gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

+2
ZIZIKOS
Stella M.
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιαν 26, 2017 11:30 pm

Αγαπητοί γατόφιλοι,

για σήμερα το βράδυ έχω την εξής αποστολή: Πρέπει να τσακώσω ένα αδεσποτάκι που βγαίνει αργά το βράδυ, δυστυχώς όχι πάντα το οποίο είδα χθες το βράδυ αργά με σοβαρό πρόβλημα στο μάτι..σοβαρό όμως.

Να μη σας τα πολυλογώ γιατί γράφω και τελευταία στιγμή μιας και τώρα αγχώθηκα για το αν θα βγει πως θα το πιάσω μη μου φύγει κτλ,
θέλω να σας ρωτήσω ακριβώς αυτό...

Τι είναι τελικά καλύτερο, να το τυλίξω σε πετσέτα.. φοβάμαι μη μου ξεγλιστρήσει!
Να το πιάσω από το σβέρκο και γρήγορα γρήγορα στο κλουβάκι?

Με είχα για επιδέξια στο γατοχειρισμό...αλλά το θέμα είναι ότι παθαίνω πανικό στη θέα μιας πληγής κα επιπλέον φοβάμαι φυσικά μη το τραυματίσω χειρότερα.

Χαιδεύεται όσο τρώει δίχως να δυσανασχετεί, αλλά σε καμία άλλη περίπτωση!

Ιδέες?
Όπως και να χει ..ουφ..ευχηθείτε μου καλή τύχη για να το γιατροπορέψω το ζουζούνι!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Ιαν 26, 2017 11:52 pm

Έχε το κλουβάκι ανοιχτό με τη πόρτα να κοιτάει πάνω.
Φόρα γάντια κουζίνας χοντρά και την ώρα που τρώει χαιδευέ το και γράπωσέ το δυνατά απο το σβέρκο (εκεί ακινητοποιούνται όλα)  χώστο στο κλουβί και κλείσε αμέσως το πορτάκι.
Θα χτυπηθεί λίγο αλλά είναι για το καλό του.
Έτσι βούτηξα κι εγω το δικό μου και κάποια άλλα αδεσποτάκια για νοσηλεία.

Καλή επιτυχία luck luck luck luck luck luck
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιαν 26, 2017 11:57 pm

Η πόρτα από το κλουβλακι που έχω είναι αποσπώμενη..δε βολεύει με τίποτα από μπροστά..

Έλεγα από πάνω, θα πάρω και 2ο άτομο μαζί.

Άρα σβέρκο σθεναρά ε?
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Ιαν 26, 2017 11:59 pm

Απ το σβέρκο γερά και ΜΗ λυγίσεις.

Προσοχή στο πορτάκι που είναι αποσπώμενο μην ανοίξει στο δρόμο. Κλείστο καλά
(μούχει τύχει ΚΑΙ αυτό) happy2 happy2
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιαν 27, 2017 12:01 am

Ω ναι κι εμένα! Οπότε έχω το νου μου!

Χίλια ευχαριστώ, όπου να'ναι θα κατέβουμε!
Δε αφήνω να μου φύγει!

Μόνο να τον βρούμε...

Θα μεταφέρω τα νέα μας προσεχώς!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από psipsa Παρ Ιαν 27, 2017 7:22 am

καλη επιτυχια!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιαν 27, 2017 12:11 pm

Απο πάνω βολευει καλύτερα απο οτι λενε γενικοτερα και αν δεν έχει γατοφορο που ανοιγει απο πανω τοτε την γυρνας κάθετα.
Καμια φορα μπορει να τα καταφέρεις βάζωντας φαγητο και να μπει απο μονο του και μετα με αστραπιαιες κινησεις κλεινεις την πορτα. Τουλάχιστον την πρωτη φορα την πατάνε Laughing
Τι έγινε τελικα?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιαν 27, 2017 2:20 pm

Καλησπέρα στη γατοπαρέα!

Το μικρό το έπιασα τελικά, αλλά δεν χρειάστηκε κτηνίατρο, ίσως δόσουμε αντιβιωσούλα.

Να πω για αρχή ότι το έπιασα πολύ πολύ εύκολα το γλυκάκι γιατί ηρέμησε πολύ καθώς τραυματίστηκε, ήταν μια γλύκα ούτε νιαρ! Και να φανταστείτε ότι ήταν ο "τσαμπουκάς" της γειτονιάς. Το έπιασα, τσέκαρα το ματάκι και όταν άνοιξα ξανά το κλουβάκι, απλά βγήκε και συνέχισε να τρώει με τα άλλα! Συνεχώς με εκπλήσσουν αυτά τα πλασματάκια!

Προχθές το βράδυ πρέπει να το πέτυχα αμέσως μετά τον καυγά. Το αποτέλεσμα ήταν να έχει πρηστεί το μάτι και φύσικά θόλωσε, είχε κάποια υγρά και αίματα στο προσωπάκι του και τελικά μάτι δεν μπορούσα να δω και λέω το χάσαμε το μάτάκι! Φαινόταν μάλιστα σαν κοιλότητα, σαν να λείπει μέρος του ματιού.
Χθες όλη την ημέρα προσπαθούσα να βγάλω άκρη με φιλοζωϊκές κτλ γιατί  ήθελα μεν να το φροντίσω, αλλά έπρεπε να προνοήσω για τη μετέπειτα διαμονή σε περίπτωση που χρειαστεί περαιτέρω αγωγή, είχα πρόβλημα με τη μεταφορά γιατί δεν είχα κάποιον δικό μου με αμάξι να το πάμε και αγχώθηκα και με το οικονομικό, γιατί καταλαβαίνετε...μάτι!

Αφού δεν έβγαλα άκρη, πήγα σε έναν κτηνιάτρο στη γειτονιά, όπου θα μπορούσα να το πάω έστω με τα πόδια και ας κόστιζε παραπάνω και μου είπε 1ον ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι αφού πρόκειται για μάτι και όχι για κάποια άλλη πληγή και μου έδωσε αντιβίωση. Πως θα την έδινα δεν είχα ιδέα..

Και ευτυχώς τηλεφώνησα στο δικό μας κτηνίατρο, με τον οποίο δεν επικοινώνησα εξ αρχης γιατί είναι πλέον εκτός πόλης και θα ήταν δύσκολο να το πάω και να το ξαναπάρω. Του περιέγραψα ακριβώς αυτό που έβλεπα, όπως το ανφέρω κι εδώ και ενώ οι υπόλοιποι μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι, μου λέει να ξέρεις το ματάκι είναι πιθανότατα μια χαρά, το πολύ πολύ να θέλει αντιβίωση, αν μπορείς να το πιάσεις το βράδυ έχει καλώς, (θα ερχόταν σήμερα Θεσσαλονίκη για δουλείες) μετά αναλαμβάνω εγώ! Να ναι καλά ο άνθρωπος γιατί με ηρέμησε και το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι είχε δίκιο! Το ματάκι χθες είχε ξεπρηστεί και η πληγούλα είναι πολύ καλύτερα και το γατάκι ζωηρότατο!

Σας έγραψα αναλυτικά την "περιπέτεια" προς ενημέρωση όσων τους είναι ανοικείοι οι τραυματισμοί της γάτας, όπως και σε μένα, αλλά και να σχολιάσω τη σημαντικότητα ενός έμπειρου κτηνιάτρου. Όταν οι περισσότεροι μου είπαν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, αυτός μου είπε είναι καλά! Εγώ εντυπωσιάστηκα..και καταχάρηκα με το μικρό!

Το ταϊσαμε καλά και στην επιστροφή γελούσαμε ανακουφισμένες με τη μητέρα μου που επιστράτευσα για να το πιάσουμε! Σήμερα θα το ξαναδώ και αν είναι να δόσω φαρμακάκι πιστέυω θα είναι πολύ πιο εύκολο τώρα που ηρέμησε το γλυκάκι!

Αυτά από εμάς!Περιχαρής ανακοινώνω, τέλος καλό, όλα καλά!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από tsili Παρ Ιαν 27, 2017 6:05 pm

Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy Veryhappy
tsili
tsili
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Γατογλυφάδα
Αριθμός γατουνίων : 3 σπίτι, 2 αγαπημένα στον ουρανό και πολλά αδεσποτάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ZENTA, ZENTA, ZENTA
Motto : keep walking
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Ιαν 31, 2017 3:02 pm

oksmily3 oksmily3


Τέλεια τα νέα σου.
Καλή ανάρρωση στο μικρούλη τώρα.
Είναι σημαντικό που σας εμπιστεύτηκε και μπορέσατε να το πιάσετε. Τα ζώα τις περισσότερες αν όχι όλες τις φορές, καταλαβαίνουν ποιός θέλει να τα βοηθήσει

Ένας καλός κτηνίατρος και οι συμβουλές του τις περισσότερες φορές είναι καταλυτικός παράγοντας για τη θεραπεία και τη πορεία ενός ζώου.

Εύχομαι να πάει όλο και καλύτερα.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιαν 31, 2017 5:55 pm

Το πουλάκι μου είναι ήδη καλύτερα! Δίνουμε αντιβίωση, την παίρνει πολύ πιο εύκολα από τις δικές μου! Έτσι απλά μέσα σε μια μπουκίτσα, νομίζω το γλιτώσαμε πια το ματάκι!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; Empty Απ: Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω;

Δημοσίευση από Lina Τρι Ιαν 31, 2017 7:05 pm

Μπράβο τέλεια νέα. Μεγάλη ανακούφιση να το βλέπεις κάθε μέρα και καλύτερα!!!!!!!!!!!
gatoula
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Αδεσποτάκι ημιάγριο.. πως το πιάνω; M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης