39 τραπέζια σε εστιατόριο στην Σύμη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

39 τραπέζια σε εστιατόριο στην Σύμη

Δημοσίευση από YNL Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 1:43 pm

Την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στην Σύμη φυσικό ήταν το ενδιαφέρον μου για τα γατάκια του νησιού.
Πάρα πολλά να κυκλοφορούν στα καλντερίμια και με εντυπωσίασε που τα περισσότερα ήταν άφοβα

Επίσης μου φάνηκαν να ήταν στειρωμένα, το καταλάβαινα από την σακουλίτσα που δημιουργείται στην κοιλιά τους κοντά στα πίσω πόδια οταν στειρώνονται.
Στο εστιατόριο που πήγαινα το μεσημέρι υπήρχαν 39 αριθμημένα τραπέζια. Κάθε μέρα ήμουν ο μοναδικός Έλληνας πελάτης μια που οι υπόλοιποι ήσαν ημερήσιοι τουρίστες από την Ρόδο Οι περισσότεροι  από Γαλλία και οι υπόλοιποι  από Ιταλία και Ρωσία.

Ανάμεσα από τα τραπεζάκια 4 περήφανα γατάκια περιπολούσαν κι ένας σκύλος περίμενε υπομονετικά στο δρόμο για ένα κοκκαλο που απλώχερα ΌΛΟΙ του έριχναν . Μου έκανε τρομερή εντύπωση πως όλοι οι ξένοι κυρίως γυναίκες έδιναν στα γατάκια από μια μπουκίτσα, και πολλές δεν δίστασαν να τα χαϊδεύουν.
Τρώγανε τα γατάκια ότι τους δίναμε. Από σαγανάκι μέχρι και μοσχαρίσια μπριζόλα. Το μόνο που περιφρονούσαν ήταν το ψωμί και σαλάτες

Με σκλάβωσε ένα τρίχρωμο και ένα ασπρόμαυρο που με συντρόφευαν στο φαγητό. Σε  όποιο τραπέζι κι αν καθόμουν με εντόπιζαν. Περιττό να σας πως πως η μισή μπριζόλα πήγαινε σε αυτά σε μπουκίτσες.

Και κάτι άλλο. Αν κάποια ξένη έτρωγε στα όρθια έστω και μια τυρόπιτα τα πανέξυπνα αυτά ζωάκια στήνονταν μπροστά τους και τις κοιτούσαν. Και ΟΛΕΣ δεν δίσταζαν να κόβουν ένα κομματάκι να το δώσουν στα γατάκια.  Μάλιστα η κυρία με τα κόκκινα σαντάλια με πλησίασε που φωτογράφιζα  ( περίμενα να μου κάνει παρατήρηση γιατί την φωτογραφίζω) και με ρώτησε αν αυτό που κάνει να τα ταΐζει είναι παράνομο και φυσικά της τόνισα πως καμιά φιλοζωική πράξη στη Ελλάδα δεν είναι παράνομη (που να ήξερε η κακομοίρα τι Έλληνες υπάρχουν)

YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood :

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: 39 τραπέζια σε εστιατόριο στην Σύμη

Δημοσίευση από dagger Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 1:57 pm

Για εμένα τα ευσημα πάνε στον ιδιοκτήτη του εστιατορίου που ΔΕΝ τα διώχνει.

Ευχαριστουμε και για το φωτογραφικό υλικο oksmily3
dagger
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : είπα να μην ρισκάρω να απαντησω ... αλλά δεν κρατιέμαι .....όλα , μικρά , μεγαλα , αγοράκια , κοριτσάκια , .... τα παντα σας λεω
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood :

Δημοσίευση από Antonis-Valia Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 2:15 pm

τι ωραία!!! Μπράβο στη Σύμη και στους κατοίκους της που φροντίζουν και στειρώνουν τα ζωντανά !!
και στους τουρίστες βέβαια!
μια χαρά φαίνονται τα γατάκια...και πανέξυπνα!!!
Antonis-Valia
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Μαϊμου
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 και περί τα δέκα αδεσποτάκια και αυξανόμαστε συνεχώς...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ήλιος κ αεράκι θαλασσινό
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλααααααα!!!
Motto : Αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει....
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013
Mood :

Δημοσίευση από kat-cats Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 2:26 pm

Ομορφες εικόνες μας μεταφέρατε κύριε Γιάννη!!! μακάρι να ήταν έτσι παντού!!! μπράβο στους κατοίκους της Σύμης και δη στον εστιάτορα που ήταν τόσο ευγενικός με τα ζωάκια!!
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Δημοσίευση από YNL Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 2:43 pm

Ναι. Ξέχασα να το γράψω αυτό. Την πρώτη μέρα που πήγα εκεί και την στιγμή που τα φωτογράφιζα πριν δώσω την παραγγελία ήλθε κοντά μου ο γιος του ιδιοκτήτη και με ρώτησε αν με ενοχλούσε η παρουσία τους να τα διώξει. Του είπα αν τα διώξεις θα χάσεις κι εμένα από πελάτη για τις επόμενες 5 μέρες που θα έμενα στην Σύμη.
Μετά από 2-3 μέρες τον ρώτησα αν ποτέ ξένοι του έκαναν παράπονα για τα 4 γατάκια που μου απάντησε πως τόσα χρόνια που εξυπηρετεί ξένους κανένας δεν του έκανε παράπονα
Την τέταρτη μέρα μια ολλανδέζα που έτρωγε με τον άντρα της και τον μικρό γιό τους δίπλα μου έβγαλε μια στριγκλιά όταν το τρίχρωμο πέρασε από δίπλα της και ακούμπησε με την γούνα της το πόδι της. Ίσως ήταν αφηρημένη και τρόμαξε, αλλά δεν είπε τίποτα και συνέχισε να τρώει Πάντως μπουκιά φαγάκι δεν τους έδωσε.
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood :

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Δημοσίευση από dagger Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 3:07 pm

YNL έγραψε:Ναι. Ξέχασα να το γράψω αυτό. Την πρώτη μέρα που πήγα εκεί και την στιγμή που τα φωτογράφιζα πριν δώσω την παραγγελία ήλθε κοντά μου ο γιος του ιδιοκτήτη και με ρώτησε αν με ενοχλούσε η παρουσία τους να τα διώξει. Του είπα αν τα διώξεις θα χάσεις κι εμένα από πελάτη για τις επόμενες 5 μέρες που θα έμενα στην Σύμη.
Μετά από 2-3 μέρες τον ρώτησα αν ποτέ ξένοι του έκαναν παράπονα για τα 4 γατάκια που μου απάντησε πως τόσα χρόνια που εξυπηρετεί ξένους κανένας δεν του έκανε παράπονα
Την τέταρτη μέρα μια ολλανδέζα που έτρωγε με τον άντρα της και τον μικρό γιό τους δίπλα μου έβγαλε μια στριγκλιά όταν το τρίχρωμο πέρασε από δίπλα της και ακούμπησε με την γούνα της το πόδι της. Ίσως ήταν αφηρημένη και τρόμαξε, αλλά δεν είπε τίποτα και συνέχισε να τρώει Πάντως μπουκιά φαγάκι δεν τους έδωσε.

Αυτό (κατ εμέ ) εξηγεί και την τσιρίδα.
Αλλά μάλλον από ευγένεια δεν μίλησε .
Πολλοί δεν αντέχουν τις γάτες , δεν τις θέλουν , δεν τις αγαπάνε .... ανέχονται όμως την παρουσία τους , ειδικά όταν βρίσκονται στον χώρο που ζουν τα γατάκια.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει γατόφιλος που θα αρνηθεί να δώσει μια μπουκια φαγάκι σε μια γατούλα.

dagger
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : είπα να μην ρισκάρω να απαντησω ... αλλά δεν κρατιέμαι .....όλα , μικρά , μεγαλα , αγοράκια , κοριτσάκια , .... τα παντα σας λεω
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood :

Δημοσίευση από Ηρακλένια Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 3:15 pm

Δεν είναι όλοι οι ξένοι ζωόφιλοι. Απλώς, σε αντίθεση με τους "Ελληνάρες" έχουν μάθει από παιδιά ότι δεν πρέπει να τα πειράζουν. Γιατί αν τα πειράξουν ξέρουν ότι θα έχουν σοβαρές νομικές συνέπειες, αντίστοιχες με το να πείραζαν άνθρωπο. Επιπλέον θεωρώ ότι η πλειοψηφία των ξένων που θα επιλέξει ένα ελληνικό νησί για διακοπές, είναι άνθρωποι που εκ των πραγμάτων σέβονται και αγαπούν τη φύση και την απλότητα. Για τους άλλους υπάρχουν τα πακετάκια οργανωμένων διακοπών σε 4-5άστερα ξενοδοχειακά συγκροτήματα, όπου λες θα πάω "εκεί" το καλοκαίρι και από το "εκεί" δε βλέπεις απολύτως τίποτα, παρά μόνο σερβιτόρους, διασκεδαστές και άλλα "φρούτα" σαν εσένα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ηρακλένια στις Τετ Μαϊος 27, 2015 3:46 pm, 1 φορά
Ηρακλένια

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2015 3:16 pm

Όμορφες εικόνες πραγματικά  flower  flower

Τι μπορεί να πειράζουν τα γατάκια και τα σκυλάκια που περιφέρονται στα υπαίθρια μαγαζιά ?
Ίσα ίσα που είναι τόσο μαθημένα και ήσυχα τα περισσότερα που περιμένουν υπομονετικά ότι τους δώσει ο καθένας.

Μου θυμίζει περιστατικό στη Σέριφο πριν 2 χρόνια όπου το περιεχόμενο του πιάτου των "καλαμαρακίων" και των "αθερίνων" κατέληξε όλο στα στομαχάκια των υπέροχων τετράποδων που πλατσούριζαν και περιδιάβαιναν ανάμεσα στα τραπέζια Laughing
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Παρ Μαϊος 29, 2015 2:08 am

Νησάκια και πανέμορφα γατιά δεν υπάρχει πιο ωραιο πράγμα!!! oksmily3 oksmily3 oksmily3
Οταν αυτα συνοδεύονται και απο ανθρώπους που τα αγαπάνε ειναι το τέλειο !!!

Ηρακλένια έγραψε:Δεν είναι όλοι οι ξένοι ζωόφιλοι. Απλώς, σε αντίθεση με τους "Ελληνάρες" έχουν μάθει από παιδιά ότι δεν πρέπει να τα πειράζουν. Γιατί αν τα πειράξουν ξέρουν ότι θα έχουν σοβαρές νομικές συνέπειες, αντίστοιχες με το να πείραζαν άνθρωπο. Επιπλέον θεωρώ ότι η πλειοψηφία των ξένων που θα επιλέξει ένα ελληνικό νησί για διακοπές, είναι άνθρωποι που εκ των πραγμάτων σέβονται και αγαπούν τη φύση και την απλότητα. Για τους άλλους υπάρχουν τα πακετάκια οργανωμένων διακοπών σε 4-5άστερα ξενοδοχειακά συγκροτήματα, όπου λες θα πάω "εκεί" το καλοκαίρι και από το "εκεί" δε βλέπεις απολύτως τίποτα, παρά μόνο σερβιτόρους, διασκεδαστές και άλλα "φρούτα" σαν εσένα.

Αυτο το μηνυμα πολύ μου άρεσε και πραγματικά τα λέει ολα !!!
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης