gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βρογχίτιδα ή ίωση;

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βρογχίτιδα ή ίωση; Empty Βρογχίτιδα ή ίωση;

Δημοσίευση από Stelios21 Δευ Αυγ 08, 2016 5:25 am

Καλησπέρα, προχθές το βράδυ βρήκα ένα γατάκι περίπου 2 μηνών να νιαουρίζει πάνω από το πτώμα της μάνας του, το χάιδεψα και με ακολούθησε μέχρι το σπίτι. Αρχικά δεν τον έβαλα μέσα αλλά άρχισε να νιαουρίζει δυνατά, μέχρι που τον πήρα, τον έπλυνα με χλιαρό νεράκι και το έβαλα μέσα. Του έφτιαξα μία πρόχειρη αμμοδόχο και του πήρα κονσέρβες για μωρά και άμμο με κόστος γύρω στα 7? όλα μαζί. Το έμαθα (ή μάλλον έσπρωξα τα ένστικτα του) να τρώει, να πίνει, να χρησιμοποιεί την άμμο του κλπ. Έχει 3ο βλέφαρο το οποίο αντιμετωπίζω με tobrex και έχω δει πολύ καλή πρόοδο. Στις πρώτες 2 μέρες (τώρα είναι η 5η) είχε μυξούλες, βραχνό νιαούρισμα και βαριά αναπνοή. Απότι ρώτησα μπορεί να είναι ή κρύωμα ή βρογχίτιδα. Μέρα με τη μέρα γίνεται καλύτερα αλλά ώρες-ώρες το ξαναπιάνει βαριά και άλλες καθόλου. Έχει πολλή ενέργεια και κοιμάται φυσιολογικά όσο ένα μωράκι. Το αρχικό μου "σχέδιο" ήταν να τον κρατήσω για λίγο και αν δω ότι βασανίζεται και δεν γίνεται καλά σιγα-σιγα να το δώσω στην φιλοζωική. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για κτηνίατρο, μπορείτε να μου προτείνεται κάτι να κάνω; Θέλω εαν χρειαστεί να το αποχωριστώ (που είναι και το πιο πιθανό) να ξέρω ότι έχω κάνει ό,τι περνάει από το χέρι μου. *Δεν έχει φτάσει σε σημείο να (δείχνει ότι) βασανίζεται από την ασθένεια του, ανά πάσα στιγμή είναι χαρούμενος, χαδιάρης και παιχνιδιάρης* Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Stelios21
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 24
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/08/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρογχίτιδα ή ίωση; Empty Απ: Βρογχίτιδα ή ίωση;

Δημοσίευση από belezza Δευ Αυγ 08, 2016 10:13 am

καλη σου μερα ,δειχνεις μεγαλη ευαισθησια σωζωντας μια ψυχουλα.
   τωρα ,επειδη ειναι μικρουλι  αλλα απο οσα περιγραφεις δε φαινεται να ειναι υπερβολικα ασχημα,μπορει ομως αν δεν αντιμετωπισθει να χειροτερεψει,μπορεις με βαση τα οσα ξερω να περεις απο το φαρμακειο vibramycin αντιβιωση σε χαπι,οπου μαζι με το φαγητακι του θα του τριβεις ενα τεταρτο (και πιο λιγο,γιατι δεν το εχω δει να ξερω το βαρος του) πρωι και βραδυ.οχι παραπανω απο 1/4.κανονικα υπολογιζεται με το βαρος του.
ειναι συνηθισμενη ιωση στα μωρα η ρινοτραχειτιδα αλλα μπορει, αν δεν αντιμετωπισθει ,να φερει πολυ ασχημα αποτελεσματα.
καλη επιτυχια με το μικρο σου.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βρογχίτιδα ή ίωση; Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρογχίτιδα ή ίωση; Empty Απ: Βρογχίτιδα ή ίωση;

Δημοσίευση από Romina88 Δευ Αυγ 08, 2016 12:18 pm

Καλως ηρθες στη παρεα μας! welcome

pelargos
Εαν πεις οτι ειναι αδεσποτο, κανονικα ο κτηνιατρος δεν πρεπει να σε χρεωσει. Οι μυξουλες τί χρωμα εχουν? Μπορεις να παρεις Otrivin sprey και να του δινεις μια φορα την ημερα(προσεξε να μην του μπει στο ματι-γιατι μπορει να κουνηθει) στο ρουθουνι που βγαζει τις μυξες. 3 ημερες ΜΟΝΟ. Οχι παραπανω. Αυτο θα το βοηθησει να αναπνευσει καλυτερα και δεν εχει κορτιζονη(γενικα ειναι καλο να αποφευγεται η κορτιζονη στα παντα ολα-ναι ναι και σε μας offtopic)

Αυτο με το οτριβιν μου το συνεστησε κτηνιατρος  Smile  και ειναι οντως αποτελεσματικο.
Υπαρχει και ειδικη αντιβιωση στο πετ σοπ και παει αναλογα με το βαρος του.
Για να το ζυγησεις, μπορεις να το παρεις αγκαλια, να ανεβεις στη ζυγαρια να δεις ποσο ειναι στο συνολο και μετα μονος σου ποσο ζυγηζεις και μετα κανεις την αφερεση λολ

Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.  cheers


Και καλη επιτυχια heart



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Romina88 στις Δευ Αυγ 08, 2016 12:21 pm, 1 φορά
Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : Βρογχίτιδα ή ίωση; 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρογχίτιδα ή ίωση; Empty Απ: Βρογχίτιδα ή ίωση;

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 08, 2016 5:02 pm

Παιδια καλο ειναι να μην δινουμε θεπαρειες και δοσολογιες δημοσια σε ένα φορουμ για ευνοητους λογους. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και οι θεραπειες ακομα και στην ιδια περιπτωση διαφέρουν απο κτηνιατρο σε κτηνιατρο. Δεν μπορούμε να υποκαθιστούμε τους κτηνιατρους και μπορει να εχουμε ολη την καλη διάθεση αλλα η συμβουλη μας να μην έχει το επιθυμητο αποτέλεσμα ή και το αντιθετο.


Στέλιο καλωσήρθες!

Το γατάκι σου ειναι άρρωστο και χρειάζεται θεραπεια! Η ρινοτραχετιδα ειναι ιωση η οποια μπορει να εξελιχθει σε βρογχιτιδα ακομα και πνευμονια, υψηλο πυρετο και μπορει να κινδυνεύσει ακομα και η ζωή του. Θα πρέπει να πας το γατάκι στο γιατρο, ειτε μονος σου ειτε με διευκολυνση ή σύσταση της φιλοζωϊκης, ειναι σε πολυ μικρή ηλικια και αυτο το καθιστα ευαισθητο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Βρογχίτιδα ή ίωση; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρογχίτιδα ή ίωση; Empty Απ: Βρογχίτιδα ή ίωση;

Δημοσίευση από vaso Δευ Αυγ 08, 2016 5:22 pm

Smokys έγραψε:Επειδή πολλοί αρέσκονται στο να δίνουν ιατρικές συμβουλές, να προτείνουν φάρμακα και γιατροσόφια. θα ήθελα να ενημερώσω ότι :

Το "Γατόσπιτο", δεν φέρει καμία ευθύνη για τις συμβουλές που δίνονται από κάποια μέλη.


Ιατρικές συμβουλές και φαρμακολογικές συνταγές, πρέπει να δίνονται ΜΟΝΟ από εγκεκριμένους κτηνίατρους και αυτό γίνεται μόνο με επιτόπια επίσκεψη σε κάποιον γιατρό. Γνωματεύσεις από ιντερνετ και θεραπείες, μπορούν να επιφέρουν προβλήματα στο ζωάκι σας, ακόμα και την απώλεια της ζωής του.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο κάθε οργανισμός διαφορετικός.

Σε κάθε περίπτωση, εάν αποφασίσετε να ακολουθήσετε κάποια συμβουλή που σας δόθηκε, να γνωρίζετε ότι φέρετε ολοκληρωτικά την όποια ευθύνη, για οτιδήποτε συμβεί στο ζωάκι σας.

http://www.gatospito.com/t6965-topic

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Βρογχίτιδα ή ίωση; 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Βρογχίτιδα ή ίωση; 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρογχίτιδα ή ίωση; Empty Απ: Βρογχίτιδα ή ίωση;

Δημοσίευση από Romina88 Κυρ Αυγ 14, 2016 5:23 pm

Εννοειται οτι ο κτηνιατρος γνωριζει καλυτερα και ιατρικη εξ αποστασεως ειναι μεγαλο ρισκο. Λοιπον...ο Αγαπιος και καλα διαγνωστηκε με αυτο που αναφερει η Γατοπληκτη και τελικα ηταν θυρωιδης. Αυτα που συνεστησα ηταν ακινδυνα, θελοντας να βοηθησω, ΑΛΛΑ παντα ειναι καλο να ρωταμε κτηνιατρο, και να μην σκευτομαστε τα χρηματα και να ψαχνουμε γιατροσοφια για πιο οικονομικες λυσεις.

Προσοχη στις αντιβιωσεις, και γενικα ολα τα φαρμακα μπορουν να πειραξουν τα νεφρα και αλλα ζωτικα οργανα. Κουραγιο και πες μας τελικα τι ητανε.

Αμα εχεις αμφιβολιες για τον κτηνιατρο πας σε αλλον. Γενικα να εμπιστευσαι το ενστικτο σου, οσο παραξενο και αν σου ακουγεται. Καλη επιτυχια και ελπιζω να μην δημιουργησα προβλημα με τη συμβουλη μου. Gatoplikti και αλλοι admins, μπορειτε να σβησετε το ποστ μου με το οτριβιν.

Romina88
Romina88
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλησσια/ Χαλανδρι
Αριθμός γατουνίων : 4 αδεσποτακια μόνο.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : φθινοπωρο
Motto : Ροδα ειναι και γατογυριζει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2016
Mood : Βρογχίτιδα ή ίωση; 544072g5obtyyvgi

https://xarizontaigatakia.wordpress.com/blog/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης