gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θεραπεία για ψύλλους

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Θεραπεία για ψύλλους Empty Θεραπεία για ψύλλους

Δημοσίευση από korinoula Δευ Ιουν 22, 2015 7:01 pm

Καλησπέρα,

δε ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο, καθώς οι ψύλλοι δεν είναι αρρώστια, αλλά δεν ήξερα που αλλού να απευθυνθώ!

Έχω απελπιστεί με την κατάσταση με τους ψύλλους της Λίνας: ανέκαθεν της αγόραζα το ειδικό λουράκι που ανανεώνεται κάθε δίμηνο. Όταν την πήγα για στείρωση, ο γιατρός μου είπε ότι της βρήκε μερικούς επάνω της και την ψέκασε με το ειδικό σπρέι οπότε και αυτό την κρατάει για ένα μήνα. Επίσης μου είπε ότι αυτά τα λουράκια από μόνα τους δεν κάνουν δουλειά.
Με το που πέρασε ο μήνας πήγα στο γιατρό να της ξαναγοράσω το σπρέι και ο βοηθός του μου είπε ότι δεν κάνει σπρέι συνέχεια, καλύτερα να της βάλω αμπούλα. Να μην τα πολυλογώ, πήρα την αμπούλα αλλά κάθε τρεις και λίγο βλέπω να την περπατάνε διάφορα. Ξαναπήγα αυτή τη φορά στο pet shop ζήτησα σπρέι και λουράκι, τα έβαλα και τα δύο, για 1-2 μέρες ησυχάζουμε και μετά ξαναβλέπω το ίδιο μοτίβο. Τι στο καλό, κάθε τρεις και λίγο κάνει πρώτα απ' όλα να την ψεκάζω; και ούτε οι αμπούλες, ούτε τα σπρει απ' ότι φαίνεται την πιάνουν. Έχω απελπιστεί pale
korinoula
korinoula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεραπεία για ψύλλους Empty Απ: Θεραπεία για ψύλλους

Δημοσίευση από nen Δευ Ιουν 22, 2015 7:36 pm

Η γατούλα σου πιάνει ψύλλους μέσα στο σπίτι ή γυρνάει έξω; Αν γυρνάει έξω, ειδικά τώρα που κάνει ζέστη, λογικό είναι να πιάνει συνέχεια. Ακόμα και αμπούλα να της έχεις,από όσο ξέρω δεν τα απωθεί, αλλά αν πιάσει τους σκοτώνει σταδιακά.
Μην της βάζεις πολλά μαζί απάνω της πάντως ταυτόχρονα, είναι ισχυρά φάρμακα, μπορεί να την πειράξουν σοβαρά.
Αν την έχεις μέσα στο σπίτι και έχει πολλά αβγά από ψύλλους απάνω της εκτός από σπρέι/αμπούλα νομίζω ένα μπανάκι και χτένισμα με ειδικό χτενάκι θα βοηθήσουν.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Θεραπεία για ψύλλους M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεραπεία για ψύλλους Empty Απ: Θεραπεία για ψύλλους

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιουν 22, 2015 8:31 pm

Καταρχην μη της βαζεις σπρευ, λουρακι και αλλα τετοια ενω εχει ηδη παρει αμπουλλα. Μπορει να παθει κανενα σοκ απο τοσα χημικα. Το λουρακι αδικα το αγοραζεις γιατι δεν κανει απολυτως τιποτα. Ο καλυτερος τροπος αντιμετωπισης ειναι η αμπουλλα και το ψεκασμα με frontline στα μερη που κοιμαται (εφοσον κοιμαται μεσα στο σπιτι). Οσο θα βγαινει εξω θα κολλαει αλλα με την αμπουλλα θα πεθαινουν. Ειναι φυσιολογικο να βλεπεις μερικους ψυλλους επανω της μετα την εφαρμογη αμπουλλας γιατι "τρελαινονται" απο το φαρμακο και τρεχουν πανικοβλητα προς τον θανατο τους (η αμπουλλα επηρεαζει το νευρικο συστημα των ψυλλων και σταδικα τους σκοτωνει). Υπομονη και σε λιγες ημερες θα εχει καθαρισει. Απλα αν βγαινει εξω εφαρμοζε αμπουλλα καθε μηνα για να μη φτανει σε σημειο να γεμιζει ψυλλους και να ξεκινας παλι απο το μηδεν.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Θεραπεία για ψύλλους M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεραπεία για ψύλλους Empty Απ: Θεραπεία για ψύλλους

Δημοσίευση από korinoula Δευ Ιουν 22, 2015 9:16 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με καθησυχάσατε κάπως! Αμπούλα έχει πάνω από μήνα που πήρε, απλά αντί να την ανανεώσω προτίμησα το σπρέι. Τώρα που την ψέκασα 1-2 φορές είναι λέτε σωστό να της πάρω αμπούλα ή να περιμένω κάποιο διάστημα; προσωπικά νόμιζα ότι η αμπούλα τα απωθεί γι' αυτό δεν την ξαναπήρα, επειδή όλο και έβλεπα να περπατάν και μετά που την είχε πάρει. Ζει κυρίως σε εξωτερικό χώρο, γι' αυτό ( σε μεγάλο μπαλκόνι που όμως είναι χαμηλά και έχει πρόσβαση και στον έξω κόσμο όταν θέλει να κάνει καμιά βόλτα)
korinoula
korinoula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 46
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεραπεία για ψύλλους Empty Απ: Θεραπεία για ψύλλους

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουν 24, 2015 5:26 pm

Οπως σου παν και τα κοριτσια βάλε τα πράγματα σε μια σειρα.
Αρχικα οι γιατροι συνηθως ψεκάζουν με σπρέυ. Μετα περιμένεις περιππου ενα μήνα αν δεν κανω λάθος και βάζεις αμπουλα.

Τωρα που ψέκασες περιμενε ενα διάστημα και μετά βάλε αμπουλα.

Μετα επανέλαβε ανα μήνα την αμπούλα για κάποιο διάστημα μέχρι να εξαλειφθουν τελειως. Μην ξεχνάς υπάρχουν και τα αυγά. Αν βγαινει έξω πρέπει να το τηρεις.

Η αμπουλα σκοτώνει τους ψύλλους σταδιακά. Μην ψεκάζεις συνέχεια την γάτα με σπρέυ μέρα παρα μερα. Κατα την γνώμη μου ειναι καλύτερη η αμπούλα συν το οτι το σπρευ το γλύφει οταν καθαριζεται.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θεραπεία για ψύλλους M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης