gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διάρροια

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διάρροια Empty Διάρροια

Δημοσίευση από Moumi Κυρ Ιαν 18, 2015 1:39 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας πω το πρόβλημά μου, γιατί έχω δοκιμάσει διάφορες θεραπείες για τον γάτο μου, όμως δεν έχει δει ιδιαίτερη βελτίωση.
Από τότε που τον βρήκα (πρέπει να ήταν 2 μηνών, τώρα είναι 6 νομίζω) έχει διάρροια 2-3 φορές την ημέρα, χωρίς αίμα, χωρίς οποιαδήποτε είδους βλέννα, απλά τα κόπρανά του έχουν κανονικό χρώμα και δεν είναι σχηματισμένα. Η τροφή που τρώει είναι κροκέτα και έχω δοκιμάσει διάφορες.
Μετά από επίσκεψη στον κτηνίατρο, δοκιμάσαμε 2-3 φορές drontal, ενέσεις και τώρα μου έχει δώσει Flagyl για 10 μέρες τουλάχιστον. Ήδη είμαι στις 10 μέρες και βελτίωση δεν έχω δει.
Τι να κάνω;;; Sad

Moumi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 90
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/01/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια Empty Απ: Διάρροια

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιαν 18, 2015 1:51 pm

Αγορασε φακελάκια φορτι φλορα απο το πετ σοπ και βάζε στο φαγητο του σε κονσέρβα. Επισης μην αλλάζεις συνέχεια τροφές και προτιμησε μια τροφή που δεν έχει υποερβολικη πρωτεϊνη. Τι τροφη του δινεις;
Προσπαθησε να το βοηθήσεις με την διατροφή ειναι πολλές φορες τΟ Α και το Ω.
Τo flagyl στο έδωσε προφανως σε περιπτωση που καποιο μικροβιο δημιουργει αυτο το θέμα.
Αν δεν υπάρχουν βλέννες μπορει να προκειται και για κάποια κολιτιδα.
Φαντάζομαι πως θα υπάρχει κάποια εξέταση κοπράνων που μπορειτε να κάνετε αν συνεχισει αυτη η κατάσταση, αλλα πάλεψε το και με την διατροφή.
Τα εντερικα προβλήματα μπορει να κρατήσουν πολύ καιρο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Διάρροια M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια Empty Απ: Διάρροια

Δημοσίευση από nen Κυρ Ιαν 18, 2015 2:12 pm

Είχε και εμένα για κάποιο καιρό προβλήματα με διάρροια και μαλακά, ασχημάτιστα κακά λόγω κολίτιδας, επειδή του είχα αλλάξει απότομα τροφές.
Η κτηνίατρος του είχε κάνει μόνο μία ένεση και για κάποιο καιρό τον είχα με ειδική διατροφή. Του έδινα κονσέρβα κτηνιατρική της purina για προβλήματα με το στομάχι ανάμεικτη με μαγειρευτό φαγητό φιλέτο κοτόπουλο βραστό με λίγο ρύζι (χωρίς λάδια, πέτσες, μπαχαρικά).
(το ρύζι βρασμένο ξεχωριστά από το κοτόπουλο και όχι στο ζουμί από το κοτόπουλο για να είναι όσο πιο ελαφρύ γίνεται το φαί)
Τις πρώτες μέρες του έδινα 5-6 πολλά μικρά γευματάκια (αναλογίες περίπου 1-1.5 γεμάτη κουταλιά της σούπας από την κονσέρβα και 1 κουταλιά της σούπας κοτόπουλο με ρύζι), σταδιακά το πήγα σε 2-3 γεύματα και αφού άρχισε να έχει κάποια βελτίωση πάλι σταδιακά άρχισα να προσθέτω στο φαί του κροκέτες. Και μετά ήταν μια χαρά.
Τώρα αν είναι κάποιο μικρόβιο δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Διάρροια M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια Empty Απ: Διάρροια

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 19, 2015 2:14 pm

Οταν υπάρχει μικροβιο δεν σταματάει η διαρροια για πολύ καιρο και σε αυτές τις περιπτώσεις δινουν καποιο αντιβιωτικο. Και μικροβιο να ναι το flagyl θα το έχει περιποιηθει, εκτος και αν ειναι κατι πιο εξειδικευμένο  και θέλει εξέταση. Η διατροφή ομως πάντα βοηθάει, ειναι το Α και το Ω.

Οπως τα περιγράφεις ομως, εμένα μου κάνει για κολιτιδα και εφοσον ηρεμει με την διατροφή τα πράγματα δεν ειναι τοσο τραγικα. Απλα το έντερο θέλει ρύθμιση και αυτο πρέπει να γινεται για αρκετο διάστημα.

Το ρυζι βράζε το μαζι με το κοτοπουλο να παιρνει και γεύση. Παρε οπωσδήποτε φακελάκια φορτι φλορα , έχει προβιοτικα και θα τον βοηθήσει πολύ. Ειναι σκονη και το βάζεις στο φαι του.

Για τις ξηρές αν και δεν εχω εμπειρια απο φαρμακευτικές θα σου προτεινα να πας σε royal canin αντι για purina λογω εταιρειας.

Προτεινα εγω royal τώρα.... tafos happy2 happy2
Ενταξει ειμαι υπερ των grain free αλλα τώρα στην περιπτωση σου...

Λοιπον   Smile
Θα στρώσει με τον καιρο, μην ανησυχεις και υπομονη !
Περαστικά σας  mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Διάρροια M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια Empty Απ: Διάρροια

Δημοσίευση από YNL Δευ Ιαν 19, 2015 2:45 pm

Πάντως σε παρα πολλές περιπτώσεις ο λόγος της διάρροιας είναι είτε αλλαγή της τροφής ή η ίδια η τροφή.
Δοκίμασε να της αλλάξεις την τροφή με αυτήν που σου προτείνει η Γατόπληκτη.
Ο προηγούμενος γάτος μου μικρούλης όταν δοκίμασε Purina αμέσως ξεκίνησε την διάρροια
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Διάρροια M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια Empty Απ: Διάρροια

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιαν 19, 2015 8:05 pm

+1
για τα φακελακια φορτι φλορα.
Το εχω δει με τα ματια μου να δουλευει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

και ΟΧΙ συνεχεια αλλαγες τροφες.
Διαλεξε μια ξηρα και ΕΝΑ ειδος (και μαρκα) κονσερβουλας.
Βαζε στην κονσερβουλα μισο φακελακι καθε μερα (ή και ενα στην αρχη για 2-3 μερες)

Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα δεις διαφορα.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Διάρροια Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Διάρροια M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης