gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. Empty ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

Δημοσίευση από Μιρέλλα Πεμ Φεβ 18, 2016 11:29 am

Πριν 1 χρόνο και 2 μηνες ''εχασα'' τον εναν απο τους 4 γατουληδες μου απο χρονια νεφρικη ανεπαρκεια
Ειναι λοιπον φυσικο τα παντα να με ανησυχουν.
Διαβαστε το προβλημα μου και θα ηθελα την γνωμη σας.
Ο ενας απο τους υπολοιπους γατουληδες μου εδω και καποιο καιρο παρουσιαζει το εξης:
Μερα παρα μερα, ή καθε 2 ημερες, το πρωι, ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΙ, καπου αναμεσα 6 με 8 η ωρα, κανει εμετο.
Ο εμετος αυτος ειναι διαφανος. ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΡΟΦΗ ΜΕΣΑ. Μοιαζει με ανακατεμενο νερο με σαλιο.
ΔΕΝ εχω παρατηρησει, ΟΥΤΕ πολυδιψια, ΟΥΤΕ πολυουρια, και γενικα ΤΙΠΟΤΕ απο τα συμπτωματα που ειχε ο γατουλης που πεθανε.
Τρωει κανονικα, πινει νερο λογικα,  πηγαινει στην αμμο του απολυτα φυσιολογικα.
Επικοινωνησα με τον κτηνιατρο μας, του εξιστορησα τι συμβαινει και μου ειπε πως λογικα ειναι καποιο στομαχικο προβλημα.
Τον ρωτησα, ''μα γιατι ποτέ μεσα στον εμετο δεν υπαρχει τροφη''? και μου απαντησε πως προφανως την ωρα που τον κανει δεν εχει φαει τροφη. Δεν συντρεχει λογος ανησυχιας, μου ειπε προφανως ειναι καποια στομαχικη διαταραχη.
Βεβαια ολες τις υπολοιπες ωρες ο γατουλης τρωει κανονικα, κυριως κροκετες για στειρωμενα (ολα μου τα γατουλια ειναι στειρωμενα), ΑΛΛΑ ο εμετος αυτος συμβαινει ετσι οπως σας το περιεγραψα ΠΑΝΤΑ το πρωι.
Τον εχω ελεγξει για αφυδατωση, τιποτε, ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.
Εκεινο που παρατηρησα ειναι πως συνηθως συμβαινει μετα την επισκεψη του στην αμμο του.
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙ!
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. Empty Απ: ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

Δημοσίευση από nen Πεμ Φεβ 18, 2016 12:01 pm

Ποσο χρονων ειναι ο γατουλης σου, ειναι ηλικιωμενος; Εχει καποιο αλλο προβλημα υγειας πχ ειναι παχυς ή εχει προβλημα με τον θυρεοειδη; Τα κακα του ειναι φυσιολογικα; Για να βγαζει μονο υγρα ειναι οντως ωρα που δεν εχει φαει. Αλλαξες κατι στην αμμο του απο την περιοδο που αρχισε να κανει εμετους (πχ νεα αμμος που σηκωνει πολυ σκονη); Ποσο καιρο στο κανει, μπορει να ειναι τριχομπαλα που δεν του βγαινει, ειναι μακρυτριχος;

Σε καθε περιπτωση επειδη μπορει να ειναι απο τριχομπαλα, μεχρι καποιο χρονιο ερεθισμο του γαστρεντερικου του ή και οτιδηποτε αλλο, θα σου προτεινα να τον πας στον κτηνιατρο να του κανει γενικες εξετασεις (αιματος και κανεναν υπερηχο) για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Δεν μπορει να γινει διαγνωση απο τηλεφωνο. Αν ο κτηνιατρος που τον πας συνεχιζει να το αντιμετωπιζει ως ασήμαντο, πηγαινε σε αλλο κτηνιατρο να παρεις αλλη γνωμη. Καποιο προβλημα υπαρχει σιγουρα για να το κανει σχεδον καθημερινα για καιρο. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα αν συνεχισει να επιμενει δεν ξερεις ποτε σε τι μπορει να εξελιχθει.
Περαστικα του!
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. Empty Απ: ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Φεβ 18, 2016 2:38 pm

Είναι πιθανό η άμμος να κολλάει υπερβολικά στα πατούσια του(σκόνη) και γλείφοντας την για να καθαριστεί,να κάνει εμετό.
Το πάθαινε και ο μικρός μου με κάποια συγκεκριμένα πέλλετ που είχαν πολύ σκόνη μέσα.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. Empty Απ: ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

Δημοσίευση από Μιρέλλα Πεμ Φεβ 18, 2016 4:00 pm

Ειναι 9 ετων, απολυτα κανονικος στα κιλα, ουτε παχυς ουτε αδυνατος, κοντοτριχος, τα κακα του ειναι απολυτα φυσιολογικα, ειναι δραστηριος, ζωηρος, ναι δυστυχως η αμμος σηκωνει σκονη, οχι πολυ, αυτο μου που ειπε και ο αντρας μου ειναι οτι αμεσως μετα που παει στην αμμο του το πρωι, ξερετε μετα που ξυνει για να σκεπασει ο,τι εχει κανει, γλειφεται, ξερογλειφεται μερικες φορες και μετα κανει τον εμετο. Επαλαλαμβανω, καποια πρωινα και παντα τη ιδια ωρα σχεδον.
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. Empty Απ: ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

Δημοσίευση από nen Πεμ Φεβ 18, 2016 4:36 pm

Ναι αλλα στην αμμο παει κι αλλες ωρες. Αν εφταιγε η αμμος δεν θα επρεπε να του ερχεται εμετος και οποιαδηποτε αλλη στιγμη της μερας χρησιμοποιει την τουαλετα του; επισης αλλαξες αμμο; αν την χρησιμοποιουσες πριν αρχισει να στο κανει γιατι να τον πειραξει τωρα;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. Empty Απ: ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Φεβ 18, 2016 4:59 pm

Στα κακά το παρακάνουν με το σκάψιμο και σηκώνουν πολύ σκόνη συνήθως.Μήπως η ώρα για το χοντρό του είναι το πρωί;

Κάτι με την άμμο γίνεται πάντως.Αυτό πιστεύω. Suspect
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. Empty Απ: ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ.

Δημοσίευση από Μιρέλλα Πεμ Φεβ 18, 2016 5:16 pm

Χμ, λοιπον διαβαστε προσεκτικα διοτι εχω την αισθηση πως πλησιαζουμε στην λυση του προβληματος.
Οι 3 γατουληδες εχουν ενα δικο τους δωματιο που σπανια χρησιμοποιουμε.
Το δωματιο ειναι βορεινο.
Ασφαλως και χρησιμοποιουν την αμμο και αλλες ωρες τις ημερας μονο που........εκεινες τις ωρες, απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 7 το βραδυ η αμμος, η λεκανη δηλαδη, βρισκεται εξω στο μπαλκονι.
Το βραδυ κατα τις 7, που καθαριζουμε την αμμο με το φτυαρακι, μετά, λογω κρυου την βαζουμε μεσα στο δωματιο και κλεινουμε την μπαλκονοπορτα αφηνοντας μονο μια χαραμαδα της ανοιχτη, (σκαστή) που λενε για να μπαινει καθαρος αερας. Μεχρι τις 9 το πρωι δηλαδη η αμμος ειναι μεσα στο δωματιο. Κι αυτο για να μην χανεται και η ζεστη οταν αναψει το καλοριφερ.
Επισης, ο ενας απο τα αδελφια του εχει μια κακια συνηθεια. Βουτα τα ποδια του στο νερο που πινουν και το οποιο βρισκεται λιγο πιο εκει. Σημερα φερ' ειπειν το πρωι βρηκα κοκκκους αμμου στον πάτο του δοχειου με το νερο. Το καλοκαιρι-φθινοπωρο το προβλημα με τον εμετο δεν υπηρχε ΑΛΛΑ ανοιξη, καλοκαιρι, φθινοπωρο η αμμος μενει εξω στο μπαλκονι και την νυχτα και η μπαλκονοπορτα μενει ανοιχτη ετσι ωστε να μπαινοβγαινουν στην βεραντα ελευθερα για να πανε στην αμμο τους.
Μιρέλλα
Μιρέλλα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Αθηνα, Ανω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 4
Motto : Ο σεβασμος προς την Μητερα Φυση και ολα τα πλασματα της ειναι πολιτισμος.
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ, Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΟΧΙ. M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης