gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

+8
kouix
Lina
koneko
mpoulaalekoula
Gatoplikti
LAROGATA
Aigypti-cat
ΜαύροςΓάτος
12 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από kouix Σαβ Ιουλ 01, 2017 6:50 pm

γνωμη μου: αφου εκανε ενεση, δεν χρειαζονται και τα χαπια. Η ενεση ειναι πολυ πιο ατελεσματικη (νομιζω) απλα ισως να χρειαστει 1-2 μερες για να εξαλειφθουν τα συμπτώματα.

οσο για τους μυκητες....... καλο κουραγιο..... tafos

για το αποστημα σιγουρα θα πρεπει να κανετε κατι!!! δεν κανει να μενει ετσι με την πληγη. (ή τις πληγες, δεν ξερω πως ειναι και στο πηγουνι, αλλα η ουρα που ειπες οτι εχει πληγη, ειναι κακο να μενει "ετσι". Παντως η πληγη, δεν χρειαζεται "κορτιζονη" χρειαζεται αντιβιωση και καθαρισμα τοπικά.)

οσο για την διαρκεια της θεραπειας, καποια φορα που τελικά δεν ειχε χρειαστει να χρησιμοποιησω "σπορανοξ" (που ειναι κι αυτο για μηκυτες) η κτηνιατρος μου ειχε πει οτι η θεραπεια ειναι μακρας διακρειας αλλα με διαλλείματα. πχ: μια εβδομαδα δινουμε, μια εβδομαδα δεν δινουμε.... κτλ..... οποτε μην κανεις κατι χωρις να τον ρωτησεις πρωτα! ΕΙναι που του εχει κανει και την ενεση κορτιζονης, και δεν ξερω αν μπορουν αυτα τα δυο να συνδυαστούν. Σε καθε περιπτωση μιλα στο τηλεφωνο μαζι του ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ μην γινει κανα λαθος και τρεχεις μετα και γι' αλλα!!!!

Περαστικούλια ευχομαι gatoula

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιουλ 30, 2017 11:21 am

Μετα τη θεραπεια και την καλλιεργεια που ηταν καθαρή απο μυκητες,συνεχιζει να δημιουργει πληγες. Του εβγαλα.δυο φορες το κολαρο κ του το ξαναεβαλα αμεσως. Εφορου ζωης θα το φοραει; τραγικη κατασταση.του δινω και zyrtec μετα απο συνεννοηση με το γιατρο,μισο χαπι ανα 2-3 ημερες. Τιποτα δεν κανει. Μηπως να αυξησω τη δοση;θα μιλησω με γιατρο. Μηπως τελικα εχει κ τροφικη αλλεργια; λαιμο,κεφαλι η τροφικη αλλεργια τα κανει. Ειχα δοκιμασει αρντεν πριν χρονια αλλα του δημιουργησε φλεγμονη στο εντερο και την κοψαμε. Μηπως να την ξαναδοκιμασουμε;
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουλ 30, 2017 11:29 am

Ρε γμτ τι ταλαιπωρια ειναι αυτη? Νομιζω και γω πως πρεπει να δεις το θεμα της τροφης ναι. Τι τρωει τωρα? Η αρτεν του δημιουργησε φλεγμονη στο εντερο? Ποια η sensitive? Μπας ηταν τιποτε παρασιτα:? Μηπως λεω μηπως να δοκιμασεις ωμο, δεν τρελλαινομαι με την ιδεα αλλα μπας και βοηθησει? Σαν δευτερη σκεψη ισως?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιουλ 30, 2017 11:51 am

Ναι την sensitive εδινα.μολις την εκοψα κ τον ξαναγυρισα στη ρουαγιαλ,του περασε. Για μπαρφ δεν βγαινω οικονομικα και ουτε υπαρχει.χρονος να ετοιμαζω τα γευματα. Ειναι πολυ.πολυπλοκη διαδικασια.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από LAROGATA Κυρ Ιουλ 30, 2017 1:36 pm

Δεν θυμαμαι αν το εχουμε συζητησει μηπως ο γατουλης σας εχει καποιο αυτοανοσο,εχει κανει βιοψια και κυτταρολογικη.Εμεις σε σκυλο της οικογενειας μ ΄εκζεμα στη μυτη που επειδη γλυφοταν δεν εκλεινε ποτε και αυτο κρατησε για δυο χρονια και ειχαμε κανει τα παντα ,στο τελος η βιοψια εδειξε αυτοανοσο ακολοθουμε θεραπεια με ανοσοκατασταλτικα και παει πολυ καλα,βεβαια θα τα παιρνει εφ ορου ζωης.Εχετε παρει γνωμη ειδικου δερματολογου?δερματολογος υπαρχει στη κλινικη Πλακεντιας και στην ALPHAVET εγω επειδη ο σκυλος μας βρισκεται επαρχια τους εστειλα φωτογραφια με μεηλ και μου απαντησαν και απ΄τις δυο κλινικες
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιουλ 30, 2017 4:04 pm

LAROGATA έγραψε:Δεν θυμαμαι αν το εχουμε συζητησει μηπως ο γατουλης σας εχει καποιο αυτοανοσο,εχει κανει βιοψια και κυτταρολογικη.Εμεις σε σκυλο της οικογενειας μ ΄εκζεμα στη μυτη που επειδη γλυφοταν δεν εκλεινε ποτε και αυτο κρατησε για δυο χρονια και ειχαμε κανει τα παντα ,στο τελος η βιοψια εδειξε αυτοανοσο ακολοθουμε θεραπεια με ανοσοκατασταλτικα και παει πολυ καλα,βεβαια θα τα παιρνει εφ ορου ζωης.Εχετε παρει γνωμη ειδικου δερματολογου?δερματολογος υπαρχει στη κλινικη Πλακεντιας και στην ALPHAVET εγω επειδη ο σκυλος μας βρισκεται επαρχια τους εστειλα φωτογραφια με μεηλ και μου απαντησαν και απ΄τις δυο κλινικες
Κατσε γτ μπερδευτηκα. Εκαναν διαγνωση μεσω φωτογραφιας; Shocked
Εμείς χανια σε χωριο ειμαστε. Ο κτηνιατρος μας ειχε πει οτι μπορει να γινει τεστ για να δουμε που υπαρχει αλλεργισ αλλα κοστιζει ακριβα

Αναρωτιεμαι αν θα ηταν σωστο να παρει υλικο ο γιατρός μας με σκοπο να το στείλουμε στην κλινικη που λες.να γίνεται ή είναι καφριλα;
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:43 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Μετα τη θεραπεια και την καλλιεργεια που ηταν καθαρή απο μυκητες,συνεχιζει να δημιουργει πληγες. Του εβγαλα.δυο φορες το κολαρο κ του το ξαναεβαλα αμεσως. Εφορου ζωης θα το φοραει; τραγικη κατασταση.του δινω και zyrtec μετα απο συνεννοηση με το γιατρο,μισο χαπι ανα 2-3 ημερες. Τιποτα δεν κανει. Μηπως να αυξησω τη δοση;θα μιλησω με γιατρο. Μηπως τελικα εχει κ τροφικη αλλεργια; λαιμο,κεφαλι η τροφικη αλλεργια τα κανει. Ειχα δοκιμασει αρντεν πριν χρονια αλλα του δημιουργησε φλεγμονη στο εντερο και την κοψαμε. Μηπως να την ξαναδοκιμασουμε;

Πολυ φοβαμαι οτι ειναι τροφικη αλλεργια γιατι συνηθως στις τροφικες αλλεργιες η αγωγη δεν "πιανει" και τα συμπτωματα περιοριζονται σε λαιμο και κεφαλι. Δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινησεις ωμη. Εγω ξεκινησα με μαγειρεμενο αρνι, για 1 ενα μηνα. Δοκιμασε μονο 1 πρωτεινη που δεν συνηθιζε να τρωει για 1-2 μηνες και αν δεις βελτιωση, σημαινει οτι το προβλημα οφειλεται στην τροφη. Μετα σιγα σιγα μπορεις να εισαγεις αλλες τροφες στην διατροφη του μεχρι να δεις τι τον ενοχλει.

Η ωμη ισως σου βγει φτηνη απο τις κονσερβες και τις κροκετες. Εμενα μου βγαινει γυρω στα 30/μηνα (αν ειχε μεγεθος κανονικης γατας θα μου εβγαινε λιγοτερο απο 20/μηνα). Η ετοιμασια της, αν εχεις μηχανη του κιμα και μπαλτα, δεν ξεπερναει τα 40 λεπτα καθε 2 μηνες (τεμαχισμος, αλεσμα, χωρισμος σε μεριδες, πλυσιμο των σκευων). Το αρχικο κοστος της μηχανης του κιμα ομως μπορει να σου φανει υψηλο. Εμενα μου κοστισε $130 η πρωτη μηχανη η οποια μεσα στον χρονο δεν αντεξε και $300 η δευτερη η οποια παει τελεια (την εχω απο τον Φεβ του 2013 και την χρησιμοποιω και για αλλα πραγματα).

Δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα αν εχει τροφικη αλλεργια θα πρεπει να προσεχεις γιατι ειναι πολυ πιθανο να αποκτησει αλλεργια και σε διαφορετικες τροφες. Ο δικος μου ξεκινησε με αλλεργια στην πατατα και τα τελευταια 3-4 χρονια εχει αποκτησει αλλεργια και στο μοσχαρι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιουλ 30, 2017 9:30 pm

koneko έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:Μετα τη θεραπεια και την καλλιεργεια που ηταν καθαρή απο μυκητες,συνεχιζει να δημιουργει πληγες. Του εβγαλα.δυο φορες το κολαρο κ του το ξαναεβαλα αμεσως. Εφορου ζωης θα το φοραει; τραγικη κατασταση.του δινω και zyrtec μετα απο συνεννοηση με το γιατρο,μισο χαπι ανα 2-3 ημερες. Τιποτα δεν κανει. Μηπως να αυξησω τη δοση;θα μιλησω με γιατρο. Μηπως τελικα εχει κ τροφικη αλλεργια; λαιμο,κεφαλι η τροφικη αλλεργια τα κανει. Ειχα δοκιμασει αρντεν πριν χρονια αλλα του δημιουργησε φλεγμονη στο εντερο και την κοψαμε. Μηπως να την ξαναδοκιμασουμε;

Πολυ φοβαμαι οτι ειναι τροφικη αλλεργια γιατι συνηθως στις τροφικες αλλεργιες η αγωγη δεν "πιανει" και τα συμπτωματα περιοριζονται σε λαιμο και κεφαλι. Δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινησεις ωμη. Εγω ξεκινησα με μαγειρεμενο αρνι, για 1 ενα μηνα. Δοκιμασε μονο 1 πρωτεινη που δεν συνηθιζε να τρωει για 1-2 μηνες και αν δεις βελτιωση, σημαινει οτι το προβλημα οφειλεται στην τροφη. Μετα σιγα σιγα μπορεις να εισαγεις αλλες τροφες στην διατροφη του μεχρι να δεις τι τον ενοχλει.

Η ωμη ισως σου βγει φτηνη απο τις κονσερβες και τις κροκετες. Εμενα μου βγαινει γυρω στα 30/μηνα (αν ειχε μεγεθος κανονικης γατας θα μου εβγαινε λιγοτερο απο 20/μηνα). Η ετοιμασια της, αν εχεις μηχανη του κιμα και μπαλτα, δεν ξεπερναει τα 40 λεπτα καθε 2 μηνες (τεμαχισμος, αλεσμα, χωρισμος σε μεριδες, πλυσιμο των σκευων). Το αρχικο κοστος της μηχανης του κιμα ομως μπορει να σου φανει υψηλο. Εμενα μου κοστισε $130 η πρωτη μηχανη η οποια μεσα στον χρονο δεν αντεξε και $300 η δευτερη η οποια παει τελεια (την εχω απο τον Φεβ του 2013 και την χρησιμοποιω και για αλλα πραγματα).

Δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα αν εχει τροφικη αλλεργια θα πρεπει να προσεχεις γιατι ειναι πολυ πιθανο να αποκτησει αλλεργια και σε διαφορετικες τροφες. Ο δικος μου ξεκινησε με αλλεργια στην πατατα και τα τελευταια 3-4 χρονια εχει αποκτησει αλλεργια και στο μοσχαρι.

Ζουζουνα σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!
Το ειχαμε συζητησει και το 2013 αν θυμασαι.
Δεν βγαινω οικονομικα να αγοραζω κρεατα,μηχανες κ νεο καταψυχτη γτ του ψυγειου ειναι μια σταλια,αλλα.με.μωρο,σκυλια,γατια και ενα σωρο αλλα,δεν εχω ουτε χρονο για τέτοια πραγματα
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Ιουλ 30, 2017 10:00 pm

Παντως αν εχει τροφικη αλλεργια,ολο τον χρονο δε θα ειχε; αυτος το χειμωνα ειναι μια χαρα. Ανοιξη καλοκαιρι εχει το μεγαλο προβλημα.
Πληγες ναι μεν εχει συχνοτερα στο κεφαλι αλλα δν περιοριζονται μονο εκει. Μια εχει ποδια,πατουσες,την αλλη ουρα. Σε δουλεια να βρισκομαστε. Μπορει να δοκιμασω κ παλι αρντεν ή να κςνω αυτο!που λεει η Ηρω με το μαγειρευτο για ενα μηνα.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από Tzeronymo Κυρ Ιουλ 30, 2017 11:24 pm

Ο Τζερονυμο μας είχε το ίδιο πρόβλημα με τις πληγές,εμφανίζονταν κάθε άνοιξη και καλοκαίρι.
Οι γνώμες των κτηνιάτρων ήταν διαφορετικές. Ο ένας κτηνίατρος διέγνωσε τροφική αλλεργία και μας συνέστησε την hill's prescription diet d/d. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν τροφική αλλεργία (αφού τα συμπτώματα τα παρουσίαζε μόνο άνοιξη και καλοκαίρι), αλλά τελικά η τροφή τον βοήθησε.Την έτρωγε για ένα μήνα περίπου.Τον επόμενο χρόνο με το που άρχισαν πάλι τα συμπτώματα του έδωσα ξανά την συγκεκριμένη τροφή και το ξεπέρασε πολύ ελαφριά το πρόβλημα. Δεν προτείνω θεραπεία, εξάλλου αυτή η τροφή είναι κλινική, αλλά μια ιδέα για να συζητήσετε με τον κτηνίατρο σας.
Tzeronymo
Tzeronymo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/07/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Ιουλ 31, 2017 12:29 am

Μαύρος Γάτος έγραψε:
LAROGATA έγραψε:Δεν θυμαμαι αν το εχουμε συζητησει μηπως ο γατουλης σας εχει καποιο αυτοανοσο,εχει κανει βιοψια και κυτταρολογικη.Εμεις σε σκυλο της οικογενειας μ ΄εκζεμα στη μυτη που επειδη γλυφοταν δεν εκλεινε ποτε και αυτο κρατησε για δυο χρονια και ειχαμε κανει τα παντα ,στο τελος η βιοψια εδειξε αυτοανοσο ακολοθουμε θεραπεια με ανοσοκατασταλτικα και παει πολυ καλα,βεβαια θα τα παιρνει εφ ορου ζωης.Εχετε παρει γνωμη ειδικου δερματολογου?δερματολογος υπαρχει στη κλινικη Πλακεντιας και στην ALPHAVET εγω επειδη ο σκυλος μας βρισκεται επαρχια τους εστειλα φωτογραφια με μεηλ και μου απαντησαν και απ΄τις δυο κλινικες
Κατσε γτ μπερδευτηκα. Εκαναν διαγνωση μεσω φωτογραφιας; Shocked
Εμείς χανια σε χωριο ειμαστε. Ο κτηνιατρος μας ειχε πει οτι μπορει να γινει τεστ για να δουμε που υπαρχει αλλεργισ αλλα κοστιζει ακριβα

Αναρωτιεμαι αν θα ηταν σωστο να παρει υλικο ο γιατρός μας με σκοπο να το στείλουμε στην κλινικη που λες.να γίνεται ή είναι καφριλα;
πηρε υλικο η κτηνιατρος της περιοχης και καναμε κυτταρολογικη και βιοψια και εστειλα  τις φωτογραφιες και το πορισμα με μεηλ και στις δυο γιατρους
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουλ 31, 2017 1:58 am

Υπαρχει τεστ που ξυριζουν την γατα στην κοιλια και δοκιμαζουν στο δερμα διαφορα αλλεργιογονα, αλλα κοστιζει και δεν μπορει να διαγνωσει τροφικες αλλεργιες. Εγω θα εκανα το πειραμα για 30-60 μερες με ενα ειδος κρεατος. Ετσι μου ειχαν πει να κανω και 2 κτηνιατροι οταν ειχαν πρηστει τα μαγουλα του και ειχα φρικαρει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 04, 2017 4:22 pm

Γεια σας παιδια!

Ξεκινησα την arden sensitive στο μαυρουλη. Αμεσως η τριχα του ελαμψε,σταματησε να μαδαει οσο μαδαγε πριν,του εβγαλα του κολαρο και λεω επιτέλους ολα καλα. Αμ δε.μολις του εβγαλα το κολαρο αμεσως εκανε πληγη κατω απο το ματι,στο σαγονι και στην πατουσα. Λοιπον αρχιζω να πιστευω οτι το προβλημα του τελικα ειναι ψυχολογικου παραγοντα(αν κρινω και απο το.ποσο νευρικος ειναι) και αλλεργια εχει στονεγκεφαλο του και μονο. Κουράστηκα πια.τι αλλο να κανω; να τον ξεκινησω κανα ηπιο ηρεμηστικο; δεν εχω χρονο να ασχολουμαι αυτο το διαστημα μαζι του οπως πριν. Του βαζω μονο φουσικορτ.

Δεν την παλευω αλλο!!!!

Εντιτ:σταματησα κ την αρντεν αφου δεν εκανε δουλεια κ δεν με συμφερε οικονομικα κ δινω ρουαγιαλ παλι
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Σεπ 04, 2017 4:46 pm

Δηλαδή ξύνεται το γατι γιατι αλλιώς δεν εξηγειται να του βγάλεις το κολλαρο και να βγαλει πληγες ε?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Σεπ 04, 2017 5:29 pm

Διάβασα το post από την αρχή και ήδη από τα μισά σκεφτόμουν πολύ τον ψυχολογικό παράγοντα.
Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με το σκυλάκο μου τον Άρη. Και δερματίτιδες και πρόβλημα στα αυτάκια πολύ πολύ συχνά. Πήγα σε 3 κτηνιάτρους και το αντιμετωπίσαμε στον 4ο. Να σου πω αυτή τη στιγμή τι αγωγές κάναμε όντως δε θυμάμαι, αλλά πήραμε χάπια, αλοιφές διάφορα. Μέχρι που ο τελευταίος κτηνίατρος μας έβαλε κάτω και άρχισε να ρωτάει τα πάντα για την καθημερινότητα του ζώου, τα πάντα. Πήραμε αλοιφούλα για τις δερματίτιδες, την οποία χρησιμοποιούσαμε και στην πορεία όταν επανεμφανιζόταν, όχι με τα πρώτα ένα δύο σημάδια, αραιώσαμε το μπάνιο και στα αυτάκια κάναμε που και που καθαρισμό με ένα ειδικό υγρό όταν ξυνόταν πολύ. Μεγαλώνοντας που τα αυτάκια τον ενοχλούσαν πιο συχνά δίναμε από κανένα Fenistil χαπάκι, για την ανακούφιση και τον χαίδευα ή τον έτριβα εγώ έξω από τα αυτάκια. Με το που πετούσε σημαδάκι ο Αρουλίνης, είχα το νου μου να συνειδητοποιήσω τι άλλαξε στην καθημερινοτητά του. 9 στις 10 φορές υπήρχε κάποια αναστάτωση στο σπίτι. Μετακόμιση, ασθένεια κτλ. Επίσης ποτέ δε βάλαμε κολάρο, αλλά προσπαθούσα να παίζουμε ή να βγαίνουμε βόλτα όταν τον έπιανε φαγούρα, ώστε να μην ξύνεται και το επιδεινώνει.
Το δεύτερο πιο πρόσφατο περιστατικό που είχα, ήταν με έναν αδεσποτάκο μου, που είχε μηκυτίαση που εξελίχθηκε πολύ πολύ γρήγορα κι έκανε πληγές και λόγω ξυσίματος φυσικά. Αυτό το αντιμετωπίσαμε με Sporanox και λίγο Daktarin τοπικά. Η θεραπεία είναι όντως μακρά, άλλα έπιασε τόπο. Σε λίγες μέρες σταματάμε.

Από ότι έχω καταλάβει μέχρι σήμερα, για τέτοιου είδους επίμονα δερματικά προβλήματα υπάρχει στο ζώο μια προδιάθεση μεν, η οποία πυροδοτείται από άλλους παράγοντες, όπως το στρες ή η διατροφή. Το ίδιο συνέβη με τον Αρουλίνη μου, το ίδιο με το Μαίμου τον αδέσποτο γατούλη. Όταν ήρθε ο κτηνίατρος για να τον δει, με ρώτησε αν ξέρω τι τον ενοχλεί. Αυτό γιατί, η μυκητίαση που είχε ήταν κολλητική, αλλά κανένα από τα υπόλοιπα που τριβόταν μαζί δεν κόλλησε. Ήξερα τι τον ενοχλούσε, το παρατήρησα κανένα μήνα πριν εμφανίσει το πρόβλημα. Άρχισαν να έρχονται καινούργιοι γατούληδες να τρώνε μαζί μας κι ο Μαϊμούς δυσανασχετούσε. Άρα στρες. Είχε βγάλει και στο παρελθόν 2 σημαδάκια που τα έξυσε και έγιναν πληγές, αλλά πέρασαν χωρίς αγωγή. Αποκρίθηκε το ανοσοποιητικό του. Και σε αυτή την περίπτωση χωρίς κολάρο.

Άρα μήπως να χαλαρώσετε λίγο και με τη δική σας περίπτωση. Υποθέτω ότι με το που καλοκαιριάζει θα αγχώνεστε με αυτή την κατάσταση, κρίνω από τον εαυτό μου και την περίπτωση του Άρη, το γατί το αντιλαμβάνεται, συν το κολάρο που ειδικά για τη γάτα είναι μεγάλο ζόρι, οπότε μόλις το βγάλει εννοείται θα ξυθεί και θα καθαριστεί σαν τρελό και από ότι περιγράφεις ο γατούλης είναι ήδη νευρικός, που είναι λογικό. Όταν ξύνεται αποσπάστε του με κάτι την προσοχή, όσο μπορείτε. Καταλαβαίνω ότι είναι χρονοβόρο, αλλά ίσως σας απαλλάξει μακροπρόθεσμα από την ταλαιπωρία αυτή. Με τόσα φάρμακα δεν θα αποκρίνεται ο οργανισμός του πια. Για την ανακούφιση προτείνω όντως κάποια φυτικά προϊόντα, για δερματικά έχω ακούσει πολλές ιστορίες επιτυχίας. Πρόσφατα κοιτούσα και κάποια συμπληρώματα διατροφής ή αλοιφούλες και τζελ, ως επικουρικά σκευάσματα στην αγωγή που κάνει το ζώο (Για το Μαϊμού τα κοιτούσα, αλλά μάλλον δε θα τα χρειαστεί), για τα οποία όμως δεν έχω προσωπική γνώμη, αλλά δεν χάνετε και κάτι να ρίξετε μια ματιά. Πάρτε και καμιά βιταμινούλα, κάτι για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού ή κάποιο λαδάκι σολωμού που γενικά βοηθάει σε δερματικά και μείνετε σε μια τροφή που βλέπετε γενικά να του στρώνει, αποφύγετε τις αλλαγές. Για τις πληγίτσες, βέβαια δεν ξέρω πόσο άσχημες είναι, μην τον κουράρετε με το παραμικρό, να κάνει ο οργανισμός λίγο τη δουλειά του, ειδικά αν δεν κυκλοφορεί έξω ο γατουλάκος. Ξέρω και αυτό ακούγεται περίεργο, αλλά από την ενασχόληση με τα αδεσποτάκια έχω καταλάβει ότι αυτό που σε εμάς φαίνεται μια απαίσια πληγή, συχνά είναι αντιμετωπίσιμο από την ίδια τη γάτα, δίχως παρέμβαση..και το αντίστροφο βέβαια. Μια πληγή που λέμε δεν είναι τίποτα μπορεί να εξελιχθεί..δυσάρεστα. Συζητείστε τα αυτά με το γιατρό σας και τέλος δε χάνετε και κάτι να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη. Αφού το γατούλι ταλαιπωριέται καιρό, δεν έπρεπε να γίνει νωρίτερα εξέταση για μύκητες και να μην αποδίδεται απλά σε αλλεργική αντίδραση;

Πάνω από όλα όμως ψυχραιμία σε όλα, γιατί μας καταλαβαίνουν κι αυτό επιβαρύνει περισσότερο την υγεία τους. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το πανθηράκι σας!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Σεπ 05, 2017 12:48 am

Αθανασια,ναι μολις βγει κολάρο αμεσως ξυσιμο!
Φιλη Στελλα σε Ευχαριστώ για την απαντηση σου!
Εχουμε αλλαξει παρα πολλους κτηνιατρους κ λογω συχνων μας μετακομισεων. Οταν τον βρηκα,ζουσαμε Στυλιδα οπου εχουμε σπιτι κ τον πρωτο χρονο ζουσε κυριως στον κηπο. Και εξω τα ιδια και χειροτερα ηταν. Ναι,στρεσαρεται κ το αντιλαμβανομαι αμεσως γιατι ο αλλος ο γατος μου ειναι υπερ κουλ οποτε εχω κ μετρο σύγκρισης!
Δεν μπορουμε να κανουμε κατι παραπανω αν οντως το προβλημα ειναι ψυχογενες.
Στο σπιτι ειμαστε πολυ ηρεμοι αλλα τωρα με το μωρο το ξερειςπως ειναι. Θα κλαψει κσι ο Μαυρουλης θα αλλαξει δωματιο να μην ακουει το κλαμα. Γενικα απο παντα γταμ γατι που δεν ανέχονταν πολλα πολλα,δεν αποζητουσε χαδια και ανθρώπινη επαφη. Ειναι αντικοινωνικος. Δεν θέλει να βλεπει κοσμο στο σπιτι,τον τρομοκρατει και το βλεπω στο βλεμμα του. Δε γινεται.ομως ρε παιδιά,σπιτι ειναι και φασαρία.θα κανουμε και το μωρο θα κλαψει διχως αυριο και κοσμος θα μπει.

Το κτηνιατρειο που τον παω ειναι το πιο κοντινο στα 30 χλμ. Γενικα ειμαι ευχαριστημενη και.δεν ειμαστε να αναζητάμε κτηνιατρο ακομα πιο μακρια!
Δεν εχω χρονο και κουραγιο καθολου! Μονη μου φροντιζω μωρο,γατιά,σκυλια σπιτι γτ ολη μέρα ο αντρας μου δουλευει!
Δεν εχω πολλες επιλογες λοιπον,ουτε και μπορω να καθομαι απο.πανω του να μην ξυστει!

Αυτο το σπει που καλμαρει λιγο τις γατες,κανει τπτ;
Τι μπορω να του δωσω;
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Σεπ 05, 2017 3:20 am

Το Feliway εννοείς; Εγώ πήρα τη συσκευή διάχυσης για τη πρίζα φέτος για τις διακοπές. Νομίζω ότι στη Φόρεστ έκανε δουλειά. Επίσης σε άλλο ποστ σχολιάστηκαν οι αμπούλες βαλεριάνας, σχετικά με το πως να καλμάρουμε ένα αγχωμένο γατί.
Από τις δικές μου έτσι είναι η Φούσκα. Δεν είναι αγχώδης, αλλά όντως δε θέλει πολλά πολλά γενικά. Βρήκα όμως τα κουμπιά της. Της αρέσει να παίζει. Κατ' αποκλειστικότητα μάλιστα, να μην παίξω με άλλη όσο ασχολούμαι μαζί της. Ένα δεκάλεπτο και μετά βαρίεται και τριγυρνάει και σκαλίζει μόνη της. Της μιλάω πολύ όταν με κοιτάει και αγάπη της δείχνω κάνοντας ματάκια. Γενικά πολλές φορές κάνω την άνετη, ενώ θέλω να τη ζουπήξω, αλλά στο τέλος με ψάχνει μόνη της. Έτσι κι αυτή φεύγει όταν κάτι δε της αρέσει, απλά θα ασχοληθώ μαζί της το βράδυ. Το μωράκι φυσικά και θα κλάψει, δεν πειράζουν αυτά, αρκεί να έχει ο γάτος τα σημεία του, να μπορεί να απομακρυνθεί και κυρίως εννοώ να μην αγχώνεσαι (όσο γίνεται, το λεώ εγώ η υπεραγχώδης..) μαζί του. Εγώ θα δοκίμαζα να τον αφήσω λίγο χωρίς πολλά πολλά..και βλέπετε πως πάει..είναι γατουλάκι σπιτίσιο, που σιτίζεται καλά. Μια δυο βδομάδες ίσως χωρίς κάποια παρέμβαση, αφού ολοκληρώσετε την όποια αγωγή σας έχει δόσει τώρα ο γιατρός βέβαια, να ηρεμήσει κι αυτός κι εσείς μαζί! Ελπίζω να δείξει βελτίωση Smile Κι αν πλέον έχει αντιμετωπιστεί η μηκυτίαση, το πιστεύω ότι θα πάει καλύτερα..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Σεπ 05, 2017 2:15 pm

Παρτο το feliway ναι δοκιμασε το παρε αυτο που μπαινει στην μπριζα αν ειναι!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Σεπ 08, 2017 2:36 pm

Μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το γατι. Καθε ποδι κ πληγη συν σαγονι συν κατω απο το ματι κ φοραει κ κολαρο. Τι να τον κανω;;;; πολυ αμφιβαλω οτι τα σπρει θα του κανουν κατι. Κατι πιο δραστικο χρειαζεται. Δεν ειμαι υπερ των ηρεμιστικων αλλα σε λιγο μαζι του θα τα ξεκινησω και εγω αν δεν βρω λυση. Δεν εχω μιλησει με κτηνιατρο. Τρεχω με το μωρο τωρα και δεν προλςβαινω κ τον μαυρουλη.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Σεπ 08, 2017 6:05 pm

Μήπως να νοσηλευόταν κάποιες μέρες στο κτηνιατρείο, ώστε να του κάνει ότι εξετάσεις κρίνει ότι χρειάζονται, αλλά να τον παρακολουθήσει κιόλας;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από LAROGATA Παρ Σεπ 08, 2017 9:50 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:Μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το γατι. Καθε ποδι κ πληγη συν σαγονι συν κατω απο το ματι κ φοραει κ κολαρο. Τι να τον κανω;;;; πολυ αμφιβαλω οτι τα σπρει θα του κανουν κατι. Κατι πιο δραστικο χρειαζεται. Δεν ειμαι υπερ των ηρεμιστικων αλλα σε λιγο μαζι του θα τα ξεκινησω και εγω αν δεν βρω λυση. Δεν εχω μιλησει με κτηνιατρο. Τρεχω με το μωρο τωρα και δεν προλςβαινω κ τον μαυρουλη.
γιατι δεν κανεις το αλλο ?συζητα με τον τωρινο κτηνιατρο σου να ερθει σ'επαφη με τους αλλεργιολογους που σου ειχα πει,να δωσει το ιστορικο και φωτογραφιες του μικρου,υπαρχει και η ιατρικη αλληγεγγυη δεν νομιζω να του αρνηθουν τη βοηθεια τους
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 Empty Απ: Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Παρ Σεπ 15, 2017 3:07 pm

Τον πηγα χθες στο γιατρο. Του ειπα να κανουμε βιοψια και επιμενει οτι ειναι αλλεργικο και ουτε αυτοανοσο ουτε και ψυχογενες. Ξεκινησαμε κορτιζονη με ενα χαπι τις πρώτες μερες κ σταδιακη μειωση αργότερα.ενα μήνα θεραπεια. Αλλαγη τροφής σε υποαλλεργικη οπωσδήποτε,ωμεγα 3 λαδι και καθε ανοιξη προληπτικά θα παιρνει μια μικρη δοση κορτιζονης.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργια περιβαντολλογικου παραγοντα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης