gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πυομήτρα...

+4
zeledaki
Gatoplikti
LAROGATA
IceQueen
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Πυομήτρα...

Δημοσίευση από IceQueen Τετ Ιαν 14, 2015 1:08 pm

Καλησπέρα γατοφίλοι και γατοφίλες.

Πρόσφατα η Λούνα μου (είναι τώρα περίπου 8 μηνών) είχε τον πρώτο της οίστρο και η κτηνίατρος μου πρότεινε να της κάνουμε μια ένεση η οποία έχει (υποτίθεται) διάρκεια 4-5 μήνες για να ηρεμήσει. Μετά την ένεση μου είπε βέβαια πως σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις δημιουργείται φλεγμονή στη μήτρα, αλλά με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι δεν της έχει συμβεί ποτέ σε ζωάκι που έχει αναλάβει εκείνη.

Δεν έχει περάσει ούτε ένας μήνας από τη χορήγηση της ένεσης και χθες το απόγευμα η Λούνα μου άρχισε να νιαουρίζει έντονα, να είναι πολύ ανήσυχη και να βγάζει ένα καφεκίτρινο υγρό από το πίσω μέρος του σώματός της. Την πήγα αμέσως στην κτηνίατρο (η οποία από το τηλέφωνο μου είχε πει να την αφήσω για κανα δυο μέρες και να δω πως θα πάει πριν την πάω να τη δει) και χωρίς να την εξετάσει, βλέποντας μόνο το υγρό που έβγαζε μου είπε πως έχει πυομήτρα και πως πρέπει να χειρουργηθεί επειγόντως σήμερα...

Έχω αρκετές αμφιβολίες για το πόσο έμπιστη είναι η συγκεκριμένη κτηνίατρος, γιατί φαντάζομαι θα έπρεπε να την εξετάσει πρώτα για να σιγουρευτεί ότι είναι όντως πυομήτρα πριν προχωρήσει σε επέμβαση.. Επίσης, ενώ στην αρχή μου είχε πει ότι ίσως προκληθεί κάτι τέτοιο από την ένεση που είχαμε κάνει επειδή περιείχε ορμόνες (θα μπορούσε βέβαια να με έχει ενημερώσει ΠΡΙΝ την κάνει), χθες μου είπε ότι συμβαίνει αυτό στις γάτες στον πρώτο τους οίστρο.

Είχε κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία ή ξέρει κάτι παραπάνω για την πυομήτρα? Ανησυχώ πάρα πολύ για τη Λούνα μου και φοβάμαι για τις αποφάσεις που παίρνει η κτηνίατρος..
IceQueen
IceQueen
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή, κρύο, συννεφιά~
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/09/2014
Mood : Πυομήτρα... M_sad

http://mellow-musings.tumblr.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Ιαν 14, 2015 2:07 pm

IceQueen έγραψε:Καλησπέρα γατοφίλοι και γατοφίλες.

Πρόσφατα η Λούνα μου (είναι τώρα περίπου 8 μηνών) είχε τον πρώτο της οίστρο και η κτηνίατρος μου πρότεινε να της κάνουμε μια ένεση η οποία έχει (υποτίθεται) διάρκεια 4-5 μήνες για να ηρεμήσει. Μετά την ένεση μου είπε βέβαια πως σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις δημιουργείται φλεγμονή στη μήτρα, αλλά με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι δεν της έχει συμβεί ποτέ σε ζωάκι που έχει αναλάβει εκείνη.

Δεν έχει περάσει ούτε ένας μήνας από τη χορήγηση της ένεσης και χθες το απόγευμα η Λούνα μου άρχισε να νιαουρίζει έντονα, να είναι πολύ ανήσυχη και να βγάζει ένα καφεκίτρινο υγρό από το πίσω μέρος του σώματός της. Την πήγα αμέσως στην κτηνίατρο (η οποία από το τηλέφωνο μου είχε πει να την αφήσω για κανα δυο μέρες και να δω πως θα πάει πριν την πάω να τη δει) και χωρίς να την εξετάσει, βλέποντας μόνο το υγρό που έβγαζε μου είπε πως έχει πυομήτρα και πως πρέπει να χειρουργηθεί επειγόντως σήμερα...

Έχω αρκετές αμφιβολίες για το πόσο έμπιστη είναι η συγκεκριμένη κτηνίατρος, γιατί φαντάζομαι θα έπρεπε να την εξετάσει πρώτα για να σιγουρευτεί ότι είναι όντως πυομήτρα πριν προχωρήσει σε επέμβαση.. Επίσης, ενώ στην αρχή μου είχε πει ότι ίσως προκληθεί κάτι τέτοιο από την ένεση που είχαμε κάνει επειδή περιείχε ορμόνες (θα μπορούσε βέβαια να με έχει ενημερώσει ΠΡΙΝ την κάνει), χθες μου είπε ότι συμβαίνει αυτό στις γάτες στον πρώτο τους οίστρο.

Είχε κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία ή ξέρει κάτι παραπάνω για την πυομήτρα? Ανησυχώ πάρα πολύ για τη Λούνα μου και φοβάμαι για τις αποφάσεις που παίρνει η κτηνίατρος..
Να σου πω την αληθεια για πυομητρα σε γατα δεν ξερω,για σκυλια εχω ακουσει σε πολλες περιπτωσεις και πρεπει να γινει αμεσα εγχειρηση γιατι το ζωο κινδυνευει.Προλαβαινεις να παρεις μια δευτερη γνωμη?
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πυομήτρα... M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιαν 14, 2015 2:11 pm

Kαλησπέρα
Απο οσο έχω ακουστά σε περίπτωση πυομήτρας ένας τροπος αντιμετώπισης αποτελεσματικος ειναι το χειρουργειο και ταυτοχρονα θα στειρωθει κιολας οποτε και θα σταματησει και το ολο θέμα.

Ιδανικα η γατούλα έπρεπε να στειρωθει πριν τον οιστρο. Κατα τον οιστρο η στειρωση ειναι επικίνδυνη διοτι υπάρχει μεγάλη αιμάτωση στα γεννητικα οργανα. Για αυτο τον λογο πολλές φορές γινεται αυτή η ένεση προκειμένου η γατούλα να ηρεμήσει για να μπορέσει να στειρωθει. Η ένεση βέβαια δεν ειναι οτι καλύτερο, αλλα σε κάποιες γάτες που δεν μπορει να σταματήσει ο συνεχομενος οιστρος γινεται για να μπορέσουν να στειρωθούν.

Αν δεν εμπιστεύεσαι γενικα την κτηνιατρο σου μπορεις να πάρεις δεύτερη γνώμη αλλα θα σου έλεγα να το κάνεις άμεσα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πυομήτρα... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από zeledaki Τετ Ιαν 14, 2015 2:19 pm

Καλησπερα μου εχει συμβει ακριβως το ιδιο...η μπελιτσα μου οταν της ηρθε ο πρωτος οιστρος μου ειπε να κανουμε την ενεση πριν χρονια εγινε αυτο η γατουλα μου επαθε πυομητρα και εγχειρηστηκε και μετα τοτε μου ειπε ακριβως το ιδιο πραγμα οτι πρωτη φορα της ειχε συμβει αυτο φυσικα απο τοτε δεν ξαναεκανα ποτε την ενεση!σε κανενα ζωο!!περαστικα ευχομαι στη γατουλα σου...
zeledaki
zeledaki
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη θα έλεγα είναι η καλύτερη εποχή
Motto : Keep Walking!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/08/2011
Mood : Πυομήτρα... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από kouix Τετ Ιαν 14, 2015 4:02 pm

πυομητρα  ειχε  παθει και η  σκυλίτσα  μου,  και  δεν  χρειαστηκε καμια  "ειδικη  εξαιταση"  να  της  κανει.
Της  κοιταξε  τον  "κόλπο"  και  ειπε:  "εχει πυομυτρα".
Αλλα  και ΠΡΙΝ  της το κοιταξει,  οταν  του  ειπα  οτι  βγαζει  κατι υγρα  "υπολευκα"  στα  σεντονια "απο πισω" της,  κι αφου  αποκλεισαμε  την πιθανοτητα  περιοδου  (γιατι τα  σκυλακια  εχουν ΚΑΙ  περιοδο)  ειπε ΑΜΕΣΑ οτι  μαλλον ειναι πυομητρα,  και  30 δευτερα  αργοτερα με  το που κοιταξε  τον  κολπο  της  το  επιβεβαιωσε.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Πυομήτρα... Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Πυομήτρα... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από tia Πεμ Ιαν 15, 2015 2:20 pm

η πυομήτρα μπορει να καταπολεμηθεί και με αντιβίωση αν είναι σε αρχικό στάδιο...διαφορετικά χειρουργείο...
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Πυομήτρα... M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από IceQueen Πεμ Ιαν 15, 2015 2:52 pm

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας Smile

Την πήγα χθες το απόγευμα στην κτηνίατρο τελικά και της έκανε την επέμβαση. Την πήρα σπίτι και μετά από μερικές ώρες ξύπνησε και ήταν αρκετά ανήσυχη παρόλο που δεν μπορούσε να περπατήσει καλά. Έχει κάνει και εμετό αρκετές φορές, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι φυσιολογικό μετά τη νάρκωση.
IceQueen
IceQueen
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή, κρύο, συννεφιά~
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/09/2014
Mood : Πυομήτρα... M_sad

http://mellow-musings.tumblr.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιαν 15, 2015 3:31 pm

Ναι ειναι φυσιολογικο.. Μετα απο ένα 24ώρο θα ειναι πολύ καλύτερα.
Περαστικά σας ! mati mati mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πυομήτρα... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από tia Πεμ Ιαν 15, 2015 4:11 pm

περαστικά σας! σύντομα θα είναι μια χαρά!!!
tia
tia
Gatus Xenitemenus
Gatus Xenitemenus

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Ιταλία
Αριθμός γατουνίων : 4 ζουζούνια σπίτι: τον Othello την Luna τον καρπό του έρωτα τους τον Liu και την Brighitta + 2 τσουτσουκάκια τον Luther και την Goldene που ζούνε με τους γονείς μου!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας κρύοο παγωνιαααά
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Freddochino amore mio ti voglio solo mio!!
Motto : La felicita' puo' essere misurata in gatti...piu' gatti hai,piu' felice sei!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Πυομήτρα... M_tour10

http://www.walkurepersians.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από thanoschris1 Πεμ Ιαν 15, 2015 4:54 pm

΄Εκανες ότι καλύτερο!!

Περαστικούλια, καλή και γρήγορη ανάρρωση στη γατούλα σου!!

flower flower flower
thanoschris1
thanoschris1
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΟΥΖΟΥΡΟΚΑΙΡΟΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : μμμμμ...όλες
Motto : ΘΕΛΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΚΙ ΑΓΑΠΑΚΙΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/12/2013
Mood : Πυομήτρα... M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πυομήτρα... Empty Απ: Πυομήτρα...

Δημοσίευση από Xribo Πεμ Ιαν 15, 2015 5:40 pm

Καλά έκανες και έδρασες γρήγορα. Περαστικά σας!!! flower flower flower

Xribo
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 0 γατούνια (αυτό εύχομαι να αλλάξει), 3 σκυλούδια
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/10/2014
Mood : Πυομήτρα... M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης