gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου

+5
florans
4&2cats
Gatoplikti
shadowcat
Sorina
9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου

Δημοσίευση από florans Κυρ Μάης 15, 2016 10:05 pm

Ναι, ο γιατρος ειπε μια τροφη με χαμηλο μαγνησιο  και ασβεστιο. Εγω τον ρωτησα να παρω Sanabelle urinary που εχει πιο χαμηλο και απο τον κωδικο για στειρωμενα και μου λεει "δεν την ξερω αυτη τη μαρκα.Μας ενδιαφερει να εχει χαμηλο μαγνησιο και ασβεστιο.Κανε οτι θελεις".Εγω ποτε δεν ειπα οτι μου ειπε ο γιατρος να παρω urinary,ουτε παρερμηνευσα τα λογια του γιατρου ,ειδα οτι υπαρχει  αυτος ο κωδικος που ειναι για την προληψη του ευαισθητου ουροποιητικου στα στειρωμενα αρσενικα  και ρωτησα αν μπορω να την δωσω στους γατους μου.Δεν ειχα ποτε αρσενικο γατο ειναι η πρωτη φορα ,ειχα ολο θηλυκες και ετσι αγχωνομαι παραπανω γιατι θελω να προλαβω τυχον ουρολογικα προβληματα ,οπως ειπα " ειναι καλυτερη η προληψη απο την θεραπεια" κατα την γνωμη μου παντα ,βεβαια.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Μάης 15, 2016 10:52 pm

Ok.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου

Δημοσίευση από kouix Κυρ Μάης 15, 2016 11:51 pm

η urinary τροφες ειναι ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ και οχι προληπτικές. Ειναι για τις περιπτωσεις που ενας γατουλης (ή μια γατουλα) εχει ΗΔΗ παρουσιασει καποιο προβλημα με το ουροποιητικό.
(που παραλληλα ΙΣΩΣ σημαίνει, πως τα επιπεδα ασβεστιου φωσφορου και μαγνησιου ειναι ΠΙΟ κατω απο αυτο που "θεωρειται" φυσιολογικό ενα υγειες ζώο)

Προληπτικές, θεωρουνται αυτες που γραφουν "για στειρωμενα", οι οποιες εχουν "προληπτικα" τα στοιχεια που αναφερατε σε "μειωμενες" τιμες.

Με άλλα λογια, αφου οι γατουληδες ΔΕΝ ΝΟΣΟΥΝ θα ηταν καλυτερο να πατε ΑΠΛΑ με τροφες για "στειρωμενα". (συν υγρη τροφη ΣΥΝ νερο)

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου

Δημοσίευση από florans Δευ Μάης 16, 2016 1:32 am

Δεν μιλαω για τις κλινικες urinary οπως της RC και αλλων εταιρειων που ειναι για την θεραπεια των ουρολογικων προβληματων,μιλαω για τη συγκεκριμενη ξηρη τροφη της Sanabelle urinary που ειναι για το ευαισθητο ουροποιητικο συστημα.Στα αρσενικα γατια μετα την στειρωση  αλλαζει αμεσως  το ορμονολογικο τους συστημα  με αποτελεσμα να γινονται επιρρεπεις σε ουρολιθους, αν καταναλωνουν ξηρη τροφη με υψηλο μαγνησιο  μου ειπε ο γιατρος.Η ξηρη τροφη για στειρωμενα και η light ειναι για να μην παιρνουν βαρος,εχουν χαμηλες θερμιδες . Smile
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου

Δημοσίευση από koneko Δευ Μάης 16, 2016 4:51 am

http://jfm.sagepub.com/content/3/2/81.short
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1748-5827.1991.tb00968.x/abstract

Το εχω πει απειρες φορες και θα το ξαναπω αλλη μια. Αν ανησυχειτε για ουρολιθιαση, επιλεξτε υγρη τροφη. Εγω προσωπικα δεν θα επαιζα με ξηρες τροφες χαμηλες σε διαφορα μεταλλα. Το μαγνησιο ειναι ενα μεταλλο πολυ σημαντικο για την υγεια τους και αν δεν προσλαμβανουν αρκετο, μπορει να προκαλεσει ενα σωρο αλλα προβληματα. Το ιδιο ισχυει και για το ασβεστιο.


koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 Empty Απ: Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου

Δημοσίευση από florans Δευ Μάης 16, 2016 11:11 am

Δινω υγρη τροφη και νερο πινουν μετα απο την ξηρη τροφη.Το οξινο ph του ουρου της γατας γινεται αλκαλικο εαν τρωνε τροφη με υψηλα επιπεδα ανοργανων στοιχειων(μαγνησιο,φωσφορο,ασβεστιο)με αποτελεσμα το σχηματισμο λιθων.
florans
florans
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 5 Μινι,Γκεραλτ,Μικυ ( Τερεζα και Νταιζη μας κοιταζουν απο ψηλα!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας γιατι χουρχουριζουμε πιο πολυ!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολα ειναι πολυ γλυκουτσικα! τα θελω ολα!!
Motto : Αγαπη και ανθρωπια!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2012
Mood : Ποια τροφή να επιλέξω για τις γατούλες μου - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης