gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι.

+7
tsili
Ηρακλένια
dagger
kat-cats
ZIZIKOS
Lina
Leviathan
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι.

Δημοσίευση από dagger Δευ Ιουν 22, 2015 8:46 pm

houlieta έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατι ταλαιπωρείτε έτσι τα θηλυκά σας..
Είναι ΚΡΙΜΑ να είναι κλεισμένα μέσα και αστείρωτα, ο οίστρος είναι κατι βασανιστικό για αυτές και η υγεία τους είναι επισφαλής..
Αν σας ενδιαφέρει η ευζωϊα των ζώων σας, θεωρώ ότι πρέπει να τις στειρώσετε άμεσα..
Να ξέρετε ότι η κατάσταση αυτη - των θηλυκών που κάνουν οιστρους - είναι κάτι που στρεσσάρει ακόμη περισσότερο τον Τζαρβάν. Μην αναρωτιέστε γιατι ουρεί στο κρεβάτι.
Είναι πρόσφατα στειρωμένος, μπορεί να μην είναι σε θέση να τεκνοποιήσει όμως θα εξακολουθεί για ένα διάστημα να επηρεάζεται από τις ορμόνες του. Μέσα στο όλο αγχος του δλδ με τα νέα δεδομένα, έχει ΚΑΙ αυτό!

Συγνώμη για την καταχρηση αλλά επρεπε να το γραψω.

Συμφωνώ και επαυξάνω , τα γνωρίζω όλα αυτά και εχει μαλιασει η γλωσσα μου να τους το λεω ...
Δυστυχως φωνή βοώντος εν τη ερήμω .....
Οταν ειχα χρηματα δεν περίμενα , πήγαινα και εκανα τις στειρωσεις και ολα ήταν καλά.
Τωρα δυστυχώς δεν έχω αυτήν την δυνατότητα.
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα με ακούσουν και θα γίνει και αυτό , πριν να είναι αργα.



dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι.

Δημοσίευση από Antonis-Valia Τρι Ιουν 23, 2015 12:39 am

dagger έγραψε:
houlieta έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατι ταλαιπωρείτε έτσι τα θηλυκά σας..
Είναι ΚΡΙΜΑ να είναι κλεισμένα μέσα και αστείρωτα, ο οίστρος είναι κατι βασανιστικό για αυτές και η υγεία τους είναι επισφαλής..
Αν σας ενδιαφέρει η ευζωϊα των ζώων σας, θεωρώ ότι πρέπει να τις στειρώσετε άμεσα..
Να ξέρετε ότι η κατάσταση αυτη - των θηλυκών που κάνουν οιστρους - είναι κάτι που στρεσσάρει ακόμη περισσότερο τον Τζαρβάν. Μην αναρωτιέστε γιατι ουρεί στο κρεβάτι.
Είναι πρόσφατα στειρωμένος, μπορεί να μην είναι σε θέση να τεκνοποιήσει όμως θα εξακολουθεί για ένα διάστημα να επηρεάζεται από τις ορμόνες του. Μέσα στο όλο αγχος του δλδ με τα νέα δεδομένα, έχει ΚΑΙ αυτό!

Συγνώμη για την καταχρηση αλλά επρεπε να το γραψω.

Συμφωνώ και επαυξάνω , τα γνωρίζω όλα αυτά και εχει μαλιασει η γλωσσα μου να τους το  λεω ...
Δυστυχως φωνή βοώντος εν τη ερήμω .....
Οταν ειχα χρηματα δεν περίμενα , πήγαινα και εκανα τις στειρωσεις και ολα ήταν καλά.
Τωρα δυστυχώς δεν έχω αυτήν την δυνατότητα.  
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα με ακούσουν και θα γίνει και αυτό , πριν να είναι αργα.

 


Μαρία μην στεναχωριεσαι..κανεις οτι μπορεις...και μια χαρα τα καταφερνεις με τον Τζάρβαν...
και μη νομιζεις οτι σε μαλώνουν εδώ...συμβουλές δινουν με αγάπη...
γιατι ρε γμτο δε θελουν να τις στειρωσουν και σου πάνε κόντρα??
αφου οντως ειναι οτι καλύτερο η στειρωση, τα προστατευει και από τοσα θεματα υγειας (πχ πυομητρα οπως ειπε η Αρτεμις πιο πάνω) και άλλα πολλάα...
μηπως νομιζουν οτι δεν ειναι καλό γι αυτές ή φοβούνται οτι θα παθουν κατι?
κριμα ειναι πάντως να εχουν τετοιο κόλλημα με τη στειρωση γιατι φαινεται οτι τις αγαπάνε πολύ....
υπομονη...μακαρι να τους πεισεις...
Antonis-Valia
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood : Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι.

Δημοσίευση από dagger Τρι Ιουν 23, 2015 9:53 am



Είναι μεγαλο το θέμα αυτό κι από όπου και να το πιάσω με καιει. tafos tafos
Οσο γραφική και να με θεωρουν εγω θα το λέω συνεχεια μεχρι την στιγμη που θα μπουν οι γατες στο κουτι μεταφορας για να πανε να στειρωθουν.
Από εκεί και πέρα ... οσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος. tafos tafos
Ξερω πως ότι λέγεται είναι από αγάπη , αλλά υπάρχουν παράμετροι στις οποίες δεν θα αναφερθώ .
Χθες έκανα πάλι κουβέντα για το θεμα αυτό .... μου υποσχεθηκαν ότι θα στειρωθούν ... το πότε δεν μου ειπαν ... να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό .

Πιστεψε με αν μπορούσα θα πήγαινα τις γατες στο γιατρό , θα τις στειρωνε και τους ελεγα ... αν τις θελετε πισω πηγαινετε να τις παρετε ... Laughing Laughing
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι.

Δημοσίευση από Μαριάννα Τρι Ιουν 23, 2015 11:59 pm

Με φόβο μήπως ακουστώ αρνητική, κι επειδή το ζω εγώ η ίδια αυτή τη στιγμή θέλω να θυμίσω ότι όταν έχουμε σπίτι μας γατούλες και θέλουμε να πάρουμε ένα ακόμα γατάκι το οποίο δεν είναι μωρό (εως 4 μηνών έχουν αντισώματα από τη μαμά) πρέπει και αυτός που το παίρνει αλλά κυρίως αυτός που το δίνει να λάβει πολύ σοβαρά υπόψιν του ότι υπάρχουν τα λεγόμενα λοιμώδης νοσήματα. Και δεν είναι σπάνια. Και δεν είναι αστείο πράγμα.
Ενημερώνω επειδή έκανα σχετική συζήτηση με τους γιατρούς μου για να μου λυθούν απορίες περί Mushu. Όταν βρίσκουμε ένα μωρό γατάκι, εως 4 μηνών έχει αντισώματα (συνήθως). Το ότι μια γατούλα έχει λοιμώδες νόσημα δε σημαίνει ότι ντε και καλά τα μωρά θα γεννηθούν θετικά ούτε καν ότι θα κολλήσουν από το θήλασμα. Αν τα μωρά κολλήσουν κάποιο νόσημα ενδομήτρια συνήθως πεθαίνουν πριν γεννηθούν ή πολύ σύντομα μετά τη γέννα. Γι αυτό συνήθως όταν βρίσκουμε μικρά γατάκια, είναι υγιέστατα και ζουν ζωή χαρισάμενη. Με τα μεγαλύτερα γατιά όμως και ειδικά τα αστείρωτα και αυτά που ζουν στο δρόμο (ειδικά δε σε γατοαποικίες) ο κίνδυνος του να έχουν κάποιο από τα λοιμώδη αυξάνεται πάρα πολύ. Και φανταστείτε ένα οροθετικό γατάκι να βρεθεί ξαφνικά σε ένα σπίτι που χει κι άλλα γατάκια. Και να χεις ξαφνικά να φροντίσεις 3-4-5-6 γατιά στην καλύτερη οροθετικά στη χειρότερη να νοσούν. Όταν δίνουμε για υιοθεσία γατάκια από το δρόμο, που ζήσανε εκεί για 6 μήνες και περισσότερο πρέπει να δίνουμε ΜΕΓΑΛΗ προσοχή σε αυτό το ζήτημα. Και πιστέψτε με ένα γατί που είναι οροθετικό σε κάποιο λοιμώδες ή ακόμα και σε όλα (όπως ο Mushu) ΔΕΝ φαίνεται.
Μαριάννα
Μαριάννα
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα.
Αριθμός γατουνίων : Περισσότερα.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γάνοιξη, Γατοκαίρι, Γατόπωρο, Γειτώνας...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κάθε γατεργάρης στον γάτο του..
Motto : Το σύμπαν συνουσιάζεται.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2011
Mood : Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι.

Δημοσίευση από Leviathan Πεμ Ιουν 25, 2015 3:25 pm

Μαριάννα έγραψε:Με φόβο μήπως ακουστώ αρνητική, κι επειδή το ζω εγώ η ίδια αυτή τη στιγμή θέλω να θυμίσω ότι όταν έχουμε σπίτι μας γατούλες και θέλουμε να πάρουμε ένα ακόμα γατάκι το οποίο δεν είναι μωρό (εως 4 μηνών έχουν αντισώματα από τη μαμά) πρέπει και αυτός που το παίρνει αλλά κυρίως αυτός που το δίνει να λάβει πολύ σοβαρά υπόψιν του ότι υπάρχουν τα λεγόμενα λοιμώδης νοσήματα. Και δεν είναι σπάνια. Και δεν είναι αστείο πράγμα.
Ενημερώνω επειδή έκανα σχετική συζήτηση με τους γιατρούς μου για να μου λυθούν απορίες περί Mushu. Όταν βρίσκουμε ένα μωρό γατάκι, εως 4 μηνών έχει αντισώματα (συνήθως). Το ότι μια γατούλα έχει λοιμώδες νόσημα δε σημαίνει ότι ντε και καλά τα μωρά θα γεννηθούν θετικά ούτε καν ότι θα κολλήσουν από το θήλασμα. Αν τα μωρά κολλήσουν κάποιο νόσημα ενδομήτρια συνήθως πεθαίνουν πριν γεννηθούν ή πολύ σύντομα μετά τη γέννα. Γι αυτό συνήθως όταν βρίσκουμε μικρά γατάκια, είναι υγιέστατα και ζουν ζωή χαρισάμενη. Με τα μεγαλύτερα γατιά όμως και ειδικά τα αστείρωτα και αυτά που ζουν στο δρόμο (ειδικά δε σε γατοαποικίες) ο κίνδυνος του να έχουν κάποιο από τα λοιμώδη αυξάνεται πάρα πολύ. Και φανταστείτε ένα οροθετικό γατάκι να βρεθεί ξαφνικά σε ένα σπίτι που χει κι άλλα γατάκια. Και να χεις ξαφνικά να φροντίσεις 3-4-5-6 γατιά στην καλύτερη οροθετικά στη χειρότερη να νοσούν. Όταν δίνουμε για υιοθεσία γατάκια από το δρόμο, που ζήσανε εκεί για 6 μήνες και περισσότερο πρέπει να δίνουμε ΜΕΓΑΛΗ προσοχή σε αυτό το ζήτημα. Και πιστέψτε με ένα γατί που είναι οροθετικό σε κάποιο λοιμώδες ή ακόμα και σε όλα (όπως ο Mushu) ΔΕΝ φαίνεται.

Εγώ συμφωνώ απόλυτα.
Από την άλλη τον γατούλη δεν τον φιλοξενώ εγώ, απλά τον προωθώ, και δυστυχώς αυτήν την περίοδο το ταμείον είναι μείον, και δεν είμαι καν Αθήνα.
Εννοείται πως θα ενημερώσω τον υποψήφιο γατογονιό για τα λοιμώδη νοσήματα και τις εξετάσεις που χρειάζονται, και από κει και πέρα είναι στο χέρι του αν θα τις κάνει ή όχι.
Leviathan
Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Άλλο / Γράψτε κατάσταση
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood : Φαέθων, ένας γλυκύτατος μαλλιαρός θεός ψάχνει μόνιμο σπίτι. - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης