάξει δε μπορείς να το πιάσεις, γιατί το αφήνεις να πεθάνει? Αφού έχεις πρόσβαση βάλτου νερό, φαγητό κι ενα κουτί να φωλιάσει και σιγά σιγά θα ηρεμήσει. Ούτε αυτό το ελάχιστο ρε! Δε καταλαβαίνω. Έχω δεί συμπεριφορές και συμπεριφορές αλλα αυτό ποτέ ξανά.

@ZIZIKOS
Μέχρι στιγμής κατάφερα να το κάνω να με εμπιστευθεί αρκετά ώστε να κάτσει να φάει δίπλα μου. Δέ μπορώ όμως να το βουτήξω γιατί ακόμα στην παραμικρή κίνηση κάνει πίσω. Και εκτός αυτού είμαι και στις μύτες και με το ζόρι φτάνω.


Παραθέτω και μια φωτό που τράβηξα πρίν λίγο. Λιαζόταν στην άκρη τις τέντας και έπαιζε με την ουρίτσα του.

Εγκατάλειψη.... Dsc_0011

Syllas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από belezza Τρι Οκτ 03, 2017 5:03 pm

γεια σου φιλε γιωργο.καταρχας εισαι σιγουρος οτι το γατακι ηταν της οικογενειας που περιγραφεις ή απλως τρυπωσε στο μπαλκονι τους γι αυτο και δεν ενδιαφερονται περισσοτερο? τωρα σε σχεση με τις φιλοζωικες τα πραγματα ειναι βεβαια οπως σου τα περιεγραψαν ,απο την αλλη σε καποιες πιο '' διακεκριμμενες'' που εγω απευθυνθηκα για πιο απλα πραγματα ,οχι να περιθαλψουν , δεν βρηκα υποστηριξη.πιο πολυ υφος ανακριτη ειχαν και γραφειοκρατη που τον ενοχλησα παρα ανθρωπου που αγαπαει και θελει να βοηθησει τα ζωακια.εγραψα ''διακεκριμμενες'' εννοωντας γνωστες κατ΄ονομα για να μην παρεξηγηθω απο ανθρωπους που πραγματικα επιτελουν εργο αλλα αντιθετα δεν εχουν υποστηριξη .τωρα εσυ, δεν εχεις ουτε ενα μπαλκονι να το τοποθετησεις δινοντας του τα πρωτα και βασικα? μια αποπαρασιτωση δεν κοστιζει τοσο πολυ.αφου εχεις γατα θα τα ξερεις. μολις συνελθει και παρει τη βασικη εκπαιδευση βαζεις αγγελια υιοθεσιας
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Εγκατάλειψη.... Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Syllas Τρι Οκτ 03, 2017 5:29 pm

Δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος αλλά είναι σχετικά προφανές. Δε μπορώ να σκεφτώ πώς αλλιώς έφτασε στο μπαλκόνι το γατί.

Να μπήκε στο κτίριο και να τρύπωσε στο διαμέρισμα? Ποιές οι πιθανότητες να μπήκε στη είσοδο του κτηρίου...να ανέβηκε τις σκάλες, και να τρύπωσε στο διαμέρισμα ειδικά την ώρα που βρίσκεται κόσμος μέσα.
Επίσης, αφού έπεσε, κοίταζε εκεί πάνω και νιαούριζε, κάτι που μου δίνει την εντύπωση οτι ξέρει που ήταν το σπίτι του.

Και πάλι όμως, ξέρεις οτι υπάρχει ενα γατάκι εγκλωβισμένο μέσα στα πόδια σου, πώς γίνεται να το αγνοείς. Μή το πιάσεις αλλα βάλτου νερό και φαγητό. Τόσο δύσκολο πιά?

Χώρος υπάρχει αλλα είναι δύσκολη η κατάσταση. Μακάρι να είχα "γατογονείς", αφού και τη γατούλα που έχουμε με το ζόρι τη δέχτηκαν. Θα κάνω οτι μπορώ για να το φιλοξενήσω τουλάχιστον μέχρι να είναι καλά απο θέμα υγείας, αν τα καταφέρω, μετά δέ ξέρω.

Απο γάτες δέ μπορώ να πώ οτι ξέρω,μόνο να ταΐζω ξέρω,να παίζω,να καθαρίζω, και να προσφέρω μια αγκαλιά. Η αδελφή μου θα είναι ειδική στα ιατρικά και θα με βοηθήσει.

Syllas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από belezza Τρι Οκτ 03, 2017 6:03 pm

ξερεις πολλοι απο μας δεν ειχαμε ειδικη γνωση.κι εγω παρολο που εχω γονεις πολυ φιλοζωους ,μεχρι τωρα τα επαιρνα και τα μεγαλωνε η μαμα μου ,ο μπαμπας μου κ.λ.π μεχρι που βρεθηκε κατω απο ειδικες συνθηκες ο γατος μου και αλλαξε η σταση μου εντελως. τωρα φροντιζω κι εγω ,εκτος του γατου μου, 4 στην ουσια αδεσποτακια με τον τροπο που σου εγραψα .τουλαχιστον ας μεγαλωσουν σωστα και στη συνεχεια βλεπουμε.οτι χρειασθεις μπορεις να ρωτας εδω
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Εγκατάλειψη.... Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Οκτ 03, 2017 9:15 pm

Καλησπέρα κι από εμένα.
Να σου πω αρχικά ότι καταλαβαίνω πως νιώθεις κι εγώ αρρωσταίνω με τέτοια περιστατικά.
Όσον αφορά την οποιαδήποτε σχετική νομοθεσία αυτό που ξέρω είναι ότι απλά μια μαρτυρία δεν αρκεί. Συνήθως χρειάζονται στοιχεία αδιάσειστα για την οποιαδήποτε παρέμβαση. Μετά για τις φιλοζωικές όντως είναι τις περισσότερες φορές, άνθρωποι σαν κι εμάς, που συνήθως δεν έχουν τη δυνατότητα για κάτι παραπάνω, αλλά δε θα αδιαφορήσουν για αυτό που είναι μπροστά τους. Άρα η διάσωση είναι ουσιαστικά στο χέρι σου.

Αυτό που προτείνω, είναι να συνεχίσεις να πηγαίνεις, μη βιαστείς να το πιάσεις και γίνουν χειρότερα τα πράγματα ή έχεις κάποιο ατύχημα. Να σε συνηθίσει και θα έρθει σιγά σιγά μόνο του ή τουλάχιστον θα είναι πιο εύκολο να το πιάσεις. Όταν το πιάσεις έχε το μέχρι να το γιατροπορέψεις στο δωμάτιό σου. Τα βασικά έξοδα για αρχή δεν είναι τραγικά. Μην τα σκέφτεσαι όλα μαζί. Ένα βήμα τη φορά.
Αυτό που προέχει είναι να σε συνηθίσει ώστε να πλησιάζει και να μάθεις αυτό που ρωτάει η Gatoplikti, αν δηλαδή είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης του κτιρίου να σου δόσει πρόσβαση, από τη στιγμή που υπάρχει ζώο εγκλωβισμένο. Για αυτές τις πληροφορίες μπορείς να επικοινωνήσεις και με κάποια μεγαλύτερη φιλοζωική, θα ξέρουν να σε ενημερώσουν λογικά για το συγκεκριμένο θέμα.
Τα υπόλοιπα προς το παρόν άστα γιατί σε στρεσάρουν περισσότερο και συνέχισε την προσέγγιση.

Καλή επιτυχιά εύχομαι! Υπομονή!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Εγκατάλειψη.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από dagger Τετ Οκτ 04, 2017 1:48 am

Καλησπερα Γιωργο
Ριξε μια ματια στο παρόμοιο περιστατικο που βίωσα πριν 2 μήνες .
Εγκλωβισμένο αδεσποτο , κινησα γη και ουρανο για να το βγαλω απο εκει .
Το επιασα με γατοπαγίδα , την οποία προμηθευτηκα απο φιλοζωική.
απο την φιλοζωικη μιλησαν και τελικα μου ανοιξαν και εβαλα την γατοπαγιδα και εβγαλα την γατουλα απο εκει μεσα.

Διαβασε το ποστ και οτι χρειαστει στειλε μου πμ να σου πω  λεπτομερειες για το που απευθυνθηκα και τι ενεργειες εγιναν

http://www.gatospito.com/t12990-topic

εντιτ

το αδεσποτο ειναι η μαυρη γατουλα στην υπογραφή μου Smile
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Εγκατάλειψη.... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Οκτ 04, 2017 1:55 am

Εφόσον είναι σε σκεπή και ψηλά, τότε μπορείς να καλέσεις την πυροσβεστική για να το κατεβάσει.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Εγκατάλειψη.... M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Syllas Τετ Οκτ 04, 2017 2:44 pm

Σας ευχαριστώ όλους! Τελικα το έπιασα αφού έγινε απροσδόκητα φιλικό χθές βράδυ αφού κατάφερα και το χάιδεψα

Είναι όμως πάρα πάρα πάρα πολύ φοβητσιάρικο. Δε φοβάται τόσο τους ήχους αλλα πάρα πολύ τις κινήσεις.
Αν μπεί κάποιος στο δωμάτιο δέν ενοχλείται, αλλα αν πλησιάσει και απλώσει χέρι πανικοβάλλεται.
Αν αντιληφθεί την παραμικρή κίνηση ενώ δε το χαϊδεύω κρύβεται. Την ώρα που το χαϊδεύω μπορώ να κάνω σχεδόν οτιδήποτε, μέχρι και να το μετακινώ να το τουμπάρω κτλ. Εχει κι ενα γλυκό νιαούρισμα...

Χθες βράδυ ήταν απίστευτα ανήσυχο αλλα τελικά η ανησυχία έγινε πολύωρο παιχνίδι και δε με άφησε να κλείσω μάτι. Σήμερα το πρωί τελικά έκλεισε τα ματάκια του και δέν έλεγε να με αφήσει να φύγω. Τελικά τη σκαπούλαρα και απ'ότι βλέπω είνα εντάξει,για τώρα.

Τώρα προσπαθώ να έρθω σε επικοινωνία με αυτήν που το έχει αλλα μάλλον δε θα γίνει τίποτα. Έδωσα σε άλλους ενοίκους ενα τηλ. να της το δώσουν να μας πάρει αν το θέλει, αλλα δε πιστεύω να ασχοληθούν και ούτε να το θέλει.

Εν το μεταξύ έχουν αρχίσει οι καβγάδες εδώ στο σπίτι και απ'οτι βλέπω είναι αδύνατον να το κρατήσω. Μπορεί να γίνει κάτι? Ξέρετε μήπως το θέλει κάποιος, ή μήπως κάποιος που έχει μια παρέα με φιλικές γατούλες να την βάλει κι αυτή στην παρέα?

Υπάρχει μια παρέα με γατούλες κάτω απο το σπίτι μου και τους βάζουν κάποιοι νερό και φαγητό, αλλα δε ξέρω....θα τα βγάλει πέρα? Θα το δεχθούν?Είναι όλες αστείροτες και τα πράματα είναι λιγάκι ζόρικα.

Επίσης, μήπως όσο το κρατάω εδώ τόσο λιγοστεύω τις πιθανότητες να μπορέσει να λειτουργήσει ως αδέσποτο? Θα ηρεμήσει, θα ξεθαρρέψει, αλλα θα μπορεί να με αποχωριστεί και να γίνει αυτόνομη ή θα την ακούσω κάποια μέρα να πλαντάζει στο κλάμα...? Εχει κανείς σας ανάλογη εμπειρία επανένταξης γατιού στο δρόμο?

Να υπενθυμίσω οτι οσο ήταν μόνο του πάνω στην τέντα δέν έκλαιγε παρα μόνο οταν πείναγε και δίψαγε πολύ. Δε ξέρω όμως τί θα κάνει με άλλες γάτες γύρω γύρω και σε ενα μέρος που θα είναι σαφώς ποιό εκτεθειμένο. Είναι ενα κλειστό οικόπεδο, αποθήκη για οικοδομικά εργαλεία (παλέτες, σκαλωσιές κτλ)

Syllas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από dagger Τετ Οκτ 04, 2017 3:05 pm

Χαιρομαι πολυ που ειχε ενα σχετικα αίσιο τέλος η ιστορία.
Και λυπαμαι που εχεις θεματα στο σπιτι σου εξ αιτιας του γατιου...

Βγαλτο φωτογραφίες να μπορεσει να προωθηθει η υιοθεσία του
Και εξηγησε στην μητερα σου οτι η παραμονη του σπιτι σας ειναι προσωρινη μεχρι να βρεθει σπιτι για το γατακι.
Αλλα οπωσδηποτε βγαλτο φωτογραφίες
Δυστυχως εγω ειμαι πλήρης , ουτε να το φιλοξενησω μπορω , ασε που αν το φιλοξενουσα θα το κρατουσα κιολας και έχω ήδη 9 γατες μεσα στο σπιτι


dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Εγκατάλειψη.... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 04, 2017 3:18 pm

Χμμμ....

Καταρχας αν μεσα σε μια αγέλη βάλεις ένα μωρο γατάκι ειναι πολύ πιθανό να το χτυπάνε να το αγριεύουν και να το διώξουν.
Δεν νομιζω επισης οτι αυτοι οι άνθρωποι που ειχαν το γατάκι , αν το ειχαν, ειναι κατάλληλοι για να το ξαναπάρουν.
Οπως το βλέπω εγώ η τύχη του μικρού χτύπησε την πορτα σου , οποτε γιατι δεν του δινεις μια ευκαρια να υιοθετήθει , να βρει ένα σωστο σπιτικο και να μην ειναι στους δρομους. Μια αποπαρασιτωση ένα καθαρισμα φωτογραφιες και μια αγγελια μπορουν να κάνουν την διαφορά! Αν καταλαβαινω καλα έχεις προβλημα στο σπιτι , τους ενοχλει κατι συγκεκριμένο?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Εγκατάλειψη.... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Syllas Τετ Οκτ 04, 2017 4:05 pm

Απο την πλευρά την μητέρας μου είναι η τρίχες τους και οτι της χαλάνε τις ταπετσαρίες. Οι παλιές δηλαδή χάλασαν απο άλλη γάτα, οι καινούριες είναι μια χαρά, αλλα φοβάται οτι θα τις χαλάσουν κι αυτές. Αλλα την αγαπάει αυτή που έχουμε και παίζουν κάθε μέρα.

Απο την πλευρά του πατέρα μου....τι να πώ, ζορίζεται με τα οικονομικά αλλα γενικά δέ τις θέλει. Οχι οτι τον εχει ενοχλήσει ποτέ αυτή που έχουμε ή οτι γενικά τις μισεί.....απλά είναι μοναχικός άνθρωπος,τόσο μοναχικός που δέ θέλει ούτε ζωντανά. Μόνο 2 καναρίνια έχει και πολλά είναι λέει.

Με τη γατούλα που έχουμε μερικές φορές ασχολείται και αυτή τον λατρεύει, τις κάνει πράματα που σε εμάς ούτε καν τα ζητάει....αλλα και πάλι στραβώνει οταν έρχεται η ώρα για ψώνια ή οταν παραπονιέται η μάνα μου για καμια μικροζημιά στην ταπετσαρία ή τις τρίχες.

Αν δε τη δεχθεί η προηγούμενη "μαμά" της φοβάμαι πως η μόνη επιλογή, αν αποκλείσουμε την ευθανασία, είναι να την αφήσω σε κάποιο μέρος που ταϊζουν γάτες και ότι γίνει.

Τώρα αν τη δεχθεί....το πόσο κατάλληλη είναι....νομίζω θα πρέπει να το αγνοήσω.Αν την κρατήσει σιγά σιγά θα τα βρούν,νέα κοπέλα είναι.

Εχω την εντύπωση οτι την άφησε γιατί πίστευε οτι δε πιάνεται με τίποτα και ίσως πραγματικά δέν είχε και κάποιον να τη βοηθήσει, και επειδή το τάιζα και ήταν ήσυχο ίσως νόμιζε οτι έχει φύγει ή κάτι τέτοιο. Δηλαδή, πρέπει να έρθω σε επαφή για να ξέρω στο 100% γιατί δέν επέμενε.

Απ'οτι μου έχουν πεί αυτές τις τελευταίες μέρες,πολύ νέοι/ες γατομπαμπάδες και γατομαμάδες κάνουν το ίδιο λάθος οταν μαζεύουν ενα αδέσποτο και είναι σχετικά άγριο και για κάποιο λόγο τους φεύγει. Πιστεύουν οτι πραγματικά είναι αδύνατον να πιαστεί και οτι δέ θέλει σπίτι, και αν δέν έχουν και βοήθεια ή τον απαραίτητο χρόνο...τα παρατάνε.

Syllas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 04, 2017 4:58 pm

Κατα αρχας ολες οι γάτες δεν ειναι το ιδιο και ολες οι γάτες δεν ειναι ζημιάρες αλλα ειναι διαφορετικα πλασματα με το δικο τους χαρακτηρα. Προφανως θα εχετε και εσεις μια τέτοια εμπειρια διοτι απο την περιγραφή σου για τις 2 γάτες που ειχατε, η παλιοτερη μου κανει για πιο ζημιάρα απο την τωρινη. Αλλωστε έχετε και καναρινια οπως λες.

Δηλαδή ειναι τοσο δύσκολο να βγάλεις καποιες φωτογραφιες και να βαλεις μια αγγελια και να την περιορισεις ενα μικρο διάστημα σε καποιο δωματιο? Οσο για την τριχα το γατάκι ειναι μικρο τι να βγαλει.

Σχετικα με τους νεους γατομπαμπάδες γατομαμάδες σου παραθέτω τα δικα σου γραφομενα στο πρωτο ποστ.

Δε μπορώ να χωνέψω το πώς το παράτησαν τόσο εύκολα μιας και φαίνεται να το υιοθέτησαν πολύ πρόσφατα. Απο τη μία το θές στο σπίτι σου, απο την άλλη το παρατάς ακόμα κι αν δέν ήταν δικό του λάθος που έπεσε?
Και εντάξει δε μπορείς να το πιάσεις, γιατί το αφήνεις να πεθάνει? Αφού έχεις πρόσβαση βάλτου νερό, φαγητό κι ενα κουτί να φωλιάσει και σιγά σιγά θα ηρεμήσει. Ούτε αυτό το ελάχιστο ρε! Δε καταλαβαίνω. Έχω δεί συμπεριφορές και συμπεριφορές αλλα αυτό ποτέ ξανά.


Εσυ με δυσκολια στην προσβαση πηγες το ταϊσες και το έβγαλες απο κει, αν ήταν να πεθάνει επειδη αυτοι δεν ειχαν χρονο ή το οτιδήποτε πιστεύεις πως θα προσέχουν αυτο το ζωντανο και θα ζήσει καλα εκει μέσα? Αν ειναι αστο καλυτερα στον δρομο ..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Εγκατάλειψη.... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 04, 2017 10:06 pm

Δώσε ένα χρονικό περιθώριο λίγων ημερών και προώθησε την υιοθεσία. Σκέψου ότι ανέπλιστα το γατίνι σε εμπιστεύθηκε χθές.
Αφού κι οι δικοί σου τα αγαπάνε θα δείξουν λίγες μέρες μια ανοχή.

Τώρα για την κοπέλα που λες..ισχύει ότι πολύς κόσμος είναι έτσι, καλές προθέσεις, αλλά δεν θα ξεβολευτούν κιόλας αν χρειαστεί για ένα ζώο.
Σε τέτοιες περιπτώσεις κι εγώ διχάζομαι και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.
Αν δηλαδή ζήσει ως αδέσποτο σε μια σχετικά "ασφαλή" περιοχή, όπου τα φροντίζει κάποιος συστηματικά ή ζωή σε σπίτι όπου θα έχει τα βασικά και ίσως και το χάδι του ακόμη, αλλά με έναν ιδιοκτήτη αδιάφορο προς την ευζωία του. Αυτός που ταϊζει αδέσποτα συστηματικά, σε μια κατάσταση ανάγκης συνήθως δεν θα το αφήσει έτσι το ζώο, ένας απρόθυμος ιδιοκτήτης από την άλλη..γι'αυτό πραγματικά δεν καταλήγω κάπου.

Σίγουρα δεν χάνεις κάτι να μιλήσεις με την κοπέλα. Όπως και να έχει προώθησε και την υιοθεσία του και βλέπεις τι θα κάνεις.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Εγκατάλειψη.... M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Syllas Παρ Οκτ 06, 2017 4:20 pm

Η επικοινωνία με την κοπέλα δέν απέδωσε καρπούς αφού δέν έχει εμφανιστεί εδώ και μέρες, και κανένας γείτονας δέν έχει καμια πληροφορία. Η άκρη θα βγεί όμως, όπου κι αν κρυφτεί θα τη βρώ.

Σπιτι δε βρήκαμε, βρήκαμε όμως προσωρινή διαμονή σε μπαλκονάκι με αλλα 2 γατάκια. Ελπίζω να δεθούν και να τη βοηθήσουν ωστε να μπορέσουν να ζήσουν μαζί, ακόμα κι αν είναι στο δρόμο αργότερα.

Ανησυχώ όμως γιατί δέ μπόρεσα να τη βοηθήσω αρκετά να ξεπεράσει τον φόβο της. Αν κάτσω μαζί της χαλαρώνει αλλα αν την αφήσω μερικές ώρες γυρίζει σχεδόν πίσω στο 0. Φοβάμαι μή προσπαθήσει να φύγει απο εκεί τώρα που θα είναι με "ξένους", και χαθεί μια για πάντα.

Τί κρίμα που δέ βρήκε ενα σπίτι, είναι υπέροχη γατούλα. Εχει όλα τα θετικά προσόντα μιας σπιτόγατας, δυστυχώς όμως δέν εμπιστεύεται εύκολα τους ανθρώπους.

Ίσως και γι'αυτό να είναι καλύτερα γι'αυτήν το δύσκολο αλλα ανέμελο έξω μαζί με γάτες, απο το εύκολο αλλα αγχωτικό μέσα μαζί με ανθρώπους.

Το γαμώτο είναι οτι ,ενώ οι γονείς μου τελικά μαλακώσαν κι αυτοί μόλις τους έκανε ματάκια και ζυμοματάκια....η άλλη γατούλα μου συνεχίζει να μή τη θέλει.

Όπως και νά'χει...:
1) Απεγκλωβίστηκε και αν και δε βρήκε σπίτι, θα βρεί μπαλκονάκι και παρέα.

2) Κάναμε μικρά βηματάκια στο να την την ηρεμήσουμε λιγάκι. Η παρέα της ίσως την ηρεμίσει αρκετά ωστε να παραμείνει εκει για ενα διάστημα,να μπορούμε να την καθαρίζουμε και να την πάμε και μια βόλτα στο γιατρό.

3)Αν φυσικά παραμείνει για λίγο ακόμα θα μεγαλώσει, θα δυναμώσει και στειρωθεί....και μετά ο θεός να τη βοηθήσει να βρεί ενα σπίτι ή τουλάχιστον να ζήσει έξω καλά.
Εχει τον χαρακτήρα που απαιτεί ο δρόμος.Και αν δέν απομακρυνθεί ακόμα καλύτερα, θα έχει και τα γεύματά της και μπόλικη παρέα σε μια σχετικά ασφαλή και ήσυχη περιοχή.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και την ψυχολογική υποστήριξη. Είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο και έχασα σχεδόν 3 κιλά σε ελάχιστο διάστημα λόγο άγχους.

Πραγματικά μπορώ να πώ οτι πλέον θαυμάζω όλους εσάς που με τόσο κόπο και άγχος κάνετε το ίδιο,ξανά και ξανά.

Εγκατάλειψη.... Dsc_0012

Syllas
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Οκτ 06, 2017 4:30 pm

heart heart heart

Δε μπορούμε να σώσουμε όλα τα ζώα των δρόμων. Όμως μπορούμε να τα βοηθήσουμε όταν και όσο είναι αυτό δυνατόν για τα δικά μας δεδομένα. Της έδωσες ένα head start στη ζωή, και αυτό από μόνο του αξίζει πολλά και λέει πολλά για σένα ως άνθρωπο.

Καλή τύχη σε όλους σας, δίποδους και τετράποδους!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Εγκατάλειψη.... M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εγκατάλειψη.... Empty Απ: Εγκατάλειψη....

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Οκτ 10, 2017 2:12 pm

Syllas έγραψε:Η επικοινωνία με την κοπέλα δέν απέδωσε καρπούς αφού δέν έχει εμφανιστεί εδώ και μέρες, και κανένας γείτονας δέν έχει καμια πληροφορία. Η άκρη θα βγεί όμως, όπου κι αν κρυφτεί θα τη βρώ.

Σπιτι δε βρήκαμε, βρήκαμε όμως προσωρινή διαμονή σε μπαλκονάκι με αλλα 2 γατάκια. Ελπίζω να δεθούν και να τη βοηθήσουν ωστε να μπορέσουν να ζήσουν μαζί, ακόμα κι αν είναι στο δρόμο αργότερα.

Ανησυχώ όμως γιατί δέ μπόρεσα να τη βοηθήσω αρκετά να ξεπεράσει τον φόβο της. Αν κάτσω μαζί της χαλαρώνει αλλα αν την αφήσω μερικές ώρες γυρίζει σχεδόν πίσω στο 0. Φοβάμαι μή προσπαθήσει να φύγει απο εκεί τώρα που θα είναι με "ξένους", και χαθεί μια για πάντα.

Τί κρίμα που δέ βρήκε ενα σπίτι, είναι υπέροχη γατούλα. Εχει όλα τα θετικά προσόντα μιας σπιτόγατας, δυστυχώς όμως δέν εμπιστεύεται εύκολα τους ανθρώπους.

Ίσως και γι'αυτό να είναι καλύτερα γι'αυτήν το δύσκολο αλλα ανέμελο έξω μαζί με γάτες, απο το εύκολο αλλα αγχωτικό μέσα μαζί με ανθρώπους.

Το γαμώτο είναι οτι ,ενώ οι γονείς μου τελικά μαλακώσαν κι αυτοί μόλις τους έκανε ματάκια και ζυμοματάκια....η άλλη γατούλα μου συνεχίζει να μή τη θέλει.

Όπως και νά'χει...:
1) Απεγκλωβίστηκε και αν και δε βρήκε σπίτι, θα βρεί μπαλκονάκι και παρέα.

2) Κάναμε μικρά βηματάκια στο να την την ηρεμήσουμε λιγάκι. Η παρέα της ίσως την ηρεμίσει αρκετά ωστε να παραμείνει εκει για ενα διάστημα,να μπορούμε να την καθαρίζουμε και να την πάμε και μια βόλτα στο γιατρό.

3)Αν φυσικά παραμείνει για λίγο ακόμα θα μεγαλώσει, θα δυναμώσει και στειρωθεί....και μετά ο θεός να τη βοηθήσει να βρεί ενα σπίτι ή τουλάχιστον να ζήσει έξω καλά.
Εχει τον χαρακτήρα που απαιτεί ο δρόμος.Και αν δέν απομακρυνθεί ακόμα καλύτερα, θα έχει και τα γεύματά της και μπόλικη παρέα σε μια σχετικά ασφαλή και ήσυχη περιοχή.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και την ψυχολογική υποστήριξη. Είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο και έχασα σχεδόν 3 κιλά σε ελάχιστο διάστημα λόγο άγχους.

Πραγματικά μπορώ να πώ οτι πλέον θαυμάζω όλους εσάς που με τόσο κόπο και άγχος κάνετε το ίδιο,ξανά και ξανά.

Εγκατάλειψη.... Dsc_0012

Απο τις 4 του μήνα που πηρες το γατάκι μεχρι τις 6 που έγραψες αυτο το μήνυμα μεσολάβησαν μολις 2 ημέρες. Ενα γατάκι ή οποιοδήποτε πλάσμα για να εγκλιματιστει καταρχας χρειάζεται καποιες μέρες θαρρώ για να εμπιστευτει και να ηρεμήσει. Σιγουρα θα ηρεμήσει και αλλου που ειναι αν ασχολουνται μαζι του και ευτυχως που βρέθηκε και αυτην η προσωρινη διαμονη. Θα μπορουσαν αν φοβουνται μην φύγουν απο το μπαλκονι να βάλουν μια πολυ απλη περφραξη το απλο πλαστικο.  Μάλιστα για να έχει αυτην την συμπεριφορα σε μολις 2 ημέρες μαι χαρά γρήγορα θα τα βρει με τους ανθρώπους που θα ζήσει. Για να βρει σπιτι επισης χρειάζεται καποιο διαστημα , μια αγγελια να προλαβει να δημοσιευθει πρώτα να την δουν κάποιο άνθρωποι, καποια υιοθετούνται και σε μηνες.  Μέσα σε 2 ημέρες πως θα βρει σπιτι?

Τέλος η γνωριμια της παλαιας γάτας με μια νέα χρειάζεται και αυτή ένα χρονικο διάστημα τουλάχιστον ενος μηνος θα έλεγα. Θέλει απομονωση πρωτα το νεο γατι μετα να ερχεται καποιες στιγμες σε επαφη απο μέρα σε μέρα να τσακωθούν , να δειξει η δικια σου ποιος ειναι το αφεντικο στο σπιτι, να αγριέψει να καθοριστουν οι ισσοροπιες και η θέση τους στο σπιτι και τοτε θα τα βρουν. Αν πραγματικα οι δικοι σου δεν ειχαν θέμα με το γατάκι και συ το ήθελες τοτε δεν έχεις δώσει καθολου χρονο στο να γνωριστουν με την γατα σου.  Το αγχος σε αυτην την περιπτωση το δικο σου δεν ειναι σύμμαχος στην κατάσταση γιατι τα ζώα σε νιώθουν. Αντιλαμβάνομαι φυσικα γιατι εισαι αγχωμένος αλλα να ξέρεις οτι τα ζώα συνεννοουνται πολυ καλυτερα απο τους ανθρωπους μονα τους. Δεν καταλαβαινω γιατι βιάζεσαι τοσο αν πραγματικα η κατασταση στο σπιτι σου ειχε ηρεμήσει με τους δικους σου.

Τελος δεν καταλαβαινω γιατι ψάχνεις την κοπέλα που της έπεσε το γατι ακομα και αν αυτή κανει τον κινεζο. Δεν σε πειθει αυτο οτι δεν το θελει ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Εγκατάλειψη.... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης