gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

+5
kouix
Gatoplikti
Smokys
LAROGATA
toulla
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από toulla Παρ Μαρ 20, 2015 1:42 pm

Γεια σας θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί

Βρήκα ένα αδέσποτο γάτο πάρα πολύ λεπτό φαίνονταν τα κόκκαλα του και άρρωστο με πολύ βήχα, τον πήρα στο κτηνίατρο και του έβαζε αντιβίωση. Μετά που έγινε καλά τον στείρωσα. Ο γάτος δεν έβαζε κιλά από την μέρα που τον βρήκα. Μετά απο μια εβδομάδα τον πήρα για εμβόλιο αλλά ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι άρρωστος και πρέπει να τον φέρνω για αντιβίωση και όταν γίνει καλά να του κάνουμε το εμβόλιο. Έκανε διάρροιες όπως το νερό πολύ υγρά τα κόπρανα του, του έδινα ξηρή τροφή και κοτόπουλο.

Το νερό του το είχα στο πάγκο και έβγαινε πάνω και έπινε επειδή όταν το είχα στο πάτωμα το έχυνε και βρεχόταν το γατάκι. Μια μέρα είδα ότι δεν μπόρεσε να βγει πάνω στο πάγκο να πιει νέρο και του το κατέβασα κάτω αλλά μετά από κάποιες μέρες το έβγαλα ξανά πάνω επειδή βρεχόταν το γατάκι. Το γατάκι το είχα ξεχωριστά από τα άλλα γατάκια για να μην κολλήσουν τα άλλα γατάκια, όταν τύχαινε και έμπαινε με τους άλλους έτρεχε να πιει από το νερό τους και τον είχα δει να πηγαίνει και στο πιατάκι με την ξηρή τροφή τους κάποιες φορές. Μετά τον έβαζα στο δωμάτιο του. Του έδινα ξηρή τροφή και όχι κονσέρβες γιατί θα έκανε διάρροιες.

Την προηγούμενη εβδομάδα Δευτέρα και Τετάρτη τον έπαιρνα κτηνίατρο για αντιβίωση για να γίνει καλά για το εμβόλιο. Οι διάρροιες είχαν σταματήσει και ο κτηνίατρος μου είπε την Τετάρτη που πήγα να του βάζω κονσέρβα γιατί δεν έβαζε κιλά και ίσως να μην έτρωγε την ξηρή τροφή. Του έβαλα και έφαγε πολύ λαίμαργα. Την Πέμπτη το πρωί το γατάκι δεν μπορούσε να περπατήσει καλά, τον πήγα στο κτηνίατρο μου είπε ότι ήταν αφυδατωμένος και παγωμένος΄ίσως επειδή βρέχτηκε από τα ούρα του την προηγουμενη μέρα, μου είπε να του βάλω τη σόμπα, και το φαγητό του και το νερό του κοντά του, την Τετάρτη που τον είχα πάρει για αντιβίωση δεν μου είχε πει ότι είναι αφυδατωμένος ίσως δεν ήταν και αφυδατώθηκε την Τετάρτη τη νύχτα? θα το καταλάβαινε ο κτηνίατρος την Τετάρτη το πρωί που τον πήρα αν είχε αφυδάτωση? Του έβαλε υποδόριο ορό και αντιβίωση. Ο υποδόριος ορός μπόρει να ενυδατώσει το γάτο την ίδια μέρα? Την Παρασκευή έφαγε αρκετά και έπινε και νερό σιγά σιγά αλλά σαν να μην μπορούσε να πιει καλά ήταν αδύναμο. Είχε φουσκώσει η κοιλιά του, και πάλι δεν μπορούσε να περπατήσει καλά έτρωγε και πηγαίνει στη κουβέρτα του μετά. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι ήταν τα έντερα του και ότι φούσκωσε γιατί ήταν κρυολογημένος, γουργούριζαν και τα έντερα του, του έβαλε πάλι υποδόριο ορό και αντιβίωση. Το Σάββατο το πρωϊ το γατάκι έφαγε τον πήρα πάλι του έβαλε υποδόριο και αντιβίωση, αλλά το απόγευμα ήταν χάλια τα μάτια του ήταν βυθισμένα και δεν μπορούσε να σταθεί μεταβίας στεκόταν. Τον πήρα στο κτηνίατρο του έβαλε ενδοφλεβιο ορό. Μου είπε ότι είχε ίωση και η αφυδάτωση ήταν ένα σύμπτωμα της ίωσης. Την κυριακή την
νύχτα πέθανε.
Αν είχε μόνο αφυδάτωση θα ζούσε? Είχε ίωση όπως μου είπε ο κτηνίατρος ή πέθανε από αφυδάτωση? Αν δεν έπινε νερό για μέρες θα το καταλάβαινα, τι συμπτώματα θα είχε αν λόγω της αρρώστειας του δεν μπορούσε να βγει στο πάγκο να πιει νερό όπως έκανε πάντα που πηδούσε στο πάγκο και έπινε? Δεν θα μπορούσε να φάει την Πέμπτη και την Παρασκευή αν δεν έπινε νερό? Γιατί την Πέμπτη που του έβαλα κοντά του το νερό δυσκολευόταν να πιει και έπινε σιγά σιγά?
Αν κάποιος γάτος δεν πίνει νερό για μέρες μετά μπορεί να φάει? Τι συμπτώματα έχει μια γάτα που για μέρες δεν πίνει νερό?


Ο υποδόριος ορός μπορεί να καλύψει τον οργανισμό του ζώου μόνο για μια μέρα? Επειδή παρόλο που το έβαλε υποδόριο ορό και την επομένη μέρα είχε αφυδάτωση.

Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε


toulla

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 17
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/03/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από LAROGATA Παρ Μαρ 20, 2015 1:59 pm

Προφανως το ζωο ειχε καποιο λοιμωδη νοσημα,εξετασεις αιματος κανατε?πως εγινε διαγνωση και εδινε ο γιατρος αντιβιωση χωρις να ξερει τι ακριβως εχει και εφοσον τα συμπτωματα επεμεναν?Κριμα παντως το γατακι,καλο του ταξιδι Sad rainbow
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από Smokys Παρ Μαρ 20, 2015 2:31 pm

Καλό του ταξίδι !

rainbow

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 20, 2015 2:47 pm

LAROGATA έγραψε:Προφανως το ζωο ειχε καποιο λοιμωδη νοσημα,εξετασεις αιματος κανατε?πως εγινε διαγνωση και εδινε ο γιατρος αντιβιωση χωρις να ξερει τι ακριβως εχει και  εφοσον τα συμπτωματα επεμεναν?Κριμα  παντως το γατακι,καλο του ταξιδι Sad rainbow

Συμφωνώ και γω. Ο ορος το ενυδατώνει άμεσα ναι , αλλα εφοσον ειχε την βασική αυτή φροντιδα και χειροτερευε κατι άλλο δεν πηγαινε καλα.
Δεν αποκλειεται να ειχε και περιτονιτιδα αφου λες ήταν φουσκωμένος. Δεν νομιζω να μπορούσες να κάνεις πολλά πράγματα. No

Καλο ταξιδι στον γατούλη. Αναπαύθηκε rainbow rainbow
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από kouix Παρ Μαρ 20, 2015 2:51 pm

Gatoplikti έγραψε:
LAROGATA έγραψε:Προφανως το ζωο ειχε καποιο λοιμωδη νοσημα,εξετασεις αιματος κανατε?πως εγινε διαγνωση και εδινε ο γιατρος αντιβιωση χωρις να ξερει τι ακριβως εχει και  εφοσον τα συμπτωματα επεμεναν?Κριμα  παντως το γατακι,καλο του ταξιδι Sad rainbow

Συμφωνώ και γω. Ο ορος το ενυδατώνει άμεσα ναι , αλλα εφοσον ειχε την βασική αυτή φροντιδα και χειροτερευε κατι άλλο δεν πηγαινε καλα.
Δεν αποκλειεται να ειχε και περιτονιτιδα αφου λες ήταν φουσκωμένος. Δεν νομιζω να μπορούσες να κάνεις πολλά πράγματα. No

Καλο ταξιδι στον γατούλη. Αναπαύθηκε rainbow rainbow

συμφωνώ κι εγω. No


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από joyinthesky Παρ Μαρ 20, 2015 4:27 pm

Η περίπτωση των ενδοπαράσιτων δεν είναι πιθανή; Καλό ταξίδι rainbow

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από koneko Παρ Μαρ 20, 2015 6:41 pm

στανταρντ περιτονιτιδα...
Απολυμανε τα παντα στο σπιτι σου γιατι αν εχεις και αλλα γατια ισως να κολλησουν και αυτα.

Καλο ταξιδι γατουλη....
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από neomat Παρ Ιουν 05, 2015 9:28 pm

toulla έγραψε:Γεια σας θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που με απασχολεί

Βρήκα ένα αδέσποτο γάτο πάρα πολύ λεπτό φαίνονταν τα κόκκαλα του και άρρωστο με πολύ βήχα, τον πήρα στο κτηνίατρο και του έβαζε αντιβίωση. Μετά που έγινε καλά τον στείρωσα. Ο γάτος δεν έβαζε κιλά από την μέρα που τον βρήκα.  Μετά απο μια εβδομάδα τον πήρα για εμβόλιο αλλά ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι άρρωστος και πρέπει να τον φέρνω για αντιβίωση και όταν γίνει καλά να του κάνουμε το εμβόλιο. Έκανε διάρροιες όπως το νερό πολύ υγρά τα κόπρανα του, του έδινα ξηρή τροφή και κοτόπουλο.

Το νερό του το είχα στο πάγκο και έβγαινε πάνω και έπινε επειδή όταν το είχα στο πάτωμα το έχυνε και βρεχόταν το γατάκι. Μια μέρα είδα ότι δεν μπόρεσε να βγει πάνω στο πάγκο να πιει νέρο και του το κατέβασα κάτω αλλά μετά από κάποιες μέρες το έβγαλα ξανά πάνω επειδή βρεχόταν το γατάκι. Το γατάκι το είχα ξεχωριστά από τα άλλα γατάκια για να μην κολλήσουν τα άλλα γατάκια, όταν τύχαινε και έμπαινε με τους άλλους έτρεχε να πιει από το νερό τους και τον είχα δει να πηγαίνει και στο πιατάκι με την ξηρή τροφή τους κάποιες φορές. Μετά τον έβαζα στο δωμάτιο του. Του έδινα ξηρή τροφή και όχι κονσέρβες γιατί θα έκανε διάρροιες.

Την προηγούμενη  εβδομάδα Δευτέρα και Τετάρτη τον έπαιρνα κτηνίατρο για αντιβίωση για να γίνει καλά για το εμβόλιο. Οι διάρροιες είχαν σταματήσει και ο κτηνίατρος μου είπε την Τετάρτη που πήγα να του βάζω κονσέρβα γιατί δεν έβαζε κιλά και ίσως να μην έτρωγε την ξηρή τροφή. Του έβαλα και έφαγε πολύ λαίμαργα. Την Πέμπτη το πρωί το γατάκι δεν μπορούσε να περπατήσει καλά, τον πήγα στο κτηνίατρο μου είπε ότι ήταν αφυδατωμένος και παγωμένος΄ίσως επειδή βρέχτηκε από τα ούρα του την προηγουμενη μέρα, μου είπε να του βάλω τη σόμπα, και το φαγητό του και το νερό του κοντά του, την Τετάρτη που τον είχα πάρει για αντιβίωση δεν μου είχε πει ότι είναι αφυδατωμένος ίσως δεν ήταν και αφυδατώθηκε την Τετάρτη τη νύχτα? θα το καταλάβαινε ο κτηνίατρος την Τετάρτη το πρωί που τον πήρα αν είχε αφυδάτωση? Του έβαλε υποδόριο ορό και αντιβίωση. Ο υποδόριος ορός μπόρει να ενυδατώσει το γάτο την ίδια μέρα? Την Παρασκευή έφαγε αρκετά και έπινε και νερό σιγά σιγά αλλά σαν να μην μπορούσε να πιει καλά ήταν αδύναμο. Είχε φουσκώσει η κοιλιά του, και πάλι δεν μπορούσε να περπατήσει καλά έτρωγε και πηγαίνει στη κουβέρτα του μετά. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι ήταν τα έντερα του και ότι φούσκωσε γιατί ήταν κρυολογημένος, γουργούριζαν και τα έντερα του, του έβαλε πάλι υποδόριο ορό και αντιβίωση. Το Σάββατο το πρωϊ το γατάκι έφαγε τον πήρα πάλι του έβαλε υποδόριο και αντιβίωση,  αλλά το απόγευμα ήταν χάλια τα μάτια του ήταν βυθισμένα και δεν μπορούσε να σταθεί μεταβίας στεκόταν. Τον πήρα στο κτηνίατρο του έβαλε ενδοφλεβιο ορό. Μου είπε ότι είχε ίωση και η αφυδάτωση ήταν ένα σύμπτωμα της ίωσης. Την κυριακή την
νύχτα πέθανε.
Αν είχε μόνο αφυδάτωση θα ζούσε?  Είχε ίωση όπως μου είπε ο κτηνίατρος ή πέθανε από αφυδάτωση?  Αν δεν έπινε νερό για μέρες θα το καταλάβαινα, τι συμπτώματα θα είχε αν λόγω της αρρώστειας του δεν μπορούσε να βγει στο πάγκο να πιει νερό όπως έκανε πάντα που πηδούσε στο πάγκο και έπινε?  Δεν θα μπορούσε να φάει την Πέμπτη και την Παρασκευή αν δεν έπινε νερό? Γιατί την Πέμπτη που του έβαλα κοντά του το νερό δυσκολευόταν να πιει και έπινε σιγά σιγά?
Αν κάποιος γάτος δεν πίνει νερό για μέρες μετά μπορεί να φάει? Τι συμπτώματα έχει μια γάτα που για μέρες δεν πίνει νερό?


Ο υποδόριος ορός μπορεί να καλύψει τον οργανισμό του ζώου μόνο για μια μέρα? Επειδή παρόλο που το έβαλε υποδόριο ορό και την επομένη μέρα είχε αφυδάτωση.

Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε



Στην σχολή έχουμε μάθει πως βασικό σύμπτωμα καρδιοπάθειας είναι ο βήχας σε αυτά τα ζωάκια (σκυλάκια -γατάκια) αλλά αυτό δεν αποτελεί στανταράκι καθώς πολλά νοσήματα έχουν συμπτώματα που μοιάζουν μεταξύ τους.Ο υποδόριος ορός επειδή γίνεται ακριβώς υποδόρια (κάτω απο το δέρμα του ζώου) έχει τα πιο ταχύτατα αποτελέσματα όπως και αν δώσεις ένα αντίδοτο ενδοφλεβίως ,όπως καταλαβαίνεις είναι το πιο δραστικό λοιπόν. Ναι ο υποδόριος ορός με τις σωστές δοσολογίες θα μπορούσε να καλύψει τον οργανισμό του αλλά δεν έχω καταλάβει αν έκανε εμετούς /πολλά ούρα μήπως αφηδατονόταν κατ'αυτό τον τρόπο.Αν είχα το βιβλίο εδώ των λοιμώδη-παρασιτικών νοσημάτων θα σου έβρισκα αμέσως απο τι έπασχε , αλλά υπάρχει και η περίπτωση το γατάκι σου να μην έπασχε μόνο απο "νόσο " ταυτόχρονα , είναι αυτό που στο κλάδο μας αποκαλούμε επιμόλυνση . Δυστυχώς είναι τα άσχημα που βλέπουμε στα ζωάκια όταν ο θεράπων δεν το ψάχνει και πολύ το θέμα. Σου είπε μήπως κάποιο νόσημα που υποψιάζεται? Αυτό μου κάνει σαν πάρεση ,και κολιβακίλλωση αλλά δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρη.. όπως και να χει εσύ έκανες ότι καλύτερο μπορούσες.... συλληπτήρια Sad
neomat
neomat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Φλώρινα
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2014
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από neomat Παρ Ιουν 05, 2015 9:34 pm

Τα συμπτώματα της κολιβακίλωσης είναι συνήθως , το ότι παρουσιάζεται σε νέα ζωάκια μικρά σε ηλικία μετά την γέννα .Αιφνιδίως το ζώο παρουσιάζει κατήφεια, ανορεξία και διάρροια (μερικές φορές τα συμπτώματα είναι αφανή).Η νόσος εξελίσσεται μέσα σε 2-3 μέρες και παρουσιάζει έντονη αφυδάτωση.
Ως θεραπεία χορηγούμε αντιβιοτικά και σουλφοναμίδες συγχρόνως απο το στόμα και παρεντερικώς.Απο τα αντιβιοτικά αυτά προτιμούνται η χλωραμφενικόλη και η κολιστίνη κατά προτεραιότητα και αν τα αποτελέσματα δεν είναι ικανοποιητικά δοκιμάζονται τετρακυκλίνες και η στρεπτομυκίνη .Παράλληλα χορηγούνται ενδοφλεβίως οροί, φυσιολογικοί και γλυκόζης σε ποσότητες ανάλογες προς το βαθμό αφυδάτωσης.Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..
neomat
neomat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Φλώρινα
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2014
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 06, 2015 1:40 am

neomat έγραψε:
Ο υποδόριος ορός επειδή γίνεται ακριβώς υποδόρια (κάτω απο το δέρμα του ζώου) έχει τα πιο ταχύτατα αποτελέσματα όπως και αν δώσεις ένα αντίδοτο ενδοφλεβίως ,όπως καταλαβαίνεις είναι το πιο δραστικό λοιπόν.

O υποδοριος απορροφαται πολυ πιο αργα γιατι δεν περναει κατευθειαν στο αιμα και αντεδεικνυεται σε περιπτωσης εντονης αφυδατωσης Suspect
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από neomat Σαβ Ιουν 06, 2015 11:27 am

δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που λές , βιβλία και καθηγητές υποστηρίζουν το αντίθετο Laughing

βασικα οι ενέσεις που γίνονται ενδοφλέβια είναι αυτές που έχουν τα ταχύτατα αποτελέσματα αλλά προφανώς δεν θα βάλεις φυσιολογικό ορό με ενδοφλέβια( τουλάχιστον εγώ δεν έχει τύχει να το κάνω και ούτε μου έχει πει κάνεις ) ... ενδομυικά να το κάνεις δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα...οπότε υποδόρια είναι η μοναδική λύση..
neomat
neomat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Φλώρινα
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2014
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουν 06, 2015 6:29 pm

Στους περισσοτερους ασθενεις στα νοσοκομεια ο ορος ειναι ενδοφλεβιος confused Απλα στις γατες ειναι πιο ευκολο να δωσεις υποδοριο γιατι μεσα σε μερικα λεπτα εχεις δωσει καμποσα ml ορου. Με τον ενδοφλεβιο θα επρεπε να κρατησεις την γατα για περισσοτερη ωρα ακινητη και οπως γνωριζουμε, οι γατες δεν ειναι και πολυ συνεργασιμα ζωα. Απλα η χορηγηση του υποδοριου ειναι πιο γρηγορη.

Τον υποδοριο τον θεωρω πιο χρησιμο σε περιστατικα ηπιας αφυδατωσης γιατι απορροφαται αργα και σταθερα. Σε κρισιμα περιστατικα, ειδικα οταν η πιεση του ζωου ειναι επικινδυνα χαμηλη, ο ενδοφλεβιος ειναι πολυ πιο γρηγορος. Απορω πως δεν σας εχουν μαθει να κανετε χορηγηση ενδοφλεβιου. Σε πολυ κρισιμα περιστατικα τι θα κανετε;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από πατουσακια Σαβ Ιουν 06, 2015 6:52 pm

Να πω και εγω κατι από τη στειγμη που εχει εντονη αφυδατωση το γατι είναι ξαπλα ετσι και αλλιως, οποτε θα μπορουσε να δωθει ορο ενδοφλεβια. Και νομιζω μπορει να μπει πιο μεγαλη ποσοτητα, κατι που υποδορια δεν γυνεται γιατι πρεπει πρωτα να αποροφηθει η προηγουμενη δοση. Διορθωστε με αν λεει κατι λαθος αλλα εγω ετσι νομιζω...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από neomat Σαβ Ιουν 06, 2015 7:15 pm

πατουσακια έγραψε:Να πω και εγω κατι από τη στειγμη που εχει εντονη αφυδατωση το γατι είναι ξαπλα ετσι και αλλιως, οποτε θα μπορουσε να δωθει ορο ενδοφλεβια. Και νομιζω μπορει να μπει πιο μεγαλη ποσοτητα, κατι που υποδορια δεν γυνεται γιατι πρεπει πρωτα να αποροφηθει η προηγουμενη δοση. Διορθωστε με αν λεει κατι λαθος αλλα εγω ετσι νομιζω...

οχι δεν κανεις λαθος σε αυτο που λες αλλα εχω μια αισθηση πως ο κτηνιατρος δεν εκανε την δουλεια που επρεπε (πως και παρα πολλοι που εχω κατα νου και τους κραζω χωρις δισταγμο).η ποσοτητα οριζεται αναλογα κ τα κιλα του κ διαφορα αλλα , αλλα δεν νομιζω πως θα ηταν κακο να την εδινε ενδοφλεβια.. σε αυτο που λες για την υποδορροια εισαι 100% σωστη ομως!
neomat
neomat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Φλώρινα
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2014
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? Empty Απ: ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ?

Δημοσίευση από neomat Σαβ Ιουν 06, 2015 7:17 pm

koneko έγραψε:Στους περισσοτερους ασθενεις στα νοσοκομεια  ο ορος ειναι ενδοφλεβιος confused Απλα στις γατες ειναι πιο ευκολο να δωσεις υποδοριο γιατι μεσα σε μερικα λεπτα εχεις δωσει καμποσα ml ορου. Με τον ενδοφλεβιο θα επρεπε να κρατησεις την γατα για περισσοτερη ωρα ακινητη και οπως γνωριζουμε, οι γατες δεν ειναι και πολυ συνεργασιμα ζωα. Απλα η χορηγηση του υποδοριου ειναι πιο γρηγορη.

Τον υποδοριο τον θεωρω πιο χρησιμο σε περιστατικα ηπιας αφυδατωσης γιατι απορροφαται αργα και σταθερα. Σε κρισιμα περιστατικα, ειδικα οταν η πιεση του ζωου ειναι επικινδυνα χαμηλη, ο ενδοφλεβιος ειναι πολυ πιο γρηγορος. Απορω πως δεν σας εχουν μαθει να κανετε χορηγηση ενδοφλεβιου. Σε πολυ κρισιμα περιστατικα τι θα κανετε;


εγώ είπα αυτό που είπα με βάση την δική μου εμπειρία και την πρακτική που έχω κάνει πάνω σε ζώα -δεν σημαίνει πως επειδή δεν το γνωρίζω εγώ αυτό είναι κ νόμος προφανώς-
κανω ενδοφλεβιες σε αλλα περιστατικα και οχι σε ορου , σκεψου πως του χρονου τελειωνω κ μας μαθαινουν να τα ανοιγουμε να κανουμε νεκροψιες αλλα τα πιο απλα τα αφηνουν μαλλον για να εχει σασπενς η υποθεση , τι να σου πω.. happy2
neomat
neomat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Φλώρινα
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2014
Mood : ΓΙΑΤΙ ΠΕΘΑΝΕ  Ο ΓΑΤΟΣ ΜΟΥ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης