gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Scooting

+2
kouix
ChocolateCat
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Scooting

Δημοσίευση από ChocolateCat Παρ Ιαν 09, 2015 12:55 pm

Έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό το γάτο μου να σέρνει τον κώλο του στο χαλί μετά απο wcsmilie (το λεγόμενο scooting) οπότε σκέφτομαι οτι είτε προσπαθεί να σκουπιστεί στο χαλί είτε κάτι τον ενοχλεί.Έχω δει και σκυλιά να το κάνουν.Έχετε συναντήσει κάτι ανάλογο και αν ναι πώς το αντιμετωπίσατε;
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Scooting M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από kouix Παρ Ιαν 09, 2015 1:13 pm

Μια πιθανη εκδοχη, ειναι να εχουν "γεμισει" οι περιπρωκτικοί αδένες του.

Που σημαίνει οτι πρεπει να πας στον κτηνιατρο να τους "ζουπήξει" με ειδικό τρόπο, για να αδειασουν.
ΜΗΝ προσπαθησεις να το κανεις μονος σου, γιατι μπορει να κανεις και ζημια αν δεν ξερεις το ΠΩΣ.

Υπαρχουν περιστατικά "περιπρωκτικων αδενων" που οταν ο γατουλης ειναι ορθιος, αν πιασεις/ανασηκώσεις την ουρά του, και εστω "ακουμπησεις/χαϊδεψεις" τον ποπό του, να βγαλει απο τους περιπρωπτικούς αδενες ενα υγρο αυτοματως. Δεν αδειαζουν ετσι, απλα ΑΝ σου κατσει αυτο, θα ξερεις σιγουρα οτι "εκει" εστιαζεται το προβλημα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: το υγρο αυτο, βρωμαει οσο ΔΕΝ παει ο νου σου.... και μπορει να βγει και με φόρα (σαν ψεκασμα) γι' αυτο ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ, γιατι η αηδία, ειναι ΑΝΕΥ προΗγουμενου......


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Scooting Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Scooting M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιαν 09, 2015 4:37 pm

παραστατικότατη είσαι Αρτεμη!!! happy2 happy2 happy2 Laughing

και σιγά μην κάτσει ο γάτος να του κάνεις κάτι τέτοιο...το έχω κάνει στον Ιντεφίξ και τα κατάφερα αλλά θα πρέπει να είναι το ζώο ήρεμο και πειθαρχημένο....οι γάτες μου εμένα δεν είναι πάντως.... χαχαχαχαα

Πάντως πέρα από την πλάκα θα πρέπει να το δει γιατρός γιατί μπορεί να μην πρέπει καν να τους αδειάσει με τον παλιό κλασσικό τρόπο του ζουπήγματος. Υπάρχει μια αλοιφή που βάζουν εκεί και βοηθάει την κατάσταση. Αυτό όμως σημαίνει, κυρίως, ότι τα κακά του είναι ζουμερά και όχι κανονικά. Γιατί αν είναι κανονικά προς το σκληρό τότε με την έξοδό τους από το ορθό εξυπηρετείται και το φυσικό άδειασμα των περιπρωκτικών αδένων χωρίς επέμβαση. Συνήθως τουλάχιστον εκτός κι αν μιλάμε για κάτι άλλο.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από kouix Παρ Ιαν 09, 2015 4:46 pm

Κατερινα, μια φορα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εχει τυχει ο Ντεξτερ να "ψεκασει" την μαμα του (την Μαρία) με υγρο απο τους περιπρωκτικούς αδενες οταν αυτη "κατα λαθος" τον ακουμπησε στο ποπουδάκι του. Αν την ρωτησεις, ΑΚΟΜΗ το θυμαται αυτο το "λαθος" σαν ειναι ΤΩΡΑ.... (απο την μπόχα)
Laughing


ΥΓ:
(και την Ηρα πρεπει να παω στον γιατρο για αυτον τον λογο ακριβως.....)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Scooting Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Scooting M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιαν 09, 2015 5:06 pm

kouix έγραψε:Κατερινα,  μια  φορα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ  εχει τυχει  ο Ντεξτερ  να "ψεκασει" την  μαμα του  (την Μαρία)  με  υγρο απο τους περιπρωκτικούς αδενες οταν αυτη "κατα λαθος" τον ακουμπησε  στο ποπουδάκι του. Αν την ρωτησεις, ΑΚΟΜΗ  το θυμαται αυτο το "λαθος"  σαν ειναι ΤΩΡΑ.... (απο την μπόχα)
Laughing


ΥΓ:
(και την Ηρα πρεπει να παω  στον γιατρο για αυτον  τον λογο ακριβως.....)


χαχαχαχαχα η "ψαρίλα" μπόχα;;; μπααααα happy2 Laughing  ω ρε τι τράβηξε η κοπέλα.....εγώ ήμουν τυχερή ευτυχώς!!! βέβαια δεν μας έχει ξανατύχει από τότε....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από ChocolateCat Σαβ Ιαν 10, 2015 9:16 am

Kαι αυτό το θεραπεύσατε με εγχείρηση ή με φαρμακευτική αγωγή;Ο γάτος όταν τρίβει τον ποπό του στο πάτωμα βγαίνει αυτό το υγρό και ανακουφίζεται;
Έχω διαβάσει οτι ίσως να οφείλεται και σε σκουλήκια.θα αρχίσω πρώτα με milbemax και αμπούλα για σκουλήκια πριν τον πάω στο γιατρό.
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Scooting M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από Xribo Σαβ Ιαν 10, 2015 9:38 am

Προσπαθεί να το βγάλει αλλά δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρει κιόλας. Για εγχείριση δεν έχω ακούσει ποτέ. Αν δεν ξέρεις πώς θα  το κάνεις, πας στον κτηνίατρο, πατάει τους αδένες και βγαίνει. Επειδή εμένα ο σκύλος μου το κάνει κατά διαστήματα, γιατί έχει και αιμορροϊδες, του βάζουμε κρεμούλα γι'αυτό. Ναι, αυτό μπορεί να συμβαίνει και από σκουλήκια, αλλά δεν θα τα έβλεπες; Επειδή προσωπικά δεν είμαι υπέρ της χρήσης φαρμάκων όταν δεν χρειάζεται (και για τους ανθρώπους και για τα ζώα), γιατί δεν βλέπεις πρώτα αν έχει σκουληκάκια ή όχι πριν του δώσεις φαρμακευτική αγωγή; Εκτός αν θα  έπρεπε να πάρει γιατί έχει περάσει το τρίμηνο, οπότε θα το έκανες έτσι κι αλλιώς.

Xribo
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 0 γατούνια (αυτό εύχομαι να αλλάξει), 3 σκυλούδια
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/10/2014
Mood : Scooting M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από ChocolateCat Σαβ Ιαν 10, 2015 11:06 am

Ναι έπρεπε να πάρει έτσι κι αλλιώς γιατί δεν τους έδινα χάπι για ενδοπαράσιτα. το αμελούσα και περνούσε το τρίμηνο.Δεν το παίρνουνε εύκολα το χάπι γι'αυτό.Έχω βρει όμως μια αμπούλα την profender που είναι κατάλληλη και για σκουλήκια.Σκουλήκια δεν έχω δει ποτέ αλλά ο ποπός του έχει μερικά μαύρα στιγματάκια τριγύρω.Πάντως δεν μυρίζει ο ποπός του.Αν ήθελαν άδειασμα οι περιπρωκτικοί αδένες δεν θα μύριζε;Τί δίνετε εσείς ωστε να μήν έχει πρόβλημα με τους αδένες αυτούς;
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Scooting M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από Xribo Σαβ Ιαν 10, 2015 11:31 am

Και εγώ για να δώσω το χάπι στο ένα μου σκύλο γίνεται μάχη και σκέψου ότι είναι πιο μικρόσωμος από γάτα, οπότε σε καταλαβαίνω. Γι'αυτό μπορείς να πάρεις ένα εξαρτηματάκι που έχουν οι κτηνίατροι για τις γάτες. Ρώτα τον κτηνίατρό σου και μπορεί να σε προμηθεύσει με ένα.
Όχι δεν μυρίζει αν θέλουν άδειασμα. Τουλάχιστον δεν μου έχει τύχει ποτέ να μυρίσω κάτι. Όταν αδειάζουν όμως...άστο καλύτερα... Δεν δίνω κάτι και πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι για να δώσεις. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει.

Xribo
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 0 γατούνια (αυτό εύχομαι να αλλάξει), 3 σκυλούδια
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/10/2014
Mood : Scooting M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από ChocolateCat Κυρ Ιαν 11, 2015 11:28 am

Είναι καλό να χρησιμοποιώ στη διατροφή του έλαιο σολωμού;Τί ξηρά δίνετε εσείς στα δικά σας ώστε να μην έχουν πρόβλημα με τους αδένες αυτούς;Παρατήρησα οτι το πρόβλημα άρχισε πριν κάνα 3 μηνο όταν άλλαξα μάρκα στην ξηρά και πήρα royal canin.(μέχρι πριν χρησιμοποιούσα pro plan και την tonus μερικές φορές)Χρησιμοποιώ μίξη royal canin oral sensitive,sterilized,sterilized appetite control,intense hairball,hair and skin,slimness.Δίνω και κονσέρβα καθημερινά και όταν δεν έχω δίνω μαγειρεμένα συκωτάκια κοτόπουλου.Να του πάρω καμιά κλινική κονσέρβα που είναι για το πεπτικό;Θα ρωτήσω και αύριο τον κτηνίατρο αλλά εσείς όταν είχατε αυτό το πρόβλημα πώς αλλάξατε τη διατροφή;Γιατί δεν έχω δει κανένα αδέσποτο να έχει αυτό το πρόβλημα;
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Scooting M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιαν 11, 2015 3:08 pm

Δεν καταλαβα καλα.
Δινεις μιξη 5-6 διαφορετικών τροφων ταυτοχρονα..?

κι αν ναι...

Μηπως απο τοτε που το κανεις αυτο, εχει "μαλακα" κακα...?

Τα μαλακα κακα ειναι πολλες φορες αποτελεσμα μιξης τροφων, και αυτα με την σειρα τους, ευθυνονται πολλες φορες στο "θεμα" των περιπρωκτικών αδένων.



Λαδι σολωμου μπορεις να δινεις, ομως ΛΙΓΟ και ΟΧΙ συνεχεια.
(γιατι αν το παρακανεις, κινδυνεύει να παθει ΥΠΕΡβιταμίνωση ο γατουλης, που ειναι Ακόμη χειροτερο απο την Αβιταμίνωση...)

Επισης το λαδι, γενικως μαλακωνει τα κακακια οποτε προσοχη ΚΑΙ γι' αυτον τον λογο.




___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Scooting Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Scooting M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από ChocolateCat Κυρ Ιαν 11, 2015 7:43 pm

Ναι,δίνω μια μίξη τροφών ταυτόχρονα αφού θέλω ταυτόχρονα:να μην παίρνουν πολύ βάρος,να έχουν υγιές ουροποιητικό,τρίχωμα και όσο δυνατό λιγότερη πέτρα στα δόντια.Υπάρχει τροφή που να τα συνδιάζει όλα;Αν ναι παρακαλώ πείτε μου γιατί αγοράζω το ακριβότερο αλλα δε σημαίνει οτι είναι και το καλύτερο.Η ακάνα που είναι ολιστική λέτε συνδιάζει όλα τα παραπάνω;Δεν ξέρω έχω χαθεί σε θέμα διατροφής γάτας.Διαβάζω διαφορετικές έρευνες που αναιρεί η μια την άλλη και δεν ξέρω τι να κάνω.Ο ένας κτηνίατρος μου λέει καλύτερα υγρή τροφή ο άλλος μου λέει καλύτερα ξηρή.Τι να κάνω δεν ξέρω...
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Scooting M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από ChocolateCat Κυρ Ιαν 11, 2015 7:45 pm

Μαλακά κακά πάντως δεν κάνει.
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Scooting M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από kouix Δευ Ιαν 12, 2015 12:56 am

αν θέλεις να συνδιάζεις τα πλεονεκτήματα διάφορων τροφών, μπορεις να τους αλλαζεις την τροφή, αλλα ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, και οχι να τις δινεις ολες μαζι.
Για να δεις το "ενα" πλεονεκτημα της μιας τροφης, πρεπει να δινεις ΑΥΤΗΝ την τροφη για εναν μηνα "τουλαχιστον".
Δινοντας λιγο απο ολα, παιρνεις και ως πλεονεκτημα ενα "λιγο απο ολα" μέχρι και τιποτα.

Το ιδανικότερο ειναι να μην παθαινουμε υστερια με την τροφή των γατιων μας.

Συνδιασμος ξηρας και υγρης τροφης κατα την δική μου γνωμη ειναι ότι καλύτερο. Το υγρή τροφή, δεν σημαίνει μονο κονσερβα, σημαίνει και "καλη σε συστατικα" κονσερβα, σημαινει μεχρι και μαγειρευτό καταλληλο για γατουλες.

Το τι ξηρα θα επιλεξεις για το επομενο 2μηνο ή 3μηνο, εξαρταται απο το τι νομιζεις οτι το γατακι σου χρειαζεται περισσοτερο.

Επίσης, το να δινεις ενα ΜΙΞ τροφής, απο διαφορες "ταυτοχρονα" μπορει καποια στιγμη να βρεθεις προ εκπληξεως, να παθουν καποια αλεργια, και να μην ξερεις ΚΑΝ απο ποια απο ΟΟΟΟΟΛες τις τροφες προήλθε.

Κι εμεις οι ανθρωποι, οταν τρωμε πολλα διαφορετικα πραγματα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, παθαινει κατι το στομαχι μας. (εγω τουλαχιστον, οταν τρωω σε ενα γευμα πολλα πραγματα,(σε ποικιλία, όχι σε ποσότητα), μετα ειμαι να σκάσω και εχω και αναγουλες....
Φαντασου στις γατουλες....

Παντως (για να επανελθω στο θεμα των σουρσίματως του πωπουδακίου), προτεινω να πας μια βολτα να την δει ο κτηνιατρος και αυτος θα καταλαβει αν ειναι απο αυτο. ΑΝ δενειναι, μπορει να ειναι και απο την διατροφη (οι αλεργιες που ελεγα παραπανω.....!!?!) και σ' αυτην την περιπτωση ΣΙΓΟΥΡΑ θα πρεπει να τους δινεις ΜΙΑ τροφη (ή εστω μια ξηρα και μια υγρη) για να δεις ποια τροφη ΔΕΝ την πειραζει..

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Scooting Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Scooting M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από kat-cats Δευ Ιαν 12, 2015 9:37 am

Συμφωνώ σ' αυτά που λέει η Αρτεμη περί τροφών. Αλλαγή τροφής ανά διαστήματα, όχι δέκα-δέκα μαζί.

Επίσης αν είναι περιπρωκτικοί αδένες τότε ο πωπός θα μύριζε....το έχω ζήσει με τον Ιντεφίξ και γνωρίζω. Αν δεν μυρίζει το σημείο αυτή την ψαρίλα που είπα πιο πάνω τότε ίσως να είναι κάτι άλλο. Επειδή μπορεί να τον τραυματίσεις το γατούλη στο σημείο αυτό καλύτερα να το κάνει ο γιατρός. Αν χρειάζεται φυσικά....γιατί μπορεί να μην χρειάζεται και να θέλει απλά χάπι. Ασε που μόνος σου δεν θα μπορέσεις να το κάνεις θέλει μια συγκεκριμένη κίνηση και το ζώο να είναι σταθερό.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από ChocolateCat Δευ Ιαν 12, 2015 6:12 pm

Πήγαμε κτηνίατρο και αφού του εξέτασε τους αδένες είπε δεν είναι αυτοί το πρόβλημα.Σκουλήκια είναι μαλλον μου είπε.Του έδωσε milbemax και μου έδωσε και ένα υγρό διάλυμα επίχυσης το broadline που μου είπε είναι πολύ καλό για καταπολέμηση σκουλικιών.Σε συνδυασμό με ετήσιο εμβόλιο δηλαδή milbemax+εμβόλιο felovax+broadline διάλυμα+εξέταση μου πήρε 30 ευρώ πιστεύω καλή τιμή σχετικά.Το broadline μου είπε να του το δώσω σε κάνα μήνα οχι τώρα.Ελπίζω να είναι αυτό και να διορθωθεί η κατάσταση.Θα σας ακούσω και θα δίνω μια μια τις τροφές.
ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Scooting M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από psipsa Δευ Ιαν 12, 2015 6:39 pm

πολυ καλη τιμη για φουλ σερβις... αντε περαστικα του του γατουλινιου...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Scooting Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από Xribo Δευ Ιαν 12, 2015 9:51 pm

Περαστικά του!!!

Xribo
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 0 γατούνια (αυτό εύχομαι να αλλάξει), 3 σκυλούδια
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/10/2014
Mood : Scooting M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Scooting Empty Απ: Scooting

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιαν 13, 2015 1:32 pm

Περαστικά του!
Να πω κι ένα αστείο περιστατικό...χθες το βράδυ διάβαζα αυτό το θέμα εδώ, όταν ακούω έναν περίεργο θόρυβο, γυρνάω το κεφάλι μου και βλέπω το γάτο μου να τρίβει μανιωδώς τον πισινό του στο πάτωμα! Πήγα να πλησιάσω, αλλά δε με άφηνε. Και τελικά κάποια στιγμή σηκώθηκε κι έφυγε τρέχοντας και στο σημείο που τριβόταν είχε αφήσει ένα κομμάτι μονωτική κολλητική ταινία...... happy2 happy2 happy2 happy2
(μάλλον είχε παραπέσει κάπου που δεν το πήρε η σκούπα, γιατί προχθές ξεστολίσαμε και τα τελευταία)
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Scooting 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης