gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Empty Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

Δημοσίευση από Νανσυ Τσικ. Σαβ Φεβ 06, 2016 1:01 pm

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Ευχομαι να ειστε καλα, εσεις και τα γατακια σας! Smile
Ταιζουμε μια αδεσποτη γατουλα εδω κι ενα χρονο η οποια εχει κανει δυο γενες. Το αποτελεσμα ειναι να υπαρχουν 8 νεα γατακια τα οποια εχουν μαθει κι ερχονται και τρωνε σε μας.
Επειγει η στειρωση, τουλαχιστων των θυληκων τα οποια ειναι 4.
Μιλησα χθες με καποιους κτηνιατρους και θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα!!!
Ο πρωτος: 80ευρω, ολικη αφαιρεση μητρας και ωοθηκων, ναρκωση με εισπνευστικο φαρμακο και 24ωρη νοσηλεια.
Ο δευτερος: 70 ευρω, ολικη αφαιρεση, ναρκωση με ενεση, αλλα χωρις ραμματα(μαλλον χρησιμοποιει απορροφησιμα ραμματα τα οποια δε φαινονται και η γατα μπορει να επιστρεψει κανονικα στην καθημερινοτητα της...μου ειπε δε χρειαζεται νοσηλεια)
Η τριτη: 80 ευρω, ολικη αφαιρεση, ναρκωση με εισπνευστικο φαρμακο, 1 εβδομαδα νοσηλεια (χωρις χρεωση αν θυμαμαι καλα), απλα πρεπει να κλεισω ραντεβου 20 μερες νωριτερα.

Στον πρωτο δεν ρωτησα αν υπαρχει επιπλεον χρεωση λογω της 24ωρης νοσηλειας. Στον δευτερο με προβληματιζει η ναρκωση με ενεση(δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα). Στην τριτη δεν ξερω αν θα με χρεωσει επιπλεον λογω των φαρμακων/φαγητου κι οτι γενικα θα τους παρεχει επι μια βδομαδα. Αλλα απ οτι καταλαβα μαλλον αυτη συνεργαζεται με τη φιλοζωικη της πολης μου και κανει σε ολα τα αδεσποτα τη νοσηλεια μαλλον.

Για αρχη που επειγει θα ηθελα να διαλεξω αναμεσα στον πρωτο η στο δευτερο. Εσεις τι μου προτεινετε; Επισης με προβληματιζει το θεμα μεταφορας τους μιας και δεν εχω ειδικο κλουβακι. Λετε να μου κανουν καποια παραχωρηση οι ιδιοι οι κτηνιατροι η πρεπει να αγοραζω και αυτο;; pale
Νανσυ Τσικ.
Νανσυ Τσικ.
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 10
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Empty Απ: Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Φεβ 06, 2016 1:26 pm

Καλησπέρα!

Παρε ένα τηλέφωνο στην animal action(φιλοζωϊκη) κανε εγγραφη κοστιζει 30 ευρώ και έχεις απευθειας μια στειρωση.
www.animalaction.gr
Για κάθε επιπλέον στειρωση δινεις 30 ευρώ. Μιλάμε παντα για αδεσποτάκια.
Μπορεις να τα πας και ολα μαζι.
Τα πας το πρωϊ τα παιρνεις το βράδυ. Μια νυχτα τα κρατάς μεσα για να μην ζαλιζονται και πάθουν ατύχημα,εκτος αν κάποιο γατάκι έχει καποιο επιπλέον θέμα.

Απο κει και πέρα.
Οι τιμες που σου δινουν οι γιατροι πρέπει να ειναι τελικές.
Παντα μιλάμε για ολικη αφαιρεση. Ναρκωση με αέριο και εσωτερικα ράμματα (πλαστικη) ειναι οτι καλύτερο.
Τωρα νοσηλεια 1 για μια εβδομάδα μου φαινεται υπερβολικο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Empty Απ: Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

Δημοσίευση από kouix Σαβ Φεβ 06, 2016 1:40 pm

Σιγουρα  ειναι υπερβολικη  η  μια  εβδομαδα  νοσηλεία!  Σε  βαθμο υπερβολικό  υπερβολική!

.......  Μεσω  τις animal  action θα  στειρωσω  κι εγω  4 γατακια.
Ειναι οτι  πιο  οικονομικο  εχει  πεσει  στην αντιληψη  μου  μεχρι  στιγμης για  τα αδεσποτακια,  κι εχω παει και στο παρελθον  κι άλλα  αδεσποτακια  κι ολα  ΟΚ.

...........  απλα  να ξερεις οτι  ως  "αδεσποτακια"  θα  τους κοψουν και λιγο  το  ενα  αυτακι  πανω  πανω  (πολυ  λιγο)  για  να  φαινεται  και  να  διακρίνεται  οτι ειναι  στειρωμενα  (αφου ειναι αδεσποτα ,  ειναι ο  ευκολοτερος  τροπος  για να ξεχωρίζουν.... μη  τυχον  και τα  ξαναμπαγλαρωσει κανεις άλλος και τα ξαναπαει για  στειρωση....  -μου  εχει τυχει....)

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Empty Απ: Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Φεβ 06, 2016 1:51 pm

Να διευκρινισω επισης το εξης. Εχω ακούσει οτι υπάρχει και στειρωση χωρις ολικη αφαιρεση, δεν ξέρω αν την κάνουν καποιοι γιατροι οποτε καλα κάνεις και το ρωτάς.
Κατα την άποψη μου το ιδανικο ειναι ολικη αφαιρεση.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Empty Απ: Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

Δημοσίευση από Νανσυ Τσικ. Σαβ Φεβ 06, 2016 2:39 pm

Παιδιά η animal action καλύπτει και στειρώσεις εκτός Αθηνών; Γνωρίζετε; Γιατί εγώ είμαι από επαρχία.
Πιστεύω κι εγώ ότι η στείρωση με αέριο και εσωτερικά ράμματα είναι το καλύτερο αλλά ο μόνος που κάνει εδώ όπως μου είπε τέτοια ράμματα είναι ο δεύτερος και η νάρκωση του είναι με ένεση όχι αέριο.. Ο πρώτος χρησιμοποιεί αέριο αλλά δεν κάνει εσωτερικά ράμματα. Εσείς ποιον θα επιλέγατε ώστε τα γατιά να χουν τη μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία δεδομένου ότι είναι αδεσποτάκια;
Νανσυ Τσικ.
Νανσυ Τσικ.
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 10
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Empty Απ: Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Φεβ 06, 2016 3:06 pm

Η animal κανει κατα καιρους καποιες δράσεις εκτος Αθηνών και για να μην σου πουμε κατι που δεν ισχύει, καλύτερα να παρεις να ρωτήσεις τους ιδιους. Μπορει να σε παραπεμψουν καπου αλλου ή να έχουν συηνεργαζομενους ιατρους.

Απο κει και περα μεταξύ ναρκωσης και ραμματων θα επέλεγα τα ράμματα δεδομένου οτι το γατάκι θα ναι έξω για να εξασφαλισω οτι δεν θα υπάρξει προβλημα με την τομη. Τωρα εάν χρειαστει και λιγο περισσοτερο χρονο να συνέλθει το κρατας μια δυο μέρες μεσα ας πουμε,
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια! Empty Απ: Στείρωση αδέσποτων-Επείγουσα βοήθεια!

Δημοσίευση από Νανσυ Τσικ. Κυρ Φεβ 07, 2016 12:31 pm

Κι εγώ μάλλον για αρχή αυτό θα επιλέξω. Απο κεί και πέρα αν το δω το γατί και δεν είναι καλά μετά, στο επόμενο που θα στειρώσω θα πάω στον άλλον με το αέριο.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Smile)
Νανσυ Τσικ.
Νανσυ Τσικ.
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 10
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/02/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης